AGENDA VAN DE WEEK. Directie: H. KEEREWEER, GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN, BUITENLAND SASSENHEIM. Door B. en W. zijn voor de Volkstelling tot tellers benoemd de heeren O. van Eek, P. Potman, C. Pos-* thumus, J., W. Bruinsma, en J. Lami. Tot vijfde besteller aan het poetkan toor is benoemd de hulpbesteller L. Elfrink. VOORSCHOTEN. In tegenwoordig heid van den burgemeester van deze ge meente, de beide doctoren, de priorin van het Dominikaner klooster Bijdorp", de wijkzuster en meerdere zusters, het R. K. Armbestuur, tevens bestuur van de wijk verpleging, de heer G. Pisiot, kapelaan in deze parochie, heeft gistermorgen do of- ficieele opening plaats gehad van het R.- K. Wijkgebouw, nadat daarvoor zijneer- waarde J. S. van Buchem, pastoor in de ze parochie, het gebouw kerkelijk had in gezegend. Het gebouw, gelegen aan de Voorstraat, voorheen een woonhuis, en het eigendom van het R. K. Armbestuur is voor dit doel verbouwd en geheel keurig in orde gemaakt. Allereerst bevindt zich gelijkvloers een kamer voor de wijkzuster, waarin een kast met toebehooren, daar achter een kamer, waarin geplaatst is een bad met geyser. Het perceel wordt tevens bewoond door een concierge, die met zijn echtgenoote heeft te zorgen voor het rei nigen, enz. Voor do R.-K. ziekenverple ging is dit gebouw een groote aanwinst, hetgeen ook door de verschillende sprekers naar voren werd gebracht. Doodat dc spreker niet was gekomen en hiervan geen bericht had gestuurd, zoo- «als de heer J. D. van Culemborg aan de aanwezigen mededeelde, ging menigeen gisteravond teleurgesteld naar huis, na ge- ruimen tijd in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gem. gewacht te hebben. De heer J. Boodvoets, organist in dit kerkgebouw, toonde tijdens het lange wachten'zijn ta lenten als organist, hetgeen volkomen aan hem is toevertrouwd. WASSENAAR. Bij Kon. besluit van 25 October is toegelaten als stichting, uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, de stichting: Woningstichting „Patrimonium", geves tigd alhier. Het aandeel dezer gemeente in de lichting voor de militie bedraagt 18, bft ver mindering van het contingent 11. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de huisknecht De S., die vorige week werd gearresteerd den heer De M. nog voor een bedrag van ongeveer f600 heeft opgelicht door valschheid in geschrifte. De toestand van den Paap weg wordt met den dag critischer. Zooals bekend mag heeten, weigeren de onderhoudsplichtigen de verbetering van dien weg ter hand te ne men Dientengevolge is de'toestand zoo, dat er bijna dagelijks groote gaten in den weg vallen. De gemeente repareert dl© gaten zoo veel mogelijk en zal trachten de kosten daar van op de onderhoudsplichtigen te verhalen. Naar den afloop van deze historie zijn velen nieuwsgierig. KERKELIJKE BERICHTEN. O.egs'tgeest^ Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, in de Kerk, ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, em.- predikant, en in de Bewaarschool aan de* Morsch, de heer A. Kooistra. Des avondi te halfzeven, in „Irene", de heer A. Kooi stra. slagen. Direct is daarop weer een stemming onder de betrokkenen gehouden, die, uit- zonderd aan -de centrale van Moabit, uit liep op een hervatten van het werk.' Het slap optreden van het gemeenten bestuur, dat algemeen gelaakt wordt, zal vermoedelijk leiden tot het heengaan van burgemeester Wirmuth, die toch al plan daartoe had. Aan de arbeiders zijn beloften gedaan, tot loonsverhoogingen, die meer dan 40 millioen per jaar zullen kosten. Waar het geld vandaan