LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 5 November 1920. öffieieele Kennisgeving STADSN3EUWS BINNENLAND Het voornaamste nieuws van heden. Herziening der Gemeentewet PRIJS DER ADYERTENTIEN: 80 Ots. r,''ge!. Des Zaterdags 40 Ots. p«r regel. Kleine adTertentiën Woensdag ,75 Cts., Zaterdag f 1.— bij ten maximum aantal woorden ran 30. Incasso volgens post- reoht. Voor eventueole opzending vao brieven J0 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden p. 3 mud. f2.50, p. week f 0.19 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Fronoo per post n 2.90 Nummer 18613. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVEP.KOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen, Zaterdag, aan de gemeentelijke Vischwin- kels, Vischmarkt en Stadshulpwerf, ver krijgbaar is VERSCHE HARING a f 0,14, SCHELVISCH n f 0.17, GROOTERE SCHELVISCH a f 0.30, GRAUWE POON a f 0,20, en SCHOL a f 0.20 en f 0.24 per pond. W. PERA, Woth. loco-Burgemeester. Leiden, 5 November 1920. Dr. Gerard Brem ore.' den R.-K. godsdienst. Gisteravond hield de afdeohng Leiden van de Vereeniging „Do Middaghoogte" wederom een openbare vergadering, waarin als spreker op trad dr. Gerard Brom, met het onderwerp: „Het R.-K. geloof handhaaft den godsdienst als een innerlijk beloven." De vergadering was niet zoo druk bezocht als de meeste dezer bijeenkomsten. Er zullen onge veer een driehonderd menschen tegenwoordig geweest zijn. Do vergadering werd bij afwezigheid van den voorzitter, ds. Boissovain, met een kort inlei dend woord door ds. Nauta geopend, waarna dezo het woord gaf aan den spreker, die aan ving met den indruk te schetsen, dien de bui tenwereld van de Katholieke Kerk en het Ka tholieke geloof ontvangt. Dezo is die van uiter lijkheid en van oppervlakkigheid. Dit is de Kerk onrecht aandoen. Wie dieper doordringt, vindt ook don binnenkant en er is, volgens sproen onverbrekelijk vcrba'cd tusöchcn het uiterlijk en het inwendige van dit geloof. Wanneer wij louter ziol waren, konden wij alleen oen geestelijker, godsdienst hebben; nu wij deels stoffelijke en deels geestelijke wezens zijn. vallen uiterlijkheid en innerlijkheid in den godsdienst samen. Verder is do mensch niet enkel individu, hij is ook deel van de gemeenschap, en daarom kan de godsdienst ook niet enkel privaatzaak zijn en moet deze zich ook in het sociale leven Uiten. De drieenheid. Vader. Zoon en Heilige Geest, drukt het groote mysterie van don godsdienst uit en verklaart hot samengaan, de eenheid van uiterlijkheid cn innerlijkheid. Christus, do god- mensoh, predikt rëods de eenheid van geest en stof. Het misverstand omtront de Katholieke Kerk komt dan ook hieruit voort, dat men (e veel naar oen dor kanten uitziet. De Kerk blijft een geestelijk lichaam, door alle stoffelijke vormen gehuld; noem, den gods dienst los maken van de stof, zou zijn dezen los te maken van hot schepsel. Is God de Heer van ziel en lichaam, dan is cerodicnst des menschen plicht. Het vleesdh ge worden Woord is do kern van het Katholiek geloof. Wij zien Christus ons steeds tot Zich trekken. Laat de kinderkens tot Mij komen, zeide de Heiland, toen do groeten hem voorbijgingen. En zoo kunnen de boeren, do prolètaron en de analphaien in dezo kerk bevrediging vinden, omdat de stof er htt geestelijke vermag uit to beelden. Uit de Heilige Schriften en uü het leven der Heiligen toonde spreker verder aan, dat de mensch cn de gemeenschap hot uiterlijke niet missen, al is het geestelijke alleen hel wezenlijke in den godsdienst. Spr. neemt hc-t woord van Jezus: God