Vrijdag 19 November 1920. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS Het voornaamste nieuws van lieden. BINNENLAND. i'llHa 1>EB AL' VEBTEKT1 BK M Oïce«JL I)ei ?-anT.is*8 40 Cts. por T-'g«l KJetce adveit«iti4iJ Woensdag 75 Cis. 2st«ï.J*s t 1.by een maximum aantal woorden vao 30. Incasso volgons pos:- racM. Voor oveoitnecJe opzending van brieven 10 Ote, porto te betalen. Bewijsnummer 5CtS. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Pit IJS DHEEK COUIÏANTl Voor Leidan p. 8 ehmL £2.50, p. w<rafc l 0.1$ Buiten Ledden, waar agenten geves tigd zijn, per week H 0.19 Franco per post n 2.90 Nummer 18624. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Za terdag) aan de gemeentelijke vischwinkels (Vischmarkt en Stadshulpwcrf) verkrijg baar is GROOTE SCHELVISCH a f0.36 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 November 1920 Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien de voorschriften tot regeling van de werkzaamheden der gemeentebesturen ten opzichte der tiende, algemeene volks telling Brengen het volgende ter kennis van be langhebbenden: „Schippers en bewoners van woonwa gens, die tijdein het uitreiken der volks „tellingskaarten in het buitenland zijn en „niet vóór 1 Februari 1921 in het land te- „rugkeeren, moeten vóór d'ien datum aan ^,de besturen der gemeenten in welker be volkingsregisters zij zijn ingeschreven, „schriftelijk de vereisohte opgaven voor de „volkstelling doen, waarvoor hun een ont vangbewijs (model M) wordt uitgereikt. N. G. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN. Secret tds. Leiden, den 19 No verder 1920 Het Java Comité Gistermiddag werd in het Nutsgebouw alhier do G5ste jaarvergadering gehouden van het Java-Comitó, onder voorzitter schap van ds. P. E Barbas, Ned.-Herv. predikant te Haarlem. Nadat do aanwezigen gemeenschappelijk Psalm 103 :1 hadden gezouten en de voor- ntter in gebed was voorgegaan, werd de „'rij druk bezochte vergadering door den Voorzitter met een kort welkomstwoord geopend. Hij merkte op, dat men hier bij eenkwam in een bevriende omgeving. Zoo was door de Classical Zending van Lei den spr. pas nog f 500 ter hand gesteld, met. do mededeellng, dat dit, niet het laat ste geld zal zijn, dat de Classical? Zen ding zal afdragen. In het biizonder verwelkomde, hij nog Baron van Boetzelaer, den Zendingsconsul, "en jhr. Boree.l van Hogelandeh, en dankte hun voor hun aanwezigheid Anderen had den mededeelihg van verhindering gezon den. Overigens was dc voorzitter zeer te vreden over de opkomst, bestaande uit een 80-tal dames en heeren. De secretaris, de heer H. Duijker, bracht vervolgens heb jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het Comité met vele moeilijkhe den te kampen heeft. Met leedwezen werd gewag gemaakt van het bedanken als be stuurslid vau ds. Idenbu -g, terwijl ook ds. Karres heenging door verandering van standplaats, wat mede betreurd werd. Spr. behandelde allereerst dc bezetting van de Zendingsterreinen, wellcc zeer uit gestrekt zijn, en daardoor niet voldoende kunnen worden bezet. Gearbeid wordt in Oost-Java, Sumatra en Kangcau. Deze ter reinen, betrekkelijk dicht bevolkt, liggen zoo ver van elkaar, dat onderlinge hulp tusschen de zendelingen is ungeslotén. Na een overzicht van de werkzaamheden op do verschilende zenclingstoriem »n te hebben gegeven en den arbeid van dc zen- - delingen te hebben geprezen, wéés hij op de moeilijkheden, die deze hebben mee den nreuweren geest, die ook in Iodic wordt op gewekt en in de zonding een vijandin