UITVOERING AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS „DE STEMI DES VOLKS" —PAA5CH PUDDING RIJWIELBANDEN. PIETAS". Directie": H. KEEREWEER, BUITENLAND Vrijdag Schouwburg: Quatuor Poulet. S uur. Stadszaal: Openb. verg. Leidsche Bestuur ders bond. 8 nan Stadszaal (kleine): Openb. voordracht Orde van do Ster in het Oosten, groep Leiden. 8 uur. Volkshuis: Volkszangavond. S uur. Noordwgk-aa n-Zee, „De Poolster": Openb. verg. vrgw. ouderdomsverzekering en invaliditeitswet Halfacht. Zaterdag Stadszaal (foyer): Uitvoering met bal. öntw.- en Ontsp.-Ver. S. L. F. Volksgebouw: Tweede excursie Alg. Ned. [Werkmeestersbond, afd. Leiden. 3 nur. De dienst des avonds na acht iiren en des nachts voor spoedeischende hulp en de Zondagsdienst, wordt van 28 Februari tot en met 6 Maart waargenomen door de apotheken van G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel., 136. en H. J. M. Proot, Maarsmans- steeg 17, tel. 435. de juridische, maar nog meer aan de litera rische en medische faculteit moet zeer spoe dig een hoogleeraar worden benoemd. Ster ker nog, tevergeefs wordt nog naar een plaatsvervanger voor wijlen ar. J. Wolticr uitgezien. Reeds zijn meer jaren verloopen dan nog te wachten staan vóó-r de fatale termijn vervalt, waarop een volgende faculteit wet telijk verplicht is. dan wordt met groot verlangen uitgezien naar een leerstoel in de paedagogiok. „De Nod." verneemt, dat de algemeen» diaconie conferentie van de kerkeraden en diaconieën der Ned.-Herv. Kerk zal gehou den worden te Utrecht op Donderdag 7 April. Als spreker zal o. a. optreden dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, met het onderwerpEnthousiasme en Armen zorg. Nader wordt gemeld, dat bij het ge houden referendum van den Bond van Ned. Onderwijzers vóór het voorstel tot aanslui ting bij het N V. V. zijn uitgebracht 1998 etemmen en 2896 stemmen er tegen. Op vragen van den heer Bulten be treffende het vrijstellen van onderwijzers bij hot lager onderwijs van werkeiijken mi litair ear dienst en betreffende het bestem men van onderwijzers voor kaderopleiding, heeft de Minister van Oorlog geantwoord: Zoowel de bepalingen der Militiewet als de belangen van den militairen dienst ver zetten zdch er tegen, de onderwijzers bij het lager onderwijs van militaire dienstver vulling vrij te laten. Echter ru'len verzoe ken van onderwijzers om uitstel van eerste oefening dat voor ten hoogste drie jaar Van worden verleend voor zoover moge lijk in gunstige overweging worden geno men. De verlangde diensttijd kan voor hen, die voor kadervorming worden bestemd, niet worden gemist. Overwogen wordt, in hoeverre in zeer bijzondere gevallen vei sch ui ving van den verlengden diensttijd naar een ander tijd stip mogelijk zou zijn, ^oor zoover dit be treft het tijdperk na de aanstelling tot onderofficier. Het lid der Tweede Kamer de heer H. G. M. Hermans heeft den Minister van Bin- nenlandsche Zaken do volgende vragen ge- etetld: Is de minister bekendlo. dat de Raad van Arbeid te Heerlen aldaar een gebouw voor zijn kantoren kon koopen voor een bedrag van f 150,000, inbegrepen do waarde van bijbehoorend terroin, doch dat de Ver zekeringsraad dezen prijs te hoog achtte en de koop dus niet plaats had? 2o. dat korten tijd later hetzelfde gebouw, doch zonder bijbehoorend! terrein, werd gekocht woor het Dep van Financiën voor oen be drag van f 180,000 Zoo ja, is de Minister dan niet van oor deel, dat dergelijke terecht bij het volk er gernis wekkende feiten moeten worden voorkomen door meer samen werking te brengen