LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 16 Maart 1921. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws yan heden. BINNENLAND. PlftJS DER ADVEIftfcNTrCTfc* SO Cis. per regel- Za-terdaga 40 Cts. per regel Bij regolabocnement belangrijk lagero prijs. Kleine odvertentiën Woensdag GO Cts., Zaterdag |?5 cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens post recht. Voor eventueele opzen» ding van brieven 10 Cis. porto Ic betalen. Bewijs nummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT] Voot Mien p. S mui 2.35, p. weet (j.fj Buiten Bei Jan, waar agenten gevestigd gijn, por weak 0.18 Franco per post K Ï.7B Nummer 18722. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Eprgemeester van Leiden brengt 'ter Kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke visoh- winkels (Vischmarkt en Stadshulpweif) ver. kröghaar is SCHELVISCH 4 f0.13, GROO TE" SCHELVISOH 4 f 0.18f 0.26. SCHAR 4 0.18, SCHOL 4 10.18, TARBOT en GRIET' 4 10.80 en TONG 4 f 0.90 per pond. W. PERA, Wetb. Lo.-Burgem. Leiden, '16 Malart 1921. DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter aigemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Diiecte Belastingen i3 ter hand gesteld de kohieren der Personeele belasting No. 1, en ïa van den dienst 1921, executoir ver klaard den 12en Maart j.k en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun ver plichting om den aanslag op den jiij de Wet bepaalden voet te voldoen. W. PERA, Weth. Loco-Burg. Leiden, den 16en Maart 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter aigemeene kennis dat door E. Vlaanderen wed. C. J. Bognotteau, wo nende te Leiden een verzoekschrift is in gediend, om vergunning- voor den verkoop van sterken -drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop en eldere, in het achterhuis van het perceel Kort-Rap-enburg No. 8. W. PERA, Weth.-ioco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Maart 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen tef aigemeene kennis dat door Bermanus Kagenaar, wonende te Voorburg, een verzoekschrift is ingediend, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders, dan ter plaatse van verkoop in' de benedenlokaliteit van het perceel Heerenstraat No. 5c. W. PERA, Weth. loco-B urgeni. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Maart 1921. De Indische Week. III. Hedenmiddag hield in het Botanisch La boratorium dr, W. van Bemmelen, oud-di recteur van het Mefcereologisch Instituut te Batavia, thans te Haarlem, een voordracht over do natuurbeschrijving en wetenschapa- fcecofening in de Indische vulkaanwereld. Spreker ving aan met de mededeeling, dat do vroëger geringd belangstelling in de vul- kaanwereld in de 19de eeuw zeer is toe genomen en thans een hoogte heeft bereikt, welke soms gevaarlek voor het ongerept na tuurschoon wordt. De wetenschappelijke 'be langstelling ging vooraan met mannen als Jrngkuhn en Zollinger als pionier3. Keil lange rij natuuronderzoekers, bestuursamb tenaren, planters o.a. volgden. In het bij zonder het Mijnwezen en de Topographische dienst hebben in de latere jaren zeer veel 'bijgedragen tot onze kennis van de Indische vulkanen. Voor den belangstellenden bezoe ker van Insitlinde's vulkaanwereld is eon rijk natuurgenot weggelegd. Ds levensgeschie denis van den vulkaan is meestal duidelijk te lezen, uit de opvolgende lagen, die de krater- en ravijnwanden vertoonen. De verklaring van de vulkanische "ver- Schijnselen wordt echter uiterst bemoeilijkt door de