LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 25 October 1920. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS BINNENLAND FEUILLETON. IN ©NZB STUPÜAT PRIJS DER ADVERTENTIEN: "gO Cts. I>ct tefiol, Des Zaterdags 40 Cts, per regel. Kleine advertentiëa Woensdag 76 Ots. Zaterdag 1.bij een maximum aantal woorden van 301 Incasso volgens post- rcoht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ots, Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reaactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voof Leiden p. 3 cnwL f2.50, p. week I 0.19 Buiten Leiden, waa* agenten gevea-» tigd, zijn, per week' 0.19 Franco per post noommnom'»» H 2.90 Nummer 18603. Dit nummsr bestaat uit TWEE.BIaden EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) nart de gemeentelijke vischwin- kels (Vischmarkt cn Stadsbulpwcrf) ver- "krijgbaar is SOHELLVISOH a £0.18, GROOTERE SCHELVISCH a £0.94, SCHOL a 0.27 en VERSGHE HARING a f 0.13 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 25 Oot. 1920. Leidsche Concertvereeniging. Be Loidsoho Goncerlvoreenising werd giste ren ook weder met ernstige concurrentie van •Moeder Natuur bodroigd, dip ons vorgastto op mooi, zonnig herfstweer. Menigeen zal in dubio hebben gestaan wat t« (doen: oen heerlijke wandding naar buiten lo maken of tweo drie uur van hot concert le ge nieten. En het ie ongetwijfeld aan het welver zorgde programma te danken geweest, dat zoo- yelen aan do vocaal en instrumentaal soliston- matinée de voorkeur hebben gegeven. De zaal was op de galerij zoo goed als beneden geheel hezot. Mej. Chris tien Kouw, sopraan te Nijmegen, do heeren Ph. Swaab, fluit, H. Arbous, hobo, on (A. Robbaets, waldhoorn, solisten van de Natio nale Opera, mot Theodoor Polman aan den .vleugel, wisten de aanwezigen met goede kunst, ivol_niet afwisseling van begin tot einde to boeien. De matinee werd ingezet met con solo voor fluit door den heer Swaab met pianobegeleiding De heer Swaab deed zich in „Fanlaisie Pas torale bongroide" als eeh eerste plas fluitist kertnen. Zijn meesterlijk spel werd dan ook Koer gewaardeerd. Eon solo voor hobo van den heer Arbous was bijna oven aantrekkelijk. Daarop verscheen de jeugdige sopraan-zapge- J-es op het tooneel en zong fragmenten uit de öfc»ra's „Lohengrin", „Carmen" ón „Tosoa" en (Wist zoowel door bevallige houding als door haar mooi en krachtig stemgeluid, te boeien. En /toen haar door het bestuur eeu bouquet werd aangeboden, ging er eon daverend handgeklap in de zaal op, ten leeken, -dal mon deze atten tie wel verdiend achtte. Liderdaad kwam die bijval haar toe. Yóór do pauze gaf do hoer A. Robbaets nog oen waldhoorn-solo ton beste en toonde daar- imedo zijn meesterschap op dit instrument. Het bost beviel echter do fluitist, de heer Swaab, (die, na oen Famtaisio uit de Opora „Rigolette" !te hebbon gespoeld, zóó herhaaldelijk werd toe- goj uioht, dat liij na reeds te zijn verdwenen, nog (weer eens op hot tooneel moest komen Mej. Kouw zong na de pauze „Gebet der Elizabeth", uit „TannMuscr", „Nir" uit „But terfly" cn oen ballade uit „Faust". Ook deze lie deren sloegen in. Do jonge zangeres bleek nog meer op haar gemak dan bij het eerste optreden .on haar werden nogmaals bloemen aangeboden. Vergezeld van gulle toejuichingen. Mot oen mooien' solo voor den -waldhoorn word het concert bewloton. Een woord van hulde past ons ook aan Theo- idoor Polman, die den geheelen middag aan den vleugel zat on zich een uitnemend piamist toonde. Het publiek, dankbaar als altijd, beloonde ten slotte ook hem met een hartelijk applaus. Het was weer een mooie middag vol van af wisseling en waarvan, het een zoo goed als het ander. 