AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS m UW GEEST IS SPORT BUITENLAND. Vrijdag: Academie-gebouw: Leidsche Ver. voor [Wetensch. Voordrachten. Lezing Sir Aurel Steyn S uur. Pieterskerk- Wijdingssameiikorust zilve ren feest Chr. Jongelingsver. „Uw Be waarder zal niet Sluimeren". 8 uur., "SchouwburgN. V. Nationale "Opera. „Mignon". 8 uur. Stadszaal (kleine): Openb. vergadering. Bouwvakarbeiders 8 uur. Zaterdag: 'YolksgebouwCabaret-avond met bal. 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt tot en met 24 October waargenomen door de apotheken van M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552, en A.j J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. der Vrije Universiteit. Velen maakten van de gelegenheid gebruik proL Fabius ge- lukwenschen aan te bieden. In de geheime Raadszitting te Am sterdam, die voor het grootste gedeelte was gewijd aan de kwestie, gerezen in za ke de opvolging van wijlen prof. dr. Hec tor Treub, is - zoo meldt, het „Dbld." uitvoerig over de kwaliteiten der candida te© met betrekking tot de gynaeologie ge discussieerd. Daarbij kwam ook ter sprake de meermalen verkondigde meening, als zou prof. Treub op het einde van zijn le ven dr. Van Rooy als zijn. meest geschik te© opvolger hebben aangewezen. Een be vestiging hiervan is echter nooit verkre gen; toch werd aangenomen, dat dit er .veel toe had bijgedragen het college van curatoren te doen afwijken van de voor dracht der desbetreffende faculteit. De besprekingen zijn niet beëindigd. Besloten ,werd dat de discussio in een volgend co mité-generaal zal worden voortgezet en in middels de benoemingsvoordracht zou wor den aangehouden. Den Raadsleden werd geheimhouding opgelegd. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Regeering aan het Amsterdamsche gemeen tebestuur verzocht, indien de subsidie voor den middenstandswoningbouw van ten hoogsto 12500 per woning of f 25 per vier kanten n eiei oppervlakte, u dl- koster. er ,van één vierde gedeelte bij te dragen. Aan andere gemeenten, waar do middenstands woningbouw voor dien steun in aanmer- kir. g wenscht te komen, zal hetzelfde wor den gevraagd. Naar „De Stand." meldt, heeft het be stuur van den Chr. Scholenbond te Rot terdam besloten, op nader bekend te maken tijd en plaats in het begin van November te Utrecht -een vergadering te beleggen, waar afgevaardigden van alle besturen van Chr. bewaarscholen toegang hebben. Zulks ter bespreking van het ontwerp-Bewaar- schoolwet en met het doel zoo mogelijk te komen tot de stichting van een b'ond van Chij. hewaarschoolbesturen over het ge- heele land. Benoemd is tot rechter in de arron dissementsrechtbank te Rotterdam, mr. S. N. B. Halbertsma, thans substituut-grif fier bij voormelde rechtbank., De Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst heeft een adres gezonden aan Ged. Staten van Zuid-Holland, waarin gewezen wordt op de onvoldoende sala- rieering van het personeel in dienst van Zuid-Hollandsche waterschappen en pol ders. Ten behoeve van een te "VVageningen 'te stichten hospitium voor studenten der Landbouwhoogeschoo] is door de Maat schappij Boedoean, te Amsterdam, een be drag van f öOOO geschonken, terwijl eenzelf de bedrag beschikbaar is gesteld door den heer Th. Etty, te Probolingo. In dc Ned.