S*2o. 88888. LEIDSCH DAGBLAD, SVSaasidisg 14 Februari. Tweeds Blad. Arsno I92L Hei Onderv/ijzers-Gongres te Zwoile. GEMENGD NIEUWS FEUILLETON. Neef UIT DE OMSTREKEN ypwromm |ar Te Zwoile wend Zaterdagavond do 4Gste ialgeaneene vergadering van den Bend van Nederlandsche Onderwijzers geopend door den voorzitter, den hecr Ossendorp. Deze ideelde mede, dat 134 ardeelingen met 234 afgevaardigden vertegenwoordigd waren. De af deeling Zatt Bommel stelde voor om in samenwerking met andore vercenigingen te ijveren voor een wettelijk rookverbod voor jeugdige personen- r„ Aan de Rogeering zal gevraagd wonden wat zij te dezer zake wensoht to doen- Het voorstel-HiLver8Uim, om een studie commissie te benoemen inzake handenarbeid, werd aangenomen. In de Zondagavond" voortgezette vergade ring verdedigde de heer De Wit (Rotterdam) een voorstel Rotterdam, om de statuten aldus te wijzigen, dat ook zij. die aan het hoofd van een school staan, Lid kunnen zijn. Oorspronkelijk was spr- altijd een voor stander geweost van „geen hoofden in den Bond-" In den Bond zijn altifd stemmen op gegaan, om hoofden toe te laten, zoowel van onderwijzers als hoofden, die verklaarden Eet programma te omschrijven. Thans echter zijn de meeningen in dit opzicht veranderd en hiermede moet rekening worden gohou- iden- Een organisatie moet, zoo^ 't noodig is, haar taktiek veranderen laat de hoofden thans in den Bond komen, er komen steeds meer hoofden aan kleine scholen- De heer Straub (Den Haag) vraagt of de motie van 1909„niet aolliciteeren voor hoofd" aan.de verwachtingen heeft beant woord- Zij heeft niet de tevredenheid van elle leden kunnen wegdragen, maar in Den Haag hec.ft zij op een bepaald moment schit terend gewerkt. In 1912 heeft slechts een Viertal bondsleden sollicitaties tukken inge zonden. Thans echter geeft men daar.niet meer om rde motie- En de bond bezit geen machtsmid delen tegen hen die er zich niet aan storen- Het lijkt hom gewenscht de motie in to trekken. Na langdurige besprekingen, waarbij ook ide voorzitter aanraadt, de motie in te trek ken, maar tevens om de hoofden niet tot don bond toe te larten, wordt tenslotte het voor- stol om hoofden van soholen wel hoe te laten al9 leden van den bond, verworpen met 124 tegen 113 stemmen- De raotie-1909, ..niet-sollicitecren voor hoofd" wordt ingetrokken met 200 tegen 39 1 Stemmen. In een des ino-rgons gehouden huishoude lijke vergadering werden de volgende sa larissen vastgesteld De beide gesalarieerde hoofdbestuurs leden do heeren Ossendorp en Zadelhof! elk f 5500 Een voorstel voai den heer Ossendorp f 1500 af te trekken voor zijn kamerlidmaat schap werd verworpen- Vergoeding voor de redactie van „De Bode" f 1000. De twee secretarissen elk f 250. De overige hoofd bestuursleden elk f 300. In do huishoudelijke vergadering werd besloten het te Utrecht genomen besluit tot drooglegging van Zuid-Holland, spe ciaal van Den Haag, in te trekken. Toen de algemeene vergadering weer ge opend was werd een voorstel van het H. B. aangenomen, luidende: De Bond hand haaft op zijn program de volkomen gelijke opleiding van allo leerkrachten op de la gere schooi, en voero te zijner tijd de noo- dige actie, de Wet in dien geest gewijzigd te krijgen. Een voorste) Rotterdam waarin de wen- sohelijkheid werd uitgesproken om te komen tot een rijks M U- L. O diploma, werd aangenomen. De Voorzitter deelde mode dat de Minis ter van Onderwijs een wetsontwerp bij do Kamer heeft ingediend betreffende „de re geling van de liohamelijke ontwikkeling4van do rijpere mannelijke jeugd" Spr. zo. dat dit ontwerp-wet niet thuis hoort bij Onderwijs, maar