'Als het bestuur den volgenden keer weer met een zoo goed vijftal voor hot voetlicht komt, is hei succes bij voorbaat verzekerd. En or wcr.d ons in het oot gefluisterd, dat hot volgende concert nog interessanter Zal zijn. De heer C. A. H. Waar, alhier, tot arts bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid bij het O.-I. leger. Door den Hoogen Raad is beëedigd als advocaat en procureur rar. H. W. A. Aveibeck, alhier. Bij ministericele beschikkiffg is den heer W. F. IC. de Kievit, waarnemend griffier bij de arrond.-rechtbank te 's-Gra- venhage, benoemd bij het kantongerecht te Alkmaar. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is de heer A. J. J. Egmond, al hier, ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Nederl.-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot hoofd agent 2de kl. bij de algemeane politie. Onze stadgenoot© mej. Rie van Leeuwen is benoemd tot leerares in het teekenen aan de Industrieschool voor Meisjes to Rotterdam. Deelden wij onlangs mede, dat prof dr. W. Nolon, hoogleeraar in de faculteit der geeenskunde alhier, op Woensdag 27 dezer den dag zou herdenken, waarop hij vóór veertig jaar aan onze Univeitsiteit werd bevorderd tot doctor in de genees kunde, thans wordt ons bericht, dat op het verlangen van den hoogleeraar zelf deze dag onopgemerkt zal voorbijgaan. Prof. Nolen is dien dag uit de stad. Het Leidsch Drankweer-Comité zal haar aangekondigdo openbare vergadering op 30 October, gevolgd door een tentoon stelling tot 6 November, dooi; een samen loop van omstandigheden op genoemde data niet doen plaats hebben. Deze data zijn verzet van 4 tot en met 11 December. Alhier is opgericht een Vereeniigang van Jongelieden geheelonthouders (V. V. J. G jeugidaf'd. van. D. W. S. Het voorloopig bestuur bestaat uit: H. van Ewijck, Bilderdijkstraat 16, voorz., J. Alt Jr., Rijnshurgersiugel 17, sec., mej. Kouw, Lokhorsstraat 27a. penningmeester; A. J. v. cl. Wal, 2de sec.- pennnigm., Aloëlaan 43a, en mej. G. Alt, comm., Rijusburgersin- gel 17. In het Leidsche Volkshuis had gis teravond de eerste muziekuitvoering van dit seizoen plaats. Dè zaal was geheel ge vuld; men kwam zelfs programma's te kort. De dames M. Horneman en L. Har- logHorneman speelden een sonate van Henri L'ccles (een Engeischman) voor vio loncel en piano, een Elegie van Gabriel Fauré (Franschman) en Andante van Go'ttoed Mann (Nederlander). Mevrouw A van Leeuwen—De Pauw zong, begeleid door mej. Toos Gleuns, Vlaarasche, Duit- sche en Hollandsche liederen. En mej. Mien van der Goes droeg van Chopin, den be roemden Pool, van Mendelssohn, den Ham burger. *an den Oostenrijker Schubert-en van Pinné, den Lotharinger, keur van pianostukken voor. Aan de uitvoerenden gelukte het, den Geest der Muziek te doen spreken. Hulde en dank zij allen gebracht voor dezen heerlijken avond Vanwege den Provincialen Bond van Geitcnfokvereenigingen in Zuid-Holland werd voor do afdseling Leideoi een keuring gehouden op het terrein, gelegen aan den Zoolerwoudsche-Singel. Als keurmeester trad op de heer Tukker, 11 ij k s vecteel tcon sul er t voor Zuid-Holland. Aangevoerd waren 22 witte geiten. Van dit aantal kwamen 13 stuks in aanmerking, die goed gekeurd werden. Zeer mooie exempla ren waren aangevoerd. Doel dezer keuring was, om een overzicht te krijgen, welk gehalte van dieren er in de Vereeniging aanwezig is. Door de beste geiten te merken en daarvan aan te fok ken, hoopt deze nog jonge Verecniging haar doel te bereiken en te komen tot haar ideal, n.l. een ongehóornde witte geit, die veel melk geeft met