Mo. 18697a GEMENGD NIEUWS Ü8T DE OMSTREKEN FEUILLETON. Geef Guy To. Haarlem, is Zondagochtend, naar „Haail Dgbl." meldt, de weduwe W. doocl to bod gevonden. De vrouw is -door goaverstik- iring om het leven gekomen. Zij had in de kou ken, dio aan haar slaapkamer grensde, een gaskraan open laten staan. Den 22sten April a.. b., be staat het Wale-Weeshuis, to Amsterdam, 250 jaren. Getrouw aan de traditie, die iedere halve eeuw de oprichting van di,t huis feestelijk heeft herdacht, zal ook dit 5de halve eeuwfeest niet onopgemerkt voor bijgegaan worden. Er zijn plannen in voor bereiding, om deze herdenking op waardi ge wijze te vieren. Een comité van oud- weezen heeft zich gevormd dat op dion dag aan regenten van het weeshuis een hul deblijk zal aanbieden. Door do gemeente Hi 1 legers berg aangekocht do groote villa „Plaswijck" aan do Dorpstraat, voor f 90.000, welke zal ingericht worden voor Raadhuis. Halve accijns. Do lieer W. Hooft- anan, voorzitter van het Departement Rotter dam der Ned. Maatschappij ter bevordering dor Piharmaoie, schrijft in de „N. R. G.": Het vebaast mij, dat, waar de Minister van Financiën aan de fabrikanten van reuk- en toi- Ictwaters vrijdom verleend voor de helft van don accijns van door hen voor de vervaardiging hunner producten te bezigen spiritus, in 't ge- heol geen antwoord is gekomen op een adres van bot hoofdbestuur dor Maat-schappij tot be vordering der Pharmacie, waarin oen dergelijk verzoek gedaan wordt voor spiritus gebruikt 'door do apothekers ten behoeve dor zieken. Hot zal toch duidelijk zijn, dat het van groo- ter belang is de medicamenten togen lager prij zen tc kunnen fbvoren dan toiletwaters. Te LT s ©l m ui-den, bij Kampen, is Zondagmiddageen achtjarige jongen uit Karn apen onder een rijtuig met,van een wedstrijd te- a-ugkeeronde voetballers goraakt en aan de ge volgen overleden. Ter vervanging van den gozon- kon mijnonlegger ..Hydra" en de zwaarba^ha- digde torpodo-boot „Z IIP' worden voor spoe dige in-dioust-stolling ia gereedheid gebracht Ido op 's Rijkswerf te Hellovootsluis in conser vatie liggende mijnonlegger „Triton" en do tor- podoboot „Z VH" Inde la al ste dagon worden èn op do paardenmarkten cn op de paarden monsterin gen in Twente vele paarden tegen hoogo prijzen f 7001200 eu heoger opgekocht voor Zwitserland. Te Tilburg is bot uit drie-verdie pingen bestaande, bijna voltooid nieuw fa brieksgebouw van de firma Kei-stens tot op den ondersten zolder ingestort. Het ongeval had plaats terwijl de oerste-steenlcgging in den ge vel gesohiodde. Geen persoonlijke ongelukken. Do schade wordt op f 50.000 geschat. Prof. A. A. Nijd and schrijft in de „N. R_ Ct.": Dezer dagen is Mercurins onder zeer gunstige omstandigheden als avondster to zien. Wie om streeks kwart over 6 (in een binoclo), -eerst Mars opzookt rechts ouder Venus zal even rechts van den verlengden boog Venus-Mars laag bo ven den horizon gemakkelijk de zeer heldere, maar bij ons toch zoo zelden geziene planeet Mercurins kunnen vinden. Groote brand te Winschoten. Te (Winschoten is Maandag tien millicen K.G.-etroo der kartonfabriek Reiderland in brand geraakt. Ook giroote hoopen turf vatten vuur. De brand breidde zioh zoodanig uit, dat de gdheelc stroovoorraad, de gehoole turfvoorraad /van 10.000 kub. M., benevens 120.000 K.G. plak papier verbrandden en de schade meer clan f 500 000 bedraagt. Op een zolder der fabriek werd vuur onl- Öobt, dat echter tijdig werd gebluscht. Heviger brand komt zeker zelden voor. De do ken der gebouwen te Winschoten waren hel verlicht. Uren ver in den omtrek was de vuur zee zichtbaar. Omtrent do oorzaak valt niets te molden. Al leen zag men sokrpperdkrnderen spelen, nabij de 6troohoopen. Ziekte in de bloem k-o o 1 planten. De phytopathologischo