LEIDSCH DAGBLAD. Nieuwjaarsadvertentiën Maandag 27 December 1920. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. 50 cts. van 1-5 regels, elke regel meer ÏO ets. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADYERTENTIEW: SO Cte. per regel. Dea Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine advertentien Woensdag 178 Cts., Zaterdag 1— bij ten maximum aantel woorden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor eventueel© opzending vaa brieven '50 cti, porto t« betalen. Bewijsnummer 5CU, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. TRIJS DEZER COUEANTi Voor Leiden p. 3 and. f2.50, p. week' f 0.10 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per weck 0.19 Franco per post MaqM 2.90 jp] Nummer 18655. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. I GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester vaal loeiden brengt ter kennis, van do ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke visebwin- kcls (Vischmarkt ei Stadshulpwerf) ver krijgbaar is SCHELYISCH a f 0.24, SCHAB a f 0.24 en KABELJAUW a f 0.45 per pond. W. PEEA, Weth.-Loco-Burgem. Leiden, 27 December 1920. Algemeene Troepleidersvcrgadering van de Vereen. „De Nederlandsche Padvinders". Vrijdagavond en Zaterdag, Eersten Kerstdag, had de Padvinderstentoonstel- ling in do Kleine Stadszaal een druk be zoek en Zondag kwamen de padvinders en Meisj esgezellen, uit andere plaatsen saam- gekomen, er vooral van profiteeren. 's Namiddags te één uur werd de alge meen© Troepleidersvcrgadering geopend in de Foyer der Stadsgehoorzaal. Behalve vertegenwoordigers van een aantal afdlee- lingen, warei ook aanwezig de voorzitter van het Hoofdbestuur Z.Ex. Rambonnet, Oud-Minister van Marine, de secretaris mr. Fens, uit Eindhoven en mevrouw Hammes- Steenis, als vertegenwoordigstervan het Nederl. Meisjesgilde. Van het Leidsche be stuur waren aanwezig de heeren M. A. A. Stoyns, mr H. M. A. Cocbergh, O. Eeitjes en kapt. H. Harmsen De heer Steyns heette als voorzitter der Leidsche afdeelingen de talrijke aanwezigen welkom en in het bijzonder Z.Ex. Minister Rambonnet, mr. Fens en de vertegenwoor digster der Meisj esgezellen. Het verheugde hem dat de Algemeen© Leidersraad in deze dagen, nu de Leidsche afdeeling haar tweede lustrum viert, hier heeft willen ver gaderen. Dit werkt de goede verstandhou ding in de band en leidt tot onderlinge waardeering, terwijl andere afdeelingen in d!e gelegenheid worden gesteld het werk van 10 jaar in Leiden te leeren kennen. Hierna droeg hij de leiding over aan den voorzitter van den Algemeen en Leidersraad Hopman A. Slingervoet Ramondt uit Den Helder, die na een korte uiteenzetting van het doel der padvindersbeweging dat er op gericht is om het toekomstig menschen- geslacht weerbaar te maken niet in dienst van het militairisme, maar in den moei lijken strijd van het leven in het belang van het Vaderland, op zijn beurt de leiding overdroeg aan den algemeenen secretaris mr. Fens, die na een broedorgroet tot allo aanwezigen nog enkele mededeelingen deed waaronder de vermelding van de ontvangst van een telegram uit Nizza van den oud- voorzitter der Vereen, die zijn beste wen- schen voor deze vergadering daarin uit sprak. Hierna gaf hij het woord aan Hopman Slingervoet Ramondt, die een lezing hield over „Eenvoud". Eenvoud en nog eens eenvoud dat moet het kenmerk zijn van de pact vindersbeweging welke berust op een voudige fundamenteel© grondslagen. Er zijn in de beweging vooral na de fusie twee stroomingen, een, die haar werking toont in do breedte en éér., die werkt naar do diepte. Beide stroomingeoi moeten, willen zij in het belang der padvinders zelf en van de maatschappij waarin deze straks zich een plaats zullen moeten verwerven werk zaam zijn zich onthouden van allen schijn en aanstellerij. Met enkele voorbeelden toonde spr aan dat hier aan nog wel iets ontbrak. Ontaardt een eenvoudige, betee- kenisvollo plechtigheid