No. 18660, LEIDSCH DAGBLAD Maandag 3 Januari. Tweede Blad. Anno 1921 SPORT. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON, IN Oil!E STEAAT VOETBAL -De uitetasan van gisteren zijn: NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. West. lstc klasse: H. V. V.Ajax '42; SpartaA F C 10; D. F. C.Spar taan O2;HaarlemH B. S. 22; Blauw-Wit r-V. O. C. 3—1. Overgangscompetitie: H. D. V. S. R. C. H. O8P FeyenootfdS. V. V. 41; StormvogelsR. F C. 31; 't GooiW. F. C. '4 2. 3de klasse C.: VoorwaartsAiplien 2—4. 3de klasse D.. H. V. S.L. F. C. 10: j) v. V.—V. C. S. 1—3; B M. T.Delfia 3—0; 'DelftCeleritas 14 Oost. 1ste klasse: QuickEnschede 02; Be-QuickTheole 20; Go-AheaidVi tesse 20; Z. A. C.Tubantia 91; Hengelo D. 1—0. Zuid. 1ste klasse: BredaniaV. V. V. '4—0; B; V. V.—N. 0. A. D. 2—0. Noord-Nederland sloeg te Hamburg Noord- Duitschland met 21. Overzicht. Het aantal gisteren gespeelde wedstrijden ia ons heel erg meegevallen. In de Weste lijke le klasse werd slechts één veld afge keurd. De eerste Zondag in 1921 deed Blauw iWifs kansen op het Westelijke kampioen schap aanmerkelijk stijgen. Zij zelf won met 31 van V. O. C„ zoo als te voorzien was, paai* haar concurrente Ajax werd in Den Haag door de „g*oote Haagsche" geklept. Hieruit blijkt al weer dat H. V. V. baar pres taties ins aanmerking genomen, nog steeds te laag op de ranglijst staat. Ajax is thans ééu punt achter op haar blauw-witten stad genoot en het programma dat de Ajaxcieden nog af te werken krijgen, is zeker veel moeilijker dan dat der Zebra's. Nummers drie en vier Haarlem en H. B. S. speelden gelijk, ïultslag die ons zeker het best kan bevredigen. D. T. C. stelde ons teleur door op eigen terrein van Spartaan te verliezen. Tenslotte .wist Sparta twee puntjes te veroveren en $taan thans V. O. C., A. F. C. en Sparta met 7, 5 en 4 punten respectievelijk, op of in de buurt van de beide beruchte plaatsen. Gisteren werd er ook in Leiden gevoetbald, zelfs een derby, n.l. U. V. S.L. F. C. Het ,was koud en guur bij villa „Mariette". Wij zagen een hopeloos geknoei, een parodie 'op voetbal, en toen het na de rust steeds harder ging regenen, zijn wij maar wegge gaan. Uw V. S. had even voor rust een beetje .verdacht doelpunt gemaakt en de blauw-wit ten behaalden daardoor de overwinning. Toch had o.i. L. F. C. het beste (ten minste als men daar nog van kan spreken) deei van het spel, maar voor het doel raken de hoeren het hoofd kwrjt. Bij U. V. S. voert het „kick and rush" nog steeds den boventoon, en het getrap van sommige blauw- witten is werkelijk wel heel onbenullig. "Wij waren gisteren weer in de gelegenheid om ónè te ergeren aan het „massieve" spel van 'deD rechts-back van U .V, S. Enkele jaren 'geleden waarschuwden wtf reeds voor dezen speler, en sindsdien is lip zoo raogelyk nog onbesuisder geworden. Zijn optreden is een gevaar ten eerste voor de andere spelers, maar vooral ook vcor hem zelf. Een onge luk, zal er zeker eens gebeuren. Het L. Vk B.-program werd zoo goed als niet afgewerkt. Op eeu totaal onbespeelbaar Ajax-terrein, een terrein dat èn door den consul èn door den scheidsrechter had afge- moeten worden, werd nog een wedstrijd ge speeld met het gevolg, dat thans het Ajax- veld voor weken bedorven is. A. S. C. beleeft wel pleizier van haar. goedheid om het veld aan anderen af te staan. De gevolgen van de ijver der L. V. B. officials zullen dan ook wel niet uit blijven. Het L. V. B.