LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 12 Februari 1921. Oflicieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Net voornaamste nieuws van lieden. BINNENLAND PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts, per regel, 'a Zater-dags 40 Cis. per regel. Bij regolabonnement belangrijk lagere prijs. Kleine odvertentiën Woensdag 50 Cis., Zaterdag 75 cis. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postreebt. Voor evenlueele opzen ding van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijs nummer 5 Gts. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd. 2.35, p, week Ö.I5 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zyn, per week 0.13 Franco per post M 2.76 Nummer 18695. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VI3CHVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat heden avond, Zaterdag, aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt, verkrijgbaar is SCHELVISCH a f 0,20, GROOTE SCHEL VISCH a f 0.36, SCHOL a f 0,25 en f 0.40 KABELJAUW a f 0.50 en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f 0 06 per K.G. W PERA, Welb. loco-Burgemeester. Leiden, 12 Februari 1921. VERKOOP VAN KATt)EN EN 3EDDELAEENS. De Burgemeesber^vaji_Leiden brengt ter fclgemeeno kennis, dat voor inwoners van Leiden, op Maardag 14 Februari a. s.f in de Stads-Gehoorzaal, ingang Breestxaat*, te beginnen des morgens ohi 9 uur, zullen worden verkocht prima Wit Katoen en flinke prima Wit Graslinnen Eeddelakens 150 cM. breed, tegen den prijs van Katoen per 10 el f 4,50 Beddelakens per stuk f 2,80 W. PERA, Wetli. Loco-Burgom. Leiden, 12 Februari 1921. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE DIENST. Burg. en Wcth. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Bureau van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst voorloooig gevestigd is in heb Raadhuis en geopend zal zijn op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 3 uur; des Zaterdags evenwel slechts van 9 tot 12 uur. De Directeur van den dienst zal voor belanghebbenden te spreken zijn des Maan dags en Donderdags van elke week van 10 tot 12 uur. Het Bureau is aan het telefoonnet aan gesloten onder No. 645. W PERA, Woth. Loco-Burgem. VAN STOIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Februari 1921. Veertigjarige ambtsbediening van ds- J- Hoogeuraad- Morgen, Zondag, zal het veertig jaren ge leden. zijn, dat ds. J- Hoogenraad, op één •ds. C. Hartwigsen na oudst predikant in diensttijd bij de Ned-Herv- Gem, alhier en 3i<l van het bestuur der classis Leiden, zijn ar beid als dienaar des Woords aanving te Pols broek (Utrecht)- Zeven jaar bleef hij in deze eer3te standplaats, niettegenstaande hij be iroepen ontving naar Linschoten, Jaarsveld, Mijdrecht, Ileukelo-m, Oud-Vossemeer, Vlaar- dingen en Maassluis. Van Polsbroek vertrok zijneerw- naar Wageningen, waar hij tien jaren predikant was en waar hij beroepen ontving naar Mid delburg, Leeuwarden, Groningen, Kampen, Alkmaar (twee malen), Schiedam, Delfts haven en Leiden- Het beroep naar hier werd do-w. hem aangenomen en den 12den Juni 's ochtends werd hij alhier in de Pic- ter^'rerk bevestigd door ds- G- van Herwaar den naar aanleiding van de woorden van Hand. 1:8: „G-ij zult Mijne getuigen zijn". In hetzelfde kerkgebouw deed de nieuwe lecraar 's avonds zijn intrede, waarbij hij tot tekvst koos 2 Kor. 4 5. De morgen jubileercnde predikant heeft dus de Leiidsche Gemeente reeds tnoer dan .twee en twintig jaren gediend- Velerlei