-Herv. Gem. te Bolsward is, volgens „De Ned.", óok aan de vrou welijke lidmaten het stemrecht toegekend. Benoemd tot directeur der gasfabriek te Hoogezand de heer T. de Haas, te Leeu warden. Naar „De Tijd" ter oore kwam, wordt met den meesten spoed aan het in-gereed- heid-brengen gewerkt van het ontwerp-wet betreffende de regeling voor de lichamelijke ontwikkeling voor de rijpere jeugd, en werd 'dezer dagen aan verschillende daarvoor in aanmerking komende colleges een voor ontwerp om advies gezonden. Het ontwerp zelf zou slechts inhouden 'de verplichting voor iederen manlijken Ne derlander tusschen vijftien en twintig jaar, om geregeld deel te nemen aan lichame lijke oefeningen, terwijl de nadere uitwer king er van zou worden overgelaten aan een algemeenen maatregel van bestuur. De Minister van Landbouw, brengt ter kennis, dat. de lijst der schadeloosstellingen ingevolge de Scheur wet 1918 voor percee- len in de gemeenten: Giesendarn, Hardinx- ,veld, Hoornaar, Schelluinen, Wijngaarden, Papendrecht, Aïblasserdam, Ottoland, Streefkerk, Oud-Al bias, Nieuw-Lekkerland, ■Brandwijk, Bleskensgraaf, Goudriaau, Mo lenaarsgraaf, Groot Ammers, Giessen- Nieuwkerk, Nieuwpoort, Sliedrecht, Peur- °um, Zoeterwoude, Valkenburg, Katwijk. t ;Voorhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Hille- gom, Sassebheim, Leiderdorp, Leiden, Lis- se, Noordwijk, Veur, Warmond, Noordwij- kerhout, Voorschoten, Wassenaar, Stomp- wijk, Waarder, 'Woerden, Reeuwijk, Pape- kop, Stolwijk, Haastrecht, Schoonhoven, Bergambacht, Lekkerkerk, Lange Ruige •Weide, Hekendorp, Gouderak, Berkenwou- rde, Gouda, yoor belanghebbende hypotheek houders ten kantore van het Provinciaal Productiekantoor voor de provincie Zuid- Holland, Carel-van-Bylandtlaan 10, 's-Gra- yenhage,. van 2 tot 9 November 1920 ter in zage ligt op eiken werkdag tusschen 9 en 12 uren des voormiddags. Uit zeer betrouwbare bron zegt „Tielsch Nieuwsblad" vernomen te hebben dat aan het Ministerie van Onderwijs een salarisregeling in bewerking is, waaraan de cijfers van den Onderwijsraad ten grondslag liggen. Echter zal het daarbij gesteld maximum slechts bereikt worden door de groote gezinnen, daar bij de nieu we regeling aan het systeem der kinder toeslag ruime toepassing is gegeven. Voorts moet de termijn, waarna het maximum wordt bereikt, loopen over een grooter aantal jaren dan door de onder wij zers-organisaties gewenscht wordt. In de vacature-mi'. D. Fock, is door het Centraal-Stembureau benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer, de -heer P. J. de Kantex-, te Dordrecht. De nieuwbenoemde gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, mr. D. Fock, zal de reis naar Indie maken met het s.s. „Prins der Nederlanden", van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland". De juiste da tum van het vertrek is nog niet bekend, doch de overdracht van het bewind zal ver moedelijk op 24 Maart 1921 plaats vinden. De liquidatie van het Centraal Melas- se-bureau van het voormalig Rijkskantoor voor suiker, zal op 1. November a. s. ein- •digen. Briefwisseling betreffende aangele genheden van dat Bureau behoort na dien datum te worden gericht aan de afdeeling Crisisnijverheid van het Dep. van Landb. De likwidatie van het voormalige Rijks kantoor voor Zaden eindigt 16 November a. s.briefwisseling, zadën betreffende, na dien datum te richten aan de directie van den Landbouw. De likwidatie van het voormalige Rijks- kantoor voor Kaas zal 1 November a. s. eindigen, Briefwisseling omtrent de aange legenheden van dat kantoor dient na dien datum te worden gericht aan de afdeeling Mellc- *cn Melkproductenvoorziening ya-n het Dep. van Landbouw. Ten gevolge van de benoeming van den heer Idenburg tot lid van de Eerste Kamer, is het aantal Kamerleden, dat te vens lid is van het Centraal-Comité van An tirev. Kiesvereenigingcn, grooter gewor den, dan volgens de statuten onzer partij geoorloofd is, zoo lezen