ziet. .Vermeerdering van krachten is noodig. Do zendelingen werden dit jaar niet door tegenspoeden cn ziekten getroffen. Zij maken het allen- goed. Aau het slot bracht spreker dank aan heb Zendingsconsulaat, voor den steun, herhaaldelijk liet Comité verleend. Sprekende ever de afdceling, verheugde de secretaris zich. dat dc afdecling in de Classis Leiden weder nieuwe teekenen van opbloei vertoont. Den Haag ging ook voor uit cn droeg niet minder dan f 1000 af en ook Enschede cn Workum lieten zijh, even als andere afdeclingcn, niet onbetuigd. De Voorzitter deed hierna nog. medc'dee- ling dat de dames Willink Coiler een toe zegging van f 1000 had Jen gedaan ten be hoeve van de kas. Ds. van Noort en een enkele andere afge vaardigden an zustervereenïgingen brach ten hun groet over aan het Java-Comité. De lieer Duyker br >clit, wegens niet-aan .wezigheid van den penningmeester, ook verslag uit over dc financiën. Hij ving aan met op te merken, dat het tekort weder was toegenomen cn thans bedraagt...., f 15,280; dit werd niet alleen zoo groot 'doordat- de uitgaven z\jjn Vermeerderd, maar ook, omdat de inkomsten zijn afge nomen Dit laatste moet anders worden. 'Aan giften werd ontvangen f 16.128, aan collecten kwam binnen f 8580, het bedrag .aan contributies bedroeg slechts f 2661. Ook dit laatste, moet aanzienlijk vermeer deren. Aan salarissen werd uitgegeven f 22,900. De Voorzitter maakte zich over het groo te tekort niet ongerust. Het Java-Comité heeft altijd tekorten en betaald toch altijd wat het- betalen moet. (Applaus). Het geld zal er nu ook wel komen. Hierna verkreeg het woord dir. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, om te spreken over: „De Zendingsarbeid van- het Java-Comité. in Sumatra". Evenmin als men het kerkelijk leven in Nederland leert kennen door de verschil lende kerkelijke geschillen en kwesties te bestudeeren, leert men de Zendingsarbeid door het bespreken van moeilijke Zendings vraagstukken De zendelingen hebben maar één vraagstuk op tc lossen, en dat is: hoo zal ik den inlander in levende aanraking brengen met Christus En daarover wil spr slechts eenige mededeelingcn doen van zijn reizen door Sumatra, in do eerste plaats van die, welke hij maakte met den Zen- dingsdirector dr. Gunning en dr. Adriani, welke laatste daarin als mentor optrad. Heb was in het jaar 1900, dat spr. deze reis maakte, toen het reizen in Sumatra veel moeilijker was dan thans. Spr. ging nu het werk der Rijnsche Zending, zooals hij het uit eigen aanschouwing leerde, na, en roemde zeer dit werk, waarvoor men eerbied moet hebben, tc meer, omdat over al waar het Christendom baan breekt, ook de Islam onmiddellijk de propaganda aan vat. Daarom heeft het Java-Comité or zulk een zware taak, zooals spr. meer in bijzonderheden deed uitkomen, terwijl hij opmerkte, dat de eerste indruk over het Java-Comité bij hem niet. zoo gunstig'was. De vraag was bij hem gerezen of het niet beter ware geweest, dat het daar geen posten had geplaatst En zoo denkt hij or nog over. Doch nu men er eenmaal zich heeft gevestigd, moet men er zoo mogelijk blijven. Het tweede bezoek van spr. aan Suma tra had plaats in 1908 ditmaal als Zendings consul. Ook over deze reis deed spr. ver schillende» mededeelingcn cn maakte met bijzonder veel lof gewag van het werk van den in Leiden welbekenden broeder gink, uitnemend kenner van het Bataksch en van diens oudero collega's Dammerboer en Van Hasselt. Spr.'s derde reis viel in 1907, toen het verkeer een geheol ander karakter had verkregen