LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 24 Februari 1921. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS Het voornaamste nieuws - van heden. FEUILLETON. Hes! ÉSaiy PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel, 's Zaterdags 40 Cts. per regel Bij regel abonnement belangrijk lagere prijs. Klei.no advcrtentiën Woensdag 60 Gts., Zaterdag 75 cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzon- 'ding van brieven 10 Cts. porto to betalen. Bewijs nummer 6 Gts. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 8 mncL 2.35, p. week Ö.f8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, por week b 0.18 Franco per post m 2.75 Nummer 18705. 'Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. I MOSSELEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke vischwinkels (V'echmarkt en Stadsbulpwerf) ZEEUtV- SCHE MOSSELEN verkrijgbaar zt'n tegen den tijdelijken prijs van f 0.0-5 per K.G. Voor be'anghebbrnden zijn aan gemei.de vischwinkels recepien voor de bereiding vin mosse'en en het boekje „Eet Mosselen", be vattende mededee'ingen omtrent de voed'ngs- wnarde en het gebruik van mosse'ea. gratis verkrijgbaar. Hedenavond (Donderdag) zijn de MOS SELEN ook verkrijgbaar aan den gemeen telijken vischwinkel (Vischmarkt). W. Vit RA, Weth. Lo.-Burgom. Leiden, 24 Februari 1921. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kenni9 van de ingezetenen, dat morgen (Vrjjdag) aan de gemeentelijke vöchwinkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISOH k £0,20, GROOTERE SCHELV1S0H k £0 28—f0 34, SCHAR k £0 22 SCHOL k f0 22, £0 25 en E 0-34, TARBOT k £0 90 en TONG k f 1.— p, pond. W. PERA, Weth. loco-Burgem.' Leiden, 24 Februari 1921. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE DIENST. Burgemeester en Wethouders van Leidm brengen ter algemeene kennis, dat vanaf heden alle aanvragen om ziekenhuis opname voor on- en minvermogen- do zieken, moeten worden gericht tot dsn Gemeentelijken Geieeskundig-cn Dienst (Raadhuis). W PERA. Weth. Lo-Bujgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 24 Februari 1921. KINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidm; Gezien het verzoek van M. DEN OS om vergunning tot uitbreiding d:r Elektrische Grcf- en Kunstsmederij aan de Hecreng-n^ht No. 85. Kad. Sectie C No. 918 en 1693- Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog niet geëindigd is; Gelet op ar.ikel 8 der Hinderwet; Hebben besloten: de beslissing op het verzoek te rerdagen. W PERA. Weth Loco-B urgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den 21 sten Februari 1921. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 28 FEBRUARI 1921 des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet* 4 Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd Raadslid A. Eikerbout. 2o. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (53) 3o. Benoeming van een leeraar in de Aardrijkskunde aan de Hoogere Burger school voor Jongens. (57) 4o. Praeadvies op het verzoek van dr. J. S. G. Gleuns om eervol ontslag als leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium. (49) 5o. Voorstel tot openbaron verkoop van op de Stadst immer werf aanwezige, buiten gebruik gestelde voorwerpen, on mate rialen. (58) 6o. Voorstel tot verhuring van hot per ceel Middelweg 40b aan J. van Vliet. (59) 7o. v Voorstel tot verhuring van het per ceel Ter weepark 8 aan ctr. J. S. Schalkwijk. 8o. Voorstel tot verhuring van een ge deelte van het open voorplein, alsmede de binnenplaats van het voormalige Invaliden huis aan den Ouc8e-Rijn, aan F. en M. J. Lafeber. (60) 9o. Voorstel tot bevordering van een 4-tal opzichters bij den dienst cler Gemeente werken en tot toekenning van één ver vroegde periodieke verhooging van wedde aan den boekhoucüer bij dien dienst (50) lOo. Voorstel tob toekenning van tweo vervroegde periodieke verihoog.lngcm van wedde aan den Directeur der Gemeente lijke Bank-van-Leening. (61) llo. