No. 18609 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 November. Tweede Blad. Anno 1920. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON IN ONZE STEAAT will Willi I mil wmI L1 HAARLEMMERMEER. In de afgeloo- pen maand zijn alhier slechts 5 personen overleden. In een gemeente van meer dan £3.000 zielen is dit buitengewoon gunstig te noemen. Bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand werd alhier in de laatst* dagen geen enkol sterfgeval aangegeven. Als hengelaars uit omliggende steden Jn dezen polder komen visschen, wordt wordt door hen meestal de genievaart als vischwater uitgekezen. In deze vaart wor- 'den dan ook de grootste snoeken, palingen ten baarzen gevangen. Zaterdag arriveer den weer eenige hengelaars, die den rit naar hier per auto hadden gemaakt. De inderdaad prachtige wagens werden zoo lang aan den geniedijk neergezet. In de plaats van den heer C. van Donselaar, die naar Almelo is vertrokken, is tot opzichter bij de Nederlandsche Spoor wegen benoemd de heer R. Boumn, uit Haarlem. KATWIJK-AAN-ZEE. Yan de haring- yisscherij kwamen te IJmuiden binnen de loggers: KW 6, met 23 last; KW 28, met 31 j KW 43, met 30KW 46, met 23KW 47, met 30; KW 49, met 38; KW 74, met 30 KW 89, met 32; KW 135 ,met 36; KW 140, met 35KW 160, met 34; KW 172, met en KW 176 met 38 last pekelharing. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitterburgemeester E. Vernècle. Afwezig met kennisgeving wethouder L. H. yan Wissen. Er is een vacature. De notulen van do vorige vergaderingen worden onverajidord vastgesteld. Als inge komen stukken worden voor kennisgeving aangenomen een proces-verbaal van kas- opneming van den gemeente-ontvanger, gas bedrijf, waterbedrijf, levensmiddelenbedrijf en bouwvereeniging (alles werd in orde be vonden), en enkele missiven van Ged. Sta ten van Zuid-Holland. Een adres van de Naai- en Handwerk- echool wordt naar B. en W. verwezen, om hierop nader te adviseeren. Vervolgens zijn Dog ingekomen een 20-tal reclames op den aanslag van den hoofdelijken omslag, even eens in handen van B. en W.een verzoek van I. D'eurloo om restitutiegelden ver gunningsrecht, waarop afwijzend wordt be schikt. Op zijn gedaan verzoek wordt aan den heer C. de Graaf met ingang van 1 Januari {L s. eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het herhalingsonder wijs. Een aantal be sluiten comptabiliteit worden vervolgens genomen. Uitgeloot worden 1 obligatie a 500 en 2 obligaties a f 100. Met 6 stemmen wordt herbenoemd tot lid van do commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs de heer P. J. Bakker. Uitgebracht waren er overigens1 stem blanco, 1 stem op den heer J. H. Romijn en -ï stem op den heer C. Eggink. De openbare zitting wordt, daarna geschorst. Na geruimén tijd wordt de openbare zit ting heropend en wordt benoemd tot hoofd van de openbare lagere school aan den Rijndijk do heer J. H. Romijn met 7 stem men (No. 3 van de voordracht)op No. 1 waren slechts 2 stemmen) uitgebracht. Vervolgens wordt benoemd met algemeen© stemmen tot onderwijzer aan de openbare lagere school (Dorp) de heer J. W. Veen- hof. Ten slotte is aan de beurt de benoe ming van een boekhouder-kassier van het Gas- en Waterbedrijf. Hiervan krijgen de beeren Goethart 2 stemmen, Amerom"4 stemmen, De Geus 2 stemmen on De Ruy- ter 1 stem, zoodat een nieuwe stemming moet worden gehouden. Benoemd wordt met 5 stemmen do heer H. N. van Amerom. In verband met de gewijzigde tijdsom standigheden moeten de loonen herzien wordeD van de b-sndweerlieden. De Voor zitter verzoekt den heeren C. Eggink, Brag- gaar en Mens zitting te willen nemen in een commissie, die #de loonen zal nagaan, en met voorstellen in den Raad zullen komen, j tvaartoe dezo heeren zich bereid verklaren. Zonder hoofdelijke stemming wordt goed gevonden het. advies te volgen van de com missie voor