No. 18650 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 December. Tweede Blad. Anno 1020. GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN, FEUILLETON. IN STRAAT Met het oog- op den groeten fcoe- Tloed van poststukken bij de jaarwisseling zai het publiek goed doen voor het binnen land bestemde brieven, briefkaarten, prent kaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doe.i bestellen, to Voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 27, 28 of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Rechercheurs uit Den Haag hebben Zaterdagmiddag op de Heeren- gracht bij liet Thorbeckeplein te Amster dam, een 30-jarigen boekhouder gearres teerd, verdacht van oplichting in de Re sidentie gepleegd. Toen de boekhouder be merkte, gesnapt te zijn, nam hij de vlucht, waarop de rechercheurs eenige schoten losten en eerst daarna met behulp van eenige burgers hem arresteerden. De re chercheurs zoeken in de hoofdstad naar meerdere verdachten in deze klaarblijke lijk belangrijke oplichterszaak. Zatordagmiddag is het kell- nerspersoneel, werkzaam in de concert zaal Eden, te Amsterdam, in staking ge gaan, daar, volgens mededeeling van kell- nerszijde, de directeur dezer onderneming, de heer Siehl, weigerde het met de orga nisaties overeengekomen salaris van f 30 per maand aan de kellners uit te betalen. Gisteravond werd brand ontdekt in de diamantslijperij van A. de Vries, Utrechtsohedwarsstraat, te Amster dam. Het bleek, dat de brand over drie verdiepingen woedde. Na een halfuur wer ken was het gevaar geweken. Drie ver diepingen hebben brandschade gekregen, verschillende machines en drijfriemen werden vernield. Ook is er veel water schade. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand aangekomen op de eerste verdieping, waar een kachel stond te branden. Vermoede lijk hebben brandende stukken steenkool uit de kachel cJen vloer aangestoken. Van hier uit heeft, het vuur de tweede lofrt derde verdieping bereikter zijn groote gaten in de zolders gebrand. Ook op an dere verdiepingen werren brandende ka chels aangetroffen. Tc Amsterdam doen zich weer enkele gevallen van hikziekte voor. Zij blijven echter sporadisch en zijn niet van ernstigen aard, terwijl de onaangename aandoening vrij snel verdwijnt. Een inwoner vanNieuwe- Niedorp heeft bij de politie aangifte ge daan, dat hem in Het Centraal-Station te 'Amsterdam vermoedelijk ontrold is een portefeuille, inhoudend f1530 aan bank papier. Zaterdagavond omstreeks 7 uren is brand uitgebroken in de rijwielen- fabriek Bintang en de autogarage van de firma H. Nijman Co., aan de Schans 110, te Rotterdam. De brand, die zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien, is onder leiding van den hoofdman, den lieer C. van de Wetering, met 14 stralen van handbrandspuiten en één van de rijdende stoombrandspuit in twee uren tijd ge- blusch.t De aanzienlijke brand- en water schade wordt door assurantie gedekt. D e officier van justitie b e- sloten tot strafvervolging over te gaan van die blad-en, die voortgaan advertenties op tc nemen van de Rotterdamsche Handels- en Land'bouwbank, aangezien -de publij-' catie dezer advertenties in strijd is met de bepalingen van de Loterijwet. Te Naarder heeftop de ch em i- 'sche Fabriek een 3ö-tal arbeiders aanzeg ging van ontslag ontvangen, terwijl meer- 'di re inkrimping van het bedrijf niet on mogelijk is. Voor den bouw van een nieuwe kapel voor het Chr. Sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist, heeft de ge neesheer-directeur ontvangen een gift van duizend gulden. De bouwsom is lechter nog niet voldoende en er bestaat groote behoefte aan een geschikt lokaal. De heer J. P. Vis, directeur der Kon. Nederi. Zout-industrie te Boekelo, sclirijft, naar