LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 9 November 1920. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON IN ONZE STRAAT PRIJS DER ADVERTENTIENs SO Cts. per Tegel. Des Zaterdags 40 Cts. per Tegel. Kleine advertentiën Woensdag £5 Cts., Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- yeoht. Voor eventueel© opzending van brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie -175, Redactie 1507. PRIJS DtKKB COUBANTt Voor Ufen p. 8 imflfc $£.60, p. week i Buiten Leidon, waar agdnten gevee- tigd zijn, per week 0.19 Franco por pool 2.90 Nummer 18616. Dit nummer bestaai uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVEREOOP. De Bugemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen, Woensdag, aan de Gemeentelijke Visch- winkcls, Visclima-rlst en Stadshulpwerf, ver krijgbaar is VERSCHE HARING a f 0.16, v. SCHELV1SCH a f 0.24, GROOTERE ^fcCHELVISCH a f 0,32 en SCHOL a f0.24 "^n f 0.28 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 9 November 1920. HINDERWET. Rurgémeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, le alinea der Hinderwet; 'Brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan G. DEN HEETEN en Co., en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een Herstelplaats voor Motoren in perceel Ufcrechtsche Veer No 49. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 8 November 1920. De schoolbioscoop in werking. Heden v oormiddag te negen uren-zijn in het „Luxor-theater' de lessen door middel van d© schoolbioscoop begoDien. De leiding daarvan is opgedragen aan het hoofd eenor openbare school alhier, den heer Bloemink, die, in samenwerking met de directie van genoemd theater, met name met den heer De Regt, aan wien ale oud-instituteur dit werk niet vreemd is, do noodige voorberei dingen had: getroffen. Langs do wanden van het theater waren platen - opgehangen, betrekking hebbende op de onderwerpen, welke deze week wor den besproken. Alles, wat aaii een theater zou kunnen- doen denken, was uit het lokaal verwijd~«"d Vandaag-waven de leerlingen der hoogste twee klossen van eenige openbare en bijzon dere scholen aanwezig, te zamen een kleine driehonderd. De hoofden der betrokken scholen cn de klasse-onderwijzers waren mede aanwezig cn volgden de films ook met aandacht, waarschijnlijk met de bedoe ling, om straks in hun klasse de onderwer pen nog eens te bespreken, om op die wijze de thans verkregen indmkken te verleven digen én te versterken, wat o. i. zeer aan te bevelen zou zijn. Ook woonden d<e wethouder van onder wijs, mr. J C. van der Lip, en de arrondis- Bementsschoolopziener de heer J. Baak Jr. deze eerste les bij. De kinderen waren in aanmerking geno men de geheel nieuwe omgeving, waarin zij in zoo groote-j getale waren geplaatst, bij zonder rustig, wat zeker voor een groot deel tc diankeD was aan do aangename en aantrekkelijke wijze, waarop de heer Bloe mink het onderwerp van de eerste film „Het landbouwonderwijs in de Haarlem mermeer", bij hen inleidde en vervolgens do mooie, rustige beelden eenvoudig en geestig t-oelichtte en verklaarde. Er is cien leerlingen door deze film van het landbouwbedrijf en met name van het groot bedrijf eer. voorstelling gegeven, die moeilijk op andere wijze als door eigen waarneming zou kunnen worden verkregen. Aan do-klassen-onderwijzers nu de taak om de uitteraard vluchtige beschouwingen uit to breiden en te versterken I Niel minder interessant en leerzaam wa ren do volgende films: „Heb reddings- wezen op