Schoppenvrouw. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Januari. Tweede Blad. Anno 1921. Mo. 13683. KUNST EN LETTEREN. SPORT. FEUILLETON. m1 (®j BUITENL. WEEKOVERZICHT. Toen de geallieerden Duitschland met aanhang dan eindelijk hadden over wonnen, waren er pessimisten, die voor spelen: den oorlog heeft de entente ge wonnen den vrede heeft zg verspeld. Een pessimisme, gebaseerd op de kennis ,v^n het egoïsme, zooals dat geldt niet al- lepn voor het individu, maar ook voor een samenvoeging van individuen, gelijk een staat toch feitelijk is. Tijdens den oorlog Ui.tond maar één doel; overwinnen. Dat doel eenmaal bereikt, was het de kwestie om den buit te verdeelen en daarmee be gon inderdaad de misère, door de genoeni; de pessimisten gevreesd. Eenmaal gekom.n, vaar men zjjn wilde, herleefden onder de bondgenooten plotseling de vele groote en kleine eigen-belangen, die, dat spreekt, niealtjjd met elkaar in harmonie waren, langzamerhand is over den vrede van Ver sailles, hoe die daar binnenkamers ze.f3 is gefabriceerd, voldoende bekend geworden, om te begrijpen, hoe de politiek van geven en nemen, de eenig mogelijke om tot een TOÉultaat fe komen, meermalen aan een zijden draadje heeft gehangen. En in de twee jaar, die over dezen vrede zoo onge veer zijn verloopen, is het er natuurlijk niet beter op geworden. De voorspelling is niet te gewaagd, dat, hoe langer het daurt, voor men de overwinning realiseert m de entente-landen, het met de onderlinge ver- sti-r.ddhouding er hoe langer hoe slechter zal gaan voorstaan. Steeds scherper zul len naar voren treden de onderlinge wrij- vingppunten, steeds duidelijker zal zich ac- .oentueeren, wat ook de bondgenooten. scheidt De weerspiegeling daarvan ziet de wereld thans in hetgeen zich afspeelt ter huidige sitting van den Oppersten Raad. Opnieuw «ouden de makers van Europa's groote politiek gaan beschikken over het wel en wee van ons werelddeel. En de laatste aan duiding is zeker niet te riskant in verge lijking met wat werkelijk op het spel staat Off'cieel gingen wederom, gelgk tot nu toe geregeld voor iedere conferentie, de be richten over de grootst mogelijke harmonie en eenheid, de zitting vooraf, die slechts bedoelde, deze harmonie, als 't kón, nog te vergrootenl We- zouden haast zeggen: hoe meer officieel over eenheid wordt ge sproken, des te bedenkelijker ;ammelt deze. De juistheid daarvan ziet men overtuigend. Reeds vijf dagen is men bijeen, en nog is ten aanzien van geen enkel punt iets be reikt eerder zelfs het tegendeel. Tot op eer in verhouding zoo onbeduidend vraag stuk als de verdere Duitsche ontwapening is geworden, toe kon geen overeenstemming werden verkregen. Dat spreekt Doekdeelen an und für sich. De aanvallen, door een deel der Fran- fccht pers thans openlijk tegen Engeland, 'duf. tegen Lloyd George gericht, hebben 'dezen eenigen overgebleven maker van den vrede van Versailles Wilson telt immers ok niet meer mee kregel gemaakt en dat te eer, waar de Éngelsche premier met het oog op de toestanden in. eigen land liever vandaag dan morgen huiswaarts zou keeren. Briand, de stuurman van het Fran- sche schip van staat, heeft dan ook al een wenk gegeven, de critiek wat te ma tigen. Met "een kregel politicus is gewoon- Ifcs niet veel iaa te vangen't Typeert overigens de albtatie. Bezien we wat nader de punten, reeds ter tafel geweest. In de eerste plaats de ont- wapenlngskwestie. 