Schoppenvrouw. No. 18685. LE6DSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 Februari. GEMENGD NIEUWS UIT ONZE STAATSMACHINE UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON. To Waar dor is van den landbouwer Tih v. Schaik en te Bodegra ven van de veehoudster de wed. Vergeer een koe aan miltvuur gestorven. De cada vers zijn verbrand. Er is nog niet vastgesteld kun nen worden, wat er bij1 de inbraak ten huize yan mr. P. 7. Troelstra, te Scheveningen, gestolen is. De familie Troelstra bevindt zich in Duitschland. Zondagnacht heeft een dief door het vernielen van de winkelruit twee doozen met gouden ringen uit de étalage van den goudsmidswinkel van den heer .J. F. Lem- mens, te Zwolle, gestolen. De heer L. hoorde zqu spiegelruit inslaan, doch toen hij bene den kwam, was de dief met het gestolen©, ter waarde van f1500 reeds verdwenen. De Ned. Vereen. tot) Be scherming van Dieren heeft aan den Minis ter van Waterstaat een schrijven gezonden waarin de aandacht wordt gevestigd op een zonderlinge w.ijze van veevervoer. Door een veehandelaar te Roermond is Dinsdag 11 dezer, des namiddags ongeveer twee uur, een wagen met varkens verzon den van Vierlingsbeek naar Heerlen. Deze wagon is van daar vertrokken met den goe 'derenbrein no. 4623 en ongeveer 9 uren des avonds te Sittard aangekomen. In Sittard is deze wagon blijven staan tot den volgenden morgen pl.m. 9 uren en toen met trein 4618 naar Susteren vervoerd Vandaar is de wagon in trein no. 4737 ge zet, om weer via Sittard naar Heerlen te worden geleid, waar de aankomst plaats had om ongeveer 1 uur nam. Is dit relaas juist, dan mag aldus het hoofdbestuur van genoemde Vereeniging zeker worden gevraagd: Bestonden er bezwaren tegen aanhaken te Sittard Zoo ja, moet dan niet over deze bezwaren prae domineeren het feit, dat het hier gold het vervoer van levende wezens 1 Het hoofdbestuur meent van de gelegen heid gebruik te mogen maken, ter kennis van den- Minister te brengen de mede in gekomen klacht, dat veewagens (ook zon der Westinghouse-rem) niet met alle trei nen, uitgezonderd .sneltreinen, kunnen- ver yoerd worden tusschen Sittard en Heerlen Te Eemues heerschen de kin- dermazelen in zulke mate, d&t do Dhr. en R.-K. scholen bijna ontvolkt zijn. Reeds kwamen twee sterfgevallen voor. Een der volkstellers te Hoog kerk vond op een telkaart tien nevenbe roepen ingevuld. De invuller meende, dat er gevraagd was naar de beroepen, welke door zijn neven werden uitgeoefend. Slapte. HetTweed e-K a m e r 1 i de heer H. G. M. Hermans, heeft den mi nister van Waterstaat verzocht, met het oog op de toenemende werkloosheid, te be vorderen, dat zoodra mogelijk kan werden begonnen met de uitgebreide waterstaatswer ken in de Peel. Ter bestrijding der werkloosheid hebben B. en W. van Deventer besloten, de werk- looze arbeiders zooveel mogelijk aan 't werk te stellen bij de uitvoering van openbare wer ken. in de eerste plaats bij den aanleg dei* nieuwe havhen. Met. de vakorganisatie is voorts een regeling getroffen tot oprichting van een noodvakschool voor opleiding tot metselaar, stucadoor, loodgieter en schilder. Te Deventer zijn verder de loodgieters, koperslagers en fitters, georganiseerd in de Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders, in staking gegaan. Zy eischen uitbetaling van de hun by contractueele overeenkomst mot ingang van 1 Dec. 1920 toegekende loonsverhooging ad 3 cent per uur. Naar „Het Centrum" verneemt zal de werktyd op do Kon. Weefg. Fabriek te Hengelo, omvattende plm. 1400 werklieden, met ingang van de a.s. week tot op 4 dagen ingekort worden. De afdeeling Verver y wordt 4 dagen per week