AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND, BUITENLAND I Donderdag: ,,De Graanbeurs": Openb. verg. afd. Lei den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht". 8 uur. Leger des Heils: Volkssamenkomst. Suur. „Prediker": Evangelieprediking. Kwartier vóór 8 uur. 1 SchouwburgGeorge Braun. Operette „Der Soldat der Maiie." 8 uur. Stadszaal: Openb. verg. van „De Middag hoogte". 8 uur. Volksbuis: Lette rkunde-cursus. Kwartier vóór 8 uur. Rijnsburg, Ned.-Herv. 'Kerk. Zen- dmgssamenkomst. 7 uur. Vrijdag: Stadstaal (receptiekamer): Verg. oud leerlingen school Breestraat. 3 uar. Zaterdag: Kantoor N. V. Cahen's Kleeding-Mij., Breestraat 86: Vergadering van aandeel houders dezer N.V. Kwartier over 4 uur. StadszaalFeestavond met bal voor Her stellingsoorden van Handels- en Kantoor bedienden. 8 uur. Zondag: Schouwburg: Ned. Opera-ensemble 3JCar- tnen". 8 uur. Maandag: Volksbuis: Voordrachtavond. 8 uur.- Dinsdag: „Amicitia": Lezing van M. Ramondt. 8 uur. Stadszaal (foyer): Concert S. v. Leeu wen en Rosa Spier. 8 uur. Woensdag: AcademiegebouwVrouwenver. ter Bev. yau TheoL Kennis. Cursus prof. dr. K. H. Roessingh. Halfvier. Woerden: Niajaarsm&rkt voor vee en paarden. Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop- en Variété theater*1 OraDjegracht Dagelijks te S uur 's Woena- dags en 'b Zaterdags matinée 2 en 5 uur. „Luxor-Th eater", StationswegBios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Theater", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. DageJijk* te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée ta 2 uur. Rapenburg 81Tentoonstelling Leidsche Kunst-club „De Sphinx". Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Tentoonstelling Indische Kunstnijverheid. Tot en met Vrijdag. Van half acht tot 10 uur io bet Leidsche Volkshuis. Op 9, 10 en 11 November ruiterfeesten teu bate van het saniboriumfonis „Ons Be lang" in de manége der Doelenkazerne. Haiiacht. Den Haag, „Scala": „Heb je al ge vlogen P 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeiBchende hulp wordt tot en met 7 November, waargenomen door de apotheken van D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406, en firma Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502. zeker in geen M. S.- huishouden mag ontbre ken. Dan wijst sp-r. op de verhouding tussehon patroon en personeel, laat deze in het belang uwer zaak een goede zijn en betaalt loon naar prestatie- Ook eemipe excessen van -de winkelnering worden besproken, o.a. zichtze-nding, hoe het meermalen voorkomt, dat een zichzending gehnél terug komt, en lateer blijkt gedragen te zijn, of voor een k-orten tijd als versiering van de woning te hebben gediend- Even roert spreker aan het onderwerp Centralisatie en Coöperatie om vervolgens te komen tot de Vrouw in den M- S- Vele malen is het hem gebleken, dat juist de vrouw de stuwkracht der zaak was beider belangen Joopen.paralel, waarom zult gij haar dan uit de organisatie weren staat niet de vrouw van den arbeider midden in zijn politiek en economisch leven Daarom uit spreker den wonsch, -dat zoo hij hier een-ander maal zal opti-eden, ook de dames in groote getale aan wezig zuücn zijn. Ook de contributie voor de organisatie ia veel lager dan die van de organisatie van het ■personeel. Dat dient veranderd te worden. Laat uw standsbewustzijn spreken, zoo zegt ihïj. Heeft niet mr. Fock op het congres te 'Arnhem gezegdEen krachtige Midden stand is noodig voor een goed ge-orden den staat? Laat dit uw symbool zijn, dat een iedere M- S. zich verplicht gevoelt mede te werken, tot den opbouw van een krachtigen Middenstand, aldus eindigde spr. Na een welverdiend applaus dankte dé voorzitter den spreker voor zijn heldere, zake lijke rede en wekte ook de hoeren op, om een volgende maal de dames medie te bren gen- Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt- De heer H. A. Kroeders, alhier, is ter beschikking gesteld van den G.