tusschen de verschillende Departe menten, waar het betreft aankoop van ge bouwen en gronden voor het Rijk? Blijkens üe Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake Hoofdstuk Landbouw, Nijverheid en Handel der Staat-sbegrooting 1921 vertrouwt de Minis ter, dat do tegenstand, welke het voorne men tot instelling van een landbouwraad van enkele zijden nog ontmoet, zal vermin deren, zoodra de overtuiging, dat- een der gelijk lichaam onmisbaar te achten is, meer algemeen wordt. Een wetsontwerp betr effen de de ruilver kaveling is in vergevorderden staat van voorbereiding. Naar aanleiding van do door de Staats commissie voor het pa-chtvraagstuk voor gestelde ontworpen van wet kan de indie ning van een ontwerp, houdende regeling omtrent het uitloven van premièn bij open bare verkoopingen cn verpachtingen, spoe dig worden tegemoet gezien. Ter voldoening aan do toezegging, ge daan in de Troonrede van 1919, heeft de Minister een wetsontwerp gereed, waarbij de Landarbeiderswet ook van toepassing wordt verklaard op andere categoriën van personen dan waarvoor deze thans geldt. Bij do ingrijpende wijziging der wet was tevens voorzien in do thans bestaande moei lijkheid, dat een plaatsje geen hooger be drag dan f 4000 mag bosten. De regcering heeft échter gemeend, terug te moeten komen op de bovengenoemde toezegging, omdat de kapitalen, welke in de naaste toekomst voor verschillende doel einden zullen moeten gevonden worden, van zulk een omvang zijn, dat het to vree zen is, dat hot groote moeilijkheden zal op leveren, belangrijke bedragen door leerlin gen te plaatsen. Bij deze thans zoo gewijzigde omstandig heden acht de regeering het voorshands niet verantwoord, niouwe wettelijke maat regelen te treffen, waardoor oen verdere opvoering van de uit leemnggeld to bestrij den uitgaven, zou voortvloeien. Het wetsontwerp tot wijziging der Land- arbeiderswot dient dus, naar het oordeel der regeering, voorloopig to blijven rusten. De Minister hoopt ten spoedigste zijn etandpimt te bepalen, ton opzichte van de voor melk te treffen regelingen na ont vangst van het advies tea* zake van de door hom ingestelde Commissie voor Meikvoor ziening dit advies kan, naai- hij vernam, vermoedelijk in de corsto helft van deze maand worden te gemoet gezien. De Minister kan geen vrijheid vinden, het door hem ingenome» standpunt inzako schadevergoeding- uit 's Rijks kas aan land bouwers, die werden getroffen door maat regelen tor beteugeling van de hondsdol heid te wijzigen. De gevolgen, inzonder heid voor 's Rijks echatkist, zouden niet zijn te overzien. Van een mildere toepassing dor Nood- boschwct in de laatste jaren en een onoor deelkundig loggeai van kapverboden is den Minister niets gebleken. Tot nadere aankondiging is dispen satie verleend van het verood van uitvoer van fosiorzuurhoudende meststoffen en is ingetrokken het verbod van het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring, omvattende het eiland Texel. Men meldt d.cL 3 dezer uit Praag: Een gezelschap van vijftig Nederlanders journalisten, leeraren der Handelshooge- school en industneelen, is hier aan genomen en door de Regeering plechtig op een feest maal begroet. Tegenwoordig was o. a. de Nederlandsche gezant en gezantschaps secretaris. De toespraak van den Minister van Eoredienst busta. werd door prof. Bruins beantwoord. Studiereizen naar in dustrie-centra staan op het programma. Als verdacht van den val- schen wissel aan de Middenstands-Crodiet- bank te Haarlem te hebben gepresenteerd, is aangehouden D. F. F., oud 