No. 18730. GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. Heef Guy Conflict in hot heeron- fcleedingbedrijf. Van patroonszijde wordt aan do Pars hot volgende medegedeeld: Na herhaalde besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van. patroons en van. werknemers in het heereoikleedingbe-drijf, iè het niet gelukt, tot overeenstemming betreffende afsluiting van een nieuwe col lectieve arbeidersovereenkomst te geraken. Van werknemerszijde word ten slotte het volgende geëischt: lo. Duur der overeen komst, ook ten aanzien van de loon en, tot aan 15 Februari 1922; 2 <tö regeling voor de on-gros-eonfec ie, zooals deze reeds in 1919 is vastgesteld, wordt als ten deel dor overeenkomst beschouwd (over de geringe verschiller, die tusschen voornoemde rege ling on het tarief, dat voor de kleermakers in dienst bij do en-gros-confectiefabrikan- ten geldt, vindt nader overleg plaats); 3. 'Aan do huisarbeiders wordt vacantie go- geven volgens de bestaande regeling, met dien verstande, dat maatregelen kunn-en worden getroffen tegen die kleermakers, die op de dagen cl in de week wanneer hun vacantie-gold uitgekeerd is, werken. Door partijen wordt de aard van de straffen in overleg vastgesteld t. w. Tarief I. uit het «rvaaltarief vervalt. Elke kleermaker, werk zaam in oen maat-annox-oonfectie-zaak, ont vangt hoogstens werk in twee seriesde ta rieven, zoowel voor het maat- als confectie werk worden door partijen binnen een na der vast te stellen tijd aan een herziening onderworpen, waarbij oveneens do vraag of het wensehelijk eii met het oog op een zuivere naleving der tarieven mogelijk is, dat aan kleermakers in maatzaken werk zal kunnen wordfon uitgegeven, in twee tarie ven aan de orao wordt gesteld. Een garan tie-regeling voor tarief kleermakers van tem minst© 5-16 uren por 13 weken, vallende tus- echen 15 Juni en 15 September en van ten mans be 378 ureal per 9 weken, vallende tus- flöhcn 15 December en 15 Februari. (Over uren worden bij clo garantiën niet mede- gerekend) er worden maatregelen getrof fen togen de kleermakers, die werkend on der garantiën, voor particulieren werken; door partijen wordt do aard van de straf- fon in overleg vastgesteld); 7. voste loonen voor kleermakers (45-maal het uurloon), die volgens uurloon werken8. Geen ontslag aan atcliorkleerruakera (45 maai hot uur loon), die volgens uurloon werken; 8. geen ontslag aan atelit rkleermakers tusschen 15 ,Med en 15 September of tusschen 1 Novem ber cn 1 Maart9. uitkeoring tijdens ziekte aan huisarbeiders, volgens de regeling, gel dende voor ateticrkleermakers10. een uurloon van 96 ets. met een verschil van 5 ets. tusschen de onderscheidene gemeente- loonklassen. (De R. K. en Chr. bon-don stel den hun looneisch .op 92 ets per uur een overigens de zelfde eischen. Bovendien eisohten zij invoering van kindertoeslag en verplicht lidmaatschap). Yan Patroonszijde werd) aangeboden Handhaving van. het oude uurloon, zijnde in de lo Gemeenteklasse 87 ets. en vorder: a. dtsn duur der C. A. te stellen tot 1 Febr. 1922, mot dien verstande dat, indien be langrijk© wijzigingen in den toestand heb ben voorgedaan, het loon aan herziening zal worden onderworpen, terwijl alsdan het eventueel gewijzigde loon van kracht zal wordon op 1 of uiterlijk 15 September 1921 b. do garantie va-n 1100 uren per half jaar, mits do organisaties zioh verbinden waar borgen te geven, dat door de atolierkleer- makera niet voor 'particulieren wordt ge werkt. Doze waarborgen zijntoestemming in lo. onmiddellijk ontslag 2o. intrekking van de garantie en 3o. intrekking van de vacantiec in overleg met de organisatiea hot ureiwaam te herzien en hierbij tevens te bepalen dat nietverlaagdo werkzaamhe den mogen worden afgetrokken; d. voorts wenscboj de werkgeversbonden dat aan kleermakers in