LÈIDSCH m DAGBLAD. Vrijdag 29 October 1920. Officieele Kennisgevingen. De toestand onzer Gemeentefinanciën. STADSNIEUWS PBIJ9 DÉR ADVERTENTIES: 80 Cts. per regol. Des Zaterdags 40 Cts. pér regel. Ktoteie advertentiën Woensdag 16 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor eventueolo opzending van brieven 40 Ots, por'o te betalen. Bewijsnummer 6Cti. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COÜBANT: [Voor Leiden p. 3 ehmL f 2.50, p. week' i 0.13 Puiten Leiden, waar agenten geves-i tigd zijn, per week' 0.19 Franco per poet a 2.90 Nummer 18607. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCnVERKOOP- 'Be Burgemeester vaD Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Za terdag) aan de geweoateljjko visch winkels (Vistflimarkt en Stadshu'lpwcrf) verkrijgbaar is Sclielviscli a f 0.18, grootero Sehelvisch a f0.24f 0.30 en Schol a f 0.20f 0.30 p- pond. N. C. DE GIJSELA.AR, Burg. Leiden, 29 October 1920. VERKOOF VAN SCHOENEN- Be Burgemeester -ran Leiden brengt ter algemeen kennis, dat op Maandag tot en met Vrijdagavond van 6 tot 8 uur cd op Za terdag van 2 tot 4 -aa. van 6 tot 9 uur n.m. in perceel yischmarkt 7 8 alhier, prima Mans- jrygscli oenen worden verkocht tegen den prijs tvan f 10-90 per paar. N. C- DE GIJ SELA AR., Burg. Leiden, 29 October 1920, VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Burgemeesters en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, id at, ingevolge art- 10 van het Koninklijk besluit van 4 Mei 1890 (Staatsblad No. 76) tot vaststelling van een algemeen reglement ivoor de Kamers van Koophandel en Fabrie ken, op Vrijdag 26 November 1920, dos na middags van twee tot vier uren, ten Raad- huize een verkiezing zal plaats hebben van vyf leden van de Kamer Tan Koophandel en Fabrieken, ter vervulling der vaoatures, die op 1 Januari 1921 zullen ontstaan, ten ge volge van -de periodieke aftreding van de ihioercn G. Boon, J- Heringa, F .A. M. Picck, P. A. de Gooyer en H- Vroom. N. C- DE GCJSELAAR, Burg. VAN STRYEN, Secretaris, Leiden, 29 October 1920. Een alarmkreet. - De begroobing der inkomsten en uitga ven dezer gemeente voor het jaar 1921 hangt een somber beeld op van Men finan- cieelen toestand waarin wij verkeeien Wij waren reeds in de gelegenheid daarop tc wijzen, doch naar aanlcid-ng van hef geen B. en W. nader over den staat, der ge- tmepn.'tteflLiianoiën aan den Jtaad hebben [medegedeeld, waardoor dit beeld oen neg yeefl somborder aanzien heft gekregen, 'meenen wij er nog eers nader op te moe ten terugkomen. Wij kunnen en mogen ons ni«»t trr.rsicn met de gedachte, dat in andere grootc of grootere gemeenten de toestand ook al niet rooskleurig is. Daarmede komen wij niet uit do impas se, waarin wij door welke oorzaken dan ook, zijn geraakt, integendeel, geraken nog steeds dieper in het moeras. Onze schuldenlast zal op L Januari 1921 bedragen f 10.927.000 of f 1,746.700 meer dan een jaar te voren. Maar daarmede zijn wij er nog niet. Heb restart der crisisuit gaven over de jaren 19141919 bedraagt na de eerste twee uitkeeringen uit de op brengst der Oorlogswinstbelasting nog f 707.869. En na deze vaste schuld en de crisisschuld, is er momenteel nog een vlot tende schuld van f 856.000, doordat er ver- schillènde buitengewone uitgaven zijn ge voteerd, zonder dat deze gedekt konden worden uit de laatst gesloten vaste lee ning. De schuldenlast die de gemeente hoeft te torsen bedraagt derhalve in ronde cij fers f 12,500.000, waarvoor de belastingbe talende burgerij de rente heeft op to bren gen en de aflossingen te betalen. En daar naast valt weder te constateeren een aan merkelijke stijging der gewone uitgaven; waar slechts een poover bedrag aan meer dere inkomsten