AGENDA VAN DE WEEK. UIT DE OMSTREKEN, BUITENLAND KUNST EN LETTEREN. Zaterdag: Stadszaal Feestavond met bal voor Her stellingsoorden van Handels- en Kantoor bedienden. S uur. Zondag: Nutsgebouw: Openb. cursusvergadering Communistische Partij. 11 uur. „Patrimonium^: Jeruel. Volkssamenkomst. Halfzeven. Schouwburg: Ned. Opera-ensemble „Car men". 8 uur. St&dszaalConcert Leidsche Concert- Ver. 2 uur. Stadszaal: Specialiteitengezelsohap. 8 uur. Maandaa: Nutsgebouw: Openb. verg. van „De Da geraad". 8 uur. Schouwburg: Tooneelvereeniging. „De Twee Weezen". 8 uur. Volkshuis: Voordrachtavond.. 8 uur. Dinsdag: „Amicitia": Lezing van M. Ramondt. S uur. „De Graanbeurs": Eerste apologetische avond. Halfnegen. „Phebe": Jeruel. Brjbelbespreking en Bid stond. S uur. Stadszaal (fqyer): Concert S. v. Leeu wen en Rosa Spier. 8 uur. Woensdag: 'AcademiegebouwVrouwenver. ter Bev. van Theol. Kennis. Cursus prof. dr. K. H. Roessingh. Halfvier. Volkshuis: Cursus voor Huisvrouwen. 8 uur. Woerden: Najaarsmarkt voor vee en paarden. Donderdag: Volkshuis: Letterkunde-cursus. Kwartier voor 8 uur. Vrijdag: Schouwburg: Concert Ilona Durigo. S uur, Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop- en Variété-theater'1 Oranjegracht- Dagelijks te 8 uur 's Woens dags en 's Zaterdags matinee 2 en 5 uur. „Luxor-Theater", StationswegBios coop- en Yariété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags eai 's Zaterdags matinée te 2 uur. Rapenburg 81Tentoonstelling Leidsche Kunst-club „De Sphinx". Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Op 9, 10 en 11 November ruiterfeesten te;i bate van het sanatorium fonds „Ons Be- long" in de manége der. Doelenkazerne. Haiiacht Den Haag, „Scala": „Heb je al ge vlogen V 3 uur. L)e dienst des avonds na acht uren en Aes nachts voor spoedeischende hulp wordt tot en met 7 November, waargenomen door de apotheken van D. J. van Driesuiu, Mare 76, tel. 403, en firma Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502. heeren Dojes, Schuiringa, Tovinga Hop man, Boel en Koster en verder „Juli 1918— Febr. 1920." Aan de keerzijde de woorden „Geslagen ter gelegenheid van do opening door Hare Majesteit de Koningin op 5 November 1920. X>3 nieuwe Duurtewet. Naar „De Tel." verneemt, ZuHen in het ontwerp der nieuwe duurtewet geen artikelen meer voorkomen omtrent net onderzoek naar bestaands contracten en hun event-ee.e wij ziging oi vernietiging. Daardoor is auto matisch het tweede bezwaar legen h:t éer- ate ontwerp te-niet gedaan, dat ook 1 oen- contracten onder de wet moe en vallen. De Centrale Duurteraad blijft echter ge handhaafd en krijgt en erende bevoegd heid; ze zal zich sub-commissies kuunen assumeeren en zich een oordeel over kost en verkoopprijzen kunnen vormen, die even tueel kunnen leiden tot het vaststellen van standaard- of normaolprijz:n. Vooral in gevallen van in-beslag-neming krachtens de Distributie wet zal de kermis van kostprijzen van groote be teekenis zjn, terwijl men tevens een grondslag heeft voor de beoordee.ing van prijs-opdr.jving door kartels en trusts. Voor zoover geen bijzon dere belangen worden geschaad, zal de publicatie zooveel mogelijk Worden betracht. Het blad verneemt ook, dat er m de Duurce-commissie, welker rapport thans ge reed is, een strooming was tegen ein nieu we duurte-wet, omdat men haar thans on- noodig acht, zoowel wegens de ontwikkeling der wereldmarkt-conjuctuur, a s wegens de stabiliteit, die in het