ia Geest en wio hem aanbidden, moeten hem aan bidden in geest en in waarheid", in zijn vollen omvang voor zijn rekening; doch hij plaatst eon anderen tekst uit het Joliannescvangelie er naast, waarin Jezus in den mond wordt gelegd: „Ik bon de Waarheid"; dat is geen symbool, maar werkelijkheid. En die werkelijkheid heeft de Katli Kerk uitgebeeld in het altaar, als voort zetting van het kruis. Hierna word een korte pauze gehouden, waar na spr. in een schoon en fijngestyleord betoog zijn apologie voor de Katholieke Kerk, d.i. voor 6proker de universeele Kerk, voortzette. De vormen van de Kerk zijn vol inhoud, zoo als de woorden van het cvangelio vol van Hei ligen Gonst zijn. Komt do toewijding van do gcloovigo niot uit iii de versiering van hun kerken? zeide spr. Immers, waar uw schat is, daar is uw hart. Wordt dio toewijding niet aan kerken besteed, waaraan- dan? Do steden zeggen het ons in hun profane, soms pervorso uitingen van kunst en sohoon- heidsuitbeelding. Onuitputtelijk is do symboliek van do kerk. Het eenvoudig kruistoeken kan de eenvoudigste begrijpen, maar ook de meest diepzinnige denker kan er de hoogc betcekenis niet van vertolken. Spr. noemde Katholieke symbolen, din de geheelo historie van hel menschenleven eiken dag vertolken. Spr. ging vervolgens den dienst der R.-K Kerk na, schetste op tcodero wijze het Katholiek gebod, waarvan dc oningewijde sleohts den rozenkrans kent. al begrijpt hij er 'do bclookénis niet van, de biecht, dio, spr. er kende liet. geen waarde heeft, zonder waarach tig berouw, de II. Mis, welke hij noemde een „bij Christus persoonlijk op bezoek komen", en de II. Communie, waar bij dc grootste uiter lijkheid tevens beteekent de diepslo innerlijk heid. Do heer Brom besloot zijn apologie, die met de grootste aandacht werd govolgd, met een opwekking tol do niet-Katholieken, om te trach ten door de uiterlijkheden van de Kerk heen do diepo beteekenis van haar innerlijk wezen te lcorèh kennen. Aan do gelegenheid om vragen te stellen of met den spreker van gedachten te wisselen na men oen drietal personen deel, n.I. de heeren Jonk, lid der „Middaghoogte", W. Prins, me disch student alhier, en Akkerman, die namens do vereeniging „Dc Dageraad" zeide te spreken. Do heer Jonk vroeg of spr. ook lid van deVer- eoniging „Do Middaghoogte was, cn zoo neen, wat hij vermoedde, of dezo lezing wel in het kader dezer Vereeniging paste. Immers, dezo be oogt het goed recht te bepleiten van den gods dienst in het algemeen en niet de propaganda voor een bepaalden vorm van godsdienst, zooals vanavond is geschied. Hij wilde dezo vraag nador in de Vereeniging zelf uitgemaakt zien. De heer Prins stelde een aantal vragen. Is niet het uiterlijke van do R.-K. Kerk een groot gevaar, dat het innerlijko wordt vergeten? Is niei de plicht om ter kerk te gaaü, reeds ver uiterlijken van den godsdienst? Is het afbeelden van God niet oen boswijs, dat liöt innerlijk leven met God ontbreekt? Als Christus bij spr. de Waarheid is, waarom heeft hij dan nog den Paus noodig? Voor twee Katholieken koslerd spr groote waar- deerong voor Thomas a Kcmpis, die echter leer de, dat er tussohen God en mensoh niemand noodig is als bemiddelaar en voor Guido Gezelle, die ook zelf overal en in alles God ziet, doch daarom door de Kerk is miskend en achteruit gezet. Do heer Akkerman stelde dc R.