Haarlemmerstraat flanbieding a Heeren-Costumes Jongenspakken en Kinderkleeding A,b .b. timmerman STROOHOEDEN G. P. BERGENS, Doezastraat 23, Spekslagerij, Varkensvleesch en Worstsoorten ZÏET OWZE UITSTALLINGEN MAGAZIJN „DE STAD PARUS" ENGELSCH HEEREN MODE- ENHOEDENMAGAZIJN PETER VERHOEF NUTRICIA's GRASBOTER VILLA Allereerste Kwaliteiten Deze week bij zonde re goedkoope Aanbieding GD El El El 0 1 1 0 0 0 0 0 0 BREESTRAAT 90-92 Telefoon 536 P RIJSNOTEERING. (Geld uitgeven dat met rente terugkomt Vraagt mijn bakende Smeerworst. LAND- EN TUINBOUW. SPORT, VRAGENRUBRIEK. Ui ra Vergelijk onze Kwaliteiten en Prijzen El Ei El 0 E3 ES 0 Ü3 0 0 El 0 E El 13 NIEUWSTE MODELLEN MET DUBBELEN RAND VANAF f 3.75. Vet Spek Mager &pek Rauwe Reuzel Carbonade STEENSTRAATI Verkrijgbaar in ons Filiaal: KORENBRUGSTEEG 3. Drukkerij H. BUURMAN, Nieuwstraat 49-51, Leiden. 0. W. Victoire d'oliveira wenscht Uwe aandacht er op te vestigen, dat door hem ALLÉÉN worden verkocht. Klimmende sierplanten. Behalve de in mijn vorig artikel beschre ven mooi bloeiende eenjarige planton, welke in hoofdzaak worden gekweekt om er gedurende den zomer bouquetteu van te snijden, bevindt zich crnde-r de éénjarige bloemgewassen een rubriek van klimmende of rankende plinten. Zooals het woord reeds aanduidt, hebben deze gewassen lange, rankende stengels, waardoor rij cteunseJs behoeven, om riok overeind to houden Men gebruikt ze dan ook met suc ces om ne tegen schuttingen of hekwerken te laten groeien. In bijna lederen tuin vindt men hoogcro of lagere hekken, welke die nen voor afrastering van het geheel of om gedeelten van het terrein apart te houden, en zulke hekken zijn bij uitstek geschikt voor het tegen laten groeien van bovenge noemde bloemgewassen. Deze vormen een beschutting voor het binnen liggende ter rein, doordat de wind wordt getemperd, waarvan de in don tuin gekweekte gewas sen, vooral de teero bloe-mplanten, profi teered Zulk een begroeid hekwerk vormt een mooie, kleurige haag en verhoogt in niet geringe mate de si er waarde van den tuin. Gedurende den zomer kan men er veel bloemen van plukken, terwijl do kweekzorgen zeer weinige rijn. In de eerste plaats noemen wij de be kende er toch nog veel te weinig gekweek te welriekende of pronk-erwt (Lathyrus odoratus), dc bij de Engelsehen aoo bekende Sweet Peas. In de meest heldere kleuren vinden wij deze schitterende bloemplanten aanbevolen er een bouquet van deze bloe men is zeker wel het mooiste, wat men zich denken kan. Daarbij blijven do bloemen in frisck water meer dagen goed en hebben een heerlijken, niet bedwelmenden geur. Hollandscho bloemisten leggen er zich op too met behulp van bloemkassen deze plan ten gedurende een groot deel van het jaar te kweeken Zooals ik opmerkte, vereischfc de kweek in den vallen grond niet do minste zorg. Op hot volgende dient gelet. De grond "wordt langs het hekwerk vooraf flink diep losgespii en geme9t met ouden, goed ver gaaien mest Deze moet niet versch zijn. Kompost verteerd afval dus, kan ook dienst doen. Bovenal houdt dit gewas veel van kalk. Daarom verdient het aanbeveling per 10 Meter eit te strooien 2 Kilo kal-k- nergel of gehluschte kalk en deze met den mest gelijktijdig onder te spitten. Na het gelijk harken maakt men een geultje van 4 5 cM diep en legt daarin de zaden {kleine erwtjes) op 15 k 20 cM. afstand. Daarna wordt het