zegcnrykèn en nuttigen arbeid heeft hij in al die jaren verricht- Allereerst als herder cn lecraar zijner Ge meente, aan welke hij mot groote toewijding al zijn gaven van hoofd en hart en al zijn krachten heeft geschonken- Zijn predikaties, rijk van inhoud, schoon van vorm, zich aan passend aan het dagelijkscli leven, cn bovat- tend dikwijls ook wat dit betreft woorden van ernstig vermaan, hebben zeer velen ge- eticlit, troost, opbeuring, bemoediging cn richting gegeven. Zijn huis- cn zieken-bezoek heeft bij me nigeen veel goeds bewerkt en achtergelaten, lijden verzacht, smart verlicht; vreugde en blijdschap cn voorspoed in liet wnro licht doen zien- Zijn catechisaties zijn voor een breedc schare van jo-ngeileden van grooten invloed voor hun verder leven geweest cn dat ouder wijs was een goede voorbereiding voor het doel, hetwelk met het catechetisch onderwijs in hoofdzaak wordt beoogd- In zeer nauw verband met liet herderlijk werk van den predikant staat do wijk arbeid cn ds- Hoogenraad heeft de taak als wijkar- beider voorzeker niet Mclit opgevat- Daarvan kan „Puiël" getuigen, liet centrum van dit werk, op één na liet oudste wijkgebouw in deze stad, de stichting van dr. J. H. Gun ning JHzu., en daarvan kunnen spreken dc leden cn vooral de oud-leden van do Ghr- Jongelingsver- ,,Uw Bewaarder zal niet SluL meren", die er vergaderen en vergaderden en wier oprechte vriond en raadsman ds- Hoo genraad was, bovenal in de dagen,-toen hij nog in „Pniël" verkeerde, en die hij, even als zijn catechisanten, bij hun doopnaam kent. Maar ook in het bolang van het Onderwijs, allermeest van het Christelijk Onderwijs, is ds- Hoogenraad werkzaam geweest, met name als lid van de Plaatselijke Schoolcom missie te dezer stede en als voorzitter van het bestuur der Ver- voor Chr. Onderwijs ten behoeve van On- on Minvermogenden alhier en Van do Ver- tot instandhouding van de bekende Chr. m.u;l.o-sohool in het Noord einde- Op sociaal gebied was hij mede werkzaam- Immers, aan hem dankt de nu bloeiende Leidsckc afdeeling van den Ohr. Nat- Werk mansbond, welker cere-voorzitter ds- Hoogen raad is, haar ontstaan en voor een groot deel ook haar voorspoedig leven- In menige openbaire vergadering is hij dan ook on voor do School èn voor den Bond op getreden en gaarne luisterde men naar den begaafden spreker, inzonderheid als hij im proviseerde- Vooral in blijde en droeve dagen zoo bijv- bij zijn zilveren ambtsfeest en bij het verscheiden zijner eohtgenoote heeft ds. Hoogenraad ondervonden, dat zijn Leidsche Gemeente, waaraan hij zoo gehecht is, hom liefheeft, én dat hij bier veel oprechte vrien den telt, die hem als eerlijk man en als man van karakter hoogachten. En ook nu, bij dit jubileum, zal hij dit nog eens op ondubbel zinnige wijze ervaren. Zoo heeft zich eenlgen tijd geleden een comité gevormd, om den jubilaris namens leden der Gemeente een stoffelijk blijk van erkentelijkheid en waardeering aan te bieden. Dit comité bestaat uit de hecren: A- J- dc Lange, voorz-, J. van Polanen en A- Boebmer, ouderlingen; H- van Leeuwen en J- B- van der Maden, diakenen; A. Couvée PJzn. en B. J. J- N- Troost, leden der Gemeente-Com missie; J- B. Meyncn cn A- van den Ouwee- len, penningm-, namens het College van No tabelen; en P- C- Zandee en C. J. W- de Reu ver, namens het Kiescollege- Het heeft, zoo als te verwachten was, veel steun van de Ge meente ondervonden en het kan aan zijn voornemen gevolg geven. En het begeeft zich, terwijl dit Bl-ad wordt