maatzaken werk zal kunnen worden uitgegeven in twee tarievene. aan huisarbeiders geen vaoantie te verkenen. Evenwel is men bereid om, tor vermijding van don schijn, alsof het den werkgevers om het geldelijk voordeel te doen was, aan do bonden voor te stellen een uit-keering in geld te doen. gelijkstaand/e aan hetgeen ala vakantiegeld zou worden uitgekeerd. Deze uitkeering zal evenwel geheel verval len voor werknemers, waarvan blijkt- dat zij werken voor particulieren. Bij de beschouwing van het uurloon houde men in het- -oog, dab ten opderzoek van patroonswege heeft aangetoond', Jat ten gevolge van de omstandigheid, dat in heb heerenkleedingbedrijf in hoofdzaak op stukloon gearbeid wordt volgens tarieven, in werkelijkheid door een groot deel der werknemers een belangrijk hooger loon per week wordt behaald dan 45 maal 87 cent eaizoovoort De algemeene economische toestand en de kritieke tijd, cSen men thans in Jitt heerenkleedingbedrijf beleeft, wettigen niet het uurloon langer vast t© stellen dan tot 15 September 1921. Tegen afsluiting van het overige deel van het collectieve con tract, indiea men het hierover eens zou zijn geworden, tot 15 Februari 1922, bestond geen bezwaar). Uitdrukkelijk werd hierbij door de patroons verklaard, dat, tenzij bij zondere, thans nog onbekende, omstandig heden wijziging, hetzij in stijgenden, hertrij in dalenden zin, van dit loon noodzakelijk maakten, ook het vast te stellen uurloon zou blijven gelden tot 15 Februari 1922. De werknemersafgevaardigden hielden echter vast aan hun eisoh, zonder voorbe houd ook het- uurloon tot 15 Februari 1922 te bepalen. Toen dit punt door de werknemers niet kon worden toegegeven, verklaarden de werknemers, dat hieromtrent bij hen een stemmigheid hcerschte, en dat niet-inwilli- ging van diezen eisch verdere bespreking over de gesohillen, die omtrent de andere punten nog bostonden, nutteloos maakte. Als gevolg van een besluit van de orga nisaties van werknemers in de kleeding-in- dustrie, is Vrijdagochteiïd in Den Haag bet werk neergelegd! bij do firma Peek en Clop- penburg en Dijckhoff. Het aantal stakers, van wio enkelen voor .de magazijnen post ten, bedroeg bij eerstgenoemde firma onge veer 70 a 75. Naar aanleiding van deze staking verne men wij, dat het in het voornemen der werkgevers ligt met ingang van Dinsdag 29 dezer een algeheel© uitsluiting over het ge heel© land te proclameeren. Een poging om werkgevers en werkne mers tot elkaar te brengen, heeft geen re sultaat gehad. Ingevolge het op gehouden vergadering genomen besluit zijn ide kleermakers in clionst bij de firma's Essers, Peek en Clop- penburg en Gebr. Bervoerts te Rotterdam ook in staking gegaan. De staking omvat 225 man, hoofdzakelijk de pompiers en thuiswerkera Deze laatsten hebben gister morgen hun werk ingeleverd (Vrijdags is altijd afleveriEgadag), doch or werd geen nieuw werk aangenomen. Voor do magazijnen der be'rokken fir ma's wordt gepost. De gezamenlijke hoofdbesturen dor werk nemersbonden hebben te Amsterdam verga derd om huD verdere houding in hot con- fliot vast te stellen. Of ook in Amsterdam enkelo bedrijven in de staking zullen wor den betrokken, schijnt een kwestie van tac tiek te zijn. De afideelingen daar hebben de hoofdbe sturen var. hun bonden .vrij mandaat gege ven om tot staking over te gaan, als de be sturen hiervoor het juiste moment gekomen achten. Ook de proclamatie van de staking bij en kele firma's in'een viertal steden van ons land was een kwestie van tactiek. Nu de werkgeversbondon besloten hebben tegen Dinsdag een uitsluiting -door hert goheelo land te proclameeren, zullen do werkne mersbonden verder wel een afwachtende houding aannemen. Uit Utrecht, meldt men ons Ten gevolge der kleermakersstaking ligt het werk in de magazijnen der firma Peek en Cl oppen burg