dienst schrijft: Op dit oogenblik komt op oenige plaatsen in ons land een ziekte voor in do jonge bloemkool- planten. waarop de aandacht der tuinders ge vestigd dient to worden. De onderste bladeren der jonge plantjes zijn zeer duidelijk aange tast, zij vertoonen aan de bovenzijde bruine en gele vlekken en hebben het uiterlijk, alsof zij door vorst hebeu geleden. Sommigo blaadjes zijn reods geheel gedood. Aan de bladonderzijde vindt men een witte pluizige schimmel, die op vele plaatsen uit het blad te voor-schijn treedt. Dezo zwam heet Peronospora paracitia, en het is bekend, dat zij koolplanten kan aantasten. Het optreden van deze zwam vordient echter thans bijzondero aandacht, omdat het blijkbaar veel ernstiger is dan gewoonlijk waargenomen wordt. Want nu zijn niet alleen do bladeren aangetast, maar de zwam is blijkbaar door de bladstelen gegroeid, heef* deze gedood en is nu tot in het stengeltje voortgewoekerd, dat even eens zeov ernstig wordt aangetast. Het is dus niet alleen door bladaanlasting, maar ook door deze stengel aantasting, dat de planten, zeer be nadeeld worden en zelfs afsterven. Aan de groenten telers, die thans bloemkool- planten onder glas hebben staan, wordt daarom aangeraden, deze planton nauwkeurig te onder- zoeken en zieke of verdachte planten, ter vast stelling van dc ziekteoorzaak op te zendon aan den phytopathologischen dienst te Wageningen of advies te vragen aan een der ambtenaren van dezen dienst. Ter bestrijding van do ziekte kan worden aanbevolen, do planten to bespuiten met Bor- deauxschë pap, bereid uit 1 h K.G. kopervi triool cn 1 K.G. ongeblusobte kalk (die dan eerst gebluscht wordt) op 100 L. water. Na dere inlichtingen hierover zijn bij den phytopa thologischen dienst te Wageningen, en bij de op verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren te verkrijgen. Prijsdaling en -stijging. Te N isi* w-Weerdinge werden verleden jaar 7 H. A. best baggerveen aangekocht voor i 57.000; thans nu het weer in vering werd gebracht kon het niet meer dan f17.400 opbrengen. Naar „De Tel." verneemt, zal, ingevolge advies van het centraal bestuur van den Algemeenen Bond van Melkveehouders, te Amsterdam, in de verschillende afdee-inzen van den Bond, den leden met klem worden aangeraden, de melk voor het a.s. zomer seizoen niet voor lageren prijs af te geven, dan het vorig jaar. Dit advies houdt vérband met het besluit der fabrikanten van gecondenseerde melk en melkpoeder, onlangs den boeren bekend gemaakt, om niet meer dan 15 ct. per I* te jbetalen. Op het oogenblik ondervinden de veehouders van dit fabrikantenbesluit niet veel nadeel, omdat hun van regeeringswege een prijs van 17i/o cent gewaarborgd wordt, indien zij gedurende den tjjd, dat het kaas- maakverbod gehandhaafd blijft, de melk voor de consumptie leveren. Wanneer echter dit verbod weer wordt opgeheven, vervalt ook do garantieprijs van 17Va ct. van de re* geenng, zoodat de boeren dan zullen hebben af te wachten, wat zij in den vrijen handel voor de melk zullen kunnen maken. En dat de kans groot is, dat een flinke daling tegen het zomerseizoen te wachten staat, bewijst wei het advies van den Veehoudersbond aan zijn leden, om „toch vooral niet lager dan deD vorigen zomer te verkoopen." In de in Den Haag gehouden vergade ring van het centraal bestuur van den Alge meenen Bond van 'Melkveehouders, weid overeengekomen, dat de vertegenwoordiger van den Bond in de „Staatscommfssie ter be- stiideering van liet Melkvraagstuk," er bij zijn medecommissieleden ten sterkste op aan zou dringen, dat alle regeermgsbemoeiing betreffende de melkvoorziening, zoo spoedig mogelijk zou worden opgeheven. Hetzelfde blad verneemt verder, dat hetJ in 't voornerqen ligt, om met ingang van 15 Maart ars. een algeheele dispensatie van het uitvoerverbod van kaas te verleenen. Opnieuw dus een belangrijke verhooging der kaasprijzen? De vrees schijnt inderdaad alleszins gewettigd! Opleving. Te Eindhoven had Maandag ten Stadhuize tusschen de R. K. patroons en den R.