als de, installatie soms niet in een komedievertooning Met groot© aandacht werd deze hoogst belangrijke toespraak gevolgd cn aan het eind met warmte toegejuicht. Men voelde blijkbaar de waarheid van de ernstige wen ken en lessen door dezen leider gegeven. Van de gelegenheid met den spr. van ge dachten to wisselen werd geen gebruik ge maakt. Do tweede spreker was Hopman mr. O. F. H. Huysman, secretaris van den Voogdij raad te Zwolle, die tot onderwerp had: .Ongelukkige kinderen", waaronder hij Verstond regeeringskin deren verpleegd in Rijksopvoedingsgestichten en Voogdij-kinde ren. Hij sohetsfce het milieu, waa-ruib deze kinderen kamen, hun voarbeschiktheid tot het kwaad er toonde ten slotte aan dat ook hier een taak voor de padvinders is wegge legd. Een troep die daarvoor in de gelegen heid is behoort een of twee dezer ongeluk- kigeoi in zich op te nemen -en enkele groote afdeelingen moeten zich het lot van. voogdij kinderen aantrekken. Uit de op deze lezing volgende gedachten- wisseling bleek, dat enkele afdeelingen reeds in deze richting werkzaam zijn. Hopman dr. Eqiddus uit Utrecht ontwik kelde vervolgens een plan om in de vol gende zomer een oefening te houden waar aan alle afdeelingen een actief aandeel zou den kunnen hebben. Hij wilde bijv. vier pa trouilles van Bergen op Zoom naar Gro ningen laten trekken welke op hun tocht in verschillende kampen zouden kunnen war den tegengehouden. Het denkbeeld vond vrij algemeene instemming, maar over de uitvoering dachten niet allen gelijk. Het plan zal echter nader in het Maandblad worden uitgewerkt. Ook dit jaar stellen w(j, evenals andere jaren, de gelegenheid open in ona blad van 31 Dec. a.s., Nieuwjaars xvonachen te plaatsen tegen den prijs van: Deze advertentiën kunnen tot en met Woensdag 29 Dec. a.s. aan ous bureau aangeboden worden. De advertentiën, welke na dien datum aangeboden worden, zullen tegen den gewonen advertentieprijs worden berekend. DE DIRECTIE. Daarop leidde Hopman N. 8. Blom Jzn. uit Zwolle het onderwerp „Troepen- beheer" in, waarin hij een aantal wenken en aanwijzingen gaf, hoe dit moet worden ingericht. Op deze inleiding volgde ccnig debat. Een cïer aanwezigen wilde tegenover de meer op militaire leest geschoeide wijze van inrichting zijn meer idialistische opvatting stellen. Hij verzocht dit in de Duibsche taal te mogen doen. Besloten werd den oppo nent in de gelegenheid te stellen vandaag zijn opmerkingen in den vorm van oen in leiding te doen houden. De eorsto zitting word nu gesloten en na een gezamenlijk bezoek aan de tentoonstel ling in de Kleine Zaal, hield het bestuur der Leidsche afdeeling in de receptiekamer een druk bezochte reoeptie. Tal van perso nen en corporaties boden hun gelukwen- schcn aan. Hierop volgde een gemeenschappelijke maaltijd, die in de Foyc-r werd gehouden. Gisteravond werd een bijeenkomst gehou den in de Graanbcuns, die ook weder vrij druk bezocht werd. Hier hielcl do heer P. J. Smits, commandiact dor Padvinders in de Koloniën een door lichtbeelden verduide lijkte voordracht, getiteld„Beelden uit de Ned. Indische padvinderswereld". Hij schetste daarin de wijze waarop de padvinderij in Indië werkt en deelde o.a. mee hoe do pas afgetreden Gouverneur- Generaal en diens echtgenoot deze bewe ging steunden er» de vader-en moeder der Indisohe Padvinder worden genoemd. Mooie lichtbeelden, in verschillende van den In- dischen Arohipel genomen, werden daarbij vertoond en hielden tot aan het eind der voordrach de aandacht der aanwezigen. De dag werd met een cabaretavond in do Gehoorzaal besloten Heden voormiddag werd door het gezel- sohap in verband met de gisteren gehouden voordracht van mr. Huysman, die een tijd lang in de Marbha-stichting is werkzaam ge weest een bezoek aan deze stichting te Alphen aan der. Rijn gebracht. Na terugkomst in Leiden werd in do Foyer der Stadsza-d eon gemeenschappe lijke lunch gehoudon on daarna do alge meene vergadering weder hervat, Wijdingssamenkomst in de Stads- Gehoorzaal. Vrijdagavond had in de Groote Stads- Gehoorzaal ter voorbereiding van het Kerstfeest, een wijdingssamenkomst plaats uitgaande van de Vereeniging voor Stads evangelisatie, de Vereeniging van Wijk- predikanten der Ned.