wij in „De Stand" Dientengevolge heeft de vooizitter van 't Centraal Comité, die lid is van de Eerste Kamer, besloten als zoodanig ontslag te nemen. De Staten van Gelderland zullen dus eerlang in een vacature in de Eerste Kamer hebben te voorzien. In ©en perceel aan de Zijl- straat te Haarlem bemerkten de bewoners gaslucht, komende uit een vertrek, waarin twee kostgangers sliepen. De deur werd ge opend en hun toestand bleek van dlien aard dat ijlings geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De een, do 24-jarige J. L., uit Hillegom, bleek ©verleden te zijn; de ander J. P., een Zweed, moest naar het gasthuis worden gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de gasbuisafsluiting, waaraan vroeger een ornament was bevestigd, was losgemaakt en dat dit geschied is door J. L. Deze schijnt tot zijn daad gebracht door teleurgestelde liefde, in verband met werk loosheid. Twee knaapjes speelden gistermiddag op oen aangelegden zand hoop in de Van-Speyk-straat te Sloten en trachtten een loopgraaf aan te leggen. Al gravende in schuine richting bezweek het bovenstuk. De 13-jarige J. v. K. werd onder het zand bedolven en er dood onder van daan gehaald. De 11-jarige J. R., wiens hoofd tijdig bevrijd werd, bleef ongedeerd. Het „H b l.'; m el d t, dat b ij het a.s. woningdebate, dat bij de behande ling der ontwerp-begrooting voor 1921 zal worden gehouden, door de communistische Raadsfractie te Amsterdam een voorstel zal worden ingediend, om, met het oog op den tocnemenden woningnood, tot. distri butie van woningruimte over te gaan. To Schoonhoven is bij de firma Van de Waal, fabriek van gouden en zilveren werken een staking uitgebroken. De werknemers verlangden een loon van 65 cents per uur; de firma heeft daaraan voldaan, maar vier werklieden ontslagen, omdat zij die zelfs het oude loon niet waard achtte. De overige werknemers namen met dit ontslag geen genoegen en stelden zich in verbinding met bet bestuur van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond. Dezo stelde den eisch85 cents voor werknemers boven 23-jarigen leeftijd en voor minderjarigen een evenredige verhoogingbij met-inwil liging zou het personeel den arbeid neer leggen. Do firma Van de Waal bood het bestuur aan inzage van baar boeken, om zich te overtuigen, dat geen bijster groote winsten werden gemaakt. Het bestuur heeft die inzage onnoodig verklaard, doch wenschte wel te confereeren ov§r het ont slag van de 4 werklieden. Deze conferentie achtte de firma Van de Waal overbodig. Daar geen overeenstemming werd verkre gen, heeft de firma haar personeel ontsla gen en haar fabriek voorgoed gesloten. D e 69-j arige weduwe H., t e Apeldoorn, is verbrand, doordat haar klee- ren in aanraking kwamen met het vuur in haar stoof. Men schrijft uit Maaétricht Waren het in de jaren yan den oorlog de groentedrogerijen, die de menschen uit den 6laap hielden, thans zijn het de koffiebran derijen, die die bewoners in den omtrek op bun geuren gedurende den naqjit vergasten. RECLAMEc 99 VAN DE 100 ziek door onverstandig te leven. Een medisch schrijver, met 50 jaren praktijk, zei dat 99 pCt. van de mensehen die hem raadpleegden, door hun eigen schuld ziek waren. Hij bevond, dat over-eten, verkeerd ge bruik van opwekkende middelen, gebrek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerking de menschen ziek maakten. Nu is een dergelijke leefwijze bijzonder nadeelig voor de nieren, en als rugpijn, rheumatische pijnen of blaaszwakte er uit voortkomen, is dit een zeker bewijs, dat de nieren door de abnormale inspanning tot ondergang gedoemd zijn. Niemand, die weet