No. 18713. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Maart. GEMENGD NIEUWS UIT DE OiSTREKEü Vreedzame Omwenteling. VRAGENRUBRIEK. Gistermiddag had op een bouw werk der ootrooiwerken aan het Spiarne- piein, in Den Haag, een ongeluk met doo- delijken afloop plaats, meldt de „H. CV'. Er was n.I. een lift aangebracht en toen deze naar beneden kwam, is de timmerman P. C. D. daaronder, geraakt; de man viel voorover, met het gevolg, dat zijn hoofd bekneld geraakte. Hij was terstond dood. Een eigenaardige strijd is sinds gcruimen tijd gevoerd tusschen eenerzijds <3e Veilingbesturen in bet West- land en anderszins de Koopliedenvereeni- gingen. Een strijd, die op het oogenblik wel schijnt haar hoogtepunt te hebben bereikt ja.I. nu de Koopliedenvereenigingen hebben besloten tot staking. Een tweetal punten hebben de strijd doen ontbrandeneen kwestie over uniformfust en slijtageheffing. Eenzelfde verschil beeft reeds een 4-taJ maanden de veiling te Leiden beheersoht, met het gevolg, dat de Westlandsche koop lieden zioh sotidair^bebben verklaard met hun LeidSche collega's. Op verschillende veilingen, o.a. te Naald wijk, Westerleo en 's-Gravenzamde hebben de kooplieden (Daadwerkelijk hun besluit uitgevoerd en hebben het koopen gestaakt, met het gevolg dat do marktprijzen tot zeer laag terugliepen. Verschillende veilingen hebben nog niet definitief bun houding be paald in deze urgente en naar oplossing wachtende kwestie. Te Rotterdam is ten nadeele van de N. V. Van den Bergh's Ltd. een groote partij vet gestolen, te zamen 47 vaten, een waarde vertegenwoordigend van nagenoeg f7000. In den loop van Januari en Februari bad een opzichter der firma deze va'en langzamerhand doen verdwijnen. Hrj ver zond ze aan een vetbandelaar te Vlaardin- gen en liet ze door het personeel, dat van niets wist, op een gebuurden sleeperswagon opladen. In verband met dezen diefstal zijn aangehouden A. G. IC, vischhandelaar, F., veehouder, Van de B., schipper, C. K., fabrieksarbeider ^rj Van den iBergh, bene vens de 53-jarige' koopman J. A. S., welke laatste van heling verdacht .wordt. Een tramrit voor leent. Naar „Het Volk" meldt, zal binnenkort in Am sterdam mogelijk zijn, een tramrit voor 1 cent te maken. Het zal echter een korte rit zjjn, n.I. van het Centraal-Station naar het IJ-veer en omgekeerd. Op het oogenblik rijden drie Irjnen aóor naar de De-Ruyter-kade; lijn 2, lijn 4 en lijn 9. Op do meeste uren van den dag rjjden er echter maar weinig passagiers naar het eindpunt mede; de wagens ,'oopsn in den regel voor het Centraal-Station leeg. Dat omrjjden van zoo goed ala ledige wa gens kost geld, dat bj'na geheel als ver loren moet worden beschouwd, omdat nie mand er nnt van heeft. De tram-directie heeft nu het plan gemaakt om ook de -wagens der lijnen 2, 4 en 9 vóór het Station te laten ombuigen. Daar het echter nood zakelijk is. om het tramverkeer met de Da- Ruyter-kade te onderhouden, zij het dan op veel kleiner schaal dan tegenwoordig, zal men een kringljjntje vormen met als tra jekt: Centraal-StattionIJ-veer. De prijs van dien rit zal 1 cent zijn. De bedoeling is om later op dit lijntje een der bestelde één-man-wagens te laten loopen. Blijkens mededeeiing in het jongste nummer van „De Jaarbeurs", zaf ter gelegenheid van de eerste Jaarbeurs, welke in September a.s. in het vaste Jaar beursgebouw te Utrecht gehouden wordt, een koloniale afdeeling worden ingericht, ■waarvoor de medewerking van verschil lende autoriteiten is verkregen. Men meldt uit Groningen: Het ligt in het plan de 250ste jaarljjksehe ge denkdag van Groningen's ontzet in "LG72, op bijzonder luisterrijke wijze te v'e:sn en de feestviering in 1922 uit te bre'den tot 4 dagen. 