-bestuur krijgt zeker weer een prettige correspondentie te voeren met A. S. C., ei 1 S. C. zal zich nog wel eens twee keer bedenken, voor dat Jfrj weer andere clubs op het Ajax-veld laat spelen. LAWN-TENNIS. De strijd om do Davis-Cup is ten voordeele van Amerika beslist. De dubbel werd door Til den on Johnston van Patterson en Brookes ge wonnen. met 46,; 64; 60; 64. De twee nog te spelen enkelspelen kunnen den einduitslag niet racer veranderen. KORFBAL- Uitslagen- West IA: D. T. V.-Vitesse (L.) 3—7 D. E. D.Deetos 18. West I BVitesse (H.)—A. L. O. 42 D. H. B. S. C.—O. S. O. R. 2—7. West I CD. D. V.Advendo 4—0. Overzicht. 't Was gisteren weer een korfbaliooze dag voor Leiden. Het veld aan den Zoeter- woudeohen Singel werd weer eens afge keurd, hoewel het o. i. prachtig in orde was. Vitesse braoht ons een aangename ver rassing. Op afdoen cfe wijze heeft zij zich de meerdere van D. T. V. getoond. Tot rust hield D. T. V. nog goed spel, maar er na ontplooiden de Le-idenaars zulk een goed spel, dat de Amsterdammers er niets tegen in te brengen hadden. Vitesse behoudt door deze overwinning haar plaats op de rang lijst en haar kansen voor een kampioen schap. Deetos blijft haar techter op den voet volgen Vitesse verscheen met slechts 4 dames. D. T. V. Het echter uitvallen. Direct na het beginsignaal van soheicferechter Vlie gen ontwikkelt zich een zeer snel spel. Beido aanvallen zijn uiterst gevaarlijk, maar voorloopig blijven de verdedigingen in de meerderheid. Eerst na een kwartier heeft Nieuwenbuizen succes, als hij bij een doorbraak een vliegend schot lost, dat in de korf verdwijnt. Do pret is echter niet van langen duur, daar v. Vueren direct daarop gelijk weet te maken. In dé I A klasse komen meer dan eens doelkoortsen voor. Ook nu weer is dit het geval geweest. De wisseling brengt v. Noort c.s. voor Vi tesse in den aanval. De uitworp wordt al direct in een punt omgezet door v. Noort, terwijl Willemse dit grapje herhaalt door de 2e wisseling te bezorgen (2—2). J. v. d. Iteyden laat dan zien, dat bij het verre doelen nog niet verleerd is gedurende de lange rustperiode en maakt dan ook van verren afstand 32. Deze vijf mmuten leverden dus evenveel doelpunten op. Dan vinden beide partijen het voldoende en krijgen we een gelijk opgaand 6pel te zien, waarbij het Vitesse-micMenvak keurig werkt. De aanvallen weten echter de enkele kansen, hun geboden, niet to be nutten, zoodat bij de rust Vitesse met 32 leidt. Wanneer hervat wordt, begint- het te miezeren, waardoor het veld,en dus ook het spel, er niet beter op worden. De ge broeders v. d. Reyd'en in den aanval blij ven echter mooi spel leveren. Verdiend maakt mej. Schijfsma dan ook ten slotte 42. D. T. V., met v. Vueren weer in den aanval, komt dan geweldig opzetten, v. Vueren bestookt onophoudelijk den Leid- schen korf. Aan de andere kant blijft ech ter de Vitesse-aanval ook niet non-actief, maar haar schoten falen telkens door pech. Op minder fraaie wijze bezorgt v. Vueren rood-wit's derde punt. Vitesse voelt zich ten zeerste bedreigd en gaat nog eens tot' een geweldig offensief over, waar uit van Nieuwenhuizen een van zijn be kend© vaart-schoten lost, die weer hoop geven m de blauw-witte gelederen. Door vlug eai