algemeen reeds ver kregen is tusschen inkomens en prijsniveau. Men kan uit een ander afleiden, dat de nieuwe wet hoofdzakelijk bedoeld om naast de directe kennis van het economische le ven, die o.a. de statistiek op de voortbren ging en het verbruik verschaft, door stu die van verschillende bedrijven en d^ prijs vorming. een algemeen inzicht in het eco nomische leven van ons land te verkrijgen. Een weergevonden circulaire. Op de Rotterdamsche secretarie Ï6 een circulaire van Gedeputeerden van 27 Juli van onder oudere papieren voor den dag gekomen. In deze circulaire doen 'Gedepu teerden mededeeling van de houding, die in zake „bestemming van de uitkeering uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting", bij beoordceling van desbetreffende Raads besluiten door hen zal worden aangeno men. Heo standpunt komt hierop neer, dat, waar Gedeputeerden in de crisisjaren als regel hebben gesteld, dat van de crisis RECLAME. 12028 :£>e Pelikaan dïe"*t wonder wrochtte,- Verdient gewis 't legioen Van eer.' Waarop Neerland's fabrikaat zep^ trotscb ts: Het doosje ErdaK" PRIJS 30 CENT PER GROOTE DOOS. uitgaven 1/10 op den gewonen dienst ge dekt behoorde te worden, een gelijk ge deelte der uitkeering nu ook ten bate van den gewonen dienst der jaren 1920 en 1921 mag komen. Is echter over de jaren 1917 en 1918 meer dan 1/10 der crisislasten, waaronder begrepen zoowel uitgaven als derving van inkomsten, ten lasto van den gewonen dienst) gekomen, dan mag nu een gelijk gedeelte van de uitkeering besteed worden tot dekking van gewone uitgaven. Voorts bevat de circulaire dan nog enkele opmerkingen omtrent de wijze, waarop zal zijn te handelen met het deel der uitkee ring, hetwelk niet aan den ge.wonen dienst ten goede komt. Door den Raad van Rotterdam werd in zijn zitting van 14 October 1920 besloten om het geherte nog* resteerende bedrag der uitkeering uit» de oorlogswinstbelasting over een bedrag van f 4,954.000 was in principe reeds in 1919 en over een bedrag van- f 384,013,S61/2 reeds op 7 September 1920 ten bate van den gewonen dienst be schikt onder d gewone ontvangsten op te nemen. Dit Raadsbesluit zou wellicht geheel an ders zijn geweest, wanneer men toen keii- nis had kunnen nemen van de zoek ge raakte circulaire. In de commissie voor de financien zijn nu twee stroomingen. De een wil de reeds op 12% van het inkomen ingevulde belas tingbiljetten verhoogen of verzenden met de mededeeling, dat wellicht later nog meer zal worden geheven. De ander wil eerst afwachten, wat Gedeputeerden doen. De meerderheid van het College van B. en W. is het daarmee eens, wat dus betee- kent, dat nog in de lucht hangt of de bur gerij dit jaar nogmaals verblijd zal worden met een extra aanslag. Uitvoer van kaas zonder Rijksmerk. De Vereeniging. var Zuivelfabrikanten in Nederland heeft in. de ervaringen, die in de practijk met het kaasm'erk zijn opgedaan (het loslaten van merken op de kaas en het geheel of gedeeltelijk tenietgaan er van op oudo kaas) aanleiding gevonden om aan de Minister van Landbouw te verzoéken, een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek te doen instellen naar de practïsche bezwaren, waarmede de gebruikers van hst kaasmerk te kampen hebben, en opdracht te geven tot het opsporen van de verbeteringen, welke in het merk kunnen worden aange bracht. Zoolang deze verbeteringen echter nog niet zijn aangebracht, komt het adr. voor, dat in. gevallen, waarin