LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 6 Januari 1921. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS FEUILLETON IN OftZS BfSlAAT PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. rer regel, 's Zaterdags 40 Cis. per regel. Bij jegelabonnement belangrijk lagere prijs. kleine odvcrtentiën Woensdag 50 Cts., Zaterdag 75 cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclrt. Voor eventueele opzen ding van brieven 10 Gts. porto to betalen. Bewijs nummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie f75, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden p. 3 mnd. f 2.35, p. week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post n. 2.75 Nummer 18663. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP I>e Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat mor gen (Vrijdag) aan de gemeentelijke visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f 0.28, GROOTER E SCHELVISCH a f o:38 en SCHAR a f 0.34 per pond. W. 'PER-A, Weth. lo.-Burgemeester. Loiden, 6 Jan. 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders 'van Lei dton Gezien het verzoek van de firma G. W. Zandvoort om vergunning tot het oprich ten van een worstfa'oriek in het perceel Hooglandscho Kerkgracht No. 1 Sectie I. No 2-187. Overwegende, ctat liet onderzoek ter zake nog niet geëindigd is Gelet op artikel. 8 der Hinderwet; Hebben besloten de beslissing op het .verzoek te verdagen. W. PERA, wetli loco-B urgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden den 3 Januari 1921 Eerste congres van liet Oostersch Genootschap in Nederland. III. Zooui:i wij gisteren meedeelden, werd, nadat de sectie-vergaderingen in de college zalen van het Academiegebouw waren geëin digd, en waarvoor tot het einde de belang stelling gaande bleef, mede dank zij' de ge- dachtenwisse.ing, die op menige voordracht volgde, de tentoonstelling van Oostersche handschriften in de keurig ingerichte ten toonstellingszaal in de Universiteitsbiblio theek bezocht, waarbij de lieeren dr. C. van Arensdonk en dr. y. F. Bucliner, die baar hadden aangericht," de Ijpzoekers rondleidden. Van de rijke verzameling van handschrif- ten, welke onze Universiteitsbibliotheek be vat, waren de belangrijkste die, welke op het Oosten, betrekking hebben, hier in volg orde in een drietal vitrines gerangschikt en van toelichtende ops-chriften voorzien. Zij werden met bijzondere belangstelling bezichtigd. 's Avonds werd in de kleine Stadszaal, onder leiding van den lieer Soorjo Poefcro het wajangspel: „De verdwijning van Dewi Rësna Erawati", vertoond. Een groot aantal dimes en lieeren volg den deze vertooning. Wij hebben ter gelegenheid van de Leid- sche „Indische Week", de opvoering ook bijgewoond. Zqj maakte toen, vermoedelijk, omdat vanwege het daglicht de schimmen niet tot hun recht kwamen, weinig indruk. Dit was nu veel beter. De beelden kwamen duidelijk en scherp uit op het doek en doordat de lieer Soorjo Poetrc- bedrnfsgewgs den tekst achter liet doek duidelijk meedeelde, was het spel ook door hen, die met het leven en de taal op Java niet bekend zijn, wel to volgen. Al verstonden zij niet den dialoog achter het doel: op het tconeel, do gamalang-muziek was zoo geheel in over eenstemming met de houding en gebaren van de schimmen van demonen en goden, welke voor het oog voorbijgingen, dat men ten slotte met het spel geheel meeleefde/ Aan het slot gaf Soorjo Poetro nog een korte verklaring van de zinrijke beteekenis van het spel, waarna prof. dr. Snouck Hur- gronje hem en zna medewerkers dankzeide, voor de opvoering, welke zich vrg goed aan sloot bg hetgeen op het Congres was behan deld, en hij hoopte, dat het Congresbestuur voor een volgende gelegenheid weder een beroep op de medewerking van dit gezel schap mocht doen. Le heer Soorjo Poetro, die daarop nog eon kort woord sprak, gaf gaarne de verze kering, ook later met het Congres te willen samenwerken om de Oostersche denkbeelden te doen kennen en waardeeren, en