AGENDA VAN. DE WEEK. GELENGD NIEUWS WAT WENSCHT U? Directie": H. KEEREWEER, BUITENLAND. Dinsdag: „Phebe": „Jeruël'2. Bijbelbespreking. Schouwburg: Tweede opvoering van het zang spel „Prinses Zonneglans"- ten ba-te yan „Ar menzorg". Haifa cht. Woensdag: Staxiszaal (foyer): Soiree dansante van de .Ver. „Do Leddsdie Padvinders". Halfnegcn. Leimuiden: Openb. Vergadering in liet. „Wapen van Leimuiden". Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Donderdag: Nutsgebouw: Vereen, tot Bevordering der Bouwkunst. 8 uur. Schouwburg: Tooneelvereeniging. Ghetto. 8 uur. Zaterdag: Bloemendag pl. commissie Leiden Fonds tot bestrijding der tuberculose „Draagt el kanders lasten", afd. Chr. Nat. Vakver bond in Nederland. Schouwburg: Tooneelgez. Oor Buys. De Fakkelloop. 8 uur. Zondag: Schouwburg: Hofstadtooneel. Woning nood 8 uur. Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop- en Variété-theater'' Oranjegiacht: Dagelijks te 8 uur. 's Woens dags en 's Zaterdags matinée 2 en 5 uur. ,.Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt van 27 Dec. tot en met Nieuwjaarsdag 1 Jaa. waargenomen door de apotheken C. B. Duyster, Nieuwe-Bijn 18, tel. 523 en H. J. M. Proot, Maarsmansteeg 17, tel. 435. vaD den heet Hoogteyling, en zeide dat de bureaucratie een schaduw was op het levenspad der, ambtenaren. Een der aanwezigen wees op het feit, dat het onderzoek dezer commissie bp takken van staatsdienst het vruchtbaarst zal zijn, wanneer de commissie zich wendt tot den betrokken organisatie-leider, en niet tot de hoofden dier takken van staatsdienst. De melkvoorzieuiug. De minister van landbouw heeft volgens de „Tel." besloten, de vraag1, of de melk- voorziening van Nederland, nu de normale verhoudingen langzamerhand terugkeereo ook verder van overheidswege zal moeten worden geregeld, ter beantwoording voor te leggen aan een commissie, waarin ver tegenwoordigers van de diverse zuivelbon- den zullen zitting hebben. Daarnaast zullen ook Kamerleden, van wie verwacht mag worden, dat zij over het onderhavige onder werp een welovergelegd oordeel kunnen uitspreken, uitgenoodigd worden in de commissie zitting te nemen. Nederland en de Heilige Stoel. Naar „De Tijd" verneemt, zal waar schijnlijk tot Nuntius van den H. Stoel te 'e-Graverihage warder geaccrediteerd mgr. Rod. Oairoli, tdtulair-aartsbissohop van Ty- rus, tot dusver apostolisch internuntius bij de regeering der republiek Bolivia. Vereenigïngen van M. U. L. 0. Te Utrecht is de 16e algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging voor M. U. L. O. onder voorzitterschap van den heer A. M. Borren uit Breda. Do voorzitter wees er op, dat de Yereeni ging tot 1925 haar naam kan blijven dra gen, daar in de nieuwe wet tot dien tijd de oude bepalingen worden gehandhaafd. De jongste salarisregeling besprekende, wees spreker er op dat de liefde voor het M. *U. L. O. bij den Minister bekoeld 'schijnt. Spr.'s mcening is dat, hoe minder act en «nen heeft hoe meer men vooruit gaat. Aan het bestuur word vervolgens op dracht gegeven naar goeddunken te hande len in zake de oprichting van een „Examen. M. U. L. O.". Uit het finanticel verslag bleek dat de uitgaven gedekt konden worden mede door het batig saldo van het vorig jaar. De volgende algemeene vergadering zal wederom te Utrecht gehouden worden. Vervolgens werden eenige besprekingen gevoerd over de vraag of het noodig is dat salarisactio wordt voortgezet-, waarbij men evenwel tot- geen positieve conclusie kwam. Vervolgens hield de heer G. Schaafsma uit Amsterdam een inleiding over: „Drie of vierjarige Af. U. L. O.