-Hervormde Gemeen te en de Evaiig. Lutherschc vereenigiug voor inwendige zending. Een zoodanige samenkomst was voor Leiden iets nieuws on de samenwerkende organisaties wisten niet of zij zou slagen. De uitkomst heeft de verwachting zeker ver overtroffen. De groote zaal was ge heel gevuld door een zeer gemengd pu bliek, vrouwen, zoowel als mannen. De bijeenkomst' werd geleid dqor den heer H. C. de Jong, die, na een kort in leidend woord, waarin hij de bcteekenis van dezen avond der voorbereiding van 't Kerstfeest schetste en in gebed voorging, waarna de vergadering staande Psalm 98 vers 1 en 2 aanhief. De heer J. de Lange, oud-hoofd cener Chr. School, las daarna het Kerstverhaal, voorkomende in Lucas 2 voor, waarna eenige dames en heeren leden van de zang vereeniging ,,L. E. D. A. G. O. H." onder goede leiding van den directeur dezer ver eeniging, den heer J. W. Snel Jr., in sa menwerking met een orkest onder directie van den hper C. Plu „In den Kerstnacht" uitvoerden, welk lied niet naliet, indruk te maken. Ds. H. J. Kouwenhoven, pred. der Ger. Kerk aan de Hooigracht hield vervolgens eon korte toespraak. Het zou den Duivel niet aangenaam zijn, dat zoovelen in Lei den bijeen waren gekomen om aan het Kerstfeest wijding te geven, zeide hij. Er is een tijd geweest, dat men-luide ver kondigde dat de kerstgedachte op fabelen berustte. Het waren nog maar wat ouder- wetsche menschen die er in geloofden. Door onderwijs en verlichting zou men dat verouderd standpunt wel overwinnen. En ziet, thans, zooveel jaren later, kiezen tienduizenden van de Dollard tot de Schel de den Engel des Lichts boven den Aarts bedrieger en den Aartsmoordenaar van den beginne af. En als wij uit het Kerst feest alles weren wat aan de wereld en het wereldsche herinnerd, dan zullen ook over ons de Engelen juichen zooals zij in Beth- lchems velden juichten om den Zoon van Gods welbehagen, aldus besloot spr. Hierop volgde weder eenige zang- en muzieknummers, waaronder een verdienste lijk uitgevoerde „Kerstfantasie" voor viool, door den heer Plu, waarna ds. D. Plooy, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier de vraag behandelde, hoe 't komt, dat het Kerstfeest zoo' algemeen wordt ge vierd, ook daar, waar men niet doordringt tob den kern, welke ligt in het Evangelie van Christus als Gods Zoon. Het is, zeide spr., omdat do mensch geen vrede kan heb ben met den dood, en zich verheugt, dat het licht/ het wint van de duisternis. Ver boven het oude Germaansche lichtfeest en boven*de beteekenis die de oude Grieken en Romeinen aan de overwinning van het Licht op de Duisternis gaven, gaat echter de waarde van 'fc Christelijk Kerst feest. Met een herinnering aan de Kerst- feestviering in heb Diaconessenhuis be toogde spr., dat men met de Kerstgedach te zonder Jezus als den Verlosser, bij een sterfbed niet behoefde te komen, waarna hij ten slotte tot een ware Kerstfeestvie ring opwekte. Nadab eindelijk de aanwezi gen het bekende Kerstlied hadden gezon gen cn de heer De Jong als voorzitter al len, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, had bedankt, werd de samenkomst met een dankgebed door dr. Plooy tegen halfelf besloten. Wegens, pleinen, hofjes en poorten in onze gemeente. In aansluiting aan de vanwege het ge meentebestuur uitgegeven Plattegrond der gemeente Leiden, na de uitbreiding der grenzen op 1 Januari 1920, is tlians ook gedrukt een staat van wegen, pleinen, hof jes en poorten in-de gemeente, na genoem de uitbreiding. Achter dc namen der stra ten enz. is aangegeven het vak in den plattengrond, zoodat men kaart en staat bij elkaar dient te gebruiken en zij elkaar aan vullen. Het aantal hofjes en poorten