LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 22 November 1920. eerste blad. öfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND PRIJS DKR ADVERTENTIES; gö Ots. por regel. Des Zaterdags 40 regel. Kleine adveitentiën Woensdag 76 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reoht. Voor eventueel© opzending van brieven jO Ots porto to betalen. Bewijsnummer BCts', Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Direct!* en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZEK CODBANTr Voor Leiden p. 8 nm<L f2.50, p. week f 0.1$ Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco per post n 2.90 Nummer 18626* Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen VERPLAATSING GEMEENTELIJKE YISCHWINKEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de gemeentelijke vischwinkel tlmns geves tigd in perceel Vischmarkt 11, mot ingang van heden wordt- »r e r p 1 a a t s t naar VISCHMARKT 18 (voorheen Levensmidde- lenbedrijf. N. C DE G1JSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN Secr^arls. Leiden, 22 November 1920. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke vischwin- kels (Vischmarkt 18 cn Stadshuipwerf) ver krijgbaar is SCHELYISCH a f 0.24, groo- tero SCHELVISCH a f 0.42, versche HA RING a f 0.21 en SCHOL a f 0.38 per pond. N .C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 22 Nov. 1920. DIRECTE^BELASTINGEN. Do Burgemeester van Leiden brengt ter algemeeno kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Pcrsoneele belasting No. 12 van den dienst 1920. executoir verklaard dien 19en November j.L en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting ©m den aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. N. C- DE GIJSELAAR, Burg. Leiden, 22 November 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden. Gezien art 8, le alinea, der Hinderwet Brengen ter algemeen© kennis, dat door hen vergunning is verleend aan L. J. van der Poel en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de Smederij in het perceel Raamsteeg No. 9. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Seerotarn. Leiden.22 November 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van de N. V. Koper en Metaalgieterij: „Do Vulkaan" om ver gunning tob het oprichten van een fabriek voor ko-per- en metaalbewerking in het per ceel Langegracht No. 113, kadastraal bekend Sectie B No. 1778. Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog niet geëindigd is Gelet op artikels der Hinderwet Hebber besloten: de beslissing op het verzoek te verdagen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 November 1920. Protostvorgadering van Leidsche onderwijzers Op uitnoodiging van de besturen der afdeehngea Leiden van do Vereeniging van Hoofden van Scholei het Ned. Onderwij zers Genootschap, de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers ,,De Unie" en den Bond van Ned. Onderwijzers, werd Za terdagavond in ,,D© Graanbeurs" een ver gadering van onderwijzers gehouden ter bespreking van de door- minister De Visser voorgestelde salarisregeling. Een driehonderdtal onderwijzers en on derwijzeressen waaronder een aantal hoof den van scholen, waicn aanwezig. Ook was aanwezig prof. dr. B. D. Eerd- mans, voorzitter van do Leidsche af deeling van ,,Volksonoerwijs". De heer Duyverman, oponderals waarn. voorzitter der Bondsafdeeling, met een kort woord de vergadering cn deelde mede, dat de heer J. A. Hibma, voorzitter van do Hoofdlonvereèniging, zich bereid had ver klaard deze "vergadering te presideeren en hot onderwerp, dat do hoofden der onder wijzers thans geheel ver-vult, in te leiden. Hierop nam do'heer Hibma met applaus ontvangen, het woord. Gevraagd om dezo vergadering te leiden had hij niet willen weigeren, om dat hiei een groot belang op heb spel staat. Hij wist wol, dab ook het .persoonlijk belang mede een rol speelt, en *a!s men spr. vraagtspreekt gij ook niet voor uw eigen óarochiel dan zegt hij „Ja!" maar voegt er aan toe, dat er ge wichtiger belangen mee betrokken zijn. Het gaat om de school, om de toekomst van ons onderwijs en in