AGENDA VAN DE WEEK. Directie: H. KEEREWEER, BUITENLAND. Dinsdag: „PheW: Jeruël. Bijbelbeepreking. 8 uur. Stadszaal; Openbare uitvoering Chr. liar- monie-gezelschap „Polyhymnia." HaLfachL Woensdag: Academiegebouw (Kloksteeg): Voordracht van dr. A. Sljjpen S. J. ter bev. der kennis van het Katholicisme. S uur. Kantoor N. V. Nettenfabriek voorheen Jaeger. Gewone aJg. verg. van aandeel houders. 2 uur. Leger des Heils. Lammermarkt 36: Kin dersamenkomst 5 uur. Volkssamenkomst» 8 uur. Nutsgaal: Propaj^mda-vergadering van den Rev. Soc. Vrouwenbond. 8 uur. „Prediker": Vergadering afd. Leiden Chr.-Hist. Unie. 8 uur. Stadszaal: Zesdo Volksbijeeukomst. 8 uur, Rbnsburg, Ned.-Herv. kerk: Uitvoering Chr. zangver» „Excelsior". Half acht. Donderdag: Nutszaal: Tweede lezing van ds. L. J. van Holk voor de Ver. van Vrgz. Jopgeren. Halfnegen. Stadszaal (foyer) Propaganda^eest avond J. C. G. O. B., afd. Leiden. 8 uur. „Zomerzorg": Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd Leiden. Voordracht met lichtbeelden. 8 uur. Vrijdag: Nutszaal: Leden verg. Coöp. Verbruiksver. „Ou& Voordeel." 8 uur. Schouwburg: Nationale Opera. ^Carmen", 8 uur- Stadszaal: Uitvoering van .,Sursum Corda.* 8 uur. Zaterdag: „De Graanbeurs": Uitvoering gymnastiek- en schermver. „Excelsior"» S uur. Stadszaal (foyer): Piano-recital Carl Fried- horg. 8 uur. Maandag: Leidsche Broodfabriek (vergaderzaal) Alg. verg. van aandeelhouders in deze fa briek. 4 uur. Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop- en Variété-theater'* Dranjegracht: Dagelijks te 8 uur. 's Woens dags en 's Zaterdags matinée 2 en 5 nur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscocp- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Th eater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags en 's Zaterdags matinée tc 2 uur. Pieterekerkgraöht 0 (bovenzaal)Leid sche kunstclub „De Sphinx". Opening der nieuwe zaal met een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, meubelen, enz. gedurende Februari. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp en de Zondagsdienst-, wordt van 14 tot en met 20 Februari waargenomen door de apothe ken van: 0. B. Duyster, Nieuwe-Rgn 18, teL 523, en P. du Croix, Rapenburg, bij het Noordeinde 9, tel. 807. deze passage uit het Voorloopig Verslag- Indien de moderne arbeidersbeweging zich uitspreekt vóór aanvaarding van de wet ter beslechting en voorkoming van arbeidsge schillen, zal by de Regeering aangedrongen worden, het Overheidspersoneel bij deze wet te betrekken. Het P- T. T.-personeel- De direc teur-gen era al der Posterijen en Telegrafie heeft tot de besturen* van alle Bonden en Vexeenigngen in het P- en T.- hedrijf het volgend schrijven gericht „Ik heb de eer U hierbij mede te deelen, dat mijn zeer drukke ambtsbezigheden niet langer toelaten, dat ik aangelegenheden, die de algemeen© belangen van het personeel lo-f van bepaalde groepen van het personeel raken en zich uit- dien hoofde leenen voor een bespreking in de commissi"0 -oor over leg, nog eens afzonderlijk besp met elk Ider Bonden of Vereeni-gingen. waarin het personeel of bepaalde groepen van dat per soneel zijn georganiseerd- Ik moge U daarom verzoeken het aan vragen van audiënties te beperken tot be sprekingen van aangelegenheden, diie uit sluitend betrekking hebben op het in uw •bond georganiseerde personeel, waarbij ik aanteeken, dat tot alle bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie bekende Bonden en Vereenigingen, waarin personeel werk zaam bij het Staatsbedrijf der P. T- T- is ge organiseerd. een