LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 4 November 1920. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS Het voornaamste nieuws van heden. s PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Dca Zaterdags 40 Cta. per regel. Klcino advertcntiöQ Woensdag 76 Cts., Zaterdag 1.— bij ten maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- xecht. Voor eventueelo opzending van brieven 10 Cta, porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts. f Nummer 18612. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCEVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan do gemeentelijke vischwin- kels Vischmarlct en Stadshulpwerf) ver krijgbaar is VERSCHE HARING a fO.16, SCHELVISCH a f 0.17, GROOTERE 6CHELVISCH a f 0.30, GRAUWE POON a f0.20 en SCHOL a fO.20f 0.26 per pond. W. PERA, Weth.-Lo. -Burgemeester. Leiden. 4 Nov. 1920. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reaactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: .Voor Lelden p. 3 eind. f 2.50, p. week i 0.11} Buiten Leiden, waar agenten gevest tigd zijn, per week u 0.19 Franco per post K 2.90 DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter :algemeene kennis, dat aan den Ontvangei dor Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No. 11 van den dienst 1920, executoir verklaard den 2 November j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. W. PERA, Weth.-Lo.-Burgemeester. Leiden, den 4 November 1920. ARBEIDSKAARTEN INGEVOLGE DE ARBEIDSWET 1919. De Burgemeester van Leiden brengt on- 'der de aandacht van belanghebbenden, dat de Arbeidswet 1919 voorschrijft, dat ge huwde vrouwen en jeugdige personen (jon gens en meisjes beneden 18 jaar) die eeni- gerlei arbeid verrichten in een onderne ming, waartoe o.a. behoort arbeid in of bui ten fabrieken, werkplaatsen, kantoren, win kels, hotels, koffiehuizen, ziekeninrichlin gen en apotheken, moeten voorzien zijn van een arbeidskaart, afgegeven door of namens den Burgemeester hunner woon plaats. Arbeidskaarten kunnen, oiider overleg ging van een geboortebewijs, worden aan gevraagd ter gemeente-secretarie, Kamer No 9, van 9 tot 12 uur en van 11 tot 3 uur des Zaterdags van 9 tot 12 uur, alwaar te vens nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. W. PERA, WeUï.-Lo.-Burgemeester Leiden, 4 November 1920. De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 18den October 1920,. is vastgesteld die volgende verordening VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van den 2en Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17) op de. Siraatpolitie, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 22 Maart 1920 (Gemeenteblad No. 12)* ARTIKEL I. Artikel 26 van bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt On verminderd het bij het vorig artikel „bepaalde, is het aan personen, niet voor- „zien van een door c3en Commissaris van „Politie te Leiden te hunnen behoeve af gegeven bewijs van toelating en nummer- „plaat, verboden op den openbaron weg „vee te geleiden of te drijven of een ken- „tceken te dragen, dat hen aan het publiek „als geleider of drijver van vee aanwijst. „Hij, aan wien een nummerplaat als be doeld in het eerste lid is ,afgegeven, moet „dfeze telkens ön zoolang als hij als gelei- „der of drijver van vee werkzaam is, zicht- „baar dragen en het bewijs van toelating „op de eer-ste aanvrage van de ambtenaren „der politie ter inzage geven. „Dit artikel is niet van toepassing op „veehouders, slagers en hun vaste bedien- „den ART. II. Na artikel 26 wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende ART. 26bis. Een nummerplaat, als bedoeld in het vo rige artikel, wordt kosteloos ten gebruik© verstrekt doch voor elk kalenderjaar slechts één keer. De toegelatene, wiens nummerplaat in het ongereed© is geraakt, kan, mits aan de gemecfnte vergoedende de waarde van deze plaat, tot een bedrag d'oor Burgemees ter en Wethouders vastgesteld, een andere ten gebruike bekomen. Een bewijs van toelating, alk bedoeld in het vorige artikel, wordt uitgereikt aan ieder, die zich daartoe op het Bureau, van Politie doet inschrijven in een door den Commissaris van Politie te houden register, maar niet aan lo. hem, die den leeftijd van zestien jaar niet heeft bereikt-; 2o. hem, die ongeschikt wordt geacht we gens lichaamsgebrek 3o. hcm,^dio binnen dé laatste twee jaren wegens dierenmishandeling of wegens een <3er overtredingen van artikel 455 van het Wetboek van Strafrecht onherroepelijk is veroordeeld. 4o. hem, die na een nummerplaat ten ge bruike te hebben verkregen, deze niet op den dag, daarvoor krachtens het laatste lid Tan dit art-ike) bepaald, heeft-, teruggegeven, of de waarde daarvan tot het bedrag door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, niet aan de Gemeente heeft vergoed. Geraakt iemand, die in het bezit is van een bewijs van toelating, in een der ge vallen onder 2o en 3o omschreven, dan is de Commissaris van Politie te allen tijde bevoegd dit bewijs in te trekken^ De Com missaris van Politie geeft van intrekking van een bewijs van toelating schriftelijk kennis aan d'en betrokken persoon. Een bewijs van toelating is slechts geldig gedurende het kalenderjaar, waarvoor het is afgegeven. De toegelatene is verplicht na afloop van elk kalenderjaar zijn bewijs van toelating, alsmede zijn nummerplaat, aan den Commis saris van Politie op een telkens door dezen te bepalen dag te diens bureele terug t-e geven. Hij, wiens toelating is ingetrokken, is tot die teruggave verplicht binnen twee dagen nadat hem van de intrekking is ken nis gegeven" ART III. Uit de derde zinsnede van artikel 66 ver valt: ,,26 litt. a en b". In de vijfde zinsnede wordt achter „24 litt'. b" ingevoegd: ,,26, 26bis, laatste lid". ART. VI. In art. 71 tweede lid sub b) wordt in plaats van „den havenmeester, den adjunct havenmeester" gelezen„den Directeur en den Adjunct-Directeur van den haven dienst". Artikel 71 sub c) wordt gelezen als volgt: „op den Directeur en dien Acïjunct-Di- recteur van den ma-rktdienst, voor zooveel betreft do artikelen 11, 22 litt. a en b. 25 en 26". ART. V. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1921. Vastgesteld dooi den Gemeenteraad van Leiden, gelet op liet advies der Gezond heid-Commissie, d.d. 14 October 1920, No. 48/19, in zijn openbare verga-dering van den lflen October 1920. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van ZuicJ-Holland, volgens hun bericht van den 25/27 October 1920, B. No. 2334 (2e afd.), G S. No. 142, in afschrift medegedeeld En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4en November 1920. W. PERA, Woth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secrotaris. Eerste Volksbijeenkomst. Onder de tonen van ons Volks'ied en met een inleidend woord van den voorzi ter der Commissie voor de Volksbijeenkoms.en, den heer J. H. van Waveren, werd gis eravoud in de gyoote Stadszaai de eerste der acht volksbijeenkomsten geopend. Dat zaal en galerij geheel bezet waren behoeft nauwe lijks meer vermeld te worden. Dit "is een telken jare terugkeerend verschijnsel De heer Van Waveren sprak kort en duidelijk. Hij had het oor der gansctie groote