omstandigheid, dat de hooge tem peraturen in ontzaglijke drukkingen, wélke in het magna heerschen, niet of bijna niet in het laboratorium kunnen worden nagebootst. Tegenwoordig is men tot het klare inzicht gekomen, dat al'een liet onderzoek der mag- matische verschijnselen volgens de leer- der heterogene evenwichten ons verder kan 'brengen, en spr. herinnerde daarbij aan Jt feit, da: aan de Leidsche Universiteit wijlen Bak huis Roozeboom doze leer in het leven he-ecPfc geroepen. Uitvoerig zotte spr. vervolgens de in storting-en uitbarsting van verschillende vul kanen uiteen; de Krakatau iu 1883. de Sme- xoo-uitbarsting van .1911 en andere. Spr/s belangwekkende mededeelingen wer den door intressantc lichtbeelden verdui delijkt. Onmisbare Wijsheid. Gisteravond had. dte Leidteclie Ohristo- lijko Besturenbond in „De Graanbeurs" een vergadering belegd, toegankelijk voor lieden en geestverwanten, waarin als spre ker* optrad ds. I. Voorsteegh, Necö.-Herv. .predikant. te, Katwijk-aan-Zeo, mot het on derwerp „Onmisbare wijsheid". Do goed bezochte vergadering werd met gebed en oen kart inleidend woord door tien waarn voorzitter, den heer K. van dXjn Ou weel en, geopend', waarna ds. Yoor- steegh zijn rede aanving met er op te wij zen, dat de wereld vol iö van onvrede, ja zelfs van. haat, omdat te demonstreeren, wees hij o.a op do conferentie on haar uit komsten te Londen, en naar ons land over gaande, op een. door Ouys, to Rotterdam, gehouden rede, waarin hij haat predikte. En nu leven wij in een tijd, dat vele men- schen zoekende zijn en oen oplossing vra gen van vele problemen. Daardoor vooral worden de Christenen voor con groote en grootsche laak gesteld. Zij hebben bij al dio vragen hun Christe lijk boginse-1 te handhaven on Gods Woord in het leven uit to dragen, ook ten op zichte van de arbeidersbeweging. En nu heeft Gods Woord menschelijke wijsheid dwaasheid genoemd. Er is op dit gebied zooveel to hor vormen, doch daarbij is ook zooveel teleurstelling. Do arbeidersbewe ging, hier ei. elders, nagaande, constateert spr.,. dat OveraJ afgiijdiiig naar het uiterste valt waaT te nemen. Men gaat van do eerste naar do tweedo en van de tweede n aar do- c3ordo Internatio nale. En er zijn in ons land communisten, voor wie Wijnkoop nog niet rood genoeg is. Do les, welke wij uit het verschijnsel kun nen trekken is, dat wij, menschen, het niet in ord'e kunnen maken, maar dat do oplos sing moet komen van Boven. En er is nooit een mensch geweest en evenmin een volk, dab de wijsheid uit zichzelf vond, doch dio haar niet verkreeg d!an door God op de knieën er om te vragen. Wij worden, als wij God om wijsheid bidden, door do wereld uitgelachen. Maar wat hindert dat. als wij weten op den rech ten weg te zijn Dit geldt ook voor de vakactie en do ar beidersbeweging. Ook daar kan liet zijn naar heb woord van Paulua: Als ik zwak ben, dan ben ik machtig". Spr. knoopte hetgeen hij verder had te zeggen over de onmisbare wijsheid vast aan Spreuken 30 24—28, waarin gesproken wordt van de mieren, als van een onsterk volk, dat in dien zomer zijn spijs bereidt voor den wintervan de konijnen, die machteloos zijn cn nochtans hun huis en den rotssteen stellenvan sprinkhanen, die geen koning hebben, doch in zwermen uit gaan, en eindelijk van d'en spinnekop, die klein is en onoogelijk, en niettemin is in de paleizen der koningen. Zoo leert do Spreukendichter, dab God dezen kleinen dieren wijsheid heeft gegeven naar hun aard. En als allegorie opgevat heeft het- ook wat aan óns