door bol gebruik van de auto, een voertuig, dat daar van groot nut mag worden geacht. Ten slotte wierp spr. een blik in do toe komst der Zending, speciaal die uitgaande van het Java-Comité. Hierna deed ook jhr, Boreel van Hogo- landen nog eenige mededeelingcn over zijn reis, een snoepreisje, zooals hij het zelf noemde, door Sumatra gemaakt en wees op de politieke strekking van de Rijnsche Zending, zuiverde deze van den blaam als zou zij propaganda 'voarJDüitschland ma ken. Het is spr.'s overtuiging, dat do Rijnsche Zending nooit heeft vergeten over tuiging op Hollandscho grond te zijn ge vestigd. Niettemin juicht hij de posten van het Java-Comité op Sumatra, ook al6 Neder lander en als politiek man van harte toe, terwijl hij er tegen waarschuwde, dat de Christuszending de Islam gaat kwetsen. Daarvan heeft hij de slechte gevolgen ge zien. Ook de mededeelingen van den laat- sten spr. werden toegejuicht. De Voorzitter dankte, beide sprekers voor hun belangrijke mededeelingen, doch meende met Baron van Boetzelaer van oor deel te moeten verschillen, wanneer deze opmerkt, dat heb beter zou zijn geweest, wanneer het Java-Comité geen posten op Sumatra had gevestigd. Hierna werd do goed geslaagde verga dering met heb zingen van Evang. Gezang 96 en met dankgebed, uitgesproken door ds. Hoogcnraad, van hier, gesloten. Het gedelegeerd bestuurslid uit de Clas sis Leiden, ds. Bollëe, uit Katwijk, ont ving staande de vergadering nog enkele bijdragen voor het Comité. De meeste leden ypreenigden zich ver volgens op ,,In den Vergulden Turk" aan den gemeenschappelijken maaltijd. Daarbij werden door verschillende afgevaardigden van medewerkende vereenigingen nog ver schillende mededeelingen aan het Comité gedaan Tc acht uren werd een samenkomst met de Gemeente in dc Oosterkerk gehouden, waarin de voorzitter ds. Barbas cn ds. J. Dijk van Oppenhuizen, als sprekers op traden. Comeniusherdenking. Gisteravond is de bekende paedagoog en geleerde Jan Amos Comenius, die als bal ling in 1670 in ons land is gestorven, ook in onze stad herdacht. De litterarisehe faculteit der Leidsche Studenten had, in overleg met verschillen de andere vereenigingen, daartoe prof. Drtina, staatssecretaris van het onderwijs' ministerie te Praag ,dcn grooten kenner van Comenius, uitgenoodigd een lezing te komen houden, zooals hij dit reeds in ver schillende plaatsen van ons land d'eed. De bijeenkomst werd gehouden in het groot-auditorium der Academie en werd door een niet buitengewoon groot, maar zeer belangstellend publiek bijgewoond. Onder de aanwezigen werd ook opge merkt de heer Pokop Maxa, gezant van de republiek Tsjecho-Slowakije. Verder wa ren aanwezig de rector-magnificus, prof. Van Calcar, verscheidene hoogleeraren en studenten, leeraren, de directeur der Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijze ressen, hoofden van scholen en onderwij zers, en verder^ belangstellenden. Nadat de praeses der litterarisehe facul teit de vergadering had geopend, gaf liij het woord aan prof. N. van Wijk. hoog leeraar in de Slavische talen alhier, die prof. Drtina een hartelijk welkom toeriep en bij de aanwezigen inleidde als de grooto kenner van Comenius, die van zijn werken veel studie heeft gemaakt en in zijn rijken geest is 'doorgedrongen. Vervolgens hield prof. Drtina in gemak kelijk te volgen Duitsch een rede in den geest zooals hij clien ook op andere plaatsen hield- Na een korte biografie van Comenius te hebben gegeven, schetste hij het karakter van den „Tsjechisclien Broeder" als dat van