Texel" cn „Het kweeken van alligators". Men ziet, de onderwerpen, ieder belang rijk op zich zelf, boden een gelukkige af wisseling en zoo bleef, vooral ook door de uitnemende toelichting van den heer Bloe mink, die zonder blijkbaar inspanning do „reuzenklasse" beheerschte, de aandacht onverflauwd. Onze indruk van deze les is, dat op deze wijze de bioscoop een uitnemend middel is om het onderwijs en de opvoeding van oudero leerlingen te bevorderen en de school daarin te hulp le komen. Vereeniging van Spiritisten. Sinds geruimen tijd bestond hier reeds een kring van personen, die onderlinge bijeenkom sten hielden ter bespreking van spiritistische vraagstukken, het houden van séances, enz. Zij werden enkel door een religieuzen band bijeen gehoüden Mot het uitbreiden van dien kring werd de behoefte gevoeld en zoo waren op uit- noodiging van een viertal voormannen gister avond in een dor vergaderzaaltjes van het Nuts- gebouw aan het Steensohuur een dertigtal man nen en vrouwen bijeen, ten einde tot de oprich ting eener organisatie te geraken. Do vergadering werd gepresideerd door den heer W. Wagemans, alhier, die in het kort de beteekonis van het religieus spiritisme voor in dividu en gemeenschap uiteenzette en de wen- sohelijkheid beplcijtte om een bepaalde Vereeni ging op te richten. Na eenigo gedachten wisse ling, waaraan ook werd deel. genomen door een .Amsterdammer, tijdelijk te Leiden, die aldaar lid van dc spiritistenvereeniging ,.Harmonia" was, werd besloten tot oprichting van een af deeling van gonoemdo vereeniging „Harmonia". Er traden ongeveer 35 leden toe. Een ontwerp- reglemcnt werd vastgesteld, waarin als doel der afdeeling is omschreven: het-houden van onder linge bijeenkomsten van openbare vergaderingen en lezingen en bot verspreiden van lectuur over het spiritisme. Do contributio werd bepaald op f 0 per lid. Meerdere loden uit één gezin betalen f 4 en vrouwen, wier mannen lid zijn, kunnen met f 2.50 volstaan. Ook werd besloten tot het s-lichten van een bi bliotheek. waaruit leden en belangstellenden boeken op het gebied van spiritism o en -aanver wante wetenschappen tegen een matig leesgokP kunnen betrekken. Tot bestuursleden wenden ten slotte benoemd do dames -mevrouw WagomansHoorn, me- vrouw J. van SchooienDo Vogel en de heeren W. Wagcmans, A. Lassohuyt, J. van Schooten, I. van der Heijde, Andró KIoos, J. Sohrama en J. Th. van Hoolon, die zich allen deze benoe ming lieten welgevallen. De heer Wagemans werd aangewezen als voorzitter. Tot inspecteur van het Lager Onder wijs in de inspectie alhier is met ingang van 1 Januari 1921 benoemd de heer K. Brants, te Goes. Met ingang van I December is do heer J. H Dijkman, te s-Gravenliage, tijdelijk belast met de waarneming van de betrek king van adjudant-inspecteur dier directe belastingen hij is weikzaam gesteld aan de inspectie dor directe belastingen, enz. alhier. 1ste afdeeling. De Minister van Financiën heeft in d© commissie voor. he. examen voor kommies bij 's Rijks belastingen benoemd tot lid en voorzitter den heer J M. van der Min nen, inspecteur der directe belastingen, enz. alhier, 1ste afdeeling. LEIDSCHE SCHOUWBURG. N.V. Tooneclvereeniging. Tweo wezen, van d'Ennery en Bourgeois. Van de ouderwetsche werken, thans door een grootc massa als „draken*1 beschouwd', heeft d'Ennery's Twee Weezen zich wel het kraohtig- sto betoond. Een zeldzame vitaliteit heeft dit tooneelstuk, al was hot dan ook vrijwel afge zakt tot de gezelschappen van lagere orde. Meer