tegenover gesteld kan wor den. De loons- en salarisverhooging over bijna de geheele linie, de verhoogde kósten vin de huishouding in schier alle takken van gemeentedienst, hebben daartoe bij gedragen. Het nadeelig verschil bedraagt ook hier al weer niet minder dan f 9.267.231 En zoo worden we in het najaar van het jaa.? 1920 geplaatst voor liet feit, dat ;ér in het belastingjaar 1920 op 1921 een be drag van f 2,800.000 aan hoofdelijken om slag zal moeten worden opgebracht. Laten wij er ons van doordringen, wat Het zeggen wil, dat in een stad van onge veer 65000 zielen, die bovendien weinig ka pitaalkrachtig is, alleen aan stedelijke be lasting, op twee ton na, drie milliocn moet worden opgebracht, en dab nog wel in het tijdsverloop van nog geen zes maanden. [Want nog is» het kohier van het belastbaar inkomen niet vastgesteld, hoeveel te min der de aanslagen bekend en de aanslagbil jetten verzonden. Huivert men tot de openbaarmaking er van over te gaan De heer Do Lange heeft er in den Raad zoo terloops aan herinnerd, dat van de hoogste inkomens in dit belastingjaar zal gevergd worden 24%. Laat deze schatting iets te hoog zijn. Laat het wezen 18 a 20%. De mededceling van den heer De Lange maakte op ons Edel Achtbaar Raadscolle- ge blijkbaar weinig indruk. Men luisterde er nauwelijks naar. Maar buiten den Raad, onder de ingeze tenen zelf, daar is men geschrokken van dc openhartige uitlating van den heer Do Lange, daar heeft men goede nota geno men van den noodtoestand, d&ar begrijpt men de beteekens van de in de miilioenen loopende cijfers, zooals wij ze boven heb ben gegeven en daar neemt men zijn maat regelen om zichzelf "te behoeden voor een dergelijke hooge belastingheffing. De steeds hooger worden belastingen hebben al sinds jaren de uib Indië komen de families, die hier het onderwijs vroeger voor hun kinderen zochten en er zich bij voorkeur vestigden, weerhouden dit te doen en menig burger, niet verplicht om in de stad te wonen, vestigde zich elders Anderen, voelende hun plichten jegens de Leidsche gemeenschap, bleven echter tot dusverre' en offerden hun evenredig deel in de lasten, die dc gemeenschap van hun vorderde,, al was dit deel grooter dan wat elders van hun zou gevergd worden. Men behoeft echter slechts zijn. oor te luisteren te leggen naar hetgeen in de krin gen der gegoede Leidsche burgers in deze dagen wordt gedacht en gesproken, om er van overtuigd te worden, dat ons binnen kort een groette exodus wacht van- hoogst aangeslagencn in deze gemeente, die zich hetzij geheel, hetzij voor een deel als fo rens zullen onttrekken aan Óen forschen greep van den, Leidschen fiscus. En dat het geen dreigementen zijn alleen bewij zen de voorbereidende stappen door som migen hunner reeds voor dit doel gedaan. En nu moge*men zeggen dat dit een be wijs is van te weinig sociaal besef en» te wijten .aan gemis aan solidarieib met do stad zijner inwoning, daarmede wordt de uittocht niet tegengehouden. En de gevolgen zullen niet uitblijven. De achterblijvers zullen nog zwaarder worden belast, en voor. hen, die er uit kun nen gaan, zal dit opnieuw aanleiding zijn om Leiden vaarwel te zeggen. De toestand zal dan onhoudbaar worden, ongetwijfeld; er zal ten slotte, op welke wijze dan ook, moeten worden ingegrepen, doch voor er voor de verarmde gemeente redding van buiten zal komen opdagen, zal er veel ge leden zijn, en veel onherstelbaar verloren zijn gegaan. Want van welke politieke richting men moge zijn en tet welken stand men moge behooren, men zal begrijpen, dat kapita&U onttrekking aan onze gemeente door ver huizing van. de hoogstaangeslagenen een voorbeeld, niet onwaarschijnlijk door minder kapitaalkrachtigen, als 'b eenigs- zins kan, gevolgd achteruitgang betee- kent niet alleen, doordat de gemeente de opbrengst hunner belastingen derft, maar ook, omdat hetgeen zij verteren, niet meer ten goede komt aan de Leidsche nering doenden, wat ten slotte algemeene verar ming der gemeente ten gevolge zal heb ben. Wie de historie van onze stad kent, weet, dat ontreddering der financiën meer malen een inzinking der algemeene wel vaart ten gevolge had en weet ook, hoe moeilijk het was, om weder tot verheffing van het welvaartspeil te geraken. 