to zeggen. De mieren hebben overleg en denken. Vele menschen -denken niet en laten zich -daardoor bedotten. De mieren werken gestadig door en vinden daarin hun geluk. Het ia een groote leugen te beweren hoo minder werken,hoe grooter aandeel in heb geluk. Zoo voort deze uitspraak ons tot den acht-uren-dag Spr. wil eolifcer niet zoggen,' dat deze uit den bonze is. Daar zijn bedrij ven, waar in den acht-uron-dag zeer op zijn plaats is. Dooh hij is niet ingesteld om er mee te knoeien: En er zijn er, wien het alleen om liet loon te doen is voor het over werk. Deze ongunstige plooi moet uit het mooie beginsel gewerkt worden. Do meerdert vrije tijd moet echter goed worden gebruikt. Kroeg cn bioscoop moeten er niet van profiteeren. Wij leven in een ge weldigen. tijd en dien moeten wij leeren be grijpen. Het is niet genoeg alleen te wer ken voor het dagebjksoh brood Wij hebben bij de kwesties van den diag Gods Woord nooclig en. daaruit leeren-wij do wijsheid, dat arbeid iets is uit heb paradijs en dus een zegen. Troelstra heeft eens gezegdDe Christe lijke arbeiders loopen ona wel na. Neen, zeidie spr., dat kan niet, omdat wij de ar beidersbeweging uiL een ander oogpunt zien, er ec i ander doel mee voor hebben en onze methode van actie geheel anders is. Het tweede beeld ia dat van ds machte- loozo konijnendie geen verweermiddelen, doch een schuilplaats vindon in de rotsen (bij ons en do duinen). Daar zijn ook voor de menschen iri de vakbeweging groote ge varen, waartegen de arbeiders, zwak als zij in menig opzicht nog zijn zich uit zichzelf niet kunnen wapenen. De Spreukendichter leert oils, dat wij daarvoor eon schuilplaats kunnen zoeken bij -fezus Christus. Do ge varen dreigen overal, do boosheid zit in de lucht. In dat verband roerde spr. het. vraag stuk der socialisatie aan,, waarvan hij geen kwaad sprak, doch er alleen van wilde zeg gen, dat men er. bedrogen race uit zal ko men, als rriea denkt, dat do menschen meer en beter werk zullen deen als zij zg. voor de gemeenschap werken. Don is er het ge vaar om mee te gaan in de materialistische strooming van don tijdgeest. Ook daar tegen vindt do Christenarbeider een schuil plaats in do beginselen van Cods woord. Do sprinkhanen hebben goen koning en toch zwermen zij hij hoop en uit. Deze beeldspraak voert regelrecht naar de organisatie der arbeiders, voer spr. naar de Chr. organisatie. Do Bijbel is niet voer alle bijzondere aangelegenheden geschreven maar de leidende beginselen liggen er in. Is oek do Kerk niet een organisatie gebaseerd op de beginselen van. do Heilige Schrift. Dit zeide spr. tot Christenen, <Sie mee- nen, cliat de Chr. vakorganisatie verkeerd zou zijn. Zeide niet een liberaal in de No vemberdagen van 1918, dat wij mideïen in do revolutie zouden zijn geraakt, wanneer er toen geen Chr. arbeidersbeweging ware geweeet. Onzo organisatie moet niet groot willen worden ten koste van het recht. De Chr. grondslag van het georganiseerd overleg is dienen, zooals Christus zelf kwam te die nen, niet om gediend te worden, en op gerechtigheid tevens. De verachte spinnekop van den Spreu kendichter, dio doordringt in de paleizen der Koningen, is het symbool van volhar ding. Volharden moet ook de leus zijn van dp Chr. -vakorganisatie en vakactie. Men wordt zoo ligt moedeloos on blijft bij de pakken neerzitten. Tot volharden tegen den geest der revo lutie en tegen de leer van den klassenstrijd onder biddend opzien, wekte spr. ten slotte op. In deze donkere, verwarde wereld zoe ken de menschen