verband daarmede om do belangen van. ons volk. (applaus). Men was met betrekking tot heb onder wijs tot overeenstemming gekomen, de schoolstrijd sohciddo de. partijen niet meer en nu zou ook heb financieel peil van de on- onddr. wijzers worden verhoogd. De verwach ting was tamelijk hoog gespannen Daar komen d.o voorstellen nog wel in embrio gebracht en zij hebben bittere te leurstelling gebracht- (applaus). Bijna nic-* mand, die met het onderwijs iots to maken heeft, is er door bevredigd. Ieder voelt, dat met dezo regeling het onderwijs niet kan •borden wat het worden moot. Verschillende onderwijsvoreenigingen werken voor één doel samen, nl. om te voorkomen," dab de voorgestelde ,regeling werkelijkheid worde, (luid applaus). Spr. gaf daarop eon korte samenvatting van de regeling, zooals bij deze in ons blad van Zaterdagavond reeds meer uitvoerig gaf, en wees daarbij o. a. op het schrijnend verschil tusschen de salarissen der onder wijzeressen van thans en die van de akte A folgens do nieuwe wet En spr. weet uit ervaring wat de onder wijzeressen van thans waard zijnhij heeft respect voo<* haar arbeid in de lagere klassen. Hij doet uitkomen, dat do onderwijzers der toekomst nog slechts op papier staan. Wel zijn zij geboren, maar vóór zij in do school komen, zal heb 1930 zijn en dan is dezo regeling reeds lang ter ziele (applaus). Vergelijkend do opleiding van thans met die vain de nieuwe wet, kwam spr. tot de conclusie, dat het verschil niet zoo groot is en allerminst he* groot verschil in sala ris rechtvaardigt. Hierna gaf hij gelegenheid aan de aanwe zigen, om zich over de nieuwe regeling uit te sproken, waarvan door ©enigen der aan wezigen, meest var de jongere garde, ge bruik werd gemaakt De heer Van Doorn stelde de vraag, of men moest komen tot een daad. Do Regeo- ring, rekenend op onze zoetheid, geeft ons eon klap in het aangezichtmoeten wij een klap teruggeven? Er zit anders niets op dan staken, collec tief ontslag nemen ofzoet blijven. Do heer Monnéo zeido, dat de vraag naar een daad niet aan. de orde was. Wij kunnen niet tot staken besluiten. Dat zou in ieder geval moeten uitgaan van do organisatie. Do heer Bosma betoogde ook, dat men niet kan staken, omdat or geen strijdfkas ia. Wij moeten beginnen met een strijdkas te vormen. Dat is de daad, die wij hebben te vol brengen. Do niet georganiseerde-u hebben zich nu aan te sluiten bij de organisatie, waartoe zij behooren. Dan heeft de Minis- tor reeds ecu klap. (applaus). De heer Van Prooyen heeft ook het ge voel Wij zitten li-ier cn kunnen niets doen. Spr. citeert een entrefilet uit „De Tijd", dat do mentaliteit van do Chr. kamerraden kenschetst, cle blijkbaar zich den trap zul len laten welgevallen.. Voorts besprak hij een stuk in het week blad „Patrimonium", van den Christelijken onderwijzer Vau den Brink, uit Vlissingen, die ook opstandig is, maar neergezet wordt door den redacteur het Kamerlid Smeenk, wat spr. geen moed geeft voor den uitslag. Spr. zou voor staking zijn, als hij kou ver trouwen, dat aller- zouden meedoen, doch dat vertrouwen heeft hij niet. Datzelfde geldt voor het collectief ontslag. Wij .heb ben ons al-tijd ver af gehouden van de arbei ders, meent spr. Nadat de heer Broekhuyzen nog een vraag heeft gediaar aangaande de kosten, verklaarde do heer Eilders, dat de onder wijzers in hun actie niet tevreden mogen zijn met een minder bedrag als door het ge organiseerd óverleg is gevraagd. De Voorzitter, het gesprokene ten slotte samenvattend, constateerde, dat allen het hier eens zijn. dat er althans van deze ver gadering geen daad kan uitgaan in den zin van staken en ontslag nemen. Wel zullen de Hoofdbesturen nog iets doen (applaus). Wij hebben ons niet af te vragen, waar het gold vandaan moet komen. Dat wordt ook met andere uitgaven niet gedaan. Wij heb ben te verlangen, dat onze arbeid worde gewaardeerd en die waardeering behoort zich ook uit te spreken in do salarissen. En om te komen tot do daad, waartoe do vergadering alleen in staat is, stelde spre ker een door do gezamenlijke besturen op gestelde motio voor en bracht