nog dan „De voddenrapers van Parijs", „De Roodo Brug" enz. alle takken van één 6tam: be looning dor deugd, bestraffing der misdaad, hoe geniepig ook bedreven. En zeer zeker zou men zich vergissen, als men meende, dat onze tijd reeds geheel is ontgroeid aan deze producten van een paaT geslachten terug. Er zijn nog bewonderaars, meer dan men zou vermoeden. Zoo was de schouwburg b.v. gisteravond wat parterre en boven rangen betreft, uitstekend bezet en we kunnen verzekeren, dat de Twee Weozen het „deden". De Tooneelverceniging, die or heil, wo ver moeden -finantieol heil! in heeft gezien, de Twee Wcezen nieuw te monteeren, heeft dat op onbekrompen wijze gedaan cn we durven met beslistheid verklaren, dat sinds lange jaren d'Ennery's geesteswerk niet zooveeL eer is be wezen- Zelfs trachtte een klein orkestje de dramatische momenten nog te illustreeren on was een klein ballet ingevoegd. En dan de vertolkers! Ziet men, hoe Hetty Beck cn Marie Mèunier de 2 weezen speelden, Charles Gilhuys den Pierre F-roohard. Marie van Westerhoven vrouw Fro- chard, Rikka Hopper de Marianne Vauthier, Jaap v. d. Poll den baron do Vaudry onz. enz. dan zal men begrijpen, dat alles sloot als een bus, dat een geheel van hoog gehalte werd ver kregen. Dat Bouwmeester, de groote, niet den Jao'jues Frochard speelde maar dc Haas, was eenigszins een tegenvaller, maar waar deze week immers Bouwmeesteres diamanton-jubi- Icum zal worden gevierd, begrijpelijk en te ver- ge vep. Voor oen reprise op een Zondagavond voor zien wc een rcuzonsueces! Dr. A. KUYPER. T Te halfzevon gisteravond is dr. Abraham Kuyper te 's-Gravenhage, zijn woonplaats, zacht en kalm overleden. De brief, dien zijn dochter schreef aan do lezers van „De Standaard" op zijn 83sten verjaardag en cöen wij onzen lezers onder de aandacht hebben gebracht, heeft don in druk gevestigd, dat dit sterven was een heengaan in vrede. Op den 29sten October 1837 word do thans ontslapene te Maassluis geboren, waar zijn vader predikant was. Hij bezocht in zijn ge boorteplaats en later te Middelburg, de lagero school. Op 12-jarigen leeftijd ging hij naar het gymnasium, dat hij te Middelburg en te Leiden bezocht. In 1855 verliet hij hot om in de letteren en de godgeleerdheid' te gaan studeeren Hij won den prijsvraag, welke door dc Theologische Faculteit te Groningen was uitgeschreven over hot ker kelijk vraagst.uk ten dage van Calvijn en a, Lasco. Hij werd 2'September 1862 op een proefschrift: „Johannes Calvini et Joannis de Ecclesia tententiarum inter se compo- sitio" to Leiden tot doctor in rlo godge leerdheid bevorderd. Dr. Kuyper's werkzaamheid op kerkelijk gebied ving aan met zijn beroep naar de Ned.-Herv Gem. Beesd, waar hij 7 Augus tus 1863 zijn intrede deed na te voren ge huwd te zijn met mej. Johanna Hendrika Schaay. In zijn eerste standplaats werd de jonge leeraar, die in zijn studiejaren van geen rechtzinnige belijdenis had willen we ten, beslist Gereformeerd. Ook op staat kundig gebied volgde do ommekeer- Na vier jarer. werd dr. Kuyper beroepen te Utrecht. Kort na zijn komst opende dr. Kuyper den strijcl tegen de bestaando orga nisatie der Ned.