LEIDSCH DAGBLAD. BRANDSTOFFEN-COMMISSIE LEIDEN Zaterdag 4 December 1920. Officieele Kennisgevingen. STADSrawS Het voornaamste nieuws van heden. PUJJ8 DEK ADVKRTKNTIlïN: ZO Cts, s or rcgct, D« EaitTdags 40 Ota. pc* Etténe advertent lëa Woensdag 75 OW*, Znterdfcg 11.— bfl een maximum e *<rvtd woorden van 30. Incasso volgens post- ?wht. Yooa* ©ventuoeiL© opzending van brieven 30 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 0ti Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER CGDBAMT» Voot Leiden p. 3 euhL £2.50, p. wsoli I q.11J Buiten Leiden, waar agenten govea-i togd zijn, per week 016 Franco per post 2.90 Nummer 18037. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. MOSSELEN. De Burgemeester van Deiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat Maandag e.k. aan de gemeentelijke vischwinkels (Visch markt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar zijn Zeenwsche Mosselen n f 0.06 per K-G- Voor belanghebbenden zijn aan genoemde vischwinkels rece.ptc-n voor dc bereiding van mosselen en het boekje _;Eet Mosselen" be vattende mededcelingcn omtrent de voe dingswaarde en gebruik van mosselen gratis .verkrijgbaar- W. PERA, Wc-th. loco-Burgemeester, Leiden, 4 D.oc&mber 1020 WAARSCHUWING. Burgemeester cn Wethouders van leiden, Gelet op het voorkomen van talrijke ge vallen van typhus in de nabijheid van Lei- Sden, waardoor gevaar voor invoer van be smette melk bestaat, waarschuwen do inge zetenen nadrukkelijk tegen het gebrnik van ongekookte melk- N. C. DE GIJSELA AR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 November 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de firma Johan 'Parmentier om vergunning tot uitbreiding der sajetfabrick aan do Schelpenkade No. 6, kadastraal bekend Sectie M. No. 3794. Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog nie't geëindigd is; Gelet op artikel 8 der Hinderwet; Hobben besloten: de beslissing op het ver zoek te verdagen. W. PERA, Weth.-Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidv'D, 2 December 1920- De Brandstoften-Commissie maakt bekend, dat met Ingang- van 0 December de prijzen als volgt zija vastgesteld: Benaming der «oorten 1 Te betalen aan den handel bij afname van Bijbetaling aan dc Brandstof fen-Com missie. 6 minder dati 1000 K.G. 2 1 tot beneden 10 ton. 3 Direct uit wagon of schip. lOtotbene- den 20 ton. 4 20 ton en meer. 5 Per eenheid van 100 K.G. Stukken en Nootjes Steenkolenbriketten Zuiggasanthraciet Emma en Duitsche Gietc. Gebroken Emma f6.15 -6.80 -6.25 -8.30 -7.75 f6.05 - 6.70 - 6.15 -8.20 - 7.65 f5.85 -6.50 - 5.95 - 8.— -7.46 f5.75 -6.40 -5.85 -7.90 -7.35 11.— -1.— -1.— -1.— -1.— Gaseokes zal nader worden gd^ubliseerd. Geen afleveringen mogen geschieden, tenzij uit het locwijzingsbiljet blijkt, dat de bijbetaling, bedoeld in kolom C, heeft plaats gehad. Alle nog loopende toewijzingen voor klein-industric worden in verband met de jrrijsverlaging, per heden 4 December geannuleerd. Voor toewijzingen, waarop reeds gedeeltelijk is afgeleverd, zullen na 7 December zonder verdere bijbetaling nieuwe toewijzingen voor het niet afgenomen kwantum worden toegezonden. Toewijzingen, waarop de bijbetaling is geschiedt, terwijl er nog niets op is afgeleverd, kunnen vanaf 6 December aan het Bureau tegen nieuwe worden ingewisseld. T.veni wordt bekend gemaakt, dat met ingang van O December de bijbetaling aan het Bnrean voor Huisbrand, groep B (roede toewijsingen) van I 2.per eenheid is teruggebracht op 11.25.—. 990 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de verzoeken van: lo. B. L. SCHALKS om vergunning tot hel oprichten van een hèrsto'.plaats voor rijwielen in het perceel St.