gedaan gegevc-n. Te Krommenie is de sigarenfabriek der firma S. Middelkamp drie dagen per week stopgezet. Opleving der industrie. De firma W. Kan, te Oldenzaal, die wegens de heerschende slapte in het bedrijf, den werktijd in haar weverijen had beperkt tot 3Vs dag per week, zal m het vervolg weer ais vroeger 5Vs dag per week laten werken. Prijsdaling en stijging. Met ingang van 1 Februari is in Den Haag de gasprrjs vastgesteld op 16 cent per kub. M., voor gas over gewone meters en op 17 cent per kub. M. voor gas over muntinstal- laties. Te Tiel was Maandag, ondanks de zeer groote aanvoer van eieren, de prijs weer iets üooger dan verleden week. In den groothan del werd fllf 12.50 per 100 besteed. Lichamelijke Ontwikkeling. (Nadruk verboden.) Het wetsontwerp tot „Regeling van de lichamelijke ontwikkeling van de rijpere jeugd" is wel ingediend door den Minister van O., K. en W., maar het was al aan gekondigd door den Minister van Oorlog, en al verdedigt ook de eerste in de Me morie van Toelichting het wetsontwerp, omdat het een onderwijsbelang geldt, hij laat niet onduidelijk doorschemeren, d'at de laatste er vrijwel evenveel belang bij heeft als hijzelf. Het wetsontwerp regelt ongetwijfeld een algemeen belang, maar de behartiging daarvan is in dit geval slecht te scheiden van het weermaohts- vraagstuk. Want al staat het er niet met zooveel woorden, dat alleen zij gedNvongen zullen aan de oefeningen, die worden voorgesteld, deel te nemen, die geschikt bevonden worden, om, zoo noodig, opg«3- roepen te worden voor de landsverdedi ging, het is to verwachten, dat dit toch het geval zal blijken. Toen wij indertijd melding maakten van de plannen van den Minister van Oorlog, om liet jaarlijksche militie-contingent aan zienlijk te verminderen, werd reeds een wetsontwerp als het hier bedoelde in uit zicht gesteld, waarbij jongelieden van 16 tot 19 jaar zouden worden verplicht, zoo zij overigens geneeskundig goedgekeurd' werden, deel te nemen aan oefeningen ter bevordering van de lichamelijke ontwik keling. Maar ook afgescheiden van deze bijbe doeling, is het wetsontwerp zeer goed te verdedigen, en het ligt voor de hand, dat de Minister van Onderwijs in de eerste plaats het algemeen volksbelang verdedigt en eerst daarna een pleidooi houdt, dat meer bepaald het weermachtsbelang raakt. De vroegere, hoogst bescheiden, poging om lichaamsoefeningen in te voeren als onderdeel van het onderwijs, heeft uiterst weinig succes gehad. De vrije- en ordeoefe ningen, die op voorstel van het toenma lige Kamerlid Van Dedem als leervak voor de lagere school werden opgenomen, heb ben nooit op veel belangstelling kunnen bogen. Dat er niet die zorg aan werd be steed, die de voorsteller er voor verwacht had, zat echter meer in bijkomstige zaken, dan in de overtuiging van de nutteloos heid van lichaamsoefeningen. Integendeel, het geloof aan het nut daarvan is ver bazend toegenomen en de Minister kan nu zelfs neerschrijven, dat ,,cle lichamelijke ontwikkeling alle intellectueele, moreel© en physieke krachten dient en dat zij niet is een vak naast de andere vakken, maar een van de noodzakelijke grondslagen, waarop de kennis van deze alle wordt op gebouwd", In onze onderwijswetten is zij dan ook als verplicht leervak opgenomen. Tal van vereenigingen beijveren zich, om door lichaamsoefeningen de persoonlijke en nationale kracht en het weerstandsver mogen te bevorderen, en het Rijk steunt Rat werk met subsidies, waarbij tevens overwogen wordt, dat er paedagogische, hygiënische, sociale en nationale winst aan verbonden is. Maar zal ctie winst groot genoeg zijn, dan rnoet, hetgeen in den leerplichtigen