een groot humanist cn christen, wiens levensbeschouwing het Christendom tot uit gangspunt had; toonde aan hoe hij organi sator van het schoolwezen en grondvester van de nationale volksschool en volksont wikkeling is geweest. Eindelijk zette hij uiteen het wetenschap pel ijk én pacifistisch strev.en van Comenius en d'eed daarbij uitkomen,.dat de idee van het veredelde internationalisme in verhou ding met een innig pat'riötisme het geheele levenswerk van hem doordringt, en besloot met. den invloed te schetsen welke de denk beelden van Comenius op later tijden heb ben uitgeoefend. De mooie rede van den spreker, mot geestdrift uitgesproken, werd met groote instemming aangehoord en aan het slot met warmte toegejuicht. De praeses der litterarsiche faculteit sloot de vergadering met een hartelijk woord van dank. Leidsche Dierenweek. Gistermiddag werd onder voorzitterschap van den heer L. Duval, inspecteur van po litie le klasse, alhier, in het Leidsche Volks huis de huishoudelijke vergadering der af- deeling Leiden van den Bond van Politie ambtenaren ter bescherming van Dieren gehouden. De aangesloten agenten waren, voor zoover de dienst het toeliet, aanwe zig, terwijl ook eenige veldwachteis uit den omtrek waren overgekomen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord, waarna do notulen der vorige vergadering door den secreta ris, den agent W. Post, werden gelezen en goedgekeurd. Bij acclamatie werden dc aftredende bestuursleden herkozen. Hierna gaf de heer Duval en overzicht van den staat en de werkzaamheden der afdeeling. Het ledental was met elf voor uitgegaan en bedraagt thans 90. Met ge noegen kon hij constateeren dat do afdec ling Leiden door het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren andere politiekorpsen tot voorbeeld wordt gesteld. Er worden hier veel minder mishandelingen gepleegd als vroeger, en waar zij opkomen, wordt er streng tegen Opgetreden. Een der1 veldwachters uit den omtrek zeide, dat vooral meer toezicht op de bui tenwegen noodig is. De veldwachters con stateeren er dikwijls dierenmishandeling, en kunnen er dan tegen optreden, maar hoevele ontgaan hun niet. Over deze om standigheid zal overleg met. heb Hoofdbe stuur worden gepleegd. Nadat de Voorzitter de vergadering met een kort woord had gesloten werden na mens het bestuur der Leidsche afdeeling van de Vereeniging tot Bescherming van Dieren door vriendelijke jonge dames ver- verschingen aangeboden, verhuisde men naar dc groote zaal. Daar intusschcn hield dr. J. Roos, dierenarts alhier, een interes sant en leerzame voordracht over het denk vermogen van dieren, waaromtrent hij ver rassende mededeelingen- deed, wel geschikt om het respect- voor de dieren te verhoo- gen. Mej. Jansen, uit Amsterdam, droeg daar na op verdienstelijke wijze voor „Een Vriendendienst", van Justin» van Maurik, en „Een Bof", van Top -Naef, die zeer in de smaak vielen. De tweede groep van agenten, die nu hun rusttijd haddeu, kwam nu ook en werd ook getracteërd. De Voorzitter der Vereeniging bot Be scherming van Dieren, ds. Prins, bracht clank aan do politie voor haar daadwerke lijken steun en den strijd voor meerdere waardeering van dieren on noemde spe ciaal eenige. agenten voor hun optreden in bijzóndere gevallen. De heer Duval dankt ten soltte, namens de politie, voor de hartelijke wijze, waar op liet bestuur van bovengenoemre ver eeniging haar vandaag had ontvangen. De beschermvrouw der Vereeniging, me vrouw Dc Gijselaar, woonde mede deze bij eenkomst bij. Ds avonds werd weder