een. groot vetgehalte. Zondagnamiddag even vóór vijven had op de Breestraab, ongeveer voor do socië teit „Amicitia", een botsing plaats tussclien de clectrische tram en een auto. De auto had gestaan voor ,,In den Ver gulden Turk" eh zou op de Breestraat lcee- ren, terwijl or uit de richting Hoogewoerd een tram aankwam. Onder het wenden, ter wijl do auto nog gedeeltelijk op de rails stond, weigerde, volgens de verklaring van den chauffeur, do motor, zoodat hij er niet af kon rijden. Do tram was toen tor hoogte van 't Stadhuis, volgens zijn zeggen, en had dus tijd genoeg gehad om te remmen, meen de hij. Do conducteur der tram daar entgen ver klaarde het anders. Hij gaf de schuld aan den autobestuurder, die, hoewel de tram naderde, nog een bocht maakte. De tram weerstond den stoot kostelijk, de auto daarentegen werd in liet midden vrijwel in gedrukt, een der voorwielen stuk gereden en een achterwiel ook ernstig beschadigd. De eigenaar, den heer Van den Berg, te Voorburg, en een dame, mevrouw B., uit Rijswijk werden uit de auto geslingerd, doch kregen geen letsel van beteekenis. Do tram had eenige vertraging, zoodat de volgende tram er een oogenblik achter kwam te staan, en er stonden weldra hon derden menschen omheen, onderling en met den chauffeur en don eigenaar druk pra tend over de aanleiding en do schuld. Een deel van het publiek koos partij voor den tramconducteur, een ander deel voor d'en autobestuurder. Tot de laatsten behoorde ook een dame, dio van uit haar woning het ongeval had aangezien. De politie spoorde eindelijk het publiek aan door to loopen en verzocht chauffeur en eigènaa-r met eenige ooggetuigen mee te gaan naar het politiebureel, waar de ver klaringen van verschillend'© personen wer den opgenomen Hot was voor den. inspec teur van dienst echter niet mogelijk uit te maken wie van de wee partijen schuld had. In ieder geval moest ook nog de tramcon ducteur gehoord worden. Ia do Stede!ijko Werkinrichting zijn opge nomen in de week van 17 tot en met 23 Oct.: 167 volwassen personen, 27 kinderen, totaal 194 personen. mers zijn ingelascht, was zooals wo dat gewoon zijn niet beter, niet slechter. Tot eenige opmerking geeft het ons geen aan leiding, behalve dan dat mevr. Hesse Slauderof blijkbaar nog niets verliest van haar jolig spel, cenig in haar soort. Een goed gevulde schouwburg tot en met parterre I uitverkocht heeft we derom genoten. ~w LEIDSCHE SCHOUWBURG. Ensemble Solser cn Hesse. Ploert, in 4 bedrijven en een \oot- spel van Herman Bouber. Bouber hoort blijkbaar tot die gelukkigen, die eens flink de mouw uitschudden en weer een speelstuk voor het volk in handen houden. Met bekwamen spoed volgt de eene Amsterdamschen schetst den andere op. Toch loopt er o.i. geen crescendo-lijn door die elkaar opvolgende stukken, speciaal niet, wat de laatsten betreft, w. o. natuur lijk „Ploert". Sinds Bouber het melo-dra- matische gaat beoefenen, zijn zijn creaties o.i. bepaald gezakt. Zoo ook „Ploert", spe lend in het Amsterdamsche nachtleven van de Pijp enz., trachtend te geven een voorstelling van het lijden en strijden van wat tot dat milieu is neergesmakt en van het „Ploert"-individu, dat daartoe mede werkt. Niettemin, een groot deel van het pu bliek smult aan die dingen. Heeft Bouber niet de snaar te pakken, waarop de volks ziel zoo gaarne reageert Hij Aveet, wat zijn volkje gaarne lust. telkens en telkens weer en handig weet hij daarop te speculeeren, ook wat betreft het aanroeren van maat schappelijke vraagstukken. En al behoort „Ploert" dan ook niet tot zijn beste wer ken, het doet het en wat wil men nog meer-. Het spel, waarbij