zelfde verzoek is gericht-" De uitvoer van eieren gehandhaafd. Uit de meest betrouwbare bron verneemt „Het N. v. d. D.", dat de Minister van Landbouw den uitvoer van eieren niet zal beperken. In de eenste plaats zijn de prij zen weer dalende, dan neemt de aanvoer gestadig toe. Verder is het noodlg, dat wij de Engelsehe markt weer trachten te be zetten, waarvoor nu de beste tijd is, om dat de Deensche eieren nog maar schaars te Londen worden aangevoerd. En ten slotte zou een uitvoerverbod in d'e eerste plaats do kleine zandboeren treffen zij voeren de meeste eieren aan en deze boeren maken toch al een zeer slechten tijd mee. Daarom laat de Minister den uitvoer vrij. H. M. de Koningin heeft gisteravond in de Waalsche Kerk de prediking van prof. Frank Thomas, uit Genève, bijge woond Z. K. H. de Prins woonde gisteravond gedeeltelijk de weldadigheidsuitvoering bij in het» Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag, ten bate van de weduwen en weezen van officieren cn amb tenaren in DuitBchlancb Bedankt is voor het beroep naar ile Gerei Kerk te Apeldoorn door dr- K- Dijk, te 's-G rave nhnge. Aan P. Dammis, meesterknecht bij de wed. J. H. Schut, geb. Jolink, te Amster dam, is de zilveren eere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, toe gekend. De Minister van Oorlog, generaal Pop is in zoover hersteld, dat hij zijn werk zaamheden aan zijn Departement) hervat heeft. Naar „De Tijd" verneemt, bestaat het voornemen, eerst in den a. s. zomer een beslissing te nemen in de al of niet vervanging van onzen huidigep gezant bij den Pauselijken Stoel. De heer A. N. Fleskeus, burgemeester van Geldrop en lid- van de Tweede ha mer, heelt, naar het „Mdbl." meldt, we gens drukke werkzaamheden ontslag ge nomen als lid van het hooldbestuur van don Neaerlandschen Bond van Gemeente- ambténaren. Ds. J. B. Netelenbos, van Middel burg, is beroepen bij de Vereen, tot bov. van Chr. belangen te Assen, waarbij vroe ger voorganger was dr. A. J. Kan, die tot schoolopziener is benoemd. G,Stand.") Ingediend is.-een wetsontwerp, «.trek kende tot verhooging van een aantal arti kelen van de ooriogsoegrooting voor 1918, waarop meer moet worden uitgegeven dan werd toegestaan en tot vermindering van a ad ere posten, waarop min of meer be langrijke bedragen zijn vrijgevallen. jJI tegenstelling met den drenst van 1917, die blijkens de Staatsrekening na het tot- stund-komen van de z.g. regulansatievvet eai overschot gaf van 1 38,460,983.54, moet bij het aangeboden wetsontwerp ten slotte een bedTag van f 21,910.080 suppletoir worden aangevraagd, om, zelfs na ver mindering van de artikelen, die daarvoor in aanmerking komen, de begrooting voor 191S in overeenstemming te brengen met üe gebleken behoeften. Door de Algem. Vereen, van Nederl. In- en Exporteurs, gevestigd to Utrecht, is, naar aanleiding van een schrijven van de directie der Nederl. spoorwegen te Utrecht, in zake verlaging der goederen- tarieven, een antwoord aan die directie gezonden, waarin zij zioh beroept op de vrachttarieven der spoorwegen in de na- bijliggende Rijken, die zooveel lager zijn, dat verscheidene zaken, die over ons land zouden kunnen tot stand gekomen zijn, ongedaan bleven ten gevolge van de hoogo Nederiandsche spoorwegtarieven. Indien al de voordeelen der belangrijke daling der kolenpnjzen en andere gebruiksarti kelen wordt gesaboteerd door d*e loons- verhoogingen, is de mogelijkheid niet uit gesloten, clat meer vervoer geen of slechts zeer geringe vermeerderingen van kosten bï licefi teweeg te brengen en