en Dijckhof volledig stil. Alle en bij Peek en Cloppenburg omvat de staking Ti 100 man. Voor de winkels wordt ge post. In andere magazijnen gaat het werk geregeld door. Do afd. Delft van den Bond in de klee- dmgindustrio heeft met bijna algemeene stemmen besloten, geen loonsverlaging te aanvaarden en zoo noodig het werk neer te leggen. De grossier B. J. H., in de B o e k- horststraat in Den Haag, heeft bij de politie aangifte gejjaan van den dief sta. van een aanzienlijke partij artikelen uit zijn maga-, zijn. Zoo werden o.a. vermist: 300 horloges en 12 dozijnzakmesjes. In verband met dezen diefstal zijn aangehouden de 56-jarige magazijnknecht G. J., en de 20-jarige A. G. S., brandstoffenhandelaar. By D. zyn gedeelten van het gestolen goed gevonden en in beslag genomen. Men schrijft aan het „Hbld." uit Loosduinen: Maandag moesten de kooplieden ter vei ling kiezen of deelen. De meesten hunner hadden reeds de vorige week het contract geteekend, waarbij is bepaald, dat: de tuin ders te beslissen hebben over het fust, daü zy voor hun producten willen gebruiken zooals bekend heeft Loosduinen een uniform fust, dat doorde kooplieden als het jneesti practische is erkend de veilingvereniging bepaalt wie ter veiling koop en mag, wie niet en, dat de kooplieden, staande de vei ling geen stagnatie mogen veroorzaken over mogelijke grieven, maar dat die na de vei ling met het bestuur moeten besproken wor den. Kan men niet tot overeenstemming komen, dan moet het geschil aan een scheidsgerecht worden onderworpen, waar in beide partijen evenveel zeggingskracht hebben, met een onpartijdig voorzitter. Wie peg niet geteekend had deed het nu of had volmacht gegeven. Alleen de Amsterdamsche kooplieden behalve de exporthandelaars weigerden te teekenen en deze moesten toen de vei ling verlaten. Dinsdag kwamen zy terug en verklaarden door hun voormann&n Verkeerd te zyn ingelicht, z\j teekenden en namen als naar gewoonte aan de veilingen deel. Mo gelijk kwam daarby de overweging dat reeds kooplieden van elders besloten hadden naar Amsterdam da producten te verzenden en dit afzetgebied te veroveren. De natuur geeft in tusschen echt tuindeis- weer, overdag een zonnetje op het glas en toch niet te warm. De komkommers groeien snel en zijn mooi en de aanvoer bedraagt reedsJ duizenden. Deze week twee noviteiten n.u postelein, die vrij du urging, tot f6.20 do 6 K.G. toe en de natuurspinazie,_ d.i. spi nazie van den kouden grond. Dat is vroeg, maar da groote aanvoer van glas-spanazie heeft den prijs stork doen dalen. De groote tegenvaller voor de tuinders is de ta vroege ontwikkeling der bloemkool. Als dat zoo doorgaat, i3 de kool op tegen den tijd, dat ze in volle groote en flink ontwikkeld ter veiling zou moeten komen. Nu krijgt men allemaal „schieters" die veel te klein zijn. Woensdagochtend tegen haif- tien deed de heer H., wonende Valkenboich- Jaan, Den Haag, mededeeling, dat de 75- jarige wed. K., wonende Beeklaan 392, vermoedelijk dood in haar woning lag. Een agent verschafte zich daarop langs de ach terzijde toegang tot de woning en vond de wed. K. inderdaad dood in de gang lig gend. Dr. Van Dommelen, die onmiddellijk gewaarschuwd was, constateerde, dat \an (misdrijf geen sprake was, maar dat de dood een gevolg was van een bloeduitstor ting in de hersenen. Op een terrein aan het Oost plein te Rotterdam is men bezig fundamen ten te ontgraven. Terwijl het werk in vol len gang was, ging Donderdagmor en plo's de grond verschuiven, ten gevolge waar van twee arbeiders, de 70-jarige N. de Oude, en de 48-jarige P. Banken, onder de aarde werden bedolven. De Oude was juist bezig met een koevoet. Door den schok van dien val sloeg hij zioh met dit werktuig voor det geiaac en wa3 op siag dood. Het tweede slachtoffer Blanken is in ernstigen toestand onder