28, 29, 30 en 31 Augustus. In een ten stadhuize gehouden bijeen komst werd. de feestcommissie, bestaande uit ongeveer 75 personen, door den bur gemeester geïnstalleerd en in verschillende sub-commissies onderverdeeld. De voorloopige plannen zijn: voor den eersten dag plechtige opening der beesten door een kerkdienst in alle kerken, ope ning eener vierdaagsche landbouwtentoon stelling; uitvoering van een kindercanbite door 500 kinderen; vuurwerk. Tweede dag: historische en allegorische optocht; verlich ting en versiering der stad; muziekuitvoe ringen. Derde dag; kinderfeesten; gala voorstelling in den schouwburg; opvoering van een geschiedkundig stuk betrekking hebbende op den herdenkingsdag. Vierde' dag: sportfeesten, waarbij de Iraditionee'e hippische feesten en harddraverijen. ALP HEN". Gistermiddag oni ongeveer één uur werd alhier op de algemeene be graafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van. den heer Kok in leven kruidenier, die op zulk een noodlottige wijze om het leven kwam. Yelen waren op die begraafplaats tegenwoordig. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds. De Bruin, die dieproerende woorden sprak tot de echtgenoot© en kind) eai tot de 90-jarige vader. Allen verlieten zeer onder den in druk den doodenakker. Benoemd is t-ot onderwijzer aan de Clir- school voor Mulo alhier de heor P- Kaman, thans te Pernis. BOSKOOP. In. de jaarvergadering van de coöp. vereen/ignng „De Boskoopsche vei ling" zijn tot bestuursleden gekozen de heeren A. v. Leeuwen, D. v. Wijk Azn., H. v. Gameren, D. 'Veerman, J. Killesteijn, J. G, Kerkvliet en G. ff' Korsbergon, welke heeren de bestuursfunc ties onderling zullen verdoelen. Als commissa rissen werden gekozen do heeren: C. Ivluijn, S. Herweijer en L. De Bruijn. Uit het verslag van don penningmeester bleek, dat er in hot afge- lóopen jaar een groot verlies was geleden. De rekening, alsmede de balans, winst- en verlies rekening over het jaar 1920 werden goedgekeurd. In het laatst van Maart zullen de bloemen veilingen wederom een aanvang nemen. HAARLEMMERMEER. Tob voorzit ter en seoretaris van de commissie tot we ring van schoolvemiim in deze gemeente zijn benoemd) voor 1921 respectievelijk do hcorcn H. Pos en A. van der Hot, alhier. Als leden van de plaatselijke commis sie voor do ongevallenverzekering alhier, treden af 1 Juli a.s. de heeren P. M. Oude- jans, lid-werkgever en Jb. Leeuwrik, lid werkman, beiden wonende in deze ge meente. HAZERSWOUDE. De Chr: gemengde zangvereeniging ,,Zang en Vriendschap", onder directie van den heer L.J. Wind- horst, gaf Donderdagavond haar eerste uitvoering in de Ned.