een vergadering in do groote zaal van het Volkshuis gehou den, waarin de heer J. Drijver uit Sant poort, een met lichtbeelden verduidelijkte lezing hield over „Roofvogels cn andere roofdieren". Do opkomst op deze bijeen komst was weer bijzonder groot. Nadat ds. Prins den 6prelcer bij de tal rijke aanwezigen had ingeleid, gaf de heer Drijver aan de hand van bij zonder mooie lichtbeelden, naar de beroemde vogelfilm van Burdct een beschrijving van het leven yan verschillend roofvogels, waaronder van den uil, den arend en den kiekendiof. Verder behandelde hij nog andere kleine roofdieren, vooral die, welke ons het mooie bont leveren, zooal.s het hermcliju, de bunzing en den marter. Dc heldere uiteenzetting, die den spre ker van de op mooie op het doek gepro jecteerde beelden gaf, viel zeer in de smaak. Vanavond weer wat nieuws, n. I. het beroemd verhaal van Selma Lagerlof Niels Hol Gerzon's wonderbare Reis met licht beeld0" f Bond van Technici, Lezing over „Ons Gas" Op uitnoodiging van de afdeeling Leiclen van den Bond van Technici hield ir. P. R. A. Goebel, directeur van de firma Schulze, aan den Hooge-Rijndijk, een lezing in de bovenzaal van „De Harmonie", Breestraat over „Ons Gas." Nadat door den voorzitter der afdeeling. den heer Nieboer, de talrijke aanwezigen cn in het bijzonder den gast welkom wa ren geheeteu, ving de heer Goebel zijn rede aan met er op te wijzen, dat door velen al reeds den ondergang van het gas in concurrentie mét de electriciteit was voorspeld, doch bij een economische werk wijze in de gasfabrieken heeft het gas nog een grooto toekomst. Spr. memoreerde in het kort de geschiedenis van het gas en behandelde vervolgens uitvoerig de ovens, die, hoewel in principe allen dienende toi vergassing van de grondstof, in verschei dene typen gebouwd worden. In het bijzon der stond spr. stil bij een economische ver branding, in de ondervuren voor de ver hitting der retorten. Twee systemen werden daarbij naar voren gebracht, waarvan spr. de voor- en nadeelen aantoonde. Daarna gaf spr. een overzicht van het groote aan tal toestellen, die verder bij de gasfabri- cage noodig zijn, de natte en de droge zui vering, de meettoestellen en de gashouders, om ten slotte een interessante beschouwing tc wijden aan do bijproducten. De voor naamste hiervan zijn wel, dat tot zwavel zure ammoniak verwerkt als superieure kunstmest den landbouw ten goede komt, en de teer, waaruit een onnoemelijk aantal producten verkregen wordt, kleurstoffen, geneesmiddelen, springstoffen, enz. Verscheidene projectiebeelden verduide lijkten deze lezing, welke door de aanwe- zign met aandacht gevolgd werd. Onder luiden bijval bracht de Voorzitter dank aan den spreker voor zijn groote moeite, aan deze belangrijke technische beschouwing ge wijd. De broodprijs. Naar wij vernemen, heeft de Gemeente lijke Duurte-commissie in haar vergade ring van 16 dezer besloten aan B. en W. alhier te adviseeren de vaststelling van een maximum-prijs voor wit waterbrood te willen bevorderen, omdat de prijs van dit brood te-Leiden naar haar meonirjg te hoog worden geacht. In verschillende an dere .gemeenten is het brood aanzienlijk afgeslagen en de Duurtec-ommissie is dan 'ook van oordeel, dat. een prijs van f 0.38, zooals. hierthans geldt, veel te hoog is. Hoewel daartoe in de gelegenheid gesteld,- was het bestuur van de Leidsche Bakkers- patroottsvereeniging niet op bovengenoem de vergadering aanwezig"; het had bericht, dat verdere discussie óver verlaging van den broodprijs als overbodig werd be