No. 33373. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 18 Januari. Tweede B§ad. Anno 1929. GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN, FEUILLETON. VREEMBEN. Hetlijkvandensedert27Decem- bor j.L te Voorburg vermisten 25-jarigen H. iö uit den Vliet nabij de Geestbrug opge haald. Aan bet bijkantoor in Deu Haag .van een Amsterdamsche bank zijn zoo meldt „De Avp." door de directie ver duisteringen en ernstige knoeierijen ontdekt. Hoe groot bet ontvreemde bedrag is, ken niet worden, medegedeeld, maar wel staat, volgens genoemd blad, reeds vast, dat geen 'der cliënteele schade zal lgden, wijl het verb lies door verzekering is gedekt. Een van de chefs, de schuldige, is in hechtenis geno men; «jon ander is in verband met deze ver duistering ontslagen. Op den Rotterdamse hen weg nabij de Zweth, to Delft, is Zondagmorgen een Haagsche auto, ten gevolge van de gladheid van den weg, in volle vaart tegen den Schiedijk geloopen, waarop zjj muurvast bleef zitten. De inzittenden bekwamen geen letsel. Er moest hulp uit 's-Gravenhage ko men, om de auto weder op den weg te bren gen. Te Delft is H. M. in een vo 1 ks 1 o- gement in de Doelenstraat bij het eten van erwtensoep in een stukje spek gestikt. De dood trad onmiddellijk in. Te Delft hebben de kasteleins in de volkszaken den prijs van den borrel te ruggebracht van 20 op 15 ets. De klanten wilden geen twee dubbeltjes voor een glas jenever betalen. Op een desbetreffend v e r- zoek van ruim 100 belanghebbenden, die te Rotterdam liun zaken hebben of in be trekking zijn, is beschikt, dat, behoudens goedkeuring van de Regeering, van 24 dezer af een electrisclie trein naar Sche- 6 uur 20 min. van Rotterdam zal vertrek ken, van Leidschendam af aan de tus- schenstations zal stoppen en te 7 uur 2 min. tc Scheveningen zal aankomen. („N. R. Cl;») Een 74-j a rig gepensionneerd onderwijzer te Brielle, die reeds 9 jaar ge leden den dienst verliet, ontving van heb gemeentebestuur te Brielle heb verzoek, om zich weer als tijdelijk onderwijzer beschik baar te stellen. Zondagmorgen is bij h et v is- schen op de Noordpier te IJmuiden de 15- jarige J. Y. H., wonende te Haarlem, in de Valkenstraat, door onbekende oer zaak bin nen de pieren te water geraakt en verdron ken. Het lijk is enkele oogenblikken later door militairen van het pantserforfc tussc-hen de blokken teruggevonden. Het Haarlems che politie r ap- port deelt mee, dat er thans licht gekomen is in de zaak van den dubbelen unoord, die op Zaterdagavond 5 November 1910 to Spaarndam heeft plaats gehad. Daar zijn toen de bejaarde gemeente ontvanger Melohior en zijn even eens bejaarde zuster, die huishoudster bij hem was, vermoord. Beiden werden met bijna geheel afgesneden hals* in hun een zame woning bij de sluis te- Spaarndam gevonden. De moordenaars hadden zich meester gemaakt van een geldkistje met ongeveer f 1200. De daclersbleven onbekend. Maar nu, drie maanden geleden, hield de Haarlemsche recherche aan het in de Raamsiecg te Haarlem wonende echtpaar M., verdacht van een zedenmisdrijf ten opzichte van hun minderjarig dochtertje, en werd bekend, dat M. zich in dronken schap herhaaldelijk had uitgelaten over don moord in Spaarndiam Dit had een nader onderzoek tot gevolgvele getiiigen werden gehoord, te Spaarndam en in ver schillende steden van ons land. Ook werd aangehouden D. R., een 35-jarige losse werkman, die vroegèr. te Spaarndam ge woond heeft. Deze R. is vroeger ook meer malen in deze zaak gehoord; op den mor gen na de ontdekking van den moord is R. ook aangehouden en verhoord. M. en R. worden thans verdacht de in braak en de moorden samen gepleegd te hebben. De recherche heeft verschillende aanwijzingen tegen hen en meent, dat die voldoende zullen zijn voor hun veroor- deeling. M. woondb