't Is bekend genoeg, hoe Fnialar-d, goed beschouwd, over Duitsckland's ontwapening zeer tevreden is, erkennende, dat Michel heeft gedaan, wat redelijkerwijs gevergd worden kon. Frankrijk houdt zich echter geheel aan den letter van het vredesverdrag, zooals te Spa ©enigszins herzien. Zoolang dat minimum, aldus Marianne, niet is uitgevoerd, kan zij niet tevrfeden zijn, blijkbaar in overdreven angst voor een revanche va nhet momen teel weerloos gemaakte land. Niet inzien de, dat het op den duur alleen aankomen zal in hoeverre de geest van het Duftsdhe volk zich wijzigt, m.a.aw. in hoeverre het met de moedermelk totdusver ingezogeu militairisme uit de Duitsche volksziel wordt uitgebannen. Gelet, hoe deze geest in Duitschland zich nu nog openbaart in het vormen van roode en andere, legers, kan men, helaas, te dien aanzien, niet erg op timistisch zijn, maar een doordrijven tegen alles in zal dezen geest eerder versterken dan doen afnemen. Eens werden de bond genooten het niet het punt ging naar de commissie van deskundigen terug, die ten slotte met een ietwat verzacht voorstel kwamen, waarover nu opnieuw moet wor den gediscussieerd. In de tweede plaats het vraagstuk der hulpverleening aan Oostenrijk, waarvoor vereischt worden de adjcctiva: snel en af doende, wil dit land inderdaad gered wor den. Verwezen naar een commissie, die zich het hoofd zal breken over cle vraag, waar vandaan het geld, een 250 mïlioen, te ha len. Uitkomst ziet nog niemand. En mid delerwijl zakt Oostenrijk meer en meer af in Duitsch vaarwater In de derde plaats het Oostersche my sterie. Uitgesteld t^t een nadere conferen tie te Londen, waar ook Griekenland en Turkije zijn genoodigd. Men denke nu niet, dat dit een herziening van het vrédesver- drag van Sèvres bet eekent, dus een wijken van Engeland voor Frankrijk, o neen. Ook al komen do Turksche nationalisten niet officieel meepraten, toch mag die conclusie niet worden getrokken, traoht de Engelsche pers de goê-gemeente diets te maken. Als of het noodig is, opnieuw te confereeren. wanneer alles bij het oude zou blijven I Of gestuurd wordt in de richting van een com promis: erkenning van Konstantijn, Grie kenland stelt Turkije voor een deel tevre den 7 En last not least, de kwestie der Duitsche schadevergoeding. Men weet, hoe deze in een periode van 4 stadia zou worden gere geld halverwege de eerste is men al blij ven steken. Opnieuw werd toen koers ge zet naar uitstel van bepaling der totaal som en naar vaststelling van voorloopige «?en vijftal'annuïteiten. Duitschland was on der zekere condities daarvoor te vinden, condities, die bij ons difect de argwaan wekfen, dat ze zoo gesteld waren, dat er in werkelijkheid weinig komen kon van deze koerswending. Of mede daaraan is toe te schrijven, hoe Doumer, de nieuwe Fran- sche minister van financien, plotseling ter zitting kwam met ee nvoorstel, d/at eventjes het dubbele bedrag eischte van wat te Bou logne destijds werd overeengekomen, maar onuitvoerbaar werd geacht? t Ls te begrij- pen, dat Lloyd George een vreemd gezicht zette en dat de heele kwestie door Dou- mer's blijkbaar persoonlijk ingrijoen ach terop is geholpen. Op een of andere ma nier moet Frankrijk zich weer uit deze nieuwe verwarring draaien en de kans Hikt groot, dat Loucheur dat varkentje zal moe ten wassclien. Lukt dit. dan is men echter nog even ver, als toen men begon Of dit laatste niet van toepassing is op deze hefle week van bernad^lTsjrne? Tentoonstelling J. Eekman. Kunsthandel D. Sala. Breestraat. II. Een huivering van geluk moet wel dezen kunstenaar doorvaren hebben, toen hij de teekeningen die nu tentoongesteld zijn tot en einde had* gebracht En nu na maan den, jaren misschien bedelen ze om een kooper; is het eigenlijk niet betreurens waard. Er is veel kommer onder de kun stenaars; waarom het niet eens gezegd; maar zij zijn de sterken, te fier om te kla gen; het beste wat in'hen leeft geven ze de menschen en ze zien bij hun werk op geen dag of nacht, want wat hen bezield, laat