afgedrukt, naar hef woonhuis van ds. Hoogenraad, het huis Ou de-Singel 118, waar hij als burger van Lei. den altijd heeft gewoond, om hem daar, mei gelukwenschen namens velen, aan te bieden hun geschenken: een bedrag in geld, waar over de jubilaris de vrije beschikking heeft, een ets en een album met de na-iflen der tal rijke gevers- Morgenochtend hoopt de lecraar in de Pie terskerk zijn veertigjarige ambtsbediening in het mididen der Gemeente te herdenken. Bescherming van Dieren- Gisteravond hóelcl de afdeeling Leiden en Omstreken van do Ned. Yereeniging tot Bescherming van Dieren in het N.utsge- bouw eeJi'goed bezochte ledenvergadering, onder voorzitterschap van ds. J. A. Prins, die met een hartelijk woord van dank aan de aanwezigen voor hun opkomst de ver gadering opende. Na lezing der goedgekeurde notulen door de secretaresse, mevrouw J. C. Poelgeest- i Brand, werd door deze het jaarverslag over 1920 met het verslag van de Dierenweek uit- gebraolit, waaraan -wij het volgende ont leen en Een jaar van krachtig vercenigingsl-even ligt aohter onseen jaar, dat ons vele groote cn kleine successen cLed behalen, maar ons tevens door ori9 telkens in aan raking te brengen met het vele leed, dat in de dierenwereld geleden wordt, nog weer sterker do overtuiging bijbracht- hoe nood zakelijk heb is, clat onze Vereeniging krach tiger wordt da-t haar ledental groeit, haar energie toeneemt en haar beginsel van piëteit tegenover de schepselen, die van den mensch afhankelijk zijn, meer algemeen ingang vindt Een droevig verlies hebben wij geleden door het- overlijden op 3 April van jhr. M. B. W. d'es Tombe, die onze af deeling mee heeft helpen oprichten en van den aanvang af haar voorzitter was zijn medebestuursleden zullen hem niet licht vergeten. Wij hadden hot voorrecht een plaatsvervanger voor hem te vinden in ds. J. A. Prins, die op 29 Juni door do leden vergadering in heb bestuur werd gekozen en zich be read verklaarde do leiding van onzo afdeeling op zich te nemen. Er haddon zes vergaderingen plaats van ons bestuur, (dat dit iaa-r met drie leden werd uitgebreid, n 1. mevr. Yosmaer en de hecren Du val on Nord Thomson). Na do zomervakantie werd op verzoek van Wim Everso en anderen door de afdee ling opgericht een jeugdgroep onder voor zitterschap van Wim Everse, terwijl mr. Nord Tomson zich bereid verkla-arde als vertegenwoordiger van hot bestuur, die 1 jongeren van raad en leiding te dienen. Deze jeugdgroep, die pl. min 40 leden telt hield iedere maand een bijeenkomst. Van B. en W van Leiden kreeg het be stuur bericht, dat de Raad in zijn zitting van 18 Oct besloten heeft het verzond erf request gedeeltelijk in te willigen, zoodat nu voortaan de Leidsche veedrijvers zioh zullen moeten voorzien van eon nummer plaat, waardoor do contröle over deze per sonen beter mogelijk wordt. Het vervoer van kalveren met- gebonden pooten heeft do Raad echter niet willen verbieden, op grond van het gevaar, dat los vervoer ook voor *de dieren zelf meebrengt Vele klachten over slechte behandeling van dieien bereikten het secretariaat. Al bloef tot nu toe do oprichting van een asyl om financieele redenen nog een toekomst droom, de Yereeniging kon zich toch op ver schillende wijzen in deze richting nuttig* maken. Allo klachten, werden door het be stuurslid, dori heer Duval, onderzocht; voor zwervende dieren werd door de dames .mevrouw en mevrouw Yan Poelgeest een buis gevonden, zieke of verwonde huisdie ren van minvermogenden worden door