werkloosheidsverzekering, waar door aan enkele menschen, werkzaam in het land- en tuinbouwbedrijf, die geen on dersteuning van een organisatie bij even tueel© werkloosheid krijgen, werkloozo uifc- keering te verleenen. Do Voorzitter zegt tevens de oommissie dank voor heb volbrengen van deze taak. Op het verzoek van do schietvereeniging ,,Door oefening beter", te Voorschoten, tot het ofstaan van een overcompleet school bord aan genoemde Vereeniging, wordt gunstig beschikt. Punt 11 is een voorstel inzake overbren ging van stukken naar het Rijksarchief. De Voorzitter geeft uitvoerige inlichtingen be treffende deze zaakheb betreft een aantal doop-, begrafenis- en huwelijksregistors van ouden stempel. Door de soliede inrichting van het Rijksarchief zijn zij daar goed opge borgen en is men gevrijwaard tegen ver minking of iets- dergelijks, maar geeft de Raad in overweging dezo stukken in bruik leen af te staan, zoodat zij bij tijd en wijle kunnen worden opgevorderd. Nadat nog enkele leden hierover het woord hebben gevoerd, wordt dit voorstel afstaan in bruikleen" z. h. stemming aan genomen. Daarna stellen B. en W. voor aan het ver zoek van hot Departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van heb Algemeen te voldoen en een jaarlijkscho subsidie te verleenen van f 109, te meer, daar de biblio theek, waarvoor deze subsidie is aange^ vraagd, een gemeentebelang is en door vele gemeentenaren hiervan gebruik wordt ge maakt. Don heer Eggink verwondert het, dat hierbij geen begrooting is gevoegd, en had gedacht, dat deze subsidie was bestemd voor de ambachtstcekenschool, voor vak studieboeken of iets dergelijks maar voor een bibliotheek, waarin het liberalisme wordt gepropageerd, waar boeken zijn te vindien van Zo-la bijv., daarvan is hij geen voorstander. Do heer Mens is het geheel mep den heer Eggink eens. Er zijn hier zooveel'bibliothee- ken, en wie liefde gevoelt voor een biblio theek, moet dan ook maar zorgen, dat de gelden bij elkaar komen zoo doet men ook elders. De heer Braggaar bekijkt clö zaak uit een oogpunt van nut, vooral voor het jonge geslacht Hot lezen moet worden aan gewakkerd, het volk ontwikkeld, de oogen geopend. Wanneer er gelezen wordt, zijn zij van do straat, uit de kroeg of iets der gelijks hij is wel voor deze subsidie. Door lezen wordt, men toch niet dommer? aldus sproker. Prikkellectuur is daar niet aanwezig. En juist de 8-urige werkdag kan hot lezen be vorderen. Do heer Bakker vraagt onder meer aan de beide tegenstanders of een ieder van die andore bibliotheken mag ge bruik maken, zonder van die richting te zijn? De heer Mens antwoordt, dat er niet hot minste bezwaar bestaat boekon uit de bibliotheek van het patronaat ter lezing te ontvangen, maar d'at evenals do openbar© school niet voor een ieder deugt ook eon openbare leeszaal of bibliotheek niet voor een ieder geschikt is. Do heer Eggink is niet togen lozen ,maar het is hem niet hetzelfde, wat or gelezen wordt; het is hoogst moei lijk uit gemeentekas to subsidiëeren. Uit een andor oogpunt beschouwend, voor stu dieboeken en ambachtsonderwijs, daar is hij voor, gewone literatuur die van het Nut uitgaat is hij niet voor. De Voorzitter beantwoordt de verschil- londo sprekers. Hij gelooft niet, dat er boe ken zijn, die een bepaalde richting propa- gceren. En wat Zola betreft, om bij eén schrijver te blijven, die werd genoemd, kan hij mededeelen, dat daarvan alléén aanwe zig is ,,Lo Rêve", een boek, dat iedereen kan en mag lezen. Helaas heeft deze naam nu eenmaal bij sommigen een heel verkeer de uitwerking. Sedert de laatste herziening zijn verschillende oude boeken verdwenen. Er is steeds hulp aanwezig, kundig genoeg om over de literatuur te oordeel en, op het gebied van werktuigkunde, naituurkunde, onz., zijn verschillende werken aanwezig. Hij vindt het lezen van gode boeken een wel daad, en vraagt aan de tegenstanders de nam on van de boeken te noemen, die niet gelezen mogen worden, uitgesloten die door do R.