hen niet los totdat het is neergelegd in bevredigenden vorm. Geen klacht wordt gehoord, dan verholen, misschien in lnm werk. In ,,de Armen" is de misère wei diep ge peild en even sterk moet wel het geloof in beter geweest zijn, kon hij ze zóó geven De spanning va nden geest trilt na in deze figuren, zooals ze voor ons staan; dat is haar groobe waarde. Toen hij ze maakte, was hij die man in schamele kleeren, ver jaagd van huis en hof; verwoest was zijn landy de oorlog woedde; het prikkeldraad herinnert daar even aan; vertrouwen en geloof zijn geschokt. Binnenin zich voelde hij het knagende der zedelijke ellende, der geestelijke armoede, want ook d&t is hier sterkdat schreit in hun oogen, dat zit in de crucifix. Beurtelings was hij ieder dezer menschen, doorvoelde hij hun leed, en het werd zijn leed, Waar kon hij ook leggen in den jongen man dat verlangen naar beter, die heimwee naar zedelijke en geestelijke opheffing. Hier groeit uit de boom van-verdriet. Dat de wereld hem een droom is, dat blijkt wel uit. de opvatting van het land schap en duidelijk komt ons dat ook tegen uit de fijn-kleurige teekenïnghet witte dorp. Een vreemde atmosfeer hangt hier. Als centrum is er een kerkje op een hoog te, blank rijzen zijn muren op in het blauw droomerig omhuifd door lang uitloopende wilgentwijgen. Wat wil het van ons, waar toe «het in het centrum geplaatst, waar toe die knoestige stammen, waaruit het takwerk sprookjesachtig fijn opschiet. Waarom van het kerkje de ingang t van ons afgekeerd en naar ons toe de absis, de plaats der heilige handeling. De witte huisjes rijen zich tot achter grond tegen den horizon op clen voor grond iechts is het of spichtige geesten uit de knoesten Her wilgen oprijzen. Links op den voorgrond drie menschen, net slechts de hoofden zichtbaar, die" vrouw vooraan met haar witte kap en de twee mannen daarachter. Niets vroolijks is hier of luch tigs. Geen charme van een pittoresk rijend dorpscomplex. De oogen dier menschen laten ons niet meer los, wat willen ze. Waartoe die ernst Er is een vreemde spanning die oogen, die gezichten sugge- reeren in dit sprookjesdorjs een zonderlinge atmosfeer. Ze zijn metf hun drieen, maar voor ons gevoel is heel dit dorpje door trokken van eenderen geest- Voel in die stilte, in di,e spanning den teekenaar zelf. Welk een verschil is er d'an tusschcn het rijzige van het geheel en het sterk horizontale in de figuurgroep. Hun geziohten zijn als dat van den middelste op „de Armen", wat minder fel, minder schrijnendzijn als dat van de Sphinx. In deze -eenzaamheid groeit uit de daad. Ga niet denken welk dorpje het voor kan stel len, maar zoek het in het binnenste van den kunstenaar. Dan is hier voor hem ge weest het Soltanc, waarvan we lezen in de Parzival. In Soltane, in de Eenzaamheid groeit de ziel uit tot de daad. En niet al3 in de Middeneeuwen zal die daad vragen naar het zwaard teneinde de geestelijke Idee te verwerkelijken, maar naar den daad des geestes: het voile geestesleven In dienst der Idee. Wat Eekman verlangt kan hem niet de kerk schenken, daar haar geestelijk goed rnet tV tijden vervlakt is, en de maatschap pij laat hem ledig gaan en in zioh voelt hij leven het diep religieuse, een gedachte ruimer en wijdscher, ontworsteld nan dé enge banden der klein-menschelijke samen leving. Hier bro'eit de geestelijke daad. Mm. VOETBAL. Wedsfrijdprogramma voor Zondag. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. West le kl V. O. C.Haarlem ;B1. Wii-fc—H. V V. V. V. A.—D. F. O.Spar ta.Spartaan A. F C.Ajax; H. B. S. U. V. V. W e 8 t 3e kl. :D. V. V.Delfia; B. M. T.