het ingestorte puin te voorschijn gehaald en naar het zieken huis op den Ooolsingel vervoerd. Te Haarlem is door onbe- kende oorzaak branid ontstaan in het perceel Turfmarkt 18, waarin gevestigd is do Eerste Ned. Papieranaclié fabriek „Enpam". Een ver trek brandde geheel uit, verder is veel schade aan andere vertrekken veroorzaakt, ook aan machines. Verzekering dokt de schade- Ter gelegenheid van het Paasch- feest, zal de heer J. Vincent morgenochtend te halfacht de klokken van het Kon. Paleis te Amsterdam bespelen, met medewerking van eenige bazuinen van de tramharmonie en den heer J. Klerjn (schafcsS). Er bestaan plannen om te Am sterdam en te Rotterdam den melkprijs in gaande Maandag a.s. op 20 cents te brengen. By een groot modemagazijn in de Kalverstraat te Amsterdam zijn 17 man, een caissière en een chef ontslagen, daar zij verdacht worden van oneerlijkheid. Er werden herhaaldelijk op de heer en af deeling voorwerpen vermist. Een ooggetuige deelt aan de redactie van den Zaanschen „Voorpost^ mede. dat een watervliegtuig op een hoogte van 4 meter boven den waterspiegel tus schen de hoofden van de geopende Hem- brug doorvloog. Te Alkmaar heeft een brand in de sigaren, en tabaksfabriek van den heer K. aan de Laat een doel der fabriek, grenzende aan het woonhuis, vernield- Een hoeveelheid van 4500 sigaren, voor verzen ding gereed, werd een prooi der vlammen. Ook het aangrenzende ijzermagazijn van de N. V. Hollandsch IJzermagazijn v.h. M. de Wild, vatte vuur, doch dit pand wist men te behouden met betrekkelijk geringe brand-, maar veel waterschade. Alles was verzekerd. De brand is vermoedolijk ontstaan als ge volg van het eesten den vorigen dag van tabak. De bioscoop .wil geen..» melk koe zyn. Men schrijft uit Hilversum aan „Het Vad.": Het voornemen van B. en Wl. om alhier de bioscoop met een belasting van 40 per cent der recette te belasten, healt de bios- ccopkringen in heftige beroering gebracht. Naar wy vernemen, ia men niet van -plan deze aderlating te ondergaan, daar zij met doodbloeden gelijk staat. Men overweegt dan ook ten ernstigste, de bioscopen, mocht het voorstel wet worden, te sluiten. De onder nemers van andere vermakelykheden, zicb mede zeer bedreigd achtende, moeten van plan zijn door staken van het bedrijf de di recties der bioscopen te hulp te komen, zoo dat heel 'Hilversum in zake vermaak en ontspanning... droog zou kernen te liggen. Bij de gehouden voorjaar s- verpachting van hooi- en maatlanden onder Huizen-Laren tot de Hilvorsumsche Meent, van landerijen onder Eenfhea cn het polder gebied van Bunschoten kwamen ruim 90 per- ceelcn in aanbod. Verrieden jaar was de ge middeld# prijs per zwad bo-vcn f 100,- thans van f 60f 70. Verschillende perceelen gin gen zelfs bijna 50 pCt. injhuur terug. Door de betrokken Boerenbonden uit een 6-tal gemeenten was een kradhtige actie voor pachtdaling gevoerd. Een goed deel de zer perceelen stond in de oorlogsjaren op gomiddold f 150. De zomer-anelkprijs zal daardoor weldra als het „9charen" van het vee in April aanvangt zeer belangrijk daten. Dat wij een b ij zonder vroeg voorjaar hebben, blijkt, aldus schrijft men ons, o.m. uit het feit^ dat het riet in do Noord-Hollandscho vaarten reeds aan het uitloopen is, dat hot jonge zaad in den Groet polder speciaal haver reods boven den grond komt, dat de schapen al best gras heb. ben, dat als het zóó doorgaat de pere- en ap- pelbooinen spoedig zullen bloeien en last not least, dat jonge hazen zich reeds in het voor jaar-zonnetje koesteren en dartel spelen, in 't duin zoowel als op den kleigrond. („Hbld.") Na by den overweg der Holland- sche Spoor te B3arn kwam Donderdagmid dag een H. D.