leeftijd is gedaan, ook in de daaropvolgende levensperiode onderhouden worden. -En dat heeft nog weer dit voor deel, dat de vrije tijd, die open komt door den korteren arbeidsdag en den vrijen Zaterdagmiddag, onder goede leiding nut tig kan worden besteed en de lichamelijke oefening terughoudt van drankmisbruik en andere verkeerdo neigingen. Deze ethische of maatschappelijke over wegingen zouden al voldoende zijn, om rechtstreeksche bemoeiing van den Staat met de oefeningen voor de lichamelijke ontwikkeling te motiveeren. Maar, zooals vroeger de Minister van Oorlog reeds heeft beredeneerd, kan stel selmatige lichaamsoefening van de daartoe geschikte jongelieden meewerken om do militaire lasten van ons volk te vermin deren zonder aan de weerkracht te kort te doen. De wereldoorlog heeft bewezen, dat het noodig kan zijn, dat ieder in staat is de wapenen te voeren maar hij heeft ook in Engeland en Amerika bewezen, dat maar een korte militaire oefening noodig is om een flink leger te vormen, wanneer maar de lichaamskracht geoefend is. Daarom acht de Minister van Oorlog maar een betrekkelijk klein aantal man schappen noodig om de kern van de weer macht te vormen, wanneer hij lichamelijk geoefenden achter de £iand- heeft, die de vooroefeningen voldoende hebben gevolgd. Alls physiek geschikte jonge mannen van 16, 17 en 18 jaar zullen daarom verplicht worden zich lichamelijk te oefeneneen militair karakter dragen deze oefeningen niet; zij zullen bestaan in lichte athletiek, springen, speerwerpen, hardloopen, vrije- en ordeoefeningen, schietsport en open luchtspelen. Bij het bereiken van den mi- lltieplichtigen leeftijd zijn dan allen ge oefend en dan kan het kernleger vermin derd worden, wat al op zichzelf besparing van uitgaven ismaar die nog vergroot wordt door inkrimping van het aantal ka zernes en vermindering van het beroeps kader. De invoering van dit stelsel zal te min der een schok geven, omd'at in alle krin gen he deelnemen aan lichaamsoefening en openluchtspel, geheel vrijwillig, sterk toegenomen is en nog steeds toeneemt. Wat nu de uitwerking van deze denkbeel den aangaat, wie lid is van een erkende vereeniging, die lichaamsoefening ten doel heeft, behoeft niet aan de van Rijks wege voorgeschreven oefeningen deel te nemen, mits hij inderdaad bewijst werkend lid van zijn Vereeniging te zijn. De an- $esen zullen geoefend worden op terreinen of in localiteiten, die van gemeentewege beschikbaar worden gesteld, onder leiding van door den Minister aan te wijzen per sonen. Leiding en toezicht worden door het Rijk bekostigdvan de terreinen, locali teiten en oefenmaterialen, neemt het Rijk voor zijn rekening. Het overige vierde deel bekostigt de gemeente, omdat hier ook een gemeentebelang gediend wordt. Dp terreinen, enz. moeten aan vastgestelde eischen voldoen zoo noodig kan het ge meentebestuur voor dat doel voor bepaalde dagen en uren beschikken over terreinen en lokalen, die aan anderen toebe>hooren, natuurlijk tegen vergoeding. Twee of meer gemeenten kunnen zich verbinden om ge zamenlijk voor oefenplaatsen te zorgen. Vereenigingen, die werkzaam zijn in het. belang der lichamelijke oefening, kunnen, zoo noodig, gesubsidieerd worden. Bestaat er in een gemeente in 't geheel geen r- legenheid en is die ook niet te maken, dan kan voor die gemeente vrijstelling van den oefenplicht worden verleend. In October van elk jaar wordt een lijst opgemaakt van jongelieden, die in het volgende jaar 16 jaar worden. Voor de eerste maal geschiedt dat in 1921, zoodat in 1922 de geschikt bevondenen van 16 jaar aan dé oefeningen deelnemen. In 1923 zijn er dus twee en in 1921 en