-school" en waar bij hij de volgende stellingen verdedigde: Na de pauze deelde de voorzitter op een vraag van Botterdam mede, dat zeer spoe dig behandeld zal worden de reorganisatie v an het M. U. L. O.-onderwijs met het oog "óp de nieuwe wet op het Lager Onderwijs. Do heer Z. Regel ink uit Enschede sprak vervolgens over: „Het Fransóh op de Af. U. L. O.-schooL" Over de redevoeringen werd uitvoerig gediscussieerd waarbij men zich algemeen uitsprak dat men tot Af. LT L. O. met vier jarigen cursus moet komen. Herkozen werden tot bestuursleden de keeren A. Af. Borren, le voorzitter; en B. H. Heerema, 2e voorzitter, terwijl in de vacature mej. Cohen Stuart gekozen werd mej. M. Af. Bekkering uit Den Haag. De voorzitter sprak eenige woorden van dank tot het scheidende bestuurslid mej. Cohen Stuart. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Eveneens te Utrecht ie gehouden de alge meene vergadering van de vereeniging tot behartiging van de belangen der Christ. Scholen van Af. U. L O. in Nederland, onder voorzitterschap van den heer J. Tb. R. Sóhreuder uit Amsterdam. In zijn openingswoorden wees de voorzit ter er op, dat in de nieuwe salarisregeling te waar de er en valt de verbetering der sala rissen, vergeleken bij de tot nu toe betaal de en ook de ingevoerde marge van f500. De minister maakte het moeilijk, dit te waardeeren, doordat hij reeds con regeling vaststelde voor onderwijzers, die nog komen moeten en waarbij hij het geslacht van thans minder waard schatte. Ontevreden heid wekt ook dc door den minister aange nomen werktijd van den onderwijzer. Besloten werd op 24 December 1922 do volgende jaarvergadering te houden. Vervolgens sprak de heer K. van dei- Kool uit Apeldoorn over„Het M. U. L. O. onder do vigucur van de wet De Visser". Herkozen werd de secretaris de heer J. B. Mcijnen te Leiden. Tot penningmeester werd benoemd do heer K. van der Kool te Apeldoorn. Ten slotte werden besprekingen gevoerd over een schriftelijke inleiding in het orgaan, van den heer W. Uit-tenbogaard uit Arnhem, over„De Af. U. L. O.-school met 4-jarigen cursus". Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Kasgeldleetiingen. Ged. Staten van Zuid-Holland schrijven do gemeentebesturen aan, dat de moeilijkheden welke verscheidene gemeentebest oren in 1920 ondervonden bij het sluiten van kasgeldleenin- gen, hen aanleiding hebben gegeven hun stand punt ten aanzien van de voorziening in de be hoefte aan kasgeld nader to bepalen. Herhaal delijk is het voorgekomen, dat gemeenten geen kasgeldleening konden sluiten alvorens het des betreffend besluit door Ged. Staten was goed gekeurd. Naar aanleiding hiervan zal het toe zicht door hen worden verscherpt. Do goedkeu ring der begrooting zal voortaan niet meer te beschouwen zijn $ls een algemeene machtiging tot het aangaan van kasgoldleeningen, doch steeds zal een afzonderlijk besluit ter goedkeu ring moeten worden ingezonden, tenzij een bij zondere regeling voor do bedrijven is getroffen. Bij de inzending van zoodanig besluit moe ten omtrent de volgende vragen inlichtingen worden verstrekt: 1. Wat is de oorzaak, dat er niet voldoende in kas is; 2. Zijn nog buitenge wone uitgaven, welke reeds hebben, plaats ge had, door goldleening te dekken; 3. Zoo ja, is daar uitzicht op en wanneer; 