"sport, t$o. 18732. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Maart. Tweed® Blad. Anno 1921. UIT de omstreken, EERSTE KAMER Het Congres der S. D. A. F. FEUILLETON. üe@f Süf taal van een sociaal-democraat. Spr, komt dan tot kot militair Fransch-Belgische ver bond. Ware dat er niet geweest, dan zouden allo geschillen met België en ons land reeds opgelost zijn. België zit geklonken aan Frank rijk en het militarisme is verplaatst van Berlijn naar Parijs. Spr. begrijpt niet, dat de Belgische arbeiders zich hebben laten knellen in dit verbond met Frankrijk. Het ccnige middel, om daaruit te komen, is te treden uit de regeering. Het' is sprekers overtuiging, dat het Belgische proletariaat zich niet zal laten gebruiken om gewapend .togen Nederland op te treden. De leiders van de Belgische en Nederlandsche soc.-dem. lei ders moeten samenwerken. Dat gebeurt in de tn et-de internationale. Vooilcopig kunnen we deze nog niet verlaten. Spreker hoopt, dat op de in de naaste toekomst te houden intern, conferentie te Amsterdam niet alleen Londen, maar ook Weenen tegenwoordig zal zijn. Spr. heeft het niet aan pogingen laten ontbreken dit gedaan te krijgen. Hierop volgde debat. Na uitvoerig debat en repliek van mr. Tioelstra wordt de resolutie aangenomen met XO stemmen tegen, met vervanging van het woord kapitalistische door imperialistische in de door den lieer Vliegen bedoelde clau sule. Na de pauze was' 'de laatste middagzit- ting gewijd aan verschillende onderwerpen betreffende propaganda, organisatie, enz. Bij de besprekingen daarover opperde de heer Schaper het denkbeeld om de congressen niet meer op feestdagen te houden. Dit denkbeeld zal overwogen worden. De voor zitter zegt in dit verband, dat het volgende congres met het- oog op de verkiezingen niet met Pajchen, maar reeds op Kerstmis gehouden zal moeten worden. Besloten wordt de kwestie betreffende de onvtreenigbaarheid van functies uit te stel len tot liet volgende congres. Tot gedelegeerde in het uitvoerend comité van de tweede internationale wordt gekozen ae heer Troelstra, tot leden van den inter nationalen raad de heeren Vliegen hi Wibaut. Tc-n slotte wordt op voorste! van den heer R. Kuijper, het P. B. gemachtigd stappen te doen .tot liet houden van een socialistische w eek, waarmede bedoeid wordt een ideale va cant ie week voor de partijleden, eventueel in samenwerking met-het N. V. V. tegen ge ringen prjjs. VCETBAL. Lugdunum TT. V. S. I. Van den aanvoerder van U. V. S., den heer Bergsma, ontvingen wij een schrijven, waarin hij uitvoerig mededeelt, waarom U. V. S. Maandag j. 1. het veld verliet. Dit naar aanleiding van het gister geplaatste verslag. De heer Bergsma merkt op, dat Lugdunum ongemotiveerd ruw en forsch speelde, o. a. werd hij zelf en Vreeken (die ook o. i. spelers zijn, die nimmer zich aan ruw spel bezondigen) getrapt op oogen- blikken dat zij de bal niet speelden. De heer Bergsma meent een en ander niet in de eerst plaat® te moeten wijten aan Lug dunum, maar aan de zeer slappe leiding van den scheidsrechter. Wij geven hier de opmerkingen van den heer Bergsma zonder commentaar, alleen ter wille van de on partijdigheid, daar het gister geplaatste verslag van Lugdunumzijde werd ontvan gen. Overigons spijt het ons des te meer, dat wij door afwezigheid geen oordeel kunnen vellen. De samenstelling van het Nederlandsch Elftal. De heer H. Dénis sohrijft aan „Het Yad Nu do wedstrijd HollandZwitserland weer tot. het verleden behoort zou ik gaar no langs dezen weg mijn opinie over de verwikkeling-en die zicfli hebben voorgedaan ter kennis van belangstellenden willen brengen. Met de samenstelling van 't nationale elftal is het ditmaal al bijzonder vreemd gegaan. De meeste lezers zullen zich nog wel den brief herinneren, dien de heeren Van Lingo en Bulder aan do N. E. C. zon clen en waarin zij een Noordelijken verte genwoordiger in de commissie wenschten opgenomen te zien. Werd huil wensek niet' onmiddellijk vervuld, dan bedankten zij voor him plaats in het Ned. elftal. De N. E. O. kon, na raadpleging van den N. V. B. (aan welk lichaam de brief feitelijk geadresseerd had moeien zijn) niet ander? dan afwijzend, hierover beschikken. Het N. V. B. beotuur kon immers onmo gelijk aan dit dreigement toegeven. Door hun dreigbrief hadden de heeren Van Lin ge en Bulder het N. V. B.