24 jaar, boek houder te Haarlem. Na. een verhoor heeft D. F. F. bekend den wissel aangeboden te hebben. Hij is daarna in bewaring gesteld. Naar „Het Volk" meldt, zijn sinds eenigen tijd een aantal bankbil jetten van f 40 (groene biljetten) in omloop die 'aan de vier hoeken in plaats van het cijfer f 40, het cijfer f 60 aanwijzen. Men heeft hier, volgens genoemd blad, te doen met een wel zeer nonchalante vergis sing van de drukkerij, waar het Necïer- landsch© bankpapier wordt gedrukt. Bij informatie bleek „Het N. v. d. D.", dat er inderdaad eenige van cie genoemde biljetten, die als misdruk hadden moeten worden vernietigd, de drukkerij hebben verlaten en aan de Ned. Bank zijn afge leverd. ;t Is echter zoo goed als zeker, dat er géén enkele in circulatie is gebracht. Vooi het geval, dat dit toch zou zijn geschied, zijn de correspondent- en agentschappen gewaarschuwd. In elk geval betaalt de Bank bij inwisse ling f 40 uit, want behalve de genoemde leemte (dat in de vier hoeken hert cijfer „W staat) zijn de biljetten goed. Het mid dengedeelte vermeldt, dat de Bank aan toonder veertig gulden" uitbetaalt. Een hond als bldn cl o-gele i- der. Een ongewoon schouwspel word den Amsterdammers iii de Utrechtschestraat te zien gegeven. Er was een blinde, die door een bond door het stadsgewoel geleid werd j een Duitsche oorlogsinvalide, die op niets anders vertrouwen kon dan op zijn gehoor en op den trouwen viervoeter, die naast hem bleef en hem waarschuwde v auto- ^mooielen, trams, trottoirs en kelders. De demonstratie ging uit van cie uolo- genclub, die den heer W. Schwanatus, uit Bremen, in de gelegenheid gesteld had do aanwezigen kennis te doen maken met de resultaten van de dressuur van z.g. ,,blin- denhonden". Er zijn honden, die in veer tien dagen afgericht kunnen worden. Men dient echter niet uit het oog te verliezen, dat niet iedere blinde in staat is geleid te worden en dat een goede blindenhand heel spoedig verknoeid kan worden. Het mee- rendcel dier honden bestaat uit Herders en Dobber m anus. In Duitschland wordt veel gebruik van zoo'n hond gemaakt. Soms heeft de onge lukkige een kaart in brailleschrift bij zich, alsmede een klapper, zoodat hij met do vin gers zijn weg op de kaart kan bepalen. In dat land ia het den blinde ook toegestaan, den hond mee in de tram to nemen, en men is dat daar al zeer gewoon. De blinde, die met de rechterhand een leeren lus met handgreep, die aan den hals band bevestigd was, vasthield, verliet lang zaam hot Paleis voor Volksvlijt. Voor de tramhalte was het verkeer druk en over steken zou voor den ongelukkige beteekenen overreden te worden. Daarom bleef de Duitsche herder onbeweeglijk staan, na even te hebben gezeten. Dit toch is het toe ken voor don blinde, dat hij tJstoepje op" of „stoepje af" moet. Toen de weg vrij was, gaf een licht rukje aan den riem d!en blinde to verstaan, dat hij veilig den weg kon oversteken. Dit gebeurde. Bij de Utrechtschestraat geschiedde weer hetzelfde. De hond ging even zitten en stak toen den rijweg over, omringd door een groot aantal nieuwsgierigen. Af en toe zette een voorbijganger zijn fiets iwars over het trottoir. Dan trok de hond iets naar links tot den trottoirband, ging zitten, daarna den rijweg op, ging ton tweeden male zit ten en begaf zich weer op het trottoir. Een ander maal trok hij den ongelukkige zacht* achter een tramwagen om. Veilig bracht hij zijn baas weer naar het Paleis. Wij betalen thans 2'/j-iDaa) zoo veel als vóór den oorlog voor een binnen- laudsche, bijna viermaal zooveel als