-Herv. Kerk. Dr. Kuyper oefende veel invloed op verschillende theo logen. Te Amsterdam werd hij 10 Augus tus 1869 beroepen. Hij bgeon hier hoe langer zoo meer te ijveren voor de handhaving der Gereformeerde belijdenis en voor een vrije en zelfstandige, democratische Kerk. Op den lsten April 1872 aanvaardde dr. Kuyper de hoofdredactie van „De Stan daard", dien dag dagblad geworden. Nu ook wondde hij pogingen aan tot op richting cene»* Christelijke Universiteit en zijn verkiezing had plaats tot lid van de Tweede Kamer in het. district Gouda in 1874. Hij vroeg en verkreeg eervol eme ritaat als predikant te Amsterdam. Weldra trad dr. Kuyper op voor stamp volle lokalen tc Amsterdam, ter bespreking van het kerkelijk leven en gebeuren en hij achtte den tijd gekomen, om do Gerefor meerden vrij te maken van de Synode. Op kerkelijk gebied schreef dr. Kuyper tal van groote en kleine werkenook schreef hij, behalve in „De Standaard", in „De Heraut". De oprichting eener Vereeniging voor Ge reformeerd Hooge Onderwijs, door dr. Kuy per bewerkt, had op December 1878 plaats. Tot hoogleeraar werd benoemd dr. Kuy per, in wien men algemeen do stichter de zer Geref. instelling erkent. De Vrije Universiteit werd 20 October 1880 geopend. Dr. Kuyper had hiermede*! zijn grootste ideaal verwezenlijkt. Als hoog leeraar schreef hij mede tal van werken. D. Kuyper's optreden op staatkundig ge bied dateert van zijn verkiezing in het dis trict Gouda. Van 1877 af is dr. Kuyper de leider der anti-revolutionairen geweest. In dat jaar werd hij gekozen tot voorzitter van het nieuwe Comité, door de afgevaar digden der A.-R. kiesverecnigingen ge vormd Op het kabinet-Mackay had dr. Kuyper veel invloed. Van zijn verkiezing (in 1894) af voor hel district SliedrccM (dr. Kuyper was eenlgen tijd uit do Kamer geweest) heeft de staatsman zijn grootsten invloed kunnen ontwikkelen: hij vereenig de toen het voorzitterschap van de A.-R. Kamerclub mot het voorzitterschap van het Centraal-Gomrté der partij. De stembus van 1901 bracht een rechtsohe meerderheid in do Kamer cn aan dr. Kuyper werd opdracht ver leend een kabinet te vormen. Hijzelf bezette het Departement van Binncnlandscho Zaken). Do uitslag van do verkiezingen van 1905 bracht een reoh-lsohe minderheid, zoodat het ml- nisterie-Kuyper moest plaats maken voor het, door den heer Borgesius gevormde, ministerie- De Meester. Onmiddellijk na zijn aftreden ging dc heer Kuyper een grooto rois naar het Oos ten maken. Na zijn terugkeer werd dr Kuyper Minister van Staat. In hetzelfde jaar vaardigde het kiesdistrict Ommen, toen de heer Van Al- phon ontslag genomen had als Kamerlid, hem iusschentijdo naar dc Tweede Kamer af en ver nieuwde zijn mandaat ook hel volgende jaar bij de algemeene verkiezingen. In 1913 hebben do Provinciale Staten van Zuid-Holland hem geko zen als li-d van de Eersto Kamer, uit welko functie hij eerst onlangs ontslag heeft genomen. Daarmede was de feitelijke band, dio. hem nog aan het staatsleven van ons land verbond, ver broken. Dr. Kuyper heeft een enorme werkkracht ont wikkeld. Als journalist is hij ook voorzitter ge weest van don. Nederlandsclien Journalisten kring. Op zijn zoventigston verjaardag, in 1907, is dr. Kuyper grootsoh gehuldigd. Op zijn tachtig- sten verjaardag is een receptie gehouden ten zijnen huize in de Kanaalstraat, in Den Haag. Dr. Kuyper was commandeur in de orde van den. Nederlandschen Leeuw, ridder grootkruis in de orde van Leopold van Bel gië, ridder grootkruis der Koninklijke Mili taire orde van Onzen Heer Jezus Christus van Portugal, ridder der 1ste klasse der orde van Medjidie van Turkije. De overledene was eere-dloctor van do universiteit te Princeton, New-Yersey (Staatswetenschap), Leuven (rechten), cLe Technische Hoogeschool te Delft (technische wetenschappen). Do ter-aarde-bestelling zal plaats kebberr a.s. Vrijdag, 12 dezer, op dc begraafplaats Ou d-Eik-en-Duin en De begrafenisstoet zal te één uur 's na middags het sterfhuis aan de Kanaalstraat verlaten. Bestrijding van vlektyphus. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet, houdende buitengewone maatregelen tot afwending van eenige be smettelijke ziekten en tot wering barer uit breiding en gevolgen. Mei: vliwacht in de naaste toekomst een BINNENLAND. Dr. A. Kuyper is gisteravond in Dei| Haag overleden. In de Tweede Kamer is wijlen dr. A', Kuyper herdacht. Bestrijding van vlektyphus. Ongeluk bij Schiedam. BUITENLAND. Volgens de „Morningpost" ligt het E'n- gelsch-Fransch-Amerikaansche verdrag in puin Electriciensstaking in Opper Silezië. Rumoerige zitting der Fransche Kamer, Het comité der Zwitsersche socialistische partij in principe vóór de dictatuur van het proletariaat. Wrangel schijnt zich in de Krim te hand' haven. Op Ierland dreigt stopzetting van den geheelen spoorwegdienst. Inzake Wilna stemmen beide betrokke nen in een volksstemming toe. sterke emigratie uit 't Oosten van Europa. De ongemeen slechte gezor heidstoestand daar levert, indien die verwachting opgaat, een groot gevaar voor onzen binnenland- schen gezondheidstoestand. De Minister van Arbeid acht het noodza kelijk, dat de Regeeving de bevoegdheid heeft, dergelijken toevloed te weren of te temperen, door bijv. telkens slechts een zeker aantal personen toe te laten. Aangezien gebleken is, dat vooral land- Ioopers de ziekte overbrengen, wenscht do Regeering de bevoegdheid te hebben, dezen lieden het rondtrekken te verbieden. Militaire dekens. Naar aanleiding van het persbericht, dat de ter beschikking der burgerbevolking ge stelde dekens uit het centraaP magazijn voor militaire kleeding en uitrusting te Woerden niet verkrijgbaar zijn voor parti culieren, wordt nader medegedeeld, dat dit onjuist is. De dekens zijn wel te ver krijgen door particulieren doch slechts door bemiddeling van het gemeentebestuur (c. q levensmiddelenbedrijf), philantro- pische instellingen, organisaties, zoodat par ticuliere aanvragen gericht mg eten wor den tot één der bovenbedoelde lichamen en niet rechtstreeks tot de afdeeling cri siszaken-textielindust rie van het departe ment van landbouw, of tot het centraal mar gazijn voor militaire kleeding en uitrusting te Woerden. Het Rotterdamsch Studentencorps heeft gisteravond met een fakkeloptocht hulde gebracht aan de bestuursders en. professoren van de Ne dorian dscl.e Handels- hoogeschool, die in de officierensociëteit aan een feestmaaltijd waren vereenigd. De plaats van dr. A. Kuyper als hoofd redacteur van „De Heraut" wordt voor- loopig vervuld door prof dr. W. Geesink, die ook tijdens he: ministerschap van dr. Kuyper do hoofdartikelen schreef. De meditaties worden thans geschreven door dr. A. Kuyper Jr. en door prof. H. Kuyper. In de Raadsvergadering van Sloten is een motie-Rits, eischende het aftreden van wethouder De Buisonjé, naar aanlei ding van diens houding in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de grensuit- breiding van Amsterdam, met algemeene. stemmen aangenomen. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 16) „Je kunt je verbeelden, dat jo aan. zeo bent. Ik ben blij, dat wij gegaan zijn." En omdat zelfs een gering genot haar altijd opwond, leek het alsof zij aan een feeste- lijken maaltijd een flesch champagne had gedronken, toen zij er bijvoegde „Wij zul len do volgende maand iederen Zaterdag een picnic houden, Sophie!" Eindelijk kwam de lange zomermiddag aan een eind, en zij gingen weer naar do boot, toen de zon begon onder te gaan. Een lichte nevel hing over de rivier, die niet meer op een slijkerigo binnenzee ge leek, maar op een reeks van opalen, waar over nevelachtige schepen op en af voeren naar vreemde, verwijderde plaatsen. Do Flod is leelijk op een helderen dag, maar romantisch en geheimzinnig bp den tijd van zonsondergang hij schijnt dan naar allo wonderen der buitenwereld te voeren. „Natuurlijk," zei Soplüo bij zichzelf- „natuurlijk is de Flod leelijk. Dat zegt iede/een. En toch is hij nu prachtig. Ik wou wei' eens weten of er een tijd is, waarop alle* mooi is, alamen er dan maar is." Dit was niet duidelijk zelfs niet voor haar zelf; maar zij tastte eii leerde. Er is zoo verbazend veel te leeren, als men jong isen om het nog romantischer to maken, •juist toen de boot de aanlegplaats verliet, liep een jonge man met zijn rei6tasch da helling af en sprong aan boord, bijna in da armen van Sophie. „Hè, mijnheer Norton 1" riep mevrouw Bean uit. „Ja", zei Petei, nogal onnoozel. „Ik heb gecricket op een plek aan de spoorlijn. Hoe gaal het, juffrouw Watson Wel, Bob by En Betsy, ook goed?" De boot bewoog zich nu over de breedo rivier, en de kinderen gingen bij hun moeder zitten, alle drie heel vermoeid cn gelukkig, terwijl Sophie en Pieter Norton over het weer spraken. „Ik ben bang, dat u onze straat in den zomer heel vervelend zult vinden, omdat u buiten gewend was", zei hij. „Dit. is de eerste maal, dat ik van het jaar de wedden gezien heb", antwoordde zij, over het water ziende, haar ronde, blozende wang naar hem toegekeerd, met een lok bruin haar er over hangend. „Ik ik huur soms" een wagentje en rijd 's Zaterdags naar buiten", zei hij, een beetje stotterend, omdat hij niet ge wend was mooie leugentjes te vertellen. „Het is niet zoo prettig alleen te gaan zoudt u willen „Willen uw zusters niet met u mee gaand" vroeg Sophie. „Neen, ik weet, dat zij niet zouden willen, daarom heb ik ze nooit gevraagd", antwoordde hij haastig. „Zij houden van iets, dat meer opgewonden is dan een rijtoer naar buiten. Wilt u meegaan"' „Graag, als nicht Hanna me kan mis sen", zei Sophie. Want hoewel haar hart behoorde aan d'o Grooten van het. Verleden, belichaamd "n den hoer Howard, voelde h.et overige van haar zicli zeer geneigd, om met Pieter Norton mee te rijden, wat na. tuurlijk een geheimzinnigheid is. maa* alleen voor hen, die nooit werkelijk twin tig zijn geweest. Ond'anks de statistieken zijn er menschen van dertig jaar, die nooit werkelijk twintig zijn geweest; zij waren vijftien en sprongen toen ineens over naar negen en twintig en hebben al het vroo- lijke, de vreugde en hèt wonderbaarlijke der tusschenliggende jaren gemist „Het ls onzin te zeggen, dat een man en een meisje niet evengoed vrienden kun nen zijn als twee mannen, nietwaar?" zei Pieter, te oprecht in deze dingen, om an dere dan de oude gewoonten te volgen. „Ik geloof in vriendschap tuschen een man en een meisje, u ook niet? Het moet dwaas zijn geweest, iets te zoeken achter een blik of glimlach, zooalsmeisjes vroeger deden, wat dan eigenlijk beteekende: je nadert me niet, tenzij je een bedoeling hebt". Hij hield verlegen op Wat ter wereld, zei hijHet was alsof hij haar zelcte, dat hij niets bedoeldeen natuurlijk zou. zij nooit willen, dat hij dit deed daar stond zij ver boven. Arme Pieter! Hij had haar reed's op don troon gezet op de heilige plaats, waar een jonge man