-bestuur allo kans om tot een vergelijk te komen be nomen, Nu komt er echter bericht in bij het N.- V. B.-bestuur, dat "t Noord-dislrictsbesluur de actio van genoemde heeren overneemt en dat zoowel Van Linge als Bulder zich' weer beschikbaar stelden voor het Ned. Elf tal. (Er is verteld dat dit bericht inkwam,- nadat er reeds andero spelers gekozen wa ren dit is echter gebleken onwaar te zijn)' Indien nu het N. V. B. bestuur ook maar eren tegemoetkomend ware geweest was de gcheele kwestie uit onze sportwereld ver, dwenen en was* er verder niets gebeurd, Maar neen men dacht nu eens die spelers te bestraffen en liet andere kiezen. M. i. is deze houding van het N. V. B.-bestuur en de N. E. C. (indien ze hierin wat to' zeggen heeft gehad) absoluut foutief gé weest. Dit is dan ook de reden van mijn bedanken geweest. Men kan nu wol aanvoeren ,,jc speelt toch niet voor de een of andere commissie, maar voor de voetbaleer van Nederland tegen over het buitenland". Ik geef dit volkomen toe. Maar evengoed of nog beier kan ilc aanvoeren dat lief N. V. B. bestuur of da N. E. C. in de eerste plaats die eer heeft op te houden en dus waar hel niet beslist noodzakglijk is- het passeeren van eenige spelers, uit een soort van bestraffing beter achterwege liad kunnen laten. Zoo heeft dezelfde bestrafnngsmetliode' o no in Antwerpen den 2den prijs waar schijnlijk d'oen ontgaan doordat in den wed strijd tegen Spanje De Natris en Bulder van medespelen uitgesloten waren, waar door ons elftal in geen geringe mate aan kracht verloor. Hoewel ik uil een sportief oogpunt even' als zoovele andere .'sportliefhebbers veel voel voor de opname van oen Noord-verte genwoordiger in de N. E. C-, is dit natuur lijk mijn bedankrecfen niet geweest. Wel echter het feit, dat er van dc zijde van hef N. V. B.-bestuur en de N. E. G. niot alles in hel work gesteld wordt om met terzijde •stelling van kleine kwesties, dio toch wel in orde komen, ons land dtoor het h. f. sterk' ste elftal tegenover liet buitenland te doen vertegenwoordigen. BILJARTEN. Bos kampioen van Europa. De wedstrijden te Parijs om het k&in- pioeiischap van Europa zijn thans geëin digd. Dc eindpartij tuschen den Hollander Bos en den ex-kampioen van Europa F&- roux bracht ton slotte de beslissing ten voordeele van Bos, die daarmede dus het Europeesck. kampioenschap heeft behaald. De uitslag dezer partij was: Bos, 500 punten, 25 beurten, h. s. 182. Parous, 277 punten, 24 beurten, h. s. 51. AALSMEER. Aan de riikstuinbouw- wintcrschool alhier verkregen het einddiplo ma: A. de Boer, Leeuwarden; 1. A. M. van Euaren. Amsterdam (met zeer gunstig ge volg); M. van Gerven, Heemstede; A. D. Kt essen, Aalsmeer; J. A. Klein Jr., Amster dam; D. A. Kniep, Aalsmeer; C. Ofman, West-Knollendam (met zeer gunstig gevolg); W. v. d. Poll, Haarlem; M. H. Postma, Am sterdam; P. J. Rijken, Beverwijk; H. Wieiick, Amsterdam (met zeer gunstig govolg); A* j de Wit, Haarlemmermeer, en J. Beotsma, I Den Hang (enkele vakken). BOSKOOP. ,,De SaambindeF' meldt, dat hier eerst de oefenaar J.v. Vliet uit do Clir. Geref. Kerk trad. Daarna volgden J neg twea ouderlingen, één diaken en onge- I veir dertig lidmaten dit voorbeeld. Zij allen Ver gad-ering van gisteren. Staatebegrooting voor 1921. Aan de orde ia Hoofdstuk Xa (Arbeid) der Staatsbegrcoting voor 1921. De hoor WITTERT VAN HOOGLAND (&.