moet komen, weet niemand.' De gewone arbeiders zullen 18,000 M. per. jaar gaan verdienen, vaklieden 19,000 M.? ploegbazen 20,000 en groep X vsn het rijks- er. gemeentepersoneel, w.o. academisch ge- vormden, erlangt slechts van 16.500 tot' 23,700 M., om van de andere groepen niet te spreken Dc Fransche gezant lieeft den minister van bnitcnland§che zaken dr. Simons, een bezoek gebracht en hem in vriendschappe lijke termen er op gewezen, dat die invoer van weeldevoorwerpen uit naburige landen in Duitscliland een ontduiking der artt. 264 en 205 van het vredesverdrag beteekent. ENGELAND. Bet Lagerhuis heeft gisteren de Home Bu'lewet in derde lezing met 183 tegen 52' stemmen aangenomen. Carson verklap-de, dat Ulster zyn best zou doen om de wet - 'n uitvoer.ie leggen en hij deed een beroep op de mannen van Ulster, om een voorbeeld te geven van godsdienstige verdraagzaamheid. Of Ierland nu tevreden zal zijn, betwijfe len we echter ten zeerste- Het Lagerhuislid oud-kolonel M alone. bij wicn huiszoeking is gedaan, gelijk gemeld, is thans gearresteerd. Hij wil de/juist in Du blin oen lezing over bolsjwisme houden. HONGARIJE. In Boedapest is thans toch zulk een zeld zaam staaltje van witte terreur voorgeval len, dat de regecring tot een krachtig op treden is overgegdan ten gevolge van de» algemeen© ontstemming. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zag 'eon agent hoe agenten een man, dien men blijkbaar voor een Jood aanzag dood ranselden. Toen hij tusschenbeide wilde komen, werd hij eenvoudig neergeschoten. Een tweede toesnellende agent werd even eens zwaar mishandeld'. De regeering heeft daarop de daders, die in het hotel Britannia verblijf hielden, doen arresteer en, 42 offi cieren en 12 burgers, w o. de beruchte lui- tonant Hij jas en zijn staf. Tevens werden in het hotel eefi groot wapenmagazijn en compromittecrende documenten ontdekt. Allepublieke gebouwen zijn thans militair bezet en patrouilles trekken dooi de stra ten. De arrestaties in het hotel Britannia zijn slechts een begin eener groote actie dor re geering tegen de vijanden der openbare orde. In alle wijken der stad zijn klopjachten gehouden, die tot botsingen leidden, waar bij vier personen werden gedood en twee gewond. BUITENLANDSCH GEMENGD. In Portugal is het spoorwegpersoneel weer in staking gegaan. In Spanje en enkele plaatsen stakingen als protest tegen de duurte. JEnkele bom men zijn ontploft. Vrijdag: „Amicitia": Alliance frangaise. Béun Ion des adhérents- Halfnegen- Nutsgebouw: Openb. Samenkomst 'Alg. Neder]. Verbond. 8 uur.j Schouwburg: Conoert Bona Durigo. 8 uur. Koelof aren dsveen, ,>St.-Pan- cratius-zaal": Openb. verg. over de Vrijwil lige Ouderdomsverzekering. 7 uur, De dienst des avonds na acht uren ën -des nAchts voor epoedeischende hulp wordt tot en met 14 November waargenomen door de apotheken van W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 594, en C. B. Duys ter. Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Vanwege het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is aanbesteed het afbreken yai! de Wagenbrug met hulpbrug, het ter plaatse maken van een brugwachters- huisje en van kaaimuren, het afbreken van bestaande kaaimuren en het uitvoeren van met een en ander in verband staande werken. Ingekomen waren 13 biljetten. Laagste inschrijver de heer H. L. van Zeijl, te Zandvoort, voor f 123,656. Binnenkort zullen bij de Ned.