-K. Tabakbewerkersbond inzake het conflict in de sigarenindustrie een conferentie plaats. Het resultaat dezer conferentie is dat een tijdelijke oplossing is bereikt inzake het conflict. Er zullen onmid dellijk onderhandelingen plaats hebben om wijziging te brengen in het collectief arbeids contract. Het comité van samenwerking uit den R.-K. Bond van Sigarenfabrikanten beeft een motie aangenomen, waarin, -gehoord de besprekingen met den R.-K. Tabaksbewer- kersbond den leden medegedeeld wordt, de werklieden tegen de loonen van het vroeger collectief contract zonder indextoelagen te laten arbeiden. Te Helmond heeft de firma Swinkels de werkeloozen weer in de gelegenheid gesteld op haar bedrijven het werk te hervatten tegen een loonsverlaging van 40 pCt. Slapte. Te Ootmarsum zal de groote fosfaatfabriek van de firma Van Vilsteren en Schoemaker met- ingang vaii 1 Mei a.s. wegens te groote concurrentie van het slakkenmeel, voorgoed worden ge sloten. De Twentsche Metaal- en leerindustrie Borne heeft de .loonen met 5 pCt. verlaagd. Te Helmond is door de gemeente een per- ceoi heide-grond aangekocht, gelegen onder de gemeente Bakel ter verkrijging van het noodige zand ter ophooging van verschillen de terreinen voor woningbouw enz. Deze werken zullen door werkloozen uitgevoerd worden. HAARLEMMER MEERAan den Aalsmeerderdijk alhier doen zich wéér eenig-e nieuwe gevallen van febris typhoi- dea voor. Er wordt ernstig gewaarschuwd tegen het gebruik van water uit de Ring vaart voor huiselijke doeleinden als anders zins, terwijl het alleszins raadzaam wordt geacht de melk er het drinkwater voor het gebruik eerst te koken In deze gemeente doet zich de besmet telijke veeziekte „schapenschurft" voor en wel op de boerderij van de wed. K. aan den IJweg In de plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering alhier is een vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer H. B Hinfelaar. HOOFDDORP. Zondagavond werd voor 't eerst de nieuwe eloetrische brug- verlichting ontstokein.De verandering blijkt een goede te zijn geweest, want die lantaarns komen uitstekend tot haar recht. De licht sterkte is belangrijk grooter dan voorheen, zoodat nu ook de omgeving van de brug be hoorlijk verlicht is KAAG. Zondag deed ds. Van Baaien alhier in de Ned.-Herv. Kerk zijn intrede, naar aanleiding van Hebr. 12 vers 1 en 2, na bevestigd te zijn door den consulent, ds. Van Leeuwen, van Lisse. De kerk was overvol. KAT WIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- visscherij kwamen te IJmuiden aan den af slag de loggersKW 26 met f 936KW 35 met f 84-1KW 89 met f 1113KW 101 met f 1113KW 137 met f 1242en KW 143 met f 777 besomming KOUDEKERK. Op 1 Jan. 1.1. bedroeg bet aantal inwoners onzer gemeente 1669, en wel 822 vr. en 847 m. Het aantal was sinds het vorige jaar met 6 verminderd. Voor de militiielichüing 1922 zijn hier ingeschreven 16 jongelieden. N IE UW-VENN EPDe heer P. de Pous alhier is met ingang van 21 Maart a. s. benoemd tot agent van politie te Rot terdam. Ds. D. A. v. d. Bosch, te Rotterdam, de bekende kanselredenaar, die een 4-tal jaren predikant is geweest bij de Ned.- Hervormde Kerk alhier, en deze plaats moeilijk kan vergeten, zal in genoemd kerk gebouw optreden op Donderdagavond 17 Februari a. 8. NOORDWIJK. De ,,&c.