dus verla ging der tarieven wettigt. Aangenomen, dat het ieders verplichting is, op welke wijze hij ook bij hancfel en verkeer be trokken is, om door zelfbeperking de las ten van handel en verkeer zooveel moge lijk te beperken, zal in de eerste plaats lc'dmg in dezen moeten uitgaan van de groutc handels- en verkeersorganen, zoo nauw in het economifcch leven ingeweven. D- Yereeniging van Zuivelfabrikan ten in Nederland heeft in antwoord op een desbetreffend adres van den Minister van Landbouw bericht ontvangen, dat drop°n- s.'iHt- van het verbod van uitvoer vaiH verselie melk nog niet kan worden toe gestaan, in verband met de binncnland- sche melkvoorziening. Voor room en ge steriliseerde melk in blik of in flesschen i9 echter de gevraagde dispensatie ver leend. Het) Centraal-Bureau voor de Statis tiek deelt mede, dat de waarde van den invoer in Januari 1921 heeft bedragen (zon der goud en zilver) 214 millioen gulden; die van den uitvoer 116 millioen gulden. In December 1920 was de invoer 299 en de uitvoer 157 millioen gulden; in Januari 1920. de invoer 256 en de uitvoer 136 mil lioen gulden. De vermindering in invoer bedroeg dus tegenover December 19202.85, tegenover Januari 1920 42 millioen gulden; in uitvoer tegenover December 1920 41, tegenover Januari 1920 20 millioen gulden. De Hoofdbesturen van den Ned. Bond in dc Kledingindustrie, den Ned. R. K. Naaisters- en Kleercnakersbond, den Ned. Neutralen Bond in de Kledingindustrie, en den Ned. Christelijken Bond in de Kle dingindustrie kwamen Zaterdag bijem, ter behandeling van een schrijven, van de Fe deratie van "Werkgeversbonden in het Klee dingbedrijf ontvangen. Uit dit schrijven bleek, dat de werkge versbonden, in antwoord op een verzoek der werknemersbonden, om de collectieve Arbeidsovereenkomst tot 15 Maart te ver lengen, geantwoord hadden, dat de fede ratie van Werkgeversbonden den bij baar aangesloten bonden zal adviseeren, de overeenkomst, die 15 Februari eindigt, met een week te verlengen. In de week van Maandag 14 tot Zater dag 19 Februari wenscht het bestuur van de werkgevers-Federatie een sameuspre- king met de vertegenwoordigers der werk nemers te houden. Naar aanleiding van dit schrijven ,en in verband met zekere geruchten, verklaarden de hoofdbesturen van de werknemersbon den, dat, waar alle werknemersbonden in de Kleedingindustrie voorstellen tot verbe teringen- der arbeidsvoorwaarden hebben ingediend, en derhalve eenstemmig van oordeel zijn, dat de arbeidsvoorwaarden der kleermakers moeten worden verbeterd, zij nadrukkelijk willen vaststellen, dat elke vorm van loonsverlaging, georganiseerd of ongeorganiseerd, door de kleedcrmakei 8- patroons ondernomen, op scherp verzet dei* werknemersbonden zal stuiten.. Met ingang van 15 Maart e.-k- is een al geheel© dispensatie van het uit voorverbod van kaas te verwachten* Houders van Nederiandsche paspoor ten wordt er met nadruk aan herinnerd, dat zij him paspoorten in behoorlijken toe stand moeten bewaren. Niet alleen kunnen allerlei moeilijkheden uit het verlies van hun paspoorten voortspruiten, doch ook uit het in slechten staat geraken van pas poorten. Zoo mogen de Belgische autoriteiten slechts paspoorten viseeren, die in behoor lijken staat zijn gehouden. Ook mogen de Belgische autoriteiten sedert 1 Febiuan niet meer paspoorten viseeren, waarin bladzijden zijn ingelascht, of zijn toege voegd, of waaraan bladzijden ontbreken. De gewone audiënties van de Mi nisters van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van Marine a. i. en van Wa terstaat, zullen a.s. Donderdag niet plaats hebben. RECLAME. MAAGPIJN, krampen, brakingen, slechte spijsvertering verstopping, enz., moeten spoedig zwich ten voor Foster's Maagpillen-, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. 