-motorrijwiel in botsing met een gewonen fietsrijder. De bestuurder van den motor, de 2de-Iuit. der infanterie P. v. d. T., bekwam zoo ernstige blessuren aan het hoofd, dat dr. R. Heijbroek, uit Baarn, overbrenging naar het ziekenhuis noodig oordee'de. Den motorrijder, den militairen arts B., uit Amersfoort, werd een arm verbrijzeld, zoodat hij in de verpleging te Hilversum moest worden opgenomen. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. De alge meene vergadering van aandeelhouders de*1 Alphensche Bank, alhier, heeft de balans en de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Na afschrij vingen op gebouwen en- safe-inrichting kon een bedrag van f 10.000 bij de reserve worden gevoegd. Het dividend werd bepaald op 7 pGt. (v. j. 6 pCt.) Een bedrag van f4289 werd opj nieuwe rekening overge bracht. BOSKOOP. Beroepen is bij de Geref. Gom. te Gies9endam ds. J. van Vliet* alhier. HAARLEMMERMEER. Naar wij ver- nemtfn heeft de heer J. Sander» uit deze gemeente, benoemd agent van politie ta Heemstede, zicb thans alcDaar metterwoon gevestigd. De twee hitten, die G. B. aan den IJweg alhier Dinsdagmorgen vermiste, zijn in de gemeente Uithoorn aangetroffen. De dieren zijn vermoedelijk niet gesto len, doch uit de weide ontsnapt naar de plaats ongeveer 15 kilometer van hier waar ze werden aangekocht. Woensdag waren eenigo wagens met bruiloftsgasten op weg naar het Raadhuis te Hoofddorp. Op den Haarlemmerweg schrok een der paarden, met het gevolg, dat het geheel e gerij in hot waiter terecht kwam. De inzittenden, geheel met modder bedekt, kwamen met den schrik vrij on kon den de reis naar Hoofddorp niet verder meemaken. De wagen was voor een groot gedeelte vernield. HAZERSWOUDE. Aan mej. P. v. d. Bosch Ls op haar verzoek ontslag ver leend als onderwijzeres aan de bewaar school, verbonden aan «de Chr. School al hier, In haar plaats is benoemd mej. Cor van Wieringen: Door de melkfabriek ?,HoUandia" is de eerste natuurboter aangeboden aan H. M. de Koningin. Togen 1 Mei a. heeft mej. H. A M Houdijck ontslag gevraagd als onderwijze res aan de op.nbare school alhier, wegens haar benoeming tot onderwijzeres met hoofdacto aan een dergelijke school te Wad dïngsveen. Aan mej. M. v. d. Ben is door B. en W. eervol ontslag verleend uit haar tijde lijke betrekking als onderwijzeres aan de O. L. school alhier, daar de heer G. C. van de Haar met ingang van 1 April, met groot verlof uit den militairen dienst, zija functie aan de school hoopt te hervatten. Woensdagavond trad voor cle ouders, wier kinderen de openbare school bezoeken en voorts voor allen, die belang stellen iu ontwikkelend en vormend ondterwijs en een uitnoodiging van de afdecling „Hazers wcude'Koudekerk" van „Volksonderwijs" ontvingen, in café Boers op liet dorp als sprc-ckrler op mej*. Antoinette Tuin inga, van Amsterdam. Haar onderwerp was: .^,De Jeugd van ons Kind en de Toekomst van ons Volk". De rede, die in 2 deelen, vóór en n?. de pauze, werd voorgedragen, m'dit vf.crtdmend oen onvorflauwde be langstelling gerieten. Een gezelschaD da mefc en heeren, van Koudekerk, zorg ia cLo? vierstemmig gezang en de opvoering van het blijspel „De Hoed van Tante", voor aangename afwteoeling. Do piaon deed het overige en wel zóó, dat alle aan wezigen geenerlei aansporing afwachtten, om van ganscher harte mee te zingen. De voorzitter der afdeeling, de heer A. Fortgens, betuigde aan het eind der samen komst, dat hij joloersch was op zooveel jeugdig en frisoh krachtsbetoon, wat het voordragende gezelschap betrof en zooveel liefote: voor de school, het kind, en ons volk als de «spreekster had laten blijken. Boven dien verklaarde hij zich dankbaar voor bet genotene, waartoe de talrijk opgeko menen door hun sympathieke houding zeer veel hadden biigedragen. Hij verwachtte ook, dat de talrijke portretten, door de be gaafde spreekster aan 'liet geestesoog voor- getooverd, een blijvenden indruk zouden achterlaten, weldadig nawerkend voor het kind, de ouders, de school en ons lief Ne derland. Door Henri Ardell. Naar het Fransch. (Nadruk verboden). 