fnuikend samenspel zorgen v. Noort en v. Ginkel voor 2 punten, zoodat in een 3-tal minuten de stand 73 is. Spoe dig daarop is het inrukken, waardóór Vi tesse met een 7—3 glorie naar de Sleutel stad kon terugkeeren. Ook Deetos behield haar goede kansen op de le plaats. Nu weer werd D. E. D. het kind dér trekeming, nog wel op eigen veld. Op hoog peil stond dé ontmoeting niet. Deetos was voortdurend dn de meer derheid, waardoor ze op regelmatige wijze haar punten maakte. Toen ze met 30 voorstond, kwam even een opleving in de D. E. D. gelederen, waaruit het eenige tegenpunt geboren werd. De Dodrtenaren voegden daarna nog 5 punten aan bet to taal toe, zoo dat ze ten slotte met een mooie 81 overwinning den verren terug reis konden aanvaarden. In Den Haag liep de derby weer uit op een nederlaag van dé oudlste olub. Mooi spel werd er niet geleverd. Vitesse (H.) was van begin af sterker on nam al gauw de leiding. Door fanatiek spel wist A. L. O. nog wat op te halen, maar moest toch met- 42 de mindere» blijven. O. S. C. R. gaat met rassohe schreden op het kampioenschap af. Als eenige ca-ndi- daab heeft zo nog H. S. V., dat dispensatie heeft gekregen van haar regl. nederlaag tegen de Rotterdammers. Wetende hoe van belang het. doelgemdddeldo kan zijn, zorgt ze er voor haar doel pun ten aantal op veilig terrein to brengen. H. S. V. moet de resteerende wedstrijden al met zeer mooie cijfers winnen, wil ze O. S. C. R. hierin evenaren. Tegen het Dordt-sche D. H. B. S. C. heeft O. S. C. R. weer eens goed getoond, dat ze schutterscapaciteiten beschikt. Tegen het goed doorgevoerde samenspel der Rotterdammers hadden de Dordtenaren weinig in to brengen Doordat O. S. C. R. bet op sommige oogenblikken te kalm op vatte, kreeg D. H. B. S. C. de gelegenheid tweemaal tegen te scoren. O. S. C. R. wist echter 7 keer het ga<t van den korf te vin den, waardoor ze met 7—2 won. In de I C klasse ging slechts één wed strijd door, n.l die tusschen D. D. V. en AdVendo. D. D. V. kreeg hier de gelegen heid eindelijk weer eens een zege te beha len. Zij heeft hiervan een dankbaar ge bruik gemaakt Met do pauze wist ze een 2—0 voorsprong te behalen, welke ze er na verdubbelde Mot- een 40 nederlaag mocht Advendo naar de Spaarnestad terugkeeren. De stand in W. I A is nu gesp. gew. gel. verl. pnt v.i. gem. Vitesse 9 6 1 2 13 40—30 1,44 Deetos 7 5 2 10 39—2-5 1,43 D. E. V. 7 3 2 3 8 28—25 1,14 Fluks 6 3 3 6 27—15 1.— D. T. Y. 6 13 2 5 22—26 0,83 D. V. D. 7 12 4 4 15—44 0,57 D. E. D. 6 1 5 2 17—33 0,33 De Spijker-rif. De Spijker-zos-cylindor auto beëëincligdc gig teren ouder groote belangstelling zijn toclit van 30 000 K.M., die den 27sten Nov. 1.1 begonnen werd De motor moest eenige malen worden stopgezet voor gebroken klepveoren, terwijl bij oen dezer slops van do gelegenheid gebruik word gemaakt om de Bosch-magnot te herstel len en tweemaal, om het benzine-filter schoon te maken. Er werden in totaal 22 banden ge bruikt. De A. N. W.-B. De heer E. H. Krnijff, te Sassenheim, heeft bedankt als waarnemend consul van den A. N. W.-B. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving wegens ongesteldheid de hoeren D. Roynevold, J. v. d Berg en C. N. J. Koot. Do voorzitter opent de vergadering met gebed. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken van inej. W. H. S. Oost- veen, dat zij de benoeming als onderwijzeres aanneemt. Van Ged. Staten: a. goedgekeurd het kohier schoolgeld 3de kwartaal 192(1, o. dat nog aan Rijksuitkeering voor het lager onderwijs over 1918 wordt uitgeleend een bedrag van f42.61; c. af- on overschrijving op de begrooting 1920. Goedgekeurd. Verzoek van don heer J. M. Pos om ontslag als hoofd der 0. L. School met ingang van 1 Maart 1921. Wordt op eervolle wijze verstrekt. De -voorzitter deelt mode, dat reeds een op roep van sollicitanten heeft plaats gehad en reeds velen zich daartoe hebben aangemeld. De hoer L. Dorrcpaal vraagt of die oproep niet eerder had moeten geschieden, waarop de voorzitter antwoordt, dat er nog ruimschoots tijd voor is. Melding wordt -godaan van een schrijven van de Patroonsveroeniging „Samenwerking'' Ha- zors wondeKoudekerk, inhoudende een ver zoek, dat in het vervolg de uit te voeren metse laars werken niet meer aan Van Diggelen wor den opgedragen, maar aan een metselaarsbaas, wonende in de gemeente. Do voorzitter licht deze zaak nader toe. Een vroeger schrijven aan B. en W. is voor kennis geving aangenomen, o.a., dat B. en W. meen den vrij te zijn aan wien het gomeontewerk op te dragen. Na korte bespreking wordt besloten in dien zin aan de Patroonsvereeniging te ant woorden. Schrijven, ingekomen van Curatoren en Be stuur van den Bond van Gemeente-Ambtenaren tot het stichten van een Rust- en Vaeajitie-Oord voor gemeente-ambtenaren om financieelen steun, waarop afwijzend wordt bosohikf, wegens den te girooten en royalen opzet. De voorzit tor deelt mede, dat de gemeente werkman van Beyeren eervol ontslag heeft ge kregen wegens een benoeming als agent van politie te Vlaardingen, zoodat in diens plaats ts benoemd G. Nachtegaal alhier. De instructie dienaangaande wordt eenigszins gewijzigd mot het oog op den 8-urigen werkdag en goedge keurd. Het loon bedraagt nu f25 por weck. Vervolgens heeft plaats vaststelling dor ver ordening op do keuring van waren. Het Rijk wordt verdeeld in gebieden, zoodat wij zullen behooren onder het gebied Leiden. De kosten zullen voor de helft worden betaald door hot Rijk en de andere 'helft door de gemeenten, be hooren de tot dat gebied. Wijziging -heeft plaats van de vorordening op de heffing van opcenten op de grondbelas ting. Voor gebouwde eigendommen wordt het percentage voor de gemeente gebracht van 40 op 70 pGt. en de ongebouwde eigendommen van 10 op 20 pCt. De verordening wordt aangenomen overeen komstig het voorstel van B. en W. Een gelijk lot ondergaat do verordening tot heffing van de opcenten op de personeele be lasting, welke van 20 op 40 pCt wordt ge bracht. Wijziging heeft plaats van de begrooting, dienst 1920 tot een bedrag van f310 25. Een tijdelijke geldleening wordt goedgekeurd van f 8000 af te lossen met 1 Mei 1921 van de Alfensche Bank tegen 7 pGt Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer N. P. Slegtenhorst. Wijziging heeft plaats van do politieveror dening, waardoor de goedkeuring van Ged. werd onthouden. Bij de gebruikelijke rondvraag wcnscht de heer R. Dorrepaal' op enkele plaatsen van de Lagewaardsc-hen en Hoogewaardsehen weg ver betering. De heer v. Egmond wenscht meorder politie toezicht in de Hoogowaard. daar de jeugd de bermen van den weg zoo toetakelt, tot groot ongerief der eigenaren en wenscht verbetering aan het