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen G. J. Seeuwen, tot betaling van de kosten van herstelling van het N. O. remmingwerk in de Haarlemmer- trekvaart nabij Piet-Gijzenbrug. (51) 12o. Voorstel in zake bet sluiten van kas- geldleeningen gedurende het 1ste kwartaal 1921. (55) 13o. Praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van het Oen braai Genootschap voor KLnderhorstellings- en Vaoantie-kolo- niea en van de Centrale Commissie voor het zenden van Necterlandsche Kinderen naar buiten, om toekenning van subsidie. (62) 14o. Verprdening, tot wijziging van de verordening van den 2den Augustus 1920, (Gem. Blad No. 35), betreffende het verlee- non van een bijslag op de pensioenen aan gemeente-ambtenaren en hun weduwen on weezen toegekend, krachtens de verorde ning, regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren eooals deze luiden nè, de wijziging van 26 Maart 1914. (63) 15o. Verordening, houdende instructie voor den Directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst te Leiden (54) 16o. a Herstemming over het voorstel- Huurman, in zake het opmaken van de plannen tot rioleering van de buitenstad door de Directie van Gemeentewerken b. Voorzetting van de behandeling van het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosterr verbon don aan het instellen van een deskundig onderzoek en het inwinnen van advies in zake do rioleering in het bijzonder van de buitenstad. (20) 17o. Voorstel in zake verhooging van de vergoeding voor het opwinden en het dage- lijksch onderhoud der klokken in de ver schillende gemeen teg e bou w en door F. J. van der Togt (64) 18o. Voorstel a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de demping van een gedeelte sloot langs do Rood'elaan b. tot overname in eigendom bij de ge meente van eenige perceolsgedeelten, kad. bekend Sectie M Nos. 3801 en 3704 ged. (48) 19o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van een verhoogd voot.pad langs den Zijlsingel van af dcf Singelbrug tot aan de Evertsenstraat en de daarmedte gepaard gaande slootdemping.* (65) 20o. Vaststelling, met intrekking van het Raadsbesluit van 23 Februari 1920, van een plan tot herziening van het uitbreidingsplan voor zoovéél betreft het gedeelte dor ge meente gelegen beooston de Heerenstraat. (45) 21o. Vaststelling van een plan tot herzie ning van het uitbreidingsplan,- voor zooveel betreft het gedeelte der gemeente gelegen beoosten den Rijnsburgerweg en ten noor- de van do Poel wetering. (46) 22o. Voorstel a. tot vaststelling van een plan tot her ziening en aanvulling van het uitbreidings plan, voor zooveel betreft de gedeelten der gemeente gelegen beoosten den Zijlsingel en in de Waard b. tot afwijzing van de verzoeken van Gebrs. Van Hoeken om verdero wijziging van het uitbreidingsplan beoosten den-Zijl singel en om een houten loods te mogen bouwen op een terrein in de Waard. (47) 23o. Praeadvies op het verzoek van den Lcidschen Bestuurdersbond om beschikbaar stelling van een behoorlijk ruimtebiedend lokaal voor de werkloozen, met voldoende lectuur en andere ontspanningsmid dol en. 24o. Voorstel tot het verleenen van een schadeloosstelling aan den aannemer van bestek No. 18 „Het aanleggen van straten, met rioleeringen, enz. op het Kooiterrein. (67) 25o. Voorstel in zake het verzoeken van ontheffing van de verplichting, genoemd in art. 27, lid 4, der Lager Onderwijswet 1920 voor eenige in daf voorst el genoemde scho len. 8 (44) 26o.. Verordening, regelende de heffing van een plaatselijke belsizting voor het ge bruik van openbare gemeentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten, door de gemeente bewezen. (56) 27o. Praeadvies op het voorstel van den heer Knuttel, om een Commissie te benoe men, tot het instellen van een onderzoek naar A toestanden in de Stedelijke Werk inrichting en het beleid van den Directeur. (19) 28o. Verordening, betreffende het bedrijf van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst (68) 29o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van ver bouwing en herstelling van het Stedelijk Museum „De Lakenhal'' b. tot het verbinden van een adjunct Directeur aan ctat museum c. tot verhooging van de jnaVlijk- sche toHaee aan het muren m: d. tot wijziging van de begrooting, dienst 1921, in verband met de ver booging van de sub c bedoelde toe lage e. tot ondershondschc ondraeht va.n dien aanleg een er centrale verwar mïng In e°n gedèA1te van het mu seum fluri Oohr. Mickeicit te Kpu ien— ZoHstock. (^9) 30. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1919—1920 en dienst 1920—1921. (52) Vereeniging van den Handeldryveilden en Industxieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken. Gisteravond hield bovengenoemde Vereeni ging in de bovenzaal van het café-restaurant „De Harmonie" een druk bezochte vergade ring ter bespreking van het belang voor den Middenstand van een krachtig georganiseerd Middenstands-crediet-, spaar- cn Deposito wezen- Als sprekers waren aangekondigd de lieeren Corns- Loeff, hoofddirecteur van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand en de Algemeene Spaar bank voor dr| Middenstand te Amsterdam, en M. Kropveld, Rijks Middenstands-adviseur voor het Westen des lands, te 's-Gravenhage* Te ruian halfnegèn werd de vergadering geopend door den voorzitter, den hoer C. Eel- t5es, die in korte trekken wees op' het belang van erediefcbanken voor den Mi ddenstan d- Voor Leiden in het bijzonder zou hij het van groot belang achten, dat zulk een instelling er werd gevestigd. Hierna gaf hij het woord aan den heer Loeff, die aanving met er op te wijzen, dat Leiden een van die gemeenten is geweest, welke zich in 1914 niet hebben kunnen op werken tot de oprichting van een crediet- bank, toen een centraal instituut voor het Middenstandsbankwezen op initiatief van dr- Bos werd opgericht- In kleinere plaat sen in de omgeving van Leiden, zooals Al phen, kwam men wel tot' de oprichting er van- In Duitschland bestonden reeds sedert een halve eeuw deze instellingen, onder den naam van SchuLzo-Delitsch banken, voor ons land was een oorlog noodig om de behoefte aan deze instelligen zoo sterk te doen ge voelen, dat er een aanvang mede werd ge maakt. Spr. gaf een uiteenzetting dezer Banken cn van haar werking naar het voorbeeld van de genoemde Duitsche instellingen, waaruit bleek, dat zij allerminst philanthropisohe doeleinden fceoogen, "hoewel dit in 1914 wei een der factoren voor de oprichting was- Men heeft echter ingezien, dat dit niet het juiste beginsel was- Er is n.l- gebleken, dat ook de beter gesitueerde middenstanders het middenstandscredietwezen noodig hebben, vooral sinds in de groot-banken meer en meer de kleine banken worden opgelost- Deze concentratie van het groot-kapitaal in Bank-Afssociaties openbaart zich aan den anderen kant ook nog in de z.g- volkswaren huizen, zooals die in den laat9ten tijd te Rot terdam door de vereenigde scheepvaartmaat schappijen zijn opgericht* Nu heeft de middenstand zelf schuld aan dc ontwikkeling der zaken in deze richting, omdat men nog steeds zijn spaarpenningen brengt en eredieten aanvraagt bij de Bank instellingen. Dat moet anders worden en ook Leiden moet zijn eigen inidden3tandscrediet- instelling hebben- De wensehelij'kheid daarvan werd nog na der door spr- aangetoond, o.a- door er op te wijzen, dat het verleenen van eredieten door de groot-banken aan den middenstand af hankelijk wordt gesteld van de zaken, die deze banken in het buitenland drijven. Het meer en meer verdwijnen der particu liere banken heeft de oprichting van mid- denstandsbanken bij uitstek urgent gemaakt, wat ook door een deskundig man als mr- "Westerman wordt erkend- In Duitschland doet zioh reeds het ver schijnsel voor, dat zelfs de middenstandsban- ken in de bank-assoeiaties worden opgeno men,, waarvan ook in ons land reeds enkele voorbeelden zijn aan te wijzen- Nogmaals trachtte spr. met cijfers aan te toonon hoe noodzakelijk middenstandscre- dietUanken- Th het geheel is thans het kapi taal in middens tnndsbanken belegd reeds 67s miliioen