aanleiding van het bericht, overgenomen uit het Ned. Weekblad voor den Handol in Kruidenierswaren, dat er geen reden is om te veronderstellen, dat. de Kon. Nederi. Zout-indüstrie niet tegen de in dat bericht genoemde concurrentie zou zijn opgewassen. De N. V. voorheen Gebr. V et- voort, sigarenfabrikanten te Apeldoorn, heeft besloten, voorloopig met aanvang van a.s. Maandag, haar personeel niet meer 45 uren, maar in plaats daarvan 30 uren te laten werken. Ook bij de firma C. de Jong is de werk week van 45 tot 38 uren ingekrompen en zijn daarenboven het aantal werklieden van ruim 40 tot 12 teruggebracht. Bij Kon. besluit is bepaald, dat is ingetrokken- het besluit van 21 Aug. waarbij het verboden werd in'een strook ter breedte van 300 M. langs een gedeelte van de landgrenzen des Rijks hei*kauwendp dieren en varkens te houden anders dan op stal. Het onderzoek in dc zaak Grüsser heeft geen kapitaal vlucht van wege vroeger leden van het koninklijke huis vastgesteld. De bladen van Madrid ver- melden, dat een reiziger van een Neder- landsch handelshuis in juweelen, voor een bedrag van 600,000 gulden bestolen is, vermoedelijk in den trein. ABBENES. Naar wij vornomen is het ge lukt het gezonken vaartuig van J. W. en J. d. V. alhier, dat door een motorboot werd aan gevaren, weer aan de oppervlakte to krijgen. Hun patroon was zoo welwillend dit werk voor zijn rekening te laten uitvoeren, hetgeen voor deze schippers* een ware uitkomst was. ALPHEN. Bij de examens, te Amsterdam gehouden vanwege de Vereeniging van Leera ren in de Handelswetenschappen, slaagde de heer D. v. d. Ent Braat, alhier, voor het prak tijk-diploma boekhouden. Den lsten Januari 1921 zal het 35 jaar ge leden zijn, dat de heer J C. Spruijt werd be noemd tol notaris ter standplaats Alphen, thans gemeento Alphen-aan-don-Rijn. BENTHUIZEN. Bedankt) ïs voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door ds. B. G. C. Steenbeek, te Waddings- veen. HAARLEMMERMEER. Tot gymnastiek- onderwijzer te Velsen is benoemd de heer P. van Rijswijk, onderwijzer aan de openbare lagere school no. 1 alhier. Het ligt in do bedoeling van den heer van Rijswijk zioh geheel to wijden aan de gymnastiek, waarvoor hij zich bijzonder in teresseert. Zijn werk als loider. van de vereeni ging „Lijnden" alhier, wordt teri zeerste ge waardeerd. Op de voordracht voordracht voor onder wijzeres aan sdhool no. 8 komt voor: no. 1 mej. Sp. Spier, to Emmen; no. 2 mej. L. M. C. Caa- Jcn te Beverwijk cn no. mej. A. P. C. Bos tc Winterswijk. m De heer J. A. van der Vlugt Jr. aan den Hoofdweg alhier, is benoemd tot agent van po litic te Amsterdam. De Raad komt bijeen op Donderdag 30 December a.s. des namiddags lo halftwee. HALFWEG-. Voor dc benoeming van een gemei-nte-vir cd vrouw ter standplaats Zwanen burg, wordt voorgedragen Mej. Af. Zoeter, aïhicr HAZERSWOUÜE. Den lsten Dcc. 1919 werd door de HoH. Maatschappij van Landbouw een vergadering belegd, om mot elkander middelen to bespreken tegen de heerschendo musschen- plaag. Die vergadering koos con bestuur, be staande uit do heeren T. Stokman, L. G. van Geest en J. Bol. De contributie bedroeg per HA. 10 cent en als premiën werden uitgeloofd 1 cent per musch en 1 cent per ei. Thans zijn 14 landbouwers aangesloten en in het afgeloopen jaar werden ingeleverd 4591 musschen of eieren. De inkomsten waren f 49.05 en de uit gaven f 45.91, zoodat cr een batig saldo is van f 3.14. Uit het verslag der diaconessen-verple- ging „Hazerswoudo en Koudekerk" ontleenen wij het volgende: De gemeenschappelijke ont vangsten bedroegen: van Hazerswoude f 1069.35 van Koudekerk f 1067 55 d.L samen f 2136.90. De gemeenschappelijke uitgaven bedroegen: van Hazerswoudo f 1277.29l/2, van Koudekerk f 1135.81, d.i. samen