wo. Tseoo LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 October. Tweede Blad. Anno 1920. GEMEENTEZAKEN. ;4— TWEEDE KAMER. RECHTZAKEN KERMIS IN HELIQPQLIS. t Benoemingen. Voor do benoeming van 'een onder wijzeres aan do openbare lagere school dier 9de klasse voor jongens en meisjes No. 2, aan. de Heerenstraat alhier, ter vervulling van de vacature, welke 1 Juli j.ï. ia ontstaan door de benoeming van mej. W. J. Eijndhoven tot onderwijzeres aan de school 2de klasse voor jongens en meisjes No. 4 aan den Maresingel, alhier, bieden B. en W. in overleg met de arron- dissemcnts-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, de vol gende voordracht aan: lo. mej. T. B. Hoff 2o. mej. J. Ephraïm, beiden onderwijzeres aan de O. L. school der 3de klasse No. 5, te Leiden; 3o. mej. J. Th. M. Bchoonder- g'ang. onderwijzeres, aan de O. L. school der 3de klasse No. 8, te Leiden. In de Raadszitting van 21 Juni jl. werden aan de openbare lagere school der 2de klasse voor joDgens en meisjes No. 4 aan den Maresingel alhier, welke school 1 Juli jl. werd geopend, benoemd een onderwijzer- plaatsvervangend hoofd, en acht onder- wijzers(essen). Volgens desbetreffend, voorstel, dient het hoofd dier school, met het oog op de klas-, senverdeeling, te worden bijgestaan, be halve door een onderwijzer-plaatsvervan gend hoofd, door nog twaalf onderwijzers of onderwijzeressen. Ten einde nu het onderwijzend personeel aan deze school voltallig te maken, dienen nog benoemd te worden vier onderwij zeressen) waarvan één met verplichte akte Fransch. Ter benoeming dezer leerkrachten bieden B. en W. den Raad in overleg met den ar- rondissements-schoolopziener en na inge wonnen bericht van het hoofd der school, do navolgende voordrachten aan: A .Een onderwijzer met akte Fransch: lo. M. van Zalingen, onderwijzer te Bos koop 2o. J. Jurjaanz, onderwijzer aan de O. L. school der 3de klasse, No. 5, te Lei den 3o. A. de la Rie, onderwijzer aan de O. L. school der 3de klasse, No. 1, te Leiden. B. Drie onderwijzers of onderwijzeres sen a. lo. A. de la Rie, onderwijzer aan do O. L. school der 3de klasse, No. 1 te Leiden; 2o. mej. S. M. Blom, tijdelijk on derwijzeres aan de O. L. school der 2de klasse voor jongens en meisjes, No. 4, te Leiden; 3o. mej. O. A. de Vos, onderwijze res te Blauwkapel; b. lo. mej. S. M. Blom, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school der 2de klasse voor jongens en meisjes, No. '4, te Leiden 2o. mej. O. A. de Vos, onder wijzeres te Blauwkapel; 3o. mej. J. Th. M. Schoondergang, onderwijzeres aan de O. L. school der 3de klasse, No. 8, te Leidenc. lo. mej. C. A. de Vos, onderwijzeres te Blauwkapel; 2o. mej. J. Th. M. Schoonden gang, onderwijzeres aan de O. L. school der 3de klasse, No. 8, te Leiden3o. L. Wester man, onderwijzer te Hillegom. Voorts bieden zij nog een voordracht aan voor de benoeming van een. onderwijzeres) aan deze school, ter vervanging van. den heer J. J. Kamermans, aan wien met ingang van 1 September j.l. eervol ontslag werd verleendlo. J. Jurjaanz, onderwijzer aan de O. L. school der 3de klasse, No. 5t te Leiden2o. A. de la Rie, onderwijzer aan de O. L. school der 3de klasse, No. 1, te Leiden; 3o. mej. S. M. Blom, tijdelijk on derwijzeres aan de O. L. school der 2do klasse voor jongens en meisjes, No. 4, to Leiden. Ontslag Ambtenaar van den Burg. Stand. Door mr. P. E. Briët, alhier, werd eervol ontslag gevraagd als Ambtenaar van den Burg. Stand