destijds ook te Spaarndam. In den avond van den moord is R. bij hem thuis geweest; er was toon een feestje, omdat de vrouw van M. jarig was Dien zelfden dag was bij M een varken ge slacht. Vermoedelijk zijn de slagersnftssen bij den moord gebruikt. M. is thans 55 jaar. De beide aangehoudenen blijven ontken nen. Het onderzoek duurt nog voort. net g e d e r d e ineen klefneHer- vormde Gemeente in Noord-Holland beven het IJ. Een rijke boer, ouderling, een der hoogstaangeslagenen in den hoofd el ijken cm- slag der burgerlijke gemeente, was in den kerkelb'ken omslag twee gulden verhoogd. Dit vond de man zoo verschrikkelijk, dat hg uit protest daartegen een huursfcoel in de kerk van f2.50 per j'aar opzegde. Want: „dan hebben ze er nog twee kwartjes scha de van..." Een schip in nood. Dertig mijl noordelijk van Terschelling ia een Ame- rikaansch stoomschip in nood. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Het bureau Wijsmuller meldt: Na op ons draadloos telegraafstation te IJmuiden noodsignalen te hebben opgevan gen van het 12.000 tons Amerikaansche 1 stoomschip „Defiance", werd door de Ameri kaansche shipping-board met onzen bergings- dienst contract gemaakt op basis no cure no pay, om genoemd stoomschip assistentie te verleenen en te trachten" het in behou den haten te brengen. De „Defiauce" ligt voor twee ankers in de Noordzee op 53 gra den 46 minuten Noorderbreedte en 4 gra den 59 minuten Oosterlengte, met gebroken turbines, en maakt eenig water. Onze sleepboot „Drente" van 1200 I. P.K. vertrok van Nieuwediep om de J}Defiance" op te speren. Dr, J.' H. Gunning, Ned-Herv. pr e- dikant te Serooskerke, vroeger te Leiden en te Utrecht, antwoordt in „Pniël" mevr. v. A. te A„, die hem beklaagt over zijn iso lement: „Ik bid u, beklaag mij! niet over mgn Iso- ment. En beangstig u niet over mijn gemis aan uw steedsche beschaving! Wij hebben hier maar een boeren-gemeeoteraad", doch tooneelen en scheldpartijen, zooals ze bij u in den Amsterdamschen Raad voorkomen, zijn hier onbekend., Daar zijn mijn. Walcker- schc landlieden te fatsoenlijk voor!" Wegens een storing in het elec trisclie net moesten'Zondagavond in de ver schillende kerken te Maurssen de diensten bij kaarslicht gehouden worden. Te Dinteloord heeft de heng- stenvereeniging een hengst aangekocht van f22.000. Onder zeen groote belangstel ling werd te Sneek het huwelijk voltrokken tusschen den 67-jarigen man en het 17-jarige meisj'e. De bruidsstoet werd geopend en ge sloten door een groote schare, welke dóór allerlei liedjes van zijn „belangstelling" deed blijken. Een 6-tal agenten geleidde den stoet, ter bewaring van de orde, welke na afloop der plechtigheid toch nog dreigde verstoord to worden, daar eenige opgeschoten jongens de loopplank van. het scheepje, waar het bruidspaar zrjn verdere dagen hoopt te slij ten hadden in het water geworpen, wat den vader van het' bruidje zoo in woede deed uitbarsten, dat hij met een bgl gewa pend op de jongens losstoof. Gelukkig wist de politie erger te voorkomen. Het contract tii s s ch en de Friesche Boerenbonden en de Zuivelfabriek besturen met de arbeiders omtrent de loon- en arbeidsvoorwaarden voor 1921 is nog steeds niet gesloten. Ten gevolge van cüe malaise is de boer zeer huiverig ge worden een bindende overeenkomst aan te gaan. Terwijl de arbeiders oordeelen, dat van geen loonsverlaging sprake kan zijn, willen, de boeren zich niet verbinden een gelijk loon of een hooger loon dan in. 1920 te betalen. En zoo ziet men, dat de georganiseerde werkgevers in het boe renbedrijf tegenover de georganiseerde ar beiders staan. Het hier en daar gepleegde overleg leidde niet tot een resultaat. Daar de werkgevers niet alle eisohen der arbei ders wilden inwilligen, aanvaardden dezs niet de voorstellen