ook in het Sociale leven naar de wijsheid die uit God is, aldus be- ftloot spr. zijn vurige en aan het slot luid toegejuichte rede. Een der aanwezigen, do heer De Leen, vroeg na aflcop, wat do Christen werkman moest doen, te midden van zijn modern ge organiseerde od ongeloovigo vakgenooten, die het hem aanhoudend moeilijk maken en bespotten. De spr erkende, dat deze positie niet ge makkelijk is, maar in Gods kracht behoort men staande te blijven en voor zijn schoone beginselen uit te komen. Do voorzitter sloot met een hartelijk woord van dank aan dén spreker en deelde mede, dat a. s. Dinsdagavond in dezelfde zaal do heer Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid, zal opreken over do grondslagen cn het doel van dio wet-Talma. Ton slotte sprak ds. ;Voorstecgh het dank gebed uit. Einder-liederenavond In hot Volkshuis Dat was gisteren een avond van intens genot; de avond, aan ouders en kinderen in het Leidsche Volkshuis geboden. Mevrouw J. BonZieck. die de jjiiste stemmiddeien en de verehch'.e voord arii's- ki.nst* bezit, om melodie en inhoud van ieder kinder.ied tot het volle recht te doen komen, wfst de jeugd zoowel als de onderen van het berin tot heb einde te boeion. Spel en dans, zonneschijn en voge'en'ieJ, het ging al'.es aan onze verbeelding voorbft en roer.oos zat het jonge volkje te luiste ren bij ieder nieuw lied, dat weerklonk, ter- win het telkenmale in een hartelijk apphus aan het einde aan zijn dankbaarheid uiting gaf. 't Is moeilijk uit te maken, welke I liederen wel het meest bekoorden; maar i genoog zij het te vermelden, dat do zaage- j J res een gelukkige keus dead met compori- 1 ties' van Cath. van Eeime3, Hendriks ran Tussenbroek, Geertruida Vogel, Wierts, enz. te doen hooren. Bat tot besluit heb sprookje van Ander- i gen „Do Nachtegaa"' met begeleidende mu- 1 ziek van A. "Wintermtz, in gespannen aan dacht werd aangehoord, bewijst wel, dat mevrouw Bon voor haar niet lichten, maar begeerlijke taak, volkomen berekend was. j Mejuffrouw 5. Hogendijk, die zang en voordracht op do piano "begeleidde, leemt voor liaar musikaal en kleurrijk spel even- zeer een woord van dankbare hulde toe. Op Zondag 10 April a.s. hoopt ds. J. Hoogenraad, p-r-edikant bij de Ned.-Herv, Gem. alhier, die korten tijd geleden zijn veertigjarig ambtsjubileum herdacht, des avonds in de Pieterskerk afscheid te nemen van deze Gemeente en zijn ambt neer te leg gen. Ingaande 1 April a.a. is de heer M. Bioem, kommies 1ste klasse der Directe Belastingen, te Buiksloot, als zoodanig naar hier overgeplaatst. Dr. P. A. A. Boeser, zette gister avond zijn cursus over Egyptische bescha ving voort met "de behandeling van de piae- liiatorie van Egypte. Tot 1893 was er om trek de praehistorie, de oudsto historische trden, de eerste en tweede Dynastie niets bek6nd, als alleen de namen van de konin gen dezer beide dynastieën, zooals men die in latere koningslijsten aantreft. Door ver schillende opgravingen, vooral die bij Kop- tos, Negada en Abados verricht, is over deze tijden licht opgegaan. Aan de hand van de resultaten dezer opgravingen behandelde spr. do oudste graven, en het groote prae- hihtorische graf to Hieraconp'olis, datt he laas, voor het grootste gedeelte geplunderd is. m$ar waarvan toch een wand met zeer belangrijke voorstellingen is overgebleven; verder den inhoud dezer graven zooals beeldjes .paletten, vaatwerk, enz., dat door sifT. meer of minder uitvoerig werd behan deld. Tot leden van de ouderconmiiorie voor de openbare lagere school