DAGBLAD. Woensdag 3 November 1920. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND, Het voornaamste nieuws van lieden. PRIJS DER ADYERTENTIEN: 80 Cts. per regeL Des Zaterdags 40 Cts. per Tegel. Kleine adverteatiën Woensdag 75 Cta., Zaterdag 11.— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- jreolit. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts, porto to betalen. Bewijsnummer 5 Gtt« Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers vcor Directie en Administratie 175, Reoactie 1507. PHIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. S eind. f2.50, p. week f O.'fij) Buiten Leiden, waar agenten geves- tigd zijn, per week 8. f.9. Franco per post H 2.90 Nummer 18611. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Dc Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke visehwin- kefc (Vischmarkt en StadslTnlpwerf) ver- kriigbaar is VERSCHE HARING a f 0.18, SCHELVISCH fOlS, grootere SCHEL- VISCH k £0.24, GRAUWE POON k £0.20 er. SOHOL k £0.26 per pond. W. PERA, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 3 November 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea der Hinderwet; Brengen ter ajgemeene kennis, dat door hen vergunning is verteend aan: a. J. H. H. Borgerding en rechtverkrij genden tot het oprichten van een bewaar plaats voor benzind in het perceèl Iiort- Ga'gewater No. 5, kad. Sectie B. No. 112; b Gebrs. van Wijk en Co. en rechtver krijgenden tot het oprichten van een be waarplaats voor benzine in het perceel Ves- teslraat No. 15, kad. Sectie I No. 1176. W. PER A, We Mi. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 3den Nov. 1920. Volkenbond en Vrede. Gisteravond hield do afd. Leiden van de iVereeniging voor Volkenbond en Vrede, waarin de vroegere organisaties Vrede door Recht" en de „Ned. Anti-Oorlog Raad" zijn opgelost, een openbare vergade ring in het kléin-auditorium der Academie, onder voorzitterschap van prof. c3r. K. H. Roessingh, die de niet bijzonder talrijke aanwezigen met een enkel woord de aanlei ding tot deze bijeenkomst uiteenzette, waarna hij als eerste spreker aan de ver gadering voorstelde eten heer H. van do Mandere, uit Den Haag, secretaris van het Hoofdbestuur van den Bond. Deze deed uitkomen hoe het dcnkbeold van een Statenbond) reeds in do Oudheid rfcbt ontwaking kwam. Na de Romeinsche eenheidsstaat, die uiteen viel in verschil lende nationaliteiten, ontwaakte de idee van nationale eenheid en die in verschillen de afzonderlijke Staterr tot uitdrukking kwam. Spr. ging in grooto trekken na, hoe, vooral na een Statenbotsing, het verlangen naar een Stateneenheid weder ontwaakte en hoe daaromtrent theorieën werden ont wikkeld, die echter niet of zeer gebrekkig tot een praetische uitvoering kwamen. In de 19de eeuw heeft do vredesbeweging alleen met kleine middelen gewerkt. 'Men hoopto den oorlog te kunnen keeren door arbitrage en bemiddeling. Mannen als Fried en anderen hebben voor het weten schappelijk pacifisme den grondslag gelegd. Het inzicht van de waarheid, dóór de vrc- desvrienden gepredikt, is echter eerst door den oorlog gekomen Dat wij nu het insti tuut van den Volkenbond hebben is aan do pacifisten te danken. Spr. erkent, dat het instituut nog gebrekkig is. Maar het zal af hangen van de volkoren zelf of het tot ver dere ontwikkeling zal komen. Daarom moot zijn nuttigheid gepropageerd worden, waartoe ook de Verceniging „Volkenbond en Vrede" is opgericht. Spr. sprak ten slotto de verwachting uit, dat do Volkenbond door cte medewerking van de volkeren zelf steeds meer tot ont wikkeling zal komen en daardoo-r kunnen bijdragen