voor een stadsbricfkaart. Laten wij aannemen, dat het noodig is om do -bogrooting der Pos terijen eenigermate te doen sluiten- Maar zeer zeker mag do zuinigheid niet zóó be tracht worden, dat het materiaal, dat de post verschaft, voor dien hoogen prijs vrijwel on bruikbaar is, aldus het „Hbld." De nieuwe briefkaarten zijn gedrukt op zulk dun papier, dat men het nauwelijks in de hand kan nemen, zeker niet in een brievenbus kan steken zondor hel te kreukelen. Zuinigheid is best, maar de Nederlandsche Staat moest zich schamen ons zulk gemeen goed in de handen lo stoppen. ïusschon de Nederlandsche en do Duitsche spoorwegen is een nieuwe dienst regeling getroffen, betreffende doorgaande goe derentreinen van Rotterdam naai- Bazel. Vol gens dezo regeling kan het goederenvervoer Yoor den geheelen afstand thans in ongeveer drie rlagen geschieden. Do door dc spoorwegen getroffen maatregelen zullen ten doel hebben, het verkeer tusschen Nederland en Duitsoh- land zooveel mogelijk te bevorderen. Mmi is tevens overeengekomen, ook in tegenoverge stelde richting, nl. van Zwitserland naar Ne derland, voor goedo treinverbindingen zorg te dragen, terwijl het veovervoer eveneens in on geveer denzelfden tijd kan plaats hebben als hierboven aangeduid. RECLAME. ARBEIDERS. ZR uGVEREEO. Directrice: Mevr. VAN ECK-K0CH op Zondag 6 Maart a.s^, des avonds om 8 uur precies in de Groote Stads-Gehoorzaal. Tekstboekjes (tevens béwjjs van toegang) h 40 cent, voor zoover nog verkrijgbaar by de Leden; aan het Volksgebouw, Hee rengracht en des avonds aan de Zaal. Men diene er rekening mede te houden, dat door den zeer grooten toeloop, kinderen geen vryen toegang hebben. 4412 Opening der Zaal 7 uur precies. -^xxxxxoxr ëri&osap'® ©©ÏÏKKfÜ 4378 BUITENBAND f6.- BINNENBAND f3.25 12 maanden garantie BIJ DEN RIJWIELHANDEL. 1982 URINEZUUR EN DE NIEREN. Overtollig urinezuur is de werkelijk© oor zaak van rhoumatiek, ischias on spit, en het kan zoowel cle oorzaak als het gevolg zijn van naerzwakte. Zware, moeilijk ver teerbar© spijzen, alcohol, overworking en nadeelige gewoonten leiden tot de vorming van een dusdanig© hoeveelheid van dit ver gift, dat de nieren overweldigd worden door de overspanning om het uit het bloed te filtreeren. 4377 Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelijken de taak der nieren en voorkomen, dat niet- gofiltreerd urinezuur zich in de aderen, spieren, zenuwen en gewrichten afzet en kristalliseert. Dezo voorbehoedende maat regelen kunnen worden aangevuld door tij dige versterking van do nieren door Fos ters Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmidclel verschaft sucoes, zelfs in gcvoi-derde gevallen van nieraandoening en verschijnselen als rheumatiek, steen, spit, ischias, niergruis, nierwater zucht, nier en blaasontsteking, en urine-zuur-yergifti- ging. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas, Antiseptisch, voorbehoe dend en genezend, wordt dit niergencesmid- del alom aanbevalen als gevolg van de uit muntende resultaten, die men er mede be haalde. Te Leiden verkrijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.^5 per doos. Begraténis-Ondernemins AETOTBANSPORT naar alte plaat.en. AALMARKT 16. TELEF. 861. 