-Grt." bevat de gewijzigde statuten van de N. V. Ver- eenigde Bloembollen Culturen, voorheen Gebrs. De Graaff en S. A. van Konijnen burg en Co., alhier. NOORDWIJK-AAN-ZEETc IJmui den kwam binnen de logger NW 1 met f 737 besomming. VOORSCHOTEN. *Ondcr voorzitter schap van der heor H J. v. Uffelen verga derde de L T B afd. Voorschoten. De vergadering was goed bezocht Uit het ver slag van den s-ecr. blijkt, dat het ledental -ia gestegen van 12 tot 38. Tevens is opge- richt een R.-K Boeren-, spaar- en leen bank, terwijl een boekhoudcursus werd ge houden, waaraan deelnamen 25 personen. Uit bet verslag van den penningmeester blijkt, dat de inkomsten bedroegen in 1920 f 176.50 Uitgaven f 130, batig saldo f 46.50. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. v. Koppen en P. v. d. Krogt. Door de rijksvelclwacht alhier is aan gehouden de zwerver A. H., welke nog cenige dagen hechtenis te goed had. ALPHEN. Gemeenteraad. Voorzitiler, de /burgemeester. Afwezig* de heer P. a an Dijk. De notulen van li Januari worden vast gesteld en goedgekeurd. Ingekomen rtukken van Ged. Staten, goedkeuring der gerneente-begrooting en dito wijziging in de poiitie-vcrordening. Schrijven van- den gem.-architect om ver breeding van het laatste gedeelte der v Boetselaaerstraat, waarvan de kosten be dragen f5158. Schrijven van den minister van BinnetiL Zaken, dat de bijdragen aan de -'garen makers zullen worden voortgezet Schrij ven om op de begraafplaats te Oudshoorn nieuwe grafkelders te laten mets-ien. Dankbetuiging van B. Heijman en van S. van Veen. Hierna komt punt 1 van de agenda aan do orde: Voorstel van B. en W. tot net aangaan van een ondershandsche geldlee- ning van f115.000. De heer Herngreen vroeg of het bedrag, zijnde-pl.m. 47,000, voor het grondbedrijf nog niet vaa de leening afkon. B. en W. deelden echter mede, dat dit (bedrag reeds uitgeg^/en wis, en het dus niet langer kon wachten Het voorstel werd aldus zonder hoofde lijke otemming aangenomen. Vervolgens punt 2. Vaststelling van de nieuwe voorwaarden van publieke aanbe steding voor de oplialing van asch en vuilnis. Deze voorwaarden worden na ver schillende discussies over o.a. het verplicht aannemen van twee 2de klas werklieden door den aannemer (hetgeen met 121 stem verworpen werd) het verplichten van het houden van een paard en wagen, do dagen voor het ophalen van het vuil nis, een weinig gewijzigd aan het Dag. Bestuur overgelaten. Punt 3: Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School aan des Schoolstraat. Voorgedragen wordt: L. v. Bokkum, on derwijzer met hoofdakte, te Oude-Tonge. De heer Herngreen begrijpt niet waar om er niet meer dan een sollicitant is. De voorzitter deelt mede, dat er nog twee anderen waren, doch dat deze van de lijst afgevallen waren, daar zij niet aan de eischen voldeden, n.I. het bezitten van een hoofdakte. De heer Nomen vindt het ook niet in order dat er maar één sollicitant voorgedragen wordt De heer Herngreen vindt, dat cfe raad moet benoemen, maar niet de schoolop ziener, door te zeggen, wie goed is en wie niet. Spr. zal niet stemmen, daar er geen keus is. De heer v. Dan vindt het ook geen han delwijze en zal bij een volgenden keer ook niet stemmen. De heer Wieringa zegt, dat hij niet erg op de hoogte is met de nieuwe Schoolwet en vraagt hoeveel sollicitanten e#» moeten zijn. Het antwoord luidt, dat dit aantal drie bedraagt. In beginsel waren er ook drie sollicanten. De voorzitter stelt voor of de heer van Bokkum te benoemen of een nieuwe op roep te doen Hij vraagt of de raad in gesloten zitting wil gaan om de aanwijzingen van de drie sollicitanten te beschouwen, waarop c5o lieer v. Dam dit verzoekt. De voorzitter schorst nu de openbare vergadering en de raad gaat over in geheime zitting. Nadat de vergadering weer is geopend, gaat men over tot de benoeming. De heer v. Bokkum wordt met algemeens stemmen gekozen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Wolf of de gasprijzen In