Let op onze Reuzen-Reclame GEEI B0TERN00DÜ GROOTE AFSLAG! JET LEiDSCHE KAASHUIS", Notarishuis. MEUBILAIR, Zuiver Xiijnmeei No. 986 94, LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Februari. TWEEDE KAMER. UIT DE OMSTREKEN Prima ïersclis Roomboter (onder Rijkscontrole) p. pond f 1.60 Extra fijne Margarine Mélange per pond 55 of. Zuivere Gesmolten Reuzel. 80 Prima Bak-en Braadvet „55 Jurgens Planta (steeds versch) 84 Deifia Plantenvet 75 Geidersche Hamons 37 Bunder Rookvigesch.„37 Gorned-Beet20 Fijne Preswerst 16 Doezastraat 41 - Telef. 1784. Zéér goed onderhouden r Van der Graaf Co., L. Werkplaats te huur gevraagd, Zl": Merk „STEB" N,V. Wessanen's Koninklijke Fabrieken Belangrijke Openbare Vergadering LETWEL! GKOOTE AFSLAG. LETWEL! Prima RUND-, VARKENS- EN KALFSVLEESCH. Wed, A, CIEBE - Lammermarkt 30. Zitting van gisteren. Veevoeder bereiding. Voortgegaan wordt met do behandeling yan het wetsontwerp tot. aanvulling en ver hooging van het Xde Hoofdstuk der Staats .begrooting voor 1919 (Bereiding van vee voeder uit afvalproducten) en tot aanvul ling en verhooging van het Xde Hoofdstuk •der Stfewdkbegrooting voor 1919 (kosten1 Van de proefinstallatie tot verwerking van afvalproducten tot veevoeder). De MINISTER VAN LANDBOUW, de heer VAN ÏJSSELSTEIJN, vervolgt zijn rede. "Als oorzaak voor de mislukking van de proeven voor de veevoeder-bereiding geeft spr. aan het te groote optimisme, van de betrokkenen. Hij acht dat niet zoo erg, wanneer men bedenkt, in welke benarde omstandigheden wij leefden en hoe wij al les aangrijpen moesten. Minister Poethu- rna zette de zaak op, op advies van vol kome. ter zake deskundigen en hij lioopte het bedrijf volkomen te dekken. Bij spr.'s optreden vond hij een lijst van 44 onder werpen waaromtrent hij een beslissing had te nemen. Daaronder kwam voor een her ziening van de Commissie-Van Ca-lcor. Had spr. door anders te handelen de fi nancieel© offers kunnen verminderen Dat is feitelijk de vraag. Voorop stelt spr. dat de vischmeel-kwestie niet met Van Oalcar heeft te maken. De contracten voor het veevoeder waren alle perfect. Spr. was aanvankelijk voornemens de zaak Van Cal car stop te zetten, omdat een deel der ma- terialfcn onttrokken werd aan de voeding der dieren, o. a. de aardappelschillen. Aan gezien er een slachtverbod was, was het afval van abattoirs niet meer aanwezig. Daardoor werd de bereiding bijna onmo gelijk. De fabrieken verspreidden zulk een stank, dat zij ontoelaatbaar waren. Spr. had de zaak stop kunnen zetten, maar dan wasde Staat zijn verplichtingen niet na gekomen, hetgeen zeer veel geld zou kos ten. Spr. liet ze dus doorwerken, maar zoo gematigd mogelijk, tot wij eindelijk tot liquidatie konden overgaan. Wat het vischmeel betreft, de contracten daarvoor zijn gesloten, omdat de veevoe der-bereiding mislukte. Enkele dagen na spr.'s optreden zijn hem de contracten tor teekening voorgelegd. Hij vroeg daarover inlichtingen over den basis, waaróp dio berustten, Ka- dien heeft spr. ze uit het oog verloven en hij heeft ze niet geteekend hetgeen hij gelukkig achtte, omdat de con tracten zeer onereus waren. De Regeeringscommissaris, mi*. TEL- DERS, zegt, dat hij eigenlijk geen tegen standers heeft gevonden. Hij begrijpt dit want reeds is dó juridische zaak duidelijk uiteengezet. Spr. licht dit nog nader toe, om aan te toonen, dat heb veel beter was gelijk de Minister deed om het contract te. laten doorgaan in