No. 1860V LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 October. Derde Blad. Anno 1920. UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN, BUITENLAND. VRAGENRUBRIEK. AALSMEER Bij Kon besluit is de vor- feeniging Woningbouw vereeniging „Goed Wonen", gevestigd alhier, toegelaten als vereeniging, uitsluitend in het belang van .verbetering der volkshuisvesting werkzaam HAARLEMMERMEER. Bij vonnis van het kantongerecht alhier is aan Petrus ten Brink, geboren 16 November 1893, van beroep slager, wonende te Uithoorn, we gens overtroding van artikel 15 der Motor en Rijwiclwet, de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen ontzegd voor den tijd van 6 maanden, te reeknen van 15 October af. - De rijwielhandelaar J. v. G., aan den 'Akerdijk, alhier, verhuurde enkele dagen geleden een heerenrijwiel aan N. C. M., cüe voorgaf een dagritje te gaan maken en de fiets 's avonds weer zou terug brengen. Wijl M„ die later een zwerver bleek te zijn hieraan tot lieden niet heeft vol daan, wordt vermoed dat hij het rijwiel verduisterd heeft. De politie stelt een on derzoek in. KATWlJK-AAN-ZEE. Yan de harng- jvisscherij kwam te IJmuiden binnen de log ger KW 65 met 25 last pekelharng. LEIDSCHENDAM. Dbor de classis Leeuwarden der Geref. Kerken is toegela ten tot het predikambt, de heer D. de Wit, alhier, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Berlikum (Fr.). NOORDWIJKERHOUT. Ia do open bare school wordt, voor vaklui een teeken- cui»u8 gegeven door een Haagsoh bouw kundige. Een ingezetene alhier, die dakloos was, is thans gehuisvest in een woonwagen van kermisreizigers, welke toevallig onbe woond was. NIEUWKOOP. De plannen tot elec- trifcatie dezer gemeente van uit Utrecht zijn thans uitgewerkt. D.e bouwkosten wor den geraamd op f70.300. Berekend is, dat de ingezetenen 50 ets., per kilowattuur zul len hebben te betalen, terwijl de kosten der straatverlichting op f 2025 per jaar ge schat worden. Verwacht wordt, dat bij aan neming der plannen alles vóór den volgen den winter gereed zal zijn. Benoemd zijn tot loden van het college* Van zetters de heeren A. Lekkerkerk en P. 'Pietersen. De Commissaris der Koningin heoft in deze de voordracht van den Raad niet afgewacht. OUDE- EN NIEUWE WETERING. - Manslidmaten hebben gisteravond tot pre dikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier be roepen ds. W. W. Siddré, te Nederhorst- 'den-Berg. RIJNZATERWOUDE. Het secreta riaat van het „Nut'' zal dezen winter be rusten bij den heer F. van der Breggen. Met de volkstelling is hier belast de heer P. C. Kiljan. Benoemd tot brievengaarder alhier do heer H. Oito, t.e Nieuwowetering. SASSENHEIM. Ditmaal zijn aftreden de leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. de heeren Ph. Bakker, A. Hoogstra ten, C. v. Velzen, M. Bakker en W. Zijer- veld. De heer Heoöstraten weuccht niet weer Ir aanmerking te komen; de heir v.. Yelzen is naar Amerika vertrokken de heeren W. Bakker en Zijerveld zijn be noemd tot kerkeraadslid. •VOORSCHOTEN. - De Bond van Zen- 'delingkweekelingen had Woensdagavond een samenkomst belegd in de Ned.