wat dit- beteekent, mag een oogen- blik aarzelen over wat liem te doen staat. Geef in de eerste plaats' uw onverstan dige leefwijze op en leef sober. Alleen deze voorzichtige verandering in gewqpjiten en een speciaal nicrgeneesmicldel kunnen ïi bijstaan tegen liet bekruipend urinezuur, vroegtijdige verharding der aderen en ern stige nierverschijnselen, als rheumatiek, niergruis, spit, ischias, steen, urinestoor- nissen, onzuiver bloed, bloedarmoede, nier- waterzucht en blaasontsteking. Zwakke nieren vereischen hulp om weer sterk te worden en de best mogelijke hulp is juist die heelende, opwekkende hulp, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen geven. Foster's Pillen hebben succes, omdat zij doen wat er van gezegd wordt. Zij brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en heelen haar. Zij werken hoe genaamd niet op de ingewanden. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voor zien van do handteelcening van James Fos ter op de verpakking. 11387 Te Leiden verkrijgbaar bij de bekende drogisten a fl.75 p. doos of f10.p. zes doozen. III tot grooter inspanning In staat als de zacht dljnende rookwolkjes vaneen goede tabak om U zweven. Komt U eens naar onze sor- teering rookartikelen kijken. Zij ia gro'ot. BE BEURSELOK LEIDEN - Maarsmansteeg Vele Filialen door het geheele iand. 11385 Do uitvoer van koffie naar Doitscbland aan de grens bij Kerkrado heeft zulke reus achtige afmetingen aangenomen, dat dag on nacht wondt doorgewerkt, ten spijt van den 8-urigea werkdag. De oene vrachtauto met, balen koffie is nog niet weg, of een ander© wordt weer opgeladen. Ons werd verzekerd, dat een firma uit Amsterdam eiken dag 6000 kilo koffie afleverde, nair de grens. Hoeveel het aantal hier in de stad bedraagt, is niet to benaderen, want er zijn verschillende koffiebranderijen, en alle werken onafge broken voort. Dg koffio wordt gebracht naar on verkocht te Kerkrad© en vandaar gaat zij dan de grens over. Of voor den uitvoer van al die koffie consent gegeven wordt, betwijfelen wij. Het zijn. dikwijls tusscbenhandelaaris, die bier do koffie koo- pen en ze in Kerkrado van de hand1 doen. In elk geval is het een zaakje, waar goed geld aan verdiend wordt. Gistermiddag zijn de ge broeders C., uit Meerssen, gezeten op een motorfiets, t© Gulpen gereden tegen de autobus, die naar Vaals rijdt. Een hunner werd gedood, do ander zwaar gewond. Volgens „Dc Msb." zal we gens slapte op 23 October a.s. een groot getal arbeiders der papierfabriek van de Gebrs. Tielens Co., te. Meerssen, buiten werk gesteld woraten. Woensdagmiddag bood een jeugdige kantoorbediend© uit Utrecht, den "kassier van de Associatie-Cassa aan de Heerengracht te Amsterdam een wissel ter verzilvering aan, groot f 30,000. De kassier bemerkte, dat de wissel ver- valscht was, deed alsof hij het geld' ging halen, maar waarschuwde de politie. De oplichter werd aan het loket gearresteerd en in het bureau St.-Pietershal in arrest gesteld. Volgens bet „Hbl." beroept de aange houdene zich op een opdracht van een on bekenden beer, die hem op den Dam aan sprak. De aangehoudene kan geen enkele aan wijzing geven en de mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten, dat deze „onbekende" slechts een fictie ie. Dc. poli tie zet het on derzoek voort. In het Noorden van Gro ningen en Friesland bestaan sommige pre dikant© traktementen nog geheel of gedeel telijk uit- d© pachtsommen vanzg. pastorie- landen. Zoo werd onlangs te Warstiens een zathe en landen een pastorieplaats voor 5 jaar verhuurd voor f 110 do ponde- imaat, terwijl de [tegenwoordige huurder pl.m. f 60 per