plaats van het op te schorten, omdat de leverantie straks niet meer mogelijk zou zijn. In de vischme-el- contracten stond de bepaling, dat de Staat steeds moest zorgen voor de aanwezigheid van voldoende materiaal, om heb bedrijf in vollen omvang in gang te houden. Dit was een zeer onereuze bepaling, die nie mand kon aanvaarden. (Geroep: de Minis ter liet ze toch naleven, al waren ze niet geteekend!) Spr. zegt, dat dit niet kan zijn, omdat de Minister de contracten niet kende. De lieer SANNES (S. D.) constateert thans, dab do Minister bij zijn optreden aanstonds wist, dat hij zeer spoedig een beslissing had te nemen. Dit deelde hij nu weer mede, terwijl hij vroeger dit heeft ontkend. Spr. dient een motie in Do Kamer, het beleid van den Minister dn zake do bereiding van veevoeder, als mede- die wijze, waarop hij zijn beleid ter zake in cl© Kamer heeft toegelicht, niet kunnende goedkeuren, gaa<t over tot do orde van der. dag. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT (R.-K.) verdedigt heb geheimhouden van net verslag der besprekingen in de Corn- nissie-vergaderingen. Spr. verdedigt ver der chn Minister. De schuld valt z. i. veel eer op den commies en op het Staatsbedref, die niet in staat waren de zaken te leiden. De heer TEENSTRA (V.-D.) zegt, dat- do oud-Minister Posthuma hem gisteravond heeft meegedeeld, dat hij bij de overdracht van de portefeuille zijn opvolger twee lijs ten heeft overgelegd van onderwerpen, waarover spoedig een beslissing moest wor den genomen Onder (Me onderwerpen kwamen die in zako het veevoeder voor. Hoe komt het, dat deze Minister nu pas deze lijst heeft gevonden? De heer DE MONTE VERLOREN (A.- R.) verdedigt do houding der Kamer-com missie en ontkent-, dat heb rapport vernie tigend is voor den Minister. Het geeft al leen een duidelijk exposé. De heer TREUB (E. B.) motiveert zijn stem ovc de motie. Er is wel niemand in do Kamer, che. achteraf gezien, de geschiede nis van de veevoedervoorziening gelukkig acht. Wanneer het alleen ging om een uit spraak daarover, dan gaf spr. er zijn stem aan. Maar dat is de bedoeling van de mo tie niet. Wat bedoelt zij wel Dat zeggen de verdedigers niet Is het aannemen een con silium abeundi Dan moet men het duide lijker zeggen. De motie is dubbelzinnig. De inlichtingen, die de Minister aan de Kamer gaf, worden in twijfel getrokken, maar spr. zegt-, dat het onmogelijk is, dat de Minis ter in moeilijke bijden zich altijd a-lies pre cies herinnert Spr. zal niet zeggen, dab hij het beleid van den Minister toejuichtmaar men dient me» feiten te bewijzen, dak hij opzettelijk de Kamer verkeerd ingelicht beeft. De motie is oneerlijk en daarom zal spr. er tegen stemmon. De mo-tie-Sannes wordt verworpen met 42 tegen 23 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de vrijzin nig-democraten, de communisten en de heeren Braat, Visser van IJzendoorn, Ter Hall, Rink e-n Otto. Do wetsontwerpen worden goedgekeurd. Bcgrooting van Suriname. Aan de orde is de begroeting van Suri name voor 1921. De algemeen© beschouwingen worden ge opend. Do heer VAN DOORN (U.