vergadering. Geleid door de ervaring, het vorig se'zoen opgedaan; door een spontane dankbet .igiog na de laatste bijeenkomst in dit voorjaar; door den indruk in 't kort, dat zeer velen deze samenkomsten noode zouden missen, integendeel haar gaarne, zeer gaarne in stand gehouden wenschen tv zien, besloot de Commissie ook thans weer te trachten goede avonden aan te bieden. Zij hoopt ook nu weer op onverflauwde belangstelling van den eersten tot den laatsten avond en verwacht andermaal een rustig samenzijn; do jongere bezoekers zul len ook nu wei weer het genoegen der oudere niet vergallen door onhebbelijkhe den. Dan zullen deze bijeenkomsten geen reden van teleurstelling worden, noch voor de bezoekers, noch voor de Commissie. Inzonderheid heette hij welkom den ver tegenwoordiger van het Dagelijksch Be stuur der gemeente, wethouder Pera, er. den voorzitter van het departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, mr. Van der Est. Toen kon het concert beginnen, want op dezer, eersten avond werden muziek en zang ten gehoore gebracht. Voor de eerste zorgde liet Leidsch Mu ziekkorps, onder leiding van zijn directeur den heer Joh. O. Geyp, die een goede keuzo had gedaan wat betreft de uit te voeren werken. Zijn musici hebben ooven- dien gezorgd voor een zeer te waardeeren vertolking. Met een klein beetje oftewel met klein gedoe of kleine mopjes maakte het Muziekkorps er zich niet af. Het gaf: Geyps „Marsch militair"; ouverture „Wil helm Tell", van Rossini; „Spaanscke dan sen", van Moszkowski; ouverture „La Dame blanche", van Boieldieu; „Concertwals" van Montagne; fantaisie.. uit de opera „Faust", van Joh. C. Geyp, en fantaisie uit „Czaar en Timmerman", van Lortzing. Het vocale gedeelte werd welwillend ver vuld door mej. Ans Riesz, een oud-stad- genoote, thans te Gouda. Met haar heerlijk sopraan-geluid verwierf zij zich al bij het eerste nummer grooten bijval, zóó, dat z\j nog eens „Hemelhuis" van Hul lebroek moest geven. Aldoor gaf zq verder veel te genieten met haar wèlge- kezen en schoon gezongen liederen, waar van ook het laatste „Mysterieuze Geschie denis", van Spoel werd gebisseerd. Haar programma, begeleid door mej. Harry van der Harst, vermeldde verder: „Voor 't kant kussen", van Hullebroek: „Dat is die minne die ewelic minnet", van Vau Tussenbroek: „Meiboveke", van Van Tussenbroek; „Ver beidend" en „Zomerliedje', beide van Spoel. De bezoekers werden goed bediend, want hun was gratis een programma verstrekt bij het binnenkomen, waarin ook de tekst van alle zangstukken voorkwam. Met aller instemming, blijkende uit eeu krachtig applaus, dankte de Voorzitter èn de sopraan-zangeres èn mej. Van der Harst wier hulp voor deze bijeenkomsten reeds spreekwoordelijk is geworden, vo r het door haar beiden gegevene, en hij vroeg bij voor baat die hulp ook voor de toekomst. Bei den bood de heer Van Waveren bloemen aan. Ook den heer Geyp en den !ed?n van zyn Korps werd dank gebracht. Hoewel (1e kas van het Muziekkorps allesbehalve welvoor zien is. werkten hier de heer Geyp en da zijnen belangloos mede. hetgeen op z?er hoogen prijs werd gesteld. Nu de tweede avond op 24 November. DanMaar 't is nog vrij lang. Wat er dan gegeven wordt, zal nader bekend ge maakt worden. Jubileum Chr. Kweekschool. Het was 1 November jJ. 127= jaar geleden, dat do Chr. Kweekschool voor ondorwijzers cn Onderwijzeressen aan don Stille-Rijn alhier werd geopend, in plaats van do Chr. Normaal lessen, die in 1882 waren opgericht om ccnigcr- male in de behoefte aan onderwijzers en on derwijzeressen voor de christelijke scholen te