pondJemaat betaalt. Daar de plaats 52 pondemaat groot is, gaat dus het predikantsinkomen met f 2500 omhoog. Te Nor dhonn is 'een Neder lander aangehouden verdacht van moord, ge-pleegd op iemand, insgelijks Nederlander, dio enkélb maanden geleden uit NijvercSal naar Nordhorn via Denekarüp reisde en wiens lijk toen, uitgeschud, even over de grens werd gevonden.. Men meldt uit Zwolle: Eeni- gen tijd geleden heeft de heer J. C. Du- burg als directeur van bet Rijksopvoedings gesticht „Veldzicht", te Balkbrug, ontslag genomen wegens zenuwziekte, en een tijd lang bleef de vacature onvervuld, wat niet bevorderlijk was voor de tucht, tot de nieu we directeur, cle heer Bernard, in functie trad. Met strenge hand nam deze de teu gels van het bewind, de jongens kwamen daartegen in verzet] De belhamels vormden een vereeniging „Do Zwarte Hand'' en het plan werd be raamd Zondagmorgen j.l. om 7 uren de be waarders t© overvallen, neer te slaan, uit te breken en de plaat te poetsen. Een der jongens evenwel verried het plan. Zaterdag kwamen ©en aantal bewaar ders uit andere plaatsen aan. In den mor gen om 6 uren werden de belhamels uitge- noodigd uit hun slaapkooien te komen. De een was in het bezit van een scherpen beitel ©en ander had ©en groot, scherp mes en be dreigde den bewaarder. Men was er op voorbereid en de bewaarders waren met revolvers gewapend. Zwaar geboeid zijn Maandag door Rijks veldwachters uit Zwolle de zes belhamels naar Alkmaar overgebracht. Een klein, tenger jongetje was de aanvoerder. Nog moet de rust niet weergekeerd zijn en alle bewaarders zijn gewapend. De Minister van Landbouw heeft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van vlas, alsmede van het verbod van uitvoer van vlasafval. Deze beschikking treedt in werking op den dag der afkondiging. Het weekblad „A11 en Weer baar" meldt, dat besloten is de Koninklijke Nederlandsche Weerbaarheids-V ereeniging na ©en bestaan van 29 jaren, te ontbinden. D© opheffing van dezo Vereeniging van vrijwillige militairen is een gevolg van al geheel gebrek aan belangstelling. KEGELEN. Bij de te Rotterdam gehouden korps- en personeolo wedstrijden van den Rotterdam- Bchen kegelbond werd in dën lcorpswedstrijd de twaalfde prijc, gewonnen door „Houdt Plank" te Ledden. In den personeelen wedstrijd verkreeg de beer P. Pranger te Leiden den derden prijs met 41 p. (9—7—8—8—9) terwijl hij tevens een eerieprijs veroverde met 101 p. ATHLETIEK. Kolemainen, do winnaar Van den mara thon, ter gelegenheid van de Olympische Spelen t© Antwerpen, heeft het wereld record 20 K.M. hardloopen geslagen. Hij legde de 20 K.M. af in 1 uur 7 minuten 4.2 seconden. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Hoe gunstig dc vredesvoorwaarden voor Polen zijn, blijkt ten overvloede nog eens uit het feit, dat het Polen van het vredes verdrag van ersailles, groot 96.500 vierk. Eng. mijl en met een bevolking van 24 millioen inwoners, vergroot wordt inet 52 duizend vierk. mijl en 4 milioen inwoners. En nog heeft het niet genoeg, wil het Wil na hebben, droomt het van uitbreiding in Wolhynie enz. Generaal Dupont, de voorzitter van de commissie voor de afbakening van, de Duitsch-Poolsche grens verlangt in een nota aan de Duitsche delegatie de ontrui ming van den recht er-Weicbsel-oever door het Duitsche bestuur op 31 Oct. a.s. Van het Wrangel-front geen nader nieuws Duidelijk is in ieder geval, dat hij in het defensief is. Tegen een dagbladcorrespon dent liet de generaal zich aldus uit: „Zeg aan Engeland dat wij nog met on zen rug naar de zee toe staan, maar dat wij volledig vertrouwen hebben in onze zaak en