-Herv. Gem. te Delft op de vijf predikantsplaat sen drie vacatures zijneen vacature is nagenoeg twee jaren open. Het is bij de Geref. Gem. nog erger; daar zijn kort na dat de Gemeenten besloot een derden predi kant te beroepen do beide predikanten heengegaan. Er werden reeds verschillende predikanten beroepen, zoowol bij de Ned. Herv. als bij cte Geref. Gem.geen der aangezochten heeft er echter toe kunnen besluiten het beroep naar Delft aan te nemen. Aangenomen is het beroep naai' de Ned.-Herv. Gem. te Gouda door ds. Hos- pers, te Feyenoord (Rotterdam). Gistermiddag is de gemeente-begroo ting voor 1921 van Rotterdam ten bedrage van f 109 millioen, aangenomen. Voor de benoeming van een directeur der licht- en waterbedrijven te Vlaardin- geD worden aanbevolen de heeren: 1. J. D. A. Sneep, dir. gemeentebedrijven te Boskoop; 2. H. S. A. van Beek, id. te Lisse; 3. J. Ploeger, adj.-dir. gemeente- gasfabriek en waterleiding te Enschede. Naar „De Tel." verneemt, heeft ten stacÜhuize te Amsterdam een vergadering plaats gehad, waarin het volledige college van B. en W., alle directeuren van bedrij ven en hoofden van takken van dienst, als mede de inspecteur van bezuiniging aanwe zig waren. Nadat de burgemeester er nadrukkelijk 'op had gewezen, dat er ten sterkste bezui nigd zou moeten worden, kreeg wethouder Wibaut het woord, die herinnerde aan de mislukte leening en mededeelde, dat er groote bestellingen voor de bedrijven, voor machinerieën, enz. loopende zijn. "Weldra zullen de betalingstermijnen komen te ver vallen en er zal, als de toestand zoo blijft, geen geld meer zijn om aan die ver pik Hingen te voldoen. Eenige directeuren en hoofden van dienst, moeten hierop nog het woord hebben ge voerd, doch niemand kon eenig middel, dat inderdaad tot een aanmerkelijke bezuini ging zou leiden, aan de hand doen. Het lid der Tweede Kamer de heer De Savomin Lohman lieeft bericht inge zonden, dat bij door lichte ongesteldheid; verhinderd was de vergadering vap giste ren bij te wonen. Woensdagavond had te Tholeneen vergadering plaats van vrijzinnigen uit dc verschil lende plaatsen van het eiland- De vergadering, die niet uitging van eenige oiganisatie, werd voorgezeten door den heer L. Hage, van St. Maartensdijk. Het lid van de Provinciale Staten, de heer Moelker, woonde de vergadering bij. Met algemeene stemmen werd besloten dat de aanwezigen er bij hun organisaties op zouden aandringen, om tot de oprich ting van een nieuwe vrijzinnige partij 'te geraken, waarin plaats zal zijn voor alle democratische vrijzinnigen in den lancle. Een motie, in dien zin aangenomen, zal worden opgezonden aan den Economischen Bond, de Liberale Unie, den Bond van Vrije Liberalen. de Neutrale Partij, zoo mede aan do vrouwenbonden. Blijkens bij het Departement van Ma- jïïne ontvangen bericht is Hr. Ms. „Hcr- 'tog Hendrik", onder bevel van kapitein luitenant-ter-zee Van der Sluis, gisteroch tend omstreeks 10 uren uit Nederl.-Indié ter reeds van Vlissingen aangekomen. Het was de bedoeling van den commandant, gisteren in den namiddag de reis te ver volgen om heden, 12 November, te Nieuwe- diep aan te komen. Prof. dr. A. H. Berkhout, hoogleeraar 'aan de Landbouwschool tc Wageningen, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Op Dinsdag 16 dezer zal aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen de eerste promotie plaats hebben tot doctor in de Landbouwkunde. Wegens het overlijden van dr. A. Kuyper heeft de Senaat van het studenten l corps der Theologische School te Kampen „F. Q. I." een corpsrouw uitgeschreven gedurende den tijd van twee weken. De dienstplichtigen, behoorende tot het blijvend gedeelte bij de Infanterie der lichting 1920, vertrekken 27 November e.k. met groot verlof. Er wordt