-L.) betreurt hot, dat zoo weinig notitie wordt genomon van het rapport van het Suriname Studie? Syndicaat Vervolgens behandelt hij eenige landbouwbelangen van dezo kolonie. De heer DE JONGE (S. D. A. P.) be toogt-, dat d'e economische, moreele en in- telloctueele verheffing van dezo kolonie eon eerste eisch is. Het bestuur voldoet niet- aan deze cisohen en het komt niet op voor de belangen van de bevolking. Spr. stelt een motie voor, waarin wordt gevraagd uit breiding van de bestuursorganisatie, zóó, dat- do bevolking meer aandeel in hot be stuur krijgt Vervolgens dient hij nog eon motie in, waarin wordt gevraagd, dat do belangen cler ambtenaren zullen worden behartigd o. a. in overleg met de ambtenaren zelf. Spr. keurt het af, dab de Regeeriaig alleen de concessie rechten opsteekt, maar niets doet om den ondernemingsgeest te prik kelen. Do -lieer LELY (U. L.) bespreekt hot- rapport van bet St-udio-Syndicaat. Dit gaat uit vat. dó gedachte, dat Suriname even vruchtbaar is als Demerara; alleen 't verschil in aantal dor bevolking geeft dien doorslag. Men acht het dus gewensckt de bevolking uit te breiden met nieuwe werk krachten. Men acht achtduizend immigran ten. noodiig; d. w. z. een getal groot-er dan thans in de suikerindustrie werkzaam is. De -terreinen langs do kust zijn voor den aanleg van de bouwgronden niet aanstonds geschikt én voor de gesobiktmaking zijn zeer veel werkkrachten nooclig. Men moet niet de moeilijkheid! onderschatten, die ver bonden is aan het te-werk-stellen van acht duizend perso-nen in een klein bestek. Ook de kosten daaraan verbonden zijn zeer groot. Heb systeem dat de commissie voorstaat acht hij wel juist, maar op grooter schaal gaat het niet. Het is in do eerste plaats zaak particulier kapitaal en particuliere energie naar de kolonie te trekken. Do heer VAN VUUREN (R.-K.) acht de keuze van den heer Van Heemstra als gou verneur zeer gebikk'g. Spr. ondersteunt de bezWa-rCn van den heer Lely in zake de immigratie. Overigens betoogt hij, dat ver schillende punten uk- het Suriname-rap- porfc dienen te worden uitgevoerd, maar dit dient toch steeds met voorzichtigheid te ge schieden. De heer SCHEURER CA.-R.) ziet i. u eens met belangstelling te ge-moet wat de Regee ring zal doen na al de vele rapporten, dio verschenen zijn Spr.'s hoop is gevestigd op den nieuwen gouverneu-r. Een positief plan is nooclig en al kal heb raillioenen kosten, spr. vertrouwt, dat.de Kamer bereid zal zijn deze toe te staan. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer DE GRAAFF, wenscht te const-atee- ren. dat cte arbeid van den heer St-a-al van groote beteekenis is geweest voor de ko lonie. Het denkbeeld van bot Syndicaat is voor spr. te fantastisch dan dat hij dit zonder meer kan aanvaarden. Spr.'s doel is heb particulier initiatief te bevorderen door de kapitaalkrachtige suikerindustrie te steu- ijeai. De moties De Jonge hebben geen nut. Spr. zegt toe, dat bij de daarin geopperde denkbeelden in overweging zal nemen. Door de tijdsomstandigheden zijn de toe standen wel eenigermate veranderd, zoodat de normen wel meer personen tob liet kies recht zullen brengen. Van de noodzakelijkheid der hygiënische voorzieningen is do Minister ten sterkste overtuigd. Deze vraagstukken hebben zijn volle aandacht. De heer DE JONGE (S. D. A. P.) trekt zijn eerste motie in. De begrooting wordt goedgekeurd. De vergade ring wordt verdaagd tot Vrij- rag één uur. ALPHEN. Alhier heeft een ernstige brand gewoed. Het pakhuis van de heeren Vis en Co., ia door onbekende oorzaak af gebrand. De inspecteur van politiie was op het terrein aanwezig. Thans heeft de gymnasbiekvereeniging Houvast", in het Nutsgebouw ee-n schit terende uitvoering gegeven. De geh-eele zaal was uitverkocht en gevuld met een groot aantal