de dierenartsen Yan Grubing, dr. Roos en Verkerk gratis behandeld. Aan de Leidsche Geitenfokvereoni\ing werd o. a. voor haar zomertentoonstelling een medaille geschonken, evenals aan de Leidsche Kynologenolub. De fusie met de afd. Leiden van „De Necterl. Roode Ster" vond geleidelijk en in volkomen harmonie tusschon de besturen plaats Het bestuur nam de verplichting op zich, om het werk van ,,De Roode Ster" wel speciaal onder zijn aandacht te houden en kreeg de kasgelden van „De Roode Ster" in zijn bezit Het bedrag, bijna f 1200. werd ten bate van het Asyl-fonds geboekt- In November hield de Yereeniging haar tweede Leidsche Dierenweek, waarvoor het bestuur reeds begin October uitschreef een teekenwedstrijd, zooals die door een jury van teekenlecraren en paedagogen was voorbereid en waarvan de inzendingen op aantrekkelijke wijze één of meer dieren of een tafereeltje, aan do dierenwereld ont leend, moesten voorstellen. Zestig prijzen worden, over de verschillende groepen ver deeld, beschikbaar gesteld. Er werden 320 teekemingeri ingezonden, die tentoongesteld worden in het Volkshuis, dait dit jaar als middelpunt" ook voor de verdere actie was bestemd Het bezoek aan het Volkshuis was alle dagen verblijdend, groot-, er werd niet deze aeti© een prachtige propaganda gemaakt. Het ledental steeg tot over de 350er is reden voor de verwachting, dat bij- het in nen der kwitanties over 1921 de 400 zullen zijn bereikt Het bestuur blijft een beroep doen op alle reeds aangeslotenen, om te trachten ledental en inkomsten, te vermeer deren. De secretaresse werd dank gebracht voor haar keurig verslag. Uit de rekening en verantwoording van aen penningmeester bleek,* dat de inkom sten in ronde cijfers hebben bedragen f2524 en de uitgaven f2118, zoodat het saldo bedraagt f 406. Yooi de Dierenweek waren, de uitgaven f 660 en de inkomsten f 550. Het tekort werd echter gedekt. Aan heb Asylfonds kon ongeveer f 1200 worden afgedragen. Het bedraagt thans circa f 2000 De begrooting over 1921 werd vastge steld op f 1422.9414 in gntvangst en uitgaaf. Uit do vergadering werd voldoening uit gesproken over den goeden sand c5cr finan ciën der afdeeling. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de dames mevrouw Jotnk er-Lap re, mevrouw Yan Poelgeest-Brand en de heer Yan Poelgeest. Besloten werd een tweetal voorstellen bij de algemeene vergadering aanhangig te ma ken lo. het- H. B. op te dragen een tiental platen te ontwerpen en te "doen uitvoeren voor propaganda op do scholen, en 2o. het H. B uit to noodigen pogingen aan te wen- 'den dat het brandmerken van varkens wordt verboden. In Leiden worden de dieren met een verf stof gemerkt ex dit kan -heel goccl aldus lichtte do secretaresse dit voorstel toe. Nadab de aftredende leden van het H.B. weder waren gecandidcerd volgde een op gewekte rondvraag. Ten slotte kwam sen pas ontvangen ver zoek van het Leidsche Drankweer-comité ter tafel om vanwege do afdeeling deel te nomen aan de actie voor invoering van een tap verbod op Zaterdagmiddag en Zondag, dat voor kennisgeving werd aangenomen, op grond dat deze actie niet op den weg dor Yereeniging ligt. Aanstaanden Maandag 14 Februari hoopt een onzer oudste en meest geachte ingezetenen, mevrouw de wed.iwe P- 0. Driessen—von Forckenbeck, het ze'.dz ara voorrecht te smaken, om in een talrijken kring van kinderen, kleinkinderen e:i an- dere_ familieleden, haar PJsten verjaardag te vieren. Mevrouw Driessen Jieeft, naast haar echtgenoot, wg'en den