-K.) brengt hulde aan den Minister voor hetgeen hij reels tot stand bracht, waaruit rijn arbeidskracht en zijn talent blijken. Met vertrouwen ziet spr. de verdere ont wikkeling van zjjn plannen te gemoeb. Enkele punten van de uitvoering der sociale wetten wensent opr. te behandelen. Het aantal colleges en organen wordt z. i. te veel uitgebreid. Eenvoudig en practiseh dient hel werk uitgevoerd te worden. Spr. gelooft, dat plaatselijke organen de uit voering moeten verrichten, maar dan die nen zij zooveel mogelijk wetten uit te "oeren. Als de Minister dezen weg had gevolgd, zou den er heel wat minder ambtenaren zijn noodig geweest. Het verheugt spr., dat de Minister dit inziet, al zijn zijn daden niet alle overeenkomstig zijn uitingen. Uitvoe rig- gaat spr. na hoe er vereenvoudiging kan plaats hebben in de uitvoering. Ge broken dient te worden met het stelsel, dat de Raden van Arbeid filiaaltjes zjjn van 'dé Rijksverzekeringsbank, die al hun werk nog eens napluist Spr. komt op tegen de voorstelling, dat de Raden van Arbeid te weelderig zjjn in gericht en 70 pCt van de premies aan onkosten weggaan. In Den Haag oedraagt dit percentage slechts 10 a 11 pOt. en de bureaux zijn daar zeer eenvoudig ingericht. iWat van die inrichting wordt verteld, acht spr. kletspraatjes, om niet te zeggen las terpraatjes. Onjuist was de bewering, dat 'de Staat nu eenmaal een dure exploitatie moet voeren. Spr. wijst op de nalatigheid van het publiek, waaruit vele kosten voort- i komen. Vervolgens behandelt hij de Ziektewet en 'de organisatie, die hjj zich daarvan denkt De organisatie dient gebaseerd te zijn op hetgeen in de maatschappij zich reeds heeft ontwikkeld. Het plan-Posthuma is niet een regeling, die van onderaf is opgekomen. Spr. vraagt wat thans het standpunt van den Minister is ten aanzien van de uitvoe ring van de Ziektewet. Het stelsel van cen traal beheer keurt spr. af; dit houdt geen r ening met de slechte risico's en vindt E oplossing voor het vraagst'ik der werk- loowheii. Spr. ontkent ook, dat het goed- kooper zal 2ijn; het zal ook veel ambtenarij noodig maken en sterk gecentraliseerd zijn. {Wanneer het plan-Talma niet wordt ge volgd, dan gaan de voordeelen van loca- liseering der organiceermg verloren. Spr. 'dringt krachtig aan op invoering dezer wet, die op enkele punten natuurlijk ver beterd kan worden. Daarna bespreekt hij de tuberculose-be- strijding. Hij betoogt daarbij, dat er samen werking moet komen tusschen hen, die aan 'deze bestrijding deelnemen, en hen, die de sociale wetten uitvoeren. Ten slotte wijdt hij aandacht aan de kwestie van een Kinderfonds. Hij herin nert aan de door de Tweede Kamer aan genomen mode en hoopt, dat de Minister die motie niet naast zich zal neerleggen. De grondslag van de verplichte verzeke ring is z. i. daarbij -*et verworpen. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag elf uren. Op Dinsdag. Ia het gistermorgen voortgezette Con gres was aan do orde do resolutie in zako do in temaUonale positie dor S. D. A. P. „De splitsing dor socialistische Interna- taanalo in drïo organisaties verhindert do arbeidersklasse, zich tegen do voortdurende aanslagen dor imperialistische machten op den vrede en ele belangen van het prolc- riaat met al hiar krachten teweer te stel len. Daarnevens maken crisis en de behoefte naar socialisatie de schepping eener daad krachtige Internationale tot een levens- voorwaard') voor de arbeidersklasse. Het congres riet de verwezenlijking daar van in een internationale arberdsgemeen- Door Henri Ardcll. Naar het Fransch. (Nadruk verboden). 