-G. van N.-I., orn te worden benoemd tot onderwijzer 2de ikl. bij het 0. L. 0. In de hedenmiddag in het café-restau- irant ,.In den Vergulden Turk'* gehouden jaarlgksehe al gemeen e vergadering van aan deelhouders der N-V. Machinefabriek „Over- rijn", werd, na goedkeuring der balans en de winst- en verliesrekening het dividend over ihet afgeloopon jaar bepaald op 10 pCt. j. B pCt. Ons wordt medegedeeld, dat de ver tooning van de Shackleton-film in - het „Luxor-theater" op 19 November a.s. aan vangt Film en stille projectie zullen toe gelicht worden met een lez.ng door-den heer André de Jong. Gisternamiddag te kwart voor vjjven werd de 24-jarige J. S., aan den Lage- Rgndfik. aan den Koude-hoek op het eind van de Haarlemmerstraat door een zenuw toeval getroffen, waarbjj door den val de rechterarm uit de kom schoot. Door de po litie naar het posthuisje op de Haven ge bracht, werd dr. Boonacker ontboden, die de eerste geneeskundige hulp verschafte. Hierna ging de man onder geleide van zijn vrouw naar het Academisch Ziekenhuis voor verdere behandeling. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende Oct. gestort f 763.043.03$, uitbe taald wegen cheques f 620.345.16L Op de postrekening van dit postkantoor werd bij geschreven: a. wegens storting, f 581-881.42$ b. wegens overschrijvingen f941.390.10. Af geschreven: a. wegens overschrijvingen f918.589.29?,; b. weg. chèques f 6-19.717.29L Op den laatsten der maand was het aan tal rekeninghouders van dit kantoor 561. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Ensemble Jacques Sluijters. Publieke Vrouw, Parijscli Apaohen- loven in 7 bedrijven naar Ernest Lormand. Hoe dit Volks-ensemble te Amsterdam mot een dergelijk stuk meeT dan honderd opvoerin gen heeft kunnen halen, 't ia ons een raadsel. Er zit nu absoluut niets geen bekoring of aan trekkelijkheid in. Het is bepaald, om er wco van te worden, zeven dergelijke bedrijven te zien afwerken, steeds in de hoop, dat cr toch nog één lichtpuntje zal komen, maar steeds weer te leurgesteld wordend. Misschien zou de vioolsolo van Carol van der Bijl als het lichtpunt zijn to beschouwen maar daarmede ia dan ook alles ge zegd/ De rest is benoden pari. In plaats van mee te helpen aan de volks ontwikkeling helpen zulke producten als Pu blieke Vrouw mee om stagnatie aan te brengen zuiver en alleen berekend op sensatie en nog eens sensatie van laag allooi als ze zijn. Welk een tegenstelling bij vorig jaar, toen dit ensemble hier optrad met Hector MaJot's Alleen op de wereld- Blijft het zich bewegen in do rich ting van dit jaar, dan hopen we hartgrondig, dat Leiden voorbijgespoord zal worden voortaan Meer zullen we er niet van zeggen. Ook niet van bet spel, dat zich aansloot bij do waardo '.an het stuk, al was het zielig krachten als Marie Timrott-Braakensdek, Henrietta Cabanier Nola Hatterman en de beide Sluyters zich te zien inspannen in de rollen hun toebedeeld voor niet. Een vrij goed bezochte schouwburg helaas! toonde gelukkig ook slechts weinig ingeno menheid. Uiikeering uit dc Oorlogswinstbelasting. In de nota, betreffende den toestand van 's lands financiën, behoorende bij de ont- werp-Staatsbegrooting voor het jaar 1921, komt o.m. de mededeeling voor, dat gerc kend is op een derde uitkeering uit de op brengst van de oorlogswinstbelasting ten bedrage van f 20.000.000. Daar aangenomen moet worden, dat deze derde uitkeering aan de gemeenten tevens als de laatste zal zijn te beschouwen, zullen de gemeenten dus, nadat deze