Alphen aan den Rijn niet verlaagd kunnen worden. Spre ker noemt verschillende plaatsen op,- waar men cle gas en cokesprijzen aanzien lijk lieeft verminderd. Dit zal met het» D. B overwogen worden. Niemand meer het woord verlangend®, sluit de voorzitter de vergadering. LEIDERDORP, Gemeenteraad* Afwezig met kennisgeving de heeren J. Rijnsburger en C. do Graaf Czn. Voorzit ter de burgemeester. De vergadering wordb met gebed geopend De notulen worden gelezen en goedge keurd Wordt ter tafel gebracht en gelezens; 1. Verschillende brieven van Ged. St., ten geleide van goedgekeurde bela-sting- verordeningen, besluiten, lot wijziging van de begrooting, belastingkohieren, enz. 2. Een missive van Ged. Staten ten ge leide van een uittreksel uit» het Kon. besL van 9 December j. 1., waarbij het maxi mum aantal vergunningen in deze gemeen te is bepaald op 2. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Een verzoek van het bestuur der afdeo- ling „Leiden en Omstreken" van den Ne- derlandschen Bond van Gemeente-ambte naren om de door de ambtenaren verschul digde bijdragen voer weduwen- en weezen- pensioen, zijnde 2% pCt., te doert verval len. Met het oog op de billijkheid tegen over het Rijkspersoneel, achten B. en W. het gewcnscht, de bijdragen, met ingang van 1 Januari 1921, te doen vervallen. De heer Boot acht de tractementen van dien aard, dat belanghebbenden zelf de bijdra gen kunnen betalen. Na eenige bespreking wordt, met algemeene stemmen besloten, de bijdrage met ingang van Januari 1921 be doen vervallen. 4. Een kennisgeving van den secretaris van het bestuur der Christelijke Naai- en Handwerkschool, dat de school is opgehe ven. De voorzitter betreurd de opheffing van deze nuttige instelling. Het bericht wordt voor kennisgeving aangenomen. 5. De rekening van het bestuur der Chr. bewaarschool over 1920. Hieruit blijkt, dati een aanzienlijk tekort bestaat, en wordb besloten het gewone subsdie ad f 200 toe te kennen. 6. Een schrijven van den rijksveldwach ter J. P. Letschert, houdende bericht, dat' hij, na 48-jarigen politiedienst, tegen 1 Maart a .s. eervol ontslag heeft gevraagd, en zijn beste venschen voor de gemeente, burgemeester, wethouders en Raadsleden kenbaar maakte. De voorzitter aoht zioh gerechtigd om van zijn plaats te verklaren, dat hij Let- schert heeft leereo kennen en waardeeren als en zeer ijverig, plichtgetrouw ambte naar en stelt, namens B. en VV. voor, hem als bewijs van erkentelijkheid toe te ken nen een gratificatie van f 25. Met alge meene stemmen wordt htertoe besloten. 8. Kennisgeving van de heeren G. Los, N. Koot, N. van Oosterhout, A. Rijnsbur ger Pz. en C. van der Zwet, dat. zij hun benoeming tot lid van de plaatselijk© commissie van toezicht op het lager on derwijs aannemen. In verband hiermed® wordt de verordening inzake deze commis sie vastgesteld en wordt haar een toelage van f60 toegekend voor huishoudelijke kosten Do aftredende leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, de heeren JY van Leeuwen, H. P. Koning, N. van Oos- terhcul en C. van der Zwet, worden met algemeene stemmen herbenoemd. Vervolgens wordt besloten tot het bron gen van wijzigingen in de begroollngen voor 1920 en 1921 en de betrekkelijke ba- sluiten B. en C. en een niet gemerkte vastgesteld. Op voorstel van den voorzitter, namens B. cn W. gedaan, wordt aan den ge meente-beambte K. Mol een gratificatie ad f 50 toegekend, ter gelegenheid van zijn 25-jarigen dienst. Dool* alle leden wordt de wenschelijkheld uitgesproken, dat voor het vervolg achter wege zal blijven bet geven van geschenken door ingezetenen aan gemeente-ambtena- jDoor Henri Aide!!. Naar het Fransch. (Nadruk verboden). 