en daardoor kon voor een be drag van 24 miliioen aan den middenstand worde geleend. Ilct organisatieleven is bij den midden stand nog altijd slecht- Men heeft op dit ge bied veel te lecren van de arbeiders en van het groot-kapitaal. En daarom moet- de mid denstand zich tegelijk beter organisocren, want ook dit zal hem met betrekking tot het- crcdietwczen sterk maken. Men mag echter niet verwachten, dat dc middenstandsbanken blanco crediet zullen verleenen, wat trou wens ook niet in het belang van het crediet- wezen in het algemeen zou zijn- Wel wordt in de praetijk een verlengd crediet verleend en in verband daarmede wordt dc rente be rekend, wat spr- nader met becijferingen il lustreerde. Een voordeel is ook, dat er bij de middenstandsbanken weinig of geen provi sie wordt gerekend- Aan de middenstands- bank moet echter word.rn verbonden een spaarkas, die om verschillende reden te ver kiezen is bo-ven do verschillende particuliere spaarkassen. In de Algemeene Middenstand spaarkas, welke eerst in 1920 werd opgericht is nu reeds ruim 6 ton ingelegd- Spr. heeft eens berekend hoeveel spaargelden bij parti culiere banken door de LeicLcke ingezetenen -r- BINNENLAND. Ged- Staten zijn voor samenvoeging vaa Leimuiden en Rijnzaterwondc* De invoering der nienwe Posttarieven, BUITENLAND. Konstantinopel en Angora zijn het niet eens. Beide toegelaten tot de conferentie en gehoord met slechten indruk- De lijst der geëisehto schadevergoeding. De stemming in Opper-Silezië op 20 Maart bepaald- De tramstaking in Duitschland geëindigd. In Zweden is een kabinet von Sydow ge vormd- Het Japan&ch-Araerikaansche conflict te Wladiwostok is als geëindigd te beschouwen. zijn ingelegd en hij kwam tot anderhalf mil iioen. Dit wettigt, volgens spr-, ook een mid- denstandspaarkas in deze gemeente. Einde lijk werd ook het cheque- en giro-verkeer uit het oogpunt van het middenstandscre dietwezen door spr- behandeld, waarna hij eindigde met. voor te stellen een. commissie to benoemen met het doel een instelling in Leiden te stichten- Het hoofdbestuur van de Centrale Bankvereeniging is dan bereid hier een flink kantoor te vestigen. (Applaus)- De heer Kropveld hield vervolgens een causerie over de middenstandsbeweging ia het agemoen en deed daarin uitkomen, dat te Leiden op dit gebied wel vooruitgang is te constateeren, doch dat er toch nog veel aan ontbreekt. Van het laatst der 19de tot in het begin der 20ste eeuw heeft de middenstand bijna uitsluitend het oog gericht op de overheid. Die moest hem helpen- De arbeiders hebben er anders over gedacht- Zij hebben zich zon der hulp van de Overheid soms wel tegen haar wil georganiseerd en zelf het initiatief genomen- De middenstand meet zich ook zelf helpen- Dit geldt ook voor het crediet- wezon, zooals de vorige spr. reeds aantoonde cn spr- gaarne onderschrijft- Men klaagt ook over gemeentelijke bemoei ing, maar men laat bij verkiezingen het veld geheel ruim voor mannen, wien de m-idden- standsbelangen niet aangaan. Dat moet nu uit zijn. Men moet het niet langer dulden, dat de middenstand door de plaatselijke Over iieid bestreden wordt met zyn eigen geld door gem een te winkels," enz. De Nederland- sche middenstandsbond moet zioh mo-bilisee- ren en zich krachtig maken, maar dat zal hij niet kunnen zonder een eigen credietwe- zen en daarom besloot s-pr- met den wensoh, dat hedenavond in Leiden den grond zal wor den gelegd voor een neutrale middenstands- credietbank annex spaarbank, zooals de Ka tholieken reeds hun Hanzebank hebben en de Christelijke Middenstand zijn Boaz-bank- Ook deze -rede werd warm toegejuicht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen werd gebruik gemaakt door de heeren Vergouwen, Hulst, notaris Bon en R. de Wilde- Allen juichten het ontwikkelde denkbeeld toe, doch voerden verschillende bezwaren van practi- schen aard aan, welke echter door de spre kers achtereenvolgens werden uit den weg geruimd- Woge3 het late uur het was bijna mid dernacht, toen de voorzitter de zeer goed ge slaagde vergadering sloot kon niet meer tot de benoeming van een commissie worden overgegaan, hoewel daartoe reeds enkele leden waron gepolst. Wij mogen dus verwachten, dat binnen kort de eerste positieve stapipen tot het in het leven roepen van een neutrale midden- standscredietinstelling zullen worden gedaan-* Door Henri Ardell. Naar het Franseh. (Nadruk verboden). 