-Herv. Kerk alhier. Het kerkgebouw was slechts matig bezet. Na het zingen van Gezang 194 opende ds. Yan Wijngaarden de bijeen komst met gebed, en sprak daarna een kort openingswoord, waarin hij den na druk legde op den bond, die or behoort te eijn tusschen Gemeente en Zending. Spr. schetste de moeilijke lijden, die de Zending doormaakt, on wekte de geloovigen op den Zendigsarbeid te steunen, daar ieder Chïs- ton in deze een heilige roeping heoft. Vervolgens traden op de heer H. Veld huis, a.s. Zendeling voor het Ned. Zehdigs- 'genootschap, die sprak over het werk der Zending naar aanleiding van Ezechicl 41 vers 19, en de heer A. Z. R. Wenas, a.s. hulpprediker. Deze spr., zelf Inlander van geboorte, uit de Minahassa, vertei<le van zijn leven in Indië en dat van zijn landge- nooten. Allo sprekers werden met aandacht ge volgd. De Zendeling-kweckelingen de heeren A. Kooistra (viool) en G. W. A. Pruis (orgel), alsmede de organist de heer J. RoodvoetS, 'droegen door hun spel veel bij tot het wel slagen van dezen avond. Nadat nog ge zongen was Gezang. 155—5, sloot de heer iWenas met dankzegging. WADDINGSVEEN. De" Unie-collecte heeft opgebracht f 374.15. Men rekent, dat ongeveer drio mit-- lioen bicten in deze gemeente worden ver bouwd. De dienstbode B. is, door de duister nis misleid, te water geraakt èn verdron ken. WARMOND. Tot geestelijk adviseur Van de verschillendo R. K. vereenigingen alhier is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd den zeereerw. heer jÖudejabs, pastoor alhior. ZOETERWOUDE. Door een Comité van Actie voor de Annexatieplannen van «do Hoogo Rijndijk, Zoeterwoude, bij Lei derdorp, waarvoor Woensdag a. e. in het gemeentehuis te Leiderdorp, door Gedepu teerde Staten met de dagelijksche bestu lpen der beide gemeenten zitting zal wor den gehouden, ten einde de bewoners van dn Hooge Rijndijk in de gelegenheid te stellen hun meening daarover te doen luiten, was gisteravond een vergadering belegd in café ,,Het Witte Huis", alhier. 'Alle bewoners van den Hooge Rijndijk hadden daarvoor een uitnoodiging ontvan- gon en velen waren dan ook opgekomen.. De heer Stadhouder fungeerde als voor zitter. Andere heeren van het Comité wa ren niet tegenwoordig. Hij zette uiteen, wat hem had genoopt tot uitschrijving de zer bijeenkomst. In het kort kwam dit daarop neer, dat hij als mede onderteeke naar van een in 1915 aan Ged. Skaten ver zonden adres, met verzoek om den Hooge Rijndijk bij Leiderdorp te voegen, thans, nu hij Raadslid was geworden van Zoeter woude, daarvoor niets meer voelde. Hij spoorde onder veel hilariteit dc aanwezi gen aan, dat zij, evenals hij, a. 8. Woens dag naar het gemeentehuis te Leiderdorp zouden gaan, om to kennen te geven, dat zij van annexatie niets meer wilden weten. Het woord werd toen gevoerd door den heer J. de Graaf, die zeide, eerste onder teekenaar te zijn, van het in 1915 verzon den adres en uit hoofde daarvan het adres te zullen gaan verdedigen, doch, evenals de voorzitter thans Raadslid van Zoeter woude, ook gevoelde do belangen van Zoe terwoude hoog te moeten houden, alzoo een tweeledig standpunt had in te nemen. Spr. meende, dat thans aan annexatie niet meer die behoefte bestaat als voorheen. ^Daarna voerde het woord de heer Do Bruijn. Deze kwam met 'n reeks motieven, waar mede hij trachtte aan te toonen, dat wel degelijk de Hooge Rijndijk bij Leiderdorp behoorde, welke motieven door den voor zitter niet weerlegd konden worden. Ook werden door de heeren Van Wijk en Hen- drikse motieven naar voren gebracht, die wel degelijk pleiten voor annexatie. Ten slotte voerde nog het woord de heer Van Leeuwen, eveneens Raadslid van Zoe terwoude; deze voelde niet de verplichting uit hoofde van. zijn lidmaatschap van den Raad om begen annexatie te zijn en sloot zich geheel aan bij hetgeen de heer De Bruijn en andere sprekers aan diens zijde gevoerd. Hij zeideAls oud-Leiderdorper ben ik er ook voor. Na nog veel over en weer 'gepraat, werd op voorstel van den voorzitter een stemming gehouden voor of tegen annexatie, waaruit bleek, dat het meerendeel der aanwezigen tegen annex atie was. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Tegenwoordig met lien Voorzitter tevens secretaris do heeren Rubonkamp, webhou der, Van Egmond, tijdelijk wethouder, Spaa-rgaren, Van der Hulst, Nijssen, Bak ker, Van Delft, Zandbergen en Zaalberg. Afwezig wethouder Boon. D'o notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Hierna wordib mededëoling gedaan van de volgende ingekomen stukken. 1. Dankbetuiging van clp gem.-veldwach ters voor de bij Raadsbesluit dd. 27 Sept. 11. toegekende salarisverhooging2. goed keuring door Ged, Staten van heb Raads besluit, houdende wijziging van een vroeger genomen besluit, inzake onderhandsche aan besteding verbouwing postkantoor 3. mede- deeling van den Min. van Waterstaat, dat hij geen toezegging kan doen inzake be- spoodiging verb reeding Rijksstraatweg, aan gezien aan dit werk onteigening zal moeten voorafgaan4. mededeoling van don Com missaris der Koningin dab-als zetters zijn benoemd die heereu Van Egmond en Nijs- sen5. van het gemeentebestuur Leiden, dat met. 1 Jan. a.s. het contract betreffende d'o keuring vai eet- en drinkwaren wordt opgezegd. Dit heeft plaats aangezien ver moedelijk de Warenwet .op dien datum in werking treedt. Is dit niet hot geval, dam is Leiden genegen het. contract te ver lengen tot den datum van in werking tre- ding dier wet op don ouden voet. Aange zien deze dienst voor deze gemeenfco weinig activiteit heeft aan den dag gelegd on alzoo van deze gemeente weinig heeft opgeleverd, steLlen B. en W. voor het con bract niet te verlengen. Conform besloten. 6. Verzoek van raej. v d. Wende, W. K. Boorsma en mej. Berman om afschrijving H O. in verband met hun vertrek uit de ge meente. B. en W. stellen voor afschrijving te verleenen. Conformbesloten7. verzoek van de R.-K. vereeniging van G-eitonhou- ders, afdeoling Oegstgeesb, en oen daarmede samenhangend adres van de R.-K. Geiten- vereeniging „Willebrordus", om gemeente lijke subsidie. Wordit op voorstel van B. en W. naar dit College gerenvoyeerd om advies8. veivx>ek van do N. V. Nationaal Grondbezit te 's-Gravenhage tot demping van sloten on aanleg wegen. De Voorzitter zegt, dab teekoningen zijn overgelegd en deze voldoen aau do bepalingen dier be staande woning on bouwverordening on B. en W. derhalve voorstellen heb stratenplan goed te keuren. Nadat e enige onderlinge bespreking en kennisneming van de teeko ningen heeft plaats gehad wordt concorm voorstel B. en W. met algemeene stemmen besloten. Hierna komt aan de orde hot verzoek van de Tooneelvereeniging om gebruik te maken van een der schoollokalen en wel 's Zon dagsmiddags voor repetities en oefeningen en op 26 December a. s. voor het houden van een uitvoering. B. en W. zijn algemeen voor inwilliging van het verzoek, dlock de meerderheid in dit College zou beschikbaar stolling van bedoeld lokaal op een anderen dag wenschèn, aangezien op andere dagen bv. Zaterdagmiddags ook wel gelegenheid is tot heb houden vaa repetities. Na eenige onderlinge discussie wordt met 4 stemmen tegen, die van de heeren Van Egmond, Spaargaren, Van Delft en Zandbergen, be sloten het lokaal beschikbaar te stellen op Zondag en op 26 December a. s. op die door B. en W. te stellen voorwaarden. Benoeming onderwijzeres aan do openb. lagere schoo-l aan den Morscli. Door B. cn W. zijn in overleg met bet hoofd der school en de arr. schoolopziener de navolgende personen op d'o voordracht geplaatst; no. 1 mej. Th. B. van Wijk, te IngenL. A. Hospers, te Vriezenga, en E. A. Fransen, te Gieten. In totaal hadden zich p sollicitanten aangemeld, waarvan 2 niet aan do vereischten voldeden