zijn eerste liefde bewaart, en de eerbied daarvoor was over hem geko men en maakte zijn tong onvast en zijn woorden onhandig, maar de poëzie, waar over Howard sprak, was in waarheid in hem hij beleefde het eeuwige tEema der dichters cn het. eenige-, wat hij vond, om te zeggen, was: „Ik ben blij, dat ik n vanavond onfmoet heb; toen ik den laatsten keer overstak; praatte een dronken zeeman steeds over do wormpjes in scheepsbeschuit. Toen kwam Betsy naar hen toe loopen. „Kijk", riep zij, op de bank springende en over den rand hangende, „daar is de pier van Flodmouth". Een vrouw pakte haar bij de jurk, en haar naar beneden trekkende, gaf zij haar verontwaardigd aan Sophie over. „Daar!" bromde zei; „je pa en ma moesten beter op je passen' „Ze zijn geen pa en ma!" riep Betsy met minachting. „O, nu, dan zullen ze het toch wel eens worden", zei de vrouw onverschillig. „Dank u wel", zei Sophie haastig. „Het was erg zorgeloos van mij. Dank u wel' „Erg vriendelijk van u", zei Pieter Nor ton. Maar het is vreemd de onver schillige woorden van die vrouw hadden zijn neiging tot liefde gemaakt de reine, zuivere liefde,, die een jonge man onbe wust gevoelt voor de vrouw, die hij tot "de moeder van zijn kinderen wil maken. „Nu, we zijn er weer!" zei mevrouw Bean, terwijl zij uit de kajuit kwam, van waar uit zij do redding van haar dochter niet had kunnen zien. „Zullen wij door de stad loopen om de markt te zien, of zul len wij trammen?" „Loopen!' riepen de kinderen, die te op gewonden waren, om hun vermoeidheid te gevoelen. „O, loopen graag", zei Pieter, ofschoon hij ook doodmoe geweest was, toen hij te Grimsby in den trein stapte. Het kleine gezelschap ging dus door do oudo straat, die van de rivier de stad in liep, en kwam spoedig op do markt, waar grooto massa's bcgeerige koopers zich ver drongen om de kramen, die vreemd verlicht werden door de naphtha-lichten, flikkerend tegen den naglans van den zonsondergang. Daarboven doemden do toren en de muren op van de oude kerk. De geest van de oudo 6tad scheen hier te dlwalen de oudo dingen, liefde en haat en honger, schenen dien avond zeer nabij. Pieter ging naar een wagen, om een tuil rozen te koopen, en acht-er zijn rug zag Sophie een meisje staan met vrcesclijke oogen onder haar wollen doek. Een paar schreden verder schreeuwde 'n man dronken vloeken. Heel dicht bij ging een gelukkige vtouw voorbij aan den arm van haar jongen echtgenoot. Een moeder en dochter kochten voor een kleinigheid bloemen, om hun achterkamertje mooi to maken voor den Zondag. Het was vreese- lijk. Het was schoon. Sophie voelde zich teruggestooten cn verheugd door het gevoel de menschheid nader te komen, zooals zij werkelijk iszij was als iemand, die altijd in een stad gewoond heeft, en nu voor het eerst de warme, vuile aarde aanraakt, van waar alles komt. Toen zag zij weer den blik in de oogen van het meisje. Dit was vreeselijk een afschuwelijke schadelijke paraeiet, die de aarde nooit had moeten voortbrengen. Haar klein, oud beursje, dat de zes gul den voor haar zomerhoed bevatte, had zij in haar zak, maar de verterende blik van het meisje trok het te voorschijn, hoewel Sophie ternauwernood wist hoe en waarom* „Hier," fluisterde zij, het geld in de hand van heb meisje stoppend. „Ga naar huis. Ga naar huis." „Sophie," riep mevrouw Bean verschrikt uit. „Jo hebt haar toch niet zes gulden ge geven zij verdient het volstrekt niet. Kom mco."- (Wordt vervolg(L|

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1