4*) Guy zette een ontevreden gezicht. Zij verveelde hem vreeselijk, die mevrouw Harvet, mot. haar maar al to dikwijls over dreven en niet gopast enthusiasm© en haar manier ais werkelijkheid te beschouwen alles, wat haar vruchtbare verbeelding ont dekte en uitvond. „Wat wil aal dwaze mensch van je? Je hulp vragen voor het eten of ander werk, bestemd to. mislukken, zoodra zij er haar zorgen aan wijdt?" „Wat een string oordeel 1 Welnu, jo raadt bet volstrekt mefc. Te moet je veronderstel lingen een andere richting geven. Het is van Arlctte dat in dezen brief van me vrouw Harvet sprake is." „Van Arlctte!" borbaaldo hij, terwijl bij dia nonchalante houding van zooevcn, tegen den schoorsteen geleund, veranderde. „Wat wil die onzinnige vrouw van haar I" Iets goed,want zij heeft een heel goed hart. al is haar geest wat weinig' be zadigd." „Nu, wat dan? Wil zij Arlette tot. haar «rfgonaam benoemen?" Nu schaterde mevrouw Chausey het uit van het lachen, oen gulle lach, dfte Guy ge heel van do wijs bracht. „Guy, je moet romans gaan sohrijven, je rangschikken onder de schrijvers, die met 'de waarschijnlijkheid geen rekening hou schap niet van enkele-, maar van dc geza- menlijko socialistische partijen aller lan- don, die rekening houdt inet de verschil lende voorwaarden, waaronder do partijen in elk land liun strijd tegen imperialisme en kapitalisme en ter verovering dor poli tieke macht moeten voeren. Dc Dorde Internationale schakelt zichzelf van een dergelijke arbeidsgemeenschap uit zoolang zij haar actie voor de sociale revo lutie togen de historisch geworden klasse- organisaties der.arbeiders en met het mid del eener dictatuur over do arbeidersbewe ging aller landen meent te moeten voeren. Do Tweede Internationale bevat de groot ste arbeiderspartijen van Europa, waar- j onder de Britsehe Labour Party, waarop da hoop de- arbeidersklasse voor haar strijd tegen oorlog en imperialisme meer en meer is gevestigd. De bij ha-ar aangesloten partijen bevinden zich voor een dcc! nog in het tijdperk van overgang uit do oorlogs psychose en den godsvrede met burgerlijke partijen, naar den energieken internatio nalen strijd tegen de imperialistische mach ten, die deze tijd boven alles van bon edschb Heb zijn de- feiten en omstandigheden, meer dan de wil va71 enkele personen, die dezen overgang zullen bespoedigen Tusschen beide heeft zich te Wccnen do international© arbeidersgemeenschap der partijen, die noch tot de Derde, noch tot- de Tweede Internationale bchooren, gevormd. Haar hoofddoel is- de voorbereiding eener nieuwe werkelijke Internationale der ar beidersklasse. Als arbeidsgemeenschap zal zij weinig kunnen prestoeren, daar aan haar de groot ste arbeiderspartijen, die elke actie zullen moeten uitvoeren, ontbreken. Haar theo retische verklaringen vertonnen een stre ven, om de begrippen van dictatuur, ra denstelsel en go wapenden opstand voor de arbeiders van West-Europa aannemelijk te makon, door de beteekenis, dio de Russi- solio revolutie cr nu eenmaal aan gegeven heeft-, te verzwakken of er aan te ontne men. Het Congres zou, door deze verkla ringen 1>e aanvaarden, het standpunt der Partij vertroebelen on in plaats van helder heid onder de arbeiders van Nederland nieuwe verwarring stichten. Op grond hiervan heeft- het Congres geen reden, in de internationale positie der S. D. A. P. wijziging te brengen. Zij kan als sektie der Tweede Internationale voor de bereiking van het hoofddoel der nieuwe Arbeidsgemeenschap sterker invloed oefenen binnen dan buiten de Tweede In ternationale. Zij kan daar tevens aandrin gen op zoodanige organisatorische maat regelen als noodig zijn, om hot geregelde openbare optreden der Tweede Internatio nale, dat lot heden veel te wenschen over laat, te bevorderen. Met- en in het kring der grooto zusterpartijen, die elk in eigen land een gelijke politieke beteekenis heb ben als do S D. A. P. in Nedorland), kan zij het ontwikkelingsproces doormaken, dat tot het gewonschte proletarische een heidsfront moet voeren. In dat proces kan zij