en 1 had zich teruggetrokken B. en W. bevelen no. 1 ten zeerste aan. Na stemming blijkt, dat met algemeene stemmen is benoemd mej. Van Wijk. Vervolgens komt aan de orde de voorloo- pige vaststelling van de gomeentebcgrooting dienst 1921, welke door do Commissie is onderzocht, welke schriftelijk rapport, hééft uitgebracht, waarin zij enkele opmerkingen maakt doch den opzet der begroeting in al- gemeenen zin goedkeurd en hot hen over bodig voorkomt tot het houden - van alge meene beschouwingen. Na voorlezing van heb rapporb gaat men over tot artilcelsge- wijzo behandeling, waarbij enkele posten punten van bespreking uitmaken, waarna- de begrooting met algemeene stemmen wordt vastgesteld Hierna wordt met algemeene «temmen een comptabiliteitsbesluit goedgekeurd. Bij de rondvraag verzocht de heer Zaal berg of heb niet* mogelijk is, dat de convo- catiebiljebtcn voor de Raadsvergadering niet vroeger kunnen worden bezorgd, en wijst op hot gevaar in bet Wilhelminapark wat betreft de daar geplaatste steen en on vraagt of hierin niet kan worden voorzien door heb plaatsen van oen lantaarn. De heer Van Delft vraagt om wijziging wat betreft het branden der lantaarns aan den Valkenburger weg om in plaats do voorste de achterste lantaarn te laten branden. De heer Van Egmond wijst op c3e brug bij de Rijnhoflaan, welke van de leuning is ont daan. De Voorzitter zegt van een en ander nota te zullen nemen, waarna sluiting. VALKENBURG. Gemeenteraad. Voorzitter: do heer Lotsy. M'et den ©eorotaris, dien heer Do Wilde, aanvankelijk zes leden aanwezig. Staande» de vergadering komt nog bet laatste lid, de heer Binnendijk. Na de opening door den Voorzitter leest de secretaris de uitvoerige notulen van do vergadering op 23 Aug. jl., welke ongewij zigd worden vastgesteld. Daarna doot de Voorzitter lezing van de volgende ingekomen stukkenBenoeming van de heeren Van Sillevoldt en Noten boom tot zetters; een schrijven uit Leiden, om den keuringsdienst op denzelfden voet voort te zetten, tenzij c)o Warenwet in wer king treedteen schrijven van Ged. Staten met verzoek een bijdrage aan politiescholen. B. en W adviseoren aan het laatste niet te voldoen, omreden de vereeniging tot be strijding van do T. B. C. te Katwijk en „Ziekenzorg" in eigen gemeente, subsidie is toegezegd, met welk advies d)o Raad accoord gaat. Aan de orde is nu de bogrooting voor 1921 r AJle posten van ontvangst en uitgaaf worden genoemd, tot een totaal eindcijfer van beide a f 27,067.85. Naar aanleiding er van volgen enkele op merkingen, o. a over het salaris van den gemeoneete-veldwachter, dat met de ver hoogingen f 1900 zal bedragenof de kosten voor bestrating in het dorp niet te laag zijn geschat, doch ten slotte keurde do Raad z. h. st. de begroeting goed, zoodat deze al dus ter goedkeuring aan heb College van Ged. Staten zal worden ingediend. Hiermee was de agenda afgehandeld on volgde de rondvraag, waarbij in hoofdzaak c3e inrichting van heb branchvezen ter spra ke kwam. Het lid D. Bol leidde de zaak in, maar achtereenvolgens voerden er ook de heeren Visser, Barn hoorn en Peet in het kort het woord over. Slot van de discussie was: aanschaffen van meer materiaal, als o.. a. eenige M langen en, waar noodig, ver betering. Ten slotte werd nog de vraag geopperd, of ook Valkenburg niet in aanmerking kon komen voor een uitkeering i. z. do Ocrlogs- winstbelasting, waarop een ontkennend ant woord van der Voorzitter volgde. XERKELITKE BERICHTEN. Sassenheim. Afdeel ing Sassenheim cn Omstreken van den Ned. Prot.-Bond- Godsdienstige bijeenkomst Zondagmorgen te half elf, in het lokaal van den heer B. Hoogstraten, ds. A. vander Wissel, van Leiden. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER. BevallenH. Borst, geb. Buis z. H. Boesveld, geb. Huneveld z. M. Houcoop, geb. Nieu- wenhuijse d. M. Wies, geb. Zwanen burg z. C. J. A. van Vleuten geb. Vink z. F. P. van Kampen geb. Van Ginkel d. G. Bakker, geb. Miedema z. M. A. Verkuijl geb. Rietbrock z. A. Groe- neweg, geb. Strik z. M. de Boer, geb. v. Dam z. J. de Vries geb. v. Dorp z. Ondertrouwd: N Blokker 25 j. en J. A. Olivier 24 j. 0. Oudshoorn 29 j. en P. Kamper 23 j. J. van Laar 89 j. en W. H. Korenzwinder 34 j. Gehuwd: A. van der Walt 33 j. en A. C. van der Laan. 32 j. L. van Groenigen 23 j. en H. S. van Buijten 23 j. Oegstgeesb: Ned. Herv. Gem.': Zondagmorgen te tien uren, in de Kerk, ds. J. Wartena, van Scheveningen, en in de Bewaarschool aan den Morach, ds. A. J. Ruys; dee avonds te halfzeven, in „Ire ne", ds. A. J. Ruys. SASSENHEIM. Geboren: Christina, d. van J. Koolman en O. v. Heerden. Maria Johanna, d. van H. Obdam en A. M. de Rooij. Lamberdina, d. van G. Krösschell en N. Dorst. Getrouwd: O. A. Janse 26 j. jen N. van Ginhovon 20 i.; Zwammerdam: Rem. Geref. Gem, Zondagmorgen te tien uren, ds. M. Hoek stra, van 's-Gravenhage.. Een onderscheiding. Naar hot „Vad" melclt, heeft mej. Conry Dcmmink, do jeugdigo beeldhouwster (zij is uog geen 25 jaar), leerlinge van Toon Dupuis, den pr-ix dc Rome voor beeldhouwkunst gekregen. SCHEEPSTIJDINGEN* STY. MIJ, NEDERLAND, JAN PIETERSZ. COENE, uitr, 17 Octo ber te Sabang. PRINSES JULIANA, thuisr. pass, 19 October Kaap Espichel. RADJA, 15 October van Kobe naar Ba tavia. SUMATRA, 20 October van Bremen n. Hamburg. VONDEL, uitr., 20 October van Sout hampton.- KON. NE0- STB. MIJ- MARS, 21 October van Amsterdam naar Dantzig. MERCURIUS, 20 October van Malta te Alexandrio. VESTA, 17 October van Ceuta naar Valencia. VULCANUS, 19 October van Pinatar te Carthagen. K0N. WEST IND. MAILD. ALMELO, 18 October van Mejillones n. Colon. DELFT, 19 October van Guyaquil naar Callao. JAN VAN NASSAU, 18 October van Hampton Roads naar Frankrijk.,. MQLL-AMERIKA LIJN. 'AMSTELDIJK, pass. 21 October Vlis- singen. ROTTERDAM, 21 Oct. te Plymouth. KON. H0LL. LLOYD. BRABANTLV, 21 October van Buenos- Ayres te IJmuiden. LIMBURGIA, uitr., 21 October van Plymouth. De uitgeleverde oorlogsschepen van Duitschland cn Oostenrijk- De marine-medewerker van de „Times" deelt eenige bijzonderheden mede over de uitgeleverde Duifcsche en Oostenrijksche oorlogsschepen en over de toewijzing er van aan cb geallieerde en geassocieerde re geeringen. Do meeste schepen zijn of wor den gesloopt, doch andere zijn herdoopt cn in de vloten hunner nieuwe eigenaars op genomen. De mededeelingen betreffen niet de schepen, welke bij Scapa tot zinken zijn gebracht en niet geborgen zijn en evenmin de duikbooten. Den 21 en Juni 1919 werden tien slagsche pen, vijf slagkruisers, vijf lichte kruisers on acht en twintig torpedobcotjagers van de geïnterneerde Duitsche schepen bij Scapa tob zinken gebracht, doch de kruisers „Nürnberg", „Emdon-" (het tweede schip van dien naam) en „Frankfurt" en verschil lendo torpedoboot jagers werden geborgen. Dc Duitsche schepen, die thans verdeeld zijn, omvatten negen slagschepen, zestien lichto kruisers, twee flottilje-l-eiders, negen en vijftig torpedobootjagers, vijftig torpe dobooten en een hulpschip. Groot-Britannië heeft vijf slagschepen gok-regen, die alle zijn of worden gesloopt, Japan twee, waarvoor hetzelfde geldt, ovenals voor het slagschip, -dat Frankrijk heeft gekregen on dat, hetwelk aan de V. S. is toegewezen. De zes lichte kruisers, dio