bracht hulde aan den directeur van het Ethnogra- pirisch Museum, die gaarne de collegezaal had beschikbaar gesteld voor het houden der repetities en de mooie beelden en de muziek instrumenten had willen afstaan. De Voorzitter verzocht daarna da aanwe zigen, die er belang in mochten stellen, ach ter het doek op het tooneel een Rijkje te komen nemen, waarvan door velen gebruik werd gemaa-k1". Z-ij konden daar zien, «jat er aan de uit voering van dit schimmenspel, dat op het doek zoo eenvoudig leek, heel wat vast zit. Hiermede was het Congres geëindigd. -V Hedenvoormiddag lieeft Z.Exc. de Mi nister van Marine, de heer Pop, vergezeld van zijn adjudant den luit. ter zee 1ste klasse, Diephuis, een bezoek gebracht aan de Kweek school voor Zeevaart en aan het Bureau voor de verificatio van 's Rijks-Zeeinstrumenten aan de Varkenmarkt. Z.Exc, arriveerde te ongeveer halftien en werd ontvangen door de Commissie van Op- pe:toezicht en Beheer en door den direc teur. De laatste leidde vervolgens den Mi nister door de verschillende afdeelingen van net gebouw, waar Z.Exc-, van een en ander kennis nam on o.a. met belangstelling het onderwijs eenigen tgd volgde. Na dit kort bezoek vertrok de Minister naar het Bureau voor de Verificatie van 's Rijks-Zecinstirurnenten, waar Z.Exc. ook een en ander bezichtigde, om vervolgens woder naar de Residentie te vertrekken. Aan de academie „Minerva", te Gronin gen, i3 benoemd tot leeraar in boetseeron, beeldhouwen en teekenen, de heer ,W. J. Valk, alhier. Om eventueele teleurstellingen, zooals zg zich hebben voorgedaan bij het eerste i transport, te voorkomen, verzoekt heb sub- j comité alhier al degenen, die zich gaarne opgeven voor liet huisvesten van een Óosten- rijksch arbeiderskind, dit vóór 10 Januari I to doen, daar dit de uiterlijke termijn is van inschrijving voor het plaatsen van kin- derën, die met het tweede transport mede- komen. Dus even een briefkaart gezonden i met aanvrage voor het huisvesten van een Oostenrijksch kind, aan den secretaris van het sub-comitéP-roos, Parkstraat 5a. Gisteren had een auto-vrachtwagen van de Stedelijke Lichtfabrieken, toen hij met een vracht gasbuizen den Waimonder- weg, tegenover villa „Pomona", passeerde, I het ongeluk door verzakking van den berm, j met de achterwielen in de sloot terecht te I komen. De passage werd daardoor eenigen l t\;d belemmerd. Met behulp van een kelder- winde werd de wagen weder op den weg gebracht en kon hij de vracht ter bestemder piaatse brengen. Gisternaraiddag had op de Kaiseistraat, tegenover de Sterrenwacht, plotseling een rioolverzakking plaats, waardoor de straat voor eenigen tijd eeu opening vertoonde, tengevolge waarvan het verkeer eenige be lemmering ondervond. Vanwege het Bureau van Gemeentewerken werd het riool zoo spoe dig mogelijk hersteld en de straat weder in orde gemaakt. Gisteren sprong in het perceel Hooi gracht 42, 'plotseling een buis der gaslei ding. Doordat men het ongeval onmiddellijk bemerkte en de hoofdkraan afdraaide, wer den ongelukken voorkomen. Vanw ege de gas fabriek werd de lekkage zoo spoedig mogelgk hersteld. In aansluiting op het gisteren reeds door ons opgenomen bericht, omtrent de ar restatie te Zalt-Bommel, van clen hotelrat F., afkomstig uit Tilburg, die, in hotels logee- rende alles, wat van zijn gading was, trachtte te gappen en mede te nemen, en zich aldus reeds een aanzienlijk bedrag had weten te verwerven, kunnen wij thans nog mededeelen, dat hij ook hier ter stede zijn slag heeft weten te slaan, cn wel in de Clara-steog, waar hij een portefeuille met in_ houd stal- Do portefeuille werd nog bij hom gevonden, doch hot gold was verdwenen. Braiidstcffcu-commissies in Zuid-Holland. De Vereeniging van brandstoffen-com missies in de provincie Zuid-Holland heeft gisteren te Rotterdam vergaderd, ter be spreking van de voorgenomen opheffing van de brandstoffen-commissies op 1 April a.s. De voorzitter, mr. P. Briét, uit Lei den, zcide in zijn openingswoord