-A. S. O. LEIDSOHE VOETBALBOND, le kl.U. V. S. IIBe-resteyn 1:1.30 uur 2e kl.: D. L. V. II—U. V. S. mb:2.30 uur. 3e kl.D V. S. II—A. S. C. Illb 12 uur A. C. lilaKweekschool: 2 uur; L. A. V. V. ILugdunum Illc2 uurLugdmnun IHbBeresteyn III11 uur. A dl s p i r.-a f d.U. V. S.—L. F. C b 12 uurL. F. C.aLugdunum 2 uur. West IB: H. S. V.-D. H. B. S. C.Ro zenburg—O. S. C. K. Wc3t IC: AdvendoHercules: D. D. V. —Ready. West IIE; Kood-Wit—Fluks II. Oost IA; A. K. C.— H. K. C.Be Quick E. K. O. A. Z. E. 2e Ronde: Haarlem—Excelsior. I. Bij den garde-luitenant Naroumof werd gespeeld. Een lange wintornacht was on gemerkt omgevlogen en het bleek vijf uren in den morgen te zijn, toen men het sou per serveerde. Zij. die gewonnen hadden, gingen met reuzenlrek aan tafelanderen tuurden op hun leege borden. Doch van lieverlode met behulp van den champag ne begon het gesprek te vlotten en meer algemeen te worden. Hoe is het vandaag, Sourine? vroeg de gastheer aan een zijner kameraden. Verloren, als altijd! Ik héb geen ge luk i Je weet hoe lakoniek ik ben nooit verander ik mijn spel en ik verlies \oortdu- rend Wat Je hebt den ganschen avond niet op rood gezet'? Neen maar, dat is sterk. Hoe vindt je Herman? vroeg een der gennodigden, wijzend naar een jong offi cies van de genie. Die jongen heeft nog nooit een kaart, aangeraakt en hij zit naar on-? te kijken tot vijf uur in den morgen I „Het spel interesseert me, zeide Herman, maar ik heb geen lust het noodige te wa gen om het overtollige te winnen. Herman is een Duitsoher hij leeft zuing, voila toutriep Tcwnsky uit, maar ty pischer is het met mijn grootmoeder, gra vin Anna Fedotovna. Hoezoo? vroegen de vrienden. Hebben jullie niet opgelet ,dat zij nooit speelt? Een vrouw van tachtig jaren, cfie niet gokt, ja, d&t is inderdaad buitengewoon? En weet jullie waarom? Neen, heeft zij er een reden voor? Wel, jullie moet weten, dat rniju grootmoeder een jaar of zestig geléden naar Parijs vertrok en daar enorm veel succes had. Men liep compleet achter haar aan om de „Russische Venus" te zien! Zelfs Richelieu maakte haar het hof. In dien tijd speelden de dames faro. Faro is een ha zardspel, dat zoo genoemd wordt, omdat vroeger op de bij dit spel gebruikte kaarten een Egyptische koning afgebeeld was. En zekeren avond, aan het hof, verloor zij een belangrijke som, welke zij den hertog van Orleans, op eerewoord, schuldig bleef. Thuisgekomen, ontdeed grootmoeder zich van haar mouehes en van haar hoepelrok en in dat tragische toilet ging zij haar te genspoed aan grootvader vertellen, hem geld vragend ter vereffening der schuld. Grootvader zaliger was de zaakwaarne mer van zijn vrouw. Hij vreesde haar, doch het genoemde bedrag maakte hem razend! van drift; een en ander nerokenend, be-' wees hij grootmoeder, dat zij in zes maan den tijds een half mlllioen had uitgegeven. Kort en goed hij weigerde de gevraagde ondersteuning. Gij begrijpt grootmoeders woedeZij diende hem een oorvijg toe als toeken harer verontwaardiging. Den vol genden morgen waagde zij een nieuwe po ging. Voor 't eerst in haar leven wilde zij redelijk overleggen, trachtte te bewijzen, dater schulden en sohulden bestaan en men een prins niet kan behandelen als *on stalknecht Alles tevergeefsl Grootvader bleef onvermurwbaar Grootmoeder wist raad. Gelukkig kende zij een man, die des tijds heel beroemd heette. Jullie hebt wei hooren spreken over graaf Saint-Germain, van wien men zulke wonderen verhaalt Hij gaf zich uit voor een soort „Wandelen de Jood' bezitter van het levens-elixer en den steen dor wijzen. Sommigen bespotten hem als kwakzalver. In rijn mémoireS maakt Casanova hem voor een spion uit. Hoe het ook rij, niettegenstaande zijn le vensmysterie, was Saint-Gormaki in eerste kringen zeer gezocht en werkelijk een char mante kerel. Tot op heden heeft grootmoe