4. Wanneer zal het opgenomen bedrag worden afgelost en in hoeverre bestaat er zekerheid, dat de aflossing zal kunnen geschieden. Voorts moeten de ge meentebesturen elk kwartaal opgaaf verstrek ken van den stand der kasgeldleeningen. Gisteren is de kroonprins van Djocja- karta met de Johaoi de With naar Incïë ver trokken, uitgeleide gedaan namens de Koningin door haar adjudant Gey van Pit>- tdus, kapitein van den General en Staf van het Indische leger; namens den Minister v an Koloniën door den ouc2-resident Oude mans; namens den Gouverneur-Generaal Air. Fock, door diens adjudant, kap item Beumerverder door generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van Zee- en Land macht, en jbr. Yan Ascb van Wijck, voor zitter van het Indonesisch Verbond van Studeerenden. Namens den Prins heeft diens adjudant, de kapitein-ter-zee jbr. von Mühlen, den kroonprins van Djocjacarta, toen de Johan de Witt in de sluizen van IJmuiden lag, aan boord van dat schip een afscheidsgroet gebracht. —Minister Konig, die van ziju lichte onge steldheid hersteld is, heeft gisteren zijn werkzaamheden aan heb departement van Waterstaat hervat. De „Stand." meldt, dat twee vrienden van dr. Kuyper die hun namen niet wil len zien vermeld het ameublement van do studeerkamers, waar dr. Kuyper de laatste twintig jaren arbeidde, aan het Mdlj oenfonds ten geschenke zullen aanbie den, opdat de inrichting van deze kamers in het Kuyp er-huis onveranderd kan blijven. Men meldt uit Keulen aan het „Hhld." Tusschen de regeering van het Saargebied en do Nederlandsche regeering is een over eenkomst getroffen, volgens welke van Ne- derlandsohe zijde aan de melkcentrale in Saarbrücken dagelijks 20,000 liter versche melk zullen worden geleverd. Het vervoer zal geschieden 'door een dagelijks tusschen Nederland en liet Saargebied rijdenden extra trein. Naar de „Tel." meldt, worden sinds eenigen tijd groote hoeveelheden melk van Middelburg dagelijks naar Engeland ver zonden. De exporteer en de fabriek heeft echter aan den minister van landbouw de verzekering moeten geven, dat, zoodra in d"e omgeving aldaar, gebrek aan consump- tiemelk zou ontslaan, de uitvoer onmiddel lijk zou worden stopgezet. Over de ge- lieele maand December zal de ten uitvoer toegelaten hoeveelheid ongeveer 250.000 li ter bedragen. Onder leiding van den heer A. Ka mermans heeft de Algemeene Apothekers- Assistentenbond, naar gemeld wordt, den len Kerstdag zijn jaarlijksche algemeene vergadering in Café Brinkman te Haarlem gehouden. Vertegenwoordigd waren alle afdeelingen uitgezonderd Leiden. In het hoofdbestuur werden gekozen mej. H. D. L. Sweers en de heer J. Waterdrin ker, terwijl de heer J. M. L. Yogt, als secre taris herkozen werd. Een voorstel om punt 9 van het bonds- program Wederinvoering van het drogist- examen, te doen vervallen, werd aange houden. In principe werd aangenomen het oprich ten een er weerstandskas. In de „NecL." wordt medegedeeld, dat de algemeene vergadering der Christelijk- Historische Unie waarschijnlijk In de week na Paschen zal worden gehouden. ■- Tot de Chr. schoolbesturen, aangeslo ten bij heb Geref. Verbond, is, volgens do „Tel.", een circulair© gericht, waarin wordt voorgesteld, met 1921 een eigen schooltoezicht in te stellen en tevens een professonaat in Chr. paedagogiek op to richten aan de Vrije Universiteit. Zondag en Maandag is te Haarlem de 21ate algemeene vergadering van den Ncd. Zionistenbond