tot hooger loon en kor toren werktijd. Met algemeen© stemmen bosloot toen de werkgeversorganisatie de voorgestelde ver beteringen in te tvekken en tevens af te wijzen het verzoek' om een duurtetoeslag. "In andere gemeenten wensclien de geor ganiseerde werkgevers geen contract af te sluiten met de modern georganiseerde ar beiders; zij* wensclien geheel vrij te blij ven en te handelen naar omstandigheden in verband met de resultaten, die haar bedrijf dit jaar zal opleveren. Waar zich flinke werkkrachten legert een weekloon van 23 a 25 gld. aanmelden,; meest ongeorganiseerde werklieden daar oordeelen d'e werkgevers niet gobon-r den te zijn in te gaari op de boogere loo- nen, die georganiseerden vragen. In den Zuid-Westhoek der provincie heb ben sommige veehouders met liun arbeiders gecontracteerd tegen een loon van 28 glcl. per week, doch dit is geen contract tus- schen organisaties. Ook in het zuivelbedrijf gaat het met de loonregeling niet vlug. Ook daar zien fabrieksbesturen de toekomst niet rooskleu rig in. Bovendien heerselit liier een gespannen verhouding, die er tusschen de coöpera tieve en speculatieve fabrieken bestaat. Van de zijde der georganiseerde zuivel- arbeiders streeft men naar Versterking cler organisatie ook aan speculatieve fa brieken. De organisatie vraagt dan ook in de col lectieve arbeidersovereenkomsten vast te leggen: de invoering van verplicht lidmaat schap van het personeel bij een bestaande vakorganisatie. Slapte. De werkgevers in het tuinders-, kweekerg-, en warmoezeniersbo- drrjf te Nederhorst-den-Berg, in de Hor- stermeerpoJder en in de Vechtstreek heb ben zich genoodzaakt gezien bij den aan vang der voorjaarscampagne de dagloonen van f34 terug te brengen op f22.50. Willen de arbeiders deze loonen niet aan- aarden, dan zal het bedrijf worden stilge legd, aangezien voor de producten op de Amsterdamsche en Gooische veilingen geen hooge prijzen meer kunnen gemaakt worden. Te Steenwrjk heeft Zaterdag een deel van de knechten, wérkzaam op de stoom hout zager^ van de firma J. Wicherson en Zn. ontslag gekregen. Te Vriezenveen wordt bg de firma Jansen en Tilanus in de weverg en breierij nog slechts drie dagen per week gewerkt. Te Winschoten heeft de firma F. Veen- stra en Zonen het personeel aangezegd, dat met veertien dagen het uurloon iO cent zal worden verlaagd. Do bruinkoolontginning „Graetheide" te Sittard is stopgezet. Het aantal arbeiders was den laatsten tijd reeds belangrijk ver minderd. Wegens slapte in de Gooische tapijtin dustrie is mét medio-Januari een verkorte arbeidstijd ingevoerd o.a, voor een viertal Hilversumsche fabrieken. Per week zal voor- loopig acht uren minder gewerkt worden, terwijl meerdere inkrimping van den- arbeids tijd te wachten is. Prgsdaling. Een bakker te Middelburg heeft den prijs van het wittebrood gebracht op 25 cent per 8 ons. Te Middelburg is de prijs van het rund- vleesch met 10 cent en die van het var- kensvleesch met 20 cent per K.G. verlaagd. Op de eiermarkt te Tiel waren Maandag dubbel zooveel eieren ter markt als de vorige week (80.000 stuks). De handel was flauw en de prijs liep niet minder dan 7V2 9 cents, vergeleken bij dien der vorige week, terug. De groothandel besteedde f9f ID/g per 100 stuks, particulieren gaven tot 12.Va' cent per stuk. De boterfabriek te Eldrik gemeente An- gerlo, die een groot gedeelte der gemeen te Doesburg van melk en boter voorziet, heeft volgens de „Tel." den prijs der boter gebracht op f3.30 per K.G. De prijs der melk is thans f0.20 per liter. Muizenplaag. Men schrijft uit den Frieschen Greidhoek: Reeds in den nazomer begonnen in den Frieschen Greidhoek de veldmuizen zich in de weilanden bedenkelijk te vermenigvuldi gen. Men vond ze vaak bij menigte onder wat lang te velde staande oppertjes