No. 18663, LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 Januari. Tweede Blad. Anno 1921. TWEEDE KAMER. UIT DE OMSTREKEN. INDISCHE BRIEYEN. BUITENLAND. SPREEKCEL VRAGENRUBRIEK. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft »an de Kamer medegedeeld, dat' het zijn voorn om on is c!o Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 8 Februari a.s., tenzij bij- rondere omstandigheden vroeger bijeen komen noodig maken, en om alsdan voor te stellen in d<* eerste plaate te behande len: de wetsontwerpen tot wijziging en Dadere aanvulling der Indische begrooting voor 1920 (belastingvoorstellen) en —tot nadere wijziging en aanvulling van do 'Indisch© Tariefweb; de begrooting van Suriname ei< Curasao voor 1921 de be groeting van cle Posterijen, de Telegrafie •n Telefonie voor 1921de begrooting van het Staatsbedrijf dier Artillerie-Inrichtin gen voor 1921en daarbij de moties van orde van den heer Duys c.s van den heer Kolthek betreffende wijzigingen in het staatsbedrijf der Artillerie»-Inrichtingen heb wetsontwerp tot wijziging van het Vnisto hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1920 (Bezoldiging militair personeel der landmaoht)de wetsontwerpen tot aan vulling en verhooging van het Xde hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1917, 1918 en 1919 (Bereiding van veevoeder uit afval producten eri kosten van de proefinstal latie tot verwerking van afvalproducten tob veevoeder)benevens tal van conclusies vaD verslagen over regecringsb->scheiden. Verder ligt het, in het voornemen van den Voorzitter een voorstel te doen tot be handeling van cJo volgende wetsontwer pen; welke in staat van wijzen zijn: Heffing van een tabaksaccijnsGedeelte lijke herziening van de Leerplichtwet; Hef- g van recht voor het afgeven van zee brieven Herziening van het invoerrecht op tabak en papierHerziening van de Ongevallenwet 1901Wijziging der Suc cessiewet Nader aanvulling van de Ont eigeningswet. Deze wetsontwerpen zijn opgesomd in de orde van de nummers, waaronder zij zijn gedrukt Het is niet de bedoeling reeds nu een be paalde volgorde voor do behandeling aan te geven, te minder, waar er nog verschei dene andere wetsontwerpen zijn, welke, voor zoover dit thans nog niet het geval is, waarschijnlijk in Februari in staat van •wijzen zullev zijn en eveneens voor behan deling in aanmerking komen. Tot deze ontworpen behooren Vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzakenRegeling der grondbelas ting; Regeling inzake vaststelling van een bouwverbod op gronden langs Rijkswegen LuchtvaartwetWijziging en aanvulling van de bepalingen in liet Burgerlijk Wet boek omtrent de erfopvolging; Invoering van den kinderreohterElectriciteitsvoor- xiening van het landInstelling van een fonds ten behoeve van de mijnstreken; Aanwijzing van het stoatsboschbeheer als Staatsbedrijf; Renteloos voorschot aan die Waterleiding-Mij. Noord-West-Brabanfc to Oudenbosch Wettelijke beeoherming van het diploma voor ziekenverpleging en da voorstellen van wet van den heer Marchant c.s. tot heffing van buitengewone belastin gen voor een snellere aflossing der crisis- sohuld en van den heer Rutgers c.s. tob wij ziging der Drankwet. Wat het afdeelingsonderzoek betreft, ligt het in het voornemen van den Voorzitter, om aan de na het wederbijeenkomen der Kamer te benoemen centrale afdeoling voor te stellen, in de afdeehngen te onderzoe ken behalve verschillend© minder omvang rijke wetsontwerpen, de ontwerpen: Re geling van he«t bowaarsohoolonderwijsbe palingen betreffende de jachtPensioen regeling voor de ambtenaren en hun wedu wen en weezenInstelling van gezond heidsdiensten regeling van de lichamelijke ontwikkeling van de rijpere manlijke jeugd; Voorstel van wet van den heer De Geer c.s. tot het nemen van maatregelen tegen te zwaren gemeentelijken belasting druk Overeenkomsten met