aan de welvaart en het geluk der menschheid. Na deze toegejuichte rede verkreeg prof. jhr. mr. dr. Van Eysinga, hoogleeraa<r in heb Volkenrecht aan do Leidsche Universi teit, het woord, die begon met de mede dee ling, (Hat het bestuur heeft gewenscht, dat op deze vergadering ook zou worcïen gewe zen op de moeilijkheden, waarvoo-Y de Vol kenbond zich geplaatst ziet, moeilijk echter die er zijn om to worden overwonnen. Een dezer moeilijkheden legt bij de ge boorte van dën Volkenhond zelf. Door sa menkoppeling aan de vredesverdragen is do Bond noodzakelijkerwijze tweelingbroedei geworden van 't traciaab van* Versailles. En dit vredesverdrag beantwoordt niet aan hoogo cischcn van rechtvaardigheid En dit drukt ook op'der. Volkenbond. Heeft deze dus zeer te stellen met zijn „komaf", ook de statengemeenschap die hij bijeen moet- houden is verre van ideaal. Het zal nog lange jaren moeten duren eer sommige Staten ordelijke leden der Staten- familie zijn geworden Bij deze moeilijkheden komt nog die der algemeen o ontwrichting dier economische en financieele zaken, waarin do Russische Con ferentie onlangs is begonnen te trachten orde te brengen. Dc grootste moeilijkheden leggen echter bij de Staten zelf, die het grondverdrag ,en daden moeten omzetten. Het eigen ik der Staten is cte allergrootste moeilijkheid van den Bond. Spr. lichtte dit met tal van voorbeelden toe. Men is er vroeger wel eens bevreesd voor geweest, zeidc spr., dat dc Volkenbond te pterk en to machtig zou worden voor de Staten, die hem samen opbouwden. Uit dat gezegde blijkt wel, dat bij met deze moei lijkheden heeft te kampen, cllat de Staten hem do kracht en de autoriteit krachten te onthouden, die hij niet missen kan, wil hij slagen. Zal dit anders worden, aldus besloot spr. zijn'met aandacht gevolgd betoog, dan is het noodig, dat men luistere naar voor mannen van de Volkenbond, gedachte naar mannen zooals Bourgeois,. Lord Cecil of Van Vollenhoven. Maar daarvoor is het noodig, dat in alle lagen der bevolking be langstelling wordt gewekt voor den Bond en daarom acht hij het een gelukkig ver schijnsel dat ook onder de studenten de vredesgedachte spontaan opkomt. De zakelijke, goed gedocumenteerde rede van prof. Van Eysinga werd ook warm toe gejuicht. Op het gesprokene volgde eenig debat. De heer Riedel vroeg hoe het bestuur zich do propaganda denkt. Men acht wensche- lijk belangstelling in alle lagen der bevol king. Deze is er nog niet, getuige do op- I komst op deze vergadering. Prof. Windisch, hoogleeraar alhier, staat zeer pessimistisch tegenover het nieuwe in stituut. Zoolang de Centrale landen en met name Duitschland, niet zijn toegetreden kan men nauwelijks van een Volkenbond spreken. En ook do z.g. kleine Entente in hot Oosten acht hij voor het welslagen een gevaar. Eindelijk vraagt hij zich af hoe het Bolsjewistisch probleem door den Vólkern bond zal moeten worden opgelost. Prof. Van Eysinga beantwoordde zijn col lega Windisch Hij erkende diens bezwaren, doch deelde diens vrees, dat de Volkenbond zal mislukken, niet. Do toetreding van Duitschland is slechts een kwestie van tijd. Op do financieele conferentie hebben Duit- sche vertegenwoordigers reeds deelgeno men. Trouwens, Duitschland wenscht op het oogenblik zelf de aansluiting niet. De heer Van de Mandere gaf verschillen de propaganda-middelen aan en verwachte in dezen veel van de school en de Pers. Hierna sloot do Voorzitter de openbare vergadering, terwijl do leden nog eenigen tijd voor do bespreking van huishoudelijke zaken bijeen bleven. Er trad een Vrij groot aantal studenten als lid toe. Voor hen, die om een of andere reden met de Verceniging in contact wen- schen te komen, deelen wij mede, dat heb adres van den secretaris, den heer G. A. Rademaker, ls: Oudevest, Leiden. .Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Gistprnamiddag hield de Loidsckc Maatschap pij van Weldadigheid ter voorkoming van' Ver val tot Armoede, onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnaoker Hordijk, haar jaarlijkschc algomeono vergadering in het Nutsgdbouw. Uit het jaarverslag, uitgebraoht door don se cretaresse, mej. Van Geer, die zich bereid ver klaard had om iedere week van Dinsdag tot cn .met Vrijdag telkens tuaschen 10 en 12 uren zit ting te houden op het Gerecht 110. 7, ontleenen wij het volgende: Dr Lely, dio bijna alle ondersteunde gezin- non bezocht,1 gaf daarover een hoogst belangrijk" rapport. Daaruit blijkt o.a., dat do Maatschappij bij do Leidsche bevolking in eèn goed blaadje staat, waarvan men gaarne steun aanvaardt, ook als men voor een andere bedeeling zou be danken. Gevallen werden waargenomen van gezinnen, waarvan de vader, niet-vakman, geen voldoen de loon verdient om met zijn talrijk gezin in' de zen duren tijd rond te komen. Maar wat geeft daarvoor een steuntje van f 30 a f 40 voor den geheelon winter. Dat het loon van „unskilled labour" te laag is voor een talrijk gezin, is treurig, maar do M. v. W. is niet in staat dergelijke droeve eco nomische toestanden te verhelpen. Over 't algemeen is do toestand echter niet sleoht; 20 gezinnen bodankten voor steun, zij konden zich nu best redden. Van 18 gezinnen werd de steun ingetrokken, omdat hun toestand voel verbeterd was. Met do 51 gezinnen, die overgingen naar een armbestuur, on 7 perso nen, die overleden, zijn in het geheel 85 van de 213 gozinnen afgevoerd. Op enkele- uilzonderin gen na behooren de ondersteunden, van Welda digheid tot de knappe en ordelijko gezinnen. Onderwijs. In het afgeloopen boekjaar betaaldo de Mij. voor 43 leerlingen geheel of godeeltelijk do kosten .van onderwijs. In het 'niouwo boekjaar konden 11 leerlingen afge voerd. A r bei derswoningen. De bezwaren van het verhuren van de woningen waren vele on de twijfel, of dat "verhuren aan het gestelde doel beantwoordde, groot. Daarom werd beslo ten tot den verkoop der huizen; zij brachten 25,400 op. Hiervan werd f 2373 gebruikt om die bowoners, welke voor eigen rekening soma belangrijke verbeteringen hadden aangebracht, schadeloos te stellen. Informatie-bureau. Er werden in het geheel 479 rapporten uitgebracht, waarvan 264 voor het Hoofdbestuur zelf. L e i d s c h o Hulpbank. Godurendo het afgeloopen jaar werd weinig moeilijkheid on dervonden met de terugbetaling der voorgescho ten bedragen. Het aantal nieuwe aanvragen neemt niet toe. Voor dc goede diensten, aan do Hulpbank bewezen, komt aan het College van Commissarissen hartelijk dank toe. Financiën. Ook dit jaar verblijdde me vrouw do wed. dr. W. N. du Rieu de Mij. weder met een buitengewone gift van f 600. Voorts moch! zij een legaat van f 300 aanvaarden. Dg opbrengst van de gewono bijdragen wordt cclitur sloods minder. Hot aantal contribuanten is van 437 in 1918 nu gedaald tot 430. Het koersverlies op dc fondsen bedroeg in de jaren 1918- 1920 ongeveer f 5300, f 9850 cn f 12.370. Nog zij dankbaar vermeld, dat voor het loo- pende jaar roods een gift van f 750 en een van f 450 zijn ingekomen. De heeren irtr. P. A. Pijnaokea- Hordijk en S. J. Ig Poole Lgz. namen zitting in het Hoofd bestuur. In de plaats van den heer W. Koops, die als adviseur van onderwijszaken bedankte werd. be noemd de heer. A. J. J. Verbrugge. Van do