vol gende jaren drie ploegen. Wie zich aan den oefenpliclit onder de leiding zijner Vereeniging of van de aan gestelde leiders onttrekt, wordt ter be schikking der Regeering gesteld en zal in een op te richten kamp 'worden onder gebracht en geoefend. Alles, wat verder tot regeling van dezJ aangelegenheid moet dienen, wordt over gelaten aan uitvoeringsbesluiten, zooals de aard der oefeningen, de omvang en de duur, het toezicht en dë "leiding. Daarbij zullen de Centrale Jeugdraad en het Al gemeen College van Advies voor de Li chamelijke Opvoeding gekend worden. Over de kosten valt bezwaarlijk te oor deel enveel hangt er van af in hoeverre terreinen en localiteiten moeien worden ingericht of gehuurd. Zijn er veel Vereeni gingen tot medewerking bereid, dan zullen de kosten niet hoog worclen. ALKEMADE. Ged. L.aten hebben de gemeentebesturen van Lcimuidcn, Rijnza- terwoudte, Woubrugge en Alkemade bijeen geroepen op een conferentie met hun col lege op 4 Februari ter bespreking van cventueele vereeniging dezer gemeenten. Leirauiden had nl. annexatie door Alke made aangevraagd. De Raad stelde een commiseie in om nog vóór deze bespreking een en ander te onderzoeken. ALPHEN AAN DEN RUN. Doordat het paard van een met matten en kleeden bespannen wagen achteruit liep, geraakte de geheele inventaris, zoowel als paard en wagen, in een langs den weg gelegen bag gersloot. Met vereenigde krachten slaagde men er in alles op het droge te brengen. Hei een en ander werd voor een spotprijs van de t and gedaan. HAARLEMMERMEER. - Zondag is al- nier aan den Kruisweg op 59-jarigen leef- iijo overleden de heer H. B. Hinfelaar. De overledene was gedurende vele Ld- wërkgtvei van de plaatselijke commissie als bedoeld bij art. 86 der Ongevallenwet 1901 te Haarlemmermeer. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- visscherij kwamen te IJmuiden aan den afslag de loggers KW. 16 met f2298; KW. 35 mét f 1708KW. 36 met f 1507KW. 44 met f 1854KW. 48 met f 1976KW. 86 met f 1671KW. 97 met f 1601 en KW. 152 met f 1353 besomming. LEIMUIDEN. Ds. Drenth, alhier, is beroepen bij de Geref. Kerk te Zuidlaren. NIEUW-VENNEP. - Wegens vertrek naar Woerden is aan mej. D. Tuis, met in- garg van 1 Fetruari a.s., eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de bijzon dere school aan den Sloterweg, alhier. Zondagnacht is ingebroken bij K. H. aan den Sloterweg, alhier. De dief stele! zich tevreden met een heerenrijwiel. Van den dader geen spoor. NOORDWI.TKERHUUT. Heden werd de nieuw opgerichte R K- Parochiale Schooi (Zilk) plechtig ingewijd door den weleerw. Deken A an Vogelenzang. Het beroepingswerk voor een nieuwen predikant staat hier tijdelijk stil; naar aan leiding van oen gemaakte opmerking van wege het classicaal bestuur der Ned-IIerr- Kerken- De Noordwijkerhoutsclie R.-K voetbal- club had heden het genoegen f 100 te kun nen afdragen ten bate der R-K. Ziekenver pleging, zijnde het batig saldo van entrée's enz. van deu wedstrijd op Zondag 1-1- WARMOND. De R.-K. Bewaarschool is wegens ziekte der kinderen voor een week gesloten. Van de ruim 80 kindteren waren er slechts 6 meer aanwezig. Door de afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond alhier werd gisteravond een feestavond gegeven voor de leden. De voor zitter opende de vergadering, waarna het Bondslied werd gezongen. Vervolgens werd opgevoerd „De gierige Erfoom", too- neelspel in 3 bedrijven, wat door goede vertolking en de uilstekcnde wijze van op voering veel bijval mocht inoogsten. Na do pauze were! nog opgevoerd het kluchtspel Samson en Moot of het Dek- manteltje" wat om het werkelijk kluchtige eveneens veel bijval vond, evenals de daar- na nóg gegeven komische voordrachten. Spel en uitvoering voldeden bijzonder en de tooneelafdeeling van het muziekge zelschap alhier, dat dezen avond aanbood, werd dan ook niet ten onrechte een woord van dank en lof gebracht door den voorJ zitter. Voor het vaandelcomité werd dezen avond nog een bedrog bijeengebracht van f 17 en voor het fonds ..Hulp in Nood" bijna 12 gulden. WASSENAAR. Dc „Sts.