o.m., dat het nieuwe jaar zeer belangrijk voor de brandstoffen-commissies zal zijn, immers het is het laatste jaar van haai' bestaan. Verschillende districten zijn reeds opge heven met het opheffen van de brand stoffen-distributie zal voor ons land een der laatste sporen van den afgeloopen oorlog verdwijnen. Spr. wenscht dit slechts even naar voren te brengen; hij stelt zich voor cr in de volgende laatste vergadering van de vereeniging o;. terug te komen. Een voorstel om de laatste vergadering einde Maart tc houden, wordt zonder stem ming aangenomen De Voorz. wijst vervolgens op de circu laire van 15 Dec. 1920, betreffende de gas- cokes, welke bepaald, dat het geen na 1 Dec. afgenomen is, in mindering van den toegewezen voorraad komt; de rest moet binnen twee maanden afgenomen zijn. Spr. meent, dat dit vele bezwaren zal ople veren. Op voorstel van Delft wordt besloten de cokes tegen den laagst mogelijken prijs aan de gasfabrieken te leveren en ze door deze te laten distribueereu. Vervolgens komt de circulaire van 24 Defc. 1920, betreffende de levering van? anthraciet, in behandeling. ±>e voorz. zet de bedoeling van deze uiteen en vraagt of het aanwezigen bekend is, of de handel bereid zal zijn f2 pér eenheid bij te be talen. Hierop wordt meerendeels ontkennend geantwoord. Na een langdurige discussie, wordt een motie der afdeeling Bussum, waarbij de R. K. D. verzocht wordt het besluit-in dien zin te wijzigen, dat de termijn, binnen welken op de bons anthraciet verkrijgbaar zal zijn, zal worden verlengd, met groote meerderheid verworpen. De afdeelingen BussumN aarden en Gouda dienen vervolgens een motie in, welke, door de afdeeling Schoonhoven uit gebreid, als volgt wordt geformuleerd: „De Vereeniging van brandstoffen-oom missies in de provincie Zuid-Holland, ge let op de besprekingen inzake opheffing van de rijkskolendistributie, oordeelt het gewenscht, dat de brandstoffen-commissies noch de brandstoffen-handelaren ten ge volge van die opheffing schade zullen lijden nooli voordcelen zullen genieten, wat door overneming van voorraden kan worden voorkomen De motie wordt aangenomen. Ton opzichte van de benoeming van li- quidateuren, als in de circulaire bedoelt, zegt de voorz. er mee accoorcl le gaan, dut deze zooveel mogelijk uit de brandstoffen- commissies zullen worden benoemd, en ver der, dat het bestuur instemt met de be paling, dat aan het personeel der. com missies, bij het eindigen van de dienstbe trekking een gratificatie van 20 pCt. zal worden toegekend. Het bestuursvoorstel dienaangaande wordt aangenomen. De vergadering benoemt de heeren Van Andel (Gorkum), Versteghen (Schoonhoven) en Jongenburger (Alphen aan den Rijn) tot- leden van de liquidatie-commissie. Na verschillende vragen wordt hierna de vergadering gesloten. H. ML de Koningin, hersteld van haar lichte ongesteldheid, heeft gistermiddag met de Prinses weder een rijtoer gemaakt, en bracht tegen den avond een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder. W ijlen de heer H. Morren heeft zijn vermogen bestemd voor een Tehuis voer archief-ambtenaren te 's-Gravenhage. Gisteren werd het nieuwe stadhuis te Rotterdam bezocht door de ministers Ruys, Heemskerk, Van IJsselstein, Pop en König, en door alle leden van Gedep. Staten. De Commissaris der Koningin was door onge steldheid verhinderd. De heer Bern. Ruys, directeur van den Rotterdamschen Lloyd, is, naar de „N. R. Ct." meldt, door den Koning van Engeland benoemd tot officier of the mest excellent order of the British Empire. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot lid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw prof. H. Evers, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, ontwer per van het nieuwe Raadhuis te Rotterdam, en tot ridder in de orde' van Oranje-Nassau A. J. Th. Kok, architect bij den bouw van het Raadhuis. Het hoofdbestuur der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft tot directeur-geneeskundig leider van den pro vincialen ontsmettingsdienst met ingang van 1 Januari benoemd dr. H. Koppeschiar, te •Wassenaar. De toestand van prof. Bavinck. te Am sterdam blijft zeer zorgelijk; de benauwdhe- j den herhalen zich van tijd tot tijd. De Nederl. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel is voornemens, op 30 Januari a.a te Amsterdam een buitengewoon congres te beleggen, ten einde maatregelen te' tref fen. om den toestand, waarin thans het spoor wegbedrijf verkeert cn waaronder liet spoor wegpersoneel niet het minst lijdt, te ver betéren. I De directie der Nederlandsche Spoorwc- gen heeft thans aan den Minister van Wa- ierstaat toestemming verzocht om het geheelo locömotiefpersoneel 120 uren dienst in twee achtereenvolgende weken te mogen laten doen. en de rust tusschen twee diensten tot 8 uur terug te brengen, en inmiddels zrjn do locomotiefdiensten aldus de Nederl. Vereen. overeenkomstig de onthefiings- aanvrage gewijzigd. j Het hoofdbestuur der Nederl. Vereen, is van oordeel, dat hierdoor geen hetere gang van zaken in het spoorwegbedrijf zal worden verkregen. 1 De Looncommissie in de typografie heeft onder voorzitterschap van mr. dr. T. H. van Zanten, den door beide partijen aan gewezen onpartijdigen voorzitter, vergaderd en besloten de eerstvolgende vergadering omstreeks half Januari te houden, ten einde inti chen gegeven te verkrijgen, omtrent do schommeling der prijzen. Zou de com missie zich voor verhooging der loonen uit spreken, dan zal deze van terugwerkende kracht zijn tot 3 dezer. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Utrecht, door ds. J. Batelaan, predikant te Amersfoort. Te Renkum zal op het landgoed „Jon- kershoeve" een inrichting voor zwakzinnige ouden van dagen verrijzen. BINNENLAND. H. AL de Koningiii-Moeder heeft heden een operatic ondergaan. Haav tcestand is be vredigend- H- M- de Koningin is hersteld. De Minister van Onderwijs is^ ziek- De Tweede Kamer komt op 8 Februari &-g. bijeen. BUITENLAND. Verkoeling in de betrekkingen tusschen Frankrijk en België. De bijeenkomst van den Oppersten Raad nu vermoedelijk 19 dezer, wat misschien ten gevolge zal hebben, dat ook de conferentie te Brussel niet voor dien datum wordt hervat. Berichten over oen aanstaanden val van het kabi net-Ley ges en tegenspraak- In Hongarije sterk verzet tegen den af stand van West-Hongarije aan Oostenrijk- Geen spoorwegstaking in Dnitschland- De Amerikaansckc Senator Reed doet een onthulling over steun aan Poleii's leger uit het fonds voor hulpverleoning aan Europa. B. en W. van Doetinchem overwegen het denkbeeld, enkele percenten-"korting op den hoofd el ijken omslag toe te- staan bij di recte betaling, om het sluiten van kasgeld- leeningen te voorkomen. Het lid der Tweede Kamer de heer I Kolthek heeft den Minister van Justitie vra gen gesteld inzake het opzettelijk tot zinken doen brehgen op zee van oude schepen. Hij vraagt of de Minister van oordeel is, dat de I Strafwet thans voldoende voorziet in het te- I gengaan van dat misdrijf. Hij dringt voorts er op aan ,dat zoo spoedig mogelijk wette lijke bepalingen tot stand komen op de ver zekering van vaartuigen, waardoor wordt gewaarborgd, dat een schip nooit hocger is verzekerd dan tegen de werkelijke waarde en j dus' elk jaar de verzekermgssom moet wor- I den verlaagd met een bedrag, gelijk aan de waardevermindering van liet vaartuig, welk bedrag moet worden bepaald door een on partijdige commissie. j Naar aanleiding van het bericht over de intrekking, met- ingang van 10 Januari, van de ontheffing van het kaasmaakverbod verleend aan z.g. zelfkazende boeren, ontlee- nen wij aan het „Hbl." dat men van moei lijkheden met de provincie-melkvoorziening niet veel bemerkt: de bijlevering door het Zuivelkantoor zal niet meer dan 150 a 200.000 L. per dag bedragen en dat in Ja nuari, wanneer de melkproductie haar laag ste punt bereikt. Gisteren is afgekondigd liet „Staats blad" No. 928, houdende de wet van 31 December 