-K geestelijkheid op den Index, zijn geplaatst. Persoonlijk heeft hij niet het min ste bezwaar er tegen, indien de R.-K. om subsidie vroegen. Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) B) Het was bepaild een gebeurtenis voor een meisje, om te zitten luisteren, terwijl hij met nicht Haima sprakzij zat or bij, zooals een opgewonden jongeling zou doen, die luistert naar de verhalen van reizigers over plaateen. en zaken, waarvan hij hot bestaan niet eens weet. Zij vertoefde in. die oogenblikken op den rand van dat rijk van den geest, dat de groot-en van het verloden mooi hebben gemaakt. Zij zat voor het ven ster van een grijs huis in een grijze straat, en haar levendige geest ving een schijnsel op van kasteelen bij zonsondergang, zoo als werkelijke oogen nooit gezien hebben, en do oude, oude bloemen der poëzie, die altijd frisch en geurig bloeien, evenals nieu we primula's, voor ieder, die van hen houdt. Mijnheer Howard keek toevallig naar So phie onder het sprek* n, en plotseling ver- and orde zij in zijn oogen van een onbedui dende mindere in een meisje, dat hem op zijn werkelijke waarde schatte. Hij had hon derden ontmoet, die het bijna gedaan- had den,, maar niemand had hem aangezien met die verrassende belangstelling, die hij nu op Sophie's gezicht las. Hij kon natuurlijk niet weten, dat kan zij ook niet dat zij hem verbond aan de wondenlijke dingen, die hij voor haar openbaarde. Maar het is zoo iets gewoons, dat een vrouw haar pries ter aan haar godsdienst verbindt, dat er niets vreemds was in het feit, dat Sophie den heer Frans Howard verbond met. de onsterflijken, over wie hij gesproken had. „Je kunt de thee insehenken, Sophie", zei nicht Hanua. Sophie reikte den heer Howard een kop thee aan, alsof zij een offer opdroeg. Geen srte-flijk man zeker niet een zoo ij dol man als de heer Howard zou kun nen laten eon zekere welwillendheid te ge voelen jegens de aanbidster, die daaren boven niet van de soort was, die gemakke lijk aanbad. Het was geheel iets anders dan hartstochtelijk aangestaard te worden door een verliefde studente van acht en dertig jaa/r met een rooden ucus en een bril. Leest u veel?" vroeg hij. Mevrouw Wat son is zulk oen geleerde, dat ik denk, dat u hot wel doen zult." ,,Ik heb er nooit veel om gegevonik wist niet wat or was"' stamelde Sophie. ,,Maar nu ik er u over hebt hooren spreken ,,U zult haar een paar wenken aan tafel kunnen geven," zei mevrouw Watson, ,,als u dat liever wilt dan alleen te eten. Ik kan u niet vragen mijn eenvoudig avondmaal hier boven te deolcn. Hot zou, geloof ik, zelfs voor u te veel alleen een feest voor den geest zijn. En nu, Sophie, wil je alsjeblieft deze boeken naar de bibliotheek te bren gen?" De heer Howard keek bijna, alsof hij wilde aanbieden met Sophie mee te gaan; maar hij bodacht, dat zij elkander aan tafel zouden ontmoeten, en ging ten slotte in een armstoel bij zijn gastvrouw zitten. ,,Ik houd van een gemakkelijken stoel," zei hij ,,U houdt in 't algemeen van een gemak kelijk leven," zei mevrouw Watpon. ,,Ik kso mo niet begrijpen, wat u er toe ge- Ton slotte komt het voor.itel in stemming en wordt verworpen met 6 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Eggink, Verboom, Van Kooy, De Kleermaeker, Mons en Duynisveldt. Het voorstel om de presentiegelden van leden van den Raad te verhoogen wordt aangenomen en £al aan Ged. Staten van Z.