d/e Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen en de Hollandsclvs IJzeren Spoor weg-Mij. Wijziging van de Rijksuitkeering aan do gemeenten, krachtens de wet van 24 Mei 1877 Wijziging van verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting enz. voor 1920 (Maatregelen ten aanzien van do bezoldiging van burgerlijke ambtenaren) Waarborgen van geldlceningen, verstrekt voor den aankoop van grond, stiohting, uitbreiding en inrichting der gebouwen van de ingevolge de artt. 45bis tot en met 48 septies der Middelbaar Onderwijswet gesubsidieerde hoogere burgerscholen en do ingevolge artt 168 en lGSbis der Hooger Onderwijswet gesubsidieerde gymnasiaBe palingen tot bevordering van die vreedzame bijleggiing van geschillen over arbeidsgele- heden en tot het voorkomen van zoo- ige geschillenToekenning van een voorschot ten behoeve van een stoomvaart- verbinding tusschcn Nederland en Zuid- CAfrika Een wetsontwerp tot technische herzie ning van de Kieswet zal, naar de Voorzit ter reden heeft te verwachten, bij het weder bijeenkomen de Kamer hebben be reikt en zal dus ook door hem voor spoe dige behandeling in de afdeolingon in aan merking worden gebracht. HOOFDDORP. De eerstvolgende win- terpaardenmarkt zal worden gehouden op) Dinsdag 18 Jar.uari De rijksvoerjaarskeuring van tot dek king bestemde hengsten zal voor de pro vincie Noord-Holland alhier worden gehcu- 'den op Vrydag 25 Februari 1921» KOUDEKERK. Dinsdagavond gaf de kinderzangvereeniging „Halleluja" haar uit voering voor een geheel gevulde zaal, byl jVarf Egraond. Nadat da. Israël de bijeenkomst Ada geopend, gaf deze de leiding over aan de directrioe mej. Ml van Egmond, waarna het programma op uitstekende wijze werd uitgevoerd. Een woord van lof voor de jeug dige solisten, en vooral voor hun directrice, komt hier wel van pas. Ds. Israël dankte met gebed. LEIDSCHENDAM. Met ingang van 1 Januari is ingesteld het bouwbureau der elec trische tractie bij den dienst van materieel en werkplaatsen en de chef der electrische exploitatie, ir. H. J. v. Lessen, alhier, ge plaatst aan het hoofd van dat bureau, met benoeming tot chef van het bouwbureau der electrische tractie; de ingenieur le kl. H. Goedhart, alhier, benoemd tot ingenieur der electrische fractie en als zoodanig belast met het beheer van het elektrische bedrijf al daar. NIEUW-VENNEP. De heer P. W. Ornée alhier is benoemd tot waarnemend rijksontvanger te Aalsmeer. NOORDWIJK. Het was Maandag jL vijf en twintig jaar geleden, dat de heer A. Dorsman zich alhier vestigde als boekhan delaar en drukker. Velen zullen zich nog herinneren, hoe de zaak op een kleine leest geschoeid, alras teekenen van levensvatbaar heid gaf en zich onder de leiding van den h6er Dorsman allengs uitbreidde totdat zij werd, wat zg nu is, n.l. een modern inge richte boek- en handelsdrukkerij. Dat deze vooroitgang in hoofdzaak aan de leiding van den heer Dorsman is te danken, zal iedereen ons toegeven. De vrienden van den jubilaris waaronder ook het personeel gerekend mag worden, meenden dat deze dag niet onopge merkt mocht voorbijgaan. Toen de jubilaris in de zaak binnenkwam, werd hy verrast door den aanblik van een feestelijk versierd kantoor. Hem werd door het personeel een leuningstoel aangeboden. Vele vrienden en kenuissen gaven van hun sympathie blyk door het zenden van bloemen, telegrammen, kaartjes, enz. Velen ook kwamen persoonlek foliciteeren. Des avonds, vereenigde de jubi laris allen in zijn woning, om den dag eenigs- zins feestelijk te gedenken. („Nwk.") Als bijzon derheid vernemen we, dat op de kwcekerij van den heer Bern. A- Ruys, Koepelweg alhier, Zondag j-1- aardbeien werden geplukt. NOORDWIJK-BINNEN. De collecte oudejaarsavond alhier in de Hery. Kerk ge houden, ten bate van emeritus-pre dik a Ven, en weduwen en weezen van predikanten, bracht op.f 164-66. NOORDWIJK-AAN-ZEE- De oudejaars- avond-coLlecte in de Herv. Kerk, ten bate van de Chr. Bewaarschool alhier heeft op gebracht ruim twee honderd en zeventig gulden- NOORDWIJKERHOUT. De heer J. Warmerdam, wethouder der Gemeente, en meermalen in functie, aïe looo-hurgemeester, heeft ontslag genomen- In verband met de niouwe onderwijs wet is op de St-Jozef-oohool, alhier, het leer plan herzien en zijn de schooltijden geheel gewijzigd. RIJNSBURG. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdagavond te zeven uur, ter voortzetting behandeling gemoentebegroo- ting 1921. Tot nachtwaker is benoemd onze dorps genoot J. v. Egmond- VALKENBURG. In het afgeloopen jaar werden 24 geboorten aangegeven, overle den 9 personen en werden 9 huwelijken ge sloten. VOORSCHOTEN. Gisteravond had in jdo keurig versierde zaal van „de Groote Vink", de prysuitdeeling plaats van den ge houden onderlingen wedstrijd van de schiet- vereeniging D. O. B., waaraan tevens voor avond was verbonden. Door ongesteldheid de leden met hun genoodigden een gezellige was de voorzitter verhinderd dezen avond aanwezig te zijn en reikte de heer C. Werk hoven, bestuurslid, met voor een ieder een toepasselijk woord, de prijzen uit. Daarna was het strijkorkest „Cellini", dir. de heer H. J. Goedhart, zoo welwillend op voortref felijke wijze, een gedeelte te vullen, en zorg den tevens de heeren Helman en Verhoog, uit Leiden, er voor, den lachlust op te wek ken Tot diep in den nacht bleef men gezel lig bijeen, waarvan mede een geanimeerd bal oorzaak was. WOUBRUGGE. Mej. N. Kater -van Haarlem, welke de plaats zou vervullen van mej. De Jong aan de Chr» school alhier, zal nu reeds den 15den dezer in dienst treden, met het oog op het vertrek van den heer Bardelmeyer naar Noord wij k-aan-Zee. Diens plaats is tot heden aan de Chr. schooi alhier nog vacant. Burgerlijke Stand. Omstreken. VALKENBURG. Geboren: Heiltje, D. van D. van Dijk Pz. en Willi. Kort. Uit het Indische leven- XIV. Onder de zaken, welke bloedverwanten en vrienden van hen, die in Inddë werken, hot moest misschien interesseer en, mag ik zeker wel noemen den gezondheidstoestand. Hij is voor vele moedors hier oen schrikbeeld en belet niet zelden, dat ouders hun zoon of dochter toe- etomminig geven naar Java to gaan. Voor de verschrikte verbeelding verrijzen dan de spo ken cholera en pest en er wordt verhaald, hoe jong sommigen daar sterven, er weinig ouden van dagen gevonden worden en zoovolen op be trekkelijk jeugdigen leeftijd als oude mannen en vrouwen repatrieeren. En wanneer er dan nog een wijsgeer komt vertellen van het degeneratie proces, dat (het blanke ros in de tropen onder gaat, dart de seniele aftakeling daar eerder in treedt dan hier, dan is hot sped, volmaakt en zelfs jongo menschen, die anders niet veel laat hebben j an ac h r ikbeekl o u der toekomst, doch die gaarne en vlug de lichtpunten zien, heslui ten om toch maar niet de reis te aanvaarden. Stork wordt mon dan dikwijls gesteund in het loffelijke voornemen om toch maar lie ver aan de lage stranden der Noordzeo te blij ven door mopperaars, dio meonen, dat Indië hun niet gaf, wat ze verdienden, wat ze waard waren. 0, die mopporaars! Ze zijn dikwijls zoo schreeuwend onbillijk, dat tot velen moet gezegd worden Go moest u schamen. Ziet eens hier. Ik wil eens een voorbeeld noemen. Ik heb niet een bepaald persoon op het oog, maar.mecr een type, dat ik vele malen ont moet heb gedurende meer dan oen kwart eeuw verblijf in de tropen en in de 5 jaren, welke verstreken zijn, sinds ik met diepen woemoed in het hart op een donkeren Novemberavond een zaam zat aan de verschansing van de „Rem brandt" on langzaam de lichten van Java voor het laatst aan don horizon zag verdwijnen. Met diepen weemoed I Ja, want behalve, dat deze terugkeer naar het vaderland voor mij beteekende, dat een be langrijk deel van mijn loven, het belangrijkste