in den staat voorkomende, bedraagt in het geheel 129, waaronder er zijn die niet meer be woonbaar zijn. Wanneer niet de woning nood tussohenbeide ware gekomen zouden ongetwijfeld een aantal dezer poort- en hofjes woningen reeds onbewoonbaar ver klaard zijn. Andere hofjes bieden voor al leenwonende personen en kleine gezinnen een welkom en zeer gewaardeerd onderdak aan, vooral ook omclat deze als stiohtingen den bewoners, meest ouden van dagen, eenige stoffelijke voordeelen geven. Verder zijn er in de stad. eroot en klein, 413 stra ten, stegen en pleinen. Niet minder dan 69 straten of straatjes draden den naam steeg. waaronder er zijn die veel meer aan spraak zouden kunnen maken op den naam straat dan tal van genoemde ntraaf- jes. Leiden is trouwens om haar vele ste gen bekend, zooals het ook bekend is dat de stad slechts weinig pleinen heeft. In den staat worden er zeven genoemd: Conscien- tieplein, Foklcenlein, Groenoordsplcin, Hevnsiusplein, Noordeindsolein, Prins-Hen drik-piein, en Waar-kerkplein. Enkele straten dragen den naam gracht, kade, laan of markt. De Leidsche Concertvereeniging. Het bestuur der Leidsche Concertvereeni ging heeft haar leden Zonclag een mooie Kerstuitvoering kunnen bereiden, dank zij de welwillende overkomst van Alphens a Capella Koor „Zanglust", onder leiding van onzen stadgenoot, den heer J. Vink. De groote Stadsgehoorzaal was met deze uitvoering in overeenstemming gebracht. Voor het podium prijkte frisoh Kerst-groen en langs de wanden gloeiden roode lichtjes, die echter meer effect bij avond zouden heb ben gemaakt. Er was op een talrijk bezoek gerekend, de stoelen rijden aan elkaar, zoo als bij groote vergaderingen is, wat niet zoo'n gczelligen indruk maakt als wanneer er hier en daar tafeltjes zijn geplaatst met stoelen er omheen. Maar hot was goed dfa/t het zoo gedaan was, want inderdaad er wa ren veel menschen. De galerij was zelfs overvol. En. aJa het weer niet zoo mooi ware geweest, zouden er nog wel meer op gekomen zijn. Het zeldzaam zachte weer met een vriendelijk Kerstzonnetj e lokte eohter tot een wandeling uit en sommigen zullen in den tweestrijd tusschen concert en een uitstapje het laatste hebben gekozen. Hadden ze vooraf kennis kunnen nemen met het welverzorgd programma, voor het meer en deel bestaande uit oud.HoU. Kerst liederen en gelezen dat de hier welbekende William van den Burg uit 's-Gravenhage een paar solo's voor cello zou 6pelen, onge twijfeld waren nog meerderen komen luis teren. „Zanglust" is in Leiden niet geheel onbe kend Voor eenige jaren hoorden wij het ook in Musis Sacrum Het is echter sinds dien 'zeer vooruit gegaan. De partijen slui ten thans goed bij elkaar aan, er wordt zuiver gezongen en er zijn verschillend^ mood© stommen bij. Er waren momenten, dat dit koor ons aan de Wognummexs deed denken. De heer Vink heeft van deze voor -ft meorendeel eenvoudige zangeressen en zangers iets goeds weten te maken. Ingezet door „Lofpsalm" volgden een drietal kerstliederen: ,,Het- is een clach der vr-olicheit", „In dulci jubilo" en „Ons is gheboren een kindekijn", die met stille wij ding werden aangehoord. Daarop gaf do heer Van don Burg een Sonate in C-mol van Francisco Gemani ten beste op de piano voortreffelijk bégeleid door onzen stadge noot den heer Polman. De solist werd enorm toegejuicht voor zijn zeldzaam schoon spel. Hierop volgden weder twee oud-Holl. kerstliederen door het koor, waarna een korten tijd werd gepauzeerd, waarna weer eenige eenvoudigo vrome kerstliederen wer- dlen gezongen: „Een Seraphinsche Songhc" en „Er is een kindetje gebaren op d'aard" en „Nu zijt Wellekomo". Ter afwisseling speéldo do uitmuntende solist „Andante" van Gottfried Marin, waarmede hij weder veel succes had. Er kwam aan het applaus haast geen eind. Hierna besloot het koor mot „Drie Koningen-lied", „Zondag" en „Stille nacht, heilige nacht". Het was een moois uilvoering, waarvan stille wijding uitging. De vele aanwezigen hebben het koor ongetwijfeld een hartelijk „tot weerziens" toegewenscht. Laat het voor een volgenden feestdag zijn. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen, is voor het jaar 1921, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, aan de Rijksuniversiteit alhdcr benoemd tot assistent: voor do tandheelkunde: dr. J. A. Hammes; voor de psychiatrie W. J. J. do Sauvage, Net ting, arts, en E. A. D. E. Carp, artsvoor do dermatologieJ. II. Broers, arts; voor do physiologiedr. J. Roos, dierenarts vooa' do kindergeneeskunde.: H. P. J. Koe nen, arts, en J. v. Lookeren Campagne, artsvoor de natuurkundeF. P. G. A. J. van Aet, en J. Bouman. 1 Jan. a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat dr. H. J. Zwiers zijn veelomvat tende en eervolle loopbaan als observator aan de Sterrewacht der Rijksuniversiteit alhier aanving. In samenwerking met de leden der in de Nederlandsche Astronomie zoo bekendte familie Van de Sande Bak- huyzen heeft hij het zijne bijgedragen tot het- wetenschappelijke werk der Leidsche Sterrewacht. In 't bijzonder mogen vermeld worden zijn onderzoekingen over de Komeet van Holmes, en over baanbepalingen van dub belsterren (speciaal Sirius), waarbij door hem voor het eerst gebruik is gemaakt van een methode die 't best gekenmerkt ie door de woorden van den Fransohen Astro noom André, dat het is: „une manièrc aussi simple qu'élégante.'2 Benoemd is met ingang van 1 Januari 1921 tot amanuensis le kl. bij het natuur kundig laboratorium en kabinet, aan de rijksuniversiteit, alhier, A. Ouwerkerk, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Ged. Staten behandelde heden in openbare zitting o. ra. het bezwaar van den heer J. van Dijk alhier, tegen do gedeelte lijke herziening van het uitbreidingsplan, onzer gemeente. Rapporteur is de heer mr. Schokking. Dinsdagavond geeft het Luxortheater, up to date weer eens, nu het Padvin derscongres hier ter stede wordt gehouden, de groote Nederlandsche Padvindersfïlm. Gisteravond maakten eenige buiten- menschen, Rijnsburgers die met de laatste tram naar huis zouden en blijkbaar onder den indruk van sterken drank waren, het andere bezoekers der tram lastig. Een hun ner, zekeren Van I., sloeg een ruit ètuk, waardoor een der inzittenden lichte ver wondingen kreeg. Hij is door de recherche der Leidsche politie in Rijnsburg aange houden en nadat hij door de politie alhier is verhoord, is tegen hem procesverbaal opgemaakt. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Z Rotterdamsch Tooneelgezclschap. De voddenraper van Parijs. Twee dingen hebben ons bepaald gefrap peerd, toen we gisteravond een kijkje gin gen nemen bij het Rotterdamsch Tooneelge zelschap, dir. Corn, van de Velde, dat nog eens het aloude d'eugden beloonende, mis daden bestraffende drama van bóvenstaan- den titel kwam brengen. In de eerste plaats, hoe, nu de prijzen waren geredu ceerd tot de helft van anders ,de laagste rangen het slechtst, de hoogste, voorname lijk loges en baignoires, het best waren bezet. Over de waarde van 't geld zijn te genwoordig toch vreemde ideëen in zwang En in de tweede plaats, hoe moeilijk van „tooneelspel" was te spreken, slechts 'van het afdraaien van het drama zoo goed en zco kwaad als 't ging. Langer dan een paar tafereelen hebben we 't niet kunnen uithouden BINNENLAND. V Opgericht is ccn Centraal-Comité voor sleurt aan Nederlanders in het Buitenland. De inrichting van het handelsregister en do regeling der eerste verkiezing voor de nieuws K. v. K. en F. De Liir.burgsche kolenproductie en de alge* meene kolsnprijzen. De minister van onderwijs ontvangt een de* pulatia van vakschoolleeraren. BUITENLAND. Dc Belgische cn Pooische regeeringen staan wankel. Het AH-Russisch congres te Moskou keurt do politiek van Ler.in c.s. goed. Pasjitsj kabinetsformateur in Zuid-Slavië. Botsing tusschen Italiaansche troepen en tl'Annunzio. De nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken. Naar