-Holland in overweging worden gegeven, dezo te bepalen op f 2 per lid per vergade ring. Dè begrooting van de gasvcvorziening wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf resp. op f 88,500 en f 86,564.62% aldus een. batig saldo van f 1935.37%, de begrooting van de watervoorziening op .f 10.175 en f 8895.93% aldus een batig saldo van f 1279.01% en sluit de begrooting van het gemeentelijk badhuis met een nadeolig sal do van f 2032.21. Daarna wordt de begrooting behandeld; de leden wenschen geen algemeen e be schouwingen te houden. Alvorens* tot do behandeling over le gaan doet de Voorzitter mededeeling van een cir culaire van Ged. Staten betrokking hebben de op do gemeente-veldwachters, politie agenten, enz. Er zullen tharis geen voorstel len worden gedaan tot verhooging der trak tementen, maar zijn deze berekend evenafs hot vorige jaar met duurtetoeslag en zal het rapport worden afgewacht van do sala- rdscommissie, waarvan reed/3 een gedeelte is verschenen. De hoofdelijke omslag is ge raamd op f 43,000. Het vermenigvuldigcij- fer is 0.8 voor. dit jaar. De heer v. Kooy wil opniouw een voorstel indienen den af trek voor noodzakelijk levensonderhoud te brengen op f 700. Do Voorzitter acht het beter te wachten, totdat heb wetsontwerp is afgehandeld (verruiming gemeentelijk be^ lastinggebied), indien het dan nog mogelijk is hoofd, omslag te heffen met voorstellen dienaangaande te komen. Er zal worden ge wacht tot een volgende vergadering. De heer Braggaar vraagt naar den post huur schoollokaal en lokaal Raadhuis. De Voorzitterzegt,, dat heb lokaal Raadhuis wordt gebruikt .door de Boerenleenbank en het schoollokaal door een zangverecniging en oon gymnastiekvereniging De huur zal vermoedelijk op f 3 per maand worden ge bracht. De heer Braggaar vindt het bedrag van f 15 voor do Boerenleenbank, waarvoor duizenden wordt verhandeld, to krap, te genover een zangvereniging, waar een ar beider in zijn vrijen tijd ent-spanning zoekt. De Voorzitter heldert- deze zaak op, waar uit blijkt, dab de gemeente destijds gebruik heeft gemaakt van de brandkast van de Boerenleenbank en hiervoor geen huur wertt govraagd, zoodat deze lage huur een tegen prestatie is. Daarna vraagt genoemd lid in lichtingen over de jaarwedde van den 1ste- ambtenaar ter secretarie a f 1200, welke jaarwedde hij te laag vindt evenals een toe lage a f 250. De Voorzitter antwo rdt, dat- db lste- ambtenoar ter Seoretario tevens gemeente ontvanger is en de toelage a 250 wordt ge geven aan een volontair ter Secretarie voor bewezen diensten in heb belang der ge meente. Het salaris van d/en geméontebode is te laag, zegt de heer Braggaar, wanneer men het aan den gemeentebode vraagt vindt hij dit zelf ook. Deze post wacht eveneens op het rapport van de salardscommissie. Nadat de heer Braggaar een verhaal heeft gedaan van 'n beschonken oommandont van 'n bur gerwacht, vraagt hij stemming over dezen post. Deze post wordt goedgekeurd met 8 tegen 1 stem, die van den heer Braggaar. Voor den post: 1 of meer volksconcerten, vermakelijkheden, vernieuwing van vlag gen en subsidio voor do Koningin-Wilhel- mina-Vereeniging vraagt hij geen stemming, maar wil hij geacht worden te hebben tegen gestemd. Hij kan niet goedvinden, dat van derge lijke feesten een demonstratie wordt ge maakt tegen anders denkenden en ontaardt dit in een hetze De Voorzitter zégt-, dat het geen demon stratie is tegcoi anderen, maar men zal hem toch gelijk moeten geven, dat- het hoofd van den Staat, hetzij in oen Koninkrijk, hetzij in een republiek, geacht en geëerd moet worden en dat dit op dergelijke dagen tot uiting komt. De heer Braggaar repliceert en zegt o.m. dat het als regel ontaardt in een hetze togen alles wat revolutionair is, bracht heeft hier te komen, om met dien op tocht mee te doen." ,,Ik geloof aanspraak te mogen maken op eenige historische kennis," zed de heer Ho ward. „En tijdens mijn voordrachten hder ondervond ik veel vriendelijkheid van de menschen te Flodmouth, zeer veel vriende lijkheid/." „Ik dacht, dat u te hoog stondt om u dwaas aan te stellen," horna-m mevrouw Watson, zoo onvriendelijk, dat Sophie zich afvroeg, wat den lector er toe