deel, omdat het omvatte de jaren van rnoei- zamen arbeid, worsteling en huiselijk geluk, was afgesloten, had ik ook afsohoid moeten ne- -men van kinderen, die hun carrière waren be gonnen op Java en ik moest afscheid nemen van een land, dat me lief was, van een volk, dat ondanks zijn vele gebrekon, toch mijn groote belangstelling had gewekt. Doch laat ik hierover thans zwijgen. Op dat oogenblik was ik ook een mopperaar, maar een ander, dan ik nu wil beschrijven. Ik mopperde over iets, wat de anderen eonige bevrediging heet te geven. Dio mopperaar cla.n. Hij is jong naar Indië gegaan, om zijn positie te verbeteren, te veroveren, wat hij vermoedt in het oude vaderland niot te zullen verkrijgen. Hij zag er tegen op om hier in het oude land, waar zoovelen loopen in don tredmolen van een verouderde maatschappij, waarin de menschen zijn ingedeeld in verschillende groepen en ru briekjes, te trachten zijn weg te vinden en te komen tot een welstand, welke in zijn oog was h o t geluk Materialistische wenschen hadden hem tot in zijn droomen gevolgd en nu hoopte hij, dat Indië voor hem hot land van belofte zou zijn. Zijn wensoh werd vervuld. De dag was ge komen, waarop hij hoopte met een flink kapi taal of met een goed pensioen naast-een aardig sommetje, voor don ouden dag op zij gelegd, kon huiswaarts keeren. Indië had zijn wenschen vervuld on men mocht mocnen, dat hij er het land dankbaar voor zou zijn. Doch wie zoo denkt, is geheel van do wijs. Onze man is de ontevredenheid in eigen per soon. Indië is een vervloekt land, de menschen zijn er „apen", of hoe hij ze anders moge be titelen, de zon is er de koperon ploert, hij heeft er een ellendig leven gehad. De wolstand, dien hij genoot, teh hij niet. Voor zijn geestesoog is iets anders verschonen. In zijn gedachte leeft het, dat, zoo hij nimmer naar Indië was gegaan, hij ook zijn doel bereikt zou hebben, dat hij door zijn verblijf in de tro pen gemist hooft, zooveel waarop een moiisch recht hoeft. Nu wordt door hem het loven in Europa gcidealiseerd. Aan Indië is geen goed. Dat i3 ondankbaar Want wo moeten toch wel weten, dat hot gros dor menschen hier blijft voortsukkelen in een bescheiden bestaan, wer kende van den vroegen morgen tot den laten avond tot op een leeftijd, waarin werkelijk do ouderdom gekomen is. Gewezen wordt op het gezonde Neder land, op de gee-stelijko genietingen, welke de groot sleden hier geven en van menigeen heb ik dan wol vernomen, hoo hun wenschen uit gingen naar opera's, concerten en andere ver maken. Alsof het hier te lande een dagelijksohc ge woonte is die voorstellingen te bezoeken, alsof hier in Nederland geen zieke lieden zijn, geen tering is, welke duizenden en uog eons duizen den en nog eens duizenden doet lijden. Ik heb er gekend, die een moeilijke, zelfs armoedige jeugd achter den rug hadden, die geloefd hadden in een kleine burgerklasse, waarin het loven al heel moeilijk is, doch die in Indië hoog opgaven van de genietingen van dat leven, die vergeten hadden, wat ze waren en er niet aan denken wildon, wat ze liier, als er geen wonderen gebeurden, zouden gewor den zijn. In hun hart is geen greintje dankbaarheid voor de gelukkige omstandigheden, waarin In dië hen gebracht heeft en waardoor ze hebbon kunnen slagen. Enkele mopperaars hebbon gelijk. Toen ik in Indië aankwam, was de eerste, met wien ik in het „Hotel der Nederlanden" te Batavia kennis maakte, een oversto bij de Koninklijke Marine, die voor het laatst de terugreis naar Nederland aanvaardde. Hij beklaagde me, om dat ik gedoemd was volo jaren op Java te moeten do orb rongen en vervloekte den tijd, ge durende welke hij in Indië had moeten zijn. Hierover mag ik don man niot hard vallen. De menschen, die voor de Koninklijke Marine in Indië zijn, telkens voor een tijd van drie jaar, verkeeren niet in de gunstigste omstan digheden. Do