schouwd, omdat, zooals dit bestuur .meer malen had uiteengezet, die verlaging niet mogelijk is Op grond hiervan besloot de Duurtecommissie aan B. en W. voor te stellen de noodige maatregelen te nemen. Ook- werd het denkbeeld geopperd, om van gemeentewege steun te verleenen aan de oprichting of de uitbreiding van een bakkerij, bijv. een neutrale coöperatie, en daarin een zoo groot aandeel te nemen, dat de gemeente rechtssIreeks overwegen den invloed op de broodprij'zen zou kunnen uitoefenen. De prijs van het broocl is inmiddels ten gevolge van de prijsdaling der vrije bloem, verlaagd van 19 op 17£ ct. per vier-ons- brood. BINNENLAND. Verlaging van den broodprijs. De onderwijaerssalarissen. De Bijksweg Den Haag—Amsterdam. De bycot in de bouwbedrijven. BUITENLAND. De vergadering van den Volkenbond ta Genève. In December is de bijeenkomst te Br«3 sel over de Duitsche schadevergoeding. De dreigende mijnwerkersstaking ia' Frankrijk is afgewend. Engelsche ontstemming over een rede van minister Koch. Opzienwekkende Iersche documenten ontdekt. In Griekenland nog steeds geen zeker heid. Men verzoekt ons even te,t willen me dedeelen, dat de cursus van mr. Van den Helm voor „De Middaghoogte" niet zal ge houden worden, heden Vrijdag 19 Novem ber, doch voorloopig is beph.4}d op Vrijdag 26 November. De belangstelling in' cVe verkeersmaat regelen bij dc De-G ijs el aars-bank blijft nog steeds groot. De bank zelvè wordt dezer da gen mede druk gebruikt, 't- Is er dan ook een heel aardig zitje, al is het, vooral 's avonds, wat frisoh in de buitenlucht. Men kan er het drukke verkeer en de maatrege len zeer goed waarnemen, bewonderen ot beoordeelen. De fietsende Leidenaars beginnen nu al heel aardig te leeren hoe zij rijden moeten. Zoo ook de bestuurders van andere voertui gen. Geen wonder trouwens, want hef. zijn lieuscli geen wonderen of heksentoeren, welke gevergd worden. De te volgen me thode is heel eenvoudig zelfs, 't Meeste zit het hem in den goeden wil. En gelukkig zijn er maai- zeer weinigen, die niet van goeden wille ten deze zijn, begrijpende, dat het gaat om d'e veiligheid van iederen die doen en spreken als een fietsende „dame" gisteren, die den dirigeerenden agent-met-den-stok, dien zij haast moedwil lig omver reed toevoegde: „Mijn zei je niet peste." Vandaag waren er nieuwe leerlingen-van den-weg; menschen uit den omtrek, marki- bezoekers. Maar ook met hen ging het over 't algemeen bestzij waren ook nog al goedsnaps, op een afstand al. Trouwens, het „Leid'sch Dagblad" had hun al in hun dorpen de mare gebracht, dat het op de genoemde kritieke punten hier nu opletten en onverbiddelijk gehoorzamen was. En zoo zullen deze goede maatregelen gauw iets heel gewoons zijn, geen bijzon dere belangsteling meer waard, en zal de Leidsche verkeersagent' met den witten aanwijzör niet meer als een wondermensen van alle kanten worden bekeken. De omlerwyzerssalarissen. Van verschillende zijden hebben wij aldus lezen wij in „De Tel." nopens de nieuwo onderwijzers-salarisregeling do meening hooren uitspreken, dat de Minister van Onderwijs met hoogere salarissen had willen komen, maar dat dit op financieele bezwaren is afgestuit. In parlementaire kringen is men er van overtuigd, dat de interpellatie-Ossendorp geen positief resultaat zal hebben, en dat heb niet zal gelukken, do salarisbedragen verhoogd te krijgen. Gisteren hebben de heeren Den Hertog, De Zeeuw en Albarda, wethouders van On derwijs van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage die waren bijeengekomen