15) V September, October waren voorbijgegaan. Echt winterweer dien middag. Do avond viel 6nel, beneveld door een doordringen den Novembermist, dio hemel en aarde aan den horizon ineen deed vloeien in eenzelfde grijze, sombere kleur, dóór on dóór droef geestig, geschikt om zelfs een goed gestemd gemoed te drukken. En meer dan iemand anders was dokter Morgauo in ecu stemming, om er den in- vlood van te gevoe'en, terwijl hij naar Donvernenez terugkeerde, vermoeid door bezoeken in do verte, in afgelegen gehuch ten. Vroeger kon hij zonder zich gedrukt te gevoelen zulke dagen verdragenmaar zooals hij tot Guy de Pazanno gezegd had, hij was een grijsaard vóór zijn tijd. De geest- had bij hem het lichaam verteerd, en hij voelde zich bezwaard door een oneindige vermoeidheideen vermoeidheid zooals zij alleen die kennen, die door het ïeven ge knakt zijn. Vermoeid voelde hij zich op het cindo van dien namiddag, die voor hem eindigde evenals allo andere, zonder dat hij het versterkend vooruitzicht, had van een huiselijken kring, waar hij verwacht en be mind word. Bohalvo Arlotte, wie verlangde thuis naar hem? Do apathisch© Bloncho zeker niet, koel evenals haar moeder; do jóngens ook niet, die op dat oogenblik op hot gymnasium to Quimper warenme vrouw Morgane ook niet, dio opging in haar eigen persoonlijkheid. Toen hij vijftien jaar te voren met haar trouwde, had hij geen seconde hoop gehad, zelfs geen begeerte een nieuw leven te be ginnen, dat hem zelfs "een sohijn van geluk kon brengen Een gronzenloozo onverschil ligheid doordrong hem voortaan voor alles, wat hem zelf alleen betrof. Maar hij had oprecht zijn ziel en zijn gedachte gestolen op het dierbare verleden, dat onherstel baar voorbij was, en besloten zijn best te deen het jonge meisje gelukkig te maken, dat toestemde de moeder van Arlette to worden. Hij was met haar getrouwd, om dat hij dacht, dat het een zacht en goed meisje was, dat medelijden had met de on geneeslijke wond, waaraan zij wist, dat hij leed. Ma-ar zij was niets van dat alles. Zij bood niets dan een ijskoude ziel en een be perkten geest, gepaard met een sterken wil, dien geen macht ter wereld! in 6taat was te overwinnen. Van nederige afkomst, kleindochter en dochter van door den han del rijk. geworden visschers, had zij reeds als kind zich voorgenomen „oen dame" te worden, zooals zij het noemde, en met ge duld en een onvermoeide volharding, had zij onmerkbaar van alle omstandigheden gebruik gemaakt, om dokber Morgan© or toe te brengen aan haar te denken. Zij was eindelijk in zijn huis binnengetre den, haar eerzucht, was voldaan, heimelijk triomfeerendo, sterk door de onuitgespro ken gedachte, dat zij absolute meesteres zou wezen met alle rechten, dio haar geld haar verzekerde, want zij trad er binnen met veel klinkende munt in den zak, terwijl de dokter geen andere inkomsten had dan die van zijn praktijk. Dat verschil van for tuin had zij nooit- vergeten. Maar na een zeer ernstige scène, die had plaats gehad na vele andere, had zij het niet meer ge waagd de minste toespeling te maken op deze kwestie. En soms klonken de woorden van haar man haar nog levendig in do ooren, toen hij haar verklaarde, dat hij noch voor zichzelf noch voor Arletto een cent zou aannemen van dat fortuin, waar van zij hem dezen keer openlijk de belang rijkheid in het- gezicht had geworpen. En de moreele scheiding was iederen dag cïiepcr geworden tusschen hen beiden. Zij hadden naast elkaar voortgeleefd als vreem delingen, die door geen enkelen band van sympaUiie zelfs tot elkaar koenen hij gaf zich geheel aan zijn betrekking, wijdde er zich met zekere-n