oen voortstuwende faktor zijn. In dezen zin besluit heb Congres, den ge delegeerden der Partij in de organen dor Tweodo Internationale op te dragen. Voortdurend to wijzen op den verlam- menden invloed, dien oen coalitiepolitiek niet kapita-Mstisohe partijen en deelneming aan burgerlijke regeeringen moet uitoefe nen op don energieken strijd tegen het im perialisme, die juist in dit tijdperk dor historie de levenstaak do Arbeiders-inter nationale is; in verband daarmede te wij zen op do noodzakelijkheid, dat geen leden van burgerlijke e vol uti er egecringen of par tijgenoot-en op andere wijze in hun vrij heid van energieke proletarische actie be perkt, aam de verantwoordelijke leiding der Intornatdona1 e deelnemen aan te drin gen op zoodanige organisatorische maat regelen, dat er van het executief comité een geregel do publieke aotie kan uitgaan to bevorderen dat er voeling komt tus schen het comité der Labour Party, dat zich in opdracht van hot Congres te Genève met do bemiddeling tusschen do partijen beeft belast er het Weensoh comiténa te gaan in hoeverre het mogelijk zou zijn te komen tot gelijktijdig internationale acties voor bepaalde onderwerpen, als bijv. aan vaarding eener gemeenschappelijke leuze den. Je hebt een vruchtbaro verbeelding ongelukkig is er geen sprake van voor Ar lctte in een rijke erfgename veranderd te worden. Het. is onder een anderen vorm, dat mevrouw Harvet dankt aan haar ge luk: zij wii haar een huwelijk laten doen." „Arlette laten trouwen! Wat is dat voor een bedenksel??" Het lieve gezicht van mevrouw Chausey betrok octn weinig. „Een bedenksel, dat uit het. goedo hort van roevrouw Harvet voortkomt. Zij heeft mij menigmaal den wonsck hooren uiten, Arlette ton huwelijk te laten doen, en daar zij mij oe^ geschikte partij weet aan te bie den voor hot meisje, zendt- zij mij een lijst inlichtingen daaromtrent." „En neem je cat ernstig op, alsof jo haar niet leende? Laat het arme kind toch met rust! Het is oen echte manie, iedereen to willen uithuwelijken Hij had op zóó levendig on toon gespro ken, dat zijn zuster hom verbaasd aanzag. „Zeg eens. Guy, wil je nu eens verkla ren, waarom je zoo opstuift? Het ia pro oi-es of er sprake was van jouw huwelijk! Dat is jo antipathie voor de „geschikte huwolijlceu" wel wat te ver gedreven. „Ik stuif volstrekt niet op," zei hij, ter wijl -hij éen fijn ivoren beeldje met een on geduldige beweging opnam en weer neer zette „Maar ik had niet verwacht, dat die arme, kleine Arlette nu al in staat geoor deeld zou worden in het huwelijk te tre den en nog wel onder bescherming van mevrouw Harvet, oen woedende koppelaar ster, die geen ongetrouwd wezen lean zien of zij wordt onmiddellijk aangegrepen door de behoefte een aanval be doen op zijn vrij heid Neon. Louise, ik begrijp niet, dat een huismoeder zooals jij een seconde aandacht en wijze var viering van het Meifeest, zoo mogelijk in overleg mot het I. V. V. Mr. Troeletra lichtte de resolutie toe. De heer Troelstra begon een overzicht, te geven van den algemeen en toestand, die, naar spr. meent, er toe leidt, dat hot kapi talisme krachtig den kop weer kan opsteke* en waardoor de actie der arbeiders, zoo wel economisch als politiek, onmogelijk wordt v gemaakt. Verder ontwikkelde spr. de mea ning, dat de strijd der arbeiders vóór alh?s een internationale is eu een international© beslaat, zooals wij weten, feitelijk niet. De tegenstellingen in do verschillende landen heiben de internationale doen uiteenvallen in drio deelen. Toch is het internationale verband onder de arbeiders vooruitgegaan en wel in den vorm van een economische internationale, het I. V. V., een internationale zoo sterk als men nog nooit gehad heeft. Toch kan een internationale op politiek ge bied niet gemist worden. Er moet samen werking zijn tusschen beide