dezer gemeente. Tegen inwilliging van dab verzoek bestaat bij B. en W. geenerlei bezwaar, weshalve ?ij den Raad verzoeken dit ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de als zoodanig aan de gemeente bewezen dien sten. Herzienirig uitbreidingsplan der gemeente* Door den architect den heer L. van def *Laan is, namens de Leidsche Exploitatie- maatschappij van Onroerende Goederen een verzoek tot den Raad.gericht, om wijzi ging van héb uitbreidingeplan op het per ceel ter plaatse van den hoek Rijnsburger- weg-Warmonderweg met de bedoeling, om door voordeeliger bebouwing van het ter rein den bouw van een vrij groot aantal eenvoudige middenstandswoningen finan cieel mogelijk te maken. Noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. bestaat tegen wijziging van het indertijd door de gemeente Oegst- geest vastgestelde uitbreidingsplan be zwaar. Zooals uit de overgelegde teekening blijkt, betreft de wijziging in hoofdzaak het laten vervallen van de gebogen straatbegrenzïn- gen en het inlasschen van een tweede 12 Meter breede dwarsstraat. Door den aan leg van voortuintjes zal het landelijk ka rakter zooveel doenlijk behouden blijven, terwijl het terrein overigens bijzonder ge schikt is voor middenstandswoningen, waar van er reeds een zestal in aanbouw zijn. Onder mededeeling, dat na de ter-visie legging ingevolge art 28 der Woningwet geen bezwaren zijn ingediend en ook de Ge zondheidscommissie adviseert gunstig op 't verzoek te beschikken, geven B. en W. in overweging dat de Raad het verzoek zal inwilligen. Nog een andere wijziging van het uitbrei dingsplan meenen B. en W. aanhangig te moeten maken. Gebr. Verboog, eigenaren van het perceel Sectie K So. 2075, verzoe ken om de over een deel van het perceel Sectie K. No. 2075 ontworpen 10 M. bree de verbinding tusschen de Haarlemmertrek- vaartweg en de Hansenstraat te laten ver vallen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat aan deze dwarsstraat ook in de toekomst geen behoefte zal be staan. De onderlinge afstand tussohen de Groenoordstraat en de Raamstraat bedraagt slechts plm. 200 M. Een tusschenverbin- ding is geenszins noodzakelijk, ook dan niet, indien te eenigertijd de ontworpen brug over de Trekvaart mocht tot stand komen. Ook als verbindingsweg tusschen de Aloëlaan en de Leeuwenhoekstraat ach ten zij, evenmin als de commissie, de ont worpen straat doelmatig. Bovendien zou de aanleg slechts mogelijk zijn na aankoop of onteigening van een drietal, korten tijd vóór de definitieve vaststeling van het uit breidingsplan in 1907, gebouwde panden aan de Hansenstraat, de aanleg zou dus bijzonder kostbaar worden. De Gezondheidscommissie is, blijkens haar ter visio liggend advies, tegen het la ten vervallerï der straat. Met het oog op een toekomstige snelle verbinding naar het nieuwe spoorwegstation over de ontworpen brug in het verlengde der Aloëlaan, acht zij de dwarsstraat noodzakelijk. B. en W. zijn echter, zooals uit het bo venstaande volgt, in aansluiting aan het advies der Commissie van Fabricage, van meening ,dat de geprojecteerde straat zon der bezwaar kan vervallen en zulks te eer, waar de kans op tot standkoming van de brug bij de Aloëlaan uiterst gering is. Uit de onlangs te hunner kennis gekomen plan nen betreffende het nieuwe spoorwegsta tion is hun gebleken, dat de ontworpen brug over de vaart tegenover de Musschan- broekstraat In rechte richting zal leiden naar dat station en dus de