onder controle staancJe bedrijven, die op zorgvuldige wijze do merken gebruiken, in hun eigen product kazen hebben, waarvan het merk geheel of gedeeltelijk is verdwenen of geheel of ge deeltelijk onleesbaar is geworden, er aan leiding bestaat om hun vergunning tot uit voer van die kazen te verleenen, indien clszo door hun vorm, soort of kwaliteit in eenigszins belangrijke mate ongeschikt zijn voor verkoop in Nederland. Dcor een en ander ter 'beoordeeling te laten van de Rijkszuivelinspectie of van cle kaascoatrole- stations, of van de/.o beide lichamen in ge- zamel ijk overleg, wordt voldoende zeker heid verkregen, met een dergelijke uitzon deringsmaatregel niet za! worden toegepast op een wijze, die aan de goede werking ran de kaascontrole afbreuk doet. De drooglegging der Zuiderzee- De Zuiderzee-Raad heeft het bestuur van de Nederlandjoche Vereeniging van Ge zagvoerders bij de Binnenvaart verzocht zijn meaning te kennen te geven omtrent hetgeen kan en moet gedaan worden vooi de visschers van de Zuiderzee, die ten ge volge van de drooglegging der Zuiderzco gedwongen worden een ander beroep te kiezen en lust gevoelen bij de binnenvaart opgeleid of overgeplaatst te worden. In een zeer uitvoerig schrijven aan den Zuiderzee-Raad zet het bestuur van ge noemde Vereeniging de wijze uiteen, waar op het opkomend geslacht, de jonge man nen van IS tot 25 jaar, en de ouderen kunnen worden opgeleid voor de binnen scheepvaart. Naast de bestaande schip pers vakscholen zijn schoolschepen noodig, op welke den jongens onder goede leiding de eerste beginselen, zoowel practisch als theo retisch, kunnen worden onderwezen. Zoo spoedig mogelijk worden zij volgens de re geling van de Nijverheidswet overgeplaatst op binnenvaartschepen. Voor voldoende toe zicht moet gezorgd worden. Voor de jonge mannen van 18 tot 25 jaar is het 't beste, dat zij zoo spoedig moge lijk de lessen volgen op de vakscholen. Zij moeten bovendien praktische oefeningen meemaken aan bdord van daarvoor bestem de oefensehepen. Ouderen, die als goed visscher vertrouwd zullen zijn met de vaart op een binnenschip, en die^financieel krach tig genoeg staan, moeten onder goede lei ding fn de gelegenheid worden gesteld aan boord van een vaartuig de verschillen de, havens en scheepvaarcentra te bezoeken. Bijzondere beteekenis wordt door het be stuur der Nederlandsche Vereeniging voor de Binnenscheepvaart gehecht aan het kweeken van leerkrachten. Wordt in het tekort aan goéde leeraren niet spoedig voorzien, aldus wordt in het schrijven aan den Zuiderzee-Raad gezegd, dan is al het werk half werk. Het bestuur stelt zich de opleiding van leeraren aldus voor„Uit schippers- en visscherskringen wordt aan hen, die hun vak goed verstaan en daar voor geschikt zijn, gelegenheid gegeven, om zich te bekwamen voor practisch 1 eeraar. De aanstaande leeraren moeten eon cur sus volgen in een daarvoor ingericht insti tuut te Amsterdam en zouden op Rijkskos ten aldaar moeten verblijven. De bedoe ling is nl dat te Amsterdam een gebouw komt, waarin worden ondergebracht: de dagschool voor ^schipperskinderen, de schippersvakschool en de opleiding van leerkrachten, en daarmee samenwerkend de Arbeidsbeurs voor de Scheepvaart. Dit in stituut, vervolgt het schriiven, moet tof stand komen, wil men de Zuiderzeevissohers die naar de binnenvaart willen, behoorlijk bijstaan. De plannen zijn reeds lang in voorbereiding. Hoewel door den inspecteur