heer P. L C. Dries sen, en ook na diens over gden, in velerlei instellingsn, die haar hart hadden, groote belangstelling getoond, zoodat zg ooi bui ten den kring van famine, vrienden' en kennissen nog niet vergeten is. En voor da kvelen in onze etad en daarbuiten, die on getwijfeld Maandag bl'jk van hun oelang- stelling zullen w.'l en geven, meenden wij op deze zeer bijzondere' gedachtenisviering de aandacht te moeten vestigen. Morgen, Zondag, herdenkt onze stad genoot, de heer W. F. Verhe/ ran YVijk den dag, waarop hij een halve eeuw ge leden werd opgenomen als jongste firmant in de bekende fabrieken van wollen dekens en sajetten, van de firma Gebrs. Van Wijk Co., alhier, waarvan hg thans de oudste firmant is. Hg heeft in deze vijftig jaren, de firma, die thans haar fabrieken heeft aan Ilooge- woerd, Levendaal, Vestestraat e.i Uiterste- gracht, zien ontwikkelen en lot gTooten bloei komen, waartoe hijzelf met z'jn bgw zondere werkkracht en energie in hooge mate heeft medegewerkt. Ondanks het feit, dat hg thans diep in de zestig is, ziet men hem nog eiken mor gen naar het kantoor gaan, waar hij den gefceelen dag werkzaam i3. Bovendien heeft hij steeds tijd kunnen vin den voor de algemeene zaak. Geruimen tijd was hij lid van den Leidschen Gemeente raad; vele jaren werkzaam lid van de Leid sche Kamer van Koophandel en Fabrieken en voorzitter van het departement Leiden van de Maatschappij van Nijverheid, welke laatste betrekking hij nog vervult, om van vele andere functies niet te spreken. Morgen is er te zijnen huize,, Zoe'er- woudsche-Singel 48 h, voor belangstellen den gelegenheid dezen wakker.?n industrieel geluk te wenschen. j Wij nemen teven3 deze gelegenheid te baat, om .te melden, dat de geruchten, als zou de heer Verhey van Wgk onze ge meente eerlang metterwoon verlaten, on juist zijn De. heer Verhey van Wgk heeft daaraan nooit gedacht Luitenant-kolonel jhr. H. van Beie- steijn, van het 4de reg. veld-artillerie te Ede, is overgeplaatst bg' het 2de reg. veld- art. alhier en te Ede vervangen door majoor H. A. Seyffardt. De serg.-maj. instructeur W1. IJ. M. Goene, van het 4de reg. inf. alhier, is be vorderd tot adj.-ond. instructeur en als zoo danig aangesteld bg het 21ste reg. inf. te Den Helder. Voor het voorloopig diploma machinis- temexamen is in Den Haag geslaagd de heer J- G- W. Wagomans, alhier. Het bestuar van de Kinderbowaarplaats verzoekt ons mede te declcn, dat dc netto opbrengst van de uitvoering op lo FehTuari ruim f 1800 bedraagt. Door de afdeeling Leiden van den Neu tralen Bond van Hoogsr Onderwijspersoneel (H- v- d- Meer, voorzitter en J. H. Kasten, secretaris) is een adres gericht aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, betreffende de bezoldiging van het technisch personeel alhier, waarin zij zich verplicht acht, den Minister er op te wijzen, dat het technisch personeel, in verhouding tot dat aan de Gemeente-universiteit te Am sterdam en tot. dat ran andere groepen Rijksambtenaren, wat salarieering aangaat, in slechte conditie verkeert- In een gisteravond gehouden vergade ring der Leidsche Tuindsrs-Patroons-Veree- niging werd de staking der kooplieden aan de groentenveiling 'besproken. Eenstemmig was men van oordeel, dat de strijd meest worden voortgezet, overtuigd van de billijkheid van den eisch, door de tuinders gesteld, en die trouwens ook door -Verschillende kooplieden wordt erkend. Zoolang de kooplieden weigeren do steeds aangeboden producten aan d9 veiling, met betaling der mandenhuur, to koopen, zul len de tuinders steeds hun groenten in de velschillende groentenhallen aan hot publiek rechtstreeks blijven aanbieden. En nl moet het den heelen zomer door duren, met krach* zat de actie door de tuinders worden voort gezet. De werkzaamheden aan hot spoor station met zijn nieuwe derde perron na dere thans niet rasse schreden haar vol tooiing. Of het resu'taat er vaa naar den zin der reizigers zal wezen, stast nog zeer to bezien. 