hooi. Begunstigd door den daarop gevolgden dro gen herfst en voorwihter, nam hun aantal gestadig zoozeer toe, dat men zoo langza merhand volkomen naar waarheid kon gaan- spreken van een ware muizenplaag. Do meeste weilanden vertoonen aan de opper vlakte een warnet van de grilligste muizen- rillen en zijn als het ware geheel doorzeefd met ontelbare muizengaten, alsof eeri reu- zen-mitrailleuse er haar „zegen" over heeft uitgestort. Het begon er bang genoeg uit te zion met het oog op het naderend voorjaar en het vooruitzicht op den volgenden cogst. Gelukkig echter is in deze dingen een belangrijke wending ten goede gekomen, dank zij de, ter bestrijding en verdeling van dit lastige en zoo uiterst schadelijke mui- zenvolkje, zoo bij uitstek gunstige weers gesteldheid van den allerlaatsten tijd. Door de vele regens, die er den laatsten tf;d vielen, is de kleibodem geheel verza digd "en houdt nu den steeds weer vallenden regen op, zoodat die de muizengaten tot bo ven toe vulde, waardoor reeds veel oprui ming gemaakt werd onder dit lastige onge dierte. En nu hot daarbij nog .is gaan vrie zen ook, is er inderdaad groote kans, dat cfe nog overige, die de wgk hebben geno men naar hooger gelegen landerijen en rond- akkerig land, nu ook de tol aan den docd zullen moeten betalen. Na de ace ij-ns verhooging. Door Rijksambtenaren en politie worden zoo wel te Maastricht al9 in omliggende ge meenten bij particulieren huiszoekingen ver richt, naar gedistilleerd, hetwelk zonder de vereischte dekkingspapieren is ingeslagen, en onderworpen is aan den verhoogden accijns. Menig partijtje werd reeds in beslag genomen en verbeurd verklaard, ook in Geleen, Sit tard, Vaals en Gulpen zijn huiszoekingen gehouden. Bjj J. J., te Puth-Schinne, werd •SO liter gevonden, die in den grond ver borgen waren. Alles werd in beslag geno men en proces-verbaal opgemaakt. Bij een kruidenier te Gorkum werden 200 Liter sterke drank in zrjn winkel gevonden en begrijpelijk door de politie in beslag ge nomen. Te Zevenaar zijn eenige slijters geverbali seerd wegens in voorraad hebben van ver borgen hoeveelheden gedistilleerd. Te Lobith zijn vele bekeuringen ter zake ingesteld. ALFEN- Dc goederen, die bij de inbraak in December alhier zijn .gestolen bij den freer V., in den Hoorn, zijn thans door de politie opgespoord- De dader is men op het spoor. HAARLEMMERMEER. Het vertrok van personen-naar Noord-Amerika is in de laatste maanden weer sterk toegenomen- In betrekbeljjik korten tijd hebben bijna 50 personen uit deze gemeente, de reis naar dat land ondernomen, met de bedoeling zioh al daar voor eeni.gc jaren of vo'or goed tc vesti gen- Onze vroegere plaatsgenoot, dc heer D- P- Mastbergen, is benoömd tot hoofd van de-openbare lagere 'school te Nienwenhoorn- Met betrekking t-ot het genomen besluit om het aantal Kcrkeraadsleden der Her vormde gemeente Haarlemmermeer' uit te breiden en ook aan elk der in deze gemeente bestaande drie evangelisatiegebou.wen een ouderling en diaken te benoemen, vernemen we, dat respectievelijk als zoodanig zijn ge kozen aan de Lijnden.de hoeren A. Balk en. T- van der Zee aan de Aalsmeerderweg de heeren "W. Mulder cn H- do Rijk en te Vijf huizen de heeren J. v- d. Made en M- Tanis- HILLEGOM- Alhier is een bioscoop op gericht- De lieer Sistermans heeft een elec trisclie insta-ll'atie laten maken en bereikte met de electrisclie belichting der films heel goede resultaten. De inrichting heet Witte Bioscoop. Voorloopig worden er twee voor stellingen in de week gegeven- De Nederl. Protestantenbond hield Zon dag voor de eerste maal een bijeenkomst, ge heel in den v-orm van een kerkdienst Ds. Di Drijver van Haarlem was de voorganger. De „Sts.