dezo in be spreking. Daarin kwam ook vooi het woord „schan delijk"" Prof. Eerdmans, met verlof der vergade ring het woord verkrijgend, ried aan in dit officieelo stuk dit woord te vervangen door een zachtere uitdrukking. Een groot deel der vergadering was het daarmede niet eens, een ander groot deel. wel. Mej.' Renaud wildo ook het woord schan delijk liever sohrappen. De Voorzitter stelde eindelijk voor het woord „schandelijk" te vervangen door „schromelijk Do heer Rank, hoewel zijnerzijds niet op ziende tegan d^ meer scherpe formulcering, ga.f de vergadering in overweging zich bij het woord schromelijk neer te leggen. En zoo werd ondorstaande motie met bijna algemee.no stemmen aangenomen en besloten haar te zenden aan H. M. de Koningin, den Minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen en aan do Tweede Ramer.. Een klein deel wildo de oorspronkelijke 6chorper geformulcerdo motie behouden Do motie luidt iu haar geheel als volgt.: De Vergadering van dp Afdeelingon Lei den van die Ver. van Hoofden van Scholen, van het N. O. G., van do Unio van Christe- lijko Onderwijzers en don B. v. N. O., ge houden den 20sten November 1920 in „De Graanbeurs" to Leiden spreekt haar fello verontwaardiging uit over de schromelijk slechto salarisvoorstellen der regeering, die, worden zij werkelijkheid, do Ned. Onder wijzers en Onderwijzeressen tot blijvende armoede zouden veroordeelen, het onder wijs totaal zouden ontwrichten in plaats van het peil te verhoogen; en de onderwij zers van thans, zoowol moreel als materieel achterstelloi bij do onderwijzers, opgeleid ondor de nieuwo wet, en doet een ernstig beroep op Regeering en Kamer, om te be vorderen, dat alsnog het advies van de door da Regeering zelf ingestelde Commissie van Georganiseerd Overleg worde opgevolgd. ,-BrunIiilde'\ Door de dames-gymnastiek-ver. „Brunhildo" alhier, werd Zaterdagavond een soiree dan sante gegeven in den foyer der Stadszaal. Natuurlijk was het aantal danslustigen zeer groot, zooals bij al dergelijke avonden van ,.Brunhi'Ldc" steeds het geval is. De avond werd geopend door de voorzitster mevrouw DiebenKonings, die allereerst allen hartelijk welkom heette- Zij deelde mede, hoe het aanvankelijk do bedoeling was geweest, geen soirees meer te organi- seeren, speciaal met het oog op do uitgaven, welke voor de kas zeen bezwarend zouden zijn. Toch was hel bestuur ten slotte ge zwicht voor de talrijke verzoeken tot hel ge ven van een soiree- En toen? Als met too verslag veranderde die rustige, aelder verlichte zaal, met haar langs de kanten zittende, zacht pratende en lachende troepjes dames en heeren, in een bijenkorf, waar men --jubelde en juichte en men door elkaar dwarrelde en danste tot ver moeienis van het oog, en.... van de beenen» Wij zullen er niet toe overigaan, het go- heele programma te vermelden- Slechts en kele nummers wenschen wij, als bijzonder goed geslaagd, even aan te stippen, en vel: den knotsendans, waarvoor uitgeloofd waren drie dames- cn drie heerenprijzen; het „Ten- niisliedjo", voor drie dames en drie heeren; en dan nog het ..Vier maal één is vier'\ ge zongen door 'vier dames. Zooals gezegd,, verwierven deze nummers veel succes. Alleen scheen „BühnenfiebcT". sommigen dames parten fee spelen, waardoor I haar stejn soms ternauwernood over het v et- I lioht kwam. Toch waren de toehoorders zeer tevreden en werd dikwijls hot refrein, zeooals „Ten nissen, tennissen, spel van. de jeugd", enz- uit wolle borst meegezongen. 