-Crt." bevat de wijzigingen der statuten van dc N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen Rijn lam, te Wassenaar. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de school aan de Waalsdorperlaan hebben zich! niet minder dan 37 sollicitanten aangemeld. Een bediende van den heer P. aan den Middelweg ontdekte Zaterdagmiddag een per soon, die er mot een rijwiel van door wilde gaan. Toen deze persoon zich ontdekt zag, zette hij het op een loopen door velden en slooten, achtervolgd door een drietal bedienden van den li oor P De vervolging eindigde ten slotte in een leegstaande boerenwoning waar de man zich in een bedstede had verborgen. Rij werd gegrepen en aan den inmiddels opgehaald en politieagent Vos overgeleverd. Het bleek te zijn een zekere B., een bekende fietsendief. WADDINGSVEEN. - Heden herdacht do heer G. Sprayt den dag, waarop hij op 1 Fcbr. het ambt van Gemeente-ontvanger aanvaardde. Wij brengen hem gaarne onze beste liailwen- schen en wensohen hem nog vele jaren moed en levenskrachten om den post, hem zooveel jaren toevertrouwd, naar behooren te vervullen. Volgen3 het verslag der volkstelling telt onze gemeente 6321 inwoners. WOUBRUGGE. Door een aantal inge zetenen is een bedrag bijeen gebracht om dr, W. A- Arm an, de voormalige plaatselijke ge neesheer dezer gemeente, thans te 's-Graven- liage. een huldeblijk aan te bieden bij zijn 25-jarig jubileum- Dit huldeblijk bestaat uit een kostbare zilveren doos, waarop gegra veerd ,.De Stier van Potter"- Om hun menschliovendheid en eenvoud werden de heer en mevrohw Osman hier en in omgeving algemeen zeer gewaardeerd. De oud-wethouder dezer gemeente, de heer Jan van Dam, thans te Bodegraven, ig Maandagmorgen plotseling overleden. Hy was, toen hij hier woonde, een vraagbaak voor velen, en zijn adviezen werden zeer ge waardeerd- Noode zagen wij hem onze gemeente ver laten, een oprecht en waarheidlievend man als hij was; doch een ouheusche behandeling hem als wethouder aangedaan gaf den door slag, dat hij ons dorp verliet ZOETERWOUDE. - Bij Kon. besluit van 21 Januari is toegelaten als uitslui tend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders" werkzaam, de Stichting volgens de Land- arbeiderswet voor de gemeente Zoeterwou- de, gevestigd1 alhier. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest, Ncd.-Herv. Gemeente: Woensdagavond, te zeven uren, in „Irene''; ds.' W. W.van Haaften, van Noordwijk- Binnen. Voorhout. Ned.-Herv. Gem.: Vrydag avond te zeven uren ds. I. Voorsteégh, Herr- pred- te Katwijk-a an-Zeo. ALPHEN. Gemeenteraad. Voorzitter, de burgemeester, welk© dtf vergadering met gebed opent. De notulen der vorige vergadering wor- aangehouden tot de volgende. Afwezig met kennisgeving de lieeren Gesman efi Ranke. Schryven van den heer Goedhart waarin, hij mededeelt, dat hij bedankt als raadslid. h(f Schryven van den brugwachter O'.iemans aan de Spoorvaart om verüoc-ging vau zTjn weekloon ad f5, waarvoor hij 72 uur werkt en dus nog geen 7 ct. per uur verdient. Dit wordt gerenv. naar B. en W. om adviea. Daukbetuiging van W. v. Brussel voor de gratificatie hem toegestaan. "Hierna komt in behandeling punt 1 defl agenda. 