f 2413.101/?. De uitgaven bedroegen dus f 276.20 meer dan de ontvangsten, maar daar er f 525 aan renteJoozc aandeden genomen was, bedToeg het tekort inderdaad f 801.20. Deze rentelooze aan- deelen werden echter later alle geschonken en de ooilecte, ten behoevo van het tekort was van dien aard, dat dit tekort spoedig gedekt werd. To Koudekerk en te Hazerswoudo werden ge zamenlijk afgelegd 6074 bezoeken, waarvan 5249 hu-lpbezocken. Sinds Mei 1920 fungeert ds. Israël, van Kou dekerk tijdelijk als voorzitter, wegens het ver trek van ds. Karres naar Oosthem. Aangezien Koudekerk momenteel geen zuster heeft, draagt die gemeente niet bij en moet dus Hazerswoudo alleen voor haar zusterpost zor gen. Hot bedrag, dat aan het Diaconessen-huis moet worden afgedragen, is met f 200 verhoogd. Ais zusters, die sinds het beslaan der vot- ceniging werkzaam geweest zijn, worden dank baar vermeld de zusters Zambock, Punselie, Huigéns en Van Vliet. Met een beroep op de offervaardigheid van allo ingezetenen eindigt dit belangrijk verslag. HOOFDDORP. Vrijdagavond vertoefde een koopman eenigen tijd in een café te Hoofddorp en liet zijn paard en wagen zoolang onbeheerd buiten staan. Twee jonge mannen, die dit had den opgemerkt en bij vroogere gelegenheden ook aleens blijk hadden gegeven op avontuurtjes nogal belust te zijn, klommen op den wagen en reden in woeste vaart weg. Voorbijgangers be merkten wel aan do vele zweepslagen, die het paard werden toegebracht, dat cr iets niet in den haak was. Toén de koopman het café ver liet,. miste hij zijn gerij, zoodat hij zich genood zaakt zag naar de politie te gaan. Had de man behoorlijke voorzorgsmaatregelen genomen, dan zou hij stellig niet do dupe zijn geworden van deze uitgehaalde kwajongensstreek. NOORDWIJK-AAN-ZEE. - Tot. ouder ling der Ned.-Herv. Gem. alhier werd ge kozen de heer J, T. de Bes. NOORDWIJK. De R, K. Midden- standsvereeniging ,,De Hanze" zal begin Januari een boekhoud cursus openen, welke na aanmelding voor een ieder toeganke lijk is. NOORDWIJK-BINNEN. Vrijdag avond sprak in de zaal van het? Juvenaat alhier, voor do R. K. Kiesvereeniging, de heer F. A. Moerel, van Oudewater, over het Vrouwenkiesrecht. Tot bestuursleden van de afd. Noord- wijk van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur werden herkozen de heeren J. H. Lindhout en C. Verweij. Vrijdag was er weer een Nutsavond in Hof van Holland", waar optrad de heer J. C. van der Grijp, -uit 's-Gravenhage. OEGSTGEEST. Alhier is een geval van roodvonk, gcconstabverd bij een 9-jarig meisje. RIJNSBURG. Verdacht van diefstal is zekere H. alhier, door de politie gearresteerd. Na verhoor is H. voorloopig cp vrije voeten gesteld. Mej. L. -van Meurs-Weersma, gemeente- verloskundige, alhier, aan wie door B. en W. vergund was, tijdelijk to Oegstgeest te wonen, heeft zich thans in deze gemeente gevestigd. De houw dor gemeente woningen is thans gereed, cn verscheidene woningen zijn reeds door de huurders betrokken. Het geheele complex met stratenaanleg en trottoirs mag als een verfraaiing van dit dorpsgedeelte 'beschouwd worden. Het comité voor oprichting van een Chr. Oranje Vereeniging, waarin loden van alle Chr. Kerken vertegenwoordigd zijn, heeft zijn werk zaamheden hervat, en hoopt eerlang tot oprich ting to kunnen overgaan. Spoedig zal 'hiertoe een lozing worden gehouden, na afloop waarvan een besluit zal worden genomen. SASSENHEIM. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor hot examen handelskennis L. 0., akte u, de heer P. J.' Vercouteren, alhier. WARMOND. De Raad vergadert Woens dagmorgen te tien uren. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Voorzitter die Burgemeester. Afwezig de hoeren van Dijk, Heusdens, Stapper en Claushuis. Opening der vergadering; de seoretaris Leest het gebeddaarna lezing der notulen, die worden goedgekeurd. Ingekomen stuk ken: schrijven van den lieer Van Dijk, mel dende zijn verhindering om ter vergadering te komenbericht van den heer P. Maas kant, die zijn benoeming tot lid der Com missie tot wering van schoolverzuim aan neemt; dankbetuiging van den rijksveld wachter W Hoansfcra voor verleende grati ficatie proces-verbaal van opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 296940.64, en de uitgaven f 296.202.67, „zoodat. in kas is f 737.97 be richt van Gedep. Staten dat over 1918 f 520.83% teveel genoten is als rijksvergoe ding in do kosten van het lager onderwijs goedgekeurde kohieren schoolgeldbericht, dat db rijks vergoeding in zake herhalings- onderwijs over 1919 is bepaald op f 1140; ontvangst bericht van de gewijzigde politie verordening en van do verordening op de Warenwetgoedgekeurd besluit tot af- en overschrijving en tot het aangaan van een geldleeaiing bericht dat ten behoeve van de Ambaohtsteek en school over de jaren 1919 en 1920 een verhoogde provinciale subsidie wordt verleend van f 180 èn f 225adres van den Ned. bond van gemeente-ambtena ren om steun voor de stichting „Rust- en Vaoanbieo omdenadres van het bestuur der afd. Zuid-Holland van den NecL Bond van gemeente-ambtenaren er de aandacht op vestigende dat. de bezoldiging der ambte naren ter Seoretarie niet voldoende is en aangevende wiat voor een behoorlijke rege ling der salarissen noodsg isadres van den Bond van arbeiders in het Landbouwbedrijf, verzoekende alleen leden van dien Bond bij werkeloosheid te steunenadres van P. Vis en T.* And e weg vragende een duurtetoeslag over 1920. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen Adres van K. Sausen thai er om een toelage van f 50; wordt toegestaan. Request van de afd. Bodegraven der T. B. C. voreeniging, vragende het daarheen te leiden, dat aan de eigenaren van zoowel alle bestaande als van "dc nog te bouwen woningen de verplich ting woTdt opgelegd, dal elke woning een aparte W.G. heeft. De voorzitter zegt dat art. 21 der Bouwverordening voorschrijft dat ieder nieuw te houwen woning een privaat heeft en dat art. 49 aldus luidt, dat iedere drie woningen kunnen volstaan met één privaat. De heer Beijen'zou dit tot twee teruggebracht willen zien: de voorzit ter zegt de behandeling van dezen wensch bij en W. toe. Door Gedep. Staten wordt de schoolgeldver ordening, vastgesteld 3 November 1919, nog een maal geretourneerd, omdat het schoolgeld voor sdhool G f 60 bedraagt, terwijl de kosten voor die school niet meer dan f 50 beloopen; goed gevonden wordt het schoolgeld op f 4 te brengen per maand en per kind. Do heer Ramsliorst verzoekt ontslag als lid der Commissie tol wering van schoolverzuim en de heer van der Schenk als loeraar aan de Am- bachtsteckenscliool; aan belden wordt eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor be wezen diensten. Tol opvolger in heide functio's wordt benoemd de heer S. Gorter, Hoofd van school G. Worden benoemd: tot gemeente-geneesheer de heer van der Bruggen, tot verloskundige mej. Zwart-Brouwor, tot leverancier van genees middelen voor armen mevr. Schouten. Do balans cn schalen worden opnieuw *.cr- huuTd aan D. Couperus. In herstemming komt het voorstel Rating om het salaris van mej. van Benten te ver- hoogen tot f 1100 en het v oorstel f 3000 uit to trekken voor een pleintje bij do te bouwen woningen van de Woningbouw vereeni ging in den Prinsenstraat, over welke beide voorstellen de stemmen geslaakt hebben; befcta voorstellen worden aangenomen. Alvorens over te gaan tot behandeling der re clames enz in geheime zitting, vraagt de heer Bcijcn of do gemeente het recht heeft om het gas waarover