-Herv. Kerk. De eore-voorzitter, ds. J. Luuring, opende deze bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, met gebed en een toespraak Het programma tevens volledig tekstboekje, telde 16 num mers. De uitvoering gaf blijk van zorgvul dige studie. De heer Luuring, van Amster dam, luisterde de zanguitvoering op door op het kerkorgel .enkele- stukken ten beste to geven e.n enkele solonummers beneden in de kerk te zingeai. Zoowel deze als de solo's en koren der zangvereeniging vielen alge- meen in den smaaken ware do uitvoering «niet in de kerk geweest, dan zou zeker her haaldelijk applaus geklonken hebben. De zangers hebben getoond, dat ze ook zonder die aanmoediging hun werk goed1 konden volbrengen. Do eere-voorzitter bracht? aan 't slot allen dank en hoewel hij deze eerste uitvoering prijzen moest-, hoopto hij toch, dab door ijverige studio volgende uitvoe ringen van een Excelsior" zouden blijk geven. Daarna sloot zijneorw. de vergade ring met dankgebed. Bij den heer P. v. cl. Spek Czn, trachtte een jongen, die sigaretten wou koopen, loo- den geldstukken in betaling te geven. Het bedrag werd echter in tijds opgemerkt en verijdeld. Aan onzen rijksveldwachter brigadier- titulair Th. van Niokerk is bij gelegenheid zijner 25-jarigo ambtsvervulling op 3 Maa-rfc een prachtig schrijfbureau vereerd. Ook in den vorm van brieven en kaartjes bereik ten onzeD ijvorigen politieman tal van ge- lukwenschen. HOOFDDORP. Vrijdag arriveerdo al hier in een oude karos een gezin, bestaan de uit man, vrouw en-een drietal kinderen. Allen waren zeer haveloos gekleed en had den het zoo te zien ha-rd te verant woorden De kinderen werden er op uitge stuurd om bij de ingezetenen centen in te zamelen en gingen daarbij te werk op de brutale ma-nier hun eigen. Een der kleinen, die niet genoeg had op gehaald naar don zin van den vader, werd op den weg flink afgeranseld en met de noodigo bedreigingen weer weggestuurd om 't er beter af te brengen. Arme kinderen! K ATWI .JK-A AN-ZEE. Van de trawl- visscherij kwamen t-e IJmuiden binnen de loggers: KW 7, met fS29; 15, met f471; 25, met f781; 44, met f1226; 69, met f765; 138, met f573; 142, met f570; 152, met f790 en .153^ met f479 besomming. NOORD WIJK-BINNEN. Alhier is een tweede geval van besmettelijke nekkramp geconstateerd, thans by een kind van 8 maanden, dat inmiddels reeds is bezweken. De andere patiënt wordt nog steeds ver pleegd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het paard van zekeren S., uit de Klei, sloeg gisteren op hol, doordat een voorwiel van de as van de brik afliep. Het geval verwekte op de Voorstraat heel wat bekyks. Ten slotte reed de wagen tegen een electrischen paal aan. De stren gen braken, en het paard ging er hollende van door, De voerman kwam er met den schrik en eenige kneuzingen gelukkig af. OEGSTGEEST. Aangaande het be richtje, dat een schaap vier lammeren ter wereld had gebracht, rectificeeren wij' hier bij, dat dit schaap eigendom was van den „veehouder" Goedhart, en niet van een wethouder. Gistermiddag kwam uit de richting Sassenheim een vrachtauto van de heeren Vianen en Van Delft uit Rrjinsburg, die, toen ze den Oegstgeesterweg wilde op draaien, in botsing kwam met een aldaar staande woonwagen, waardoor de stuur- staaf brak en de auto door mechanische kracht niet verder kon. Geen der inzittenden bekwam eenige letsel. Meermalen kwamen er klachten, dat er onder deze gemeente honden jacht maak ten op schapen. Thans is bij den landbouwer Paardekooper alhier verdronken gevonden een schaap, dat byi onderzoek bleek twee lammeren in te hebben, zoodat dit een be langrijke schadepost is. Dat dit te wijten is an honden^ is buiten twijfel, daar wol uit et dier was gerukt. Tot heden is het de politie, niettegenstaande ernstig onderzoek, niet mogen gelukken den eigenaar van dezen hond op to sporen. OORSCHOTEN. Het stoffelijk over schot van den Ze-ereenv- heor