van het M. O. den heer Van Alphen cie Veer in deze richting stappen ziin gedaan, zijn dit jaar de kosten voor dit instituut niet op de Staatsbegrooting geplaatst. lede ren dag wachten in deze zal zijn terugslag doen gevoelen op de opleiding van binnen schippers. maar zal de opleiding van de visschers in de eerste plaats ten zeerste schaden." Ten slotte worden het nut van oefensche pen, de arbeidsbemiddeling door de Ar beidsbeurs voor de Binnenscheepvaart en de te gebruiken leermiddelen in het schrij ven besproken. Bij circulaire deel en Ged. Staten van Zuid-Holland den gemeentebesturen mede, dat, daar de keuringsdiensten van 's-Gra- venhage, Leiden en Dordreeht spoedig ge reed zullen zijn. de Minister van Arbeid het gewenscht acht, vcor de gemeenten, welke behooren tot het keuringsgebied van deze drie gemeenten den datum, waarvoor de keuringsverordehingen aan hen ter goed keuring moeten worden aangeboden, te be palen op 1 Februaril921. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot in specteur van de volksgezondheid, in het bij zonder belast met de handhaving van de wet telijke bepalingen op de uitoefening van de artsenijbereidkuoistde Warenwet en met zakon, rakende de hygiëne van bodem, wa ter en luoht, de heeren: A. H. van de Velde, te Zaandam; dr. C. L- de Fouw, te Bloemen- daal; C- G- Baert, te Vlissingen; J. van Don gen, to Utrecht, en is, met ingang van den zelfden datum, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan dr. L. E. Goester. te VGra- venhage, als inspecteur van de volksgezond heid. Wijlen mej. de wed. D. v- d- Linden, overleden to Rhoon, heeft aan de Maatschap pij van Weldadigheid te Frederiksoord gele gateerd f 1000, vrij Van successierechten. Bij Kon- besluit! 1 dezer is. met in gang «rah 1 Januari, aan den directeur van liet postkantoor te Nijmegen, den heer J. J- M. Hermans, op zyn verzoek, als zoodanig eervol entslag verleend. B. en W. van Enschede stellen den Raad voor, te benoemen een directeur van den keuringsdienst van waren op een sala ris van f 5500 tot f 7000. De alfabetische voordracht voor deze benoeming luidt: dr. H. W. de Boer, directeur van den gem. keuringsdienst te Amersfoort, en dr. D. Mo) scheikundige, plaatsver. directeur van den gem keuringsdienst voor eet- en drink waren .te Utrecht. Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned-Herv. Gein- te Vol'lenlio.vo door ds- H. W. te Winkel, te Njjeliaske (Fr.) Do Minister van Landbouw maakt be kend, dat in het tijdvak van, Maandag 8 No vember tot en met Zondag 14 November gel dig zullen zijn dc bons no's. 57 en 58 van de Rijkssuikerkaart. Hot Dagelijks Bestuur van den A. ,N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin het sympathie betuigt? met het amendement door het lid dier Kamer ,den Heer jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn, voorgesteld op het voorstel tot wijziging van de Gemeentewet en de Wet op do Inkomstenbelasting 191"4 en met de daarbij gegeven toelichting, strekkende tot afschaffing van alle gemeen telijke tollen. Het voorloopig bestuur van de Ver eeniging van Raden ,van Arbeid heeft, voor de 16 dezer te houden algemeene vergade ring een concept-brief aan den Minister van Arbeid ontworpen, waarin verzocht wordt, het daarheen te leiden, dat in het belang van de geheele arbeidersklasse en in het belang van de richtige uitvoering van het geheele complex der arbeidere-verzekerings- wetten ten spoedigste tot invoering van de Ziektewet zal worden ovegegaan, en geen gevolg zal worden gegeven aan heb verlan gen van een kleine meerderheid in den Hoo- gen Raad van Arbeid. Het „Hbld." meldt, dat do Nederland sche regeering bij de „Norddeutsche Seeka- belwerke'' een order heeft geplaatst voor een kabel ter lengte van 1500 a 2000 zeemij len, welke zal dienen om -de eilanden in Ned. Indiië onderling telegrafisch te verbinden- De beide kabelschepen, waarover Duitsch.