onze landgenooten. Zeg den Brit ten dat wij onuitsprekelijk dankbaar zijn voor hun hulp van verleden jaar, maar dat wij, wat ook de gevolgen mogen zijn, geen enkel compromis kunnen aangaan met de bolsjewistische knoet. Dat is Ruslands laat ste antwoord. Vraag het onzen boeren, vraag het onzen arbeiders, wat zij van de bolsjewiki denken en stel de Britsche arbei ders in kennis van hun antwoord." De sovjet-regeering heeft aan Armenië een ultimatum gezonden, waarin zij het vrije gebruik eischte van de spoorwegen in Armenië door de roode troepen en de Kemalisten. De Armenische regeering wees dit af en heeft de geallieerden hulp gevraagd. En intusschen zal de Raad van den Vol kenbond het zoeken naar een mandataris voor Armenië, waarop begrijpelijkerwijs niemand happig is, voortzetten .- BELGIE. De Fransche regecring heeft den Belgi schen oud-minister van oorlog Janson be noemd tot groot-officier van het legioen van eer als erkenning van zijn verdiensten bij bet tot stand komen van het Fransch- Belgisoh militair verdrag. DUITSCHLAND. In de Pruisische landsvergadering deel de de minister van financiën bij de be spreking van de begrooting mede, dat het tekort op het einde van dit jaar niet 2, maar ten minste 13 milliard zal bedragen. Zooals we gisteren reeds kort opmerkten is het in de mijnstreken weer onrustig. Het scheidsgerecht voor de loongeschillen in het mijnwezen in het Roerbekken heeft nu een besluit genomen, dat wellicht de 'onrust zal temperen, althans bij de mijn werkers. Dit heeft nl. beslist, dat met in gang van 1 October van dit jaar dq loon en der mijnwerkers verhoogd moeten worden met 2 Mark per dagtaak- voor de onder- grondsche arbeiders en met 25 pfennig per uur yoor de bovengrondsche arbeiders. Het zoogenaamde kindergeld wordt met 1 Mark per dagtaak en per Find verhoogd. Hos- wel het scheidsgerecht overtuigd was, dat de mijnbouw de grens van zijn financieels draagkracht bereikt had, heeft het toch noo- dig gevonden om den mijnwerkers nog een maal een loonsverliooging toe te kennen.. Het verwacht van de arbeiders, dat zij hun nerzijds cle belangen wan het zoo zwaar, beproefde economische leven zullen dienen door een meer productieve regeling van het overwerk goed te keuren, zoodat dit over de heele- week, of althans over de eerste vijf dagen der week vefdeeld kan worden. Het scheidsgercht raadt der regee ring aan, de bezwaren der mijnwerkers te gen een zoodanige regeling ter zijde te stel len door het in de wet vastleggen van een maximum arbeidsduur. Tenzij op deze of andere wijze de productiekosten vermin derd worden, zal een verhooging van den kolenprijs het onvermijdelijk gevolg zijn van de loonsverhooging. De „Freiheit weet te berichten, dat de communisten tegen Maandag a.s. op een staking aansturen in verband met een ac tie in het werkloozenvraagstuk. Het blad der rechtsche onafhankelijken waarschuwt de arbeiders voor deelnemen. Uit partijklingen van cle uiterste onaf- hankelijken verluidt, dat Adolf Hoffmann afgevaardigd zal worden als Duitsch lid in de uitvoerende commissie der derde inter nationale en dit op grond van de uitnoodi- ging door Zinovjef te Halle- gedaan. Hoff mann zal binnen ongeveer dri'e weken naar Moskou vertrekken. FRANKRIJK. Naar de Matin" vaststelt, moet er op worden gerekend,,dat de Fransche spoor wegen op het einae van het jaar met een. deficit van 2 milliard zullen sluiten. Men neemt aan, dat de regeering overweegt, een verhooging der spoor- en vrachttarie ven te verlangen. 