wij vernemen heeft dezer dagco« onder voorzitterschap van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, cn in tegenwoordigheid van dcu chef van af deeling Handel van zijn Departement een vergadering plaats gehad van vertegen woordigers der commissies, bedoeld bij art. 26 eerste lid der wet op do Kamers, van Koophandel 1920 (Staatsblad No. Jf>2) welke commissies zijn belast met de inrich ting van het handelsregister en dc rege ling der eerste verkiezing voor de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken. In de eerste plaats is in die vergadering behandeld de door de afdeeling Handel opgemaakte handleiding voor de inrich ting van het handelsregister, welke met de daarbij behoorende formulieren aan de commissies ter beoordeeling was toege zonden. De handleiding en de formulieren bleken in het algemeen dc instemming der vergadering te hebben. Vervolgens werd het oordeel der verga-v- dering gevraagd over de vaststelling van het tijdstip, waarop de Handelsregister wet 1918 (Staatsblad No. 193).en de Wet op dc Kamer van Koophandel 1920 (Staats bind No. 152) in werking zullen treden, Hierbij was het in het bijzonder de vraag, hoeveel tijcl de voor de inrichting van het handelsregister noodige voorbereidende! maatregelen, als het zich voorzien van en inricht-en der bénocdigde localiteifccn, heti aanstellen van personeel, enz., zouden ëischen. Na eenige discussie kwam de ver gadering tot de slotsom, dat het wenschc-' lijk zou zijn den datum van in-werking-tro ding op 1 Maart 1921 tc bepalen. Tivd^n de bedoelde wetten en de daarbij behou- rende reglementen op dit tijdstip in wer king, dan zullen ingevolge art. 52 van het Reglement voor de Kamers van Koophan del 1920 (Staatsblad No. 172) do kiezers lijsten voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken vóór 1 Mei 1921 worden op gemaakt en vanaf dien datum ter inzage worden gelegd Tot en met 14 Mo: is een ieder bevoegd verbetering in de kiezers lijsten te vragen en vóór 1 Juni beslist* de Kamer over die verzoeken. Gedeputeerde Staten beslissen op de aan luur uitspraak onderworpen beslissingen der Kamer vóór 1 Juli. Na 1 Juli, doch vóór 15 Juli kun nen personen die op de kiezerslijsten staan opgeven, dat zij heb kiesrecht hunner ver eeniging wenschen. Na 1 Augustus 1921. kunnen geen wijzigingen meer in de kie zerslijst worden aangebracht. De eerste verkiezing van de leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken zal bij deze re geling plaats vinden in dc maand Septera ber 1921 en deze Kamers kunnen dan op 1 November daaraanvolgende hun werkzaam heden aanvangen Uitvoer van kaas. Dc Minister van Landbouw heoft bep^iM dat de Nederlandsche Uitvoermaatschappij consenten zal kunnen endosseereïi voor uit voer van 50 pCt. van de kaas, voorzien van het Rijksmerk, gedurende het tijdvak van 31 October 1920 tot 5 December bereid door producenten, die zich schriftelijk heb ben verbonden tot nakoming der hun met betrekking tot de binnenlandsche melk- voorziening opgelegde verplichtingen j De Limbnrgsche kolenproductie. Volgens de thans beschikbare cijfera, zal' de productie van de staats- en particuliere kolenmijnen in Limburg, over dit jaar be* langrijk hooger zijn 'dan in 1919. De netton productie, met inbegrip van het gewonnen' kolenslik, bedroeg verleden jaar totaal 3.540.064 ton, of 8.383 ton. minder ver-, geleken met 1918. De productiecijfer* van de maanden JanuariNovember j.L geven' daarentegen reeds een totaal aan valil 4.102.610 ton. Rekening houdend met dê.. omstandigheid, dat het aantal normaJf werkdagen per maand afwisselt van 27 tot 24, hebben de maandelijksche Moductiecn< fers dit jaar vrijwel een regelmatig-stijgendi lijd vertoond. Perkwartaal genomen, was dé productie dit jaar als volgt: lste kwartaal: 932.387 ton; 2de kwartaal 942.443 ton; 3de kwartaal: 1.100.231 UA of in totaal: 2.975.061 ton.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1