gehouden. Te Nieuw-Lekkerland zijn drio leden van den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente, die tevens kerkvoogd zijn, door het classicaal bestuur van Dordrecht provi sioneel geschorst in hun ambt. Daar dien tengevolge de kerkeraad niet meer genoeg zaam voltallig is, is met ingang van 21 dezer heb classicaal bestuur van Dordrecht opgetreden om te doen wat des kerkeraatte is. Tweo andere kerkvoogden zijn onder censuur geplaatst. Namens den minister van Waterstaat is den gemeentebesturen ter kennis gebracht, dat in het vervolg bij het doen van aanvragen om voorlichting door deskundigen bij luchtvaartde monstraties een schets wordt overgelegd, aan gevende de ligging, de afmetingen, de omgeving en de inrichting van het terrein, alsook de ge steldheid van den bodem. Menigmaal kan hier uit reeds worden geconcludeerd of het terrein geschikt is. Deze maatregel wordt genomen ter voorkoming van tijdverlies door voormelde des kundigen. Bij legerorder is ter kennis van de land macht gebracht: Aanspraak op de jaarwedde, reep. ten bedrage van f 1600, f 1500 of f 1480 voor do gemeenten der le, 2e en 3e kl. hebben, met afwijking in zooverre van het daaromtrent vroeger reeds bepaalde, alle militairen, niet be- hoorende tot het verlofspersoneel, dio gehuwd zijn of geweest zijn, derhalve ook zij, die zonder toestemming zijn gehuwd en zij, die geen kin deren tot hun last hebben. Voor een officier, die op den len Jan. met bezwaaT der schatkist op non-activiteit was, wordt de kindertoelage be- rekend naai- do non-aot jaarwedde. Het bedrag dier kindertoelage verandert niet, waarneer de betrokkene in don loop van het jaar in activiteit wordt her-steld. Op gelijke wijze blijft do kin dertoelage onveranderd voor den officier, die na 1 Jan. op non-act. wordt gesteld met be zwaar der schatkist. Do non-act.-jaarweddo wordt berekend naar de som van actieve jaar wedde en den daarbij behoorenden bijslag. Ingevolge schrijven van het Dep. van Oor log werd aan officieren en adj.-onderoffioieren f 50 cn aan do overige onderofficieren f 25 toc- lago per jaar toegekend, indien zij tot de z.g. stonnsectie behoorden. Dezo toelage wordt van af 1 Jan. a.s. niet meer uitbetaald. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën op Vrijdag a.s. gaat niet door. UIT NED. OOST-INDIE. Marco secretaris der C. I- S. De „Locomotief" meldt, dat Marco is opgetreden als opvolger van Sosrokardono als secretaris der Centrale Sarekat Islam. Uit wanhoop. De le luitenant kwartiermeester W. H., dienstdoende aan het militair kleedingmagazijn te Delft, werd een week geleden geschorst. Blijk baar heeft H. zich deze schorsing ernstig aangetrokken. Vrijdagmorgen heeft hij zich in zijn slaapkamer aan de Yan Leeuwen hoeksingel door een schot in het hoofd van het leven beroofd. Slapte- Op de fabriekte Delft van de N. V. Yereenigde Blikfabrie ken zijn gedurende de iaatste drie weken ongeveer honderd werklieden wegens slapte ontslagen. Vrijdag a.9. worden wegens slapte te Oude Pekela vier car tonf abri eken geheel of gedeeltelijk stopgezet. De fa. Lammens en Co., te Bergeijk zet haar sigarenfabriek ten deele stop. Wegens slapte wordt meldt de „Msb." bij de N. Y. Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven aan1 vele jongere krach ten gedaan gegeven. De N. Y. Stijfselfabriek „De Bijenkorf", voorheen fa. Honig, heeft, meldt de „N. R.. Ct." wegens aanhoudende slapte in het» bedrijf een groot deel van liaar personeel ontslagen met ingang van 1 Januari. Te Wormerveer staat door slapte in het bedrijf de papierfabriek „De Eendracht" van de firma Yan Geldër, voorloopïg voor een tiental dagen stop. Ook de gortfabriek „De Alercurius", van Gebr. Laan, werkt sedert eenige weken niet meör. Aan de kristal-glasfabriek „De Sphinx" te Maastricht is een groot aantal werklie den bedankt wegens gebrek aan orders, terwijl een gedeelte slechts halve dagen werkt. Wanneer de toestand niet veran dert meet het personeel nog ingekrompen worden. Hoofdoorzaken van de malaise in de gJas- en krislalindustrie hier te lande is de valuta in verband met het Boheem- sche kristal en niet het minst het inwer kingtreden van de Arbeidswet. Een Belgisch schip gezonken. Zaterdagmorgen 7 uur is recht voor de Boulevard De Buy ter op de reede te Vlis- eingen een Belgisch stoomschip aangeva ren door een Engelsch stoomschip. Het! Belgisch stoomschip beliep daardoor zulke averij, dat om zinken te voorkomen, het op een sandbank werd gezet. Het achter schip zat reeds onder water. Des middags halftwce is het schip geheel gezonken. Het Engelsche schip \yas aan den voorsteven zeer gehavend en is naar 'Antwerpen op gesleept. Dc bemanning van het gezonken Belgische schip is aan wal gebracht. Iemand, dezer dagen uitParijs 'teruggekeerd, wijst er op, Rat zij, die klei nigheden uit de Fransche hoofdstad mee naar Nederland willen nemen, verstandig doen, indften zij hun inkoopen met de hand bagage doorzenden naar Nederland. Bakt men de artikelen in de koffers, dan Veroorzaakt dit, ten gevolge van hot optre den der Belgische douane, noodeloos koe ten en 'oponthoud. Staking. Te Amsterdam is een staking uitgebroken in de taxi-onderne ming A via, in de'Frons Halsstraat. Dreigend conflict. Tu s s chen de sigarenfabrikanten te Steenwijk en hun werklieden dreigt een conflict naar aanlei ding van de volgende eischen, overeen komstig de collectieve arbeidsovereenkomst lo. Betaling van kinderbijslag2o. beta ling van 5 pCt. en 10 pCt. bijslag volgens uitspraak arbitragecommissieen 3o. toe treding tot den Patroonsbond. Bij nietninwilligmg van deze eischen is tegen 3 Jan. de staking geproclameerd. Levensmiddelen voor Oosten rijk gestolen. Namens de firma S. en Co. te Botterdam, is bij de politie aangifte gedaan, dat men op het emplacement van het station Maas een wagon heeft openge broken, waarin levensmiddelen en goede ren, voor Oostenrijk bestemd, geladen wa ren. Een hoeveelheid levensmiddelen is ge stolen, terwijl eenige pakken manufacturen opengesneden zijn. Te Klazienaveen is Vrijclag- morgen vrouw B., door uitglijden, in een put gevallen en verdronken. RECLAME. Een heel groote of een kleintje, een rechte of een kromme, een houten of een meerschuimen pjjp? Goedkoop of duur? Een lekker 9igaartje of een geurige tabak? U Tindt alles in 18-13 DE BEURSSLOK LEIDEN Maarsmanssteeg Vele filialen door het geheele land. TEGEN AAMBEIEN droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn onmid dellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelendo werking. Prijs f 1.75* per dooe, alom verkrijgbaar. 1845 Begrafenis-Onderneming; AUTOTKANsrORT naar alle plaatsen. AALMARKT 16. TELEF. 861. 