't Is waar, thans denkt de regeering, die zelf niet weinig mede de schuld draagt van den toestand, waarin met Leiden vele andere gemeenten zijn gekomen, aan mid delen, om de benarde finantieele gemeen te-politiek te hulp te snellen, maar men weet, hoe de regeeringsmachine niet vlug werkt, zoodat althans voor de eerste be grooting van rijkshulp o. i. nog wel geen- sprake zal zijn en dus gelden raoet: help u zelf. Een punt, dat zeker bijzonder de aan dacht mag hebben, is, meenen wij, een meer gelijkmatige belastingbetaling over het heele land, opdat een exodus, als bo venvermeld, weinig zin meer hebbe en dus worde belet. Overigens schuilt er veel goeds, naar het ons wil voorkomen, in die voorstellen, die door het rijk willen doen overnemen van de gemeente, die kosten die feitelijk voor het rijk worden- gedaan, als om een sterk voorbeeld te noemen, de on derwijskosten-, waar het ouderwijs toch zoo goed als geheel rijkswerk is geworden. Men volge de belangrijke debatten der Tweede Kamer hierover. De eind-indruk, die daaruib echter o.i. nu reeds is te trek ken, kan niet anders zijn dan deze: Ook al springt het rijk bij, niettemin blijft het betrachten der zuinigheid zaak, ook in de toekomst Isolement en Gemeenschap. Hedenna middag aanvaardde dr. A. G. van Hamel, bildiothocaris van de Handelshooge- schóol te Rotterdam, zijn ambt als privaat-do cent in de Keltische taal- en letterkunde aan dc Universiteit alhier, niet een openbare los in het kléin-auditorium over het onderworp: Isolement en Gemeenschap. De voornaamste vertegenwoordigers der twee hoofdgroepen, waartoe dc Keltische talen wor den teruggebracht zijn volgens spr. het Kom- tisch (in Wales) en het Iorsch. Tussohen die twee talen bestaat morphologisch een veel grooter verschil dan tusschen dc Gormaanscho en Romaanscho talen onderling. Spr. ging nu uitvoerig het verschil dor beide taaltakken na. Het Kymtisch "heeft zich ontwik keld in een richting die sterk aan de *Bo- maajLsche talen, vooral aan het Fransch doet denken. Het conservatieve Iersoh heeft, vooral in do oud-Iersoho periode, een ontzettenden vormen rijkdom bewaard, die -onmiddellijk aan de Ocr- Keltischo periodo herinnert. Spr. behandelde daarin dc vraag, waardoor dat verschil \cr- klaard kan worden, en toonde aan, dat dit ge heel samenhangt met de ontwikkeling der bevol king in Ierland en in Wales.* De Iersche literatuur ontwikkelde zich geheel zelfstandig. Zij behield haar eigen karakter Tan het begin tot het einde en nog heden gaat er meer invloed uit van "de Anglo-Iersche letter kunde op de Engelsehe dan omgekeeTd. Bit zelfstandig nationaal karakter kenmerkt zoo wel de Iersche poëzie en het proza. Do stroeve Iersche cultuur kon zich onder den druk van den overheerscker minder goed handhaven, dan de zooveel leniger Kynvtische. Maar wofden de omstandigheden eenmaal gun stiger, dan zal, volgens spr., Ierland de sterk ste blijken. Hoe dit zij, aldus besloot spr., de geschiedenis van de letterkunde en hel geestes leven in het algemeen in beide landen- lioht dc uiteenloopende ontwikkeling der beide talen dui delijk toe. De rede werd met de gebruikelijke toespraak besloten. Jubileum Chr. Jongelingsvereeniging „TJw Bewaarder zal niet Sluimeren". Do Chr. Jongelingsvereeniging- „Uw Be waarder zal niet Sluimeren", afd. van het Ned. Jongelingsverbond, heeft de herdenking van haar 25-jarig 'bestaan, welke zij verleden week Vrijdag, zooals wij meldden, in de Pieterskerk met een" wijdingssamenkomst aanving, gisteravond voortgezet i-n den foyer der Stadszaal. Do zaal, waarin eerst een reünie met oLd-leden plaats vond, was voor de feeste lijke samenkomst, welke op dece reünie volg de, keurig getooid met frissche planten, en mooie herfstbloemen stonden op de tafeltjes. Zij was weldra geheel met belangstellenden, onder wie vele dames, gevuld. - Nadat gemeenschappelijk was geizcngen Psalm 103 vers 1, ging de 'Voorzitter der JongelingsvereeJiigiug, de heer Velberg, voor in gebed. Daarna riep hij allen een hartelijk welkom toe. "Hij vertelde-, evenals ds. Hoogen- raad, zooals wij de vorige week vermeld hebben, het in de Pieterskerk had gedaan, een en ander omtreïib de "oprichting en de geschiedenis der Ve-reeniging en deelde mede, dab het haar thans vrij wèl gaat. Naar buiten heeft de V-eresnïging gewerkt door het doen houden van lezingen, door winterbijeenkomsten, ook door openbare vergaderingen, in den mobilisatietijd door gezellige, avonden voor militairen in den vorigen waiter ook door leringen in samenwerking met stedelijke zustervereeni- gingen. Zij gaat met haar tijd mede, er voor zorgend haar karakter en wezen vast te houden. Zij heelt behoefte aan een elgèn ge bouw. Ten einde den bloei der Vereeoiging te bevorderen, deed spr. een beroep op den steun van Christelijk Leiden. Hij herinnerde er daarna o. m. aan, dab van de eerste com missie van toezicht alleen nog in leven is onzo stadgenoot de heer A. J. do Lange, tot wien, ware hij hier aanwezig hij woorden van dank zou kunnen richten voor hetgeen hij voor de Vereeniging had gedaan. Prof. Van Nes, eenig aanwezig lid van de tegenwoordige commissie vafi toezicht, heet te hij van harte wolkom; in den loop van dezen feestavond kon hij de beide andere leden, de predikanten Hoo- genraad en Riemens, begroet®. Mede riep hij het welkom toe aan het bestuur van de wrjkveroeniging „Pniël", in welker gebouw do Vereeniging is gehuisvest; aan afgevaar digden van zusterverenigingenaan de le den van den dameskrans „Martha", welke vier en twintig jaar geleden de Vereeniging haar banier schonk; aan begunstigers, leden en ouders van dezen. Namens de feestcommissie sprak do lieer H. Gijsman een kort woord, hoofdzakelijk om openlijk dank te betuigen aan het oud- lid Verbiest-, voor de mooie versiering van de zaal; aan de dames, die thee en ver snaperingen zouden ronddienen; aan de zan gers van 't dubbelmannenkwavlet der Chr. Jongemannen-Vereeniging uit Den Haag. en aan het trio (piano, viool en violoncel), dat zich zou doen hooren in plaats van den heer A. Kooistra, van O&gstgecst, die ver hinderd was zijn toegezegde medewerking te verleen en. Toen kon het eigenlijk© feest beginnen. Er heerschte den-ganschen avond een aan gename, gepast vroolijke stemming en er is genoten van mooie muziek, van zuiveren zang, van een voordracht en van goede woor den. Prof. H. M. van Nes hield een aardige, toe spraak, waarvan de hoofdgedachte was, dat hetgeen kalm, zonder fawaai, gaat, meestal het belangrijkste is, en de slotwensch voor de jubileerend© Vereeniging, dat er- iets van den pelgrimsgeesfc van Abraham ©n van diena gehoorzaamheid des geloofs in al haar leden mocht zijn.