voor de bespreking van een andere onder- wijsaangclegenheid, een onderhoud gehad met den Minister van Onderwijs over de salarisregeling der onderwijzers. De drie hcerer, die uitdrukkelijk ver klaarden, over deze zaak geen overleg met. hun colleges te hebben kunnen plegen, spraken hun bezorgdheid uit over de ge volgen van de nieuwe, ook h. i. onvoldoen de salarisregeling, die zeer nadeelige gevol gen zal hebben. Zij verwachtten, dat in hei bijzonder de groote steden bij de voorzie ning van haar scholen mot de noodige leer krachten groote moeilijkheden zullen onder vinden Dc Minister zeide den heeren toe, dat hij hun bezwaren ter kennis van den Minister raad bréngen zou. In de Woensdagavond gehouden enorm druk bezochte vergadering van de Haagsche afdceling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd met overweldigende meerderheid het bestuur de opdracht gege ven om bij het lioo£dbestuur te verkrijgen, dat. met krasser maatregelen inzake de sala riskwestie worde opgetreden dan tot dus ver geschied is en zulks zoo mogelijk in ver schillende grooto afdeelingen van den Bond. Heb comité tor behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel AA. C. O. P.) schrijft Op verzoek van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, beeft het al gemeen comité uit de bonden van overheids personeel (A. C. O. P.) een vergadering ge houden, ter bespreking van den ernstigen toestand, die in onderwijzerskringen is ont staan als gevolg van de door do regcering gepubliceerde salarisvoorstellen. Geeonstateereed werd, dat deze gepubli ceerde bedragen verre blijven beneden do .gemeenschappelijke eischen van Christe lijke, Katholieke en andere organisaties van onderwijzend personeel, met welke eischen de centrale Gominissio voor georganiseerd overleg zich in linar advies aan dé 'regee ring bijna geheel heeft vereenigd. Hier herhaalt zich dus, hetgeen in zoo- vele andere gevallen is geschied, dat de re geering, zonder conig nader overleg en zon der eenige motiveering, de adviezen van het georganiseerd overleg totaal negeert. De gepubliceerde cijfers van do ondcrwij- zerssalarissen maken, oppervlakkig gezien, een veel gunstiger indruk, dan ze in werke lijkheid voor het thans in dienst zijnde on derwijzend personeel be teekenen. Het comité heefb het hoofdbestuur van den bond van Ned. Onderwijzers, inzake de actie, welke d'eze bond thans zal moeten voeren, vau advies gediend, maar heeft te vens besloten, als combinatie van over heidspersoneel alles te doen, wat mogelijk is, om de Regeeringsvoorstellen, tc verbe teren. In een manifest zal aan het publiek de werkelijke beteekenis van de Regeerings- voorstellen werden uiteengezet. Ter gele genheid van de. interpellatie-Ossendofp in die Tweede Kamer, zal te Amsterdam van wege het comité een algemeene openbare vergadering worden belegd, waarin, uit het oogpunt van algemeen maatschappelijke- en ambtenaarsbelangeii, de noodzakelijk heid van een betere salarieering voor het onderwijzend personeel zal worden betoogd. In Den Haag moet het personeel der Scheveningsche scholen Baskcnkadc, Mes straat en Stevinstraat Woensdagmorgen te 9 uren na het bekend' worden der salaris regeling het werk hebben neergelegd. Van één school werden de leerlingen naar huis gezonden, op dc twee andere hebben de hoofden do kinderen binnen gehouden. De onderwijzers hebben zich daarop naar cVen afdeelingsvoorzitter van den Bond, den lieer Posthumus begeven, en hem gevraagd voor

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1