bij Oorlog. Heb is door den Minister van Onderwijs inge diend, om den schijn van militairistische etrel king er aan te ontnemen. In de memo rie van toelichting wordt gezegd dat de ge- heele mannelijke bevolking van 16 tot 19 jaar, gedwongen zal worden tot beoefening van viijo- en orde-oefeningen, wandel- en marschoefeningen en schietsport. Er zullen wordt dit ontwerp aangenomen, duizenden leiders noodig zijn die men onder de on derwijzers zal zoeken. Onderwijzers voelen zich niet aangetrok ken tot oorlog-, maar tot vredesarbeid spr. gelooft nj-ot dat de onderwijzers zich daartoe zullen leencn. In stemming gebracht, wordt de volgende motie met algemeone stemmen aangenomen nadat een voorstel om de motie te verwer pen was verworpen „De Alg. vergadering, van den Bond van Ned. Ond. op 12 en 13 Febr. gehouden to Zwolle kennis genomen hebbende van doel en strekking van het ingediende wetsontwerp tot „Regeling van de lichamelijke ontwik keling van de rijpere mannelijke jeugd;" erkennende de groote waarde, welk een goed geleide, lichamelijke ontwikkeling van jongens en van meisjes vóór ons volk kan hebben geziien evenwel het zuiver materialistische doel, dat met dit. wetsontwerp wordt be oogd, ten gevolge waarvan o. a. het groot ste gedeelte der jeugd van lichamelijke oefening wordt uitgesloten spreekt als haar vaste overtuiging uit, dat de onderwijzers hun medewerking aan de in het wetsontwerp bedoelde lichamelijke ontwikkeling niet behooren te verleenen." De vergadering wordt hierop gesloten. De Lag e-R ij n d ij k, onder L e i- derdorp, vanaf deh weg naar Hoogmade tot de grens van Koudekerk is door het on oordeelkundig strooien van zeer scherpen basaltslag voor wielrijders en auto's zeer gevaarlijk geworden. Aangeraden wordt dezen weg zooveel mogelijk te mijden. Ten gevolge van de aanwezig heid van dynamiet tussohen steenkolen heeft in een huis aan de Van Boetselaar- laan in Den Haag, in een brandende ka chel eon ontploffing plaats gehad. Do schade, daardoor veroorzaakt, is aanzien lijk. Bovendien is een bewoonster van be doeld perceel ernstig bij het rechteroog gewond Zij is ter varpBeging vervoerd naar het ooglijdersgestioht aan de Laan van Meerdervoort. Er is te Delft een bezuini- gingspartij opgericht, welke slechts die can- didaten voor den Gemeenteraad zal steu nen, d-i i luiar 1i ogram onderschrijven. Desnoods zal men met 'eigen oandidaten uitkomen. Delft teldo op 31 December j.l. 39.304 zielen, waarvan 19.991 mannen en 19.313 vrouwen. Gedurende 1920 is de be volking toegenomen met 4-1-4 mannen en 427 vrouwen. De Directies der Nedorland- solie Spoorwegen hebben het personeel ver boden om zich buiten diensttijd te belasten met het overladen van wagens met goe deren tegen vergottling, die gewoonlijk aan particulieren wordt uitbetaald. Toon Zaterdagmorgen de per sonentrein van 7.37 naar Rotterdam van het station Gouda vertrok, werd defce trein achuin-c?wars aangereden door een anderen aldaar rangeerenden trein. Een tweetal rijtuigen en de locomotief, die ontspoor den, versperden ter plaatse de spoorbaan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Yr ij dagnacht is in „B ellevue" te Amsterdam een vergadering gehouden der afd1. Amsterdam van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantperfconeel in Nederland. Een motie werd aangenomen, waarin wordt gezegd, dat-.de bondsleden, als „Horecaf" een gedeelte der zaken zal sluiten, in de overige bedrijven de staking zullen proclameeren. De Amsterdamse he melkin richtingen hebben den Minister verzocht- de Regeeringsbemoeiingen inzake de con- sumptiemelk te bestendigen. Door Henri Ardoll. Naar het Fransch. (Nadruk verboden). 