nader de aandacht op ge vestigd, dat de hypothecaire' voorschotten, die de Regeering blijkens haar mededee- ülng voor den bouw van woningen zal ver strekken, moeten worden afgelost in ten hoogste 15 jaren. De rentevoet, waartegen de voorschotten zullen worden toegekend, zal voorshands tot 1 Mei 1921 bedragen zes procent De Ra-ad van State heeft het onder zoek beëindigd van het wetsontwerp, dat verband houdt met de instelling van een Ministerie van Defensie, zoodat de indie ning van dat ontwerp bij de Tweede Ka mer nu wel spoedig zal volgen. Jhr. mr. Yan Nispen tot Sevenaer, buitengewoon gezant bij het Vaticaan, werd, naar „De Msb." meldt, Dinsdag j.l. met zijn echtgenoote door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. RECLAME. Begrafenis-Onderneming „PIETAS". AUTOTBANSPORT uanr alle plaatten. AALMARKT 16. TELEF. 861. 49 Vermeerdering in jaren. Velen zien op tegen eten ouden dag. Toch dient dit een tijdperk van rust te zijn, vrij van rugpijn, urinekwalen en rheumatiek. Veel hangt af van de nieren. Als deze organen verzwakt zijn, kunnen zij het bloed niet rein houden en worden urinezuur- vergiften door de bloedsomloop naar de zenuwen, spieren, gewrichten en aderen gevoerd. Dan schijnt de oude dag een last het gehoor en gezicht beginnen af te nemen.het geheugen to verminderen, en de rug en leden worden pijnlijk en stijf. Een vanè de beste dingen, die van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen gezegd wor den is, dat zij een zegen voor menschen op leeftijd zijn, en juist ouden van dagen zeggen dit zelf. Uit eigen ondervinding bleek hun, dat dit geneesmiddel blijvende baat geeft. Dit speciale niergeneesmiddel helpt bij nier- en blaasaandoeningen, rheumatiek, graveel, rugpijn, nier-waterzucht, spit en steen. 5 Foster'8 Pillen wekken de nieren op en versterken haar, heelen en verzachten de blaas, en houden het lichaam vrij van overtollig urinezuur. Zij werken niet op de ingewanden. Dit is een der redenen, waarom zij geschikt zijn voor oud en jong. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foeter op dt verpakking Te Leiden verkrijgbaar bij do bekende drogisten k f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. Do directie dor Haagsche T. M. heeft, meldt „De Res-b.'', aan nl haar personeel een bon uitgereikt, waarop voor ieder dezo week 600 turven beschikbaar zullen worden gestold. Hetf so h o i ds go-recht betref fende de 8 Juni-stakors te^Amsterdam, hoeft heslist, dat zij zich aan feen strafbaar feit hebben schuldig gemaakt, en heeft geadvi seerd tot een strafoplegggi-ng van 3, resp. 6 dagen schorsing, met gemis van loon- Verhinderde koop van paar- len. Sedert eenigen tijd liepen in Dep Ha"&g hardnekkige geruchten, dat eenige bui tenlanders voor een bedrag, dat in de milli- oenen guldens geschat, werd, trachtten ver schillende sieraden, hoofdzakelijk, aan den man te brengen, welke sieraden heetten af- komstis te zijn van het voormalige Russische hof- De reeherge heeft deze zaak tot'klaarheid gebracht. Haar was ter oore gekomen, dat de bende een kóoper, die, ware dc koop doorgegaan, een slachtoffer van een listi£en kunstgreep zou zijn geworden, gevonden had. De trans actie zou worden afgesloten in een café in het Be2uidcnhoutkwartier, waar gisteroch tend inderdaad tegen elf uur een auto arri veerde met vijf Nederlanders en een buiten lander. In het café wachtte reed9 de kooper. Op één na^waren de ,.kooplie.den" ook reeds het café binnengetreden. Eén hunner was in den auto gebleven- Deze en kort daarop ook zjjn metgezellen, schenen echter het zaakje in dat café