medewerkers ontviel de heer Baart do Mij. door den dood. De loonactie der bakkersgezellen. Men meldt ons Door de af deeling Lei den van den Algemeenen Bond van Arbei ders in het Bakkersbedrijf is het Hoofdbe stuur van den Roomsch-Katholieken Bond van Bakkers e.d. uitgenoodigd tot een open bare debatvergadering, omdat naar het dit afdeelingsbosluur voorkomt, de bestuur ders van den Roomsch-Katholieken Bond de houding van de vertegenwoordigers van den Algemeenen Bond verkeerd voorstel len. De Bondsraad van den Rcomsch-Katho- lieken Bond, op Zondag 31 October in bui tengewone vergadering bijeen, heeft chter uitgemaakt, dat de Hoofdbestuurders der gelijke uitnoodigingen niet mogen aanvaar den. Willen de afdeel ingen van den Alge meenen Bond precies weten hoe de houding van hun vertegenwoordigers tijdens de on derhandelingen geweest is, dan dient inza ge te worden genomen van de stenografisch opgenomen notulen der gehouden bespre kingen. Bij het bestuur van den Roomsch- Katholieken Bond bestaat geen bezwaar d*t deze notulen openbaar worden integendeel zal genoemd bestuur gaarne medewerken, dat zulks mogelijk wordt gemaakt, Jubileupi van D, J. Noest. Gisteren had in de feestelijk versierde college-zaal van bet Anatomisch Kabinet de huldiging plaats wegens diens vijf-en- twintigjarig ambtsjubileum van den heer 1) J. Noest, amanuensis eerste-klasse, aan bovengenoemd Kabinet. De belangstelling voor dit jubileum bleea. groot te zijn. Aanwezig waren de directeur, prof. dr. Burge, de rector in de Histologie, dr. Droogleever Eortuyn, de prosector en assistenten en verder personeel, alsook de beide hooglceraren, prof. dr. Langelaan en dr. Bolke, beiden oud-directeuren van het Kabinet; prof. dr. Zaayer en mej. Zaayer, kinderen van wijlen prof. F. Zaayer, den eersten chef, bij wien Noest vijf en vt win tig jaar geleden in dienst trad; verder eenige doctoren het bestuur der studenten-afdee- ling van de medische faculteit en ongeveer een honderd dames en heerenstudenten. Nadat de heer Noest met zijn familie, na binnengeleid te zijn door twee van zijn col lega's, had plaats genomen, trad de direc teur, prof. Barge, naar voren, om den jubi laris harte!'ik welkom te heeten. Als stoffelijk bewijs van waardeering boou spreker namens de aanwezigen, den jubi laris een couvert met inhoud aan, benevens een karpet cn een daarbijbehoorenden fau teuil. Namens de medische studenten voerde de beer Van Nievelt het woord. Dr. Di«etz sprak namens de assistenten namens de collega's van Noest sprak de heer Sirag. De hoogleeraren Langelaan en Boeke, oud-directeuren van den jubilaris, getuig den van de nauwgezetheid en plichtsbe trachting, welke zij tijdens hun directeur schap van den heer Noest hadden onder vonden. Ten slotte deelde prof. Bargo uit een schrijven van het' College van Curatoren der Leidsche Universiteit mede, dat de lieer Noest voor zijn trouwe diensten als ambte naar aan de Universiteit en het Kabinet be wezen, was gedecoreerd met de zilveren me daille van de Orde van Oranje-Nassau. Dp jubilaris bedankte, ook namens zijn familie. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heeren F. de Haan en J. Schoneveld en de dames S. D. M Vroom, H. de Boer en J. W. Hoek allen alhier. De heer C. Koek, arts alhier, is op zijn verzoek, eervol ontslagen al3 assistent in hel ziekenhuis (afd. ver.oskunde) aaa de universiteit alhier, en is a's zoodanig be noemd de heer W. E. Furstner, alhier. Dr. F. Verzar, is, mede op verzoek, eervol ontslagen als conservator bij de pharma cologic en als zoodanig benoemd dr. A. van Szent Györgyi, alhier. Reserve tweede-luitenants H. D. D. van Reedt Dortland, S. Bpye en D. J. I. van den Oever, allen van het 4de Reg. In fanterie, zijn bij Kon. besluit tot reserve eerstc-luitenants benoemd. Aan den heer D. J. Noest, amanm ensis 1ste kl.. bij het Anatomisch Kabinet der Rijks-Universiteit alhier, is dc eere- medaiDe der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. Ter huldiging van mej. Renaud, hoofd der openb. school aan de Breestraat, heeft zich een voorloopig comitz uit de oud-leer lingen dier school gevormd, dat een oproep dcet, waarvoor wij naar de desbetreffende advertentie verwijzen. Aan de heer M. Siegelaar, alhier, is door de directie der Stedelijke Lichtfabrie ken bij onderhandsclie aanbesteding voor de som van f 11.985 opgedragen het glas- en schilderwerk, benoodigd voor de uitbrei ding van het administratiegebouw. Wij vernemen, dat ten gerieve van rei zigers, die op het derde perron van het sta tion alhier moeten wachten, weldra oenigc waektgebouwtjes zullen worden geplaatst. Het Java-oomité te Amsterdam heeft van de Zendingscommissie in de classis Leiden der Ned.-Herv. Gem. drie duizend gulden ontvangen. In het Stadhuis zijn in 'den laats ten tijd heel wat veranderingen aangebracht. Het bureau van den Burgerlijken Stand is verplaatst naar de Vischmarkt en "daardoor werd de gelegenheid geopend, om het nabij gelegen kantoor van den gemeente-ontvan ger, dat zeerprimitief was ingericht, te verruimen en naar de eischen des tijds te doen inrichten. De belastmgbetalers. die tot voor kort hun belaslingpenningen op drukke dagen haast niet kwijt konden, heb ben daarover nu zeker niet meer te klagen. Mogeljjk klagen zij nu nog alleen óver het hooge bedrag. Doch boven is er ook verandering ge- kcroen. De afdeeiing militaire zaken is ver plaatst naar het gebouw tegenover het Stad huis en ook de primitieve Rekenkamer is ontruimd. Deze afdee.ing heeft een veel betere localiteit gekregen. Eindelijk is er meer orde gekomen in de Secretarie. Daarin is een scheiding aangebracht, waardoor het hoofd der algemeene zaken, de referen daris, de heer Rosier, een afzonderlijk ver trek heeft gekregen. In het andere gedeelte werken nu nog een vijftal ambtenaren, uit sluitend voor algemeene zaken. De afdee- ling „Onderwijs" is overgebracht naar de vroegere afdeeiing „Militaire Zaken" en eindelijk is een nieuwe afdeeiing gevormd voor de typisten, die onder leiding van een chef plaats hebben genomen in de oude Rekenkamer. Dat al die veranderingen, die even zoo vele verbeteringen zijn, keurig werden uit gevoerd, behoeven wrj nauwelijks te zeggen. Het nieuw ingerichte gedeelte van. heb Postkantoor, naast het oude gebouw, is ge heel gereed. In der nacht van Zondag op Maandag a. s. zal dte vorhuizing van heb oude naar het nieuwe gedeelte plaat? beb ben. Het oude gebouw wordt clan voorloo pig gesloten, om geheel te worden ver bouwd, zoodat het één geheel met het nieuwe, nu gereed gekomen stuk zal vor men. Tot zoolang is het nieuwe, trouwens wel ruimer en doelmatiger ingericht ge bouw, alleen voor dien dienst aangewezen. Sommige afdeelingen worden naar de eer ste verdieping verwezen, waarcteor de volte op drukke uren beneden minder overstel pend zal zijn. Do ingang wordt nu verplaatst naar do Boommarkt, doch de brieven, bussen blijven ook op de Breestraat open. Do vertegenwoordiger van Maggi's pro- duoten sloot met de Vereeniging van Nc'dcr- land-scbe Huisvrouwen een oyoroenkomst, om in vorsohillonde barer afdeelingen haar produc ten en dat zijn er vele ton toon te stellen, de voedingswaarde en do bereiding er van to deraonstroeren en lest best den