bewoog, bij haar nicht to komen logeer en. „Iemand, die geen hansworst van zichzelf kan maken, moet een gek zijn," zei de lieoï Howard, een beetje boos. „Ik begrijp echter niet, dat er iets belachelijks ie in d!e ver schijning of klecding van den dichter van Flodmouth dien ik zal voorstellen." „O, als u dat zal doen, hebt u gelijk," zei mevrouw Watson. „Hot is geen wonder, dat ze u willen hebben, want u gelijkt wer kelijk zeer veel op William Markham. Geef me dat boek eens op den hoek van d/e bovenste plank, Sophie. Ja, u lijkt er veel op. Kijk maar." De drie hoofden bogen zich over de blad zijde, maar de gelijkenis tusschen William Markham en dengene, die hem zou voorstel len, strekte zich niet verder dan tot den baard uit. De heer Howard glimlachte ech ter tevreden, terwijl hij na-ar het mooie, dichterlijke gelaat keek; heb was nu ge makkelijk genoeg te begrijpen, waarom de grofheid van mevrouw Watson hem niet af stootte. Zij wendde die slechts voor, om haar vleierij des te meer waar te doen schij nen, want zij had een cynische kennis van en een macht) over sommige soort van man nen, en zij was het ook geweest, die haar waarop dé Voorzitter antwoordt-, dat hier steeds waardig feest is gevierd, maar wan neer het tegen bepaalde partijen zou gaan, hij het zou verbieden. Ton slotte vraagt de beer Braggaar in lichtingen over den staat van schulden. Deze worden verstrekt en daarna met alge meeno stemmen de begrooting aangenomen in gewone inkomst-en en uitgaven op f 98,505.29, in buitengewone inkomsten en f 60,400 aldus zamen f 158,905.29. Do heer Eggink brengt namens de com missie van onder-zoek verslag uit over de geloofsbrieven van den heer W. J. Rietho ven er wordt tot toelating besloten. De heer Braggaar wil ter sprake- brengen, dat do heer Riethoven niet behoort tot zijn partijhij wordt echter door den Voorzit ter tot de orde geroepen, daar het thans niet op zijn plaats is in een politiek debat te treden. Ten slotte wordt nog besloten 150 dekens aan to koopen van het Centraal Militaire Kleedingmagazijn te Woerden, welke voor ongeveer f 2.50 en f 0.90 zullen worden be schikbaar gesteld. Bij de rondvraag vestigt de heer Mens de aandacht op wankelende palen langs den slootkant op de Wijngaarderlaan. Dit zal aan den gemeenteopzichter worden me degedeeld. De heer Braggaar vraagt in lichtingen naar de inning van metergeld aan den Steenenmuur. Deze was begroot op f 50 per aansluiting en nu kost het, indien men water in huis wil hebben, f 75 a f 80 per aansluiting. Deze zaak zal worden on derzocht. Hierna geheime zitting tot behan deling reclames H. O. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester, Aanwezig alle leden. Onder de ingekomen stukken is een dank- be tuigend schrijven voor verleende subsidie van 'de R.-K- Wijkverpleging. De gemeente Leiden schrijft, dat, zoo do Warenwet 1 Januari 1921 in werking komt, zij het kouriaigsconlract opzegt. Zoo niet, dan op den datum, wanneer zij wordt uitgo- vovrd', op de bestaande voorwaarden. Door den heer Haverkort wordt de mecning uitgesproken, dat viermaal monsters nemen in een jaar. wat hij in het verslag gelezen heeft, niet veel is, en z.i. niet voldoende. De Voorzitter en andere leden mcenen, d*t die dienst hier toeh al veel goeds liceft ge daan. Op Leiden's voorstel wordt, ingegaan. De heer 0- van Zijl vraagt een hek te mo gen plaatsen waar nu een heg staat, 't Is buiten de rooilijn, dooh wordt- tot woderop- zeggings verleend- De heer J. van Moorscl vraagt een schuur te mogen bouvron (een stoeuen), waar nu een bouten, staat. Wordt eveneens na langdurige besprekin gen over de woorden van den Van Mils- cam als verkeersweg toegestaan met 5 :egen 2 stemmen, die van de wethouders Heems kerk en Oudslioorn. Echter zal vastgelegd worden, dar, als die dam verbreed moet. de schuur moet afgebro- ken worden. In-de discussie