goultjo dicht gemaakt en de grond verder van onkruid vrij gehou den. De planten hechten rich later met de bladranken aan het hekwerk vast; vooral doen zij dit gemakkelijk aan kippengaas en rijshout Op ongeveer een voet hoogte boven den grond spant men langs de rij een katoenen draad en een voet hoogcr weer een, om to voorkomen, dat het gewas bij sterken wond en regen van het hekwerk los staat- ln JuniJuli komen de bloemen, welke, een maal goed bloeiende, afgesneden dienen te worden. Dit is in den zomer het belang rijkste van do geheelo cultuur. Plukt men do bloemen niet zoodat deze aan de plant uitbloeien, dan zetten zij gemakkelijk zaad, waardoor de planten veel kracht wordt ont nomen, wat gaat ten koste van den bloem rijk-dom Het geldt hier met. recht: hoe meer men enijdt, des te meer er komen. Door lang rijshout in den grond te steken en daar langs t© zaaien, op dezelfde ma nier, als men dit doet met doporwten, krijgt men mooi bloeiende hagen. De pronk-erwt houdt veel van zon. Men kweekt ze dus niet onder hoog hout- Voor de verschillende kleuren raadplego men een prijscourant. Een tweede, veel gebruikte klimplant is do Oost-Indische Kers (Tropalolum Lobbi- anum;. Behalv?yoor hekwerken en muren wordt deze plant veel gebruikt voor het be- klecden van kolommen en stijlen van veran da's, oude boomen en meerdere punten, welke men aan het gezicht wil onttrekken. De grond wordt vooraf goed gespat en zeer mat i g gemesteen weinig ver teerd afval is reeds voldoende. Do O.-I. kers houdt vooral van een wannen, zon digen grond Is deze te vet, dan maakt de plant veel en groot blad en minder bloem. Zij slingeren rich gemakkelijk langs rijs hout of spijlers en langs gespannen draden. Hierbij een beetje geleid en bij een te weol- derigen groei bijgesneden, vormen deze planten met haar levendig gekleurde bloe men mooie hagen Onder deze planten zijn er, die bladeren hebben, welke precies ge lijken op klimopbladerenze rijn zeer don ker-groei met witte nerven. Dit gewas vormt overvloedig zaad, hetwelk, droog af geplukt, gemakkelijk tot een volgend jaar kan bewaarvl. Bij het opruimen in het na jaar vindt men meestal een massa goed zaad op den grónd. Voocr het doen begroeien van veranda-stij len wordt ook gebruik gemaakt van klim mend© Convoloülus (Ipomaea purpurea). Dit gewas bloeit gedurende den zomer met witte, rose, karmijnrood© en donk er-blauwe kleuren en kan in voedzamen grond gezaaid worden in groote bloempotten Plaaitst men deze bij de stijlen, dan klimmen de planten hier bij op. De aarde in de potten dient gemengd met met turfmolm én fijn gemaakte oudo koemest, om voldoende wa terhoudend en voodzaam te zijn. Dat grond- mengsel is noodig voor alle balkon- en ven- sterbakken. Men vergete niet de in deze bakken of potten gekweekte planten dage lijks van water te Voorzien. Zeer bekende klimplanten zijn de sier- pompoenen en kalebassen. De zaden hier van worden bij voorkeur gezaaid eind April in niet te zwaren grond, in potten, terwijl de potten binnenshuis worden gehouden voor- het raam. Men geve ze zooveel water, dat de grond' goed vochtig blijft. Zijn de zaden gekiemd, dan zet men de potten half Mei buiten voor oen schutting, om de plan ten in den beginne 's nachts nog iets te beschutten Men giete geregeld. Goed aan de buitenlucht gewend zijnde, zet men do planten uit den pot in goed gemesten en gespilteD grond in de volle zon. Vooral in warrno zomers worden het groote planten met soms zeer merkwaardige vruchten in verschillende vormen en kleuren, welke meer jaren haar sierwaarde behouden. Kensachtigü vruchten kweekt men door do planten uit te zetten op een kompost-hoop. Hier vinden de wortels een luchtige, warme plaats en veel voedsel. Niet zelden worden do vruchten vele kilo's zwaar. Half Mei kunnen de zaden in dea vollen grond ge zaaid, in ieder geval op een zonnige plaats. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw." J. S. ROEIEN. „Njord". „Njord" is dit jaar Diet zeer fortuinlijk met zijn ploegen. Was er in hert begin van het jaar nogal animo, door examens en studiebelungen rijn veel liefhebbers terug geschrikt voor de zware eischen van een training voo. wedstrijden. Do oude vier, die oais eerst hoopvol stem de voor het komende seizoen, bracht later weer teleurstellingeen nieuwe oombdnatie bleek ook met te voldoen, zoodat een week voor de varisity nog besloten is, de num mer twee, plaats door een ander te doen bezetten, zoodat de laatste samenstelling nu is Bloesma (b®©g)> Van Geune, M. Hari en Goemans (slag). De boeg, die reeds veel geroeid heeft, zit gemakkelijk in de boot, zijn slag is rustig, 't bankjes-werk vrij goed, zoo lang hij niet moe is. Zijn slag is wel wat kort, doordat hij vrijwel reohtop blijft zitten, soms nog niet loodrecht is gekomen voor rijn riem hot- water verlaat; rijn armen zijn snel weg, waterwerk goed. Nummer twee, een oude bekende in de boot hij zat 't vorig jaar ook op die plaats is een goed roeier. Zijn haal door 't water is krachtigwel valt hij, in tegen stelling met dé boeg, wat ver achterover en maakt zich zoo de recover moeilijkboven dien gaat daardoor de boot iets dieper 't water in bij den terugzwaai van het boven lichaam. Nummer drie, een stokoud man in de oudo vier, heeft toch in al die jaron steeds dezelfde fouten behouden. Hij overreaebt en zet daardoor niet achteraan in, zoodat het begin van zijn haal door het water niet krachtig genoeg is. Overigens doet hij er wel zijn motor-werk. De slag zouden we iets langer wenschen bij het einde van rijn slag. Wel maakt hot den indruk, dat hij ver achterover valt en rijn riem tot aan de borst doorhaald, maai* doordat zijn bovenlichaam inéénzakt, loopt zijn riem te vroeg uit 't water, zoodat de anderen moeito hebben, hem te volgen. Overigens een harde werker, die taai vol houdt en zijn ploeg lot het einde toe goed blijft aanvoeren Toch achten wij hem beter op rijn plaats in een acht. Ook in de acht is nog een verandering gebracht, doordat nummer zes do tweede plaats in de oaide vier ging bezetten. De ploeg bestaat nu uit: S. Q. Laap (boeg), Jhr Uilenstejm Burlage, Ph. H. Kuenen, Van Bijlaudt, Burghart, A. v. Gu- lik en Van Scha-ik. Daar nummer vijf pas in training is, wordt er nog veel getubt. 