voetpad ter hoogte van dr. Vlaanderen. De voorzitter zegt zoowel het eerste als het laats-te toe. De heer De Jong stelt voor gebruik te niaken van de aanbieding van goedkoope wollen de kens van het leger. Do voorzitter antwoordt. dat die aanbieding over het algemeen tegenvalt, hetwelk met zekere gevallen wordt toegelicht. Hierna gaat de vergadering over in besloten zitting lot behandeling van het suppl. kohier Hoofd. Omslag. RUNSBURG. Gemeenteraad. Voorzitter, de burgemeester. Aanwezig alle leden. De vei*gadering-wordt door den .Voorzitter met gebed geopend. De Voorzit ter doet voorlezing van de notulen van de vorige vergadering. In verband hiermede maakt de lieer S. Schoneveld een opmerking betreffende het deskundig onderzoek van de gemeente-wo ningen. Op voorstel van wethouder van Klaveren besluit de Raad, dat een conferentie zal wor den gehouden met den architect, waartoe ook de Raadsleden zullen worden uitgenoodigd. De notulen worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken: Schrijven van C. Kralt en J„ Zandbergen, houdende verzoek tot verplaatsing van een lantaarn bij hun woning. B. en W. zullen eerst een onderzoek in stellen. i Van G. S. is ingekomen een schrijven be treffende verhooging van te heffen opcenten op de grondbelasting. B. en W. stellen voor hiertoe niet over te gaan. De heer S. Schoneveld stelt voor de op centen te verhoogen tot 20 voer ongebouwde en 60 voor gebouwde eigendommen, met het oog op de financieele toestand der ge- gemeente. Nu er een uitbreiding wordt ge geven aan het gemeentelijk belastinggebied, moet daar z. i. gebruik van worden ge maakt. De heeren v. Iterson en v. d. Gugten vreezen. dat dit een verhooging van huur prijzen ten gevolge zal hebben. Het voorstel van den heer S. Schoneveld wordt met 8 stemmen tegeu verworpen. Voor de heeren J. en S. Schoneveld. Dr. Jonker is mtusschen van de vergade ring weggeroepen. Het voorstel van B. en W- wordt met' 1] stem tegen aangenomen. 2. De commissie, welke -de rekening van 1919 heeft nagezien, brengt rapport uit monde van den heer W. L v. d. Gugten. Do commissie deelt mede dat verschillende punten in deze rekening, haar aandacht trok ken en waaromtrent zij gaarne van $en voorzitter een toelichting ontving. Aller-- eerst betreft dit de ontvangsten en uitgaven geraamd op resp. f227.794.87 en f 227.282.97 batig saldo f511.90, terwijl deze werkelijk hebben bedragen resp. f252.477.10 en f280.782.90 nadeelig saldo f 28.305.80. Tot haar spijt moest de commis sie bezwaar maken, dat meermalen de uit- uitgaven de raming zeer sterk overtroffen. Dit betreft b.v. de onderhoudskosten van het huis van den burgemeester waar b.v. kosten op voorkomen van stucadcor en behanger. Nadat nog verscheiden andere zaken door den heer v. d. Gugten zijn gevraagd on door den voorzitter worden toegelicht, bepleit de heer S. Schoneveld dat door B. en W. gestreefd zal worden dat de uitgaven zooveel mogelijk volgens de raming zullen geschie den, terwijl anders overleg met den Raad worde gepleegd. De rekening wordt daarna met alg. stem men, (ook dr. Jonker is inmiddels weer ter vergadering gekomen) goedgekeurd. De heer v. d. Biezen verlaat de ver gadering. Punt 3 der agenda, vaststelling der ge meentebegroting 1921, wordt wegens ver gevorderd uur, tot de volgende vergadering aangehouden. 