't Is aardig om to zien en te hooren hoe velen van de talrijke Luxor-theatér "- bezoekers levendig belangstellen in de film „L'e Koningin der Aarde." In Ophir heb ben zij gisteravond nauwkeurig de lotgeT vallen van Maud gevolgd. Haar tweede met gezel, de consul, is nu ook, helaas docd. Maar zij heeft gelukkig weef een nieuwen blanken vriend gekregen. Enfin, men zie zelf maar en gemetö volop yan de vele zwarten, het vinden van dep grooten schat en het wegvoeren van dezen in ee.i enorme vliegmachine, op draadlooze noedkreten aan gesneld. Het „Rejo-Theater" geeft als hoofdnum mer, een levensdrama in vijf acten, getiteld: „Het verleden wreekt zich", dat zeer zeker veler belangstelling zal trekken. Het snei vanr Pauline Frederick, in de hoofdrol,* is zuiver en ontroerend, en werd gisteravond dan ook met een dankbaar applaus beloond. Het tweede hoofdnummer: „Kooverhcofd- man Fernandez" is meer sensationeel, efa toont geweldige gevechten, schietpartijen, dolle iitten te paard, enz. enz. De „Voddenbaron" bracht tenslotte de lachspieren danig in werking. Er werd ge lachen, of liever gebruld en gejoeld tot het einde! Wij vestigen de aandacht op de in dit Blad voorkomende officieele kennisge ving aangaande den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden, Evang-Lutli. Gem.Zondag morgen, te lialfelf, ds. J- Ph- Makkink. Rem-Geref. Gem.: Zondagmorgen, te lialf elf, dr- W. J. Lente. Yereeniging van Vrijzinnige Hervormden Volkshuis: Zondagmorgen, te half elf, ds- A- van der Wissel (Een klein koor zal liederen zingen uit den Vervolgbundel op do liederen van den Pro testantenbond). LEIDSCHE SCHOUWBURG. Hot Nederl. Tooneel. Peggy m'n kind, blijspel der jeugd in 3 bedrij ven door Hartley Man ner's. Roy aards heeft dit aardige blijspel op nieuw geënsceneerd en dit lioht te verte ren ontspannigswerk heeft bepaald weer een groot, succes, gelijk het ook jaren gele den t-en deel viel. Dat dankt het in de eer ste plaats aan het vlotte, lenige spel van Greta Gijswïjt in den titelrol, vroeger door Emma Morel gespeeld. Door de vertolking van Peggy heeft Greta Gijswijt getoond te zijn van het hout, waaruit goede actrices worden gesneden. Aan het slot groeide het applaus uit den vrij goed bezetten schouw burg,'nadat een tweetal bouquetten waren overhandigd voor haar creatie, aan tot een soerrt ovatie. BINNENLAND. Veertigjarige ambtsbediening van de. J. Hoogenraad. De Raden van eenige groote steden heb ben aan de Tweede Kamer een adres ge zonden over de wetsontwerpen inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en; Gemeente. Ingediend Is een wetsontwerp tot ver dubbeling der belasting op goud en zilver. Het programma van den Vrijheidsbond. -Petitionnement van bezitters van Rus sische stukken. BUITENLAND. In Hongarije toenemende inwendige ver deeldheid. De Zweedsche minister van financiën blijft voorloopig toch aan. In Italië dreigt een ministercrisis. Het Japansche parlement tegen beper king der ontwapening. Direct naast haar zij genoemd de Jerry van Reu.le, voor