-Aagtenstraat Nos. 3032, kadastraal bekend Sectio B. Nos 323 en 2857, waarin geplaatst zullen wor den een smidse en een electromotor van 1 p.k. voor het aandrijven van een slijpsteen; 2o. fi. SPRONK om vergunning tot bet uitbreiden der wasscherij- en strrjkinrichting, in het perceel Witte Singel No. 85, ka dastraal bekend Sectie M No. 3383, door het verplaatsen van de bestaande stoom machine van 35 p.k. met bjjbehoorenden stoomketel, het vergrooten van het strjfsel- lokaa) het bijplaatsen van 3 waschmacóiaes en een strijkinachine, het plaatsen van een electromotor van 5 p k. voor het aandrijven van de waschmachinês, en het in voorraad hebben van 300 Liter benzine; 3o. De BANK-ASSOCIATIE „WERTHEYM. en GOMPERTZ EN CREDIETVEREENI- GING 1853", om vergunning tot het plaat sen en in werking stellen van 2 eleetro- motoren, van l1/» pk., dienende tot het in beweging brengen van twee boeken iften in het perceel Breestraat Nos. 61 en 63, ka dastraal bc-kend Sectie G. Nos. 1529 en 1530; Gelett op de -artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag .den 18den De cember p.k., des voormiddags te halfelf op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of osn zijner leden zijn verschenen, ten einde hun Bezwaren mondeling toe te lichten. PERA, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRLEN, Secretaris. Leiden, den 4den December 1920. Verslag van het verhandelde in de Secties van den Gemeenteraad bij hei onderzoek der bcgrooiing met de Memorie van Ant woord van B. en W. IV. (Slot.) UITGAVEN. Naar aanleiding van een vraag of men op de Lichtfabrieken niet zou toekomen, met minder personeel en of het bedrijf bij intensiever werken niet economischer .ware in te richter.,.betoogen B. en W., dat de arbeidsprestatie er hoog is opgevoerd en dat het personeel er niet te groot is, o.l zal, zoorflra de nieuwe gasfabriek in bedrijf komt, wederom door het automa tisch bedrijf een belangrijke besparing van personeel worden verkregen. Met de tegenwoordige arbeidswet kan die arbeidsprestatie, die de directie boven het middelmatige aclik niet veel hooger voren opgevoerd. Leiden, 4 December 1920. De Commissie voornoemd: P. E. BRIËT, 2e Voorzitter. M. KRAMER, Secretaris. Wederom rezen in de secties bezwaren tegen het gemeentelijk magazijn voor gas- en electriciteitsartikelen aan de Hooigracht dat een winkel schijnt geworden, die scherp concurreert mei de particuliere winkels van dien aard. B. en W. erkennen, dat inderdaad deze magazijnen gestadig inten siever worden geëxploiteerd en wijzen er op, dat dit voor den bloei van het be drijf een eerste voorwaarde is, welk argu ment tc meer ldernt, nu de lichtfabrieken in een moeilijke overgangsperiode verkee- ren. En als toonkamcr èn als winkel voorzien deze magazijnen aan een behoefte van het publiek en zouden zij bezwaarlijk kun nen worden gemist. Was de omzet in Juni f'10.500, in October bedroeg deze reeds f2-2.000. Dc totale omzet over 't jaar ra-, mend op 100.000, zou de zuivere winst vai' het winkelbedrijf f 20.500 zijn. Uit het winkelbedrijf worden thans dus de koslen van het gebouw (ook voor zoover het voor andere 'doeleinden dient) ad f 12.500 niet alleen bestreden, doch er blijft nog een batig saldo over van f 8000 per jaar, welk saldo, gezien de zeer snelle toe name der maandomzetten, vermoedelijk over 1921 nog belangrijk hooger zal worden Trouwens, vele installateurs koop en ook hun artikelen engros bij de gasfabriek en veelal lager dan in den groothandel. In een der sectics vroeg een lid intrek king van den post: uitgaven voor volks feesten, ontvangst van congressen, enz B. ©n W. willen daarvan niets weten, evenmin als verleden jaar. Deze post spreekt voor zichzelf, meenen zij. En als een lid uit zuinigheid zich ver- klaart tegen verhooging van den post tot 1 f 20f)0 voor een kinderfeest op den jaardag van H. M. de Koningin, dan antwoorden B. en W. dat deze vorhooging met het oog op de algemeen© prijsstijging noodig is. Ook do subsidie van f 4000 voor liet Sted. Muziekkorps werd in do secties