hartstocht aan, alsof hij zichzélf wilde vergeten zij, heerschzuchtig meesteres in haar huis, gebiedend en vecl- ciscbend zooals een Lage, alledaag-sche na tuur dat vermag, steeds bedacht om bij iedere gelegenheid-haar wil door te drijven, heimelijk, maar vurig jaloersch op Ar lette jaloersch voor haar dochter, wanb zij voelde wel. dat haar eigen kind vaD andere soort was als dat elegante, fijne schepseltje, van wie een onweerstaanbare bekoring uitgingjaloersch bovendien op don zoo sterken band, dien zij vermoedde tusschen den vader en het- moederlooze kind. Daarenboven kwam haar heersoh- zucht ieder oogenblik in botsing met de onafhankelijke levendigheid van Arlette, dio d'oor haar oorspronkelijkheid al haar denkbeelden beleedigdc, die zij koesterde als stelselinatigo vrouw, die allo mogelijke ver beeldingskracht miste. Vandaar voortdurend botsingen, vooral bij afwezigheid van den dokter, tusschen stiefmoeder en dochterde eene rond. strijdlustig, spoedig heftig, de ander© vol argwaan,"dadelijk op haar achterste pootjes tegenover een tyranuieken wil, dio haar in opstand bracht en dien zij met ongeduld verdroeg, trillend soms van ergernis, maar al-leen uit liefdv voor haar vader. Evenwel, het was een ware gunst van den hemel; Arletto leed volstrekt niet onder dezen moeilijken toestand Zij bezat inderdaad een fond van natuurlijke geestkracht en buigzaamheid, een intense kracht van leven jeugd en vroolijkheid, die haar nooit ver slagen deel zijn door de onwelwillende aanvallen van haar stiefmoeder een kracht die zij weerstond, vastbesloten en stoutmoe dig als een klein kemphaantje. Maar als haar vader weg was, wat zou er dan van haar worden? En dat was de voortdurende vrees, die dokter Morgane kwelde sedert, hij do verschijnselen van zijn hartkwaal zag verergeren. Dat was de vreeselijke beklemming van zijn lange, sla- pelooze nachteD. toen een aanval, dien hij geheim hield, hem noodzaakte urenlang te blijven opzitten, om dc lucht beter te doen doordringen in zijn hijgenden borst. O En dien dag dacht hij opnieuw aan die dreigende toekomst, terwijl hij onwillekeu rig zijn paard stuurde op den eenzamen weg, waarop men zeer duidelijk het rijtuig hoorde aankomen. Donvernenez was reeds in het- gezicht, do eerste huizen vormden massieve schaduw beelden tegen den mistigen lucht, waarin hier en daar zich flauwe lichtjes als puntjes vertoonden uit do vensters, waar de luiken nog niet gesloten waren. Do doktor liet zijn rijtuig stilstaan voor het lage winkeltje van juffrouw Malouzec, waaruit- een bleek, trillend licht door de vensters scheen, en hij trad binnen. „Zoo, ben jij het, Yves?" zei juffrouw Malouzec, en haar gezicht verhelderde door een hartelijken welkomstgroet. Zij legde haar breiwerk neer en drukte den dokter cle hand. „Goeden avond, Catherine." „Goeden avond Goed, dat je aan komt. Mijn broer zal blij wezen je te zien. Hij klaagde al, dat hij vandaag geen bezoek van je gehad had. „Heeft bi; weer last van zijn rlieuma- tiek?" „Do mist is verkeerd voor hem en hij vindt het vervelend gevangen te zitten in huis. Aan dagej, dat hij thuis moet blijven, komt geen eind zegt hij. Maar eigenlijk heeft hij meer behoefte aan den vriend dan aan den geneesheer Zij sprak met klankrijke stem, door het Bretousch accent een weinig een keel geluid zij liefden winkel over aan de zorg van het dienstmeisje en ging de gang naar het liuia in, om den dokter bij haar broer te brengen Deze dommelde een weinig, met zijn zieke been voor her. vuur uitgestrekt, en draaide het hoofd om, toen zij binnen kwamen. „Morgane, oude vriend, ik begon al te denken, dat jo je ouden invalide, vergat, trouwens evenals Arlette, die zelfs geen seconde hie»" geweest is „Arlette had niet gezegd dat zij komen sou. Zij kon zeker niet uitgaan." „Neen. zij zal achter slot gezet zijn door haar cipier," bromde de kapitein, die niet altijd zijn bepaalde antipathie tegen me vrouw Morgane venr zich kon houden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1