't Is laat geworden, Zaterdagavond bij .jBrunhiiLde", maar toch klonk bij afloop, van de lippen van menig jongedame of jongeman nog do verzuchting: „Nu al!'', hetgeen het beste bewijs levert van het succes van dezeoi avond. Dagzegels voor losse werklieden,, werksters naaisters» enz. Men schrijft ons van bevoegde zijde Op den 28sten November a„ s. treedt in werking heb Koninklijk besluit, waarbij in gevoerd worden dagzegels voor losse werk lieden, naaisters, werksters, enz. Het be zwaar aan de tegenwoordige bepaling, dat de eerste werkgever in een week aanspra kelijk is voor de zegelplaklcing van een los sen arbeider of arbeidster, vervalt hiermee Voor hen, wier dienstbetrekking voor minder dan vier dagen is aangegaan, en korter dan vier dagen duurt, alsmede voor arbeiders, die in den regel in dezelfde ka- lenderweek niet langer dan drie dagen in dienst van denzelfden werkgever werk zaam zijn, geldt dat voor eiken dag (een gedeelte van een dag voor een geheelen gerekend) een premie verschuldigd is van: 7V& cent in de le en 2e loonklasse; 10 cents in de 3e en 4e loonklasse; 12Ys cent is de 4e en 5e loonklasse. Practisch komt deze bepaling hierop neer dat betaald moet worden voor: a. Mannelijke of vrouwelijke arbeiders van eiken leeftijd, die uifcsuiténd loon ia natura, bijv. kost, genieten, per dag 7V£ et b. Mannelijke arbeiders beneden 18 jaar per dag 10 cents. Mannelijke arbeiders van 18 jaar en ouders 12y2 cent. c. Arbeidsters, (waaronder ook worden verstaan naaisters, werksters, enz.) bene den 21 jaar per dag 10 cents. Van 21 jaar en ouder 12p£cent. Deze dagzegels moeten op de rentekaart geplakt worden, zoodat iedereen, die ge durig van werkgever verwisselt, moeb zor gen steeds de rentekaart bij zich te hebben Het spreekt vanzelf, dat de rentckaar- fcen van de losse arbeiders cn arbeidsters door deze dagzegels veel spoediger vol zul len worden dan met weekzegels het geval zou Zijn. Zoodra de kaart vol is, moet de ze ingezonden worden met het rente boekje aan den Raad van Arbeid (port vrij) waarna deze onmiddellijk een nieuwe rentekaart toezendt. De dagzegels zullen binnenkort bij den Raad van Arbeid, de Postkantoren en de depothouders verkrijgbaar worden gesteld doch mogen niet geplakt worden vóór Zon dag 28 November a. s. Dagzegels, vóór dien datum geplakt, zijn ongeldig. Zij moe ten worden gedateerd op den dag, waarop zij geplakt worden, dat is dus op den dag. waarop door den lossen arbeider wordt gewerkt. Nadrukkelijk zij er nog eens op gewezen (en dit ook voor weekzegels), dat de werk gever moet plakken en niet van zijn ver plichting ontslagen is door t premiebedrag aan den werknemer ter hand to stellen, met de bedoeling, dat deze zegels zal koo pen en opplakken. Het- komt herhaaldelijk voor dat dit geld. op andere wijze wordt besteed en dat de werkgever daarna- aan gesproken wordt door den Raad van Ar beid en dus dubbel moet betalen. De heer D. Wijsman, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het voorloopig machinistenexamen. Zaterdag j.l. gaf de tooneel-vereeni- ging „Oefening baart Kunst" haar 34ste uitvoering in de zaal van „Zomerzorg". De Voorzitter, de heer H. W. van Zijp, opende met een woord van welkom voor een stampvolle zaal en sprak zijn genoe gen uit, dat de belangstelling zóó groot was, en dat de Vereeniging in groei en bloei toenam. Daarna werd opgevoerd: „Eerloos", dra ma in drie bedrijven, door W. C. van Nouhuys, dat vlot werd afgewerkt. Daar na trad op het duo Velthuizen en Van Eg- mond, dat veel suuces had. Na de pauze werd opgevoerd „Een kleine Vergissing", blijspel met zang door An tony, hetwelk ook naar genoegen werd ge speeld. Zeer velen gaven zich op als lid en donateur. Toen volgde een gezellig bal onder lei ding van den heer P. Schouten. Om half vijf ging ieder voldaan huis waarts. Het November-concert in het Leidsche Volkshuis had gisteravond plaats voor een uitverkochte zaal Als parel in goud stond op het programma de Waktstrin-sonato te spelen door mej. Beekhuis. „C-dur is Beet hoven's jubel toonsoort", zegt Paul Bekker in zijn groots biographie. En de Walctetein- sonat© staat in C Welnu, de jubel is ge hoord, is gevoeld, dank zij de schitterende vertolking door mej. Hanna Beekhuis. Zij speelde tevens met den heer J. H. Feitkamp een sonate van Bach voor piano en fluit en do sonate voor dezelfde instrumenten van Beethoven, welk opus wel merkbaar tot diens jeugdwerken behoort. De nachte gaal, waaraan een fluit steeds herinnerd als haar klank dé ware is. kwam dadelijk in de gedachte. Met uitstekende zeggingskracht en mooien stemklank droeg mevrouw C. van der Sluys—Van der linden twee reek sen Oud-Hollandïehe liederen vcor. Een weldaad is