eerste maal, wanneer ze jong zijn zijn en ongehuwd, wanneer aMes voor hen de bekoring van het nieuwe heeft, gaat hot wel, maar later, wanneer ze vrouw on kind moeten achterlaten, en dat was vooral vroeger het geval wisten, dat zo dagon, weken en maan den moesten doorbrengen op de kusten van Atjeh, al maar wacht doend, heen en weer kruisend, zonder emoties, in de grootste verve ling, ja dan was dat iets verschrikkelijks, iets dat domoraliseerend werkrt en het uur van re- patri eoren was voor hen hot uur van verlos sing. Doch dat geldt voor vele anderen niet, ook al beweren ze, dat het zoo is. Dio mopperaars doon hier te lande meer kwaad, dan vermoedelijk wel in hun bedoeling ligt. Ze doen velen afschrikken van het over gaan in Indische betrekkingen, hetzij in 's lands dienst, hetzij in het particuliere. En dat is jammer. Want Indië kan zoo good de jonge Holland- scho kracht gebruiken. Ei- is daar voor jong Holland groot en heerlijk werk te doen, werk waarvoor een idealist warm kan loopen. Hierover uitwijdende, verfoor ik uit het oog, dat ik schrijven zou over don gezondheids toestand in Indië. Ik zail daar duw den volgenden keer dadelijk mee beginnen. Assen. 'JL t. W. De financicele verliezen op Ierland. Een bijzondere correspondent van dc ,(Man. Chester G-uardian" in Ierland schrijft ovor de schade, welke do Iorsche oorlog aan Enge land en Ierland heeft gebracht, het vol gende: Na afloop van het begrootingsjaar zullen wij weten, wat de „sort of war", zooals Lloyd George de Iersche troebelen noemt, Üen En- gelschen belastingbetaler heeft gekost en het bedrag zal hem niet meevallen. Dc schade, die Ierland zichzolve heeft toege bracht., is echter nog veel grooter en daarbij uiterst moeilijk te berekenen- Gedurende den oorlog is Ierland niette genstaande al zijn politieke troebelen met reuzenschreden vooruitgegaan, maar de laat ste 12 maanden is het land zoodanig ver armd, dat or takken van bedrijf zijn. die zich eerst na jaren zuüen kunnen herstellen- Het stopzetten van hot goederenverkeer per spoor heeft een onnoemelijke schade toege bracht aan den handel en niet minder aan landbouw en veeteelt. Het verbod tot het houden van markten, dat reeds in districten als Kerry en Limerick de dagelijksche pro ducten van de boerderij enorm in waarde heeft doen verminderen, zal nu de staat van beleg is afgekondigd, wel gehandhaafd blij ven, doch de hervatting van het spoorweg verkeer zal cenige verlichting geven- Do behoorlijke regeling van de goederen- vordeeling heeft daarbij veel geleden door politieke bewegingen als door boycot van goederen uit Ulster door den handel in het Zuiden, welke als reDressaille bedoeld waa tegen de uitsluiting van katholieke arbeider* te Belfast- Er is bijna goon stad buiten de ultra-uni onistische gedeelten van Ulster, waarvan niet ten minste een huis is neergebrand, en indien er geen huizen zijn verbrand, dan toch zeker wel politiekazernes en bureaux. Do verwoestingen zijn bovendien niet beperkt tot het opstandige gedeelte van Ierland"- Ook Ulster hoeft veel schade celeden in den afgeloopen zomer. Er kunnen slechts zeer voorloopige en weinig bepaalde cijfors gegeven worden vaa het bedrag der schade, welke het land ctoor de onlusten heeft geleden. Daarbij zijn deze gegevens niet compleet, daar verschillende graafschappen en gemeenten niet hebben ge antwoord op een rondschrijven dienaangaan de- Voorts gaat geen der opgaven verder dan tot 11 November j.l. (behalve die van GorlO- In die van Cork is de schade beg repen, welke de jongste groote brand heeft veroorzaakt- Daarbij zijn vele gegevens gebaseerd op de 'ingedende e-i3C'ken tot_ schadeloosstelling, welke zooala gewoonlijk overdreven zijn- Toch kan men er eenig denkbeeld door krij gen, van hetgeen de „oorlog" reeds aan Ier land heeft gekost- In de stad Cork wordt de scha do op 3.300.000 pond sterling