voorzien. Na oprichting der Kweekschool kon de opleiding meer lot haar reoht komen. En als meu bedenkt, dat het aantal leerlingen, dat do akte van ondcrwijzer(es), in dezo twaalf en. een half jaar verwierf, 145 bedroeg, dan mag ge rust gezegd worden, dat dezo inrichting gedu rende dien lijd wel aan haar doel heeft beant woord. Het bestuur meende dan ook, dat dit ju bileum niet onopgemerkt mocht voorbijgaan, lo meer, omdat bokend geworden was, dat een co mité van oud-leerlingen voornemens was het bestuur een cadeau aan te bicden. Zoo kwamen gisternamiddag in den foyer der Stadszaai, met het bestuur, directeur cn leera ren, afgevaardigden, Hcrvormdo on Goref. Ker- koraden, Chr. schoolbesturen cn oud-leerlingen en leerlingen bijeen, om gezamenlijk dezen her inneringsdag to vieren. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den wethouder van onderwijs, mr. J. C. van der Lip, en het Rijks school toezicht door den arrondissementssohool- opziener, den heer J. Baak Jr., De burgemees ter cn de districtschoolopziencr hadden bcriobt van verhindering gezondeu. Nadat do Voorzitter dor vcreeniging tol op richting en instandhouding van de Chr. Kweekschool voor Leiden en Omstreken, ds. Rutgers Hervormd predikant te Kalwijk-aan- Zee, met het lezen van Psalm 103 had geopend cn in gebed was voorgegaan, terwijl, de aanwe zigen een dor verzen van- Psalm 136 hadden gezongen, hield hij een gedenkrede, waarin hij bet als een Christenplicht bosohouwde een ge- dankdag als deze tc vieren met opzien tot God. De inrichting werd geboren uit do behoefte aan Ohr. ondorwijzers voor Lei-den cn Omstre ken. Het gold een hooge zaak onderwijzers tc hebben, wier beginselen uitgaan van Gods woord. Inzonderheid voor onzen tijd, nu ver-' schillende geestesstroom ingon op elkaar botten, de opvattingen in het onderwijs en van de pae- dagogio en psychologie zoo uiteenloopen, is het zoo noodig, dat de a.s. onderwijzers de groote vraagstukken leeren bezien in hel licht van Gods Woord. Want het zijn niet alleen kennis en kundig heden, die moeten worden aangeleerd, ook de mystieke zijde behoorde te worden gekend; de Chr. onderwijzer moet ook Gods verborgen om gang weten te vinden, om daaruit kracht voor zijn moeilijke taak to kunneu putten. Spr. herinnerde vervolgens aan de'oprich ting der genoemde Vcreeniging en bejammerde het, dat nog niet allo schoolbesturen lid zijn,, die er toch alle van profiteeren. In vroegere jaren kon deze toetreding een bezwaar zijn, toen er 25 cents per leeriing moest worden betaald; thans, nu het lidmaatschap slechts f 5 bedraagt, kan dit bezwaar niet meer gelden. Spr. wekte dan ook op lot algemeene toetre ding van do schoolbesturen. Do eerste bestuursleden waren de heeren Uittenbroek, De Lange, Vreeswijk en War- naar, benevens uit de kerkeraden de predi kanten ds. Hoogen raad, ds. Rudolph en cis. Klomp, waarvan de heer J. de Lange al leen thans weder zitting in het bestuur heeft. Sommigen zijn aan de Christelijke zaak door den dood ontvallen, zooals ook een der latere bestuurders, de heer Van der Linden. Zij allen worden door den spre ker met een weemoedige herinnering hei- dacht. Van de toen benoemde vijf leeraren zijn nog in dienst de directeur, de heer Schaap, en de heeren De Jong cn Van Borselen. Deze werden door spreker met dit jubi leum gelukgewenscht. In den loop der ja ren werd nog een vaste leeraar aangesteld, zoodat dit aantal nu zes bedraagt.