weer aan gevochten, doch in hun memorie van ant woord door B. en W. verdedigd. Naar aanleiding van een vraag over een mogelijke opheffing der Stedelijke Werk inrichting antwoorden B. en W., dat haar vraag door hun Collcgo wordt overwogen. Door B. cn W. wordt in de memorie van antwoord op advies van de lichtbeelden commissie voorgesteld de postKosten der commissie van advies inzake cle lichtbeeldon- vertooningon, thans op f 200 bepaald, te brengen op f 540. Do jaarlijksohe vergoe ding voor den secretaris zouden moe<ten be dragen, f 300, de kosten van administratie f 150, benevens voor telefoonaansluiting van dén secretaris, f 90. Naar aanleiding van een vraag over do kosten dier gemeentelijke volksbewasscking, wordt door B en W. geantwoord, dat over 1921 do uitgaven cn do ontvangsten ver moedelijk tegen elkaar zullen opwegen. Het aantal personen, dat van het wasch- hureau gebruik maakt, is sedert de laatste tariefverhooging verminderd. De omzet neemt echter weder geleidelijk toe Een nadee'ig saldo van f 40,000 van hot tijdelijk levensmiddelenbedrijf wordt in een der secties wci wat hoog gevonden. Men zou bovendien gaarne een gespecificeerd overzicht willen hebben van den gemeente lijken verkoop van manufacturen en schoe nen. B. en W. hebben dit bedrag gebaseerd op de nadeeligo saldi van het 1st© en 2de kwartaal 1920. Deze bedragen waren ruim f 10,000 en f 12,000. Naar den basis zou f 40,000 niet te hoog zijn te noemen. Opgemerkt wordt, dat het pacleelig saldo van het levensmiddelenbedrijf grootcndeels wordt behcerscht door dó bedragen, welke door de gemeente op do broodvoorziening worden toegelegd cn clie op hun beurt be paald worden door de prijzen, welko do Regeering voor do broodgrondstoffen vast stelt. De gemeentelijke verkoop van manufac turen en schoenen heeft met het levensmid delenbedrijf niets te maken, zeggen B. en W., en daarvan wordt door hen geen over zicht gegeven. Een gespecificeerd verslag van het ge meentelijk vischbcdrijf is reeds eerder ge geven. B. en W. zijn bereid dat verslag nog maals ter visie te leggen. INKOMSTEN. In een der secties werd bij volgn.Huur van huren en andere gebouwen gevraagd wanneer met de verbreeding van do Bran- dewijnstecg zal worden begonnen. Men acht deze verbreeding urgent. Ook door het College van B. en W. wordt deze verbreeding urgent geacht en daarom is onlangs aan der» Directeur van Gemeente :e*h-do opdracht verstrekt, daartoe een plan in te dienen Eén Jid eener sectie vroeg bij het volgn. Baggeren in wateren dJor gemeente" of het gebruik van baggermachines bij het baggeren ook voordeel voor de gemeente kan opleveren. B. en W. meenen. dat wel niemand dit als een zeer loonende exploitatie zal wil len beschouwen en begrijpen deze vraag daarom niet goed. Bij den post: Hoofdelijken Omslag" ver klaarde een lid tegen dezen post te zijn. Zijn fractie zal er tegen stemmen. B. en W. doen daarop heb zwijgen. In alle secties werd aangedrongen op bespoediging der toezending van de aan slagbiljetten. Van dc zijde van B. en W. wordt al heb mogelijke gedaan om liet kohier tijdiger gereed to komen, doch dib jaar was zulks niet mogelijk, mede ten gevolge van het in compleet zijn van het personeel op de af- deeling: „Controle Gemeentebelastingen". Aanvulling van het personeel leek B. en W. echter niet wenschelijk, alvorens eeni- ge zekerheid was verkregen omtrent de wij ziging der Gemeentewet, met betrekking tot het gemeentelijk belastinggebied. Nu het betreffende wetsontwerp dezer dagen door de Tweede Kamer is aangeno men, zal hoogstwaarschijnlijk een algchee- le reorganisatie van de afdecling, wellicht gepaard gaande met inkrimping van heb personeel, binnenkort moeten plaats heb ben. Maatregelen om de betaling dezer be lasting tc vergemakkelijken, worden door B. cn W. overwogen. Op de klacht over de langzame afdoe ning der bezwaarschriften antwoorden B. en W., dat deze vertraging veroorzaakt wordt door het groot aantal reclames. Be droeg dit in de voorafgaande belastingja ren onderscheidenlijk 865, 961 en 1167, over 1919/20 is dit getal gestegen tot 2104. Het in een der secties geopperde denk beeld de H. B. S. voor Jongens te doen overnemen door het Rijk, zal door B. en W. worden overwogen. Een der leden van een sectio bepleitte bij het desbetreffende nummer verhooging van de bijdragen door omliggende gemeen tebesturen aan het onderwijs. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. mede, dat zij eerlang zullen indienen een Voorstel betreffende do schoolgeldhef fing voor het volgen van do lessen aan 't Gymnasium en H. B.-Scholen. Deze aange legenheid komt daarbij ter sprake. Als slotbeschouwing deelt het verslag mee, dat aan het einde van een der sectie vergaderingen een der leden meende te moeten opmerken, dat geen enkele wezen lijke poging tot bezuiniging is gedaan, en maakte daaromtrent de gevolgtrekking dat er in deze begrooting geen overbodige uifc- agven zijn aan tc wijzen. Het verheugt B. en W.dat het onder zoek, waartoe de begrooting heeft geleid, tot deze slotsom heeft mogen voeren. W. C. Mulder, t Na een langdurige ziekte is in den af- geloopen nacht overleden onze stadgenoot de lieer W C. Mulder, een der meest be kende bouwkundigen in deze gemeente. Willem Cornelis Mulder werd geboren te Leiden den 23stcn Februari 1850 en bereik te dus den leeftijd van bijna 71 jaar. Zijn vader wa3 timmerman en aannemer wonende aan cle Haarlemmerstraat. De zoon werd ook opgeleid voor bouwkundige eri werd na volbrachten schooltijd teeke naar en opzichter bij den toenmaals zeer bekenden architect Carel Blansjaar. Intus- schen bekwaamde de leergierige jongeman zich verder door eigen studie en door het volgen van de cursussen van het Genoot schap M. S. G. Hij blonk daar zóó boven de gewone leerlingen uit, dat hij, na de school te hebben doorloopen, werd benoemd tol leeraar aan de tcekenscholen te Noord- wijk en te Yooifcclioten en tegelijk als assistent-leeraar aan de school van het Genootschap M. S. G. zelve werd aange steld. Weldra kreeg hij een vaste aanstelling tot hoofdleeraar aan de bouwkundige af- dceling. Deze betrekking heeft hij zoo lang waargenomen, als zijn werkzaamheden als bouwkundige dit toelieten. Ongeveer 47 jaar geloden, in het begin der 70-er jaren, vestigde hij zich hier als architect en kreeg ^clig belangrijke opdrachten. In 1885, bij het honderdjarig bestaan van M. S. G., verwierf hij zich de gouaen medaille, uitgeloof door de Vereeniging van Oud-leerlingen voor een prijsvraag: het ontwerpen van een plattelandsgemeen- tehuis. Vele belangrijke bouwwerken zijn door hem ontworpen en werden in den loof? der jaren onder zijn leiding uitgevoerd, niet alleen in Leiden, doch ook daarbuiten. Het eerste werk, in deze gemeente door hem uitgevoerd, was de verbouwing van de fabriek van de firma W. Hoogenstraaten en Co. Verder noemen wij hier Huize Leeu wenhorst, te Noordwijk, voor Graaf van Limburg Stirum, nu 41 jaar geleden, 'n aan tal huizen aan 't Plantsoen, 't Oudelieden- huis, het Volkshuis, de villa van den heer Van Oordt, Haagweg, de gevel van de Et. Luth. Kerk, do Oosterkerk, Höpital Wal- lon, het Barend-van-Namen-hofje (Hoef- straat), de Christelijke Scholen aan den Stille-Rijn en in het Noordeinde, de gebou wen van de N.V. A. W Sijthoff's Uitge versmaatschappij, de Leidsche Spaarbank, alle arbeiderswonigen van d'e Leidsche Bouwvereeniging en de woningen aan het. Levendaal voor de Vereeniging tot bevor dering van den Bouw van Werkmanswo ningen. Dat hij uitnemend op de hoogte was met het ontwerpen van fabrieksgebouwen, ge tuigen cle vele fabrieken, ook in do laat ste jaren, door hem gebouwd. Noemen wij hier de Meelfabriek van de firma De Kos ter en Co., dc Zeepfabriek van de firma