uitkeering een feit is ge worden, in totaal uit de opbrengst der ooi- logswinstbelasting genoten hebben een be drag van f 84.200 000. Wanneer de gemeenten in de verwachtin gen,-welke op goed gronden bij haar zijn gewekt, niet zullen worden teleurgesteld, zou dit bedrag gelijk moeten zijn aan het zesde deel van de totaal-opbrengst dezer belasting. Het is toch niet te weerspreken, dat uitsluitend met het oog pp de belan gen van de gemeenten het standaard-per centage der heffing, hetwelk in het voorstel der betrokken Staatscommissie op 25 pCt. was gesteld, tot 30 pCt. werd verhoogd, zoo dat naar dezen maatstaf een zesde deel van de totaal-opbrengst voor de gemeenten ls bestemd. Hoewel deze totaal-opbrengst nog niet geheel juist kan worden bepaald, staat, het toch reeds vast, dat een zesde daarvan veel meer zal bedragen dan het hierboven genoemde bedrag van f84.200.000, dat in totaal voor de gemeenten zou worden be schikbaar gesteld. Naar aanleiding hiervan heeft de Ver een i ging van Nederl. Gemeenten zich op 21 October j.l. tot clen Minister van Finan ciën gewend met een uitvoerig schrijven, waarin zij, met mededeeling van het bo venstaande, hqpft betoogd, dat de gemeen ten aan de geschiedenis der wet aanspraak kunnen ontleenen op uitkeering van het \olle bedrag van het een zesde deel der totaalopbrengst. Aan Zijne Excellentie ls daarom verzocht te willen bevorderen, clat de derde uitkeering tot geen lager bedrag zal plaats hebben dan noodig is om de som der uitkeeringen ten minste gelijk te doen zijn aan bet genoemde zesde deel. Tevens is daaraan de wenseh toegevoegd, dat deze derde uitkeering zeer spoedig zal geschie den. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Naar aanleiding van de opmeVkingen in de „N. R. Ct." van Zaterdag 30 Oct. 1.1., waarin de Regeering onverschilligheid ten aanzien van een aanbevolen geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer wordt verweten, meldt men van bevoegde zijde aan het Corr.. Bureau Een gedeelte van de aan de Staatscom missie inzake mond- en klauwzeer ver strekte opdracht betrof een onderzoek naar de waarde, welke is te hechten nan de In de laatste jaren aangeprezen middelen ter voorkoming en genezing van genoemde ziekte. Bij de installatie der commissie ver klaarde de Minister van Landbouw, er prijs op te stellen, dat door de commissie ook de noodige aan acht zou" woeden geschonken aan middelen, afkomstig van niet-deskun- digen. De commissie neeft ook die gedeelte van haar opdracht met ernst uitgevoerd en van Juli 1919 tot Juli 1920 aan ieder, die meende een middel tegen de ziekte te be zitten, de gelegenheid geopend tot demon stratie. Als gevolg hiervan hebben onder con trole der speciaal voor dit doel aangewezen sub-commissie talrijke demonstraties met geneesmiddelen plaats gehad. Ook aan het Departement vervoegden zich tal van personen, die meenden, in het bezit te zijn van afdoende middelen. Zonder uitzondering werd hieraan steeds de noo dige aandacht geschonken en zorg gedra gen, dat de Staatscommissie onverwijld werd ingelicht. Aanbiedingen, om geheim middelen ^an Rijkswege gewoonlijk voor zeer groote bedragen aan te boopen, dio bij deze bezoeken herhaaldelijk worden ge daan, kunnen niet in overweging genomen worden, indien de eigenaars, zooals steeds het geval is, weigeren de samenstelling be kend te maken en omtrent de doeltreffend heid geen juiste gegevens verkregen zijn. Opgemerkt moge worden, dat betrokkenen zich tegen namaak hunner middelen kun nen dekken door octrooi aan te vragen. Dat aan het middel van den heer Van den Berg door het depart, van Landbouw geen aandacht zou zijn geschonken, is on juist, hetgeen trouwens uit het relaas in de ,,N. R. Ct." wel