-K. Kerk voor als hot lichaam, dat de vrijo gedachte altijd beeft tegenhouden en daarvoor voor de groot ste gruweldaden niet is teruggedeinsd, niot al leen in de Middeleeuwen, maar ook nog in onzen tijd, getuige de ter dood veroordeeling van den Spaanschen vrijdenker Franciscus Ferrer. De opponenten werden uitvoorig door den spreker beantwoord, waarna de Voorzitter tegen halftwaalf de vergadering sloot, mot een speciale opwekking tot de Katholieken om ook te ko men op vergaderingen van „De Middaghoogte", wanneer een spreker van Protestantsche rich ting het goed recht van liet Protestantisme be pleit. Gisteravond werd, onder leiding van ds. Mr J. Punselie, pred. bij de Ned.-Herv. Gum alhier, een licks- lichtbec-iden ver toond aan de bezoekers van het Chr. Mili taire Tehuis aan den Mórschwegvoor stellende de Gelijkenissen des Heeren naar H l urncw. De verklaring der beelden bestond in het voorlezen van de gelijkenissen zelven, dopr ds. Punselie. De heer A. van Borselen verleende zijn hulp bij de vertooning, terwijl mej. De Sau- vage en de heer G. van Wijk enkele liede ren zongen. Het geheel was treffend schoon, en maakte op de talrijke bezoekers, militairen en leerlingen vao. de Kweekschool voor Zeevaart, diepen indruk. Een der bestuursleden bracht aan het einde dank aan ds. Punselie en zijn mede werkers voor hetgeen zij te genieten hadden gegeven. De handelsreizigersver. „Eendracht" en de bond van handels- cn kantoorbe dienden „Mercurius" houden morgen een bloemendag ten bate van herstellingsoorden voor handelsreizigers en handels- en kan toorbedienden. Zij verwachten van dezen dag, evenals het vorig jaar, groot succes Behalve den- steun van gevers behoeft dó commissie, die dezen dag organiseert, nog een anderen en dat zijn jongelui, die bereid zijn de paars-groene bloempjes aan den man of de vrouw te brengen. Over deze medehelpers beschikt de commissie nog niet voldoende. Jongelui en dames, die hun -vrijen tijd' (ook s midags) besteden willen aan een zeer goed doel, kunnen zich morgen in „Zomerzorg" aanmelden. Daar kunnen rij den geheelen dag terecht, om de te verlcoopen bloempjes" in ontvangst te netrien. Zij verrichten daarmede een goed werk en vele zieken cn herstellenden zullen hun dankbaar wezen. Mej S. Lafeber, alhier, is te Amster dam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. De Raad van Kampen heeft benoemd tot lecraar in de staatsinrichting cn staat huishoudkunde .aan de H B. S. en de avondschool voor handwerkslieden en voor bandels- en kantoorbedienden drs. J. Klomp, alhier. Thans is men bezig met het plaatsen van wachthuisjes voor de reizigers, die van het derde perron aan het spoorstation ge bruik moeten maken. Gisternamiddag te vier uren ongeveer had aan het Utrechtsche Jaagpad een on geval plaats, dat, hoewel het zich zeer ern stig liet aanzien, betrekkelijk nog al goed is afgeloopen. In dc werkplaats der tim merfabriek van de heeren Alberts en De Jong, aldaar, zou de 21-jarige N. van der Keur, wonende in het Jan-Paulus-hof, een kachel plaatsen. De pijp daarvan moest door het dak aangebracht worden. Terwijl de werkman zich daarvoor op het dale had begeven, viel hij door een raam van een hoogte van vier en een halven Meter op den steencn vloer en verkreeg eenige ver wondingen en een buil aan bet hoofd; ook klaagde, hij over hoofdpijn. De man, die goed bij zijn bewustzijn was gebleven, werd voorloopg door een politie-agent ver bonden en vervolgens per politie-braneard naar het Academisch Ziekenhuis gebracht Vandaag was de toestand bevredigend. Gisternamiddag te kwart voor vijven ongeveer ontstond e» in een kelder van sigarenmagazijn van den heer F. H. A. Mayer een begini van brand. Deze kelder was tot eest ingericht, om er sigaren te drogen. Ruim 7000 sigaren stonden daar to drogen, terwijl in den kelder een kachel brandde. De sigaren waren, op welke wij ze dan ook, in brand geraakt en weldra stond het vertrek geheel vol rook. Door het vlug optreden van de politie en de brandweer wist men den brand door twee slangen op de waterleiding en met behulp van twee snelblusch-apparaten tot den kelder te beperken. De weesburgers kwamen ook nog met hun spuit aan, doch behoefden geen water te geven. De schade die vrij aanzienlijk is, wordt door verze kering gedekt. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Wiener Operette. „Der Soldat der Marie", een weinig aan trekkelijke titel voor een werkelijk aardige en levendige operette. Waarom deze niet den naam gegeven van den hoofdpersoon „Frinz Schmetteriing"? Allicht, -dat deze naam meer aantrekkingskracht op het pu bliek uitoefent. De Wiener Operette heeft zich niet laten beïnvloeden door het weinige pub.iek en heeft met animo gespeeld. Niet gezongen, want goede zangstemmen waren niet te ont dekken; dat is jammer genoeg, omdat Leo Ascker in vlotte wals- en andere melodieën pittige muziek hééft neergelegd. Zelfs boven het dun bezet;e orkestje (klavier, twee violen en een bas), onder aanvoering van dirigent, levens pianist, Ben Geysel, konden de zang stemmen niet dan met eenige moeite uit komen. Als spreekstemmen klonken zij dui delijk en klankvol; maar in een opcre.te wil men den zing hooren. Goede speelkrac.'iten bezit de Wiener Operette zeker allereesfc in de dames, Franzi, Connert en Finke als Marie. Maria en Mariet, die zich eerst als dochters van den Hoftanzer Mumme en later afs herbergierster, als mondaine, en als tanzerin voorste len en met elkaar, zuo- we' als ieder afzonderlijke, sierlijk en gra cieus dansten en zongen. Prinz Kurt (Erich Lerdil), tegelijk Marie's Soldat, speculeert met zijn dubbele, goed volgehouden rol op de weinige intelligen tie van de familie Mumme, die hem niet herkent. Heel goed was ook het spef van Bursc.iie Hans Wonneberger (Brönner) en van Papa en Mama Mumme (Jordan en Hanzi Klein). Het publiek heeft menigmaal smakelijk gelachen om het grappige der operette; het is jammer en niet noodig. dat de Wiener Operette'de grappige g:zegdcn aandikt bijv. i do karnemelkszeep werd veel te veel ge- bruikt. De opvoering van „Marie's Soldat" heeft 1 wei succes gehad. Na aardige coupletten, i werd herhaaldelijk bij open doe.' levendig toegejuicht en werden de vertooners terag- I geroepen. I Kosiumes en kapwerk waren keurig in orde. Pensioenregeling voor de ambtenaren en hun weduwen en weezen. Ingediend is het- wetsontwerp tot pen sioenregeling voo: de ambtenaren en hua weduwen en wcezen. Blijkens de Memorie van Toelichting is het wetsontwerp, de dooi de Staatscommissie ontworpen regeling, ©enigszins gewijzigd en aangevuld. De wijzigingen cn aanvullingen zijn o.a. de volgende: Het beheer van het pensioenfonds is op gedragen aan den Pensioenraad. De verplichting van het Rijk, de provin cie, enz. tot bijdragen voor het ambtenaars weduwen- en weezenpensioen is uitgebreid in dien zin, dat ook over de pensioengrond slagen der vrouwelijke ambtenaren gecon tribueerd moet worden. Verschillende nieuwe categorieën pen sioengerechtigden zijn toegevoegd. Toegevoegd is een benaling, welke voor de ambtenaren in het algemeen de waarde in geld van het «-;enot van vrij wonen vast stelt. Uit art 43 is vervallen het ongeschikt heidspensioen onder lid e. Diensttijd vóór 1901 aan een bijzondere school voor hoogcr onderwijs is onder be paalde voorgaarden geldig verklaard voor pensioen Eenige