192-0, tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en van de fce- i lasting cp houtgeest. I Naar „De Ned." meldt, heeft de Minis- raad beslist, dat ook aan de tijdelijke ambte naren de kindertoeslag kan worden* uitbe taald. Ton nadeel© oen er v e t- smelterij, gevestigd te Rijswijk heeft een depothouder te Amsterdam een bedrag van pl.m. f 5000 verduisterd. Naar het Engelscb van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 62) „Kom!" zei zc, zich opriohtend© en de blinden sluitende. „Dat is gekheid, wat een dwaas ben ik!" Maar er zat geen kracht in, want een vage, onbestemdu ziekte had haar moed uitgeput, zooals dat bij de moedigste men sehen het geval is, en zij begon minachting te zien, waar die niet bedeeld was, en zij vond! het maar ecu armzalige verontschul diging, om niet bij haar thuis te komen, füafc Sophie bij nicht Hanna moest blijven, die bronchitis had. Do dagen gingen ver- velend voorbij en de datum van het huwe- lijk van juffrouw Salisbury naderde. Mijn heer en mevrouw Bean werden uitgenoo- digd, cn do meesten van onzen kring in do straat, want zooals juffrouw Salisbury ge voelig opmerkte, „als wo toch do vergaden- zalen nemen, kunnen wo wel iedereen vra- gen, di e waarschijnlijk oen geschenk zal geven. Er behoeft niemand voorgesteld te werden, cn het zal zijn als een receptie op I het stadhuis zonder den burgemeester.' En wij voelden allen, dat het werkelijk attent van haa~ was, om in Juni le irou wen, als do nieuwe zomerkleeren voor het ■eerst gedragen konden worden en gee& oxtra-oaikosten behoefden gemaakt. „ïlc hoop, dat allc-s goed zal gaan," zei f do heor Bean, toen hij op c*en morgen van 'het huwelijk naar de lucht keek. Hé, daar loopt mevrouw Salisbury hard voorbij naar mevrouw Watson met. een greotë karton nen doos -in haar hand!" „Wat zou het. zijn zei mevrouw Bean, naar heb raam loopend en voorzichtig door do kanten gordijneai glurend, zoo, dat het niet gemerkt werd „Het kan niet de japon van mevrouw Watsan zijn, want zij is niet wèl genoeg, om te gaan. En dat mevrouw Salisbury zoo'n pak zelf draagt!" „Allo vrouwen verliezen hun hoofd bij een huwelijk," zei de heer Beun. „Ik be grijp niet, waarom. Iets zoo vervelends „O, ik vind een huwelijk heerlijk ik heb altijd het gevoel, alsof ik zelf ging trouwen," lachte mevrouw Beam, met iets van haar oude vroolijkheid, maar het vol gende oogenblik drukte .zij de hand tegen haar; zijde en werd grauw om haar mond. Mevrouw Salisbury gaat weer weg zon der de doos," berichtte do heer Bean kort daarop, on vijf minuten later kwam So phie, gejaagd cn verward, binnenvliegen. „Raad eens, wat er gebeurd isHet tvzeedo bruidsmeisjo ligt ziek met keelpijn en ik moet haar plaats innemen „Waarom heb je niet geweigerd? Je bent niét dadelijk gevraagd, en ik zou hot nu niet doen," zei mevrouw Bean, die het altijd voor haar vrienden opnam. „Ik heb geweigerd," zei Sophie, die nog hijgde van haast er. opwinding. „Ik zei, dat de japon te nauw is, en dat is zij ook." „Natuurlijk; die nicht van mevrouw Bir- beck lijkt op twee tegen elkander gespij kerde planken, marr zij is elegant. Zij geeft je het gevoel, dat het onbehoorlijk is, dikker te wezen." „Ik heb nicht Hanna gezegd, dat niets me zoa overhalen, maar ten slotte moest ik toegeven," zei Sophie, te opgewonden om zich te sloren aan de tegenwoordigheid van den heor Boan. „Waarom?" vroeg mevrouw Beon, „Nicht Hanna overreedde me," ant woordde Soiphie; maar zij herhaalde niet do opmerking van die scherpe, oudo vrouw, die de zaak besloten had, omclat zij nog in haar brandde en te pijnlijk was, om met woorden aangeduid te worden. Zij was aan het slot van een lange reeks vergeefsche argumenten gekomen, toen mevrouw Salis bury tevergeefs gevraagd en gebromd had, en nicht Hanna als een spin zat te wach ten, om eindelijk heel kalm te zeggen: „Ik had niet gedacht, Sophie, cüat je zoudt willen, dat iedereen dacht, dat jo teleurgesteld was, nu j e niet in Ada's plaats bent." „Als het dat is, wat u denkt, zal ik