belangstellenden. NaT den cpmarscli der turners met liet- vaandel riep de heer P. Zuida-m allen een welkom toe en wees in zijn openingswoord op de nieu we wet der lichamelijke opvoeding, welke in 1Ö22 in werking zal treden. Is men ech ter lid van een of andere gymnastiekver- ecniging, dan is men daarvan vrijgesteld. Thans wercl het programma verder afge werkt, n.l. vrije oefeningen op de plaats (afd. heeren)-, ensemble brug (afd. dames) gecombineerde. gereedschapsoefeningen (afd. adspiranten), paardoefeningen (afd. heeren) en klompendans (afd. dames). Vooral dit laatste viel bijzonder in den smaak der toeschouwers. Het was dan ook een fraai gezicht-, die 16-tal dames, eenigs- zins op Tirolerwijze gekleed met klompen aan, al zingende te zien dansen, terwijl met magnesiumlicht in verschillende kleu ren ,de groep telkens fantastisch werd be licht. Dit stuk viel dan ook dusdanig in de gunst, dat het na de pauze op verzoek, nog eens werd herhaald. Kranig werd ook gewerkt aan hoog-rek, dooy de afd. heeren Ook het werken aan de tremplin-brug ging uitstekend. Ten slotte een keurige stand door de dames. De verschillende costuums, waaronder de vele lichteffecten, boden een betoove- renden aanblik. De -heer Zuidam dankte al len voor hun betoonde aandacht en bracht den- directeur, den heer M. P. Bakker, uit Leiden, een welverdiende hulde, voor zijn krachten aan de vereenigfng besteed. „Hou Vast" mag met trots op zijn welgeslaag den avond terugzien. Zaterdagavond te zeven- uren verga dert de Raad dezer gemeente. HAARLEMMERMEER. Het aantal leerplichtig© kinderen, bedroeg op 1 Janu ari 1921 in deze gemeente 4114. Terwijl C. van O die een boodschap in Lcimuidcn had gedaan, #op zijn terug reis gepasseerd was, werd hij op den Lei- muiderdijk plotseling aangereden door een wielrijder, den 15-jarigen H. B. M., met het gevolg, dat hij achterover sloeg en be wusteloos bleef liggen. Nadat de man in het café van v. L. was binnengedragen, werd onmiddellijk geneeskundige hulp in geroepen. Het duurde geruimen tijd eer het bewustzijn weer eenigermate terug keerde. KAAG. Zondag a. 9. hoopt de nieuwe leeraar, d!s. Van Balen, van Nieuwland, te twee uren nam. zijn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door ds. Van Leeuwen, van Lisse. De morgen-godsdienst oefening begint te tien uren. KATWIJK-AAN-ZEE. - Van de trawl- visacherij kwamen te Umuiden binnen (So loggers KW 5 met f-1231 en KW 96 met f 1100 besomming. NOORDWIJK. Voor de nationale mi litie hebben zich 69 personen aangemeld. NOORDWIJK AAN ZEE. In de Herv Kerk alhier, trad gisteravond op namens de C. J. V. „Volg Mij', ds. Veldhoen-, van Alphen. Zijneerw. sprak naar aanleiding van Mare. 3: 34, over „De heilige familie". NOORDWIJKERHOUT. - Donderdag avond gaf de christelijke zangvereeniging „Concordia" een uitvoering in de Ned.- Herv. Kerk alhier, onder leiding van den heer Jac Smit te Delft. Ds. Has-elager van Warmond opende met gebed. Een 14-tal nummers werden uitstekend ten gehoore gebracht, waaronder Ps. 121 zeer de aan dacht trok Het vioolspel met orgelbege leiding van den heer Lamb. Bouwmeester wo3 meesterlijk en de dames Do-ra Wasse naar, en G. Blom, gaven blijk van groot talent. De solisten D. J. Westrik en C. Zonde wijk oogstten veel bijval evenals het dubbel quartet van dames en heeren. De kerk was geheel gevuld. RIJNSBURG. Ds. J. J. van Noort, Hervormd predikant te Amsterdam, voor zitter van den Bond van