- land vroeger de beschikking had. zijn krach tens de vredesvoorwaarden aan de geallieer den uitgeleverd. Een van deze beiido kabel- schepen is voorloopig in het bezit gekomen van Engeland, het andere van Italië. Om trent de definitieve toewijzing zal thans worden beslist op de conferentie inzake de internationale kabels, die thans te Washing ton wordt gehouden. In deze onhstandïg'ho- den zal het leggen van de kabels geschieden door een tot kabelschip verbouwde groote Duitsche vrachtboot, die reeds in het begin van hot volgend jaar voor dit dool de reis naar Nod-Indië zal ondernemen. De gewone audiëntie van den Minister van Laud'bouw, Nijverheid en Handel zal Woensdag a.s. niet plaats hebben. AALSMEER. De groote vroeger roeds ver melde planternkeuring en -tentoonstelling alhier werd geopend door den voorzitter van do Vei- lingvereenigipg, den heer Jacob Alderdon, die in het bijzondér welkom heette den vice-voorzit- ter van de Nod. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, baron Van Pallandt van Roosen daal. Het tentoonstellingsgebouw is oen kind van die Maatschappij. Het is uit don boezem van de afdeeling Aalsmeer dier Maatschappij geboren. Dat cli't gebouw op deze luisterrijke wijze geopend wordt, stemt den Aalsmeerders tot groote dankbaarheid. Daarna werd de expo sitie geopend door voornoemden baron Van Pal- landt van Roosendaal te Velp. Do voorzitters van de jury-secties hebben do volgende eereprijzen toegekend: de medaille van de Koningin ontving de heer D. Baardse Dzn., voor zijn schitterende inzending Begonias; de medaille van de Koningin-Moe der werd toege kend aan de inzending Cyclamen van deü heer D. Spaargaren Mzn. en Zoon; de heer W. D. Kees sen Dzn., kréég de medaille van Prins Hen drik; de med. van de gemeente Aalsmeer ontving do wed. G. Tas en Zonen en die van jhr. Van Tets werd veroverd doop Md. Maartse. Ook bloeiende seringen zijn er. Aalsmeer, dat in ge wone tijden de bloemenwinkels in Petrograd, Mosköu, Riga, Londen en Parijs van deze po pulaire bloemen voorzag, laat ze ook hier zien. Er staan een aantal vazen gevuld. Het was bij de opening zóó vol, dat men slechts voetje voor voetje verder kon komen, niettegenstaande de muziek eon marsch speelde. Geheel Aalsmeer leeft mee. Van bijna ieder liui£ wappert do driekleur, ten teefeen, dat het derde veilingsgebouw hier is geopend. HILLEGOM. De heer T. S. Goslinga, voor zitter van don Raad van Arbeid te Leiden, heeft- gisteravond in een openbare vergadering ge sproken over de Invaliditeitswet on de Vrijwil lige oudcrdomsverzekeriiig. De heer Balvers, vertegenwoordiger dezer instelling ter plaatse opende de bijeenkomst. Er was veel belangstel ling voor dezo vergaderingNa de rede gestelde vragen werden beantwoord. WASSENAAR. Vrijdagmiddag wejrd de Langstraat in rep en roor gebracht, doordat een knecht van den bakker D. die ongenoegen met zijn baas had, met geweld wilde binnendringen. Hij sloeg daartoe allo ruiten van den winkel