4. Verhuring gemeentehuizen. Volgens voorstel B. en WP wordt overgegaan tct het verhuren van een 7-tal huizen. Dr. Jonker vraagt naar den huurprijs van do huizen bewoond door de heeren Van Meurs en De Wilde. De Voorz. deelt mede dat deze door den Minister, wordt bepaald. Hieromtrent zal een vraag worden gedaan aan het Ministerie. 5. Adres Ww de Koning Jzn., met verzoek aan hem weder voor 1921 te verhuren, tegen denzelfden huurprijs als dit jaar, een stuk land aan de Kerkstraat. De lieer S. Schoneveld merkt op, dat de verhuring heeft plaats gehad, onder conditie dat een gedeelte van het verhuurde ger Serveerd blijft voor inkuilen van aardappelen. Waar die conditie nu overbodig is, kan dit invloed uitoefenen op den huurprijs. Na overleg met adressant zullen B. en W, alsnog een nader voorstel doen tct verJ huring voor denzelfden tijd als ook het overig land door de Koning is gehuurd. 6. Benoeming gemeentewerkman. Door B. en W. is^olgend tweetal voorgedragen: 1. Arie van Egmond en 2. L. Noort Lsa., beiden te Rrjnsburg. Met meerderheid van stemmen wordt be noemd. A. van Egmond, voor den tijd van 1 jaar met ingang van 1 Januari a.s. i 7. Gunning havengeld. Ingeschreven is door: N. v. Egmond alhier voer f160 en door Wolthans alhier voer f225. Op voorstel van B. en Ww wordt de heer Wolthans als pachter aangenomen. De heer J. Schoneveld merkt op, dat dooir een inwoner voor eep halfjaar havengeld was betaald, terwijl by verkoop van de schuit naar elders, na 3 weken geen restitutie van havengeld werd verleend, terwijl dit opnieuw moest worden betaald bij aanschaf fing van een andere schuit. Waar de Raad dit niet passend vindt en dit ook in andere gemeenten niet geschiedt, besluit meu het reglement betreffende dit punt aan te vullen, opdat dit niet meer kan voorvallen. Bij de rondvraag besprak de heer S. Scho- -neveld het gebruiken als vuilnisbelt van de Korte Vaart. Voorts wenschte spr., gezien de kritieke toestand van de gemeentekas; naar verruiming van middelen uit te zien o.a. door sommige lichameu en corporaties die gemeentegrond gebruikten daarvoor te lalen betalen, en verzoekt B. en Ww dien aangaande voorstellen te doen. De heer J. Zandbergen bepleitte verbete ring van den Voorliouterweg. Weth. v. Iter son deelt mede, dat daar a.s. week aan be gonnen wordt. De heer v. d. Eykel beklaagt zich oveï den toestand van de nieuwe straten, doos het berijden met vrachtwagens. Hierna sluiting. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 59) Sophie keek hein aan, en daar de ne vels, die haar verbeelding over Howard had uitgespreid voor haag oogen, begonnen te verdwijnen, was zij in staat op te mer ken, welk een flinke, manlijke figuur Nor ton was, en zijn goedgevormde trekken, heldere oogen en aangename, rondborstlgo marnier»*', waai* to nomen. Het was in zeke ren zin, do eorstg maal, dat zij hem werke lijk gezien had,*en een beetjo spijt werd in haar binnenste wakker, dat zij hem vroe ger niet 7xx> gezien had een vaag gevoel van iets moois, dat zij gemist had, hetgeen geen gedachte was, maar slechts de scha duw er ,an. Dit alles was in haai* opgeko men en weer verdwenen, voordat Sophie rustig zei: ,,Het is een natto week geweest.'' Toen klonk een belletje eai het geven be gon het bridgespel scheen de slapende roekeloosheid in het karakter der meest ge matigd en