6) Daar het zoo amusant zou zijn, dat ik bleef, zou ik heel eenvoudig een spelbreker geweest zijn, als ik voor de invitatie van mijnheer Morgan e bedankte, gesteund! al9 die werd met zooveel warmte door mijn nichtje Arlotte Ik ben toen even naar het hotel gegaan om mijn reiskostuum, dat veel geleden had van hot onweer, uit te doen. En daarna ben ik al heel spoedig terug gekeerd, zooals mademoiselle Arlette mij gevraagd had. Toen ik bij heihuis aankwam, Rep zij den (tuin door met bob air van cên heersohcres dn haar koninkrijk en toen zij mij met een allerbekoorlijkst glimlachje had ontvangen, zei ze op een toon van overreding „Willen wij in den tuin blijven? Heb is hier zoo heerlijk „Ik bon geheel tot uw orders,,juffrouw Morgane," begon ik. Zij viel mij in de rede „Zeg niet zoo deftig juffrouw Morgane alsjeblieft; u is immers geen vreemde mijn heer, maar een neef „Dan zal ik zeggen: „nichtje!" Vindt u dat beter?" „Ja, dat klinkt beter, en als u mij wat beter kent, dan zegt u eenvoudig „Ar lette", nietwaar? Dan is het heelemnal in OTC«. Toen dit was afgesproken, begon in den tuin, die heerlijk naar reseda rook, tussohen mijn nichtje en mij een gesprek, zóó origi neel, zóó pikant, zóó amusant voo<r uw onder dan igen dienaar als maar mogelijk is. Want- juffrouw Arlette Morgane, opge groeid in een afgelegen oord, heeft niet het minst© idee, dat mon moet verbergen wat men denkt. Zij .drukt haar gevoelens, haar meening, haar indrukken dan ook uit met een rondheid, een oprechtheid, verrukke lijk dwaas, zonder zich een seconde te sto ren om de meening, die hemel en aarde ér zich van kunnen vormen. Dank zij deze onverstoorbare openhar tigheid, weet ik nu precies hoe het met haar hart gestekl ieeen heiligdom, waarin niet ieder, diie wil ^binnen treedtEn zij laat er al heel weinig uitverkorenen binnen. De almachtige in dat heiligdom is haar vader, dien zij uitsluitend, heel alleen, aanbidt met al de schatten van liefde, die-zij in over vloed schijnt te bezitten. Heel ver achter waarts, maar toch nog in den tempel, staan de twee jongens, CoTontin en Yves. Aan de deur staat de volwassen dochter van me vrouw Morgan e; en achter de deur, mij dunkt meedoogenloos weggezet, mevrouw Morgane zelf, die mij, volgens do naïve overdenkingen van Arlette, voorkomt als een soort van huiselijke dwingeland, die haar onderdanen regeert volgens onbuig zame wettennog veel meer heb ik baar al dus beschouwd, toen ik haar portret heb gezien in heb vertrek, dat haar heiligdom is, het salon 1 Enwelk een salon „Do gekste kamer van het heele huis!" heeft Arlette mij gauw verklaard. „O ja? Wat is u hard voor dat arme ver trek!" „Hcolomaal niet! U zult eens zient.c» Te Buiten velde rt aan den Am- stelveensche-weg moest een gezin zijn wo ning verlaten, daar de eigenaar er zelf in kwam. Ten gevolge van den woningnood' heeft dat gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, zijn toevlucht moeten ne men in 'het zemelulhok van een bakker, aldaar, ter ijl buren zijn meubelen voor- loopig tiebben opgeborgen. Te Zaandam heeft zich weder het eerste geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. De stal wordt Dewaakt. Aan den veehouder is echter verlof verleend1 de melk te vervoeren en te verkoopen. De zwaar beschadigde tor pedoboot ,,Z 3" is Vrijdag binnendoor van Vlissingen naar Hcllevoetsiuis vertrokken, om aldaar te worden hersteld. De toestand van <len bij het ongeluk vrij ernstig ge wonden matroos Van Peur&en, die in het St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen wordt verpleegd, was Vrijdag naar