Dros en de Gebroeders Tieleman en den wederopbouw van do afgebrande fabrieks gebouwen der Leidsche Katoenmaatschap-. pij cn van dc firma Clos cn Leembruggen Verder maakte hij nog verschillende uit breidingen van bestaande fabriekeu, een dikwijls nog moeilijk werk. Als zoodanig noemen wij die der Kon. Ncd. Grofsmede rij en die van cle fabriek van Gebrs. Van Wijk en Co. Tot zijn laatste werken behooren het ge bouw der Leidsche Levensverzekeringe maatschappij aan het Noordeinde, de hui zen in „De Kooi", en dc Kooiparkbebou- wing. Do werken, do :r hem uitgevoerd, munt ten in het algemeen uit door een zeer so- lieden bouw. Goede aannemers werkten gaarne onder zijn leiding, knoeiers hielden niet van hem. Hij ging hen tot in de klein ste onderdeelen na en duldde geen afwij kingen van het voorgeschreven plan. Vele jaren was hij lid der Gemeentecom missie van het Necl.-Herv. Kerkgenoot schap en architect harer kerkgebouwen en begraafplaatsen. Ook in het maatschappelijk leven in Lei den heeft deze stoere werker en plichtge trouwe man, die veel eischte van een an der, maar nog meer van zichzelf, een be langrijke rol vervuld. Van tal van corporaties was hij tot voor korten tijd lid. Wij noemen hier alleen de Gezondheidscommissie, de Leidsche Bouw- vcreenging, de 3-October-Vereenging, de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen en dc Maatschap pij van Nijverheid, afdeeling Leiden. Met den heer Mulder is van ons heenge gaan een man van beteckenis in de bouw kundige wereld en een zeer geacht burger van onze stad, die niet spoedig zal worden vergeten en wiens nagedachtenis zal blij ven voortleven in zijn vele bouwwerken. Maatschappij der Ned. Letterkunde. In de gisteravond gehouden maandver gadering van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde in het Nutsgebouw zou als spreker optreden pater dr. B. H. Molkenboer O. P., van Huissen (Gelder land), niet (het onderwerp: „Vondel en Dante." De spreker was echter door fa milieomstandigheclbn plotseling verhinderd geworden, waarop prof. ds. J". Huizinga, ter vergadering aanwezig, zich bereid ver klaarde een voordracht te houden over: Een nieuwe schakel in de ontwikkelings geschiedenis van het begrip Middeleeuwen. Deze bij wijze van inprovisatie uitge sproken voordracht werd met groote aan dacht gevolgd en ten slotte hartelijk toer gejuicht. Vervolgens deed dr. G. J Boekenoogen nog een korte mededeeling over het ons in 16de-eeuwsche drukken overgeleverde gedicht van Jan Splinters testament, dal ook in de „Veelderliande Geneuthlijeke Diohten" is opgenomen. Hij toonde aan, dat de daarin voorkomende Jan Splinter, BINNENLAND. Overleden is de heer W. C. Mulder, ar chitect te Leiden. Verlaging van den broodprijs hier ter stede. Afwijkingen van de militiewet en Land stormvoorzieningen. De actie der onderwijzers. Nieuw Nederl,andsch crediet aan Oos tenrijk. BUITENLAND. Duitschland zoowel als Polen tegen de voorgestelde regeling inzake het plebisciet in Opper-Sllezië. De Iersche Home-Rulewet wederom in gevaar. d'Annunzio bemoeit zich ook al met Tessino. President "Wilson noodigt Harding uit tot een onderhoud. die zich op een ook door Uilenspiegel iil toepassing gebrachte wijze een gerusteii ouden dag wist te bezorgen en die daar rentmeester van twee zusterhuizen te Delft en te Schiedam wordt genoemd, niet een verdicht persoon is, maar in werkelijkheid heeft bestaan, zooals blijkt uit een akte van 12 Mei 1464, waarin hij in die kwali teit voorkomt. Daarna werd de vergadering gesloten. MAATSCHAAPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. 