wakker te maken. „Gelooft u," begon de heer Golding met hit/terheid hij had whist gespeeld voor 30 oénts den robber tot hij vijftig jaar was, ,{0ii was daarom voorzichtiger cll&n wij ande- „gelooft u werkelijk, dat dit een „saus atout" was, mevrouw Bean?" „Nu we hebben in ieder gevAl aoht trek- tgfn," antwoordde mevrouw Bean luchtig. „Dè proef op den pudding ie het „Ik ontken," viel de heer Golding in, met een rood gezicht-, dat iets bowozen wordt door een partner, die een spel decla reert, dat niet op werkelijkheid berust." „Maar als je de trékken haalt," beweer de mevrouw Bean. „Dat kan men ééns doen," zei de heer Golding haar over zijn bril aankijkonde. „Nu, ik ben nooit gelukkig met spelen," zoi mevrouw Bean, terwijl zij een aas uit speelde. „Ik heb nog nooit in mijn leven een prijs gewonnen." Mijnheer Godding's gelaat drukte uit, dat dit niet te verwondferen was, en hij was bijna eenigszins teleurgesteld, toen zijn partner drie azen achtereen uitspeelde, ter wijl zij zo vroolijk op de tafel wierp on hem goedkeuring vragend, aankeek met het blijkbaar gevoel, dat zij nu eindelijk schit terend speelde, „Dat was goed, nietwaar?" zei ze, met een diepen zucht, toen het spel uit was, want dé booordeeling van den heor Golding had haar zenuwachtig gemaakt en liaar vingers beefden, toen zij de kaarten, neer legde. Do heer Golding schudde het hoofd. „Men moet niet praten," scheen hij te zeggen, en hij schudde het volgende spel. Maar ondanks slecht pelen, en als een. bijzondere uitzondering op haar gewoonlijk ongelukkig-zijn, kon mevrouw Bean niet verliezen; en op hot eind van een zeer op- gewokten middag was zij den anderen medespelers ver vooruit. „Het- doet me veel genoegen," zei me vrouw Pombcrton, een purperlederen ha-nd- tasohje te voorschijn halend, buitengewoon vriendelijk, als zij alles betaald had, „het doe<t me veel genoegen, mevrouw Bean, u den eersten prijs to mogen geven." Do gelukkige winster nam hem in beide handen, maar haar gewone, vroolijko vast beradenheid soheen haar te begeven, ©n zij kon alleen maar stamelen, met een hoog rood gelaat: „Do eerste prijs, dien ik ooit in mijn leven gewonnen heb 1 Ik vind het heerlijk." „Wat scheelt er aan?" fluisterde Sophie, zoodra een afzonderlijk woordje mogelijk was. „Yindt je de tasch niet mooi? Je moogt ze zeker wel ruilen, als je dat wilt." „Het is belachelijk van mo," mompelde mevrouw Bean, „maar ik was zoo opge wonden en toen zag ik, wat do prijs was en nu! Je zult mo wel dwaas vinden, Sophie, maar ik heb bijna gebeden om een purperledoren handtaschje ik verlangde er zoo naar. Soms verlang ik zoo naar allerlei dingen ik krijg een gevoel, alsof ik niet zonder hen kan leven maar ik heb ze natuurlijk nooit. En ik vond het zoo prettig, dk wist niet, wat ik doen moest omdat een purperen satijnen, hoe netjes ook over bordpapier getrokken, toch niet hetzelfde is, wel Het is zoo heerlijk, het echte ding te hebben Mevrouw Beau brak plotseling af, maar de woordenstroom gaf een kijk in haar leven, die iets ongedachts opende, de vroolijkst-en hebben het in hun leven dat verlangen van vermoeide dapperheid, zich eens niet met den sohijn tevredeci te moe ten stellen, omdat heb beste er werkelijk is. „Maar -toch zei Sophie, „zag die tasch, die je van satijn maakte, er op een afstand juist als een leer en uit." „Deae