internationalen, omdat indien dit niet plaats heeft er botsin gen zouden kunnen ontslaan tusschen eco nomische en politieke organisaties der arbei dersklassen De grondslag van een internationale moet zijn de socialistische klassenstrijd. De vraag of men zich in één internationale kan ver eenigen, moet ontkennend beantwoord wor den. Het idee van een nieuwe internationale zal daarom moeten zijn, dat van een arbeids gemeenschap met nationale autonomie vcor de verschillende partijen en met erkenning van de verschillende richtingen. Verder zette spr. uiteen, dat West-Europa zich krachtig op het standpunt moet stellen, dat het communisme daar onmogelijk is. De tweede internationale heeft den oorlog niet kunnen overleven. Zij aanvaardde het be ginsel van de militaire landsverdediging en stond machteloos tegenover den oorlog. Zij heeft zich bepaald tot parlementaire actie en op dat gobied was het imperialisme veel sterker* Zoo leidde de tweede internationale tot de groote teleurstelling bij het uitbreken van den oorlog. De font is, zoo vervolgt spr., dat de tweede internationale feitelijk geen interna tionale is, een fout, die ook de derde inter nationale heeft. Na den oorlog heeft de tweede internatio nale ljet niet laten ontbreken aan conferen ties, resoluties enz. Zij' heeft de richtlijnen aangegeven voor den Volkenbond en dit kan belang zijn bij de ontwikkeling van de mac hts verhoud ingen. Hot gebrek van de tweede internationale was allereerst een van organisatie. Thans, is de zaak zoo, dat de partijen in de ver schillende landen nog te veel zrjn onder den indruk van den oorlog. De vraag of men de tweede internationale moet verlaten, is zoc maar niet in eens te beantwoorden. Men moet ook rekeniug houden met de meeningen in de verschillende landen. Zoo zal het nu gaan, nu de S. D. A. P. esn ontwapening-s be si uit heeft aangenomen dit dadelijk inlera lionaal te eisclien is. Een grooto fout noemde spr. het, dat ver schillende partijen zich hebben aangesloten bij de derde internationale zonder liet con gres van Genève af te wachten. Daardoor is een kloof ontstaan, welke cok Weenen niet kan dempen. Men heeft zich vastgelegd aan opvattingen, waarvan men de consequenties niet kon aanvaarden. Het gevolg was o.a., dat verschillende partijen als de onafkan- kelijken in Duitschland dakloos stonden. Men beweert, dat de tweede internationale dood is ovenals de Labour Party in Enge land. Het tegendeel is waar, zegt spr. De Labour Party is de ruggegraat van de tweede internationale. Er is heel wat meer leven in dan in de groep Longuet in Frank rijk, Het gaat zoo maar niet om een interna tionale te verlaten, waarvan do Engelsche Labour Party de ruggegraat is. Spr. meent, dat bet komen moet, gelijk Weenen wil, tot één groote internationaje. Er meet geholpen worden de partijen, die nog in den oorlog zitten er uit te heipen. Er moet gestreden worden tegen het imperialisme in het alge meen, maar tegen het Entenfce-imperialime in het bijzonder. De internationale moet dus ios staan "van alle partijen, die meer of minder aan het imperialisme zrjn verbonden. Het gaat bjjvi niet aan, dat do Belg Vandevelde' spreekt over revanche-oorlog. Dat is niet de schc-nkt aan zulk oen plan! Arlette is nog eon kind. Wanneer haar uur geslagen is, zal zij zeker iemand op haar weg ontmoeten, die met haar trouwon wil, verleid-el ijk echopoeltje als zij is!" „Ja, maar verleid-edijk zonder bruids schat, hetgeen de verleidelijkheid wel wat vermindert.' viel madame Chausey hom in de rede met een weinig gefronste wenk brauwen. Wat was dat nu voor kuur van Guy, zoo in opstand te komen togen eon plan, dat hij in principe alleen konde, en waarvan hij geen enkele bijzonderheid vrist! „Belangloo?