Engeland ge kregen heeft, zijn of worden ovoneens ge sloopt, van de vijf, aan Frankrijk toegewe zen wordt or een gesloopt, terwijl do vier andore-, do „Königsberg", de „Regons- burg", de „Stralsuud" en de „Kolberg" in do Franscho vloot worden opgenomen. Dit laatste geldt, wat de Italiaansclie vloot be treft, voor cJo „Pillau", dc „Graudenz" en do „Strassburg". Japan en de V. S. krijgen el keen Lichten kruiser die voor afbraak bestemd is. Frankrijk en Italië krijgen elk een flot tilj cloider tot versterking hunner vloten. De negen-on-dertig aan Engeland toege wezen torpedobootjagers zijn allo voor den slooper bestemd, voorzoover ze niet reeds gezonken of wrak zijn. Frankrijk ziet zijn vloot uitgebreid met acht der elf aan dit land toegewezen destroyers. Japan heeft er vier gekregen, alle gesloopt of te sloopen, Italië krijgt» er twee ter uitbreiding zijner vloot, de drie aan do V. S. toegewezen destroyers zijn of worden oveneens gesloopt. Alle vijftig torpedo-booten zijn aan Enge land toegewezen en voor den sleeper be stemd, behake zes, door Brazilië en zes door Polen te kiezen uit die, welke te Rosyth lig gen en die, na ontwapening, voor politie doeleinden zullen dienen. Het hutpsohip zal eveneens door Engeland gesloopt worden- Alle negen gesloopte slagschepen, bovenge noemd, zijn met uitzondering van de „Baden'', een schip van later datum, in den slag bij Jutland geweest; de -totale wa terverplaatsing ervan was 192.160 ton. Alle lichte kruisers zijn volgens den „Tiraes"-me- dowerker nolg vrij. bruikbaar en by die, welke Frankrijk on Italië bij hun vloten hebben ingelijfd, is er geen ouder dan tien jaar. De schepen van Oostenrijk-Hon-garije. die uitgeleverd zijn, omvatten dertien slagsche pen, twee kruisers, negen Uohte kruisers, ne gentien torpedojagers, vijf en vijftlig torpe dobooten, tien torpedo-kanonneeïhooten en vier anijnenachepen. Alle slagschepen zijn gedoopt; Engeland -hooft er zes gok regen, Frankrijk drie, Italië drie; de twee 'kruisers zijn eveneens aan En-* geland toegewezen om gesloopt te worden^ De zes aan En-geland toegewezen lichte kruisers zullen eveneens worden gesloopt; de „Helgoland" en de „Saida" zullen in de Ita« liaansohe, de „Novara'* zal in fde Fransche vloot worden opgenomen- Van de vijftien torpedo-jagers, die Italië krijgt, komen or zeven bij de Italian nsohel vloot, Frankrijk krijgt er drie, waarvan er, een deel za-1 uitmaken van zijn vloot, het-» geen eveneens zal geschieden ten aanzien' van Griekenland met den aan dit land toe* gewezen torpe'dobootjager. Dertien aan Engeland toegewezen 0.-H< torpedobooten gaan eveneens naar den slo<H per; ZuidrSlavië krijgt er elf voor politie^ doeleinden, Griekenland en Roemenië ictliect zeven, Portugal zes, alle op een na voor pen li-tic-doeleinden. De vier, die F.ankrijk krijgt zullen worden gesloopt. De torpedokauo-n- nerbooten zullen alle worden gesloopteen! ervan gaat naar Frankrijk, de andere krijgt Italic. Van de wier mijnenschepen krijgen Engeland en Frankrijk er elk twee, om zé. te doen sloopen. Uit bovenstaande opgave blijkt, dat het grootste deel der Diiisohe en Oostenrijksche vloten bestemd is om gesloopt 'te worden- Mej. B., te Z., te L. Inktvlekken wor den het best verwijderd door een min of meer sterke oplossing van zuringzout en water, doch voor gekleurde stoffen is dit niet aan te bevelen, daar het niet alleen de inkt maar ook de kleur wegbijt. Bij gekleurde stoffen gebruikt men een beete oplossing van klaverzout. Daarmede bevochtigt men de vlek, waarna men haar met zinkpoeder inwrijft of met een glad zinken of ijzeren voorwerp (een blanke sleutel) inwrijft. M. te L. Er zijn Mer wel plannon ge-, maakt voor de oprichting eener Volksuni versiteit en er is zelfs een commissie v:>or nadere uitvoering benoemd, maar verder is men nog niet. Er schijnt in wetenschap pelijke kringen niet veel animo voor te bestaan, Wilt u er meer van weten, wend u dan tot dr. J. Pohlman, Nieuwe-Riin No. 33 A. A. den H., te K.