- Do heer J. LenS, uit Den Haag, oud-lid, oun-voorzitter en eere-lid der Vereeniging, boeide zijn gehoor met Zijn blijde en wee moedige gedachten bij de viering van dit feest, on bracht den hartelijkeii gelukwensch namens het hoofdbestuur van het Ned. Jon gelingsverbond voor de jubilaresse over. De heer C. van Dijl, uit Amsterdam, oud lid, gaf in aansluiting met het door den heer Lens gesprokene zijn gevoelens van teleur stelling en van genoegen weer, en sprak over het nut en den zegen eener Chr. Jongelings vereeniging. Nog meer sprekers hadden hier hun beste wensclien voor de Vereenigiug willen doen hooren, maar de tijd, die omgevlogen was, liet dit niet toe. Alleen dr. Riemens, even aanroerende het hier gesmaakte genoegen, deed .een beroep op do vriendinnen der Vereeniging, en "hij schatte haar aantal groot, ziende de vele dames"-, hier aanwezig, om de bovenzaal van „Pniël", de zaal, waar de Vereeniging sa menkomt, in een wat aantrekkelijker en ge zelliger kleed te steken dan zij nu draagt. De Voorzitter dankte allen voor hetgeen zij nti en te voren voer de Vereeniging had den gedaan. Inzonderheid tot ds. Hoogen- raad richtte hij woorden van hartelijken "clank; tot hem, die zoo met deze Vereeni- giDg heeft meegeleefd, haar zoo in alles heeft ter zijde gestaan, die haar nog zulk een warm hart toedraagt en haar leden bij namen kent en hen bij hun namen noemt. Een daverend applaus volgde op deze woor den van den Voorzitter, die nog gedacht een ziek 'lid en mededeeling deed van verrassin gen, der Vereeniging dezen avond bereid, voorbeelden ter navolging, want rijk aan stoffelijke bezittingen is de Vereeniging niet. Met het zingen van de verzen 1 en j5 van Gezang 180 en met dankgebed van ds. Hoo- genraad, werd deze voor alifffl. aangename en goed georganiseerde avond besloten. Nu volgt nog een intieme feestavond, voor i'e leden en dan gaat de Vereeniging weer haar gewonen gang. Chr. Ned. Werkmansbond. (Afd. Leiden.) Gisteravond hield de afd. Leiden van dien Chr. National en Werkmansbond in de Oosterkcrk alhier haar jaarvergadering, die, behalve door leden en hun gezinnen door andóre belangstellenden, onder wie ook vrouwen, werd bijgewoond. De banier der afcleeLing was ter zijde van den preekstoel geplaatst. Nadat de vergadering met gemeenschap pelijk gezang was geopend ging ds. J. Hoo- genraad, eere-voorzitter der afdeeling, in gebed voor, om vervolgens verslag uib fe brengen over den staat der afdeeling en van de voornaamste werkzaamheden in heb afgeloopen werkjaar. Hij hield vooraf oen korte toespraak, waarvoor hij tot uitgamgspunt nam Lukas 22 27b. Do woorden van dezen tekst door Jezus zelf tob Zijn discipelen gesproken, greep spr. aan om de aanwezigen te doordringen van hetgeen hij hen wilde zeggen. Hij schetste den geest van revolutie, die rond waait in onze maatschappij, overal het hoofd opsteekt en ook aan de Christenen niet onopgemerkt voorbij gaat. Het is het intellectualisme, dat do we reld bedorven heeft, en dat ook in de Kerk scheuring eri verwijdering heeft gebracht. Do twisten, die de Kerk beroeren, zijn grocrtendeels ook van wetenschappelijkcn aard. Aan de hand van een boekje van een Amerikaansch schrijver, die onze maat schappij het voorbeeld van J ezus voorhoudt toonde spr. aan, dat de strijd in de arbei- dorswereld niet enkel gaat om het loon- vraagsbuk en wat daarmede samenhangt, maar om de tegenstelling tusschen machts ontplooiing cn dienende liefde. De geest der revolutie meent, zooals Hen rietta Roland Holst in haar brochure over het eenjarig bestaan van de Bosjewistischo heerschappij schrijft, voeFt een strijd op leven en dood om op de puinhoopen van dë oude maatschappij het Messiasrajk "to stich ten, de Christusgeest wil een betere maat schappij opbouwen door dienende liefde. Zoo staat de maatschappij cfoor den revo lutiegeest verwoest, tegenover het Godsrijk van Christus als de zelfzucht tegenover de liefde. En wie anderen kiezen wil