49 DE ALGEMEENE TOESTAND. Was gisteren de spanning op }t hoogst, sedert gistermiddag is ontspanning inge treden. Weliswaar is den Duitecbcrs een ultimatum gesteld, doch dit is Jiiet gesteld in een dusdanigen vorm. dat een directe breuk daarvan het gevolg moet zijn, inte gendeel en de korte uitlating van Simons geeft moed. dat (fit ook inderdaad niet ge beuren zal. Na veel zware zorgen doemt dus thans ter kimme weer een glimp van hoop. Onze waarschuwing tegen de volslagen pessimisten is dus niet misplaatst gebleken en de Franschen mogen nog zoo juichen en wijzen op oen sedert lang niet gekende eensgezindheid met de andere bondgenoo- ten op een noenmaal ter eer© van Brian cl gegeven kwam het weer eens tot volle uiting! niettemin heeft hun onverzoen lijk standpunt niet de zege weggedragen en heeft Lloyd George, al toonde hij zich ook zeer barsch en vertoornd, olie op de golven weten te werpen. Van een retireeren van Frankrijk spreekt ook duidelijk, dat het Havas-bureau, dat het telegram van Briand aan Bourgeois, gisteren vermeld, wereld kundig maakte la/ter verzocht dit telegram als niet verzonden te beschouwen Men oordeel© echter zelf udt don gang van zaken ter conferentie: Engeland, Frankrijk, Italië, België en Japan waren alle* volledig vertegenwoor digd en er was een opmerkelijk groot ver toon van militairo chefs, onder wie de Engelsche veldmaarschalk Sir Henry Wil- Bon, maarschalk Foch, maarschalk Pétain en generaal Woygand, als vertegenwoordi gers van Frankrijk en generaal Maglinse voor België Naar verluidt was Pétain spe ciaal uit Frankrijk ontboden. De aanwezige Engelsche ministers waren Llyod George, Curzon, Bonar Law, Sir Worthington Evans, minister van Oorlog on Chamber lain de kanselier van de schatkist. Lloyd George, die voorzat, deelde terstond het besluit der geallieerden mede. De premier zeide „Het verdrag van VersaoUes werd nog geen twee jaren geleden ondorteekend. 1>© Duitsche regeering bleef ten opzichte van enkele zijner moest belangrijke bepalingen in gebreke, nl. vooreerst 't uitleveren der oorlogsmisdadigers ter berechtingten tweede de ontwapening on ten derde de be taling in baar of in natura van 20 milliard goudmarken." Hij vervolgde: „Do geal lieerden hebben niet streng gestaan op de letterlijke uitvoering van het Verdrag. Zij hebben zich tijd gegunc), zij hebben zelfs den aard van hun eischen gewijzigd. Maar telkenkeer is d^e Duitsche regeering in ge breke gebleven. Ondanks 't verdrag en de plechtige belofte, die te Spa werd gegeven, zijn de schuldigen nog niet voor het ge recht getrokken, laat staan gestraft, of schoon c9e bij wijsstukken sedert maanden in de ha/nden der Duitsoh© regeering zijn. Aan de militaire organisaties, waarvan sommige openbaar zijn en andere geheim, werd vergund zich in het geheele land te vestigen, uitgerust met wapenen, welke behoorden te zijn uitgeleverd. De ingedien de voorstellen hebben de geallieerden met weerzin vervuld en overtuigd, dat de Duit sche regcering niet voornemens is de ver dragsverplichtingen na te komen en dat zij niet de kracht heeft de noodzakelijke opof feringen te doen geschieden. Wegens dern wil, welke uit dezo voorstellen blijkt, waar door Duitschland voortgaat 't verdrag met voeten te treden en verkeerd uit te leggen, hebben wij daarom besloten dat wij hande len moeten volgens de onderstelling, dat de Duitsche regeering met opzet in ge breke blijft. Tenzy WÜ Maandag hooron, dat Duitsch land hetzij bereid is urn de besluiten van Pa rijs to aanvaarden of voorstellen voor te leggen, die bet. op andere wijze zijn verplich tingen doen nakomen, zullen wij van dat tijdstip al de volgende maatregelen nomen in o\ ereenstenuning met bet Verdrag van Ver sailles: De geallieerden zijn overeengekomen lo- de steden Duisburg, Ruhrort en Dus- seldorf op den rechteroever van den Ri^ te bezetten 2o- Volmacht van hun respectiove parle menten aan te vragen om van hun staats- onderdanen te eischen, een zeker gedeelte van alle betalingen, welke zij aan Duitsch land voor Duitsche goederen verschuldigd zijn, aan hun eigen regeeringen uit te koe ren, welk gedeelte zal wordeai behouden in aftrek op de schadevergoeding. Dit geldt voor de goederen, gekocht door eenig ge allieerd land van Duitschland. 