Nederiandsche zangtekst in een Volkshuis, .De begeleiding voor den zang was in goede handen Het publiek, opgetogen, toonde zich zeer dankbaar, uiterst voldaan. Door de heeren F. Kooistra en Johs. W. Harting Jr., respectievelijk voorzitter en secretaris van de „Federatie van te Leiden gevestigde woningbouwvereenigin- gen" is aan den Raad der gemeente Leiden verzonden een adhaesiebetuiging aan het door de ,,afd. Leiden van den Bond van Onderwijzers" ingediend verzoek tot den aanleg van twee kinderspeelterreinen, waarvan het eene is gelegen aan het ►schuttersveld en het andere aan het Kooi- park. Bracht de collecte, Vrijdagavond in de Stadspaal bij de opvoering van Ter Hali's revue „Wij Vliegen'' gehouden voor het marine-monument „Voor hen, die vie len", te Den Helder, f 44.03A op, Zaterdag en Zondagavond w<y;en dc bedragen resp f36.944 cn f 38.81. Door de recherche alhier zijn gear resteerd de 54-jarige L. V., ongehuwd, en de 33-jarige O. B., gehuwd, beiden alhier woonachtig, verdacht van onbehoorlijke handelingen met minderjarigen van het zelfde geslacht. Deze jongelui werden in de woning van eerstgenoemde gelokt. Vermoedelijk heeft de- politie hier met een complot te doen en zullen er 'nog meer dere arrestaties "volgen. Voor de Rijkspostspaarbank is ten postkantore alhier eu zijn. bij- e hulpkan toren in October op spaarbankboekjes, uit gegeven alhier, ingelegd f 113,564.63 en te rugbetaald f 115,898.80. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 2.33-4.17. Het aantal hier nieuw uitgegeven, spaar bankboekjes bedroeg 122. Door tusschenkomst der alhier gevestigde kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 14,259 en afgeschreven f 2200. Der halve meer in- dan afgeschreven f 12.050. Het aantal hiei uitgereikte, nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 6. Tot aankoop vaai Nationale Schuld ten behoeve van in leggers, word uitgevoerd één order, tot een nominaal bedrag van f 100. Tn de Stedelijke Werk-Inrichting zijn in de week van 14 tot en met 20 Nov. op genomen 1S2 volwassen personen cn 27 kinderen; totaal dus 209 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Ensemble Soleer en Kesso. Do levend-dooie Bobbic- vroolyk spel in 3 be drijven dooi Elise PoonsVan Biene. 't Is bepaald een verademing, wanneer j'c, na hetgeen hier don laatston tijd als volks amusement is gebracht, ten minste weer eens eeai stuk ziot, dat althans je geen ergernis geeft, 'en dar werkelijk „gespeeld" wordt. Dit vroolijk spel van Elise Poons— van Biene mag dan zeer oppervlakkig zijn, niet altijd vaa geest getuigend, integendeel af en toe wat flauwtjes, hot neemt niet weg, dat men tooh bewijzen van tooneel- routino or in vindt, dio het als een lacli- niemendallotje van één avond, het ééno ocnr in, hot andere uit, acceptabel maken en ojp meer maakt het, dunkt ons, geen aan spraak. 't Is die malle geschiedenis van eon vol bloedige Mexicaansche, vol van wraak- ideeën, dio trouwt met den man, dien zij abusievelijk aanziet voor den moordenaar van haar geliefden Bobby, die uit vrees voor haar wraak zich dood laat verklaren, maar in werkelijkheid spring levend is; al leen om dezen echtgenoot-moordenaar het leven tot een hel tc maken en hem dus dui zend' do oden te dóen sterven in plaats van één. Wanneer Bobby dien men niet te zien krijgt dan niet dood blijkt, komt alles volgens alle regelen der verzoenings kunst in orde. Mario van Bieno was do temperament volle Mexicaairiche. Dit- temperament' werd wel iets te veel alleen aan den buitenkant BINNENLAND. De salarisactie der onderwijzers te Leiden en elders. Onteyredenheid onder de mijnwerkers. BUITENLAND. In Duitschland is de afschaffing van gods dienstonderwijs op school onwettig verklaard. Nieuwe moordcampagne op Ierland. In Oostenrijk een Chr. soc. kabinet Mayr. De Turksche nationalisten stellen Armenië een nieuw ultimatum. Een nog niet bevestigd bericht gewaagt van een ultimatum van sovjet-Rusland aan Polen. door haar gehouden. Beter vonden we don eohtgenoot van Gerard Arbous en het aller beste het leuke type van den vader der Mexicaansche, dio