kan men van diohfcbij bekijken," zei mevrouw Bean; dat is juist het ver schil. Hè wat komt do heer Howard hier doen? De Salisbury's komen niet. Mis schien wil hij dén heer Birbeok spreken over het adres van de werkliedenvereni ging." Hot soheen, dat dit fijn boodschap was, ofschoon hij er een zonderlingen tijd voor gekozen had en na een koet. onderhoud met een predikant naderde hij Sophie, ter wijl hij een klein boekje uit zijn zak haalde. „O, juffrouw Watson, er was een punt- in dit gedeelte, waarover u me iets vroeg; als u evon hier wilt komen, zal ik het uit leggen." Zijn- toon was de droge, offioicele van den leermeester tot een ernstige leerling, maar zijn oogen waren levendig, en hij had den vermoeiden blik van een man, die zcor slecht geslapen heeft. „Kom hier," zei hij; „laten we aan deze leege tafel gaan zitten." Soiphio volgde hem gehoorzaam, met zulk een verwarring van gedaohton iin haar hoofd, dat zij er geen één kon vasthouden. De glans, die behoo-rt aan den eorsten man die de verbeelding van een meisje, dat geen dwaas is, treft, omgaf hem nog in zekere mate, maar hij keek er zoo vreemd alle- daagsch door heen. als het portret van een kruidenier door de wolken van Jupi ter's Olympus Geen wonder, dat haar oor deel weifelde. „Ik geloof, dat dit do plaats was," be gon hij, hot blad gladstrijkend. Toen boog hij aioh plotseling tot haar over. „Sophie, dk kon niet wegblijven. Ik moest je zelfs op deze dwaze plaats volgen. Je bleeko wangen, den anderen avond, en je lieve oogen Hij brak af met een geluid, dat bijna een snik geleek. „Ik geef om niets in de wereld dan om jou. Ik ben bereid, alles op te geven, als je maar met me trouwen wilt." Zijn rug was naar de kamor gekeerd, en alleen Sophie kon zijn gezicht met de ver wrongen, zware trokken zien. Zijn onder lip beefde, zijn mondhoeken, trokken. Ddt was een andore man, dan dien zij allen, kenden, en Sophiie kon duidelijker zien, zoowel geestelijk als lichamelijk, don zij dien avond in den tuin gedaan had', toen de avond-primula's bloeiden in het donker. Het gezicht van den hartstocht, die de voorzichtigheid overwint, trok haar in dit oogenblik niet aan, omdat de beantwoor dende aandoening ontbrak, en die alleen kan het voor een meisje als Sophie draag lijk maken. „Het is nu te laat," zei ze, en ze waa bijna verbaasd de woorden over haar lip pen te hooren komen. Het scheen wel, alsof zij doo-r zichzelf gesproken waren. „Het kan nooit te laat zijn, terwijl jij en ik vrij zijn, en jij me liefhebt." fluia- terde hij. Sophie keek hem aan en antwoordde niet. „Heb je mo lief?" drong hij aan, terwijl hij deed alsof hij de bladen va nhet boek omsloeg. „Ik ik weer het niet," stamelde So phie. „Ik weet het niet." Zij keek zenuw achtig de kamer rond on haar blik viel op Pieter Norton, die met zijn rug naar haar toe stond „Eén ding weet- ik," voegde zij er snel bij, opeens bewust van haar over tuiging; „ik zou nu nooit met u kunnen trouwen. Ik zou het niet willen." Do heer Howard duwde hét boek weg on greep haar handzeker, dat deze woorden slechte het. gevolg van een wrok waren. „Hot kan me niet schelen," wie hét ziet," fluisterde hij. „Je bent jaloorsch van Ada, maar dat behoef je niet te zijn. Jij bent de eenige vrouw in de wereld." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1921 | | pagina 5