9) „U zegt heb niet alleen uit- beleefdheid toni mij plezier te doen1?" „In de verste verte nietIk zeg niets idan de zuivere waarheid! Er kwam een glans vslu kinderlijke vreug de op haar gezicht. Zij danste rond, vlugge fee als zij was „O, wat een geluk, wat een geluk! Me vrouw Morgano zal mij dus niet langer kun nen wijsmaken, dat een kleino vrouw een snonster is, want u, die te Parijs woont, •vindt, dat ik er lief luit zien. en u moet er verstand van hebbenWat bon ik toch blij, dat u gekomen is!" Dit alles zei zij met een kinderlijke vreugde en zonder zweem van ij del held. Maar ik weet niet welke openbaringen om trent mevrouw Morgan© ons gesprek mij ijog meer versohaft had, als de dokter niet .was thuis gekomen en ons had meegenomen om te dineer en. Arlebte was hard geweest voor de borden .van haar stiefmoeder, die zij afschuwelijk genoemd had. Zij waren lcelijk, dat kan men niet tegenspreken, maar toch niet zoo Jeelijk als de meubelen in het salon. De ge dekte tafel schitterde door een volkomen gemis .aan sierlijkheideen bewonderens waardige bouquet kamperfoelie alleen*in oen kristallen kom prijkte op het midden van cle tafel, dank zij mademoiselle Ar iel^ die trouwens verrukt scheen over déze versiering, en er bij iedere gelegen heid met een bepaald amusante voldoening naar keek. Hetgeen haar ntet verhinderde met haar vroolijke levendigheid door t.e praten. Zij soheen niet te verzadigen van bijzonderheden omtrent u allen, lieve zus ter en nichtjes; bijzonderheden, die zij aan hoorde, steeds etende met haar mooie poe sentandje©, melkwit en fijn, terwijl de jon gens naast haar stilzwijgend met eetlust hun bord leeg aten. Maar al volharden zij in hun stilzwijgen, zij schenen vol bewondering voor de leven digheid! van hun zusje, wier trouwe diena- ïëp zij mij toeschenen. Dokter Mor gun o ondervond zelf ook den invloed van baar lachende jeugd, want zijn gezicht was een weinig opgefleurd, en hij bleek een r.eer in teressant prater «te wezen, op de hoogt® van alles, wat zoowel de hedohclaagscric we tenschap als do hedendaagsche kunst be trof. Zoodat ik mij nog afvraag hoe een man van zijn ontwikkeling er toe heeft kun nen besluiten, zich zijn heele leven te be graven in een klein visschersdorp. Aan hem en Arlette zou ik rijkelijk ge noeg gehad hebbitn, om een all er prettigs ten avond door te brengen met praten, over verschillende onderwerpen maar zonder het to vermoeden, bereidde mijn nichtje mij een heerlijke verrassing. Deaa verrassing verschafte zij mij na het eten, terwijl wij in den tuin genoten van een onvergelijke lijk schoonen avond. Terwijl ik haar hoorde praten, werd ik eensklaps getroffen door den rijkdom van tonen in haar stem, en dadelijk herinnerde ik mij haar belofte wat muziek voor mij to maken. Ik licb haai' aan die belofte herinnerd maar toen ik opstond om haar in huis te volgen, hield zij mij tegen „AIs u hetvhier prettig vindt, blijf dan buiten. Op de. plaats, waar u zit, kan u mij heel goed hooren. Vader zit daar lederen avond, als ik voor hem zingl" Ik nam haar voorstel aan, zóó verleide lijk was haar raad. Ik verhaal het je, liet was een avond, Charlotte en Pierre, haar aanstaande waardig. In de omlijsting van hot venster teekende zich het slanke figuurtje van Arlette af, flauw verlicht, „Wat wilt u hooren, neef? Iets droevigs of iets vroolijks?" „Iets droevigs en iets vroolijks! Alles, wait u maar wilt, want ik ben dol op muziek, op alle soorten van muziek, als bet- maar mooi i» „Ik ben er ook dol op," riep Arlette mij, wegloop en de, too Louise, je zult dat meisje hooren zingen en je zult moeten erkennen, dat er geen do minste „overdreven ingenomenheid" van mijn kant is, als ik verklaar, dat zij bewon derenswaardig begaafd is. Wat- zij zingt en de wijze, waarop zij het zingt, gelijkt in geen enkel opzicht op wat wij gewoon zijn