4 De militaire dienst zal bekort worden. D© minister van oorlog wil den diensttijd van 3 op 2 jaar terugbrengen, maar andere ministers staan op 1^ jaar, terwijl de so cialisten vasthouden aan de idee>-Jaur©8, een heel korte kazerne-periode en verder africhting in de woonplaats in de vrije uren. ENGELAND. De algemeene situatie spitst zich toe. Be halve de mijnarbeiders, die zich over 't geheel rustig houden, zijn reeds meer dan 100.000 arbeiders werkloos geworden en iederen dag neemt dit aantal nog be langrijk toe. Daarbij komt, dat, zooals men weet, In de kringen der transportarbeiders en wel speciaal, die het vervoer per land ver zorgen, iets wat op 't oogenblik intact ge-? houden moet worden, ook een salarisactie is ingeluid, welke in enkele districten, als b.v. Yorkshire, al tot staken heeft gefeid. En tot overmaat van ramp hebben de spoorwegmannen ter conferentie gisteren besloten, dat, wanneer do ondorkruidGlingen tusschen de rsgeenng en de mijnwerkers niet vóór Zaterdag hervat worden, de spoor wegarbeiders tot staking zullen overgaan, waarmee dus de slrïjd niet weinig zou wor. den uitgebreid. Officieel is van eenige leans op her opening der besprekingen nog geen sprake, maar achter, de coulissen wordt blijkbaar toch bard in die richting gewerkt. In boe. verre daarbij een verklaring van Hodges, den secretaris van den mijnwerkersbond, van nut kan zijn, zeggende- dat de eischen der mijnwerkers, nu als volgt waren: le. da regeering moet de verzekering der del vers aanvaarden, dat zij een grootere pro ductie wenschen en daartoe meo willen weiken; 2c. de loonsverhooging van twee shillings moet onvoorwaardelijk ingewilligd worden; 3e. er. moeten commissies benoemd worden, om de productiekwesie te behan delen. De mijnwerkers zrjn bereid zoo zeide hrj vefder hun deel er toe bij te dragen, om grootere productie te verzekeren, mits zjj samen met de eigenaars eenige controls kunnen uitoefenen op de oorzaken, die de productie laag houden. Het aantal vrijwilligers, dat zich vooB allerlei diensten aanmeldt, blijft groot. In Londen 13 op verschillende plaatsen een plakkaat aangeplakt, dat een oproep, behelst van Lord Haig. Hij dringt er op aaan, dat alle oud-soldaten zullen mede- helpen om de belangen van het land tè behartigen. De oproep eindigt aldus: In herinnering aan het lijden en de op offeringen van vele duizenden onzer kame- den in den jongsten oorlog, moeien wij allen helpen en allen onze taak vervullen. ITALIË. Zeer de aandacht trekt een felle cam pagne van den vorigen premier Nitti voor, de herziening van het vredesverdrag van Versailles, waarbij die de geallieerden waar schuwt voor een terugslag in eigen tand als het bij de z.g. overwonnenen misloopt, ten gevolge van de onmogelijke eischen. Men begrijpt, dat in Frankrijk dit gebras van Nitti scherp gelaakt wordt! Een conferentie van het bestuur der, socialistische partij hield bij een bespreking van de binnenb.ndschc politiek, zich met de jongste arrestaties van Malatestr en andere anarchisten bezig. In weerwil van de ge neigdheid van verscheidene arbeidersorga nisaties om de algemeene werkstaking af te kondigen bij wijze van protest, besloot het partijbestuur zich te beperken lot het .uit geven van een manifest aan het volk, dat een algemeene staking buitensluitend, de arbeiders waarschuwt zich gereed te houden voor een of andere actie, die noodig kan worden geacht door het partpestuur. GRIEKENLAND. De toestand van den koning schijnt sta tionair te blijven. Prof. Vidal heeft oen decoratie van den koning ontvangen on is vertrokken. Prof. Del bet, zal hem vervangen, zooals. men weet. Heden zal hij waarschijnlijk in Athene arniveeren.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2