geschat (tot 20 Octo ber jJ-). In het graafschap Cork, buiten de stad 1-881-680 (tot 8 Nov.), in Kerry 650.00, in Limerick 58-127; voorts in het graafschap Meath 247.495, in de stad Du blin 75 000 (tot 14 Oct-), in het graafschap Londonderry (Ulster) 12-622 (tot 25 Oct.), in de stad Londonderry 101.949 (tot 19 Oct-), in de stad Belfast 1.500.000, in het graafschap Tyrone 49-267 (tot 14 Oct-) en Cavan 78-576. De totale schade in 15 van de 3-3 graaf schappen bedraagt 3.031-386 en in de ste den 5-038.602- Daarbij is o.a. niet berekend de brandschado in Balbriggan 150.000) en de enorme verliezen, die in Tralee (Kerry), Tkrales, Templemorc, Tlpporary, Ncnagh (grfsch. Ti'pperary) en in de graafschappen Clare, Longford, Lligo, Galway en Liburn zijn geleden- Te Lisburn (grfsclr Antrim) wordt 815.000 schadeloosstelling geëischt, tc Banbridge (grfsch- Down) 100-000 en te Dromore (grfsch. Down) 30.000. In d'Annuuzio's leger- Een medewerker van het Engelsohe week blad The Nation, die d'Annunzio te Fiump korten, tijd voor zijn val opzocht, beschrijft het Fiumeescho leger toen als volgt Men kan het leger van het regentschap in drie chelen verdeelen. Het eerste en grootste gedeelte bestaat uit Italiaainsohe romantici en patriotten, geestelijke klein kinderen va/n Garibaldi, die naar Fiume zijn gekomen, aangetrokken door de schit tering van den naam en van het woord van den regent. Do tweede groep do tweed© ook wat het aantal betreft bestaat uit futuristendezen willen iyel is waar van d'Annunzio als litterator niet hooren, maar zij roemen den regent als een man van de daad, die zonder zorg is over den dag van gisteren on over do toekomst. Ten derde en in nauwe geestelijke verwantschap met de futuristen zijn daar nog de echte sol daten of zoo men wil militaristen, zij, voor wie de oorlog veel beter is dan de vrede. Zie hier van elk dier drie soorten, een voorbeeld. Wij hebben een oud-officier ont moet, een vriend van d'Annunzio, dio clen dichter met- groote toewijding diende zon der geld voo zijn diensten t-o willen ont vangen. Tot de tweede soort behoort iemand als de futurist Keiler, een reus van een man, met een onormen baard, die eenigo weken geleden over Rome vloog on het departomentsgebouw van Giolitti met beetwortels bombardeerde. De Fiumeescho pers zong luidde den lof van die futuristi- 8ohe heldendaad. Ten derde hebben wij daar nog een man als een tijger gezien, do borst vol medail les. Hij was een Sardinier, een gevangene wegens moord, die bij 't begin van den oorlog op vrije voeten gesteld werd op voorwaarde, dat hij voortaan zijn liefheb berij tegen de Oostenrijkers zou uitoefenen. Men vertelt, dat hij dertig Oostenrijkers heeft gevangen gemaakt- en ze alle dertig heeft afgemaakt-. Tooh was hij zeer veront waardigd over de handelingen der Zwart en Bruinen in Ierland. Zoozeer zelfs, dat hij ons een slechts half leeggedronken ohampagneflesch naar 't hoofd slingerde^ toen hij hoorde, dat wij uit Engeland kwa men. Een menagerie op zee. Dezer dagen is te Londen een voor de „Zoo' bestemde zending wilde dieren aan gekomen, die een zeereis gemaakt hadden yan Calcutta naar de Engelsche hoofdstad. Deze reis was rijk aan kleinere en groo- tere avonturen. De hitte was de eerste dagen zoo groot, dat twee tijgers uitgeput raakten en voortdurend met emmers water begoten moesten worden. Een aap, een saterhoen en twee vliegenvangers stierven van de hitten Den derden dag van de reis liet de kapitein een schuur van zeildoek bouwen op de brug, daar werden de vogels, die leden onder het uitblijven van het minste windzuchtje, onder gebracht. Den nacht daarop gelukte het den olifant den zak suiker te bereiken die voor hem bestemd was voor de heele reis en at alles op. Op den vierden dag moesten de staarten van zes Himalayaansche blauwe eksters wor den afgesneden, omdat ze ze om de dwars- stokken