te hooren; het zijn oude Brotonsohe lcdjes, ballades, romances, sommige weemoedig, andere razend levendig of ook wel overdre ven hartstochtelijk. Zij draagt zo voor zoo als zij ze voelt en zij heeft een zeer leven dig gevoel en geeft er een toon aan, een gevoel, een uitdrukking, waar men eenvou dig verbaasd van slaat. Zij zingt ze „op haar manier", zooals zij zich uitdrukt; zij heeft noo^t één enkele les gehad, met een stem irisoh en diep, zooals de natuur haar dio gegeven heeftvol, soepel, verwonder lijk klankvol. Zij zingt ze mot een zeer een voudig accompagnement, dat zij'' bijna altijd zelf verzonnen heeft, in overeenstemming met de woorden, waarvoor het bestemd is. Yoor sommige ballades heeft zij accoorden gevonden, die den klaink van een orgel hebben. O ja, ik begrijp best, dat liaa«r vader des avonds een oogenblik en nog eens een oogenblik blijft zitten om naar haar te luis teren Toen zij zweeg, kon ik niet. na laten: „Nog niet uitscheiden" te zeggen. Maar zij hoorde het niet. Zij kwam bij het raam terug en xiep mij vroolijk toe: „Wat. een stilte! Zeg, neef, heb ik u in slaap gezongen?'' „In slaap. Zeg liever, dat. u mij zoozeer verrukt hebt, dat ik aast niet meer op do aarde terug kan komên, en dat- ik geen woorden kan vinden, om u te bedanken." „Bedank mij niet. Het is een ontzettend groot plezier voor mij om te zingenIk ben wat blij, dat ik u niet verveeld heb met u te noodzaken zoo lang paar mij te luisteren Had zij dan lang gezongen?Juist op dat oogenblik sloeg ei een klok ik denk de kerkklok tien slagen. Dat was zeker heel la-at voor Douarnenez; want, terug gekeerd u-it de betoovering, waarin de mu ziek van Arlette mij bad meegesleept, be merkte ik ppeens, dat de dikke Corentin zat te slapen met zijn neus in zijn das, en dat de groote Yves zwaar op de proef werd gesteld om hem niet na te volgen. Ik stond dus haastig op, nam afscheid van den -dokter, die gevoelig scheen vooi het genoegen, dat- Arlette mij verschaft hadmaar op mijn opgewonden woorden antwoordde hij eenvoudig „Hoe zou het mogelijk zijn. dat zij niet muzikaal wasU kurit u niet- voorstellen wat een muzikale moeder zij had!" Wat het jonge meisje zelf betreft, aij scheen in het minst niet te vermoeden ho® groot het talent was, waarmee de Hemel baar bad begunstigd. Aan den arm van haar vader hangende, op de teedare marnier, di® baar eigen was, vergezelde zij mij naar dea uitgang van den tuin het licht van de lomp wierp een grillig schijnsel op haar blank gezichtje, haar stralende oogen, haar jong meisj esmondj e Tden ik in donken- het hek achter mij liet dicht vallen, hoorde ik haar frissche stem mij voor het laatst to®-, roepen „Bonsoir, Guy, tot morgen I" Zóó heb ik op dien gedenkw aardigen dog kennis gemaakt met mijn iFichtj© Arlett®. III. Op de markt van Douarnenez stond eaa laag winkeltje, dat goed bekend was niet alleen bij cle huisvrouwtjes uit de buu-rt, maar ook bij cle schilders en letterkundigen die in het stadje hun zomerverlof kwamen doorbrengen want zij kwamen gaarne pra ten met de eigenares van het winkeltj-e, juffrouw Catharine Malouzei. Zij was daa ook waarlijk een eigenaardige persoonlijk heid, die stevige vrouw uit Bretegne zij naderde de zestig en toch leed haar flink® gestalte in het minst niet onder -dien leef tijd); heel enkele rimpeltjes bespeurde men op haar gezond gericht, waarin zeer leve-n- dige oogen schitterden-in een ontegenzeg lijk leelijk gelaat ma&r vriendelijk eai be- minlijk leelijk Zij was altijd precies eender gekleed, met barr grijze hare,n in pla-tt® bandeaux weggestreken onder de geplooid® muts, terwijl haar effen japon altijd zwart in etijvo plooien neemdel langs haar groote onbevallige gestalt® 4Wordt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5