blijkt, waar wordt ge zegd: ,,Het eenige resultaat (van de bezoe ken aan het departement) was. dat hij in verbinding kwam met prof. dr. L. de Blieck, hoogleeraar aan dc Yeeartsenijkundigi* Hoogeschool." Dit nu was ook liet eenige, wat den Mi nister in dit geval te doen stond, n.l. de sub-commissie voor het onderzoek vlin ge neesmiddelen, waarvan prof. De Blieck voorzitter is, verzoeken, een onderzoek in te stellen. Bij het onderhoud, dat prof. De Blieck hierop met den heer Van den Berg had, bleek, dat deze, hoewel op de hoogte van de gelegenheid tot demonstratie, zich daarvoor nooit persoonlijk had aangemeld Het middel bleok*evenwel op verschillende boerderijen te zijn toegepast door J. v. d. Toorn, te Maarsseveen, die ook onder con trole der Staatscommissie hepft gedemon streerd, doch daarbij niet heeft kunnen be wijzen, dat het middel ten opzichte van mond- en klauwzeer een nuttig effect had. Men neme overigens wel in acht, dat in vele gevallen dieren zonder gebruikmaking van eenig geneesmiddel herstellen, indien zij slechts behoorlijk verzorgd worden. Het rapport der Staatscommissie zal omtrent het groot aantal geheimmiddelen, die tegen mond- en klauwzeer aanbevolen worden, zeker uitvoerige mededeelingen be vatten. Inmiddels beeft de heer De Groot, lid der Tweede Kamer, ter zake van het door den heer J van den Berg Hzn., legen mond- en klauwzeer toegepaste middel den Minister van Landbouw eenige vragen gesteld. He! telefoonverkeer AmsterdamDen Haag. In een nota aan do Tweede Kamer deelt de Minister van Waterstaat mede, dat ter verbetering van de verkeersmiddelen tus sehen Den Haag en Amsterdam en ook tus- schen andere centra van verkeer reeds vóór hot uitbreken van den oorlog grootere plan nen waren ontworpen en zelf6 in uitvoering genomen o.m behoort hiertoe een kabel kanalisatie tussehen Amsterdam, Haarlem, Leiden en Rotterdam Tijdens den oen-log en ook nog daarna hebben de verschillende daarbij betrokken leveranciers niet of niet ten volle aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Thans evenwel is het uitzicht ver beterd de kabolroute i9 voltooid en een ge deelte van tie in dicD kabel zich bevindende geleidingen zijn in gebruik genomen. Do overigo worden geleidelijk in werking ge- i eteld, naarmate do technische inrichtingen op de kantoren zulks toelaten. Aan die in richtingen wordt met- de meeste voortva rendheid gewerkt. Vischwinkeliers in Nederland. In „Do Kroon" te 's-Gravenhage verga derden belangstellenden bij den handel in visch. Men wilde komen tot een reorgani satie der bestaande Nederlandsche Veree- niging van- Vischhandelaren. Te dien einde werd ter vergadering uit de Haagsche be langhebbenden een commissie benoemd, welke aan het Hoofdbestuur te Utrecht de noodige wijzigingen in de statuten der or ganisatie zal voorstellen. Men regelde be reids de vorming van afdeelingen, en de te heffen contribilti^-op welke voorwaar den alle aanwezigen zich tot toetreding bereid verklaarden. Na deze huishoudelijke werkzaamheden vond een bespreking plaats over de gemeen telijke bemoeiing met het bedrijf, die, on danks de opheffing der crisismaatregelen, ongewijzigd schijnt te moeten voortgaan. De leider der vergadering wees op het principe, dat een dergelijken handel be- heerscht: „den ondergang te bevorderen van menschen, die iA het vrije handelsle ven hun brood moeten verdienen". Dat de gemeente daarbij op dikwijls zeer royale cn in hooge mate ondeskundige wij ze, den belanghebbenden met him moeilijk opgebrachte belastinggeld bestrijdt, vond algemeene afkeuring. Men besloot, vooral ten aanzien van de ze zaak, in samenwerking met de federa tieve Middenstandscommissie diligent te blijven.. De Koninklijke Familie is