zegt wethouder Papout, dat dezo dam toen nooit een verkeersweg wordt, wat ook do Voorzitter meent, en do heer Heijl ziet niet in, dat men er too overgaan zal ook hot bebouwde dcol aan te koopen voor verbreding, terwijl -do lieer Oudöhoorn de zaak los van oen en ander wil behandelen en boschouwen. Verder is nog ingekomen een ontslag-aan vrage van mej- de wed-. Van LeeuwenBader als onderwijzeres in do nuttige handwerken aan do 0. L. S. Voorgesteld wordt dit op do incest eervolle wijze to verleenen, en eveneens goedgekeurd, dat, indien het te genieten pensioen, door het Rijk uit te koeren, beneden de 1200 zou blijven, het tot die som af te ronden. Zij heeft veertig jaren do betrekking tot aller genoegen vervult, zoodat hiertegen geen bezwaren rezen. Voor de vervulling van die werkkring zal oen oproep van sollicitanten gedaan worden, ofschoon er onder de leden waren, die enkele ingezetenen, die de akte en bekwaamheden hadden, daartoe uit te noodigen. Goedgekeurd werd, dat een kleine vordc- aiefc meer jonge dochter den heer Salisbury on do boterzaak bezorgd had. Sophie, wil je eens gaan zien, of de boek- vorkooper dafc boek voor rae opgezocht heeft?" zei ze eindelijk, en Sophie wist, dat het hoog tijd was om onzichtbaar te worden. Binnen vijf minuten was zij op straat, waar de steenen warm van de zon waren, want de weken wartn voorbijgegaan en het was nu Juni. Eon. man met een wagen vol kersen riep langs den weg: „Rijpe ker sen. Twee stuivers een pond kersen Wamt er komt zulk een overvloed van fruit naar Flodmouth, dat in den tijd van ker- Ben en aardbeien en druiven en sinaas appelen de grijze stad zooveel stapels van roode en gele vruchten heeft alsof er een t-oover-boomgaard vlak bij groeide. Zelfs in do donkerste, minste straten verschijnt plotseling een visioen van over vloed en zonneschijn, voortgestuwd door een man met versleten laarzen. Sophie stond aan den kant van liet. trot toir en haalde diep adem. Leelijk Flod mouth Er is toch wat moois in. „Goeden middag, juffrouw Sophie," zei de stem van juffrouw White achter haar. „Mag ik u een oogenblik ophouden? Maar ik heb wel eens gedacht, dat u met me mede gevoelde en ik kan niets vindon, dat op „stoet" rijmt." „O, is u dan al begonnen met bet ge dicht?" zei Sophie. „Ja," zei juffrouw White. „Ik denk, dat heb mijn beste werk zal zijn. Het spijt me alleen, dat er in vroeger tijd geen dichteres in Flodmouth geweest is, ik zal dus als mij zelf moeten verschijnen, met een G«i^ksch tintje in het kleed en het kapsel een idee van mevr. Bean. Zij heeft soms wol goede invallen. En het voornaamste is, dab wij ring op de gemeente van dr. Muller, Veearts te Lisse, en een van Gebrs- Beugelsdij'k, die te laat waren ingeleverd, nog zouden worden voldaan- Aan de orde was thans do vaststelling van do begrooting. Door den heer Van Stijn werden enkele posten genoemd, waarover hij inlichtingen wenschte of wijziging. Hieronder was de poet druk- en bindwerk, die met een raming van f600 te laag was. Er moeten dit jaar nieuwe verordeningen gedrukt worden,, wat noodig is, doch duur. Na hierover breed gesproken te hebben; benoemde do Voorzitter een Commissie, be staande uit de heeren Oudshoorn, Van Stijn on Haverkort, waaraan toegevoegd werd do wethouder Heemskerk, die tot taak heeft allo verordeningen na te zien en waar noodig wijzigingen voor te stellen, waarna zij in een bundeltje gebonden kunnen worden ten dien ste der Raadsleden. Ook had de heer Van Stijn aanme-king dat de post wachtlokalen niet tot zijn recht kwam. Do politie was niet geregeld genoeg daarin aanwezig. Dit had ter oorzaak, dat er nog geen kachel stond, die echter nu aanwezig was- Met de dreggen in het'-Lagelaud, waarover spreker interpelleerde, zou het spoedig ia orde zijn- Ook ging niet algemeeno stem men ac ver- liooging van f 30 op f60 voor'de hooikeur- <krt> er door. Bij de ontvangsten geschiedde meloiire- Iir.g, dat de Hoofdelijken Omslag gcaamd wai-i op ruim f30.000, tegen f 23 299.90 v>or 1920, doch dat hoogstwaarschijnlijk het per centage van 2 pCt. niet zal behoeven te wor den verhoogd en zoo ja, dan zeer gering. De Begrooting werd hierop vastgesteld in gewone i -vangsten op f 55.547-42*. ïd gew<»- ne uitgaven op f 47-828.68; voordeelig saldo f 8218.74*. De buitengewone inkomsten op f-30.