steeds daar is, waar do slagen vallen, om het zoo te zeggen, van Jolian Schmidt. De dienstbode van Kitty Dupont. kan kittiger. Do schouwburg wa^ niet meer dan matig bezet. De concurrentie met de Stadszaal was blijkbaar weer te sterk. Bepaald geest driftig was de stemming ook niet. Enfin. Hinderlijk was beslist het optreden van enkele „bovenmenschen", dio het noodig vonden enkele tooneeltjes met ojjmerkingen of geluidten te accentueeren. De salarisactie der ondcrwijzers- Het Comité ter behartiging der belangen van Overheidspersoneel verspreidt naar het „Hbld." meldt te Amsterdam in 50 000 exemplaren een Manifest aan het Nedtrlandsche Volk, waarin gezegd wordt, dat de zaak van de salarieering van de onderwijzers niet minder in het belang ia van arbeiders en ambtenaren, dan van het onderwijzend personeel. Heb is zielkundig volkomen verklaarbaar, dat onderwijzers, die jarenlang door aller- le1 bijbaantjes in hun moeilijk bertaan heb ban moeten voorzien, tniefc met de noodlge opgewektheid hun moeilijk werk verricht ten. Onze kinderen worden dan de dupe. Nietdoor de schuld der onderwijzers, die niets ongeproefd hebben gelaten, de Regee ring, welke verzuimt een behooriijke salari- eering voor het onderwijzend personeel in te voeren, ondanks den drang van verschil lende kanteö op haar geoefend, en de wen schen, welke daarbij' zijn kenbaar gemaakt. Het Nederiandsche volk kan niet dulden, dat de toekomst onzer kinderen in gevaar wordt gebracht, door de nalatigheid en schrielheid der Regeering. Wij hebben hefl tot onzen plicht gerekend, u hiervoor ern stig te moeten waarschuwen. Belangstellenden worden door het mani fest opgeroepen tot een grocte openbare protestvergadering op 24 dezer te houden in „BeHevue", waarin door de heeren N. van Hinte en R. H. Waterberg zal worden gesproken over betere salarieering van on derwijzend personeel uit het oogpunt van algemeen maatschappelijke en ambtenaars- belangen. Naar wij vernemen, heeft de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en Ned.-Indië aan het salarisco- mitó uit de drie samenwerkende bonden, Bond van Ned. Ond., Ned. Ond. Gen. en Ned. Ver. v. Hoofden v. Scholen, verzocht deel to mogen nemen aan de te voeren actie* W oensdag a.s. zal de Unie met het salaris- comité beraadslagen. Het bestuur van den R.-K Opeiib. Ond. Bond zal aan zjjn leden voorstellen, aan het Dep. van Onderwijs te' 's-Gravenhage een algemeen petitionnement n zake de salarisregeling aan te bieden. Zaterdagmiddag heeft ten kantore van het NederlandscU Onderwijzers-Genootschap te Amsterdam een gecombineerde bes toren vergadering plaats gevonden van den Bond van Nederiandsche Onderwijzers, de Hoof den* ereeniging, het Ned. Cnd. Genootschap, R.-K. Bond van Openbare Ouderwijzers, D© Kath. Onderwijzersverecniging, Vereeniging, van Christelijke Onderwijzers iu Nederland em do Unie van Christelijke Onderwijzers. Tn deze vergadering werd besproken wafi aan de organisaties, na de verwerping der, stakingsidee, te doen staat. Voorts nemen plaatselijke onderwijzers- ereenigingen dagelijks moties van afkeur ring aan. Dc Arbeidswet- Do Minister van Arbeid heeft ter kennis van de burgemeesters gebracht, dat, volgens de voorschriften, de pas aan gehuwde vrou wen afgegeven arbeidskaarten slechts geldig zijn gedurende het kalenderjaar der dagtee- kening. Ter voorkoming van onnoodige admi nistratie komt het-den Minister gewenscht voor hiervan af to wijken en te bepalen, dat dc in 1920 afgegeven kaarten ook geldig zijn gedurende 1921, indien zulks op dc kaart wordt aangeteekend- Klompenmakers hier tc lande zuaen i naar de ,,N- R. Ct." meldt een actie begin nen. om te verkrijgen, dat -de arbeidstijd voor hen zoodanig geregeld worde, dat zij, nu dó drukte in hun bedrijf dit wensehelijk maakt, langer "dan 8 uren per dag zullen mogen werken. Oorlogsbegiootïng vcor 1926- Bij hot afdeelingsouderzoek van liet wets ontwerp tot wijziging der Oorlogsbegrooting voor 1920 gaven vele leden uiting aan hun be vreemding over het feit, dat het eindcijfer.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1