- Het aantal geslaagden, boven reeds ge noemd, vervult voor het meerendeel eer volle plaatsen in ons land of in de over- zeesche bezittingen; sommigen kozen een anderen werkkring, enkelen zijn reeds ont slapen. Na dit verwijlen in liet verleden, sloeg spr." zijn blik vooruit en vroeg wat de toe komst zal brengen. Er is een keerpunt gekomen op het ge bied van het lager onderwijs. Door de fi- nancieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs is aan een jaren lang onrecht. Gode zij dank! een einde ge komen. De nieuwe wet, waarvoor wij dank baar zijn, zeide spr., heeft veel goeds, maar zij stelt aan de opleiding ook zwaar dere eischen en nu bestaat het gevaar, dat vele ouders voor hun kinderen een anderen werkkring zullen zoeken. Het bestuur zal zich geleidelijk aan de nieuwe toestanden moeten aanpassen en staat alzoo voor een I gewichtige taak, evenals ook directeur en leeraren, wien spr. kracht en wijsheid toe- bindt, opdat zij, voortgaande als tot nu toe, ons zullen bewaard blijven tot het 25-jarig jubileum, om het nog met grootere dank baarheid te kunnen vieren. Spr. besloot met een woord tot de oud leerlingen, hen opwekkend om onbeweeg lijk t'8 staan in hun Christelijk geloof en hun'standpunt te handhaven tegenover de verslapping cn de verflauwing van gren zen, overal waar te nemen. Deze schoone rede, die herhaaldelijk door applaus was onderbroken, werd aan het slot luide toe gejuicht. Hierop volgde nog een lange rij van sprekers. Het eerst voerde het woord de wethou der, mr Van der Lip, die namens het ge meentebestuur dankte voor de ujtnoodi- ging, welke hij met genoegen had aanvaard Het is het gemeentebestuur bekend, dat deze bloeiende inrichting door de goede leiding van het bestuur, den directeur en de leeraren, een eereplaats inneemt onder de scholen van dezen aard, zoodat er ze ker reden tot feestvieren is. Vroeger, toen er een soort concurrent be stond, was de positie van den wethouder van onderwijs wel eens moeilijk, omdat hij doordat hij voornamelijk de zorg van het openbaar onderwijs moest aantrekken, licht den schijn op zich laadde, niet voor het bijzonder onderwijs te voelen. Gelukkig is dat nu anders, en spr. verheugt zich daar in. Hij besloot met den wensch, dat de school nog vele jongelieden tot het onder- wijsambt mag opleiden tot zegen van ons land en ons volk. (Applaus). De schoolopziener, de heer Baak, wees op de in tweeërlei opzicht moeilijke t«aak, die bestuur en leeraren hebben gehad. De financieele zorg en de zorg voor de oplei ding voor het moederlijk werk van onder wijzer en onderwijzeres voor de volks school. Spr. kon uit ervaring getuigen, mede bij het afnemen der examens opgedaan, dat men in die vervulling van olie taak uitne mend is geslaagd. De adspiranten maakten daarbij oen zeer goed figuur. Door persoon lijken omgang met den directeur heeft hij dezen leeren kennen als iemand, die voor zijn aak uitnemend is berekend. Hij besloot met den wensch, diat het de zen gegeven mocht zijn, dat de school on der zijn leiding ook nog het 26-jarig ju bileum zal mogen vieren. Hierna spraken nog dr Loeber, namens den Kerkeraad der Ned.-Hervormde Ge- meento te Leiden ds. Kouwenhoven, als vertegenwoordiger c3cr Gereformeerde Ker ken. in deze gemeentede heer De Boer, hoofd der Chr. school te Wassenaar, als voorzitter der Commissie van Toezicht op de School, en de heer Van Ingen Schenau, hoofdonderwijzer te Alphen aan den Rijn, die namens de talrijke oud leerlingen met een lange, dikwijls geestige speech, die voor al door het jongere gedeelte tïer vergade ring herhaaldelijk werd toegejuicht, het be stuur eeu fraaie staande klok van Slavo nisch eikenhout aanbood. Do Voorzitter, die na eiken spreker nog het woord voerde en kortelijk