huisvrouwen, die do demonstraties bijwonen, van den toebe reiden bouillon en de soepen eenigo proefjes aan te bieden. Na reods in Den Helder en Haarlem goed- geslaagdo bijeenkomsten to hebben gehouden, was gisteren de beurt aan Leiden. De klein$ Staidszaal was daarvoor afgehuurd en een zeer beledigend aantal dames, voor het meorondeel bestuurders en leden der afdeeiing, waren op het appél. Voor het podium stonden eenige soepen, warm en wel, klaar cn op een tafel do Maggi- producton in rijken voorraad uitgestald, waar van een vertegenwoordiger der firma, de lieer Loyds, er in een vlotte causerie de goede eigen schappen, mede aan de hand van wetenschap pelijke brochures, aantoonde. TussChcn de bedrijven werd een kop soep en. bouillon rondgediend en de dames verklaarden, dat or niets aan den smaak mankeerde. Do lieer Leyds gaf den huismoeders nog dit lesje, dat zij de soep, (ook de Maggi-soepen), nadat dezo twintig minuten heeft gekookt, nog eens zaciht een zelfden tijd moeten laten door koken. Dat geeft de gebondenheid en vertraagt den smaak, en als men er dan nog een scheutje Maggii-aröma in doet, dan is het prima, prima. Des avonds werden de demonstraties weder herhaald en slaagden goed. Wat zullen de Leidenaars in den eersten tijd een Maggi-producten verorberen! De firma weet het wel: Aanzien doet gedenken. Te Maart, gsm. Aalten, is vanwege prof. Holwerda, directeur van het Oüdkoid- kundig Museum, een onderzoek ingesteld raar verschillende plaatsen, waar in vroe gere tijden heidenen hebben gewoond In het voorjaar zullen in die buurtschap opgra vingen plaats hebben, daar over het ver blijf van heidenen zekerheid is verkregen. De reeds gevonden gave urn is naar het Museum alhier overgebracht. De begrooting dienst 1921 van het hoogheemraadschap Ryn'and w"st ean oen bedrag in ontvangst en u'tgaaf van f 946,838 Hedenmorgen hebben eenige studen ten hij de Groenebrug een reddingsbaak van de Leidsche Reddingsbrigade in het water geworpen, zoo deelt de politie ons mede. Moesten de heeren niet wijzer wezen 1 Zij weten, dat de Reddingsbrigade al last ge noeg van kwajongens en schippers die af cn toe reddingslijnen gappen, heeft. Laten zij uit baldadigheid -dio moeilijkheden niet vergrooten De Rijkspolitie. In de Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1921 merkt de Minister van Justitie *op, dat aan de re organisatie der Rijkspolitie aanstonds de hand moet en kan worden geslagen. Een behoorlijk toegerust centraal politie- orgaan, een directeur-generaal van politie met zijn bureel, kan niet langer worden ontbeerd. BINNENLAND. De Minister van Justitie doet mededeelingefl omtrent reorganisatie der Rijkspolitie. Pensioenregeling voor tramwegpersoneel. Verhoor van deelnemers aan do Telegraaf* staking. Oprichting eener Bank voor den bouw vani Chr. scholen. Verslag dienstvoorwaarden spoorwegper* soneel. De Domam'ale Mijn voor een groot bedrag be nadeeld. BUITENLAND. 1 Beieren weigert de burgerwachten ie ontbïn* den wat de Duitsche rijksregeering in een im passe brengt In het bekken van Charleroi, in België alge meene mijnwerkersstaking. Fransche mijnwerkersstaking tegen 15 Nov* in zicht. Bij de EngcJsche gemeenteraadsverkiezingen! Is het succes vcor „zuinigheid"-manncn. Op Ierland schijnt een ware guerilla-oorlog ontketend. Harding, de republikeïnsche candidaat wint den presidentsstrijd in de Vereen. Staten. .De positie van den directeur-generaal' van politie denkt de Minister zich als volgb Hij wordt in de hiérachie der Rijkspolitie gesteld onder den Minister van Justitie en boven onderscheidene korpsen en ambte naren, voor zoover