niet te vertrouwen en achtten het noodig plotseling de plek van transactie tc verplaatsen naaT een ander ©afé in hetzelfde stadsgedeelte- Dit was begrijpelijkerwijze weinig naar den zin van den inspecteur derrecherche, die een auto in de nabijheid requireerde- Het bleek toen, dat de auto met de bende stilhield voor een verder afgelegen kleiner koffiehuis. Ook schenen de heeren de zaak niet rich- tig te achten en zij vertrokken. Thans wist de recherdhe echter niet waarheen de achter volgden zich zouden begeven- Dus maar weer ongemerkt achter den lichtgrijzen auto aan gereden met de gerequireerde politieauto, die echter helaas niet al-vte vlug liep en zeker niet langer opgewassen zou zijn tegen een vluggen auto der bende, die echter een epont_ houd kr^eg door gebrek aan benzine en moest in een zijstraat benzine innemen. Toen achtte de recherche 'toch maar hot oogen'blik gekomen, om voor alle zekerheid de achtervolging niet verder voort te zetten en in te grijpen. De inzittenden werden naar het bureau der centrale rechercheaan het Alexanderveld gebracht. Daar werden de zakken der heeren gele digd en kwam de aap uit de mouw, of liever uit de zakken- Immers bleken de z.g. juwce- Ien te bestaan in 35 parelsnoeren en eenige pakjes losse paarlen, doch -de paarlen deden bij de politie al heel spoedig het vermoeden rijzen, dat men hier allerminst met edhte ju woelen te doen had. Ten einde zich zekerheid te verschaffen heeft toen de politie de medewerking inge roepen van een deskundige, den heer Citroen, die bereid was medewerking te verleenen en al dadelijk constateerde, dat zich onder de 35 snoeren slechts één echt bevond. De andere waren alle nagemaakt en waardeloos. Het qohte heeft klaarblijkelijk moeten dienen als lokaa9 voor een eventueelen kooper, die men dan wel „toevallig" het echte in handen zou hebben gespeeld) en die dan gemakkelijk het restje wel zou vertrouwd: hebben. Ook dc los9© paarlen bleken allen geïmi teerd te zijn- Do gearresteerden beweren, dat zij geen bedrieglijke handelingen op het oog hadden en dat zij de snoeren slechts voor elk aanne melijk bod van de hand hadden willen doen. Dat de recherche een goede vangst ge daan heeft, blijkt wel hieruit, dat juist van de Amsterdamsche politie een verzoek was ingekomen tot aanhouding van een zekeren persoon en dat - - deze persoon behoorde tot do gearresteerden. Hij is op transport ge steld naar Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Naar wij ver nemen, hebben zich voor liet leggen van den ondergrondschen kabel voor de electri- ficatie van deze gemeente meer dan 700 arbeiders aangemeld. Donderdag was het 50 jaren geleden dat C. Luimee en N. van Huijen aan den Akerdijk alhier, in het huwelijksbootje stapten. Er was gezorgd, dat 11 November voor de nog krasse oudjes tot een onver- getelijken dag werd gemaakt KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haring visscherij kwam te IJmuiden. binnen de log gers KW 38, met 30 last pekelharing. Woensdagavond'hield ds. I. Voorsteegh predikant bij de Ned.-Herv. Gem." alhier, een lezing voor dc Chr. Jongelingsvcreeni- ging ,,Amos 5, vers 6a", alhier, in de zaal voor Prot. Chr. Belangen. Spr. behandelde het onderwerp: „Het Bolsjewisme" en- werd van het begin tot het einde met klim mende belangstelling gevolgd. De zaal was meer dan vol. Een collecte, bij die gele genheid gehouden, bracht ruim f 100 op. De arbeider Van R., kreeg bij het lossen in een vaartuig ijzeren luiken op zijn lichaam, waardoor hij niet in staat was ora zijn werkzaamheden te verrichten. Hij heeft zich onder