der respect voor hem behouden en rij wordt rood van kwaadheid, als iemand oneerbie dig over hem durft spreken. Zij meende dus, dat hij haar helpen zou, en schreef daarom een briefje met het vrien delijk verzoek eens bij haar aan te loopen. De oude wonderdoener liet niet'lang op zich wachten. Hij vond haar in de zwartste stemming. Met enkele woorden bracht zij hem op de hoogte, vertelde van haar pech, do wreedheid van haar echtgenoot, en hoe haar hoop gevestigd was op zijn welwil lendheid en vriendsohap. Saint-Germain dacht even na, gaf toen ten antwoord1: Mevrouw, het zou geen kunst zijn a het geld te leen en maar Ik weet zeker, dat gij geen rust zoudt vinden, «alvorens het terugbetaald te hebbenik mag u niet uit de eene ongelegenheid helpen om te gera ken in een andere. Er bestaat een middel om uw sohuld af te doen. Gij moet die her winnen Maar beste graaf, viel grootmoeder Overzicht. Zondag op Zondag krijgt Blauw Wit gevaarlijke tegenstanders tegenover zich tegenstanders, waarvan de Amsterdammers weliswaar kunnen winnen, maar waarvoor rij toch erg moeten oppassen. Zoo ook mor gen zal H. Y. Y. den wedstrijd niet cadeau geven. Ajax daarentegen komt in de laat ste weken tegeiï de zwakke broederen in het veld. A. F. C. althans zal wel weinig moeite opleveren. Sparta—Spartaan is een wedstrijd waarbij Sparta de kans krijgt één misschien wel twee punten te veroveren. V. O. C.Haarlem is natuurlijk voor Haar lem, tenzij bij V. O. C. de doelpunten- woede nog niet bekoeld is. D. F. C. wint van V Y. A. terwijl wij bij H. B. S.U. V. Y. het meeste voor een gelijk spel voelen. In 3 D morgen slechts twee wedstrijden. Waarom, is ons een raadsel. U. V. S. moet nog.de helft van het programma afwerken. B. M. T. en Delft dito en hiervoor zijn dus zeker nog minstens twee maanden noodig. Voor ons Leidenaars-is het morgen een I belangrijke dag A. S. C. moet op bezoek bij B. M- D.krijgt dus haar zwaarste wed strijd te spelen Wordt er in Den Haag ge wonnen, dan stijgen de kansen van A. S. I C. aanmerkelijk, terwijl bij een. gelijk spel al, de rood-zwartcn hun kampïoenschaps- illusie's rien vergaan. Gewonnen kan er worden. Lukt het in het begin even, maakt A. B. C. het eerste doelpunt, dan rijn de puntjes die Leiden aan een tweede klasser moeten helpen, wel binnen, maar scoort B. M. T. het eerst, dan geven wij voor A. S. C. niets De roodzwarten weten dit zelf wel, ern laaf. het dus voor hen een aanspo ring rijn, om direct flink aan te pakken, en dan ook te blijven volhouden. Niet al leen moet er gewonnen worden, maar het aantal doelpunten voor moet zoo groot mogelijk zijn en aan Walstra de t-ak om rijn doel heelemaal schoon te houden im mers het doelgemiddelde kan in 3 D do be slissing geven. Rood-zwarten wij rekenen op jelui! Overigens is D. Y. Y,Delfia na tuurlijk voor de gasten. De L. V B. heeft haar programma voor de le klas zoo goed ab afgewerkt, en der halve rijn le klas wedstrijden sporadisch. Zoo ongemerkt is Lugdunum al definitief kampioen geworden. Niemand twijfelde er natuurlijk aan, maar de green-witten kun nen met voldoening op hun prestaties in dit seizoen terug zien, te meer nog daar ook in bijna alle lagere afciteelingen een Lugdunum-elftal kampioen wordt. Voor morgen dan in de le kl. U. Y. S. 2Bere- steijn waarbij wij de Yoorschotenaren wel een kans geven. In de tweede klas is D. L. V. 2U. Y S. 3 waarschijnlijk eveneens voor de gasten. De derde klas wij kunnen ons de wanhoop van den compet-ï- tieleider voorstellen, als wij nagaan hóe- veel wedstrijden in deze afdeeLing nog ge speeld moeten worden. Yoor morgen rijn er weer vier vastgesteld. De A. S. C. elf tallen zullen wel weten t© zegevieren 3 b over D. V. S. 2 en 3a over Kweekschool. L. A. V. Y. 1 achten wij de méerderc van Lugdunum 3c, terwijl Lugdunum 3b zal winnen vaD Beresteijn 3. In de beide wed strijden voor de Adsp.