40) Er ötond een hoog© lamp achter haar te branden, het licht zweefde rondom haar haren, zoodat het een gouden nevel leekWaarlijk, op dat oogenblik geloof ik. dat ik alles had willen geven om haar schitterend voorkomen te hebben, haar bevalligheid, haar gemakkelijkheid, haar figuur als een standbeeld, haar rose ivoor kleurig teint,- haar oogen, die zooveel uit drukken. wat ik niet begrijp, maar dat Guy en allo mannen begrijpen, dat hen boeit; maar voor ai om in staat to zijn te praten zooals zij, met die geestigheid, welke Guy aan haar zijde roept. Ik weet niet of het lang heeft geduurd, dat ik hen aldus zat waar te nemen, toen ik de stom van Madeleine hoorde: „Arlotte, waar ben jo toch verborgen? Ha, daar is zij! Wat zie je bleek 1 Wat is er?' Dodelijk kreeg ik een kleur als vuur en ik antwoordde heel snel Weineen ik zie niet bleek." „Nu nietNu ben je net een klap roos. Maar een seconde te voren niet Wat hadlfc je?" Niets, nietsIk amuseer mij Ik luister en ik kijk toe." Madeleine drong niet verder aan. Zij is niet zoo nieuwsgierig als ik en zij ging heel eenvoudig voort „Maina laat vragen of je wat wil zingen, omdat mevsöuw Harvet veel over jo heeft hootren spreken en j"e zoo graag eens zou hooren." Zingen Ik had wel wat anders in mijn hoofdIk wou Madeleine antwoord geven en haar voorstel heel ver wegwerpenik heb het niet gedaan. Als ik zong, zou ik hen verhinderen te praten die twee. Ik stemde dadelijk toe Ik ging aan de piano zitten en begon een ballade, waar Guy mij altijd om vraagt; do ballade van de Verlatene Toen is er iets heel vreemds met mij ge beurd. De woorden, die ik uitsprak, het schoen npj eensklaps of het niet de Ver latene was, die ze zeidc, maar ik, die ze uitriep als een wanhopigedat ik het was, die mij alleen voelde, verlaten ik, die deze eenzaamheid niet kon verdragen, die droe vig was tot stervens toe, die do snikken voelde tot in mijn keel Toen ik zweeg, heerschto er een oogen blik diepe stilte en vervolgens ontstond er veel geraas. Men applaudisseerde, geloof ik, en zoo hebben zij mij uit mijn boozon droom gewekt. Mijn oogen gingen snel naar Guy en Jeanne Eindelijk praatten zij niet meer! Guy stond tegen den muur geleund en keek mij aan, zijn popje! Maar zij draaide het hoofd naar hom toe en daar ik niet ver af stond, hoorde ik haar zeggen met haar lachje: „Zij is verwonderlijk, dat is zoo! Ik be grijp, dat zij u interesseert. Wat een vreemd jong meisje! Het is of zij voelt als een vrouw!". Ik kon het antwoord van Guy dezen keer niet onderscheidonmaar eenige minuten later, toen zij hem vaarwel zei, voegde zij er bij „Tot morgen, nietwaar? Wij gaan schaat- GOnrijden." En hij antwoordde met eon buiging 5 „O ja, met zeer veel genoegen. Eindelijk was zij weg. Maar waarom liet zij de gedachte achter, dat zij elkaar mor gen terug zoutten zien en overmorgen en altijd hetzelfdeEn ik vermocht nietsik, zwakke, om dal te verhinderen. Ik amuseer hem alleen, Guy. Zij heeft het gezegd: ik ben zijn popje, dat wil zeggen en klein dingetje, dat niet liefheeft on niet denkt, eonder hart, zonder geest, zonder ziel, zon der iets; dat men laat liggen of opneemt, naar men er lust in heeft Ik zou Guy willen toeroepen: „Laat mij niert geheel aan mijzelf over voor haarl" En toch, nooit zou mijn mond op dit oogen blik zulke woorden kunnen uitsproken. Ik was bang en toch wernschte ik, dat hij in mij zou lezen zoo als hij zoo gauw doet, en om dat oogenblik te verschuiven, praatte ik met iederten maar vermeed hem Hij moest weg. Ik had meor dan eens zijn oogen, die vragende op mij rustten, ont moet. En ik hoorde zijn stem mij zachtjes vragen „Wat heb je toch,Arlette Toen weet ik niet