(100. de buitengewone uitgaven oo f38218.75; nadeelig saldo f8218.74®, alzoo in ontvangst en uitgaaf sluitend met een totaal van f 85-547.42G. Thans stelde do Voorzitter voor het salaris van den wegwerker Meerkerk, die daartoe een verzoek gedaan had, te verhoogen met f 5 per week- Nadat hierover lang en breed gesproken was. werd besloten het standaard-loon nog niet te wijzigen voor dat van de veldwachters aan de orde kwam, doch waar men de billijk heid niet buiten beschouwing moest laten, den kindertoeslag van 50 ets. op f 1 te bren gen, te beginnen bij het derde kind, waardoor voorloopig zijn loon f 4 steeg. Bij deze bespreking werd dezo zaak van alle z\jden bekeken, en voerde daarover het woord de heeren Heijl en Haverkort. Bij de rondvraag, die hierop volgde, vroeg do heer Van Stijn nog inlichtingen over de waterleiding, die in geheime zitting, welke volgde, zouden gegeven worden en de heer Oudshoorn, voor Wien de kosten waren, van ontbieden van den veearts-keurmeester dr. Mui-Ier, fe Lisse, voor keuring bij noodslach tingen, Er waren gevallen, dat de gemeente zulks gedaan had, doch ook, dat telefoon, onz. door de betrokkenen was betaald gewor den. Uit do gegeven inlichtingen bleek, dat het laatste juist was. Burgerlijke Stand. Omstreken. ALPHEN. Bevallen: J. Waardenburg gob. Gesmaoi, D. A. M. van Heugden geb Boeker D A. M. Heijnoman gob. van Dam. D. M. K. Droog goh. Splintor, D. M A. Ido len burg geb. den Gaden, Z. J. Baart geb. d© Klecr Z Overleden: G. Versdeeg j<L 5 mnd. Gehuwd: S. Rood jm. 27 jaar en A. E. M. Ponsioen jd_ 27 jaar. J. P. Liefhebber jm. 28 j. en P. P. B. Sohellekens jd. 32 j. P. TA-mie jm. 22 j. en H. do Meij jd. 21 j. P. W. Vente jm. 2G j. en H. M. do Vos jd. 28 j. S. D Hemsbergen jm. 24 j. en K. M. do Jong jd. 25 j. J. D van O mme ring jm. 30 j. en E. Voorbij jd. 31 j. BODEGRAVEN. Bevallen M. Blok geb. Olio- mans, Z N. Schoo geb. Simons, D. J. W. Bakke geb Soheer, D Overleden: A. H. Burgers 1 mnd. Gehuwd: A. Nijonhuis 25 j on J. Oostorom doen kunnen, wat wij will00, omdat het een particulieren onderneming is ten bate van dlo Maatschappij van Letterkunde. Ik had het niet van mij kunnen verkrijgen, om met den Gemeenteraad te verschijnen. En het is zoo prettig, dat het in den Botanischen Tuin is gil toegangskaarten verkrijgbaar zijn. Mevrouw Bean vindt, dat ik winger- bladeren in mijn haar moot hebben en op mijn vorigen zomerhoed had ik druiven, dat was toen do mode dat komt ook in aanmerking, want or wordt inaar een klein bedrag voor kostuums beschikbaar gesteld." Totaal gebrek aan adem noodzaakte do opgewonden dichteres op te houden, en Sophie vroeg aarzeland „Is er niet iets van een van een hocdi, die geschikt zou zijn?" „Een hoed!" barstte juffrouw White uit; ",,wio heeft ooit van een dichteres met een liocd gehoord?" „Neen," zei Sophie, naar da dunne, vale haren ziende. „Maar wat ik u eigenlijk wilde vragen was dit: „Vermoed" kan ik toch wol laten rijmen op „stoet." Het is maar voor ééna en wordt hardop gezegd." „Het lijkt er veel op," zei Sophie aarze lend. „Zoo luidt het," ging juffrouw White voort „Uw schitterend welkom aan onzen stoet Overtreft al wat men had vermoed." „In het begin, weet u, moét ik wat vleiends er in zetten. Daar houden de men schen van. Maar ik wil natuurlijk de poëzie niet aan populariteit opofferen." (Wordt vervolgd,).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5