-afdeeling geren wij de L. F. 0. elftallen wel een kans. De L. V- B.-beker. Het bestuur van den L. V. B. heeft be paald dat voor de a.s. bekercoanpetitie, in verband met de enkele maanden waarin de competitie's moeten worden afgewerkt de N. Y. B. elftallen ook zoo noodig zullen worden vrijgesteld van de 2e en 3e ronde, terwijl ook zoo noodig wijziging zal gebracht worden in de bepaling, dat bij een gelijk spel, beide elftallen in de volgende rondo komen. Deze bepaling geldt dus nog wel voor de le ronde waarvan de loting isLug- dummi 1Lugdunum 3b A. S. C. 2U. V. S. 2; D. L. V. 1—D. V. S. 2;.Lugdunum 3aLugdunum 9; Bereeteijn 1D. V. S. L. F. O. 2Berestéijn 2. HOCKEY. Yoor den Damcs-Hockey-Bond spoelt Lei- dén morgen in Den Haag tegen H- O- C. KORFBAL- Programma voor morgen- West IA: Fluks—D. T. V.; D. E. V.— Fitesse (L.)DeetosD .V. D. in de rede, ge hebt het toch gehoord: ik berit geen pistool 1) meer Dit behoeft ook niet, hernam Saint- Germain luisterde maar Daarop ver trouwde hij haar een geheim toe, waar jullie zeker goud voor geven zoudt Al de officieren luisterden in gespannen aandacht. Tomski zweeg, om zijn pijp aan te steken, deed een paar trekjes en ver volgde Nog dienzelfden avond begaf groot moeder zich naar den speelavond aan het hof van Versailles. Do hertog van Orleans hield de bank. Grootmoeder verzon een uitvlucht, ten einde rich to excuseeren over heb niet-voldoen der schuld, toén ging zij zitten en begon te spelen. Zij koos drio kaartende eerste wonrij verdubbelde haar inzet op de tweede, won wederom verdubbelde op de derde, om kort te gaan, zij vereffende glorierijk haar schuld! Puur toeval! zei een der officieren. Wat een verhaalriep Herman uit. 't Waren dus gemerkte kaarten? vroeg een derde. Ik geloof hot niet, antwoordde Toanski ernstig. Mijn hemd 1 riep Naroumof jij hebt een grootmoeder, dao drie winnende kaar ten kent, on je kunt ze niet to weten komen? Daar rit. juist do moeilijkheid! her nam Tconski. Zij had vier zoons, waaronder mijn vader. Drie er van waren aartsspe lers, doch zij hebben het geheim niet uit haar kunnen krijgen. Maar heb volgende heeft mijn ooin. graaf Ivan Ilitch, mij voor waar verteld: Tchaplitzki. die, zooals 1) Gouden munt ter waarde van 10 francs (vert.). Overzicht. De kansen op een eventueel Leidsch kaïn pioenschap zijn er sedert 1.1. Zondag niet op verbeterd. Wel is waar behaalt Vitesse nog zege op zege, maar haar grootste con current Deetos, blijft de leiding houden en staat er na de overwinning op Fluks nog beter voor. Yitesse (L.) heeft nog 2 uitwed strijden te spelen, waarin zij geen enkel punt meer mag verliezen, terwijl de Dordfc- sche ploeg nog 2 thuis- en 1 uitwedstrijd le spelen heeft De thuiswedstrijden zal zij wel weten te winnen, zoodat alles zal af hangen van den wedstrijd D. T. V.Dee tos. Of deze Amsterdamsche ploeg Deetos haar kampioenschap kan ontnemen weten wo niet, gezien haar wisselvallig spel. In ieder geval zal onze indruk over haar mor genavond versterkt of verzwakt zijn, als wij haar tegen Fluks hebben zien spelen. Onze rood-wjtte Leïctenaars zijn op eigen veld al tijd zeer gevaarlijke tegenstanders en al leen door het uit vorm zijn van een der vakken verliest zij dan ook op eigen ter rein. Wat wij nu moetên zeggen van aen wedstrijd op morgen is al zeer dubieus. We kunnen haar net zoo goed een neder laag als een zege voorspellen, daar dit ge heel afhangt van de doelcapaciteïten der rood-witten. Een enkelen keer zijn ze Wel uit hun slof geschoten, waardoor ze zeec groote overwinningen wisten te behalen. Him doelgemiddelde