in. De politie maakte echter gauw eon einde aan j het relletje, door den driftige mede te nomen. Na~wat gekalmeerd te zijn, kon hij weder zijns weegs gaan. Concert Simon van Leeuwen- Hot programma voor het concent, dat dc violist Simon van Leeuwen a.s. Dinsdag avond in den Foyer van de Gehoorzaal zal geven» mot modewerking van de bekende 'harpiste Rcsa Spier, brengt Sonate F-dur op,- 8 van Grieg voor viool en piano, Fantai- sie op. 95 voor harp solo gevolgd door Fan- taisie op. 124 voor li amp en viool, van Saint- Saëns, vioolconcert d-raoll van Wieniawski en vioolsolo van Beethoven, K rei sier en Ilubay. Aan den vleugel: Maurice van IJzer. Revue „Wij Vliegen". Hefc revuegezelschap van Henri ter Hall zal hier van Vrijdag 19 tob en met Zondag 21 November in de Stadsgehoorzaal geven de alom goed ontvangen revue „Wij Vlie gen". Tentoonstelling te Geneve- Van 23 Dec. tot 25 Jan. zal te Geneve een tentoonstelling van schilder-, bealdhouw- en potbakkerskunst. enz. worden gehouden. Voor Nederland zit in het comité do heer van Doesburg, Haarlemmerstraat alhier, Rembrandt ontdekt- In een oude Engekehe collectie soluMc- rijen is een tot heden onbekende Rembrandt ontdekt, voorstellende Kruisiging"- Boekenveilingen. Dé firma Burgorsdijk en Niermans te Leiden opent dc rij barer veilingen möt eeue belang rijke verkooping van ongeveer 5000 nummers o a. uit de nalatenschappen van professor von Philippoorck te Wcenen, Mr. Sluis te 's-Her- tog-enbosch cn de doktoren Numan van Son, en Peereboom te Haarlem. Do catalogus beval werken op elk gebied: Ge schiedenis, Aardrijkskunde, Reizen, Rechtsge leerdheid, Economie, Godgeleerdheid, Wijsbe geerte, Kunst, Letterkunde, Geneeskunde, Na- tuurwetensohappen en aanverwante vakken. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Op 7 November, dus morgen, zal te San t-a Margentha, iu Noord-I talie, de bespre king tusschen Italië en Zuid-Slavë hervat worden over Eiume en de Adriatische Zee kwestie. Of men er nu in zal slagen eert modus vivendi t<^ vinden? Wij zijn nog scep tisch gestemd daaromtrent. Als een blij teeken voor verzoening heb ben wij destijds aangemerkt het manifest der professoren van Oxford, aan de Duit sche universiteiten, om dc betrekkingen wederom aan te knoopen. Tien Duitsche profssoren, leden va.n ,den Rijksdag te vens verklaren zich daartoe bereid. De wetenschappelijke arbeid moge het zijne er toe bijdragen, zoo zeggen zij, een geest van gerechtigheid, verzoeningsgezindheid en wederzijdsche internationale achting aan te kweeken,, zonder welken de weder opbouw der ineengestorte wereld onmoge lijk is. Trotzky is benoemd, tot opperconimissa- ris van het Zuid-front. Dat- wil dus zeggen dat de actie tegen Wrangel krachtig zal worden voortgezet. Tevens schijub hij zich echter tegen de Oekraïnsche troepen te wil len richten. De generaals Sawinkof cn Balakowitsj zetten op .eigen houtje in Wit-Rusland den strijd tegen de rooden nog voort. Dat het in Rusland een hel is, bewijst ook wel het volgend bericht: De leden der Berlijnsche vakvereenigings commissie, die een studiereis door sovjet- Rusland hebben gemaakt, zijn te Berlijn teruggekeerd. In een rapport verklaart de commissie, dat de nood onder de Russische bevolking verschrikkelijk en do toestand der indus trie troosteloos is. Zij waarschuwt de Duit sche arbeiders tegen emigratie naar Rus land. Een Engelsche generaal zal het voorri'Sjr- schap aanvaarden van de militaire contro le-commissie in Turkije, een Franschraau dat der finantieele commissie, een Italiaan dat der spoorwegcommissie. Schoon ver deeld. BELGIE, In de kabinetscrisis nog geen oplossing. De Broqueville mag men echter geheel als uitgeschakeld beschouwen, te meer, waar in de affaire met Coppée gebleken moet zijn, dat de door den ex-minister overgelegde stukken niet echt zijn, afschriften van ver brande ententiscbe documenten. DUITSCHLAND. 