128ste Uitvoering. Requiem van Berlioz. Voor de 128ste uitvoering had het bestuur dor Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst de keuzo laten vallon op het Requiem van. Vcrdi. De uitvoering van dit werk leverde onoverko melijke moeilijkheden op; waardoor wel een Re quiem, maar dat van Berlioz, word gekozen; een. meesterwerk, dat men zeker ééns per jaar zou willon hooren; het wa3 twee jaar geleden, op 13 December 1918, voor het laatst uitgevoerd. Het „Requiem" was Berlioz' lievelingswerk. In 1887 werd het voor het eerst uitgevoerd in de Eglise des Invalides te Parijs, ter nagedach tenis van general Damrémont cn van de offi cieren cn de soldaten, gesneuveld bij de inne ming van Constantino. Berlioz' opvatting van een Requiem beschouwde het niet als kerkmu ziek; waardoor de muziek dramatisch is ge tint, hoewel tegen het slot de muziek hoe lan ger hoo meer kerksch wordt. Berlioz, die vol maakt op de hoogte was van orkeslbehandeling, laat hot orkest een voornamo rol spelen. Welke componist hoeft in de schildering van het ,.Diës Irac" zulk een fameus effect weten te bereiken? Berlioz heeft zich dat effect voorgesteld met de medewerking vau vier orkesten (als komend uit do vier homolstrekon), <dïe opgesteld waren in de vier hoeken van do reusachtige ruimte van een groote kerk. Een fameuze uitwerking moet dit hebben gehad op het publiek; klein en als verslagen moet men zich hieronder hebben gevoeld. Dit effect werd met de uitvoering in de Stadszaal niet ton vollo bereikt, omdat de ruimte van de zaal te klein, dus totaal onge schikt is, om zulk een uitwerking te bereiken. Vier orkesten, samengesteld uit het koper van het Residentieorkest, verstekt door het koper en de groote trom van het 4de Reg. Inf., waren opgesteld op de galerij: het machtig geluid drukte echter den koorzang zoodanig, dat van het zingen niets gehoord werd; door te veel no ten hoorde racn de muziek niet. Al was het koor viermaal zoo groot geweest,, dan nog zou hot kopergesohitier en geschetter aille klank hebben overstemd. Grooter rnimto dan dc Stadszaal is hier niet; en men is toch dankbaar, dat de gele genheid wordt aangeboden, om zulk een mees terwerk te hooren. Vooral omdat de uitvoering door het koor van do a-fdoöling subliem was. Subliem was de no bele klank, die uit het koor kwam, en de lenig heid, het soepelo in de voordracht. Wij denken terug aan het juweeltje" van uitvoering, van het a capella gezondon „Quarens mo". Een kunst stukje van zang en opvatting; verrukkelijk week van klank met de als biddendo stommenbege- leidLng. In de wedergave van dit koor herkende men cle meesterhand, die hot goheele koor in de hand hield, het dwong tot volgen van zijn inten tie, herkende men den dirigent Anton Tierie. Dit koor vormdo slechts een klein gedeelte van het geheel, dat zoo goed tot zijn recht is gekomen. Van ieder koor zou wat voortreffe lijks in de uitvoering te noemen zijn, maar dit zou ons te breedsprakig maken. Wij willen ons bepalen tot het in-herinnering-brengen van het monumentaal gezongen „Rex tremendis" met do romantische melodie als scherpe tegenstel ling; van het door het mannenkoor zoo fraai gezongen, uiterst moeilijke koor „Hostias", van het met zoeten, zweven den klank gezongen „Sanctus". met den heerlijken lofzang „Hosan na" als fuga. Zeer mooi het berustende slot in Agnus Dei", het bijna op niets in bet ylo uit- loopende einde met de omspelende liomelsch- klinkende harpfiguren. Ais solist werkto dc tenor Van Kempen mede, die o.a. in Jiet „Sanctus" den weeken klank van zijn geluid mooi bij het koor aanpaste; ook de voordracht hoog hield. Een enkele maal opslepen van den toon zou te vermijden zijn. Het Residentie-orkest verdient oen extra woord van lof ovor de uitstekende uitvoering. Een belangrijke rol licoft het orkest in hel Re quiem te vervullen, waarvan cle moeilijkheden glansrijk werden overwonnen. Was alles even volmaakt"? Kleine vlekjes, kloine ongelijkheden, een onkole minder goede inzet komen gewoonlijk voor: maar worden ge heel weggedoezeld vergeten iu het geheel van groote schoonheid.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1