J- S- v. Bu- chom, arriveerde gistermiddag onge\eer half zes per auto uit Ginneken alhier. Te vijf uur begonnen de beide kerkklokken der parochie kerk te luiden, don parochianen verkondi gend dat hun overleden en beminden Herder in aantocht was. Het lijk werd ingehaald- door den zeereerw- heer C.' Vermeulen, pas toor te Den Haag als Agens, met assistentie van de heeren Th. Bekkers, reetor alhier, Th- Piehot, kapelaan alhier en J. Visser, pro fessor- Terwijl de overleden herder de kerk werd binnengedragen hief het- zangkoor aan de Antiphoon „Sub venite Santi De,\"* Een groote schaar van gelocwigen was in de kerk reeds vroegtijdig aanwezig- Des avonds te 7 uren werden de plechtige Missen gezongen. Het kerkgebouw was' »ot in de-uiterste hóeken-gevuld met een bid dende menigte- ïn de Missen fungeerde a's Agens, de zeereerw- heer J- S- v- Buchein, neef van den overledene, met assistentie van de zeereerw. heeren P- Oolla, pastoor te Am sterdam, rector Th- Bekkers, Th. Pichot, ka pelaan, beiden alhier, en als cantores profes sor G- Kruis en de weleer w. heer W- Ou ters terp, kapelaan te Leiden- Beurtelings werden de Antiphonen en Psalmen gezongen door het koor van geestelijken en het parochiale zangkoor en wél op uitnemende wijze- Een schaar van geestelijken was bij de plechtig heid tegenwoordig. O-a. de zeereerw. hoeren O- G- Vermeulen, pastoor te Zevenhoven, H- Thomann, pastoor te Lisse, L- Beysens, pas toor te Leidschendam en verschillende ka pelaans der naburige parochie's- Woensdag 9 Maart a-s. hoopt de lieer A. Oudshoorn zijn 25-jarig jubileum te her denken. bij de Kon- Ned. Edelmetaal-Bedrij ven, voorheen firma J- M- v- Kempen en Zonen- De burgemeester, alhier, heeft de ver schillende eigenaren van perceelen, betrok ken bij de onteigening voor de electrificatie van de stoomtramliin Den HaagLei-den opgeroepen ter vergadering, op Maandag 16 Maart a-s. om met de belanghebbenden de middelen te bespreken, welke tot een spoe dige overeenstemming kunnen leiden, aan gaande de, door de. Maatschappij aan de eige^ naren te betalen schadevergoedingen, zulks in verband met gemeentelijke belangen- Gisteravond trad voor de Jongel. Ver. op Geref- grondslag „Eben Haëzer", alhier, op ds- Vonkenber.g, bonds-directeur, met het onderwerp: „Ervaren in het verstand der tij- den''- Spreker behandelde den tijd, die wij beleven, de overgang van den oenen in don anderen tijd, de taak der jongelingen, enz- Spreker deelde mede, dat binnen een 25-tal jaren er een groot aantal jengelingen zullen zijn, die speciaal propaganda zullen malcen voor de jongelingsvereenigingen- Hij hoopte, dat de sympathie voor de jongelingsvereeni- gingen was toegenomen. WADDINGSVEEN. Het aantal leden van de vereeniging „De Werkman", van het 38e boekjaar bedroeg 350, waarbij nog 39 pers. werden ingeschreven als lid. Hiervan vertrokken 8 naar een andere ge meente, 4 overleden, 31 bedankten en 2 werden geroveerd. Alzoo bedraagt het le dental 344. "Het geheele voordeelig saldo bedraagt f 50.44. De vereeniging „Kindervacantia" deel de mede, dat zie als batig saldo van haar rekening f35.50 kon afdragen. Als presi dente fungeerde mevr. Van Wessem en afs secr. mevr. G. W. JongenburgerBoot. Het aantal leden bedraagt 14 en 34 zwakke kinderen werden naar Oost-Voorne gezon den. Met leedwezen öeelen we mede, dat weldra de mooie laan uit De Plas zal ver dwijnen. De meeste boomen zyn al geveld. De heer