3675 Begrafenis-ODdernemiiiff „PIETAS". AUTOTEA Ji*PORT naar allo plnataen. AALMARKT 16. TELEF. 861. 49 DE ALGEMEENE TOESTAND. Men ia thans druk doende met de voor bereiding der beide conferenties van Londen, die van 21 dezer over de Oostersche kwestie, die van 1 Maart over de Duitsche affaire. Frankrijk, Ita'ië, Griekenland .en België zullen, de deskundigen meegerekend, een 25 man ieder zenden, de Turken een 50, Kon- stantinopel en Angora samentellend. Beide delegaties zullen het echter toch eens moeten worden, daar de entente slechts één afvaar diging officieel schijnt te willen toelaten. Men rekent in totaal dus op meer dan 200 deelnemers. Heele hotels zijn al be^ sproken. Vermoedelijk zullen de geallieer den eerst onder elkaar nog een onder-onsje bonden, gelijk tot dusverre vrijwel regel was. België heeft de ministers van buitenl. zaken en financiën als gedelegeerden aan gewezen, dus Jaspar en Theunis, Carton de Wiart, de Belgische premier, zal ook nog komen, als dit gewenscht blijkt. Duitschiand blijft zjjn standpunt getrouw, zie wat minister Simons te Stuttgart heeft verklaard, hetgeen onder Duitschiand is te vindeD. Of echter voor het Duitsche rijk betoo- gingen als te Leipzig, nuttig zijn, betwijfelen we. In oen eindelooze protest-optccht van meer dan 100.000 menschen werden borden meegedragen, waarop opschriften als: „Nieder mit dem Entente-kapitalismus", „Lieber Deutsch sterben als Französ.'sch oder Englisch verderben", „Nieder mit der Fremd- herrecbaft", „Unser Volk will leben". Op hec Augustusp'ein spraken veertien woord voerders tot de menigte die ten slotte met ontbloot hoofd geestddriftig het „DeutscJi- land über Alles" aanhief. Dat zijn dingen, die te veel rieken naar den ouden Duitschen geest In Frankrijk bljjVen gelukkig enkele symp>- tomen van een nieuwen geest merkbaar. Zoo waarschuwt b.v. de „Ere Nouvelle": „Het is tqd, d$t de Fransche openbare meeuing gaat opletten. Ze moet den afgrond, waar we op afgaan, zied. Indien de ver wachtingen van de tegenwoordige regeericg •bedrogen worden, 'zul-.en we een combinatie Folncaré-Lefèvre krijgen. Het gevaar van een nieuwen oorlog, waarover een paar maanden geleden de geheele wereld glim lachte, zal dan dreigend geworden zijn." Inderdaad schuilt in deze waarschuwing helaas veel waars! Te eer waar het nationale blok nog van geen wgken van de theoretische eischen en een terugkeer naar de practrjk wil weten. Sommige bladen zoeken heel wat achter een bezoek, dat Bergmann, de eerste Duit sche deskundige, thans aan Parrjs brengt. Mee wil er al aan Vastkoppelen, dat Duitseh- lana aparte besprekingen met Frankrijk wil inluiden, mam* vooralsnog wordt dit door niets bevestigd. Erg waarschijnlijk klinkt Jbet ook niet, waar im Groszen Ganzsn Frank rijk zich blind blijft staren op cïe besluiten van Parijn BEL'GIE. De mi-nis ten-a ad heeft zich in beginsel ver klaard' voor het aanvaarden van verplichte schojdarechtspraak overeenkomstig art, 13 van het volkenbcpèsvcr drag, doch alleen op voorwaarde van wederkeeriigheid- In navolging van Frankrijk is ook in Bel gië huifiBoekimg gedaan bij oen paar extre misten en wel bij Jacquemotte en van Over at raete benevens op de redactie van de J;Ex- ploitó", bet blad van eerstgenoemde. Er wer den documenten betreffende de anti-militai- ristlsche actie