zeer geklaagd wordt te doen onderzoeken; ook vond spreker do toon van het Jaatste billet aan de gasverbruiiors niet bijzonder aangenaam. De heer Mouris vraagt iets over brandstof- kaarten en wordt naar de Commissie voor de brandstofdistributie verwezen. Do heer Ruting vraagt of B. en W. reeds over de doortrekking van do waterleiding naar de Nieuwerbrug hebben gedacht en over het ver beteren van de Hollandsche Kade en zou ook gaarne vernemen of alle belastingschuldigen aan hunno verplichtingen over 1919 hebben voldaan. De Voorzitter beantwoordt de spreken en zegt, dat behalve een paar faillieten ale Stigter, Vermeulen en Jansen, ook nog hun hoofdelijken omslag niet hebben be taald de heeren J. N. Engelsman f 319.36, L. H. Engelsman f512.55, N. A. Engelsman f512.55 en A. J. Engelsman f 13.65. Do Raad vindt goed, dat alle mogelijke maat regelen worden genomen om deze posten alsnog te innen. De heer B. Batelaan betoogt, dat een ingezonden stuk van den heer S. Gorter over school .C. onjuist is; de Voorzitter zegt, dat het hier niet de plaats is om op dergelijke kwesties in te gaan Het suppletoir kohier van den hoofdelij ken omslag en de reclames, in geheime zitting behandeld zijnde, worden na ope ning der vergadering vastgesteld. Aangenomen wordt een voorstel om aan B. en W. op te dragen do verordening op d'-en hoofdelijken omslg, des noodig aan een herziening te onderwerpen en aan clen Raad in te dienen. De Voorzitter deelt nog mede, dat do heer Maris eervol ontslag heeft gekregen als ambtenaar ter secretarie, wegens zijn benoeming tot adiunct-commies aan het Departement'van Landbouw en dat in zijn plaats is benoemd Je heer L. Hospers to Vriezeveen. Voorts dat tot gem.-veldwach ter is benoemd de sergeant van de mili taire politie de heer M. Diepenbroek ta Onstwed'de. Daarna wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. Omstreken. ALPHEN. Bevallen: P. M. Kempen geb. Van Rijn, D. G. Vreulink geb. Janszen, 'Z. M. Hufnes gob. Baas, Z. A. de Roodo geb.. Van der Vaart, D. M. Boot geb. Meijer, D. S. Schellingerhont geb. Verkade D. Overleden: G. Visser jra. 2 m. H. Vis wedr. van C. de Groot en W. van der We$- de 82 j. W. Q. Bjjleveld jd. 11 j. Verkerk echtg. van Chr. van der Heugel 76 j Geliuwd: M. van Tol en J. van Tol. J. van Muijen jm. 24 j. en J. den Ouden 25 j. K. de Bruin jm. 28 j. en A. H. Lok jd. 23 j. J. H. van Brussel jm. 26 j. en C. van der Mik jd. 27 j. HAZERSWOUDE. Overleden: C. V. M. 'van der Werf jd. 9. m. M. S. van Kla veren 31 j. gen. met M. H. Plak, wonende te Boskoop. M. R Straathof 67 j. hsvfl. van P. van Velzen. Geertr. de Jong jd- 77 j. HILLEGOM. Getrouwd: II. Verdoom en J. B. Philippo. Bevallen: A. I. de RoverSmit Z. Ai JonkheerOostdam Z. - M. de GrootVaa der Klugt, D. J. H. van TrigtSmit D. TER AAR. Cherleden: M. Starreveld 81 j. wed van H. Groenewegen. C. Bon 72 j. wed. van A. Winters. VOORSCHOTEN. Geboren: Theodores Jo- hannes, z. san J. P. van Kampen en C. A. den Hollander. Gei rit, z. van P H. Buizor en J. Baorends F AILLISSEMENTEN. Uitgesproken P. van Lierop, koopman, J-Iiliegom. K.-c.j mr. H. van Loghem de .'osseiin de long; cm\: mr. F. A. Davidson, Haarlem. F. Th. Brouwer, bakker, Leeuwarden. R.< comm.: mr. II. Hannema; cur.mr. W. A. Vos, Leeuwarden. E. Kemink, landbouwer, Dinxperlo. R.-c.ï mr P. C. A. Boeles; cur.: mr. H. J. Vers beek, Dinxperlo. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 60) „Geen gekheid," zei mevrouw Bean boos. „Ik moet iets aan mijn hoofd doen. Als het hoofd van ecu a rouw in orde is, kan c?e Test wel voor zichzelf zorgen. Oik weet al wat: do gouden rand van hot vloeiboek, dat juf frouw White me met Kerstmis lieeffc gege ven, en do rose veeren van mijn zomerhoed glimmende banden en veeren zijn liet allernieuwste. Haal mo die oude modet- pla-at eens, Louise, en ik zal zien, hoe ik de veeren in mijn haar moet vastmaken.'' ,.0, o!" riep Betsy verrukt. „Moesje, u riet er net uit ia-Is het Italiaansch© opper hoofd in Bobby's prentenboek." „Moeder," zei Bobby -ongerust, als een echt© man in den dop, „cïo andhre (dames hebben zeker ook goud en veeren in hun haar?" „Enkele niet veel. Het is do nieuwste mode," zea mevrouw Bean, terwijl zij met haar ilcclijke veeren legen zichzelf in den epieigel knikte. „Zo zijn een beetje uit den krul," voegdo zo er bij, „maar dat zal mon, denk ik, niet org zien, wel?" O neen, mevrouw," zei Louise. „Ik vind or>g gekrulde veeren zoo zwaar voor heit haar de-zo dier. er- meer meer puntig uit. „Geef me dóe ruzen uit mijn zomerhoed," beval roevrouw Bean. „Zo zijn niot geheel van hetzelfde rose, maar op een afstand hindert het niet. cn mijn japonlijfje mag wel een kleurtje hebben." „Nu, als u nu geen hanten steelt!" riep Louise in alle oprechtheid, terwijl zij haar meesteres met -haar mantel hiolp. „Hier is juffrouw Sophie!" schreeuwde Bobby van -beaiedei' Zoo gingen de twee clumes op .overschoe nen, om een rijtuig uit to spaa-en, over de vochtige straten naar de zaal, -die in een achterstraat verborgen was, alsof het een raadhe-l was «en. een bal de prijs voor wien Jiaar vond'. Zij waren volstrekt niet de eer sten, want hot oudie denkbeeld, dat meisjes die een uur te laat komen, 'dadelijk om- Orturiingd zullen zijn door zestien smeekendo dansers, met oningevulde balboekjes, was volkomen veroordeeld door de jongedames van Flodmouth. Zij wisten, dat -zij vroeg aanwezig moesten zijn met haar liefst en, glimlach, om den geheel en avond te dansen <en verscheidene van haar stonden reeds, (lief, maar vastberaden, voor den ingang, iwaar clo jonge mannen gevangen moesten ^worden. Sophie was niet bekend met dezen vorm van sport, en ging heel onverstandig maar een stoel bij den muur, maar me- vrouw Bean bestormde iedere nieuwe groep van jonge mannen ten haren be hoeve, met zooveel ijver en wilskracht, dat alleen de meer ervaren en in staat waren haar aanval te weerstaan, en vlug op zijdie sprongen met een„Een oogenblik, me vrouw Beanen voorgoed verdwenen. Om Sophie roeht te dben, moot gezegd ,word!en, dat zij. de öt in toostemden, aan ha-ar voorgesteld te worden, bet heel aam- go naam voTiden, haar een dans te geven. Zij trokken hun manchetten naar beneden ,en draaiden hun snorretjes op, en gingen zelfs zóó ver, zich voor eon tweede wals te wagen, zonder te webem, of zij goed danste. Toen kwamen de meisjes Norton met haar vriendin, begeleid door Pieber, en zij waren zoo goed bekend, dat zij dadelijk door een lachend troepje omringd werden. Eimilie vooral -danste uiitetekend, en nu zij niet meer treur do em een man, die zoo laag kon zinken, dia.b hij een dikke dame" trouwde, had zij iccdc den ontevreden en teleurgestolden blik verloren, die haar ge- ziaht bediierf. Er was inderdaad een jong eleobrobechnisoh ingenieur, die gaandeweg do plaats scheen ir te nemen van d-en ver vlagen droomSophie zag zo samen weg gaan, terwijl Margareta vroolijk heen- danste met een zeer geacht jong dokter, 'en Pietier walste met de vriendin van de meisjes, die heel mooi dn licht-rose ge kleed was. „Zeker een paai," zei mevrouw Pember- ton en zij knikte in de richting van Piot er en zijn aardig danseresje. „Ja, ik vind hiet erg aardig," zed Soipbie. „O, het is onze dans, nietwaar?" en 'zij zweefde heen mot een achttienjarig jong- meiisah in. zijn eerste gekleed!