3o. Een bedrag der rechten, geïnd dooi de Duitsche douanebureaux aan do grenzen van het bezette gebied zal worden uitge keerd aan dc schadevergoedingacommissie. Deze rechten zullen worden geheven in overeenstemming met het Duitsche tarief. Een reeks van douanebureaux zal tijdelijk worden gevestigd aan den Rijn en aan de gren9 der door de geallieerden bezette bruggehoofden. Het tarief, dat geheven zal worden op deze lijn, zoowel voor den in voer als voor den uitvoer van goederen, zal worden bepaald door de geallieerde boo- ge commissie van het Rijngebied, in over eenstemming met de-instructies der geal lieerde regeeringen." Do Engelsche premier merkte verder op, dat de Duitsche natie door haar leiders is misleid en tot do verkeerde meening ge bracht, dat do geallieerden voornemens wa ren van de Duit-schors de betaling van alle oorlogskosten te vergen. Hoe billijk zulk een oisch ook zoude wezen, de geallieerden hadden dien nimmer willen stellen. De Pa- rijsche voorstellen waren gebaseerd op ge matigde schattingen der werkelijke schade Tloor de Duitscbers tijdens den oorlog aan gericht en op de onkosten voor de geallieer de naties voor pensioenen enz. Tenzij de Duifcschers deze rekening zouden betalen, zouden do Duitsche ra beschouwd kunnen worden den oorlog fe hebben gewonnen en do geallieerden dien te hebben verloren. Lloyd George gaf ondubbelzinnige wen ken, dat eenig nieuw voorstel, hetwelk kan worden voorgelegd, volstrekt gebaseerd behoort te zijn op de cijfers van do ecbade- vergoedingsrekening, zooals die was opge steld op de Parijsche conferentie. Minister Simons antwoordde slechts ditf „Wij zullen Maandag van antwoord die nen, maar wjj kunnen nu ieeds zeggen, dat gij dc ware Duitsche gevoelens miskent. Dientengevolge zal het niet noodzakelijk zijn om tot dwangmaatregelen over te gaan.'* Beziet men de sancties nader, dan wordt duidelijk, dat ook hier Frankrijk voor 't En gelsche standpunt hoeft gebogen. Van mili taire maatregelen komt vrijwel niets, het be zetten van de drie genoemde steden ia een echijn-actie te noemen, waarmee het Fran- sche standpunt op .fatsoenlijke wijze wordt afgewimpeld- Hoofdzaak zijn de economische maatregelen- Maar zooals reeds in den aanvang gezegd, Simon's woorden doen geruststellend aan cn wekken goede verwachtingen- Voor Maandag zal men nu wel niets naders meer vernemen. MisschieD vele geruchten, maar vermoedelijk niets officieels- Simons heeft dan tevens nog gelegenheid af te wach ten, wat Harding de nieuwe Amerikaansche president, in zijn eerste boodschap aan het Congres zogt. Het is een factor, die men niet over het hoofd mag zien, dat Amerika sinda heden weer een tot daden bovoegdc cn in staat zijnde regeering "bezit! DUITSCHLAND. Te Hamburg- bedraagt het aantal stakers reeds 60 pCt. Te Stettin ligt de Vulcan- weri stil tengevolge van algemeen ontslag door de directie aan de arbeiders. Te Flensburg hebben de -arbeiders zich geschikt inzake de „Tirpitz-affaire" on ie het werk hervat. Op de Duitsche eporen is door staking geen gelegenheid tot eten meer. LUXEMBURG. De staking in de Luxemlmrgsche mijnstreek breidt zich uit. Verscheidene fabrieken zijn stügologd. Er worden - meetings gehouden co op andere wijze propaganda gemaakt voor de algemeen© staking in het geheele land. ENGELAND Het debat over Ierland, waartegen de regeering, niet ten onrechte, nog al opzag, is Dinsdagavond heel gunstig voor haar af geloop en en tevens voor &Jr Hamar Green wood, deD minister van Ierland, Kapitein Redmond" was den leider van den aanval op de regeering, zich beroe pende op hetgeen generaal Croziet, cfi© zijn ont-slag genomen had. gelijk bekend, had! verklaard. Den toestand vatte hij al dus sameneen order- en tegenorder- en nu wanorde. Greenwood verdedigde den gang van zaken. Hij verzekerde, dat liet onderzoek togen do 26cadet.ten, eerst ontslagen, later weer in dienst gesteld, de reden van Cro- zier's ontslag-aanvrage, voortgang heeft. Worden zij door den krijgsraad schuldig bevonden, dan zullen rij ontslagen worden. „Blijft u aan?" vroeg een afgevaardigde aan Greenwood. „Ja, zoo lang ik 't vertrouwen van het huis heb", was zijn antwoord. Bonar Law kwam Greenwood nog steu nen, waarna ten slotte een voorstel-Red- mond, om de zaak te verdagen met 253 tegen 60 stemmen werd verworpen. De coalitie bleek de regeering dus weer trouw en het gevaar is weer afgewend, althans voor direct. Op Ierland zelf blijft de situatie vrijwel onveranderd De Amerikaansche commissie van acht leden, die op het oogenblik in Ierland ver toeft, heeft Dinsdag aan Harding geseind, dat de schade, die bij de jongste br&ncfc stichtingen te Cork is aangericht, op on- j geveer 10 millioen dollars t© schatten was en dat de schade in het overige land nog I eens 20 mrllioen dollars beliep. Er waren ongeveer 2000 gebouwen geheel of gedeel telijk vorwoest en ruim 30,000 mannen, vrouwen en kinderen verkeerden dienten- gevolge in nood. De commissie verzoekt Harding om, na aanvaarding van zijn presidentschap, een beroep om hulp op het Amerikaansche volk te ondersteunen. Gisteravond werden uit verschillende doe len van Engeland zelf weer een aantal branden op boerderijen gemeld, in welke men het wea-k van Sinn Feiners wil zien. Het bleef gelukkig bij het verloren gaim van stroo- en hooischelven. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld, hoe zekere kringen in hot gebeuren op Ier land slechts een schakel zien van oen pog-isig om het Britecho rijk te vernietigen en later ook Frankrijk en Amerika. Het zon betref fen een algemeëne internationale revoiu- t-ionnaire beweging, die ook in Egypte, Britsch-Indië enz. zich doet gelden De hertog van Northumberland hoeft in ceai vergadering van een aantal leden van beidé Huizen daarover nadere gegevens verstrekt voor zoover hij althans die meent to zien en te bezitten. Besluiten werden evenwel ter vergadering nog niet genomen. Ter vergadering van het verbond van pa- troons in de bouwvakken is besloten do aan-/ neming aan te bevelen van een bewegelijke schaal (sliding scale) tot regeling van de loonen, volgens de kosten van het leven. Voorgesteld wordt, dat oen cijfer van 170 pCt. boven de kosten van het leven in Juli 1914 de grondslag zal zijn en dat tolkens wanneer de kosten mot 6,5 pCt. verminde ren, de loonen automatisch met een hal- vcn stuiveiAn het uur verlaagd zullen wor den. Het plan zal ter hoofdelijke stemming aan de leden van de vakvereenigingen voorgelegd worden. HONGARIJE. Volgons beluchten tc Ween en uil Boedapest ontvangen, wordt een algemeene staking ge vreesd. In dit geval zou de regcering aftreden. De telefoonverbindingen tusschen JVeenen en Hongariio zijn veihrokcn.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 2