gevonden; ook een en ander, clat betrekking bad op een antinmilitairisti- sche conferentie, welke in Maart in Neder land moet plaats hebben* DUITSCHLAND» Minister Simons heeft te Stuttgart in een vergadering van Wurfceenbergsebe mi nisters en. vertegenwoordigers van tal van organisaties, te zomen meer dan duizend personen, een rede gehouden, waarin bij zeide zijn verklaring in den Rijksdag over de entente-nota's in allen deel© te hand haven, met name na nauwgezette overwe ging van de besluiten van den Oppersten Raad. Lloyd George, Briand en Sforza hebben geen van allen ook maar getracht aan te toonen, in hoeverre Duitschiand in Bt-aat zon zijn de geweldige bedragen, in die be sluiten genoemd, te betalen. Zij hebben sleohts met volslagen fantastische cijfers over den toekomstigen Duitschen uitvoer geschermd. Tot dusver hebben de gedachten wisselin gen sleohts dit resultaat gehad, dat de schadevergoedingsbepalingen van het vre desverdrag door andere zijn vervangen, die niet met dwang kunnen worden opgelegd, doch waarvoor Duitschiand's toestemming volstrekt noocfig is. De Duitsche regeering heeft de verplich ting tot nakoming van het vredesverdrag erkend on op zich genomen tot de grens van het mogolijke voor het herstel van de oorlogsschade te werken. De tegenvoorstel len, die Duitschiand te Londen zal indie nen, zullen bewijzen dat het zijn plichten ernstig opvat. Zij zullen op pra-ktisoho uit voerbaarheid geaioht zijn en beoogen, de dringendste behoeften van de ententelan- den te bevredigen Nadere gegevens kan spreker over de tegenvoorstellen voor het einde der conferentie met de deskundigen niet- afgeven Hij wijst echter op deze hoofd fout in de besluiten van den Oppersten Raad, dat zij geen rekening houden met de uitwerking der aan Duitschiand gestelde eischen op bet wereld-productieproces. De voorgenomen heffing van 12 pet. op den Duitschen uitvoer is het meest ongeschikte middel om tot een verhooging van Duitsch- land's uitvoer (do eenige bron waaruit Duitschiand voor zijn betalingen kan put ten) to geraken. Deze heffing zou zoowel de nijverheid in Duitschiand als in de andere staten ten zeerst© benadeel en. Het technische vraagstuk van het her stel der verwoeste gebieden is slechts met medewerking van Duitschiand op te loosen, daar Frankrijk en België daar too alleen niet in staat zijn Als het te Brussel ontworpen program verwezenlijkt ware, dan zou do voorloopigo regeling der schadevergoeding naar het plan van Seydoux mogelijk zijn geweest thans is dat uitgesloten, omdat het Duit sche volk achter iedere voorloopigo rege ling een geweldig aantal mólliarden in goud spookachtig ziet opdoemen. Simons verklaarde, dat de wetgevende lichamen in Duitschiand zich zullen moeten uitspreken over elk vergelijk, dat in Lon den tot stand mocht komen, omdat een ver andering in bet vredesverdrag van Versail les in de rijkswetgeving moet worden vast gelegd Briand heeft terecht gezegd, dat de schar- devergoedingsbepalingen in het verdrag van Versailles ondoeltreffend zijn. Zij be lemmeren inderdaad het economische ber st eul zoowel van de schuldenaars als van de 6chuldeischers De erkenning van de tegenstanders, dat het verdrag van Ver sailles gewijzigd behoort te worden, is de eenige actief-post- van de Parijsche confe rentie van den Oppersten Raad. De grond slag voor een vergelijk is echter niet breed genoeg gekozen. Het zioh afzijdig houden van Amerika en de troebele toestanden in hot Oosten staan een duurzame regeling van het schadevergoedingsvraagstuk in don weg. In het Oosten voert