beginne met rich zelf. Wij moeten als do rijke jongeling veel los laten, maar met het loslaten van wat onze zelfzucht begeerlijk acht, zijn wij er nog niet. Wij moeten ook nog opnemen het Kruis en Christus volgen, zeide spreker. Met een opwekking tot de leden van deze Werkmansbond om als het wezen moet met overtuiging de goede keuze te dben besloot spr., om daarna het jaarverslag uit te brengen, dat zooals hij zeide, er gunstig uitzag. Het aantal donateurs en begunstigers blijft gewoonhet is moeilijk er een bij te winnen; eer gaan er af; het aantal leden der afdeeling bedroeg 316, ook minder dan het vorig jaar; het Weduwenfonds telt eveneens 316 loden en er zijn in ons midden weduwen, die een uitkeering van f 250 ont vangen bij afdeeling Ziekenfonds zijn aan gesloten 267, ook minderde Verbruiks- vereeniging „Zorg in den Tijd" telt 105 leden en heeft een fonds van f 1500het Bouwfonds bloeit, men is op weg de schuld te delgenc5e naaikrans „Zusterliefde" heeft 100 leden; het Kinderkoor-,.Zingt den Heer" zag haar ledental tot 60 stijgen; de Zondagsschool bloeithaar leerlingen maak ten in den afgeloopen zomer een uitstapje; het Gemengd Zangkoor „Halleluja", dat bij gelegenheden als deze optreedt, telt ook ruim 60 leden. De Meisjeskrans „Bidt en Werkt" en de Jongelieden-Knapenvereoni- ging weten zich goed staande te houden en opgericht werden nog een vereeniging voor geestelijken en socialen arbeid en een Jeugdorganisatie voor c3e Zending, geleid door de kweekelingen van de Zendings school. Verder noemde spreker nog de Bootver- ccniging met 50 leden en de Kinderkerk met 125 leerlingen, om to besluiten met een overzicht te geven van de over het ge heele land verspreidde vereeniging „U. B. O." met haar steunfonds van f 15,800, die echter met het oog op de koersdaling der effecten de uitkeering van f_150 tot f 100 heeft' moeten terugbrengen, wat spreker een verstandigen maatregel noemt. Met een opwekking tot vernieuwden vol hardenden strijd, aan de leden en aan hen, die. lid willen worden, besloot ds. Soogen- raad zijn verslag, dat met aandacht was gevolgd. Hierna verkreeg de zangvereeniging „Halleluja" het woord en bracht- op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen ten gehoore. door pianospeL begeleid* Daarna beklom ds. J. C. V. van Bemrnel, uit Hillegom, den kansel, door ds. Hoo- genraad als de feestredenaar aangekon digd. Deze wees er in zijn vurig betoog met nadruk óp, dat de Christelijke werklieden als regel minder onderlegd zijn dan de leden van neutrale en moderne bonden. Zij komen in fabriek en werkplaats tegenover hun kameraden van andere richting en kunnen hun standpunt, niet vasthouden. En zoo gebeurt het, dat arbeiders, di« tot de Cl jistelijke partijen behooren, zich aan sluiten bij het N. V. V., den bijwagen van' de y D. A. P. Dat moet anders worden. Wij moeten cTize werklieden sterk maken in den strijd cn wapenen met het borstwapen van Christus. Daarvoor is in de' eerste plaats noodig organisatie. De patroons-organisee- ren zich ook en als wij het niet doen, zeide spr., dan zal de wet er ons straks wel too dwingen. En dan moeten de arbeiders vol gen sociale cursussen, waar zij sterk ge maakt worden in hun Christelijk sociaal beginsel, dat zij behooren uit te dragen in de werkplaats en onder hun mede-ar beiders, waar ook. Er is zooveel slapte bij ons. Wat is dal bij Rome heel anders. Wal zit de organi satie daar goed in elkaar, aldus spr. De R.-K. professor Veraart, heeft ge zegd, dat het alleen de Katholieke ethiek is, die zich principieel tegenover het socia- lisma stelt, on er dc eindstrijd tegen zal voeren. Zullen wij, Chr.