19 SCHEEPSTIJDINGEN. «TV. MIJ. NEDERLAND. BAWEAN, uitr-, 23 Dec. v. Colombo- JOHAN DE WITT 2-7 Dec- v- Amsterdam n. Batavia. ORANJE 27 Dec- v- Amsterdam d. Batavia, KON. NED. STB. MIJ. GERES 22 Dec- v- Melilla te Piraeus. INO pass. 26 Dec- Ouessant. NERO 27 Dec- v. Gothenburg te Amsterd. STELLA 25 Dec. v. Konstantinopel n- Yerakdni- KON- WEST-IND. MAILD. ORANJE NASSAU 24 Dee. v_- Boulogne n- Trinidad- PRINS DER NEDERLANDEN, thuisr-, 26 Dec. 1e Havre, H0LL. AMERIKA LIJN. AND IJK 25 Dec. v- Rott- te Norfolk. EEMDIJK pass. 26 Dcc- Lizard- ZUIDERDIJK 26 Dec- v. N-Orleans te Havana- HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. SIT0EB0ND0, thuisr., 21 Dec, v. Port Natal- HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. VECHTDIJK 27 Dec- v. Rotterdam naar Hamburg- HOLLAND—ZUID-AFRIKA-LIJN. ELLEWOUTSDIJK, uitr-, 26 Dec, te Ham burg- NOORDDIJK, tinner., pass- 22 Dcc- Tene- riffc, 'ROTT. LL0YD. MEDAN pass. 27 Dcc. Algiers- TERNATE, thuisr., 24 Dec- v- Colombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. rALGENÏB, uitr-, 25 Dcc- te Santander* PROCYON, thuisr-, pass. 24 Dec. Madera- STV. MIJ. OCEAAN. 'ANTENOR 24 Dee. te Londen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Thans, tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, nu vrijwel alle parlementen met reces zijn, is het bepaald rustig (f>p buitenlandsch gebied, Enkele dingen gaan echter voort. Zoo is b.v. dë gezantenconferentie gister morgen- bijeengekomen onder voorzitter schap van Jules Cambon. Zij heeft zich be zig gehouden met. de twee nota's geda teerd 9 en 12 December, waarmede dë Duitsohe regeering geweigerd heeft de z.g. Selbstschutzorganisaties te ontbinden en de burgerwachten van Beieren en Oost- Pruisen te ontwapenen. Maarschalk Focli, generaal Weygrand en generaal Noliet, voorzitter der intergealli^rde militaire oontr61ecommissie te Berlijn, woondfen de ziiting bij. De bespreking is kort geweest. De conferentie was van meening, dat de zaak van te veel belang was om te worden geregeld door het enkel zenden van een nieuwe nota en dat de regeeringen «elf: moesten worden gehoord. Tegelijkertijd heeft zij het intergeallieerde militaire co mité te Versailles uitgenoodigd. haar ter, overhandiging aan de geallieerde regee ringen ten spoedigste een rapport te ver schaffen over den tegenwoordigen staat van uitvoering der militaire, maritieme eQ Juchtvaartbepalïngen van het verdrag van Versailles. De Fransche minister van oorlog Rai- bert, heeft een nieuwe opgaaf verstrekt over het aantal tot nu toe door Duitschland geleverde kanonnen. 30495 kanonnen zijn aan de intergeallieerde oontrólecommissie uitgeleverd. 7600 zijn bij de wapenstilstand uitgeleverd en 3 tot 4000 worden op het oogenblik uitgeleverd. Dit geeft een totael van 41.000 tot 42.000 kanonnen, die reeds of binnenkort uitgeleverd zijn. De oorlog tusschen Italië en Fiume is in vollen gang. d'Annunzio heeft trouwens officieel den oorlog verklaard. Niettemin schijnt het met zijn heerschappij nu toch op een eind te loop en, want de Italiaansche troepen trekken den ring om Quarnero steeds nauwer dicht,terwijl de vloot aa'n de zeezijde de blokkade blijkbaar in volle kracht uitoefent. Geruchten over republi- keinsche revoluties, die d'Annunzio in Ita lië en in Zuid-Slavië zou willen verwekken, in het laatste land met behulp van Ra- ddtsj, zijn te vaag, om vooralsnog au se- rieux te worden genomen evenals een be richt, dat d'Annunzio om het leven zou zijn gekomen. De legioensoldaten van Fiume lieten de brug in de lucht vliegen, die Sussak met Fiume verbindt. De geregeld troepen, die bij Fiume op er eer en, zouden tot dusver een SO-tal