wonden. En zoo was het iederen dag wat. In Madras, waar de meeste dieren ver plaatst moeten worden in verband met het laden van goederen, werd de olifant onrustig door het lawaai der kranen en weigerde voed sel. Groen voedsel voor d& dieren kon men niet verkrijgen, de ijzeren platen van het schip werden heet en de meeste dieren moes- ton voortdurend met water begoten worden. Drie beren leden door de hitte en de oogen van den olifant begonnen te tranen, „omdat hy Indië verliet", zooals de oppasser zei. Den tweeden dag voorby Colombo werd de zee ruw. De beide tygers weigerden voedsel, de olifant al heel weinig en leed onder een zeere slurf, 's Nachts brak een civetkat los en kon aanvankelijk niet gevon den worden. Het dier verborg zich overdag en ging 's nachts op roof uit, waarbij hij eenige zeldzame vogels doodde. Ten slotte werd liet gegrepen en weer opgeborgen. Een Gibbon-aap wist ook te ontsnappen en brand de in de machinekamer zijn poot, en een kleine slang, die ontsnapte, moest worden afgemaakt. Mij Marseille werd het weer guur, de olifant vatte kou en moest met wollen dekens en een groote dosis kinine weer op zijn verhaal gebracht worden. Tus- schen Marseille en Londen stak Jumbo zijn slurf in een grooten pot wit-fce verf. Hij stond zijn oppasser toe met een doek olie de verf gedeeltelijk te verwijderen, maar liet niet aan het uitoinde van de slurf komen. Men oliede toen zijn voorpooten, waar het dier zijn slurf langs wreef en zoo de witte verf kwijt raakte. De bemanning was ten slotte blij, toen de Engelsche kust in zicht kwam het over brengen van een menagerie wilde dieren waa een karwei gebleken, waaraan heel wat vast zat („HbL") FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: J. Persoon en Chr. Schraven, kooplieden in sigaretten, handelende onder den naam Cigaretten Company Persoon en Schraver, Breda. R.-o.: mr. Ch. Roebroeck. Cur.; mr. A. L. Heybroek. D. Visser, handelar in touw, Tweede Bx- loërmond. Rechter-c.: mr. J. C. H. Kaempff Prikken; cur.: mr. W. C. Boelken, Eramen. Geëindigd: H. J. van Elyk, voorheen comniissionnair in effecten. Utrecht. Opgeheven: P. van Batel, Den Haag» C. P. Valkenburg Jr., te Scheveningen. Duisternis. Eenige bewoners van de Van-der-Helm- straat en Haverzaklaan vragen beleefd om eenig lioht, aangezien de dhiisternis d&Ar niet te doorboren is. Of denkt de gas fabriek, dat het daar altijd volle maan is? Veel onkosten zal het niet geven daar er al een lantaarnpaal staat. De werktijd vau den onderwijzer. De vraag van oen Abonnè zou B. z<56 willen beantwoorden: Als in alle vakken, zijn er bij het onder wijs menschen, die hun werk met toewij ding doenen anderen, die nooit onder wijzer hadden moeten worden. Ik ben geen onderwijzer; maar ik voel, hoe bitter het moet zijn voor iemand, die zijn best doet, telkens weer te moeten hooren, dat hij maar 2i uur per dag werkt; en dergelijke praatjes meer. Ik voel het als mijn plicht, hier de onderwijzers mijner kinderen te danken voor de wijze, waarop zy een zoo groot deel van het moeilijke werk der op voeding mij uit de hand nemen. Mej. A., te L. --De opzegging had moe ten geschieden vóór 1 December. Mevr. P., te L. De dienstbode, die in April vertrekt, heeft geen recht op de nieuwjaarsfooi. Wed. P. de M., te R. De nieuwjaars fooi bedraagt gewoonlijk 5 pGt. van het loon. G. V., te K. Het beste is, dat gij bij deurwaardersexploit voldoening vraagt van de vordering. Bij niet-voldoening zult gij moeten gaan procedeeren, waarbij u waarschijnlijk uw cisch toegewezen zal krijgen Hiertoe is echter noodig een ad vocaat on procureur, en blijven kosten niet achterwege. J. F., te L. Degeen, die onderhoud vraagt, ma^kt het geding aanhangig en wel in de plaats, waar de onwillige woont. H. B., te R. Neen. Abonnó te O. Wend u tot een genees heer.

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5