Chr. Oranje-Ver eenigiDgen, sprak gisteravond in de Ger. Kerk over do beteekenis en het nut der Chr. Oranje-Vereen. SASSENHEIM. De commandant, van heb alhier ingekwartierde detachement Jagers was vol lof over de wijze waarop de troep is ontvangen en verpleegd. VOORSCHOTEN,"Voor de Jongx-lings-Ver- oeedging- op Geref. grondslag trad gisteravond op ds. Jansen, veldprediker in algemeen en dienst, met het onderwerp: „Getuigen van Chris tus". Het kerkgebouw was goed gevuld. De spreker besprak o.m. het vorsohrl vaai de jon geling van -beden en de jeugd der ouders, het gevaar van bioscopen, sport op Zondag, slech te literatuur en de a-lgcmoene achteruitgang van het christendom. Tegen den broodbakker A. V., is wederom pr-aces-verbaal opgemaakt, door de Marechaus sees, wegens overtreding van den arbeidswet. ZOETERWOUDEToen de slager v. d. H. uiit Voorschoten eenigen tijd gezeten ha-cll in café ,,'t Wapen van Zoeterwoude", alhier, kwam hij bij vertrek tot de onaan gename ontdekking dab een ander intus- schen zijn onbeheerd gelaten rij-wiel had weggenomen. De politie werd er van ver wittigd. KERKELITKE BERICHTEN. Katwijk - aan - den - Rijn, Ned. Herv. Gem.Zondagmorgen, to halffcien, dr. F. J. Los, van Amsterdam; 's namid dags te zes u-ren, ds. Bollee. Oegstgeest-, Ned. Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, in de kerk, ds. A. J. Ruys; des avonds te halfzeven, in „Irene", de heer P. van der Wende. Zwam mer dam, Rem. Geref. Gem. Zondagmorgen-, te tien uren, (ls. Rappold. woubrugge. Gemeenteraad. Voorzitterdie burgemeester. Afwezig de heer Lieverse. Na opening, voorlezing der notulen, welke na een kleine opmerking worden vastgesteld. Aan Ged. Staten zijn o.m. goedgekeurd: begrafeniereohtenerf pacht, betaling Hoogmado, verordening warenwet, enz. Naar aanleiding van de be- grafenisreehten brengt die heer Kroes ter sprake het koopen of huren van eigen gra ven. Do voorzitter wijst op do bezwaren van eigen graven on grafkelders. Verzoek van den Bond van Gemeente ambtenaren om ook hier de ambtenaren, vrij te stellen van pensioen-bijdragen. Do gemeente zou dit per jaar koet-en pl. min. f 400, voor de ambtenaren en f 40 voor hun weduwen. B. en W. stellen veer gunstig daarop te beschikken. a-ldhis besloten. Een ver-zoek tot gebruik van het go- meonte-lokaal wordt gerenvoyeerd naar B. en w om praeadv.'es. Aan v. d. Bent wordt afschrijving verleend van drie maanden H. Omslag. De voorzitter leest drie moties voor van de Chr Hist., a.-r.- en Vrijz.-kiesvereeni- gingen die reeds allen bekend zijn De heer Kroes vondb heb v. cenid, dat da raadsleden onbekend waren met het scnrij- van ven Ged. Staten omtrent annexatie of verbrokkeling der gemeente. De voorzitter zegt, dat b. en W. op cle vergadering van 4 Febr .te Jeimuiden zich met hand cd tand verzet hebben tegen annexatie en niet eer-der zullen buigen, dan voor hooger macht Hij deelde daarna mede de verschillende combinaties die besproken waren, ook bijv. dat de veen der polders bij Alkemade zou kunnen getrokken worden. De voorzitter wees ook op de ongeluk kige voorbereiding voor den aanleg van eieotrisoh licht te Leimuiden, dat zeer kost baar is. Wo-ubrugge mag daar nooit mee word e-n opgescheept, en Albemade, zeker ook niet. Wat de waterleiding betreft, als men te Woubrugge alleen aansluit, dan kan het de schade van aanleg te Hoogmade zelfa dekken. Verder gaf spreker een overzicht, omtrent de financiën van hier en van