-pvotestanten, ons dat laten zeggen 1 Zeker niet. Ook wij vormen nog een mocht, als de Christen-arbeider maar tot ontwaking Icomt, zeide spr. en daartoe spoorde hij hen ten slotte aan, de lijnen uitstippelend waarnaar hst protestansch- sociaal Christendom zich heeft te richten. Nadat het zangkoor nog eenige liederen dankt, ging de bijeenkomst na gemeen- liad gezongen en ds. Van Bemmel had ge- schappelijk Gezang 96 te hebben gezongen, uiteen. Lisa en Sven Scholander. Lisa en Sven Scholander hebben met hun oude Zweedsohe luit van 1795 de geheele wereld doorgereisd, zijn door ge heel Nederland on Nederlandsch-Indië ge-» weest.nu was' het voor den eersten keer, dat zij Leiden bezochten. Van dit bezoefc zullen zij een aangename herinnering over.' houden; het kunstenaarspaar werd door een talrijk publiek ontvangen, dat zich niet onbetuigd liet in bijvalsbetuigingen. Ook de toehoorders zullen zich dit aardig en eigenaardig Concert blijven herinneren. Eigenaardig, omdat, men zelden in de ge legenheid is zang met begeleiding van mooi luitspel te hooren en aardig, omdat de voordracht die eigenschap sterk naar voren bracht.'1 Zweedsche luitjes, en een Zweedsche luit en er bestaat een schat van welluidende Zweedsche liederen. Nu verbaast het ons, dat er zich op het programma zooveel Eransche en Duitsche liederen bevonden', al werden die talen ook uitnemend uitge sproken. Tusschen de 17 gezongen liederen (14 3 toegiften) bevonden zich slechts twee Zweedsche, die zeer zoet klonken. Vooral Lisa zingt licht en gemakkelijk,- als vanzelf, terwijl Sven zich behalve als zanger en als luitspeler, nog als compo nist (Ein fahrender Spielman) liet ken nen »n als fluitist in „Die bekehrte Scha- perin". Fluiten, als zijnde schel, hoort men niet gaarnemaar dit fluiten klonk zacht en lieflijk als geweven tusschen het lied. Het mooist klonken de ernstig getinte liederen, zooals Martini's „Plaisir d'amour", vooral ook de Zweedsche liederen van Bellmann en van Gyldenhanmar. Van de liumoristsisch getinte liederen werd het', grappige geheel onnoodig door het maken van bijgeluiden te veel aangedikt. Wel werd juist hiermede veel succes behaald, o.ïu rnet „Le Joli tambour", maar het is is noodig. Als heel mooi klinkend van losse en toclï fijne voordracht noemen wij „Lèttre d'un© Cousine a son Cousin" on vooral „Au Marclié de la Madeleine". Van af die bloemenmarkt kwam een bloemstuk, ge bonden met. linten in de Zweedsche kleu-1 ren, den zanger Scholander verrassen. Dc samenwerkende kiesvereenigingeif der Ned.'-Herv. Gem. alhier bevelen aan voor het hedenavond samen te stellen drietal ter beroeping van een predikant bij die Gem., ter vervulling van de vacature-mi*, dr- J< Schokking. de predikanten J- P. Dijk, te Opj penhuizen; J. W\ Gront Enzerink, te Leeu warden, en T. Kloosterman, te Alkmaar. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen vrije en orde-oefeningen de dames E. M. Labrec, M. H. M. J. de de Móor ea H H. E. Peeters, en de lieer S. de Jongh, allen alhier. Dinsdag a. s. hoopt, de heer D. J. Noest, amanuensis eerste klasse bij het 'Anatomisch Kabinet der Rijksuniversiteit het 25-jarig jubileum te herdenken van zijn in-dienst-treding bij het Rijk. Op de bovengang van het Rijksmuse um van Oudheden is thans tijdelijk ten toongesteld een collectie copieën in ge kleurd gips, naar praehistorische en Fran kische voorwerpen voor dit Museum ver vaardigd in bet atelier van het Römisch' Germanisch Centmlmuseum in Mainz cn wel voor een deel door den amanuensis van het Leidsche museum N. Meiman zelf, die in genoemd atelier zijn opleiding op dit gebied heeft voltooid. Vooral voor hen, die in dezo kunst van imiteeren belangstel len, is het een zëer interessante verzame ling.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1