C. Breedyk heeft ontslag ge nomen als lid van de vereeniging „School verzuim." WOUBRUGGE. Door B. en W. is aanbesteed heb restaureer en van de alge meen e begraafplaats alhier. Inschrijvers waren H. Luijt en Zn. vcor f 1075, J. Kroon f 1070, Gebr. Stigter f 1060, Joh. Morée f 1050, Gebr. Van LuILng f 984 25. Reeds lang bleek dezo werkzaamheden noodig. Het plan is ook den aanleg o-p het kerkhof behoorlijk in orcie te maken. Als nu het onooglyk gebouwtje, dat achter tegen het kerkgebouw is geplaatst, wordt verwijderd en daarvoor een nieuw gebouw -is aan gebracht, zal ook dat deel van ons dorp een beter aanzien verkrijgen. ZOETERWOUDE. Voor het examen voor brigadier der rijksveldwacht, is te Amsterdam geslaagd, de rijksveldwachter brig.-tit. E. D. Piguillet, gestationeerd in deze gemeente. Eenige dagen geleden werd vermeld, dat by den boterhandelaar Vlasveld alhier eon van diefstal afkomstige auto in beslag was genomen, welke door tusschenkomst van den heer Meys uit Leiden, te Delft was gekocht. Om misverstand te voorkomen, deelt men ona thans mede, dat deze auto reeds uit de vierde of vijfde hand werd1 gekocht en de heer Meys geheel te goeder trouw handelde. KERKELIJKE BERICHTEN. Rjjnsburg. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te halftien ds. Voorsteegh, van Katwijk-aan-Zee; 'snam. te vyf ure, ds. Rutgers, van Katwijk-aan-Zee,. Burgerlijke Stand. Omstreken. KATWIJK. Geboren: Clasina, D. v. L. v. d. Plas en C. v. d. Plas. Adriana, D. v. J. v. Duijn en W. Schaapi Jan, Z. v. N. de Vreugd en M. v. d. Kwaak. Kla- sina, D. v. J. Varkevisser en J. D. Vreugd. Lena, D. v. O. Ouwehand en C. Haas noot. Jan, Z. v. J. Jonker en J. v. d. Plas. Overleden: W ilhelmina Tuit, 84 j., wed. van C. d. Duik. Kniertje van Dnyn, 53 j., echtg. van C. Schaap. Levenl. kind van Li. A. N. Imthorn en N. v. Duij'venbodo. Teunis van Schie, 24 j., echtg. van A. d. Wilt. Gehuwd: Jacob Kloos en D. d. Heijer. P. d. Mooij en N. Langmuur. A. Hase- noot en J. Hoek. NOORDWIJK. Geboren: Grietje, D. van W. Lindhout en T. Ammeraal. Johan nes Adrianus, Z. v, J. v. d. Niet en J. A. van Duin. Jan, Z. van J. Spaanderman en J. Hoek. Overleden: Gysbertus Maria Rolvers 7 w., Z. van P. Rolvers en M. v. d. Valk. ,Wilhelmina, 6 m., D. v. C. Smit en L. v. Niet. Hermanus Jacobus Wassenaar, 22 Z. van M. J. Wassenaar on H. Has- giijg. Johanna Adriana v. Duin, 36 j., gehuwd met J. v. d. Niet. Everardus Gerardus Spierenburg, 11 m., Z. van H. G. Spierenburg en M. v. Noort, tijdelyk alhier, wonende te Leiden. Adriana Johanna 'Groenewoud, 8 m., D. van H. J. Groenewoud en A. Waasdorp. (Van onzen Parijschen correspondent). (Nadruk verboden). Een volks-courant: „L'Intransigeant," heeft een poosje geleden een prijsvraag uitge schreven en een som ge'.ds uitgeloofd voer dengeen die naar het oordeel der lezers zelf van het blad de beste manier zou aange ven om de duurte te bestreden, .de meest afdoende en de meest practische manier. De uitslag is heden bekend geworden. Te mid den van een paar honderd dilettant-econo misten is een meisje van 20 jaar met den eersten prijs gaan strijken. Haar raad was eenvoudig: beperk uw in- ltoopen en consumptie tot 't uiterst ncodzake- ihke. Koop geen schoenen zoolang ge nog niet „op uw tandvleescli loopt"; laat u geen nieuw pak aanmeten wanneer het oude nog niet in lompen van uw leden valt. Koop geen hoed, geen das, geen hemd; koopt, dames, geen zijden