da omliggende plaatsen De heer Wisman herinnert cr aan, dab toen indertijd het schrijven van Ged. Sta ten omtrent annexatie met Leimuiden en. Rijnsaterwoude was ingekomen, de voorzit ter daar zeer voor was Het doet hem thans genoegen, dat de voorzitter nu in het open baar verklaart daar tegen te zijn. De heeren K-roes on Boot stellen voor een motie aan G-ed. Staten te zenden, waarin vermeld wordt, dat de Raad de houding van B. en w op 4 Febr goedksurd. Tot leden van de comm. voor schoo l ver zin mworden benoemd de heeren P. T. Noor- dam te Woubrugge en c. van Rijn te Hoog- made. Een breedvoerige bespreking volgt over de nieuwe wet omitreL t de inkomsten-belas tingen, die zooals bekend is, over zullen gaan op den Rijksontvanger. De H. O. ver andert in plaatselijke inkomsten, -die even als de Rijksinkomstenbelasving door Rijks ambtenaars worden geregeld. Do voorzit ter geeft daarvan een overzicht volgens de nieuwe wet. Straks zal het ambt- van ge meente-ontvanger ook vervallen De heer Kroes wijst op de bezwaren varï heffing van het vo-rige jaar. De heer Wisman vindt die nieuwe rege ling uitnemend, het innen door -do gemeente laat veel te wensohen over. De Rijksambte naren weten da-ar beter raad mee. D'e voor zitter is het daarmede eens. De tegenwwar- dige deurwaarder der gemeente te Alphen wordt- oud en woont bovendien te ver weg. Besloten wordt zoolang het kan do heffing van de belastingen zelf te houden. Alleen, de heer Wisman is daar tegen. Na een langdurige bespreking wordt be sloten het reeds veel besproken, bouwland der gemeente binnen 14 dagen nog te ver huren voor 5 jaren. De heer Wisman bleef bij zijn vroegen voorstel om liet land te verkoopen, altham 3 H.a. daarvan. Nadat de nieuwe salarissen va-n het open bare onderwijspersoneel zijn vastgesteld* en de kosten der volkstelling, sluit- de voor zitter de vergadering. ZOOEVEN ONTVANGEN: 3542 mr VOLGENDE WEEK!! Op Maandag den 14den Febr. 1821, desv.m. 10 uur, zal ten overstaan van den Notaris B. J. J. N. TKOOST, in het Notarishuis aan den Burcht te heiden, om contant geld publiek worden ver kocht: 3521 waarby: Twee Notenhouten en 1 Eikenhout Ameuble ment, Mahonie Linnenkast, Tafels, Stoelon, enz. Voorts: Kristal- Glas- en Aardewerk, PeDdule met coupes, Vloerkleed, enz. Te bezichtigen, Zaterdag van 10—4 nar. De Vendumeester, T. BEEOWKES. Vraagt condities voor het incasseeren uwer Achterstallige en betwiste vorde ringen. 735 A'dam, R'dam. 3539 voor in te richten, op netten stand voor Inxe werk; licht yereiseht. Aanbiedingen aan Lederwareniabriek „Excelsior" tijdelijk adres Groeneiteeg 10, Tslet. S96. 1074a in geplombeerde zakken, munt uit door grootste voedingswaarde 3015 WSMERVEER SSPGERICrtT 8765 RIJPWETERING en OUD IDE. op Maandag 14 Febr. 1921 des avonds ten 7 uur in het Café „Kustoord" alhier. Spreker: de heer J. Noorlandt, Ambtenaar by den Raad van Arbeid te Leiden. Onderwerp: De vry willige ouderdomsverzekering en de voordeeleu dio zy biedt. Gelegenheid tot het stellen van vragen, ook over de Invali diteitswet. 3545 HET CO 4ITÉ. Vette Varkenslappen Magere Dik vet Spek t Mager Spek Dit vet gerookt Spek Mager gerookt Spek Fricandeau Harde Keuzei Kundergehakt f 1.C0 Runderlappen k 1.10 RosbieJ 1.20 Hard Kundvet j. e v 1.00 Kalfsgehakt 0.90 Kalfslappen 0.90 Dikke Stukken i» w 1.30 Alles per 5 ons. f 0.85 1.10 0.80 0.90 0.85, 0.90 1.20 0.90 1095a

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5