omstandighe den bevredigend. Men meldt uit Goes aan het „Hbld.": De bedragen der inschrijvingen voor den bouw van 18 middenstandswonin- gen (laagste f 137.400) zijn zoozeer meege vallen, dat de bijdrage der gemeente ten behoevo van den bouw vermoedelijk te ruggebracht zal kunnen worden van f 22.739 tot f 15.960. De oorzaak moet ge zocht worden in de dalende prijzen der materialen en de scherpe concurrentie. Bommenaanslag op Goes. Men schrijft -aan „De Stand.": Hoewel de bommcnaanL-lag op Goes, waarvan door de Engolsche regeeiing "is erkend, dat hij door een Engelsoh vlieger is bedreven, reeds meer dan drie jaar geleden is, werd tot nu toe door niemand der getroffenen eenige schadevergoeding ontvangen. Meer malen reeds werd door het gemeentebe stuur hierover gecorrespondeerd. CChans deed in de Raadszitting de burgemeester mededeel irig van een ontvangen bericht van den Minister van Buitenl. Zaken, waarin deze nogmaals zijn medewerking toezegt; de BritSche gezant is wederom hierover aangeschreven. Slapte. De" direct ie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda" heeft aan al haar werklieden de dienstbetrekking op gezegd tegen 2S Febr. e.k. Vóór dien datum zal aan die werklieden worden medegedeeld, of, en zoo ja onder welke voorwaarden, een nieuwe overeenkomst kan worden gesloten. Ann de Gerofabriek te Zeist, zijn 150 arbeiders ontslagen, terwijl voorloop" g slechts 4 dagen per week zal worden gewerkt. Wegens slapte in het bedrijf is in de machinale touwslager# van de firma J. de Gruyter en Zn., te Lekkerkerk de werk tijd met ingang van Maandag a.s. terugge bracht van 51/2 dag tot 4 dagen per week. Aan de Tweede Kamer der Sta— Ien-Genera3l is een adres "gericht door de besturen der Nederlandsche Vereeniging van Katoenspinners en Spinners-Wevers te En schedé, der Fabrikantenvereeniging te Al melo. der Fabrikantenvereniging te En schedé, der Vereeniging van Hengelosche Textielfabrikanten te Hengelo (O.), van den Bond van Loonbleekerijen te Enschedé, en van den Bond van Textielondernemingen in en buiten Twente te Enschedé. Namens de leden dezer vereenigingen wordt verzocht met de in een toelichting tot het adre3 vervatte, beschouwingen rekening te willen houden, wanneer de Regeering de goedkeuring van de Kamer mocht vra gen voor eenige wetsvoordracht, welker strek king zouzyn invoer van sommige buiten- landsche goederen, geheel of gedeeltelijk te beletten, of de toelating van dien invoer aan bijzondere voorwaarden te verbinden, zulks wegens des wetgevers beduchtheid, dat voortgezette invoer van zoodanige goe deren op den tot* nu toe geldenden voet we gens den lagen stand der valuta van de munt in het land van herkomst groote schade aan onze vaderlandsche nijverheid toebrengt, aangezien deze tegen, de mededinging van zoodanige vreemde goederen niet opgewas sen zou zijn. Adressanten zijn van oordeel, dat zoodar nige wettelijke maatregel strijdig zou zijn met den geest des t#d3, die vrg ruilverkeer De meubelen staan precies naast elkaar. Het zijn net oude, onaangename, leelijke, onbeweeglijke menschen, die zich vervelen. Vader ia net als ik: hij heeft een hekel aan 't salon en komt er alleen in, als hij niet anders kan. Als ik naar mijn piano ga, doe ik mijn oogen dicht, als ik de kamer door loop U begrijpt, dat ik géén gevaar loop togen do meubelen aan te loopen, want de stoelen en fauteuils^staan steeds op dezelfde plaats en zullen er altijd blijven." Nieuwsgierig heb ik gevraagd: „Doet u aan muziek?" „Dat wil zeggen, ik zing, en daar houd ik van. Maar op mijn manier En die manier zou u misschien heel leelijk vindon, want ik heb nooit