der 3de klasse No. 6, aan de Paul-Kruger-straafc zijn in de daartoe gehouden vergadering benoemd de dames mevr. C. KromSchenk - en mevr. M. WassenaarKoet en de heeren C. v. d. Ham, D. Galjaard, G. v. Leeuwen, A. ■/Coster en J. Alt. De commissie benoemde tot haar voor zitter den heer J. Alt, alhier Het Sangi- en Talaud-Comité hoopt op Dinsdag 3 Mei in de Groote Kerk te fs-Gia- venhage de Zwitsersche en Duitsche zen delingen. "die in zyn dienst traden, af to vaardigen als predikanten. Deze zendelin gen vertoeven, zooals men weet, in de Zen dingsschool te Üegstgeest en traden eonigen tijd 'gefedén ih de Oosterkerk alhier op. Heden is in de Nederlandsche 'Zen dingsschool te Oegstgeest de Voorjaars- ■bondsdag van den Ned. Bond van Zendeling- kvveekelingen gehouden, welke hedenavond wordt gevolgd doffr een openbare samen komst in de Oosterkerk, alhier. Dinsdag 29 Maart zlal in den Schouw burg alhier worden opgevoerd het zangspel in drie bedreven „Malle Geert", tekst en muziek van Martin Schuil en Richard Hol, door het Dameskoor van de Zangschool en met medewerking van eenige dames en hee ren onder leiding van den heer C. B, Duyster. pe netto-opbrengst strekt ten bate van do Leidsche Vereeniging voor Kinderherstellings kolonies. Men meldt ons van de zijde der Leid- Sche Tuinders-Patroons-Vereeniging en Leid sche Kooplieden-Vereeniging, dat na een lange conferentie, waarin t3genwoordig wa ren beide besturen van bovenvermelde or ganisaties, de voorzitter van het Centraal- Bureau van de Veilingen in Nederland en do voorzitter der Federatie van Binnenland- scho Kooplieden, werd besloten het conflict aan de Leidsche Groenfcenveiling op te heffen. Do besprekingen, welke werden gevoerd, hebben beide partijen tot een vreedzame beëindiging van het conf ict gebracht, zoo dot na vier maanden van onvermoeid en strijd de gemoederen weder zijn gekalmeerd, de veiling zooals voorheen a3ii haar doel zal beantwoorden, de kooplieden de groenten weder zullen koopen en het publiek zicli de moeite niet meer behoeft te getroosten die aan de hallen te komen halen, daar deze onmiddellijk zonder uitzondering ge sloten zijn. In de alhier gehouden aigemeene ver gadering van aandeelhouders van de N*. V. Nationaal Veem werd, na goedkeuring van de balans en verliesrekening, het dividend over het afgeloopen jaar vastgesteld cp een basis van 8 pOt. (vorig jaar 14pCt.). In de vacature van een der commissaris sen werd niet voorzien. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging. welke onlangs besloot tot liquidatie, heeft heden haar winkel en magazijnen aan de Heerengracht gesloten. Al de voorradige goederen zijn ten slotte nog uitverkocht Hoewel de eindrekening uitteraard nog met is vastgesteld, kan toch nu reeds worden geconstateerd, dat de financieele uifcuom- komsten toch nog vrjj bevredigend zullen blijken te zrjn. Door het Centraal-Bestuur der. Ver eeniging tot Bevordering der Gezondheid in do Grafische Vakken in Nederland is een vcrioting georganiseerd, waarvan de op brengst ten goede zat', komen aan het Fonda let het stichten van een eigen Sanatorium. Ten einde het batig saldo dier verloting zoo groot mogelijk tö doen zijn, schonken verschillende afdeelingen aan het Centraal- Bestuur daarvoor prijzen. Ook de Leidsche ardeeling liet voor dit doel lijsteiv onder, de Leidsche typo's circuleeren. Het resul- daaivan is geweest, dat een aardig bedrag is opgehaald. Voor dit bedrag is nu docr de afdeeling een drietal schi-derstukken aan gekocht bij hun zieken collega 8. J. Kuy.