geneeskundige behande ling moeten stellen. Het was gistervoormiddag een onge kende drukte in de Zuidstraat, alhier. Een minnend paartje, dat in het huwelijk zou treden en alles in gereedheid had laten brengen om naar het gemeentehuis te Kat wijk aan den Rijn te rijden, wachtte alleen nog maar op den vader van den bruide- goh. Het was een heen en weer loopon van jewelste, zoodat hierdoor vrijwel de gehee- le Zuidstraat in beweging kwam. De vader van den bruidegom verscheen echter niet, zoodat van dc voorgenomen trouwplannen moest worden afgezien. NOÓRDWIJK. Vrijdag 19 November des morgens te tier uren vergadert de Raad. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De afdee. ling Noordwijk van de Nat. Chr. Geh. Onth.-Vereen, heeft gisteren twee samen komsten georganiseerd in „De Poolstar", 's Middags, voor kinderen, was dezaal overvol. Toen sprak de heer Visser, van Apeldoorn, voor de jongeren en verduide lijkte een en ander met. lichtbeelden. Des avonds, vooi volwassenen, was de zaal bijna te klein. De heer H. C. „Admiraal riep het welkom aan de aanwezigen toe. Hi] moest tot zijn spijt mededeelen, dat de voorzitter der afdeeïing, ds. Ekering, we gens lichte ongesteldheid niet aanwezig Lol zijn, en gaf daarom de leiding aan den spreker, den heer Viseer. Nadat ge zongen was Psalm 6S 10, ging dé heer V. voor in gebed. Hierna hield spr. een rede, en teekende den strijd van de drank bestrijders tegen bet alcoholisme. De lichtbeelden waren zeer mooi. Nadat nog eenigo voordrachten ten ge- hoore waren gebracfyt, sloot de heer Vis ser deze samenkomst op de gebruikelijke wijze. Eenigen van de aanwezigen gaven zich op als lid. NOORDWIJKERHOUT. Pastoor W. A. van Haaien heeft Donderdagnacht geheel onverwachts het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Zondag verrichtte bij nog den dienst in de Kerk van St.-Victor. De droeve tijding van het overlijden bracht overal die^ pe ontroering. Velen zullen hem missen; hem, den braven mensch, die het leven en den last de9 levens van zoo menigeen verlicht heeft; hem, den stillef weldoener! Geen on derscheid maakt9 hij, tusschen Roomsch en Roomsch. „Hij had zjjn naasten lief, gelijk ziehzelven." Hij is heengegaan en laat een plaats achter, die niet gemakkelijk vervuld zal worden. Ruim 25 jaren leefde hij in ons midden en bereikte den leeftijd van ruim 69 jaren- De eerste-steenlegging van den bouw der 45 nieuwe gemeente-woonhuizen ging niet door. Alles is in roUw over den dood van pastoor Van Haaien.' De eigenaar van auto G 10172., uit Amsterdam, die, in (je plaats van naar het Sl.-Bav o-Gesticht te gaan, het huisje v,an P. \an Dijk gedeeltelijk onderste-boven reed, is bereid schadevergoeding te geven. De be woner, die juist aan „den disch" zat e*i behalve den schrik, laat en schade onder vond, wil vergoeding ontvangen. Neen! zegt het R.-K. Armbestuur, waar van de woning is, de gelden komen ons 'toe. Hierover San men het niet eens worden. Wou brugge, Ned. Prot.-Bond: Zon dagavond te halfzeven, ds. Lolcama, van Bergen-op-Zoom. Zwammerdam, Rem. Geref. Gem. Zondagmorgen te tien uren, ds. F. W. Rappold. Bij gevechten tusschen socialisten en libe ralen in den Mexicaansche staab Yncatao zijn 185 menschen gedood. De socialisten hebben tot leuze: leve de sovjet-republiek* De plechtigheden te Parijs en Londen- DE OORLOGS-LZQUIDATIE. In het Engelsohe Lagerhuis verklaarde Lloyd George, dat hij hoopte in staat te zijn eenig aandeel te nemen aan het werk van de vergadering van den volkenbond te Ge neve, waarheen hij dus toch van plan is te gaan- De Adriatisehe Zeekwestie