de entente blijk baar ook een worgpolitiek tegen Duitsch iand, 't geen volgt uit do verijdeling van de economische onderhandelingen tusschen Duitschiand en de Oostelijke landen. Men kan echter slechts tot een bevredi gende schikking komen, als men van straf en concurrentie-nijd afziet en woderzijdsohe hulp en solidariteit op den voorgrond plaatst. Ten slotte wekte de minister het Duit sche volk op zich eensgezind togen de be sluiten van den Oppersten Raad schrap te zetten en onderling niet over allerlei bij komstigheden te twisten, opdat de Duit- sohe delegatie te Landen aller steun ach ter zich heeft. Simons deelde nog mede, dat hij Duiteoh- lancü ie Londen persoonlijk zal vertegen woordigen. Peters, do rijkscommissaris voor de ont wapening, gaat naar Münohen ter verdere regeling. FRANKRIJK. Reims heeft bezoek gehad van minister Loucheuv. Do mairc verklaarde hein, dat dc door Reims geleden schade 4 milliard be droeg. Een bevolking van 70-000 mensehen leefde in ruïnen; men moest zoo spoedig mo gelijk tot herstel overgaan en derhalve onder garantie van den staat een leening sluiten. Loucheur zeide de staatsgarantie toe- Reims mag een leening van 200-500 millioen voor herstel der onroerende goederen uit schrijven- Hij zeide binnen een veertien dagen een wet over het budget der verwoeste steden toe, waarbij rekening zal worden gehouden mei de 1 Maart intredende belangrijke daling der kolenprijzen en tenminste 50 pCt. doling dor bouwmaterialen- ENGELAND. In verband met het vertrek van Lord Reading naar Indië, waar hij zijn post ais onderkoning zal aanvaarden, is hem te Londen een afscheidsmaaltijd aangeboden. Er waren 550 gasten en Winston Churchill presideerde d'e tafel. Naast hulde aan den persoon van den onderkoning, besprak Churchill in een toost de verhouding tusschen moederland en koloniën. Hij zeide o.m.., dat het. nieuwe beginsel, dat men wenscht te ont wikkelen, liet beginsel is van gemeen schappelijke beraadslaging tusschen <ts leden van het Engelsehe rijk met betrek king- tot de moeilijkheden, waarmede elk van hen te kampen heeft cn dat geen defi nitieve beslissing betreffende den status van een der naties van het rijk kan wor den genomen, zond'er voorafgaande be raadslagingen tusschen alle ie-den van heti rijk. De koloniën zullen met het moeder land de verantwoordelijkheid deelen de groote en o verheer schend© vraagstukken! te behandelen en beslissingen te nemen,- die betrekking hebben op het gemeenj- schappelijk welzijn van het geheel.- Dit be ginsel zal kunnen blijken van nut te aijn,- ook voor deelen van hot rijk, die zoo ver uiteen liggen als Egypte on Ierland. Niet tegenstaande de moeilijkheden, waaraan, het Engelsehe rijk verleden jaar in Zukt- Afrika het hoofd heeft moeten bieden, heeft men thans geen reden om de beslis sing te betreuren, waardoor aan dat land zelfbestuur gegeven ib. Churchill sp**ak de hoop uit, dat binnen eenige jaren op dezelfde wijze de moeilijk heden, welke zich thans in Egypte cn Ier land voordoen, zullen zijn overwonnen en dat deze naties het bestuur over hun eigen aangelegenheden zullen kunnen voeren en zich vreedzaam en voorspoedig zullen ont wikkelen binnen de *rekbare grenzen van het Engelsehe rijk. Lord Reading wees in zijn dankwoord op de noodzakelijkheid» van goede ver standhouding tusschen Engeland en Ame rika. die z. i. met eenigen goeden wil van- weerskanten niet in 't minst bedreigd werd. De nieuwe Engelsch-Indisehe Kamer van Vorsten heeft den koning de eerbiedige groeten en d'e verzekering van trouw ge zonden. Toch