-Ct-" bevat de statuten fan 4© N. V. Kweekerij ,-Mcilust" y-h- K- Vclthuya, alhier. HOOFDDORP- .Aan de Parklaan alhieïi is men met den bouw van een 7-tal arbci-. donswoningen gereedgekomen. Deze van ver schillend ty.pe gebouwde huizen vormen een 'karakteristiek geheel' en zien er flink uit-. Er zijn voor den woningbouw nog meer plan nen in bewerking, die wellicht ook spoedig tot uitvoering zullen komen. KATWIJK-AAN-ZEE- Van de trawl- vïsscherij kwamen te IJmuiden binnen de loggers K/W- 26 met f972, K-W". 30 met f810 en K-W- 137 met f 777 besomming. LEIDERDORP- In den avond van 15 dezer is van de steenfabriek Ouderzorg" een drijfriem ontvreemd. Vermoedelijk is deze in dc- richting Leiden met een handwagen ver voerd- NIEUW-VENNEP. Tot agent- van pojitie te Rotterdam is benoemd de heer K- O. do Pous, alhier- N O ORD WIJ K-A AX-ZEE Gistermorgen reed de voerman H- K.} van Noordwïjk-Biimen met een leege wagen naar Zee- Vlak bij villa ,,Nova" ging het achteruit en he-t land in- Het ongeval liep gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af. dank zij de hulp ran eenige voorbijgangers- De benoemde le onderwijzer aan de Herr, School alhier, de heer Bcudeimcyer uit Wou- brugge, heeft gisteren die betrekking aan vaard- NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond ver gaderde in café „De Zwaan" de afd. Noord- wijkerhout van het Holl. Bloembollenkweekers Genootschap. De heer E. Oosbdam J'bz. opende voor de laat- sto maal de vergadering en de heer P. Heems kerk Jr., las eveneens voor do laatste maal de notulen. Beide heeren leggen hun functie neer c*n verdienen den dank van alle kweekers voor hetgeen zo een reeks van jaren verrichtten in het belang der vereeniging. Bij de verkiezing van een nieuwen voorzitter, wilde niemand die functie aanvaarden; hoe wel dc heer Oostdain de verschillende voordee- len, ais vrij reis- en verblijfkosten enz. onder het oog bracht. Voorloopig zal de heer Oostdam nog aanblij ven, tot oen nieuwe te vinden is. Als secretarie weid. gekozen de heer J. Zonneveld. Als afgevaardigden naar de algem. verg. le Haarlem, op 31 Jan. a.s. werden benoemd de heeren Jo van Dijk en Nic. Mooyman. Aan dc orde was verder de beschrijvingsbrief. Punt 6 en 7 lokten bespreking uit. De con'tri- bufcio zal verhoogd worden. Voor punt 9 zal een. vrij mandaat worden meegegeven. Een ontvluchte krankzinnige uit hei St. Bavo-gosticht werd door een politic-agent terug gebracht in de vrachtauto der firma Sprout1, welke toevallig in de buurt was. Hot hulppost-kantoor zal voortaan eiken Zaterdag na 0 uur voor het publiek gesloten zijn VOORSCHOTEN. Evenals andere jaren in do maand Januari was or gister avond in Hotel Deurloo, vergadering vaa. de Voorschot ensche Pluimvee-vereeniging met de gebruikelijke attractie, de verlo ting. Do voorzitter, de heer W. F. Lekker- kerkeu, herinnerde or in zijn openings woord, aan, ctat het bijna 16 jaar geleden was, clat- hier werd besloten een veiling van eieren en pluimvee op te richten en dat cüezo vereeniging. beter dan iets amders ter plaatse, heeft- getoond het vol te kun- ineoi houden. De veiling is voor Voorschoten onmisbaar, en hij wekt de leden op deze tot nog grooteren bloei te brengen. De no tulen cn rekening en verantwoording van den. penningmeester werden onder dankzeg ging goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging 70 leden telt, on geveer 35,000 eieren, benevens kippen enz. werden geveild en deze veiling een flink batig saldo opleverde. Tot bestuursleden werden herbozen de heeren A. C. Dijkman cn J. Rodenburg. Bij den rondvraag bleek dat momenteel geen foktoomen of raskonij nen aanwezig wareai, en zal heb bestuur in overweging nemen hierin verandering te brengen. Bovendien was één der leden zoo Vrij naar hot Engelsch van CLARENCE BUDINGTON KELLAND. (Nadruk verboden). En terwijl zij samen praatten, trachtte