voornemens om in den jaamiddag van Zaterdag 20 Novem ber uit Het Loo naar de Residentie terug te keeren. De Haagscho redacteur van „De Rot tend. schrijft inzake de ontslagneming van den beer G. G. van As, als lid der hoofd-- redactie van „Dè Nederlander", dat zijn eventueele benoeming tot inspecteur bij het Onderwijs meer gevolg dan oorzaak der ontslagneming is. De heer Van As vertrekt n.l. van „De Nederlander", omdat hij niet accoord gaat met de wijziging, dio door de benoeming van dr. Slotemaker de Bruine tot hoofdredacteur in de onder linge verhouding bij de redactie is aange bracht. Bij Kon. besluit is, in plaats van wijlen den heer H. J. Beuks, met ingang van 1 December 1920 benoemd tot directeur van het telegraafkantoor in Den Haag, de heer L. Hogerzeil, thans adjunct-directeur bij den dienst der telegrafie. De Raad van Amsterdam benoemde gisteravond met 20 stemmen tegen 17 stem men op dr K. de Snoo, dr. A. H. M. J. van Rooy, hoofd van de Vrouwenkliniek der Joanne van Lynden—TedSng van Berkhout- Stichting te Haarlem, tot opvolger van wijlen prof. dr. H Treub, hoogleeraar in de verloskunde en gynaecologie. Tot hoogleeraar in de geneesmiddelleer benoemde de Raad dr. E. Laqueur. Ds- Justus E- Stap, Ned-Herv. predikant te Buiksloot, heeft, naar „De Rott." mee deelt, de benoeming als theologisch docent aan de Kweekschool te Tomothon (Mina- hassa) aangenomen. Bij den rector-magnificus der Utrecht- sche universiteit zijn tot heden voor de eer ste maal ingeschreven S46 studenten, over do verschillende faculteiten verdeeld als volgt geneeskunde 140, rechtsgeleerdheid 86, wis- en natuurkunde G9, letteren en wijs begeerte 40 en godgeleerdheid 11. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eero medaille in brons aan H. Suvink. winkel bediende bij de firma D. A\ Rpelofson D.J.zn., grossierderij in koloniale waren te Zutphen. De heer R. Visser Lz., vroeger te Berkhout en thans sedert verscheidene maanden in Polen woonachtig, heeft ont slag genomen als lid der Prov. Staten van Noord-Holland. De heer Visser is Unie liberaal. Zijn opvolger is meldt het „Hbl." de heer Van Leersuin, notaris te Winkel, die in 1919 niet als lid der Staten werd herkozen. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Linne de heer J. H. van Geldrop.. Dr. H. Mollcr heeft ontslag genomen als rector der R. K. leergangen te Tilburg „om réden van gewichtige onderwijsbe- langen". De „N. Tilb. Crt." hoorde daar omtrent nader, dat de kwestie van capaci teit van een der leeraren oorzaak is, dat dr. Moller niet langer de verantwoordelijk heid wenscht te dragen. Binnen enkele dagen is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp tot vorleening van pensioenen aan ambtenaren en hun weduwen en wee zen (do nieuwe burgerlijke pensioenwet). Naar aanleiding van door de gezamen lijke officiersvercenigingen ingediende voorstellen, betreffende dp salarisverbete ring, werden de voorzitters door den Mi nister van Oorlog in audiëntie ontvangen. Toezegging werd verkregen, dat naast epoedüg te publicecren maatregelen, om in do ©ogenblikkelijke behoefte te voorzien, herziening der salarisschalen z&l plaats hebben, waarbij verband tussehen do sala rissen' van burgerambtenaren en officieren zal worden gelegd. Daarbij zal het georga niseerd overleg dat reeds in vergevorder den staat van voorbereiding verkeert, de mogelijkheid scheppen, de belangen der of ficieren kenbaar to maken. Naar de meening van den Minister heeft ongerustheid met het oog op hun toestand, voor de officieren geen reden van bestaan, daar do Regeering het als haqr plicht be schouwt- te zorgen voor officieren, die bij eventueele reorganisatie van het leger geen werkkring meer zouden hebben, en er voor te