uitbreiding is gegeven aa nde h palingen omtrent het voor pensioen dubbel tellen van Indischen diensttijd. De beperking van het gelijktijdig genot van twee cf meer pensioenen is vervallen. Opgenomen zijn eenige nieuwe overgangs bepalingen, waarvan er twee aan de wet eenige terugwerkende kracht verleenen, en waarvan twee ander in gevallen, waarin voor een ambtenaar het pensienrecht on der de werking van deze wet lager is dan het bedrag, dat hij aan pensioen zou heb ben ontvangen, wanneer hij onmiddellijk vóór haar in-werking-treden ware gepen- stonnecid, den belanghebbende het genot van het hoogere pensioenbedrag verzeke ren. Een rieuw artikel doet aan gepension- neeren, die op het tijdstip van in-werking- tred(n van deze wet bij een, hun krachtens een wet. in zake sociale verzekering toege kende rente of uitkeering hun volle pen sioen genieten, dit genot behouden. Nieuw zijn ook voorschriften omtrent krachtens bestaande pensioenwetten verkre gen pensioensgrondslagen, die hooger zijn dan de wedden. Ter toelichting van de wijzigingen wordt o.a. nog gezegd: Het wetsontwerp wil de bijdrage van het Rijk, de provincie, enz. voor het wedu wen- en weezenpensioen berekend zien ook over de pensioensgrondslagen cfer in hun dienst zijnde vrouwelijke ambtenaren. Deze uitbreiding van de contributieEef- fing het mogelijk het weduwen- en weezen pensioen te verhoogen. Volgens nadere be rekeningen kunnen bij een heffing van 6£ percent van de pensioensgrondslagen van alle ambtenaren het weduwen- en weezen pensioen 50, respectievelijk 10 of 20 per cent van den laatsten pensioensgrondslag van den overleden echtgenoot of vader be dragen. De correspondeerendc cijfers, voorge steld door de Staatscommissie 40 percent voor het weduwenpensioen en 7h en 12lper- cent voor het weezenpensioen zijn vrij belangrijk lager. De Regeering ziet in niet door invaliditeit veroorzaakte ongeschiktheid voor verdere ambtsvervulling geen grond voor toeken ning van pensioen. De pensioensbijdragen voor de onderwij zers bij het gewoon en uitgebreid openbaar lager onderwijs, wier wedden op grond van de artt. 58—60 van de Lager-Onderwijs- wet uit de Staatskas aan de gemeenten worden vergoed, moet het Rijk aan het fends betalen. Van de contributies voor het onderwij zend personeel bij het gewoon en uitgebreid lager onderwijs behooren alleen die, ver schuldigd door onderwijzers, wier wedden niet, op grond van art. 97 der L. O. wet 1920, uit de schatkit. aan de schoolbesturen worden vergoed, door deze aan het Rijk te worden terugbetaald. Maximumprijzen van turf. D'o Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de navolgende circulaire ge richt Na de in-werking-trecling van mijn be schikking van 23 September j.l., kwamen van verschillende zijden bezwaren, in tegen de daarbij vastgestelde maximum klein handelsprijzen voor turf, terwijl inmiddels de vrachten met 30 pet. werden verhoogd, zoodab een herziening wenschelijk en bil lijk was. Het onderzoek dier ingebrachte bezwaren, de behoefte, die gevoeld werd aan het op nemen in de prijsregeling van meer soorten turf, en do voor sommige streken gebleken onjuistheid der vastgestelde prijzen, hier iets te hoog, elders weder te laag, heeft mij er toe gebracht een nieuwe regeling te doen ontwerpen, waarbij met het vorenstaande rekening werd gehouden. Do Minister heeft vastgesteld als maxi mum kleinhanablprijzen voor den verkoop van turf voor-Zuid-Holland Korte Friesche turf, 1ste soort, maximumprijzen per 100 st. afgehaald van schip f l."38,van pakhuis f 1.58; dito 2de soort resp. f 