weer eenige zangnum- De electriciteïtsvoorziening van ons land. I-Ict Verbond van Nederlandsche Fabri- kanten-Vereenigingen, heeft zich per adres gewend tob de Tweede Kamer, waarin het te kennen geeft, met belangstelling en vol doening kennis te hebben genomen van het wetsontwerp tot regeling dor electricitoits- voorziening van het land. Hoezeer zich met dit ontwerp in hoofd zaak kunnende vereenigen, meent het Ver bond enkoio wijzigingen, resp. aanvullin gen, in overweging te moeten geven, met name uitbroiding bij de wet van do voor het landelijk bedrijf gekozen organisatie vorm tot de gewestelijke en gemeentelijke» bedrijven, en wordt de> Kamer verzocht, bet ontwerp, geamendeerd in bovenbedoelden zin, goed te keuren. Aan een begeleidende memorio aran toe lichting is ontleend, dat het Verbond heil een gelukkigen greep der-Regeering acht, dat zij voorsbelt, haar bedrijf den vorm der naamlooze vemiootscnap te geven. Het verdient z. i. echter aanbeveling, dat ook de overige overheidsbedrijven, bij 's lands elecbricitoitsvoorziening betrokken, op ge lijke leest geschoeid Avordon. Het Verbond zou het toejuichen, Avanneer artikel 11 alsnog in dier voege werd ge wijzigd, dat de Electriciteitsraa-d daar aan in voorkomende gevallen de bevoegd heid zou kunnen ontleenen, den minister van Waterstaat, ook ongevraagd, van ad vies te dienen. Voorts acht het 't noodig, noch gewenscht, do beAroegdheid van den Electricitoitsraad. tob'die van oen eenvou dig adviseer end lichaam to redueeeren. Voorts zou het z. i. oen punt van overwe ging moeten uitmaken, of het niet ge wen sclib is, den Rijks-Electriciteitsraad voor een aanzienlijk gedeelte door provin ciale Electrioiteitsraden te dioen benoemen, deze op hun beurt voor een minstens even groot doel gemeentelijke Electricit-eits- raden. Volgens de Regeering schijnt hot in de be doeling te liggen, to bereiken, dat tot nu toe vrije bedrijven zich genoopt zullen voe len een concessie te aanvaarden, wat dan weer do mogelijkheid met zich mede zou brengen van een eventueele naasting. Het Verbond is a'an oordeel, dat het uit oefenen van een dergelijken druk op zooge naamde ATije bedrijven, en deze langs een omweg te dwingen tot aansluiting bij het grooter geheel, niet gerechtvaardigd is, warmcer deze bedrijven even of meer econo misch produceeren dan het staatsbedrijf, Avat niet per sé uitgesloten behoeft te zijn. Het Verbond betoogt ten slotte, het ont werp met ingenomenheid te hebben be groet. Zij verwachten, dat de economische opbloei van ons land ten zeerste zal worden bevorderd door do electriscbe stroomop- Avekldng in één hand to brengen en aan het nieuwe oa'erhoicfcbedrijf den meest econo misch en ondernemingsvorm te geven. Hot in het Avetsontworp ontvouwde stel sel acht het Verbond zoo goed geslaagd, dat het dit gaarne overgebracht zou zien op het terrein der prorinciale en gemeentelijke be moeiing met de riecrtriciteitsvoorziening, ten einde aldus een groot geheel te verkrij gen, dat van boven tot boneden doorbrokkeu is van dezelfde gedachte. Ontwapening. Do Partijraad van do S. D. A. P. kwam in zake het vraagstuk der ontwapening tot de volgende conclusie: De S. D. A. P., de handhaving der na tionale onafhankelijkheid aanvaardende, ver werpt de militaire defensie als middel daar toe. 