welke kwade geest, mij dreef. Zonder hem aan te zien antwoorddo ik met ©en lach, dien ik nog hoor .,Wcl, niets 1 Wart zou ik hebben!" En ik ben naar mijn kamer gevlucht. Ik heb geschreid, geschreid, aldoor maar ge schreid. Den zelfden avond, elf uur Waarschijnlijk ^had ik nog rood© oogen van het schreien, toen wij eten gingen, want tante was verbaasd, dat ik er zoo treurig uitzag. Ik heb haar maar ronduit gezegd, dat ik hoofdpijn had En dat was waar, vader, ik verzeker het u. Maar mijn hart deed mij veel meer pijn dan mijn hoofd. Toen wij. Madeleine en ik, naar onze ka- mor gegaan waren, ging ik op het voeten eind van mijn bed zitten en mijn hoofd was vol bedroevende gedachtenIk zag steeds die mooie Jeanne voor mij, die zoo beminnelijk was tegen Guy, terwijl ik heel gemelijk en onaangenaam was En het 6peet mij zoo, dau ik mij niert met hem had kunnen verzoenen O, die Joanne, die ons boos op elkaar ge maakt had! Eensklaps sprong ik overeind, toen ik Madeleine hoorde vragen„Arlette, waar om mishandel je jo haar zoo en heb je zulke afwezige oogen?" „Ik zit na te denken „Zit je na te denkon „Ja, ik vind1, net. als oude «nensehen, dat het leven iets jammerlijks is 1" riep ik uit, want ik kor mijn droefheid niet langer voor mij houden. Maar in plaats van te antwoorden met een woordj'e van medegevoel, glimlachte Madeleine en zei: „O, Arlette, wat een misanthropisclie bui Wat is er vanmiddag met je gebeurd)?Je bent dezelfde niet meer van straks. Guy heeft het ook opge merkt, evengoed als ik, en vroeg waarom je zoo sombe- keek Daar ik de waarheid niet aan Madeleine kon bekennen, ben ik weer met mijn hoofd pijn voor der. d!ag gekomen. Zij was te bescheiden om te blijven aan dringen, en ziende, dat ik niets vertellen wou, ging zij heen en zei: „Goeden nacht." Vader, uw kindjo zou zoo graag bij u terug zijn in Douarnenez! Waarom veroor looft u haar niet terug te komen? Waarom kan zij niet tegen u aan komen zitten en heel zachtjes vragen waarom haar hart zoo bezwaard is alsof er plotseling een zware steen op was gevallen en er op bleef liggen en het verpletterde! 28 Januari. Geloof niet wat ik u voor kwaads van het leven gezegd heb, vader Het leven i3 niet verfoeilijk, het is heerlijk, integendeel, on er zijn zulk^ gelukkige oogenblikken in het leven dat zij al do andere doen verge ten. Ik ben verzoend met Guy Hij is niet boos op mij, en hij verzekert mij, dat hij hot ook nooit geweest is Vanavond hebben wij den vrede geteekend, om zea uur Ora z*?& uur pas, dat was mijn eigen schuld, omdat ik bedankt had om meb Madeleine mee te gaan schaatscn-rijden, om hen, Jeanne eii hem, niet te storen. Nadat mijn wijze nicht mij verklaard had, dat ik heel nukkig was, was zij met tante uitgegaan, omdat ik gezegd! had geen visites to willen maken na het 'schaatsen-rijdèn. Toen zij weg waren, ik kon niet blijven stil zitten met die agitatie in mijn hart en mijn hoofd, ben ik mis3 Asthon gaan halen en wij zijn stilzwijgend in het bosch gaan wan delen. Maar dat oen sombere wandeling 1 Ik was net. ©en oude wijsgeer dio niets meer te maken wil hebben met de genoegens, de vreugden, het geluk der wereld, voor dat alles met geweld de deur heeft gesloten cn ze met oogen vol spijt door het sleutelgat aanstaartIk voelde mij jaloorsch op alle menschen, die wij ontmoetten, en die niet even somher waren als het weer, als de ijzige winterlucht, als mijn hart, nog steeds zoo vol smart! Ik was jaloersch op do kinderen die vroolijk rondliepen cn die ik 'benijddeik benijdde ook de boomen en alles, wat niet denken kon .Ik dacht te veel en ik zag alsof ik er bij was, Guy, en haar samen praten evenals den vorigen dag ovenals altijd Welk een vergelijking moest hij maken tusschen haar en mij, booa en grillig meisje! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5