les genomen." Het begon mij al meer en meer ie int-eres- secren en ik vroeg „Zal ik het genoegen hebben u te lioo- ren „Wat? Hooron zingen? O, vanavond zoo veel als u wilt!" Met dat antwoord heb ik mij tevreden moeten stellen en mijn dankbetuigingen be korten, want Arlette deed de deur van het beruchte salon open Achzij had het ge liefkoosd vertrek van mevrouw Morgane niet te stretig beoordeeld. Vlak naast elkaar, met een wiskunstige nauwkeurigheid, stond daar een rij fau teuils en stoelen en niet te vergeten, een groots oanapé, alle precies eender bekleed met schel groen nps, met groote, roods pioenen bezaaidop den schoorsteen, por seleinen vazen, versierd met purperroods rozen, en in die vazen, verbeeld je, Louise, papieren bloemen O neen, mijn nichtje Arlette had! geen kwaan gesproken van het salon van haar schoonmoeder. Zij zag mij- eischt als grondslag voor het zoozeer noo dig economisch herstel en die zich richten wil op verzoening en vriendschap tusschen do volkoren mei vermijding van al!©3 wat tot Ijernieuwde vijandschap kan leiden. 2# zien in zoodanigen wetfceigken maatregel ean de Nederlandsche verbruikers en ten na- factor van prijsverhooging ten laste van deele van al die Nederlandsche bedrijven, welke de in prijs stygende goederen ver bruiken, welk nadeel de kans op de mede dinging voor onze exportindustrieën ver kleint-. In zulk een wettelijken maatregel als tijdelijk bedoeld, zien znj de inleiding tot blijvende bescherming. Adressanten verzoeken ten slotte de Ka mer haar goedkeuring te onthouden aan elke haar voorgelegde wettelijke regeling, welker sterkking zou zijn den invoer te -beletten of te belemmeren van goederen uit landen, waarin door depreciatie van de vaiutie die goederen tot lager prijzen dan hier worden voortgebracht, of om eenige andere reden hier te landen tot lager prij zen dan de Nederlandsche worden aange boden. 2> De „Rijndam" en de „Nieuw- Amsterdam' opgehouden. Waar in. de haven van New-York aan boord van Zuid- Europeesche stooiners 30 gevallen van ty phus waren geconstateerd, zijn - beide bo venstaande schepen opgehouden in de New-Yorksche haven, de eerste met 1500 tusschendekpassagiers. De Amerikaansche inspecteur van den Gezondheidsdienst Co- pelancb kondigt aan, dat voortaan elk schip 300 voet van de kaden moet verwij derd blijven, totdat de. toestemmiog om verbinding met den wal te hebben, van de bevoegde autoriteiten is verkregen, zulks in verband met de typhusbestrijding. Op Hoffmann Island komt een groote ontsmet- tïngsinriohting. N00RDWIJKERH0UT- De Raad dezer gemeente vergadert Woensdag te 2 uren nam. O-m- zal de installatie plaata hebben vaa het nieuw benoemde lid, de heer P. Verde- g.aal. De, ten derde male, benoemde kom mies bij 's Rijks belastingen, de heer J. Bouman heeft thans zijn functie aanvaardt.- VOORSCHOTEN. Het boricht, betref fende de broodhakker A. V. van Vrijdag j-l« is ten deele onjuist- Niet tegen den heer V-, maar tegen een bediende is procesverbaal opgemaakt- Bovendien is dit niet alléén bij den heer V-, maar b# nog meerdere brood bakkers, alhier, gebeurd- Zondagmorgen werd door ds. H- Alting, predikant bij dc Ger. Kerk, alluer, aan de gemeente medegedeeld, dat h# besloten had emeriaat aan te vragen, welke aanvrage reeds door hem was gedaan aan de classis Leiden- WARMOND- Alhier is opgericht een R.-K. Voetbalclub. De Gemeenteraad vergadert Woensdag morgen te 10 uren. ALPHEN. Alhier werd de eerste elec- triscbe klok bij de Steenstraat geplaatst. Op verschillende punten van het dorp zullen neg meerdere geplaatst worden. BODEGRAVEN. De heer J. van. der Brugge alhier is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, om daa r te lande te worden benoemd tot werktuigkundig adjunct-inspecteur van scheep v-a-art. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN- De land bouw woning .jBouwIust" aan den Noondwij- kerweg is wegens sterfgeval andere han den overgegaan. De vroegere weide aan de overzijde van den weg gelegen is door den tegenwoordigen eigenaar voor het grootste gedeelte gescheurd- Dit i3 thans teelland- Door deze werkzaamheden krijgen vele han den volep werk. De open winter is oorzaak, dat er weder enkele voorbereidende werkzaamheden aan den landbouw worden gedaan- Mostspeciën, vijfvoeten, worden reeds aangevoerd en naar het land vervoerd. Dit is dit jaar bijzonder vroeg, want in den regel heeft dit eerst in de maand Maart plaats. KATWIJK-AAN-ZEE. Het bericht, dat dezer dagen een begin kan worden gemaakt met het afleveren van 50-000 ton haring, ge vangen in 1920, welke haring naar Duitseh- land zal worden verzonden, heeft in de ree- der# kringen een betere stemming gebracht- Want ook de reederijen alhier kunnen er hun aandeel leveren. Een aantal vaartnigen zul len weldra arriveeren om de haring te laden- Van de trawlvisscherij kwamen te IJuruiden binnen de loggers K-W- 15 met f797, K.W- 16 inet f743, K-W. 19 met f890, K-W- 23 met f949. K.W- 28 met f781, K.W. 36 met f947. K-W- 40 met f1112, K.W- 43 met f 835. K-W. 45 met f 877, K.W. 48 met f 994, K-W. 60 met f 902, K-W- 97 met f 839, K-W. 110 met f1012, K-W- 138 met f848, K.W. 116 met flOlS. K.W- 144 met f811, Iv-W- 147 met f877, K.W- 153 met f945. K-W- 170 met f1032 en "K.W- 173 met f1009 be somming- BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig da heeren Rn Batelaan, Veerman, Stappeir en Claushuis Opening der vergaderingde secretaris leest het gebed. De voorzitter memoreert het feit. dat dit de eerste ver gadering in he nieuwe ja-ar is en wenscht den leden en de gemeente een goed jaar toe, terwijl hij "in het bijzonder den heer Van Dijk welkom heet, die na een zware ziekte thans wederom de vergadering kan. bijwonen. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukkenbericht van de heeren Batelaan en Veerman, dat zij verhinderd zijn do vergadering bij te wonen; schrijven van de heeren J. J. Veer man en L Glaashuis, dat- zij bedanken als lid van den Raad, de eerste wegens gezond heidsredenen, de tweede wegens verande ring van woonplaatsdankbetuiging van de heeren K. Sausenthaler, G. Burggraaf, J. Boerefijn, Joh. Bb'jleven, Th de Haart en de Tube-rculosevereeniging voo-r verleende subsidiënschrijven van den heer S. Gor ter, dat hij zijn benoeming tot Lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt schrijven van Gedep. Staten in zake uitkeering van h et Rijkgoedgekeurd raadsbesluit tot verhuur van balans en schalenvan de verleening van oen voor schot ad f 13250 voor woningbouw, van de begrootmg voor 1921 en van hot suppletoir kohier van den hoofdclijken omslag; af- schrifb van het Kon Besluit, waarbij een. Rijksvoorschot gegeven wordt voor aan koop van grond voor woningbouwschrij ven van de autodienst te Boskoop, mel dende dat deze dienst is stopgezet, omdat er een andere diens is ingericht. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen- Goedgekeurd- worden de kohieren van schoolgelden over het laatste kwartaal van 1920. Medegedeeld wordt de balans op 31 Decern* ber 1920 van het Levensmiddelen-bedrijf- Ingekomen is een schrijven van de Wo- ninghouwverceniging „Arbeidersbelang'', ver zoekende een voorschot ad f 16250 voor kos ten van aankoop grond. De Voorzitter zegt, dat deze vergadering vervroegd is, speciaal met het oog op dit ver zoek, omdat de vereeniging gebonden is aan een termijn, die 14 Februari vervalt- De heer Van Dyk zegt, dat hij, als voorzit-, ter van die vereeniging verzoekt het schrij ven in te trekken, omdat het door een ander zal vervangen wonden. De Voorzitter stelt Toot de behandeling van dit stuk te verdagen- Dit wordtr goedge vonden, waarop de Voorzitter nog opmerkt, dat het hem gewenscht voorko-mt ora in den vervolge een meer uitgebreide toelichting bij dit verzoek te geven, opdat de Raadsleden di rect een beter oordeel kunnen vellen over het gevraagde. Goedgekeurd wordt de vaststelling van een: aanvullende verordening op de heffing van den hoofdclijken omslag, zoodat het mogelijk' zal zijn een nadere aanslag op te leggen, ondeugend aaneen glimlachje krulde haaT lip. „Ik had gelijk, is 'fc niet?Zeg bet mijHet doet mijn zoo'n plezier, als men het met mij eens is. U vindt deze kamer ook niet verleidelijk „Neen, dat juiab niet," bekende ik, ter- wijlwijl mijn oogen, weinig verrukt, door genoemd salon dwalende, twee portretten ontmoetten, in lijsten het geheele ameuble ment waardig. Arlette, wier levendige blik den mijne had gevolgd, fluisterde mij toe op boteeke- nisvollen toon„Mevrouw Morgane en haar dochters, mijn zuster Blanche. Wilt u de photografieën bekijken En voordat ik antwoord had kunnen geven, was zij als dwarrelwind de kamer «5oor en kwam terug met de twee portretten. Zij bleef voor liet wagenwijd open venster staan, wa-ajr de frissoho reseda-geur binnen kwam. Bij dten eersten blik, op mevrouw Morgane gesla gen, heb ik toen dadelijk begrepen waar om de verhouding tussohen baar en ha,ar aardig lief dochtertje het tegendeel van. intiem moet zijn. De gelaatstrekken waren vrij regelmatig, en grof, maar een bö-rde lijn vormde de teekening der lippen, even als die der wenkbrauwen, onder een laag voorhoofd een koppig voorhoofd. en laag geplant haar in gladde, stijve ban deaux gekaptIn kort, een alle- daagsch geheel en een gelaatsuitdrukking van een heerschzuchtige vrouw, doordron gen van haar eigen gewicht. Wat haar dochter betreft, ofsohoon zij vbeel op haar geleek, genoot zij het voor recht van een rond gezicht zonder veel uit drukking, twee kleine, niets zeggende oog jes en een zoo majestueuze buste, dat Ar lette mij waarlijk herhaaldelijk moest ver zekeren, dat bet meisje pas veertien jaar was en niet aohttóen of twintig daar haar zwaar figuur het haast ongelooflijk maakte. „Dat komt, omdat zij heel groot, en heel diïk is!" verklaarde Arlette. „Ik zie er uit als een arm mugje, bij haar vergeleken Zij vindt mij ook oen misbakselZijn uw nichtjes ook groot?" „Ja, vrij groot." „En zien zij er toch aardig uit?" Nichtjes, om uw zedigheid niet te kwet sen, zal ik mijn antwoord maar achterwege laten. Maar Arlette maakte er haar gevolg trekking uit, <üe haar ontsnapte met een zucht van afgüst: „Wat moet het heerlijk zijn, om er lief uit te zien Zij was zoo allerbekoorlijkst met die uit drukking van naïef verlangen in haar oogen op haar lippen, dat ik den uitroep niet kon weerhouden „Maar, nichtje, dat genoegen moet ge uitstekend goed kennen Zij richtte het hoofd op „Waarom zegt u dat?" „Omdat ik het meen." „Wat meent u? Dat ik Zij zweeg en kreeg een vuuroode kleur. „Dat Vrouwe Natuur zioh heel mild heefti betoond tegenover u! Ja zeker, dat meen ik en ik denk, dat iedereen dit. mot mij eerts is „Dat weet ik niet... Niemand heef® ooit zoo iets tot mij gezegd Rn mevrouw Morgane beweert altijd het tegendeelDug u spreekt in ernst?" „In-ernst, ja zeker!" JWordt velvolgd.|

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5