'Zij aanvaardt, als betere waarborgen voor heb behoud der onafhankelijkheid van een klein land als Nederland, de directe in ternationale actie der arbeiders en den Vol kenbond. De actie der partij dient zich voortaan consequent te richten, niet slechts op inter nationale, maar ook op nationale ontwape ning. Hiermede vervalt elke actie voor het volksleger. Bet programpunt in zake militarisme dient in dien zin te worden gewijzigd. De partij steunt elk streven, om den Vol kenbond tot een werkelijk internationaal or gaan voor den Avereldvrede te maken en' hem onder den invloed der arbeidersklasse te brengen. Tot versterking der waarborgen, uit de' internationale actie der arbeiders, tegen den oorlog voortvloeiende, zal in overleg moeten v/orden getreden met het I. V. V. en do Ar beiderspartijen der landen, die ten opzichte van eventueel oorlogsgevaar voor ons land' daarvoor in aanmerking komen. In ons land wordt een krachtige propa ganda vcor de ontwapening op touw gezet, waarbij wordt gewézen op do diensten, die vooral de transportarbeiders en de mijnwer kers voor de afweer van oorlogsgevaar kun. r.en verrichten. Ter versterking van* het internationaal saamhoorigheidsgevoel ter bestrijding van imperialisme en oorlog, wordt nu on dan een internationale meeting voor de ontwapen ning belegd, waar vertegenwoordigers van buitenl an dsche arbeidersorganisaties het woord voeren. Voer de parlementaire actie der 'partij, in' bovengenoemden zin gevoerd, gelden de vol gende regelen: Stemmen tegen militaire credieten. De Kamerfractie onthoudt zich A'an allé positie\re medewerking aan ons Inilitair stel sel, dat zij voortdurend blijft critiseereh. Wettelijke maatregelen, die wezenlijke VeVr mindering van bewapening medebrengen, worden door haar gesteund. Zij eïsoht omzetting van oorlogsbedrijven in vred esbedrijven Indien en voor zoover onze aansluiting bij den Volkenbond de verplichting tot deel neming aan internationale prestaties van mi litairen aard medebrengt, beslist het Con gres of de Partijraad, in hoever die presta ties in het belang der internationale ontwar pening kunnen worden aanvaard. Elke poging, de opvoeding der kinderen en der jongelieden aan militarisme en na tionalisme dienstbaar te maken, wordt met alle kracht tegengegaan. Gestreefd wordt naar een hervorming van onderwijs em volks opvoeding in dien zin, dat de vredesgel- daclite, de solidariteit aller volkeren, dé plicht aller burgers tot arbeid vooir de wel vaart van allen zich bij - het" opkomend ge slacht baanbreken en naast de geestelijke ookde lichamelijke oefening van het op groeiend geslacht is gewaarborgd. In onze buitenlandsclie politiek worde tioende rekening gehouden met het element van den wereldvrede, waarvan de nationale belangen der staten ondergeschikt dienen te zijn. De eisch van openbaarheid van het buiten- landsoh beleid blijft Voortdurend gesteld. Onze delegatie in den Volkenbond dient daar een krachtige vredespolitiek te vol gen- Ook onze Partij behoort daarin te zjjn vertegenwoordigd. De Partijraad heeft de volgende' resolutie aangenomen: „Do Partijraad der S. D. A. P.: kennis genomen hebbende van de door heb P. B. ingediende memorie: besluit het aanstaand Partijcongres voor te stellen, paragraaf 6 van liet strijdprogram te vervangen door de volgende: actie voor internationale ea natio nale ontwapening. Deelneming aan en bevor dering van de internationale actie der geor ganiseerde arbeiders ter verhindering van den oorlog; actie bot demccratiseering en verbetering van den Volkenbond en bestrij ding van alle imperialistische stroomingen; het volksonderwijs vrij te maken van elk stre ven naai* nationalisme m militarisme/'' Naar het Engelsch van J. E. BUCKROSE. (Nadruk verboden.) 