-a.-Z. Daarover kan men u inlichten aan een post- cn telegraaf kantoor. Van T„, te L. „Onkruid vergaat riat", zegt het spreekwoord. In tuinpaden zoudt gij het beter kunnen vordelgcn, wanneer u deze ging verharden op de wijz© zooals men dit de grint- of pif in wegen doet Maar dan is het eigenlijk geen tuinpad meel*. Geregeld wieden en onderhouden, lijkt ons beter. Mevr.W., te L Voor geneeskundige verzorging van uw inwonende aiens.bcde i$ u zes weken aansprakelijk. J. F. L., te N. Het faill'ssi-ment eener, nalatenschap is zeer wel mogelijk. A. J., te L, U moet maar eerst de dag-> v,aarding afwachten. Mevrouw Van I., te L Let is aj ue tijd, dat men een azalea'binaenli.ialt Vorst kan deze plant niet verdragen. Plaats haar, in een frissche kamer, waarin het niet al te droog is, want dan vallen de blaadjes af. Af en toe een beetje water geven No het zoo koud wordt, moeten ook de gera niums. die u wilt overhouden, binnengehaald worden. Ook deze kunnen niet tegen de vorst. Zet ze op een vorstvrije plaats, in kelder of op zolder, en goef ze af en toe een klein beetje water. A.s. voorjaar kunt u ze nieuwe aarde geven en verpotten. Dei planten bloeien iets later dan die, welke u van den bloemist koopt. J. M., te R. Van oen verplichting moe* ten de jonggehuwden en hun wederkjerige ouders niet onmiddellijk spreken; dan loopt het huwelijk mis. In den regel eenter zor gen de ouders van de bruid, in wier huis do bruiloft wordt gehouden, ook voor de koaien. Eenige wettelijke bepaling bestaat daaromtrent natuurlijk niet. Is net van weers kanten niet te ruim met het geld, ach, dan maakt u het maar met een klein partijtje af. Van de grootte van de partij toch be hoeft het huwelijksgeluk niet af te hangen. K. de G., te L. De slapte in de pooten van uw tortelduif wordt vermoedelijk ver oorzaakt door eenzijdigo voeding. Meng door. het drinken, dat n het dier g'-eft, per dag een gram phosphorzure kalk. Doe ver Ier beenderenmeel óf fijn geklofte e helpen in de kooi, opdat het beestje d: ar van kan pik ken. Misschien komt het dier dan woer „op de been". A. D., 'te L. Gij kunt een verzoek in dienen per brief, aan den Commandant der Politietroepen te 's-Gravenhage, daarin modedeeling doen bij welk korps ge gediend hebt. G. V., te N. a. Z. "Wij kunnen niet mei ze kerheid zeggen of er van de door u genoemde bookwerkeu grooto en gédUirstreerde uitgaven, bestaan. Uw boekhandelaar zal u daaivcr ze ker gaarne inliohten. M. G. to L. Vóór de vorst invalt moei a do bieten rooien, goed drogen en op een frissche, vorstvrije plaats bewaren, bij voorkeur ic den kolder, U kurut ze dan den ganschen winter -ge bruiken. J. W. Schn., te L. Wendt u om nader-> in lichtingen tot den heer C. J. Akkerman, Haar lemmerweg 64. J. N. Jz., te B. De vlek bevochtigen met een oplossing van zwavelig zuur, waar u la ter nog een matig sterke oplossing van wpa- zuur cenigen tijd op laat inworken. 't Is ech ter wel mogelijk, dat de kleur van dat gedeelte van den lioed wat is verbleekt. Mej. G. H. te L. Met de uitdrukking „hu welijk in vrijen echt" zal wel bedoeld zijn oon e.g. vrij huwelijk, het samenlovcn van man en vrouw zonder dat zij wettig getrouwd zijn.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 9