9 Nov. a.s., den dag der revolutie, willen alle socialisten als een f.e t ag zien beschouwd. De meerderheidjsoc.alis.en wil len de vitale bedrijven ee»it:r doen door werken. In den Rijksdag, die de begrooting ia eerste lezing lieert afgedaan, worden nog volgende mededee ingen gedaan: Het aantal Duitschers, dïff. zich nog in Russische g.v-ngen;ci.ap bevindt, wordt op rona 12,0dO geschat. Er bertaat gegronde hoop, dat, op een zeer klein annta. na, alle Dnitschers vóór den winter uit S.b.rië zullen zjjn teruggekeerd. Omtrent de kweslié van dc levering van melkvee aan de entente wordt verklaard, dat het aantal van 810.000 melkkoeién slechts den eisch weergeeft, die door de in aanmerking komende eniente-n.ogendhe- den inderdaad als schadevergoeding werd aangegeven, Een eisch tot levering van deze koeien is tot nu toe niet gesteld. Wel werd dc Duitsche regeering gevraagd, wat zjj van dezen eisch tot schadevergoeding denkt. De Duitsche regeering heeft verklaard, dat met het oog op de thans in Duitschhud heerschende toestanden de levering van een zoo groot aantal melkkoeien on moge lij'c is. Hierop is tot nu toe van de entente geen antwoord ontvangen. Volgens een officieele mededeeling van het Pruisische bureau voor statistiek, is de oppervlakte van het land, waarop aard appelen worden verbouwd van 1.344.091 H A in 1919 gestegen tot 1,635.390 H.A. in 1920. In ai.c deelen van het land is deze toeneming te constateeren. De graanoogst is dit jaar per H A. met 14.1 dubbele centenaar (100 K.G.) ver meerderd. De totale graanoogst overtrof dien van 1919 met 37,13 procent De ge- liee;e graanopbrengst in Prui.en steeg van: 149,044,032 dubbele centenaars in 1919 Ut 204,359,465 dubbele centenaars in 1920. In het Roergebied is een stggende op winding over de gebrekkige voorziening met aardappelen merkbaar. De geringe aanvoer wordt geweten aan te weinig beschikbare wagons. ,De bond van christe ijke mijnwer kers heeft thans de rrjksregeerïng te eg-a- üisch gewezen op het gevaar van een ernstige storing in het mijnbedrijf, als de toestand zoo blijft. ENGELAND. Naar aaivleiidijjLg vam een verklaring door Lord Milner m hét Hoogerhuis afgelegd, heeft do Egyptische de-legatie haar vertrek weer uit gesteld en zal vermoedelijk een nieuwe conferen tie met Milner plaats hebben. Van Ierland weer do normale moord-borichton De gemeenteraad van Cork koos met algemeene 6temmen den waarnemend lord-major O'Calla- chan tot lord-mayor iu plaats van wijlen Mc. Swiney. O'Callaohan, dio de benoeming aan- vaardde, zeide dat de strijd zou worden voort gezet, totdal zich het graf had gesloten over den laatsten republikein te Cork. In enkele mijndislrioten is hel tot ongeregeld heden gekomciu, zoodat -de politie moest ingrij pen en in een paar districten staakt nog 80 'pet. OOSTENRIJK. Het schijnt vast te staan, dat de Ween sche president van politie Schober de nieuwe rijkskanselier zal worden. Schober behoort

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2