2) ,,'fc Komfc er niet op aan," zei de heer Bean. „We hebben nooit eens geluk. Het as altijd, hetzelfde. Verwacht niets en dan zal je niet teleurgesteld worden". Het waren veel woeden voor den heer Bean, maar dat had het leven, hem geleerd en dat zei hij nu. Het leven had) zijn vrouw echter iets heel anders geleerd, dat, als zij in den put zat, zij, als een veer, Aveer omhoog sprong. Zij begon- nu te gloeien ivan een nieuw plan, d?.t als een regenboog door haar tranen scheen, en de bedrukte omstanders verlichtte. „Ik weet wat! Mijn ZAvart-kanten doek, dien moeder mij heeft nagelaten! Hij zal prachtig over den rok ,vallen en de vlek bedekkeD, cn de indruk zal nog meer Fransch zijn. „Onzin", mompelde de heer Bcan, nog pessimist. Maar mevrouAv Bean vloog al naar bo ven, naar den grooten spiegel van de kast jn de logeerkamer, met al het vuur van een kunstenaar, die iets nieuws wil schep pen. „Gwendalme, steek het gas aan!" riep zij. „Bobby cn Betsy, houdt de spelden .vast. Nu, Sophie, als jij dezen hoek nemen- wilde. Herbert, haal een kaars, en laat het Jicht op mijn linkerschouder vallen". Zoo gaf zij haar bevelen en was haar lot weer geheel meester èn zij speldde den ZAvartkanten doek vast met de ongelooflij ke snelheid, waarmede zij alles deed. „Zou het niet mooier staan, als hij er eenvoudig over gehangen werd V' vroeg Sophie aarzelend. „O neen; dit is veel meer in stijl ik geef het hierdoor een Grieksch effect, als je weet, wat ik bedoel. En niemand geeft er tegenwoordig om, er een beetje als een tooneelspeelster uit te zien dat moet je wel, om mee te doen. Nu!" Zij stak er de laatste speld in, bekeek zichzelf in den spiegel en riep uit: „He moet zeggen, het staat goed veel beter dan te voren. Herbert, ik ben blij, dat het gebeurde met den lever en het spek!" Zij boog zich naar Sophie. „Ik zou er heuscn niets om geven, om in deze japon naar een galabal te gaan, als ik gevraagd werd. Wat vindt je er van V' „Het is het is prachtig", zei Sophie, die de waarheid trachtte te vinden. „Worden zulke japonnen in dit seizoen gedragen" vroeg de heer Bean een beetje twijfelachtig. „In Londen en Parijs niet in Flod- houth", antAvoorddc zijn vrouw. „Neen," zei de heer Bean. Toen klaarde zijn saai gezicht op van werkelijke bewon dering. „Ik moet zeggen, dat je er in ieder geval heel mooi uitziet, vrouwtje". „Ze zullen denken-, dat de koningin komt, nietwaar moesje lachto Betsy. „U zult veel mooer zijn dan mevrouw Salsbury, moeder", zei Bobby met groote oogen. Sophie keek hen aaii, zooals "zij daar in het leelijke logeerkamertje stonden, met mevrouw als middelpunt, in haar belache lijke japon en een onbestemd gevoel be kroop haar, want zij begon onbewust te begrijpen, dat geluk uit liefde bestaat. „Ik ben blij, dat u aan don kanten oloek dacht," zei ze Averktuiglijk, Avant zij dacht niet bij hetgeen ze zen, -door dat vreemde gevoel in haar hart. Mevrouw Bean lachtehaar heldere, bruine oogen waren helderder dan ooit.. „Het is juist, zooals Herber altijd zegt: Als je erg je best doet, het boste van iets te maken, ontneem je het ergste aan het ergst e." Soiphüe keek verwonderd, omda& het zoo'n onwaa-rcshijnlijke opmerking voor den heer Bean scheen, en zij wist nog niet, dat moATOuw Bean altijd gevoelens aan haar echtgenoot toeschreef, die zij té kiosch was voor haar eigen uit te geven. „Het is tijd, dat w© gaan!" zei de heer Bean. „Hc-t eenigo is," zei mevrouw Bean, ter wijl haar gezicht betrok, „d!at ik het niet prettig vind, om uit te gaan om me te amuseer en, als we het niet betalen kunnen do kinderen dezo week naar den circus to laten gaan. Maar mijn tanden moesten betaald worden." „Het ia goed, hoor," zei Bobby, die veel op zijn moeder geleek. „Ze moest ze heb ben," zed hij tot Sophie. „Ze kreeg pijn, onidat zij haar eten niet kon verteren, ziet