kousen, geen avondman tel. geen nieuwe japon, indien het niet on vermijdelijk is. Laten we ook in eten en drin ken ons tot het strikt noodige bepalen: geen vleesch, tweemaal daags, zoo weinig mogelijk suiker, boter, brood, melk en koffie. Getroost u deze opofferingen. Niet alleen zal uw budget er door verlicht worden, uw gezond heid zal er wel bij varen enge zult daad- weikelijk het uwe bijdragen tot de „baisse", de algemeene prijsverlaging. Zoo sprak de jeugdige pr'jswinster van den „Intran", en dat z'j den lezera van dat blad naar het hart gesproken heeft, bewjjst het feit, dat zij de groote meerderheid der stemmen op zich vereenigde. Haar raad was echter niet nieuw. Ja, hij' was ai lang -in practijk gebracht. Want zoo ais een ziek lichaam automatisch zichzelf ge neest, als men het maar met rust laat (en mits het niet al te ziek is, natuurlijk), zoo geneest ook de zieke maatschappij zichzelf, zender dokter of chirurg, en de meest ratio neels geneesmiddelen zijn die, welke worden aangegeven door de natuur zelve. Alleen gebeurt het wel eens, dat men om de eeno ziekte te verdrijven, tijdelijk een andere moet te voorschijn roepen. Het evenwicht was dan te erg verstoord. Alles in de natuur i3 evenwicht. Onze ge zondheid is niets andera dan evenwicht. De gezonde, normale samenleving is die welke verkeert in evenwicht. Het leven en de dood; de eb en de vloed; de dag en da nacht; het zonnestelsel en het heelalalles vindt zijn vet klaring en zijn geheim in evenwicht. Eaarom is er een natuurwet die zegt: Actie verwekt reactie. Wanneer ik een slinger neem en ik haal hem uit zijn rust en laat hem dan weer vrij, dan keert hij niet onmid dellijk weer naar zijn rnststand terug, doch hij slaat door, om bijna evenveel a£- w ij king te verkrijgen naar den anderen kant, en hij kan de sublieme rust niet eer bereiken voordat hij ook in het boek van zijn bewe- gings-actief en -passief het evenwicht weer weer heeft hersteld. De slinger boet voor wat ik hem dwong te misdoen; hij moet goed werken voor wat ik hem dwong verkeerd te doen. Het is niet rechtvaardig, maar de na- natuur kent geen rechtvaardigheid, zij k6nt alleen evenwicht. En zij eischt even wicht, in alles... imperieus. Dit is de reden waarom er na de periode van overdreven levensduurte een tijd moet komen van al te ver doorgevoerde levens- goedkoopte. En daarom is de natuur cm de zieke maatschappij te genezen, te ver gegaan niet het geneesmiddel. Wat zien we nu gebeuren, niet alleen in Frankrijk, doch overal in Europa, ja, over de geheele aarde? öm de levensduurte te bestrijden h6eft het publiek opgehouden to koopen zcovee! het maar kon. Niet omdat de „Intransigeant" dit aanried als het beste middel, doch instinct matig, onbewust, gehoorzamend aan den hee lenden natuurdrang, 't Publiek is echter te ver gegaan, en kocht vrijwel niets meer. Het wat. wat men hier noemt: „la grève de l'ache- teur", de staking van den Icooper. Men mag zeggen, dat sinds Juni verleden jaar in zaken niets is omgegaan in Frankrijk. "Volgens die andere natuurwet: de wet van vraag en aanbod, had dit een daling der prij zen tengevolge, waarvan wij thans de eerste symptomen beleven. Die daling zal gelijk gezegd nog verder gaan. Na magere jaren komen altijd vette, na regen komt zonneschijn en na actie komt reactie Doch het genezingsproces gaat niet zonder tijdelijk andere stoornissen in het leven te roepen. Het eerste gevolg