- per, die reeds anderhalf jaar ziek te bed ligt en nu door het schilderen tracht eenigs- ziny in zijn levensonderhoud te voorzien. Leze-prijzen zijn nu uitgestald in de étalage van den heer F. H. Zirkzee, Nieuwe-Rijn 63, hoek Hooigracht; die zi&h ook zoo goed als belangloos bereid verklaarde zich met den verkoop van loten te willen, belasten. Van den kellner J. ,B van B., van hier, is oj# de Korte Hoogstraat te Rotterdam een gouden horloge met ketting gestólen. Gisternamiddag circa 4.10 had de elec- trisehe tram alhier eenige vertraging, door- da'; een mallejan, beladen met een ijzer en telefoonpaal, op de Steenstraat tussc'nen de rails vastraakte en de weg voor de tram versperde. Na een minuut of tien kwam er weer beweging in het voertuig en werd dc baan voor de trams weer vrijgemaakt. Twee knaapjes, het een 12 en het andere 10 jaar oud, waren het ouderlijk huis alhier ontloopen en hadden zich naar Den Haag begeven. In een sigarenwinkel aan de Laan-van-Nie uw-Oost-In dié namen zij twee doosjes sigaretten weg; zij werden echter betrapt, door de politie opgepikt en tot slot van hun avontuur naar hier terug geëxpedieerd. Gistermiddag werd ondar vele blijken van belangstelliug in Den Haag liet „Tehuis voor Indische Studenten'' geopend in het keurig ingerichte perceel aan het PrinS- Maurits-plein. Op initiatie! van het gemeentebestuur van Katwijk heelt dezer dagen te 's-Graven- hngc een samenkomst van gemeentebestu ren van badplaatsen plaats gehad, ter be spreking van de al dan niet wenscheljjkheid een belasting op logeergasten te beffen, waartoe de gewijzigde gemeentewet thans de bevoegdheid geeft. Na breedvoerige dis cussie bleek het tneerendeel der afgevaar digden van meening, dat bet niet wenscbe- lijk is reeds dit jaar tot het invoeren van ess, belasting op logeergasten over te gaan, doch wanneer na verloop ran tijddeze belas ting wordt geheven, een voor alle badplaat sen uniforme regeling te treffen. Voor het samenstellen van een uniforme belastingver- ordening werd een commissie gevormd, waarin zitting- nemen, de afgevaardigden var. Bergen, Katwijk, Loosduinen, Noord- W'bk en Zandvoort, welke commissie met bet Bureau der Vereeniging van Nederlandscha Gemeenten zullen onderzoekeu, welke hef fing het billijks! is, zonder schade te ljj- den tegenover liet buitenland. Prot dr. M. Beyerinck, technoloog, die verleden jaar 25 jaar hoogleeraar was aan de Technische Hoogesckool en binnen kort wegens het bereiken van den leeftijd van 70 .jaar zijn ambt zal neerleggen, is heden als bioloog- gehuldigd door een co- mitf- in de groote collegezaal van liet ge bouw voor werktuigen en seheepsbouwkun- de te Delft. De Kamer'van Koophandel te Gouda heeft een adres gericht aan den Minister van Arbeid, waarbji gewezen wordt op de steeds grooter wordende moeilijkhsd-n, BINNENLAND. De Minister vau Onderwijs, Kunsten en We- tensehappen vindt geen vrijheid behoeftige 1 nnsteiiaars uit 's Rijks schatkist te stennen. Nalarissehenia Bond Technische Ambtcna- BUITENLAND. De inhoud van de Duitsche .protestnoia aait den Volkeubond- Beiereu verzet zich opnieuw tegen de ont binding der burgerwachten- Verklaringen vail von Kahr en dr- Ileiin. De eerste spreekt van een moaarchiatiaeh complot. Op Ierland is de toestand door de oxccntic van do zes ter dood veroordeelden zoor toe gespitst. Do vroegere Turkscho grootvizier Talaal Pasja to Berlüu door een Perzisch student vermoord- Is het handelsverdrag tusschen Engeland en sovjet-Rusland geteekend? welke