u." Sophie werd verlegen,, maar zij raakte er aan gewend, dat geen kinderen overal zoo an waren, als de kleine Beans. „Kom nu, kom nu,^ zei de heer Bean, wat kribbig uit zenuwachtigheid. „Anders zijn wo te laat." •De Beans gingen arm in arm door het ijzeren hek en Sophie liep gauw naar huis, óm nicht Hanna goeden dag te zeggen. Toen zij. tien minuten daarna, alleen wegging, wenschto zij voor het oogenblik, dat er iemand was om haar tc zeggen, hoe aardig zij er in haar oude, zwarte japon uitzag. Maar zoodra zij op straat was, vergat zij, zich eenzaam te gevoelen,, want het was juist acht uur, en het klokkenspel a-an den toren begon, cn de sterren schenen helder, en een wagen van de brandweer rende aroor- bij met dat gerinkel en geraas, dat den adem doet inhouden, en de wereld vol avon turen doet schijnen. Toen zij daar stond, wist zij niet, welk een heerlijke macht haar gegeven was, dat zij troost kon putten uit den aanblik en de klanken van het gewone leven. Want voor hen, diie die gave bezitten, wordt het bit terste leed! verzacht door het zien van een bloeiende primula of een wegzinkenden dag. Sophie hield even stil, om naar de dra vende paarden te luisteren, en door dien klank heen hoorde zij de klok: Kling, Klang, Klang, Kling 1 Klang, Klang, Kling, Klang! Zoo luidde het ieder en avond om acht uur anders dan. op ieder ander uur en het was het meisje rec-ds lief en vertrouwelijk geworden. Bij het laatste „Klang" liep zij, gesterkt, die 6traat door, waar de lichten d-oor den nevel schenen als sterren op een onzichtbaar pad dooi* oen geheimzinnig land het land van d/en levensdroom van een jong meisje. Toen zij het hoekhuis bereikte, was er een heele verzameling op heb trottoir, om naar de gasten te zien, die naar binnen gin gen. Dezo toeschouwers waren meer endeels naar do straat gekomen uit de nauwe ste gen achter de kerk; behalve het naaistertje dat iederen dag uitging en movrouw Bcan geholpen had met do rose satijnen japen, en als een vleermuis tegen het hek Iiing met zwarfc-glacé handschoenen, vol minach ting voor de anderen. Een „O" van bewondering begroette dé twee dames Norton, die uit een rijtuig stap ten met veel goudvorsiering op haar witte japonnen, vergezeld door hun broeder, den heer Piet er Norten; maar het stierf weg in: „Ik wed, dat dio alleen maar komt om piano te spelen toen. Sophie in haar ouden zwarten mantel voorbij kwam. In de kleedkamer knikt on de Nor ton a A'iyendelijk tegen Sophie, want ofschoon zij zich wel bewust Avaren van hun grootheid, hadden zij een goedhartig verlangen om vriendelijk jegens een eenzaam meisje te zijnzij namen haar d)us mede naar binnen en stelden haar voor aan Pietor, dio leeraar was en juist teruggekeerd van zijn Paasch- vacantie. Hij bemerkte Sophie's zAvarte japon en blijkbare vorlegenheid op, en sprak vriendelijk nederbuigend met haar, maar zonder veel belangstelling, Avant zij had niet hot vlugge, dat hij bij c3& jonge dames van Flodmouth geAvoon was. Dc gastvrouw stond bij de deur van eeni groote kamer, heel prachtig in het zwart, dat iederen keer, als zij zich bewoog, schit terde, on een groene versiering in heur haar, terwijl de heer Salisbury ©enigszins onrustig rondliep, maar met een voorko men. alsof hij een groot bank-conto achter zich had. „O! aangenaam je te zien, Sophie! Ilc hoop, dat moeder wèl is,' zei mevrouw Sa lisbury, terwijl zij zooveel mogelijk een groote dame van het graafschap nadeed, die tijdens db laatste A*e>rkiezing heel vriend schappelijk jegens dö dames van Flodmoutk. geweest was. «(Wordt vervolgd-)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1