1.34 en f 1.53; dito 3de soort resp. f 1 20 en f 1.3Slange Friesche turf, 1ste soort, resp. f 1.63 en f 1.86 dito 2do soort resp. f 1.58 en f 1.80; lango losse turf (kaverstroo), 1ste soort, resp. f 1.62 en f 1.86 dito 2de soort resp. f 1.52 en f 1.74machinale lango turf resp. f 2.36 en f 2.70Drentsche baggerturf (bag- gerbl.), lsto soort, resp. f 1.61 en f 1.85 dito 2de soort resp. f 1.57 en f 1.79 ;'Noord- hollandsche turf, 1ste soort, resp. f 1.63 en f 1.86; dito 2e soort resp. f 1.52 en f 1.74; luchtballen resp. f 1.07 en f 1.22; bakkers- turf, lete soort, resp. f 3.60 en f 1.82dito 2de soort resp f 1.56 en f 1.78. Na een vergelijkend onderzoek, waar voor zich 60 candidaten hadden aangemeld, zijn aanvankelijk voor een proefjaar benoemd tot klerk ter prov griffie van Zuid-Holland de heeren H Alter, in ,Den Haag, tijdelijk schrijver aan het Departe ment van Oorlog, en M. C. van Keule al daar, schrijver op jaarloon bij den Raad van Toezicht (Spoorwegdiensten) en is be vorderd tot klerk mej. T. G. Koopman, tbans schrijfster eerste klasse. De Minister van Landbouw heeft, meldt „Het N. v. d. D.", de verschillende landbouworganisaties uitgonoodigd tot een bijeenkomst op 13 November a s. in het De partementsgebouw ton einde verdter met de voormannen te overleggen op welke wijze het nieuwe instituut de Landbouwraad kan worden opgetrokken. Het is zegt het blad de vaste wil van den Minister een Landbouwraad t-e stichten, die aan de R-egeering desgevraagd adviezen geeft en ook zelfstandig met voor- stollen tot de regeering komt. Mocht het hoofdbestuur van een .enkele provinciale landbouwmaatschappij geen deel wenschen te nemen aan dozen nieuwen arbeid, dan zal de Minister da individueele landbouwers van zoo'n gewest gelegenheid geven zelf een vertegenwoordiger aan te wijzen. Het is de be>doe,ling van den Minister, dat de Landbouwraad zich volkomen zelf standig zal otganiseeren en zelf zijn werk methode zal bepalen. De geheel© landbouw dient zich in den Landbouwraad to kunnen uitspreken. Tweetal bij de Gcref. Kerken to Rot te rdcunds. J. G. Kunst, te Arnhem, en ds. G. R. Kuijper, te Haarlem. De Raad van Zaandam heeft besloten een leening tot een bedrag van f 2,500,000 aan te gaan, tegen een rente van ten hoog ste 7 pet. en tot den hoogst mogelijkein koers. De aflossing zal geschieden in ten hoogste 30 jaar. Ged. Staten van Overijsel hebben met- goedgekeurd het Raadsbesluit der gemeente Lonnokor, d.d. 14 Mei jl., waarbij aan een onderwijzeres ongevraagd eervol ontslag is verleend wegens huwelijk. In de vergadering van burgemeesters en eeeretarissen in cDc provincie Friesland BINNENLAND. Rapport der Commissie tot herziening der Grondwet. Herziening van de Gemeentewet. Pensioenregeling voor de ambtenaren en huil weduwen en weezen. Be Tweede Kamer behandelt de forensen-be-J lasting. Maximum-prijzen van turf. BUITENLAND. Duitschland, Oostenrijk en de andere centra*» len vragen toelating tot den Volkenbond. Oproep der Duitsche technici. In de Engeische mijnen is het werk gedeelte-» lijk hervat De Engeische gevangenen te Bakoe zullen in vrijheid worden gesteld. De kwestie der Japanners in California dreigt oorzaak te worden van een ernstig con flict tusschen de regeering te Washington en de Californische overheid- De fusie tusschen de Zuid-Afrik, partij en da Unionisten zal wel doorgaan. is, volgens het „Hbld." besloten zich tot Gedep. Staten te wenden, met verzoek, aan hen over 1921 een duurtetoeslag te verleenen, in afwachting van het rapport der Staatscommissie in zake hun