dooden en een 100-tal gewonden heb ben. De legionnairs lieten vier brugegn over de Recine in de lucht springen. Uit Rome woddt gemeld, dat wegens de gebeurtenissen in Fiume en op voorstel van den burgemeester de zitting van den ge meenteraad werd opgeheven en de vlag op het Kapitool halfstok werd geheeschen. De ministerraad besloot de aanstichters en plegers van de misdrijven te Fiume te laten arresteeren. In Zara hebben de legioensoldaten uit Fiume en de Dalmatijnsche vrijwilligers zich aan dë Italiaansche troepen overge geven.. Uit Griekenland weer een interview m§fc den koning, nit Frankrijk een dito met YeniSelos. Nieuws niemendal. Beiden hou den .voet bij stuk. Of Italië met Griekenland onderhandelt? Naar verluidt zouden Rhallis en de Ita liaansche gezant de middelen besproken hebben om voor Italië mijn- en bosohver- gunningen in Griekenland te verkrijgen. In diplomatieke kringen wordt verzekerd dat een Italiaansche bank 100 millioep drachmen aan de Helleensche regeering wil leen en. Bevestiging is zeker gewenselit. De we duwe van den overleden koning Alexander, is door de koninklijke familie hartelijk ont vangen. DUITSCHLAND. De Hoog© Intergeallieerde Commissie in het bezette Rijngebied heeft de echoolorgani- eaties van pclitieken aard verboden. Voorts zal iedere vereeniging worden ontbonden, die zich inlaat met militaire kwesties. Wie deze verordening overtreedt wordt bedreigd met gevangenisstraf of een geldboete. PRANKRIJK. Hoewel op heb socialistencongres te Tours de beslissing nog moet vallen, lijdt de scheuring geen twijfel meer. De minder heid, dde tegen aan al uitging bij Moskou is, zal het congres na de beslissing verlaten. ENGELAND. Uit Ierland naast het gewone nieuws nog het volgende: Het bestuur van de Dail Eireann (parle ment der Sinn-Feiners) liet den ontvangers der belastingen van Ierland een brief ge worden, waarin hun.gemeld werd, dat in dien zij pari ij kiezen voor den vijand en het publiek trachten te dwingen zijn verordenin gen te doen naleven, zij als vijanden van het land zullen behandeld worden. Er wordt bij gevoegd, dat de Ieren snel en krachtdadig handelen zullen aangezien de oorlogstoestand bestaat tusschen dc Ierschc republikeinsche regeering en Engeland- VEREENIGDE STATEN. Mertens, de zg- sovjet-gezant heeft aan het departement van arbeid medegedeefi, dat hij zich den 3en Januari zal beschikbaar stellen, om gedeporteerd te worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Begin Januari zal cle Koning van Enge land da verwoeste gebieden van Noord- Frankrijk bezoeken. Speciaal Verdun, dat onlangs door de stad Londen is geadopteerd. De gemeentekas van Weenen is Ledig. Voor het einde van het. jaar moeten Top salarissen van beambten 75 millioen krone|i verstrekt wordenmen weet echter nog niet, waar zij vandaan moeten komma. De hertog van Portland heeft aan een. redacteur van de „Matin" medegedeeld, dat liet Engelsche agrarische comité voêr steun aan Frankrijk 75.000 pd. et. heeft bij eengebracht voor den aankoop van v©^, hetwelk aan de boeren van het verwoeste gebied in Noord-Frankrijk zal gecshonkëh worden.. Volgens mededeelingen van het Ameri- kaansche departement van landbouw is de Amorikaansche katoenoogst van dit jaar op 12.987.000 balen geschat; de grootste op brengst sedert 1914. Do Spaaaisdhó ministerraad Heeft besloten maatregelen te nemen ter verhindering v&n

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2