hij het uit- te denken, er do oorzaak van te vinden. Kon vermoeidheid de eenige re den zijn? Do reactie op heb soort van loven dat hij gedurende meer dan een jaar had geleden. Misschien zou een lange rust hem goed doen en de verstoo-rdo verhouding tusschen hen en haar weer goed maken. Maar toen dacht- hij aan het afwenden van haar hoofd, toen hij haar kussen wilde. En hoe zij hem vroeger uit zichzelf haar lippen bood. Voelde zij deze verwijdering ook? .Was het mogelijk, dat zij voor hem, even min als hij voor haar, die groote, alles te niet doende ontroering had gevQeld? Zou •heb mogelijk kunnen zijn, dat ook zij die vreemdheid, die vervreemding voelde en zij niet begreep, evenmin als hij? Zij zat daar zoo lief en bekoorlijk. Een vrouwtje om trotseh op te zijn. Hij zat daar en keek haar aan. Zij was zijn vrouw, a ij tï vrouw. Wart; h ij voelde was iets; maar wat zij voelde, was weer heel det-8 anders. Dat was niet goed. Zij had geen reoht zoo te voelen. Dat leek hem eigenlijk een inbreuk op zijn recht. Het kon zijn, dat tój door een heel moeilijke periode heen- gmg op het oogenblik. Maar dart- gaf haar óÊpAnom geen reoht om ook door zulk een periode hoen te moeten. Bij hem was het alleen maar tijdelijk, maar de angst bekroop hem, dat het bij haar wel eens niet tijdelijk kon zijn. Vrouwen waren zoo eigenaardig je begreep eigenlijk nooit iets van haar als man; en dm haar te kennen, moest je er eigenlijk een heel aparte psychologie op na houden. Heb kon best. zijn, dab dit gevoel bij haar blijvend werd cn diat zij zachtjes aan zich innerlijk van hem zou verwijderen. Deze gedachten gingen door zijn hoofd gedurende hun conservatie een conservatie, die bestond uit vragen, die zonder enthu- siasme een antwoord verwachtten en een antwoord, in gelijke stemming gegeven. Hij begom werkelijk ongerust te worden. Eens had hij Ruth noodig gehad, haar heeleonaal noodig gehad, lichaam en ziel. En hij wilde haar houden. Zij was hem dierbaar geweest tob op het oogenblik, dat hij haar terugzag, een uur geleden. Met en bij haar te zijn was het groote verlangen van zijn hart ge weest. Hij herinnerd© zich hoe gelukkig zij altijd samen waren-geweest, en hij wcnschte de gelukkige uren terug. Hij wenschte alles weer terug zooaJs het geweest was en dat kon nooit, zoolang Ruth zoo kool tegen hem bleef, niet tijdelijk, maair voorgoed. Stone stond op en ging naast haar zit ten en legde zijn arm om haar schouders. Zij weerde hem niet af, maar kwam hem toch niet tegemoet. Het was alsof zij hem niet in zijn bogen kon kijken, niet wilde kijken. Vóór hij wegging hadden zij zoo dikwijls samen zoo gezeten, zwijgend soms, uren lang. Het was zoo heerlijk geweest en zoo goed. En nu trachtte hij haar dich ter naar- zich toe te trkkën. Maar zij be antwoordde het niet. Het irriteerde Stone. Hij kon liet niet begrijpen. Wat was er toch? Kon zij na oen afwezigheid van ne gentien maanden niet^ anders tegen hem zijn? En toen in eens, heesch, bfirstte hij uit: ,,M!aar, Ruth, wat heb je toch? Wat is er toch?" „Niets, Stone, werkelijk niets. Ik weet hot zelf niet. Let er maar niet op. Ik ben zeker zenuwachtig van het lange verlangen^ Heb maar een beetje geduld met me." „Arm vrouwkeanwoordde hij teer. „Het is ook zoo liard geweest, is 't niet, dat lange weg-zijn van elkaar. Maar nu is het alles immers voorbij? En S zuilen weer gelukkig zijn, zooals vóór den oorlog. Toen waren we tooh gelukkig, is 't niet?" „Ja, gelukkig, 7 fluisterde ze terug. „Maar nu moet ik je kamer in orde gaan maken. Ik wist niet, wanneer je komen zou.'7 Hij zag haar weggaan, de trap op. Hij zag haar verschirkte oogen in haar bleeko gezicht. Zij was bang voor hem. üang voor hem? Hij ging terug naar zijn stoel en ging zitten, lusteloos en moe Van dat oogenblik af