zorgen, dat de bovorderingsbelangen van hen, die in het leger blijven, niet geschaad zullen worden. Naar wij vernemen, wordt in parle mentaire kringen de positio van den Mi nister van Financiën, mr. De Vries, uiterst zwak geacht. Wel vermoedt men, dat de Minister nog" niet aanstonds zal aftredeD, en dat het gehouden overleg tot een te genovergesteld besluit heeft geleid, maar men acht 'tr niet onwaarschijnlijk, dat het algemeen debat over de Staatsbegrooting tot het aftreden van den Minister zal lei den. De politieke toestand wordt echter voor eèn groot deel beheerscht door de vraag, welke houding het Parlement ten opzichte van den Minister van Financiën zal aannemen. De anti-revolutionnaire fvac tie steunt den Minister onvoorwaardelijk. („Tel.") Door vijf leden der Staatscommissie tot. herziening van de dienstvoörwaarden van het spoorwegpersoneel, de heeren J. - Augusteijn, J. G. Balkestein, P. de Haan, P. Moltmaker en J. J. P. Nivard, is gebruik gemaakt van hun bevoegdheid om hun gevoelen betreffende" de pensioen regeling, afwijkendo van dat der meerder heid, in een afzonderlijke nota, die aan het verslag is toegevoegd, kenbaar te maken. Tevens is een afzonderlijke nota van het lid P. Moltmaker bij het verslag gevoegd. De onderteekenaars der eerste nota zijn van meening, dat de Minister in kennis ge steld moet worden met de wenschen inzake pensioenregeling van het spoorwegperso neel, terwijl de meerderheid der Commissie echter gemeend heeft, dat er geen aanlei ding is verder te gaan dan het rapport der Commissie aangeeft. In de nota van den heer P. Moltinaker, be toogt de steller, dat bij een herziening der ar beidsvoorwaarden van het Personeel er reke ning mode had moeten worden gehouden, dat allo arbeidsverhoudingen in het Reglement zou den zijn terug te vinden. D J. gekit voornamelijk voor dc Dienst en Rusttijden en Pensioen-rege lingen, In do tweede plaats meent hij, dat door dé Staatscommissie had moeten worden uitgewerkt een regeling, welke de positie van het personeel tegenover de Directie of het bedrijf voor de loe-< komst had bepaald. Bedoeld wordt de reeds ja ren tot uiting gobrachlc wensoh tot medeleiding! om modezeggingschap in het bedrijf. VercJcr verzoekt hij wel de oude redactiö omtrent de samenstelling van den Loon-' raad te willen handhaven. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. 1 Duitschland is in October do verplichtingen van Spa volledig nagekc-men. Ten koste der Duitscho industrie, blijft men :n Duitschland zelf in velerlei kring verzuchten. Dc Duitst-ho vertegenwoordigers to Parijs hebben gisteren met de Franscho deskundigen beraadslaagd over do Duitsche houtleveranties voor den wederopbouw van het verwoeste ge bied. Men 19 echter slechts tot overeenstem ming gekomen betreffende den eersten termijn en wel in dier voege, dat voor den eersten ter mijn 1.000 000 kubieke motor hout zal worden geleverd in (te eerste helft van 1921 15 pet. van deze hoeveelheid i3 voor het bouwbedrijf be stemd, de rert zal d.cnen voor telegraafpalen, dwarsliggers onz Er is nog geen overeenstem ming bereikt omtrent de kwal'teit van het te lc- veren hout en omtrent de prijzen. Do Servische ministerraad heeft geweigerd do beslissing der geallieerden over do verdeeling der Donau-monitoren der 'roegere dubbel-mo- narchie goed te keuren. Servië i9 niet zoo gauw tevreden! Over het gebeuren in en om de Krim nog geen. nader betrouwbaar nieuws. Als buit sonjt een rood communiqué reeds op: gepantserde treinen 18 kanonnen, 100 wagens munitie, 25 looomo- tieven en 2 millioen pond graan. Trotzky ver-* wacht zelfs Wrangei's leger geheel in do Zwarte Zeo to kunnen werpen. Volgens de Russische bladen is op 27 Oct. besloten, dat militair onderricht voor commu nistische vrouwen zal worden ingevoerd. Do Engelsche minister van bukcrtl. zaken Curzon heeft Dinsdagavond een nota naar Moskou gezonden in antwoord op do mededee lingen, door Krassin eenige dagen geleden aan do Brüsche xegeering overhandigd. Naar ver luid wijst de nota wederom op anti-Britsche propaganda en de actieve vijandigheid, door d« sovjot-regeering in het Ooston v.