de handhaving van den S-urigen ar beidsdag met zich brengt, zoodat met recht van een stjjgend verzet kan worden ge sproken. De rechtbank te Roermond heeft, ter vervulling der vacature van griffier van haar college, de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: jhr. mr. dr. L, A. van den Brandeler, substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam; mr. G- R. II. E. Dahme-n, advocaat en procureur, te vens waarnemend griffier bij de rechtbank te Roermond; en jlu\ mr. J. B. L. J. M-. Verheyen, griffier'bij:het kantongerecht te Gss. Benoemd zijn lot notaris binnen heb arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente Weert: F. X. H.- Welters, can- didaat-notaria te Beek (Limburg); Alkmaar ter standplaats de gemeente Bergen: F. -W. A. van Riet, candidaat-notaris to Ber gen (N.-H.) Do heer M. van Wijhe Ezn., directeur van het Doorgangshuis te Hoenderloo, in de laatste Raadszitting te Apeldoorn tot wethouder van onde.rwijs gekozen, heeft te gen 1 September zijn ontslag als directeur) gevraagd. Naar aanleiding van het feit, dat de Minister van Arbeid op de vragen van het Kamerlid mr. Oud betreffende de resolu. tie, door den Raad van Arbeid te Deven ter aangenomen in zake 's Ministers ant woord op de vragen over den bekenden huis- aaDkoop voor dien Raad. heeft verklaard niets van zulk een resolutie te weten, ïneldb men uit Deventer, dat bedoelde resolutie in den loop van de vorige week reeds aan den Minister is toegezonden. Op een "vraag van den heer Kolthek, of het den Minister bekend is, dat tal vam jongs kunstenaars in ons land, inzonder heid kunstschilders, in erge maté lijden ender de gevolgen van de huidige economi sche crisis, waardoor in .vele gezinnen ge brek wordt geleden, antwoordde de Minister) van Onderwijs, dat hem geen gegevens ten dienste staan, zoodat het hem niet moge lijk is haar' te beantwoorden. De Minister zou met het oog op; de fjnan- cieeie gevolgen geen vrijheid kunnen vin den te bevorderen, dat aan behoeftige kun stenaars uit 'sRtjks schatkist ondersteuning werd gegeven. Do Bond van Christen-socialisten zal, naar „Opwaarts" meldt, op Zaterdag 2 Aprü te Rotterdam een buitengewone verga dering houden. Daarin komt aan de orde een voorstel van de Federatie Rotterdam tot ontbinding van den Bond, welke, volgena genoemde Federatie, is uiteengevallen in drie groepen: de geweldloozen, de recht- zinnigen en de aanhangers van Moskou, De Federatie Rotterdam acht aansluiting bj, de communisten de eenige mogelijkheid voor den revolutionairen christen-socialist, dio aan den strijd van het proletariaat ter wc-reldbevrijding daadw-erkelijk wil deelne- De Bond van Technische Ambtenaren' in Overheidsdienst heeft zich gewend Wt den Raad van Ministers met een. miaris- schema en een rapport, waarin neergsfcgd zijn de vyenschen van dezen Bond ten op zichte van 'de salarieering der Technischs Ambtenaren in dienst van het Rijk. B\j het vaststellen van de salarisgrenzen, nam adressant tot grondslag het voorstel den den Bond, dat, na eenige wijziging, door dc Staatscommissie in 1919 ais aan nemelijk werd erkend. Dat voorstel hield ifl een maximum-salaris voor een 1ste kl. teelin. ambt. van f4800. Waar sinds Sept. 1919 de maand, waarin bedoelde Staatscom missie de salarissen vaststelde de Kos ten voor het levensonderhoud zijn gestagen' met 20 pCt- de prijsdaling der laatste tijden is hier reeds verwerkt zal voren genoemd bedrag ad 14800 moeten wordss

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1