salaris- regeling. Benoemd is tot rechter in de recht bank te Zierikzee mr. P. van der Eist, thans griffier van voormelde rechtbank. In antwoord op een desbetreffende vraag van het Eerste-Kamer-lid, den heer Van Lanschot, heeft de Minister van Ondier wijs verklaard, de wensch-elijkheid te over wegen van heb indienen van een novelle op art. 25 der Nijverheids-onderwijswet, waar door de moeilijkheden worden weggenomen, welke, naar het zich thans reeds laat aan zien, bij het in-werking-treden dier wet als gevolg van gemeld artikel, zullen voordoen- De Minister van Koloniën heeft be paald, dat, evenais zulks reeds geschiedt ten aanzien van de Nederlandsch-Indische burgerlijke landsdienaren, ook aan de hier te lande vertoevende Ned.-Indische mili taire landsdienaren een voorschot kan wor de nverleend ten bedrage van tachtig ten honderd op de hun in Ned.-Indic nog toe komende verhoogde bezoldiging en duurte- bijslag. De gewone "audiëntie van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en WeteiL- schappen zal Dpnderdag 11 dezer niet plaats hebben. Verschenen is hel Verslag van de Staats commissie tot voorbereiding van de her ziening der Gemeentewet, ingesteld by Kon. besluit van 6 December 1918, waarvan voorzitter is prof. mr. dr. J Oppenheim, lid van den Raad van State. De commissie heeft zich o.a. inlichtingen verschaft van een aantal gemeentebestu ren in verschillende provinciënvan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten. de Vereeniging voor Gemeentebelan gen en den Nederlandschen Bond van Ge meente-ambtenaren. Ook is yen samenspreking gehouden met de burgemeesters van Rotterdam, 's-Gra- venhage en Utrecht. Naarmate haar besprekingen vorderden werd het aan de commissie duidelijker, dat moer dan "één wijziging van de Gemeente wet, welke aan de herziening haar betee- kenis moet geven, niet zonder voorafgaan de verandering van de op de gemeentebe sturen betrekking hebbende grondwettelijk bepalingen tot staneï zou kunnen komen. De Commissie, er op wijzende, dat zoowel Gemeenteraden, Colleges van B. en W. en burgemeesters overladen zijn met w rkziam- beden heeft zich afgevraagd, we ke mid delen zouden helpen. Zij meent, dat de voor ziening moet bestaan in het mogelijk maken in de Gemeentewet van de insteking in de gemeenten van het instituut van vaste com- missiën van bestuur. Met name de com- missiën van bijstand hebben thans reeds veel nuttig werk verricht in tal van ge meenten, maar dit was steeds werk van „bij stand", meer niet, en dan in engeren zin. In tal van gemeenten zal ook in de toekomst met deze commissiën kunnen worden vol staan. Maar onafhankelijk van deze com missiën naast haar, zou de Commissie in de wet de mogelijkheid geopend will.n zien één of meer commissiën van bestuur (in tegenstelling van de commissiën van bjj- stand) in te stéllen, commissiën, die voor. een bepaalden tak van de huishouding der, gemeente, de taak van B. en W. geheel of gedeeltelijk overnemen, hen voor dien tak, of voor dat deel vervangen; die, met be trekking tot den bepaalden tak der ge meente'ijke huishouding, voor welken zij zijn iDgesteld, op dezelfde wijze als B. en Wc voor de takken, die onder hun bestuur; blijven berusten, het gemeentebestuur voe ren; die, zoover het zelfbestuur betreft, 's Raads eigen taak van medewerking aan de uitvoering van regelingen van hooger gezag kunnen overnemen; die door den Raad weer kunnen worden opgeheven als aan haar de behoefte niet meer wordt ge voeld, of zij in haar werking teleurstellen;

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1