vermeed zij hem zooveel mogelijk, ontweek zij elke gelegen heid om met hem alleen te zijn. En gedu rende den maaltijd, dien zij beiden zwij gend gebruikten, zagen zij met vrees den langen avond tegemoet. Den volgenden dag bemerkte hij wel, hoe Ruth haar best deed gewoon te zijn, haar oude zelf te hervinden. Zij was vriendelijk, zelfs vroolijk, als hij naar haar keek,' maar als zij dacht, dat hij niet op haar lette, zag hij haar strakke oo-gen, haar vreemden blik. En hij zag hoe hij haar weerzinwek kend geworden was. Het feit, dat hij terug gekomen was als haar echtgenoot, scheen als een muur tussoheu hen te staan. En zoo ging het eenige dagen door. 8tone trok zich hoe langer hoe meer terug. Hij trachtte haar te ontwijken, en haar op gee nerlei wijze aan te raken, zooals zij dit wenschte Rut-h zelf liep met behuilde oogen door het huis en voor beiden waren het dagen van de diepste, innerlijke ellende. Twee mensclien, die elkaar liefhadden en elkaar toch niet konden bereiken. En omdat zij angst hadden samen alleen te worden gelaten, gingen zij beiden met graagte in op het plan van Stone, om zijn oude grootmoeder een tijdje te logeeren te vragen Zij beschouwden haar een beetje als een reddingsboei, waaraan zij zich wil den vastklampen om niet te veel te moeten lijden onder elkanders tegenwoordigheid Het was de avond vóór grootmoeders komst Ruth kwam naar hem toe met bleek gezichtje en bevende lippen. „Stone, het spijt me zoo, dat ik je ver driet doe,77 zei ze smeekend „Verdriet doe? Noem js dat verdriet doen, als je een mensch kruisigt?" „Kruisigt, Stone? En boet ik zelf dan?'7 „Jij, Rutli?7' M-oeg hij vriendelijker. Dat ontdooide liaar en ze zei dingen, zoo als alleen een vrouw, die lijdt en liefheeft, ze zeggen kan .Mannen zijn zelfs in oogen blikken van droefheid veel geslotener en terughoudender; er zijn dingen, die de diepste emotie zelfs niet over hun lippen zal krijgen. Vrouwen, van nature verfijn der van ziel, met diepten, die lang voor anderen onbekend blijven, breken alle ban den, wanneer zij eenmaal op het toppunt van haar emotie zijn gekomen, en zeggen alles, spreken niet uit Tiun hersens, maar uit hun hart en durven die dingen uiten, die een man zou vreezén te zeggen. „Het is verschrikkelijk, 7zei ze. „Maar ik geloof, dat ik niet meer van je houd. Ik wou, dat je niet bij me was teruggekomen Niet, dat je daar moest zijn gebleven, maar dat je niet bij mij was teruggekomen. Ik weet niet hoe het komt. Ik weet alleen, dat het zóó is." „Is er soms een ander?" vroeg hij aar zelend. „Een, ander ?7' Zij was verbaasd. „Absoluut niet,7' zei ze eerlijk; dat was een nieuwe gedachte voor haar. ..Hoe kom je daaraan?" „Och, zoc« maar. Eigenlijk omdat ik nicta van je begrijp. „Niemand kan dit begrijpen. Al dien tijd, dat je weg was heb ik aan je gedacht, naar je verlangd en gehoopt, eiken d.ag, dat je komen zoudt. Hemel, Stone, zóó was het. Ik heb nooit aan een ander gedacht, alleen naar jou verlangd. Ik dacht, dat ik je nog liefhad, zooals ik je altijd had liefgehad. En toen kwam je, dien vreeslijken dag, en ik liep je tegemoet. Ik dacht nog, dat ik je liefhad en ik was zoo gelukkig. En toen ik dicht bij je was en je me kussen wilde, had ik wel willen schreeuwen en wegloo- pen. Het was alsof ik je niet kende, alsof je heelemaal een vreemdeling voor mé was. Ik kan het niet verklaren. Ik kan het je alleen eerlijk vertellen. Ik had iemand lief, die maanden geledon was weggegaan, en een totaal vreemde kwam terug; een vreemde man, aan wien ik gebonden was, gebondenEn die vreemde man, die was teruggekomen, was mijn echtgenootStone, je zult het niet kunnen begrijpen, maar het was vrceselijk. Ik schrok er van, duf ik je vrouw was. Ik was bang voor je." (Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5