is dlaardoor dan ook het mooist en ongekend voor de plaats, die zij inneemt. Haar spel is zeker niet slech ter, dan van de overige IAers. Ja zelfs ls het, zooals men ons van bevoegde zijde meedeelt, beter dan van de a.s. kampioen Deetos. Wij hopen en vertrouwen daarom er op, dat Fluks Zondag eens niet ovec pech of i. d. te klagen heeft, en D. T. V. aan den lijve zal laten voelen, dat ze tot betere dingen in staat is. Yitesse (L.) moet haar voorlaatsten wed strijd spelen te Amsterdam. Op haar heb ben we langzamerhand meer vertrouwen gekregen, zoodat we haar toekomst niet donker kunnen inzien. Na een vvijfelend "begin, heeft ze zich geheel hersteld en na de nederlaag tegen Fluks in November van hel vorige jaar geen nederlaag meer gele den. We kunen gerust zeggen, dat zo haar oude spelvorm weer te pakken heeft, zoo dat geen enkele Yer. tegen dit fnuikende en tactische spel bestand is. Zoo zal ook D. E._ Y., d'at .hier met 52 het onderspit moest delven, morgen weer hetzelfde lot onder- faan, vooral ook omdat ze niet meer zoo in vorm ls als vroeger, wat o.a. haar wed strijd tegen D. E. D. op 11.1 Zondag be wees. Deetos heeft het morgen gemakkelijker, daar ze D. Y. D. moet ontvangen. De blauw-witle Amsterdammers zullen in hei veld weliswaar niet veel onderdoen voor de Dordtenaren, maar wel in het sooren. Dit onderdeel, waaruit toch de successen voort spruiten, ontbreekt geheel bij haar. Deetos beschikt over een aantal goede schutters, die wel de korf zullen weten te vinden. Wij vreezen voor een dubbele-cijfers-neder- laag voor D. Y. D. In Den Haag zal H. S. Y. haar goede kansen op het kampioenschap behouden door D. H. B. S. C. een Lesje te geven. In 't begin van het seizoen wist H. S. V, slechts een 64 zege op haar te behalen, maar toen speelden de Dordtenaren vuri ger en beter, dan op het oogenblik. Wil zij echter niet onder A. L. O. komen, dan diene ze de score zoo laag mogelijk te hou den, of in ieder geval voor voldoende tegen punten te zorgen. Indien H. S. V. niet terdege oppast, en de zaken niot te licht aanvaardt, zooals dat menig keer - voor kwam, dan zou D. H. B. 6. C. dit wel kun nen gelukken. Rozenburg ontvangt O. S. C. R Hoewel ze het deze nog zeer lastig kan maken, zal ze het op den langen duur niet kunnen jullie weefc misschien, in armoede is gestor ven, na inillioencn stuk geslagen to bob ben Tchaplitzki verloor eons in zijn. jeugd driehonderd duizend roebel. Hij was do wanhoop nabij. Grootmoeder, anders niet .toegeeflijk voor de onbezonnenheid van jongelieden, maakte, wonder boven wonder, een uitzondering voor hem rij gaf hem drio kaarten, om na elkander uit to spelen, onder bedinging, dat hij na dien nimmer meer mocht gokken Terstond ging Tchaplitszki naar zijn partner om revanche te nemen. Op do eerste kaart zette hij vijftig duizend roebel. Hij wonverdubbeld o den inzet enfin, met zijn drie kaarten betaalde hij de schuld en hield nog over Maar bet is warem pel al zes uurMe dunkt, wo moesten eens gaan slapen Iedereen dlronk zijn glas leeg, en men nam afsoheid. II. De oude gravin Anna Fedotovna zat voor een spiegel in haar kleedkamer. Drie ka mermeisjes stonden om haar heen; do eeno gaf een potje rouge, de andere e»cn doos met zwarte spelden aan, dk> derdo hield een enorm-groote kanten muts mek f el-kleurige linten in do hand. De gravin maakte niet do minste aanspraak meer op schoonhoid, doch zij had do gewoonten harer jeugd behouden Zij kleedde zich naar do mode van vijftig jaar terug en besteedde aan haar toilet den tijd en heb geld van een vrouw der wereld' uit de vorige eeuw. Haar gczelschapsuffrouw zat in de ven- stemis aan een borduurraam te werken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5