© pak en een toestand van vochtige zenuwachtigheid. „Mooie eplaatsen om tie zitten daar!" hijgde de arme jonge man, nadat hij hot leer van do teenen-van Sophde's beste schoentjes vertrapt had. Zullen we gaan znfet-en Hij liet zio hop een stoel vallen, en be gon hedmelijk zijn voorhoofd af te vegen, terwijl Sophie een gesprek over het weer begon, „Ik zou wel willen weten, of deze gor dijnen gemakkelijk trekken?" zeide hij ein delijk afgetrokken, en hij gaf een ruk Mn een geheimzinnige inrichting van koorden, waardoor de katoenun draperie,ën opeens sloten. Hij trachtte hijgend en verlegen ze weer op huu plaats te krijgen, maar dat scheen onmogelijk en.de verhitte jongeling werd eindelijk weer natuurlijk, toen hij hijgde: „Laten wo hier weg gaan en een ander dEe dingen laten opendoen." Toen Sophie en haar cavalier uit de tent kwamen, speelde de muziek clo la-nciers en df© heer cn mevrouw Salisbury met him ge zelschap kwamen zeer gepast, op deze krijgshaftige en levendige wijs binnen. Heb kon hun niet schelen, of de sandwiches mot visoh of kap waren voor hen- kwam het or nite op aan. en zelfs warme wijn wras niets voor hen. Zij toonden lin ieder en kraal en knoop het? trotsche beiwustzijn, van gen-oeg gegeten te hebben, dteit zij het tot den vol genden morgen koncfen uithouden, en kwa men statig door der breod.en- ingang bij hen die alleen maar wat gebruikt hadden, voor dat zij zich kleedLlen, zooals geastnonomi- sobe goden van een soort Olympus, waar goccl gegeten wordt. De heer Howard behoorde tot het gezel schap, evenals mevrouw Bdrbeck en haar nicht, beiden los gekleed in zwart, om to toonen, dat dit geen gelegenheid was voor een echte baljapon. Er waren ook twee jonge mannen van cbe hoogere rangen der maatschappij, die in de buitenwijken woon den, en toen de groep stilhield in de kamer maakte juffrouw Salisbury een grap, waar over zij allen lichten zelfs de dief big e jonge mannen, omdat de champagne uitste kend was geweest. Toen maakte mievrouw Salisbury een grappige opanorking, en zij lachten weer allen, en ni'emand was zoozeer op zijn gemak op een publieke plaats als do heer Salisbury en zijn gezelschapzelfs do muzikanten, hoe gewend! zij ook warton aan stijl en vrij optreden, aarzelden om ds lancders te eindigen, voordat het gezel schap een plek giokozen had, om ook te dausen. Maar nu boog mevrouw Salisbury en ging voor met een jonge man, mevrouw Birbeck nam den.ander, en de heer Howard vormde d'e achterhoede met „Salisbury's beste"; hij hield haar vooruit alsof het een prijsuitdeeling was en hij do heer op het pochum. Hij ging zoo vlak langs Sophio in dezen deftigon stoet, dat zijn elleboog de kant van haar mouw raakte, maar hij deed alsof hij haar niet zag. Met een akelig gevoel dat do geheele zaal ©n al de zioh bewe gend© monscheu onwezenlijk deed schijnen, 't was een soort van nachtmerrie be greep zij, dat hij haar gezien en opzettelijk vermeden had, haar blik te ontmoeten. Toen de (muziek wat caohter werd, kon rij hem weer hooien lachen over een opmer king van zijn dame en zij voel'de zioh vree- selijk ongelukkig. Toen zei zo tot zichzelf, dat heb alles onzin was; het was alleen aan haar eigen dwazo verbeelding te wijten, hij zou natuurlijk naar haar toe komen-, zoodra do dans uit was. Maar de volgend© dans ging voorbij, en de daarop volgende, en hij kwam nog steeds niet. Sophie werd er zoo wanhopig over, dat zij zich door haar cavalier langs die plaats liet brengen, waar het gezelschap juist onder de muziek en heel vroolijk stond. De dames en de heer Salisbury knik ten eai glimlachten, maar do heer Howard was ti© veel ver-diept, in zijn balboekje, om haar te zienop dat ©ogenblik had rij alles, wat zij in do wereld had, willen geven, aAf zij Weg gebleven was. Zij had tevergeefs haar fierheid voor rijn voeten geworpen, ging de zaal door met. bet gevoel een tra gedie te doorleven. (Wordt rervoig^.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5