van de koopers- staking was logisch: over-pioduclie, en dus productie-vermindering, nog verergerd door sommige gewetenlooze producenten die hoop ten op die manier dojrjzan kunstmatig op het hooge niveau te kunnen houden, en ten siotte:werk]oosheid. Do werkloosheid zal nn weer er toe bij dragen om den loonstandaard te verlagen, en in overeenstemming te brengen met de ver lagen, en in overeenstemming te brengen met de verlaagde kosten van het leven. Ook dit zal weer niet ineens gaan. In liet eerst zal het loon te erg verlaagd worden, en zoo nog weer opnieuw meehelpen de prijzen te verlagen, dank zjj goePkooper voortbrenging, en dank zij: ook mindere aankoopen van den werknemer op de markt. Zoo zal de uit zijn evenwicht gehaalde slin ger nog een heolen tijd blijven heeü en weer slingeren, nu eens doorslaand naar links, en het volgende oogenblik weer naar rechts. Op dit moment zitten wij hier midden in een geweldige economische crisis. Het schijnt niet mogelijk om ook maar bü benadering het aantal werkloozen in Frankrijk te schat ten. Alleen kan men vergelijken met vroegere perloden, en den graad van werkloosheid be palen. Van tijd tot tijd worden bij elkander opgeteld: het getal der werkloozen die on dersteund worden uit de werkloozenkassen, het getal van hen die bij de plaatsingbu- reaux vruchteloos aankloppen oin arbeid, en het getal der werkloozen in de vakver- eeDigingen. Zoo heeft men kunnea constar teeren, dat tegenover 800 werkloozen ia Juni 1920 er heden.50.000 staan. Het aantal is geregeld toegenomen, en blijft nog steeds toenemen met een verschrikkelijke, tragische regelmaat. Sinds Juli verleden jaar! is in de arbeidsbeurzen het evenwicht tus schen vraag en aanbod yerbroken, en op het oogenblik is de verhouding deze: dat er ze ven arbeiders zich komen aanmelden voor een enkele opengevallen plaats. Do toestand is zoo zorgwekkend, dat de regeering gemeend heeft, als in de somberste dagen van den oorlog, buitengewone maat regelen te moeten nemen. De minister van arbeid heeft aan de Kamer een bedrag van frs. 4.582.000 gevraagd, waarmee voor een derde zal kunnen worden bijgedragen in de kosten eener uitkeering van frs. 80 pen dag twee maanden lang aan 90.000 werkloo zen. De andere twee derden zullen worden betaald uit de werkioozenkassen en vooral uit het nationale werkloozenfonds. Het nationale werkloozenfonds (Fonds Na- ticnal de Chomage) is een staatsinstelling, in het leven geroepen in Augustus 1914. Juist nu men meende het te kunnen ophef fen. is het genoodzaakt zijn taak te hervat ten. Arbeiders die buiten hun schuld gh door oen andere oorzaak dan ziekte werkloos zijn, hebben recht op frs. 2.25 per dag uit dit fonds voor het hoofd van het gezin, frs. 1' voor hun vrouw als zij getrouwd zijn en frs. 0.75 voor elk kind boneden de 16 jaar. Ge ziet, het is niet bepaald de weelde; voor menschen die een jaar geleden nog ge wend waren aan loonen van frs. 40 en frs. 60 per dag Intusschen is ook op ander gebied de maat schappij in gisting. Vreedzaam en in alls stilte zijn de boeren bezig in Frankrjjk te deen wat bun Russische collega's hebben gedaan met lawaai en geweld. Ec boeren zijn op het moment de eeni- gen die zich werkelijk verrjjken. Het kapi taalbezit van den adel en de bourgeoisie brokkelt af naar alle kanten; de industrie as de koopmansstand geven hun woekerwinsten terug, welke zij 'tijdens den oorlog gemaakt hadden; het