\-'.oond en stelt tij zieh daarom op precies hetzelfde standpunt als ingenomen word in de vorige Britsche nota van 9 October B., welke verklaarde dat de her opening van de handelsbetrekkingen en het herstel der normale bofrekkingen moeten wor den voorafgegaan d^or het ophouden van deze anti-Britsche activiteit. Wat de kwestie der sov jet-commissaris do hoop ie kennen gaf, dat het eerste tol zinken gebracht schip tot de entente zou bobooren Een ander onweerlegbare getui genis bewijst, dat het optreden der sovjet-marinö in do Zwarte Zee de bedoeling heeft de entente- belangen to schaden. Zoolang deze gedragslijn' door de sovjet-Tegeeriug wcr-dt gevolgd, zal de huidige Britscho mjo-inpp-jlrliek. worden ge handhaafd. BELGIE. Gistermiddag tegen één uur is koning Albert per vliegtuig te Brussel terugge keerd en direct zijn de besprekingen inz.ikö de kabinetscrisis begonnen. De koning hoor de De'acroix en Brunet, den socialiS'scneü voorzitter der Kamer. De groote moeilqk- heid zit in den eisch der socialisten yan eer. diensttijd van 6 maanden, waarvan de beide andere coalitie-dee'genooten niet wil len weten. Men hoopt, dat de koning een overgangsformule zal weten te vinden, die deze moeilijkheid uit den weg ruimt. De staking der mijnwerkers beeft zich over vjjf mijnen in Anderlues uitgebreid. In Fontaine TEvèque zgn vijf messenfabrieken' btopgezet. wegens gebrek aan electri3chetf stroom, die door de steenkolenmijnen wor-» den geleverd. Er vielen geen incidenten voor. DUITSCHLAND. Naar verluidt, zouden Engeland en Ita lië er over denken, evenals Frankrijk reedyj heeft gedaan, in München aparte vertegen woordigers te benoemen, 't Zoir de eenheid van het Duitsche rijk zoozeer aantasten, dat we bevestiging van dit uit Franschen koker komend bericht, afwachten. Het Pruisische Kabinet heeft gisteren, o.a. het vraagstuk der autonomie van Op- per-Silezië behandeld. Na uitvoerige be raadslagingen kwam men tot het besluit^ zich bij de beslissing der Rijksregeering, om aan Opper-Silezië de positie van zelfstan digen staat te verleen en, neer te leggen. Altijd, wanneer Opper-Silezië Duitscht blijft, mag men er aan toevoegen Het communistencongres is gesloten.! Een telegram van gelukwensch met de ver nietiging van Wrongel is naar Moskou ge zonden. In December, na de fusie met da linksche onafhankelijken, zal er weor een congres plaats vinden. ENGELAND. Oaze waarschuwing tegen een t-e groot optimisme inzake de nieuwe stemming on der de mijnwerkers is wel juist gebleken, als men ziet, hoe voor aanvaarden van dé overeenkomst zijn uitgebracht 338.034 stem men en tegen 3*16.505, zoodat een kleine meerderheid van 8459 stemmen tegen aan nemen is verkregen. Met zal begrijpen, dat de vergadering der mijnwerkersgedelegeerden voor een moeilijke kwestie stond. Na lang praten werd, nadat Smillie de meening liad ver dedigd, dat om de staking te kunnen voort zetten een meerderheid van 2/3 noodig was, besloten, dat met het oog op den uit slag door stemming en met erkenning van1 bovengenoemd voorschrift opheffing de* staking zou worden afgekondigd en aan de mannen de rand zou worden gegeven heb' werk heden of zoo spoedig mogelijk te her vatten. Officieel is de staking dus geëin digd, maar zullen de mijnwerkers algemeen

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2