't Geheel maakt geen slechten indruk. De gemaakte tijdon zijn nog lang niet ideaal, maar toch in de gegeven omstandigheden bevredigend. Do overnaadsc-he vier, een onregelmatig stel, dat niet paste in de bovengenoemde ploegen, maakt, toch bij tijdon geen slechten indruk. Daar rij nog betrekkelijk kort onder leiding roeien, hebben ze nog groote moei lijkheid bij het verbeteren van hun fouten. Toch hebbeD zij soms heel goede oogonblik- ken en de boot toont dan onmiddellijk zijn tevredenheid door goed door te gaan loo- pen. Doeve (ploeg), Freek, Eriks, Duive- mana (slag). De skiffeur' last not least, doet veel van zich verwachten. Hij lean een behoorlijke snelheid ontwikkelen en roeit zeer regel matig. Baanhouder is zeer goed. Een groote j fout blijft rijn recover met de riemen op bet water. SCHAKEN, Het rogetongscomité van het tomooi het wereldkampioenschap heeft Lasker t<^. gestaan zich terug te trekken, wegens ongt. eteïdheid en heeft Capablanoa tot wereld kampioen uitgeroepen. Dr. Lasker heeft gezegd, dat hij, ofsohooi, hij ziek was, toon do overtuiging bad, dat hij Capablanca niet kon verslaan. De wedstrijd is geëindigd/ met den staan! Capablanca 4, dr Lasker 0, remdso 10. O. V., te Ll Wend u om inliohtingea tot den heer Eskens, inspecteur van po- litie. G. v. d. B., te L. Dat zegeltjes-plak ken moet geschieden. U kunt in overleg handelen met andere werkgeefsters. J. G. M. R., te L. Leiden, Leiderdorp, Koudekerk, Oudshoorn, Alphen, Bode graven, Woerden, Vleuten, Utrecht, De Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpeneeel, Renswoude, De Klomp, Ed"e. Ginkel, Am- hem. 113 K.M. W. F. F. te L. Uw zoon moet zich aar,- melden aan het Commissariaat van Politie te 's-Gravenbage. Doet hij het schriftelijk, dan leeftijd, betrekking, en mogelijke aanbe velingen overleggen. Het best is zelf te gaan H S. T., te L. Het iet tegenwoordig slap op zeevaartgebied, maar een jon gei van achttien jaar, zal, ls hij flank ie, ocy wel een plaats vinden- Laat hij zich maat eens persoonlijk tot een kantoor van scheep vaartmaatschappijen te Rotterdam wenden, A. A., te L. Wend u tot het bestimr van do Fedeiatie van te Leiden gevestigdo Woningbouwvereenigingen.Secretaris Jca, W. Harting, Alex anderstraat 18. AJbonné V. d. L- te 0. Dc door n ge- wensohte lesson kunt u krijgen op de avomi- curoussen van het Gcnootsohap „Kennis ij Macht"; diroctour de heer A. J. J. Verb rug- ge, hoofd oener school, Zoeterwoudsohe Sir- gel 12. weet, die don persoon kennen on u intëob tingen willen geven, zult u zich moeten we* den tot een informatiebureau. De koste®, daarvan zijn niet zoo groot, doch een f 2.5) a f 5.00 zal het allicht zijn en of de verkre gen informaties juist zijn moet u ook nc$ riskeenen. Deze bureaus moeten het ook weer van hooren zeggen hebben. Adressen van zulke bureaux govon wij in deze Tubraé niet. r.BF 6645 6654 per 5 pond 4.0O per 5 pond 6.00 per 5 pond 4.10 Vette Varkenslappen 6662 per 5 ons 0.80 1.20 per pond. TELEPHOON 810. VANAF HEDEN WEDEROM VERKRIJGBAAR: Door rschlstreeksche levering van de Fabriek aan onze cliënten door middel van onze Filialen steeds versche kwali eit tegen concurreerenden prijs. 6615 is het wanneer gy uw drukwerk modern laat ver vaardigen. Hoe netter uw rekening, kwitantie, envelop of ander drukwerk is, hoe beter indruk men krygt van uw zaak. Bettelt by ons nw drukwerk, wy voerèn het met zorg uit. Telefoon 863. 6627 j Nog disponibel eDkele H L. plantgoed en leverbaar van D. W. Victoire d'oliveira. Ver kreeg broeigetuigsohrift 14 Febr. j.l. Party in bloei t« zien by6552 J. H. DEN HAAN ZOON, KERKSTRAAT Rijnsburg, Telefoon no. 2 TE KOOP, Prins Hendrik park, Oegstgeesfc Een lraaie vrystaande 6585 Totaal 8 Kamer«, Keuken, Serre, Bergloods en Tuin* Te bevragen by J. B. BOU WER, Prins Hendriklaan 21 6653

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 6