proletariaat, een oogenblik oven het paard getild, wordt weer op den bega- nen grond gezet. Alleen de boer blijft oog sten z.onder werkloosheid of kapitaalverlies. De levensduurte had voor hem niets dan lichtzijden; het sluiten der fahrieken in de steden brengt hem arnien en beenen terug. De akker werkt niet slechter dan vroeger; het veld kent geen sabotage, geen achb- urendag, geen „semaine anglaise." Eu de ont wikkeling der motocultnur heeft den boen nieuwe inkomsten en bezuiniging van uitga ven gebracht. Al die vodjes papier, die de „Banqua de France" drukt en de wereld inzendt, zij komen ten slotte terecht in de kous van den! boer. En hrj koopt van den landeigenaar de velden en hoeven, waarvan deze zich gaarna wil ontdoen, daar het grootgrondbezit nojj maar ter nauwernood 1 pCt. opbrengt. Zoo voltrekt zich een sociale omwenteling, èen revolutie, bloedeloos en bijna ongemerkt. LEO FAUST. Weet niet. Wij vreten- wel hw het zit< U is aangeslagen voor het dienstjaar 1920/21* maar tot grondslag van uw aanslag is geno» men het infkomen, dat- u in 1919 verdiende* En als u wil reelameeren^ moet u daarmede rekening houden- Het volgend dienstjaar vraagt de fiscus wat u in 1920 verdiende. Abonné M-, te L- Prof- Martin, direc teur van het Mauritshuis en tegelijk hoog- leeraar in de Kunstgeschiedenis te Leiden, zal u gaarne inlichtingen verstrekken oven uw schilderstuk- Adres Fr anken-slag 27, De<n Haag. Schrij'f de professor eens. Wellieht kan hij het doek wel te Leiden 'zien- J- H. V-, te L. -1 Wij zouden het munt stuk eens laten zien aan den directeur van het Stedelijk Museum, mr. dr- J- C- Ovenvoor de, die zal wel kunnen zeggen of het bijzon dere waarde heeft- Jac. L., te L- Een rijwiel mag door twee personen bereden worden, wanneer het daar voor is ingericht, zoodat er, behalve, het zadel, nog een tweede zitplaats is aange bracht, hetzij vóór, hetzij achter op de fiets. Het wi-1 ons voorkomen, dat door het aan brengen van een tweede step het voertuig niet geacht kan worden voo-r twee pe'-~- nen te zijn ingericht- U zult, hoewel men tegen woordig niet zoo nauw ziet. toch de kans be- loopen, wanneer u iemand achter op laat staan een bekeuring te krijgen en een boete te moeten betalen. C- v- S-, te L- Mevrouw Anna Weösma Ivlaassen woont te Amsterdam. Een nadere aanduiding kunnen wij niet geven- Maar een brief aan haar adres komt met deze enkele venmelding wel terecht- Abonné te L. Zonder nadere aanduiding kunnen wij uw vraag niet volledig beant woorden- Ongehuwd zijnde, zal u aan Hopfdj Omslag van f900 inkomen -moeten betalen f32.04; gehuwd zonder kinderen beneden 10 jaar f 15-78 gehuwd met één kind beneden dien leeftijd f7.83; gehuwd met twee oÉ racer kinderen beneden dien leef tij cl wordt' u niet aangeslagen. Abonnó te L- Wij ve-rmoeclen, dat het Rijksbureau tot onderzoek van Handelswaren Doezastraat 43, alhier, uw kwakzalversmid del, dat toch ook oen handelsartikel is, wei- zal willen onderzoeken en de samenstelling en van u meodeelen- F. O-, te L- U zult met den kruin tegen het «voorhoofd aan door het leven moeten1 gaan. Dc natuur heeft het zoo gewild on da kunst kan daarin geen verandering brengen. Mogelijk weet een bekwaam kapper het h&a* zoo te kappen, dat de misstand niet io liet oog loopt. N. A., te R. Naar Lunteren (Geld.) kost u de reis f3.15. Over, Utreohb ett Maars"bergen. -

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 9