die met Rijkspolitie dienst zijn belast, als: de Rijksveldwacht, de marechaussee, de commissarissen van Rijkspolitie, enz. Hij wordt voorts mede aangemerkt, als het gezag over de Rijkspo litie, waarvan sprake is in artikel 190, eer ste lid, der Gemeentewet. Het ligt in de be doeling, gelijk reeds hier moge worden op gemerkt, om de nieuwe organisatie der Rijksdienst te zijner tijd vast te leggen in een algemeenen maatregel van bestuur en daarop steunende voorschriften, waarbij dan ook de positie van den directeur-gene raal overeenkomstig het hierbovenstaando zal worden geregeld. In algemeenen zin zal de directeur-gene raal hebben te waken voor een voldoende Rijkspolitiezorg over heb gelieele land en bij voortduring bedacht moeten zijn op hetgeen daaraan ten goede kan komen. Aan- het bureel van den directeur-gene raal van politie zullen de draden van den geheelen Rijkspolitie samenkomen. Heb is niet gewenscht, om reeds bij deze wetsvoordracht ook gelden aan te vragen voor verdere reorganisatieplannen, welke; nog nader dienen te worden uitgewerkt., Daar is bijv. de reorganisatie dér Rijks- veldwacht. Reeds ten yorigen jare gaf de Minister als zijn meening te kennen, dat het ernstige overweging zou verdienen om aan de Rijksveldwacht, met vervulling van een gekoesterden wensch van- 't korps zelf en op heb voetspoor van het wapen der ma rechaussee, een eigen leiding toe te voegen en dan niet alleen een eigen chef, doch mede divisie-commandanten. Daar is de kwestie der oprichting van een korps Rijksrecherche, waarmede wordt beoogd te verzekeren, dat voor het geheele land een voldoend aantal geoefbnde lecherche- krachten in behoorlijk verband beschik baar zal zijn. Met name op het platteland is dit thans niet het geval. Er dienen kleine centra van recherche-krachten over het land te worden verspreid. Voor een suc cesvol recherchewerk in moeilijke zaken speciale kennis, oefening en voorbereiding onmisbaar kunnen zijn. Daar is voorts de kwestie der opleiding voor het politievak., Daar zijn nog tal van- andere vraagstuk ken meer, die om oplossing vragen. Met de gemccnte-politiën als zoodanig heeft de directeur-generaal van politie al leen te maken, voor zoover zij mede aan de Rijkspolitie onder het daarmede belast gezag dienstbaar zijn gesteld. Pensioenregeling voor tramwegpersoneel De Minister van Waterstaat heeft in ge* sfceM een co-mmissie, welke zal onderzoeken,- op welke wyze een pensioenregeling behoort tot 'stand te werden gebracht ten behoeve van het personeel der intercommunale tram wegen, zoomede van de nagelaten betrekkin gen van dit personeel, hetzij) voor elke tram- wegmaatschappy afzonderlek o? gemeen schappelijk vcor meer maatschappijen. Bepaald is. dat bij. de ontwerpen -r egel in g in het oog zullen worden gehouden de aan spraken op pensioen voor zichzelf of medel voor zijn nagelaten betrèkkingea, die het betrokken personeel reeds nu kan doen gc-I- den. Aan de commissie is verder opgedragen, van advies te dienen omtrent de wijze, waarop de voor de tot-stand-koming van del ontworpen regeling noodige middelen kun nen worden verkregen. Na de Poststaking „Het Volk" meldt, dat Maandag j.l. een aanvang is gemaakt met het verhoor door dc politie van een aantal personen te Am sterdam die aan de staking van post- en telegraafpersoneel hebben deelgenomen. Tot heden hebben ongeveer veertig perso nen, allen behoorende tot het telegraaf personeel, een oproeping ontvangen om ten politiebureelc te verschijnen, Persrmeel, behoorende tot do Posterijen, heeft nog geen oproeping ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1