zijn de Indische nationalisten nog geenszins van plan hun actie op te geven, hoewel de reis van den hertog van Uon- naught niet zonder succes blijft» De staking onder de visschers te Grimdby is geëindigd. Het werk wordt op de onde voorwaarden hervat. Vermindering via loch is voorloopig afbesteld en het zal eerst daartoe kunnen komen, wanneer werkgevers en werknemers het daarover eens worden. ZWEDEN. Het neerleggen van zijn portefeuille door den roinisteu* van financiën heeft het heele kabinet weggevaagd- Het ministerie-De Geer ie afgetreden- Op verzoek van den ko ning blijft het voorloopi.g in functie. ITALIË. In sommige kringen wordt propaganda maakt voor Kamerontbinding, waar -do huls di.ge Kamer onbekwaam zou zijn o>m de drin gende vraagstukken, die het land kwellen, op te lossen- Giolitti schijnt eehter neg aiet' veel voor dongelfjke plannen te voelen. GRIEKENLAND. De staking bij de clectrisohe centrales en. bij de tramwegen is geëindigd dtoor aanne men van een bemiddelingsvoorstel door beide partijen- RUSLAND. Het. volkscommissariaat voor onderwijs ia een campagne begonnen oan het analfabe tisme te bestrijden- Er is een speciale film vervaardigd, welke de voordeelen van het onderwijs en de nadeelige positie, waarin an alfabeten verkeeren, aantoont. Peze film zal' door het geheele -land' tot in de meest afge legen dorpen worden vertoond- De Russische generaal Koeropatkin, bo- kend uit den Russisoh-Japanschen oorlog, toen hij aanvankelijk minister van oorlog was en uit de laatste helft van den jon.gsten we reldoorlog, is overleden. VEREENIGDE STATEN. Uit St- Augustine, in den staat Fkwida, waar Harding nog toeft vóór hij definitief naar Washington terugkeert, wordt gemeld', dat Okarles Evans Hughes zal worden be noemd tot secretaris van Staat. Definitief is de benoeming nog niet, doch wel vrij' zeker- BUITENLANDSCH GEMENGD. Uit Bergamo en andere deelen van Noord- Italië komen 'berichten van hevige sneeuw stormen. In de streek van Florence ie er vooral veei sneeuw gevallen. De bewoners van Boe- colunga zijn van de buitenwereld afgesloten, daar de sneeuw op de wegen twaalf voet hqog ligt. De sneeuwruimers hebben dit een prachtige gelegenheid gevonden om nieuwe loon-eischen te 6tellen en er de bezem bij' neergelegd. De politie te Washington heeft 26 vaten sterken drank, in hetgeheel 3380 pint, te beslag genomen. De vaten waren geladen opj eéh vrachtauto en heetten benzine in te houden. De drank 'was bestemd voor eenige bewoners van Washington en was afkomstig van Philadelphia. Uit officieele statistieken blijkt, dat ver-, leden jaar niet minder dan 47.000 mjjii film uit de Ver. Staten geëxporteerd zijn, d.w.z. het dnbbele van 1918. Met deze filmlengte zou men bftna twee maal de aarde kunnen omspunusn, daar de omtrek van de aarde 24.872 mijlen bedraagt» Uit gegevens, verzameld door de Ajuari- lcaansehe belastingambtenaren blijkt, dat John D- Rockefeller do rijkst© man is *an dc: Ver. Staten en misschien ook de rijkste (niensch ter wereld. Hij heeft in zijn leven! 'n vermogen bijeengegaard van 1-500 000-000 waarvan hij ongeveer een dende hoeft weg gegeven voor zaken van openbaar nut. Heti inkomen van Rockefeller is over de' 4O-O0O-OOO Js jaars (iets meer dan 3 gulden! per seconde). De rijkste vrouw van de Unie is mevr- Harriman, de weduwe van den; spoorwegumgnaat. Zij betaalt belasting van' een inkomen van ca- 6.000.000 's jaara- De heer en mevr- Henry Clay Trict betalen be lasting voor een inkomen van 5 000.00(K

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 2