voor de ge uite goede wenschen steedö zijn erkentelijk heid betuigde, dankte de oud-leerlingen zeer voor het mooie geschenk, dat voor do school- zal zijn het symbool om te blijven staan in het beginsel van Christusmaar om tevens te letten op den tijd, die evenals de wijzers van eb klok zich steedfe voortbe weegt. Hierop volgden nog meerdere sprekers, waaronder do heer Goslinga als penning meester der Vereeniging voor Chr. Onder wijs op Geref. Grondslag alhier en de heer Holtrust, als voorzitter der afdeeling Lei den van cfe vereeniging van Chr. onder wijzers. De bijeenkomst, waarin aan de aanwezi gen een kop thee word aangeboden, werd met gezang en dankzegging gesloten. 's avonds werd een gezellige bijeenkomst gehouden in intiemen kring. Leidsche Concert Vereeniging. Gisteravond halfnegen hield de L. C.-V. een algemeene vergadering in de bovenzaal van de „Harmonie", Breestraat, welke matig was bezocht. In zijn epsningswoord deed de Voorzitter uiikomen, ddat uit de geringe opkomst mocht blijken, dat de leden over 't alge meen zeer tevreden waren met he'.geen hun steeds geboden werd, doch gezien het be- langfijpe punt op de agenda „contribulie- wüziging", was grootere opkomst wei ge- wenscht geweest. Uit de begrooting van den penningmeester bleek, dat voor «het komende seizoen moest kunnen gerekend worden op een bedrag van ruim f2500. Men had in dit jaar over veel minder beschikking gehad, dank zij het tekort door het vorige bestuur ach tergelaten, doch door de onverdroten ijver van den secretarismocht niet alleen dit tekort ingehaald worden, maar waren de concerten steeds op peil gebleven. Dit kon echter niet zoo blijven, aange zien de artisten hun eischen steeds opvoe ren en ook al het bijkomende steeds in prijs verhoogd .wordt en wilden de leden wer kelijk goede cn steeds meer artistieke uit voeringen .hebben, dan was een kleine ver- hocging onvermijdelijk. Dat de aanwezige leden hiervan zeer wel doordrongen waren en met het streven van het bestuur sympathiseerden, bleek wel hier uit, dat na eenige discussies en eenige wij zigingen met algemeene stemmen besloten werd"tot de volgende vaststelling voor 1921: Gezinshoofd f8, diens echtgenoote voortaan vrij, ieder kind beneden 18 jaar ft", boven de 18 jaar, vrouwelijke f2 en mannelyke huisgenooten f3. Alleenwonende heer of dame f5. terwjg BINNENLAND. Uifkeering uit de Oorlogswinstbelasting aan de gemeenten. Middelen tegen mond- en kladwzeer. Reorganisatie Ned. Ver. van Vischhandelarer* De Minister van Oorlog over de traktementen en de positie der officieren. Het oordeel over minister De Vries in pariet mentaire kringen. Telefoonverkeer AmsterdamDen Haag. Arbitrage oyer de loonen in dc sigaren* industrie. Het vermogen van de Hohenzollerns. BUITENLAND. Koning Albert terug te Brussel» Direct is be* gonnen een oplossing der kabinetscrisis. in October kwam Duitschland de verplichtln* gen van Spa volledig na. Engeland antwoordt op de jongste sovjet»' nota's. Hoewel een kleine meerderheid der Engelsche mijnwerkers zich uitsprak tegen aanvaarden der overeenkomst, is de staking officieel opgeheven. Stemming in Schotland over een vergunning* verbod of beperking. Uitsluiting in Spanje. Harding is tot president der V. St. gekozen met nog nimmer behaalde meerderheid. de introductie voortaan slechts f0.50 zal bedragen. Gezien hetgeen door het bestuur den leden, steeds geboden is, i3 deze verhooging zeer. bescheiden en als men nu eens nagaat, dat men den geheelen winter door kan genie ten van minstens twaalf werkelijk zeer mooie en gevarieerde concerten, dan zal wel niemand daartegen eenig bezwaar hebben. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van twee bestuursleden om het aan lal weer voltallig te maken en werden verkozen de heeren Noack en Holzhaus. Bij rondvraag maakte de secretaris van deze gelegenheid gebruik om de vergade ring eens te polsen over het feit, welke van de concerten het meest in den smaak waren gevallen en bleek, dat de Ied?n hierin geen bijzondere wenschen hadden, daar zij tevre den waTen over de variatie, welke hun steeds geboden was. Daar echter het openings concert. een middag van gezellig samen zijn". zeer in den smaak was gevallen, zou daarvan nog eens een herhaling worden gegeven. Hierna werd de vergadering^ waar een zeer aangename en geanimeerde stemming heerschte, gesloten. Vereen» van den Handeldr. cn Industr. Middenstand. De voreemiging van den Handeldrijvende-a en Industrieëlen Middenstand voor Leiden on Omstreken hield Dinsdagavond een open* bare vergadering in den Vergulden Turk. De •voorzitter de heer A- J. den Hollander woea er in zyn openingswoord op, hoe hij wel be vredigd maar niet voldaan was. hij tooh had gehoopt, dat, mr niet minder dan de Rjjks- iDiddenstandsadviseur hier dezen avond zou. spreken, de zaal stampvol zou zijn echter was dat stookte matig te noemen.. Do heer M» Eropveld, de spreker van den avond, had als hoofdonderwerp „Wat ver- mag organisatie0. Spr. begon allereerst oen uitlegging te ge ven van het ontstaan der eerste M. S-ver- eeniging, 1S8S te Delft, naar aanleiding van het oprichten eener arbeiderscoöperatie. Na; dien heeft het organisatieleven van den M» S. zieh langzaam ontwikkeld, alleen tijdens de mobilisatie jaren ging zulks crescendo. Al spoedig ging men gevoelen, dat or mete® noodig was dan vereonigingen, verschillende instellingen werden door steun van de Re* geering verkregen, waaraan de thans over leden heeren Fidteidy Dop en Meuwsen hun nooit volprezen krachten -heb ben gegeven- Ais eerste regeermgsd-aad werd steun ge geven bij het oprichten van M. S» Orediot- Banken. Deze. aanvankelijk opgericht voor den kleinen zakenman, zagen reeds spoedig in* dat wilde men de kleinen steunen, ook de grooten moesten geholpen worden, zoodat het crcdietwezem.aanmerkelijk werd uitge breid. Dat hier te Leiden niet zulk oen bank bui-ten de Boas on Hanze is, verwondert spr» ten asersfce ook hior vindt hij het noodig; en hij raadt- de aanwezigen aan de noodlge slappen tot oprichting te doen. Dan beschrijft spreker de Bor.gmaatsohap- pij, welke vooral door zakenmensehen tot woningaankoop gebezigd wordt. Voorts het Bureau van Advies, ook daar gaat een zei?r opvoedende kracht van uit, het helpt toeh bij het inrichten van eenvoudige boekhouding, omzetten in N.V», belastingzaken, enz. enz» Wat boekhouding betreft daar mankeert dikwijls zéér veol aan» De ondervinding heeft geleerd, dat pl.m. SO pCr. van den M- S. niet voldoende kan of wil boekhouden, 't welk dan ook veelal de reden is.-dat dc credietbanken, de aanvragen moet wij geren. 17 Bureaux van Advies werken thans in ons land» Het instituut van Rijksnijverheid conculenten wordt naar spreker's oordeel vod te weinig gebruikt wie toch zal beter hel pen bij b'cit aanschaffen van machines, dan* iemand welke belangloos is. en in alle bedrij ven werkt. Het Informatie- on Incasso-Bu reau kwijnt, omreden de M- S. er geen vol doende gebruik van maakt, tot eigen schade', daar Wet meestal noodzakelijk is, dat men' weet. wie kooper en ook wie leverancier is» Loost het M. S-orgaan, liet blad welk

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1