1. Herstemming over het voorstel van B. en Ww tot verhooging van het aantal op centen op de grondbelasting. Dit wordt na Op zekeren dag, na de soiree bij Narou- mof en een week vóór de scène, welke wij zooeven schetsten, zat Lisabeta voor liet ivenster te borduren, toen zij, verstrooid naar buiten kijkend, een jong officier van de genie bemerkte, die haar fixeerde. Ver legen bukte zij zich over het borduurraam. Na een minuut of vijf keek zij werktuiglijk weer op de officier stond op dezelfde plekNiet gewend te koketteeren met voor bijgangers, bleef zij nu aan-één-stuk door werken, tot men haar kwam roepen voor ihet middagmaal. Oprijzende, zag zij den ingenieur nog aan het einde der straal staan Niet zonder eonige emotie naderde zij na het eten, haar hoekjo bij het raam maar de jonge man was verdwenen. En Lisabeta vergat het voorval. Twee dagen later, op het punt om met de gravin het rijtuig in te stappen, zag zij hem terug hij stond vlak voor de deur, liet. 'gezicht haast heelemaal verborgen in een bontkraag, doch onder den hoed uit schit terden zijn zwarte oogen. Lisabeta schrikte, zonder recht te weten waarom, en nam bevend in het rijtuig plaats. Thuisgekomen, haast to Lisabeta zich met onstuimig kloppend hart naar d'e kleed kamer de officier was op zijn post, zijn hartstoch tel ijken blik op haar gevestigd. Snel trok het meisje zich terug, maar bran dend van nieuwsgierigheid en ten prooi aan een sensatie, welke zij nog nooit te voren ondervonden had. Sindsdien verliep goen dag of d'e jonge officier slenterde voorbij en alras ontstond er tusschen beiden een stilzwijgende ver standhouding Bezig mot borduren, voor voelde zij zijn tegenwoordigheid; zij hief het hoofd op en keek hem eiken dag iets langer aan De jongeman scheen dankbaar voor die kleine gunstmot het vlugge waar nemingsvermogen, de jeugd eigen, merkte zij op hoezeer de bleeke wangen van den officier bloosden, telkens als hun blikken elkaar troffen. Na een week dlurfde zij bom toe lachen Toen Tomski zijn grootmoeder permissie vroeg een zijner vriend-en voor te stellen, verkeerde het arme kind in groote span ning, en, nadat zij had vernomen, dat Na- roumof een garde-officier was, maakte zij zichzelf velerlei verwijten. Had zij haar ge heim niet prijs gegeven aan een onbezonnen jongeling? Herman was de zoon van een destijds in Rusland ge vestigden Duitscher, die hem een klein kapitaal had nagelaten. Vast be sloten zijn onafhankelijkheid te behouden, nam hij zich voor dit geld onaangeroerd te laten en leefde vaJi zijn traktement op aller soberste wijze. Weinig spraakzaam, zeer eerzuchtig, stelde hij zijn kameraden zeiden in de gelegenheid den draak met hem te steken. Onder uiterlijke kalmte verborg hij folie passie, een bijna ziekelijko verbeel dingskracht doch hij beheerschto zich en had zich weten te onthouden van de afdwa lingen der jeugd. Geboren speler, had hij nog nooit een. kaart aangeraakt, daar hij begreep, dat zijn positie hot niet toeliet hij zeide het reeds zelf het noodige te offeren, ten einde liet overtollige to winnenen Jlochtans kon hij nachten lang in koortsachtige spanning, voor liofc groene laken, de wisselende kan sen van hét spel volgen. De anekdote over de drie speelkaarten van graaf Saint-Germain had zijn verbeel ding sterk geprikkeld; den ganschen nacht bleef hij er over nadenken. Als de oude gravin mij haar geheim eens toevertrouwdezei hij bij zichzelf, toen hij den volgonde-D avond door de straten van St.