hem, vergissen we ons niet, een welbekende en dankbare rol, de mrs. Clickester van Julia Cujqjers en voor al niet te vergeten het verwende zoon-ty- pe, dat Gimberg van den. Alaric maakte. Sophie de Yries leek ons verkouden, aan haar stem te oordeelen. Zijn we op zichzelf vol lof over de goed verzorgde vertolking van dit z. g. jeugd- blijspel, minder tevreden zijn we niettemin over hetgeen Royaards hier brengt. Toeï- hij in de vrijerij naar de Amsterdamsche Stadsschouwburg de gelukkige was, stond vast, dat- de provincie, om het zoo maar eens te. zeggen, heel waf minder bezocht worden zou, maar we hoopten, dat de quan titreit zou worden goedgemaakt door kwali teit, nu Royaards gelegenheid kreeg om zich meer te ontplooien, zooals hij dit be geerde. Daarin zijn we evenwel teleurge steld. In drie opvoeringen zijn ons ge bracht: „Prulletje" en Peggy m'n kind", beide reprises van bijzonder lichte kost en „Driekoningenavond". Zeker, de laatste vertolking stemd op hoog peil, maar bracht toch ook geen nieuws. E rest ons nog van Royaardc één voor stelling Een adres van B. en W. der groote steden. B. en W. van Amsterdam hebben den Raad mededeeling gedaan van het adres, door hen gezamenlijk met B. en W. van Rotterdam, Ütrecht, Groningen, Arnhem, Nijmegen. Leiden, Tilbnrg en Dordrecht aan de' Tweede Kamer gesonden, naar aanlei ding van de wetsontwerpen, ingediend door de Regeerino; en door de Kamer'eden De Gr-.er, Van uen Tempel en Trenb, tot het treffen van een noodrege ing ter zake van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Na herinnerd te hebben aan het adres van 11 Mei 1920, .door de besturen van de groote Gemeenten en van de Vereeniging van Nederlandscbe Gemeenten tot da Twee de Kamer gericht, waarin de noodzakelijk heid werd betoogd, om onverwijld, in af wachting van een definitieve herzien'ng, een ncodregeling tot stand te. brengen op het stuk der financieele verhouding tusscnen liet Rijk en de Gemeenten, wordt naar aan leiding van de indiening van bovenvermeld wetsontwerp, als meening uitgesproken, dat de Regeering. al heeft zij thans erkend, dat met het wetsontwerp tot verruiming van het plaatselijk belastinggebied alleen niett kan worden volstaan, zich blijkbaM* geen juiste voorstelling maakt van dea fï- napcieeien nood der Gemeenten en den oor sprong hiervan. Het schijnt den adressanten een misken-* ning van de juiste historisch geworden staatsrechterlijke verhoadding t issc'aen Rijk en Gemeenten, om aan dere verhoogde uit- keefing het karakter toe te kennen van li u 1 p-verleening. Over een van de voornaamste redenen, welke ten slotte de Regeering bewogen hebben eenige nadere voorziening voor te stellen, wordt tot leedwezen der adres santen in de Toelichting gezwegen. Het is deze, dat de lasten, waarmede de begroo tingen zijn bezwaardd, wegens uitgaven ia liet algemeen Rijksbelang of rechtstreeks of indirect voortvloeiende uit door net Rijk getroffen maatregelen, vooral in de laatitn jaren nog sterk zjjn toegenomen. Het adres gaat dan voort: Jn de Me morie van Toelichting zegt de Regearing. dat zij zoo 11a mogelijk aansluiting aan het bestaande feit heeft, gezocht, „nu een radi cale herziening van de Rijksuitkeeringen aan de Gemeenten den bij uitstek deskundigen niet is gelukt." Zonder de moeilijkheden, verbonden aan' liet vinden van een bevredigende oplossing te onderschatten, meenen de ondergeteiï- kenden toch, dat er nog steeds één „radi-

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1