het doen," zei de arme kleine vlieg, gloeiend vaai gewonden trots en boosheid. „Maar het is mijn schuld niet, als de naden met groot gekraak losbarsten, al3 ik bij het altaar sta. Ik kan niet leven, zonder adem te halen.2 „Dat i3 dus afgesproken. Dank je wel, lieve Sophie," zei mevrouw Salisbury, e» zij ging gauw heen, uit angst, dat het meisje nog veranderen zou, en verborg haar ergernis, dat zij had moeten vragen, tot een gunstige gelegenheid- Het huwelijk zou om twee uur plaats hebben, en niemand die een uitnoodiging had, nam een behoorlijk middagmaal. De Beans gebruikten om twaalf uren koude ham, on thee, en onder den maaltijdl logde mevrouw Bean de laatste hand aan den hoed, dien zij moest op hebbendaar zij heel precies op het punt van kleeding was, had zij natuurlijk rose rozen gekozen voor een huwelijk in Juni. Het idee was goed, maar de bloemexi waren heel goedkoop en niet voldoende, om den vorm te bedekken, zoodat de gapingen aangevuld werden met sleutelbloemen van een zomerhoed van het vorige jaar. „Nu," zei mevrouw Bean, met een stuk brood in haar mond en het bloememstuk op haar hoofd zettend, „wat vindt je er van? Ik heb het nagemaakt van een portret van lady Mar-grave in The Queen. Zij gaf zeker 50 of 60 gulden voor haar hoed. Waarom de deftige menschon zich zoo door do mo- diston laten afzetten kan ik niet begrij pen 1 Precies dezelfde hoed voor een paar gulden. Ik dacht als jo deelgenoot zoudt worden, dat het dan beter was „Roken daar toch niet langer op," zei de heer Beau ongeduldig. Ik heb liet je niet gezegd ik vond het niet noodig cr in huis zoowol als op het kantoor over te tobben maar de zaak is, dat do lieer Sa lisbury v een vreemde op het oog heeft oen jongen man met kapitaal. Ik hoorde het zijdelings maar het. is zeker waar, want de man is do geheele week hèt kan toor in- en uitgeloop en en komt na Zater dag geregeld. Ik heb je gezegd, er niet. op te rekenen," voegde hij er boos bij, toen hij zag, dat zijn vrouw nlotseling bleek werd, en bij was boo3, omdat bet hem speet. Mevrouw Be:<n zat een oogenblik heel stil, ging toen naar boven, zonder iets te zeggen, terwijl haar bloemenhoed los aan haar hancl bengelde, en de heer Bean naar hot eten zat te kijken; want kleine ver wachtingen maken het hart, waarin zij sterven, even dof en ellendig als de groote die sterven bij het verlies van koninkrij ken in den grond is alles *bij de mensch- hoid volkomen gelijk; heb ware socialisme is er geweest, is er nu en zal er altijd zijn. Maar natuurlijk kwamen de lieer en me vrouw Bean in de kerk zonder eenig tce- ken- van gedruktheid en do wachtende menigte in verscheidene banken rondom werd vroolijk, omdat zij over mevrouw Bean's hoed kon spreken. „Hoe verzint ze het? Rose rozen on gele sleutelbloemen!" fluisterde Margaret-ha Nor'ton. „Ze ziet er slecht uit," zei Emilie, die wijs werd door haar geluk, dat op teleur stelling volgde. „Dat zou iedereen doen in zoo iets !'-' lachte heb logeetje, die weer bij hen was, en er zeer lief uitzag in het lichtgrijs. Met do twaalfhonderd gulden inkomen, dio zij had, haar lief gezichtje en haar zeer achtenswaardige bloedverwanten was zij zeker een meisje, dat zoo mogelijk voor broer Pieter veroverd moest wordenen om do waarheid te zeggen, teen hij naast haar zat, in zijn nee pak, met «en bloem in het knoopsgat scheen hij in alle opzich ten bereid voor de rol, dio hem werd toe gedacht. „De Salisbury's doen do dingen goed," zei de heer Norton in luide vertrouwelijk heid tegen zijn vrouw. „Er zijn geen onkos ten gespaarcf, en toch zegt men, dat Ho»- wa-rd niets heeft." „Ze zijn allen blij, dat- juffrouw Salis bury trouwt zij was altijd vandaag hier en morgen weor weg, cn ik geloof, dat me vrouw Salisbury het een last- vond, dat mevrouw Salisbury het een last vond1, ofschoon zij te slim is, om het te zoggen, antwoordde mevrouw Norton, die geplaagd werd door nauwe haudschoenen en arm- gatcn. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 1