© mannen zijn zeldzaam. Dat W-eten wij, hoi «.asen Arlette heeft totaal geen fortuin Dit huwelijk zou voor haar een onverwacht gelukje zijn. Ik heb er dan ook al mot- haar vader -over gesproken, want ik wou niets doen zondar zijn toe- et omming, on „En heb j-. zijn toestemming?" „Ja, ik zal je zijn brief laten lezen." Zij stond op en zocht on dor de papi eren in baar secretaire. Guy keek verstrooid in hot houtvuur, een somber o trok om zijn mond, oen ongewone rimpel in zijn voor hoofd. „Hoe komt het, Louise, dat jo tot nu toe nog nooit gesproken hebt over je huwe lijksplannon voor Arlette „Heel eenvoudig, omdat ik er nog geen golcgenlicid voor had .0, hier is do brief." Eenige rogcis slechts, roet een onregel matige. zeker vermoedde, hand, geschreven. En do jonge man las Lievo mevrouw. U is meer dan goed zoo veel belang te stellen in do toekomst van mijn A-rlotite. Hoe groot het verdriet zij, dat ik zal gevoelen, wanneer ak haar nu moet verliezen, ik bon bereid het te verge ten en alleen te denken aan haar geluk. Bij den toestan a van mijn gezondheid zou haar huwelijk zeker oen ongehoopt geluk voor mij zijn. Ik zou aldus bevrijd worden van mijn vrccseiijke on voortduronc3e vrees dienaangaande Ik kan u dus niet genoeg danken, dat u bor-id is alle noodigo inlich tingen to nemen voor dit plan." „Je ziet. Guy." zei mevrouw Chausey, haar broeder in d© rede vallende, die half luid den brief voorlas. Hij herhaalde: „Ik zie," terwijl hij de laatste rogels doorkeek waarin de dokter zijn excuses maakte over de kortheid van zijn brief Hij kon niet langer schrijven, de typhus-epidemie in Donarnonez had hem doodelijk vermoeid „Arme manfluisterde Guy. Hij herinnerde zich zijn eerst© melancho lieke gesprek met. Yves Morgan© in zijn studeerkamer, waar het zoo donker was ten gevolge van het onweer. Eensklaps wa© er in het grooto. sombere vertrek een licht straal govallen door de verschijning van oen kindergezicht van gouden blankheid, waarin schifctererde oogon lachten en fris- sche lippen Guy wierp hot hoofd oen weinig achter over, alsof hij het visioen wilde terugdrij ven, en hij zeade „Voor welker, gelukkigen sterveling be stem je de allerliefste vrouw, die Arlette zal worden?" „Ik kon hom niet persoonlijk. Het is de zoon van oen heel oude vriendin van me vrouw Harvü'. Hij heeft belangrijke bezit tingen in An jou on houdt zich daar het heolo jaar zelf mee bezig." „Een soort van beschaafde landbouwer dus!" „Een verstandige man. dio van nabij op do ontginning van zijn goederen toezicht houdt en or een zeer welgesteld leven leidt want hij heeft, nogal fortuin." „En hij zon een vrouw willen nomen, dio geen fortuin heeft?" viol Guy haar spot tend in de redo. „Is hij dan misschien blindt aan één oop ol heeft hij maar één arm of zoo iets?" „Neen. volstrekt, niet-. Ais ik kan afgaan op do loffelijke inlichtingen, die ik over hem heb gekregen, zou Arlette een uitste kenden ma*, m hem vinden." Guy boog „Prachtig Dus die model-worker is be langloos, zonder er toe genoodzaakt te zijn. „Hij is weduwnaar," verklaarde mevrouw Chausey „Een oud! Dat doet de deur dicht!" „Neen hij is niet oud. Hij is twee en der tig en zijn kinderen zijn nog heel jong. Hij is cT>l op dio kinderen, en daarvoor alleen w-eisoht hij te hertrouwen. Hij wou oen zacht., 'eenvoudig, jong meisje ontmoeten, dat er na-e!" togen op riet altijd bulten to wonen Waarlijk, Guy, ik begrijp jo niet Als me jou gewoonlijk ziet en hoorb praten, zou nvm denken, dat jo oprecht be lang stelt in Arlette, en nu er kwestie is van iets dat haar toekomst botreft, doe jo niets dan railleer on Zij zweeg. Zij was bepaald ontevreden over do houding van baar broeder, wiens beweegredenen zij nieb begreep, als er ten minste beweegredenen waren. Maar hun blikken ontmoetten elkander en of hun geest zich ontspande, rij begonnen beiden te lachen. (Wordt vervolgd') -

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5