-Petersburg wandelde. Als zij mij maar drie winnend-: kaarten aanweesIk moet mij laten voorstellen! haar vertrou wen winnen, haar het hof maken Zij is al zeven en tachtig jaar! Nog deze week kan zij sterven, morgen misschien Trouwens cïc geheele historie zou er een woord van waar zijn Neen, spaar zaamheid, onthouding, arbeid, ziel dat zijn mijn drie gelukskaartenDaarmee zal mijn kapitaal verdriedubbeld worclen. Daarmee zijn mijn onafliankelijkneidmijn welvaart verzekerd. Aldus droomend, bevond hij zich in een der hoofdstraten van St.-Pétersburg, vlak voor een groot, antiek gebouwd heerenhui9. Do straat werd versperd cïoor rijtuigen, die éé>n voor één langs den schitterend ver lichten gevel defileerden. Uit do geopende portieren zag hij nu eens het voetje van een jonge vrouw, dan weer een rijlaars van een generaal te voorschijn komen, den eenen keer een a jour kousje, een andere maal een diplomatieke schoen. Een stoet van in pelsjassen er- mantels gedoken ge daanten passeerde den reusachtigen por tier; Herman bleef stilstaan. Wie woont hier? vroeg hij een nacht waker. Gravin X. Het was de grootmoeder van Tomski. Horman huiverde. De geschiedenis der drie kaarten leefde op in zijn verbeelding. Hij bleef langs het huis draaien, peinzend over de gravin, haar rijkdom, haar mys terie. In zijn armoedig woninkje teruggekeerd, lag hij ettelijko uren tobbend wakker, en toen eindelijk de slaap zijn zinnen had ver doofd, zag hij speelkaarten, dukaten, bank biljetten voer zijn oogen dansen. Hij maakte paroli 1) op paroii, altijd winnend, zijn zakken vullend met goud, ziju portefeuille volproppend met bankpapier. Bij het ont waken werd' hij wreed ontgoocheld en om afleiding te zoeken, ging hij weder -dwalen door dc stad. Weldra stond hij voor het huis van gravin X. Een onoverwinlijke kracht scheen hem daar te trekken. Achter een raam ontdekte hij een jeugdig vrou wenkopje met zwart haar, gracieus gebo gen over boek of handwerk. Plotseling wercl het hoofd opgehevenhij zag een frisch gezichtje, een paar donkere kij kers Dit besliste ove1* zijn lot- III Lisabeta deed hoed en mantel af, (oen de gravin haar weer terug liet roepen. Zij had tóch laten inspannen. Te-rwijl twee la keien. de oude dame in het rijtuig hescken, 1) Paroli verdubbeling van den inzet vouw in een speelkaart, om deze verdub beling aan te duiden (vert.) bemerkte Lisaheta eensklaps, dat de jonge officier pal naast haar stond; baar hand greep Zij schrikte hevig, maar hij was meteen verdwenen, een papiertje tusschen haar vingors achterlatend. Haastig stopt® zij het in haar handschoen Onderweg hoorde of zag zij niets. De gravin had de gewoonte om onder het- rijden van allorlei te vragen Wie is de heer, die ons daar groette? Hoe- heet deze brug? Wat staat er op dat* uithangbord 1 Lisabeta gaf telkens een verkeerd ant woord. en haalde zich een standje op den hals. Kind, wat mankeert je toch vandaag? Waarover zit je te suffen? Versta je me soms niet? Me dunkt, ik spreek duidelijk genoeg en ik ben gelukkig nog niet kiudsch l Lisabeta luisterde slechts half. Thuisgeko men, a loog zij dadelijk naar haar kamertje, trok liet papiertje uit haar handschoen Het Avas een „billet doux", t-eoder, res pectvol en woord voor woord uit een Duifc- sclien roman vertaald maar Lisabeta ken de geen Duitsch en vond het prachtig! Maar het bracht baar in moeilijkheid. Voor het eerst, had zij een groot geheim In correspondentie mot oen jongen man! Zijn vermetelheid maakte haar bang. Zij kreeg spijt, dat zij zoo onvoorzichtig was geweest, en wist niet, hoe te handelen. Niet meer voor het mam gaan zitten, den officier door koelheid afstooten? Zijn brief ierug- zenden Hem flink, gedecideerd ant woorden? Ach, hemel 1 Wat t-o doen? Zij had vriendin, noch raadgever. Zij be sloot te antAvoorden, (Wordt vorvc gd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5