is na twee jaar als opgelost te beschouwen- Na de komst van Giolitti te Santa Margharita is snel over eenstemming verkregen en men is thans be zig het verdrag precies op te stellen. We zul len met bijzonderheden wachten, tot het ge reed i9 om onjuistheden enz. te voorkomen. In Italië betoont men zich tevreden, al is men dan niet bepaald voldaan- "Wesnitsj, de Servische premier, heeft zelfs gisteren op den verjaardag van den Italiaanschen ko ning, een telegram van gelukwensch gezon den, zoodat het heel goed mogelijk is, dat een handelsovereenkomst zal volgen op het gesloten compromis. De Franschen hebben hun bezettingstroe pen aan den Rijn, speciaal in Ludwigshafon en omgeving, met 22-000 man versterkt, BELGIE. Of Carton de Wdart al dan niet zal slagen een kabinet te formeeren is een vraag,, waar op de meest uiteenloopende antwoorden thans worden gegeven. Zelfs noemt men reeds namen, wat op zijn zachtst gesprokern voorbarig is- De minister van arbeid heeft mijnwerkers en mijneigenaren in het bekken van Char leroi opgeroepen ter conferentie* DUITSCHLAND. De staking aan de stedelijke gasfabrieken te Berlijn is nu toch zoo goed als afge- loopen. Het werk is vrij algemeen hervat, nadat de magistraat der stadl den stakers een ultimatum had gesteld: of het werk hervatten of ontslag. Zij, die sabotage heb ben gepleegd, worden trouir-ens toch ont Zoowel in Engeland als in Frankrijk is de wapenstilstandsdag plechtig herdaent. Niet alleen od officieel© w'^ze, gelijk reeds aangekondigd, ook on-officieel, door druk: bezoek aan kerkhoven, enz. Telegrammen zjjn gewisseld tusschen ko ning George en Millgrand, Lloyd George en maarschalk Focli, terwrjl ook uit België, waar overigens alleen op de beurs iets van een herdenking plaats vond, en dat feitelijk! nog als piotest tegen niet-sfuiten, waar Lon den en Parijs wel sloten, telegrammen aan koning George en Millerand kwamen. Behalve den wapenstilstandsdag herdacht Frankrijk tevens het 50-jarig bestaan der re publiek, welke herdenKing d© tijd? werd uit gesteld om de ziekte van Deschanel De stad was in feestdos. 1 De president van de republiek, de minis ters en andere officieele persoonlijkheden ontvingen in het Pantheon het hart van Gam- betta en de kist van den onbekenden soldaat waar het hart in een urn werd bijgezet. Alle vaandelsdei* regimenten, met inbegrip van die van 1870 waren rondom de dubbele ka tafalk gerangschikt. Onder de aanwezigen bevonden zich de maarschalken van Frank rijk, leden van Kamer en Senaat, liet diplo matieke korps, behalve de vertegenwoordi gers der vijandelijke mogendheden. De pre sident der republiek hield een rede, waarin •nij hulde bracht aan Gam^etta, de Fransche soldaten en de Fransche republiek. Na de plechtigheid in het Pantheon werd 'opnieuw een stoet gevormd; MiHeraud liep met ont dekten hoofde achter het affuit, waarop de kist van den onbekenden soldaat naar de Place de la Concorde vervoerd werd. De generaais salueerden met de sa oef en cfe maarschalken van Frankrijk brachten het militair saluut. Een salvo van 101 kanon schoten weerklonk bij de aankomst van den stoet bij den Arp de kTrion\phe, waai' de piesident van de republiek, de ministers,, maarschalken en parlementsleden aan het stoffelijk overschot den laatsten groet brach- ten. Naar aanleiding van liet 50-jarig bestaan der republiek heeft Milleraud gratie ver leend aan de arbeiders, veroordee.d wegens overtreding der gtakingswetten, alsmede aan 98 matrozen en 2781 soldaten, van wie twee tor dood veroordeeld waren.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2