aangewezen toegangsweg zal worden voor alle bewo ners langs en ten oosten van den Haar- lemmertrekvaartweg. De brug tegenover de Aloëlaan leidt daarentegen naar een onbe langrijk punt in den Maredijk en is dus voor doorgaand verkeer niet noodig. Onder mededeeling, dat na de ter visie ligging ingevolge artikel 128 der Woningwet ook tégen dit plan geen bezwaren zijn in gediend, geven zij alsnu in overweging het uitbreidingsplan der gemeente in dier voe ge te wijzigen, dat de ten zuiden van de Groenoordstraat geprojecteerde 10 M. breede dwarsstraat tusschen den Haarlem- mertrekvaartweg en de Hansenstraat ver valt en-de rooilijnen aan de oostzijde van den Haarlemmcrtrekvaartweg en de west zijde van do Hansenstraat vast te stellen zooals op de situatie is aangegeven. 0 Zitting van gisteron. Interpellatie-v. d. TempeL Voortgegaan woordt met de interpellate van den heer VAN DEN TEMPEL AS. D.), betreffende de verbetering vaar do sala rieering van het Rijkspersoneel en in het bijzonder van het personeel van de Rijks- post-, -telegraaf en -telefoon. Hierbij is tevens aan de orde de motie, luidende* De Kamer, van oordeel, dat hef raefc het oog op de onvoldoende bezoldiging van het Rijkspersoneel gewenscht is, nevens heb doen vervallen van den korting van 7 pOt. voor weduwon- en weezenpensioen, alle be zoldigingen, ingaande 1 Januari 1920, met 5 pOt. te verhoogen, gaat over tot de orde van den dag. De heer SHEENK (A.-R.) oonstateehfc, dat verleden jaar een duurtebijslag is ge geven, die 60 millioen gulden kostte, dat de salarisverbetering dit jaar 35 millioen gulden heeft gekost en dat thans nog vooi dit jaar 20 millioen wordt gevraagd. Spr. juicht de nieuwe regeling van den kinder bijslag ten zeerst© toe, aangezien de gehuw den het meest dien druk gevoelen. Hij vraagt dio regeling te doen werken van 1 Januari jl. af. Een algemeene revisie van salarissen zal niet kunnen uitblijven. De stemming onder het postpersoneel te Amsterdam is verslechterd door de leiders dor neutralen. De staking is niet spontaan geweester is wei dégelijk toe besloten en de heer Roos heeft er toe aangespoord. Die staking is in strijd met de wet, met het algemeen belang en met do ontwikkeling van do organisatie. Zij heeft* het georgani seerd overleg vermoord, vomdal de staking is geproclameerd, toen voor de eerste maal een beslissing werd genomen, die een ge- deelt© niet naar den zin wan. De veelbesproken proclamatie aan het personeel is geen spontane daad, maar wel degelijk overwogen en het resultaat van een weldoordacht plan. De ambtenaren hebben daardoor een mentaliteit getoond, die ben nog onmogelijk ambtenaar kan doen zijn. Wanneer de Regeering te gemoet komt aan. de wensciien, cie spr. ook heeft geuit, dan gelooft hij, dat er een goede stemming onder het personeel sal komen. Do heer TROELSTRA (S. D.) wijst op den geest van hooghartigheid en gezags- fanatisme, die de Regeering bezielt en die aanleiding tot uitbarsting als deze stakin gen zijn geweest. De Regeering" is tijdig gewaarschuwd voor de slechte stemming, o. a. ook door de Katholieke vereeniging. De Regeering heeft de ambtenaren uit getart en de tweede staking uitgelokt. De heer VAN RIJSEWUK (R.-Kbe toogt, dat er inderdaad een slschte toe stand bij de salarieering bestond. Hij be treurt het, dat de Minister ook beert gewei gerd do besturen der Christelijke en Katho lieke vakvercoiigingen 10 ontvangen. Hij juicht het toe, dat de 7 pet. voor weduwen- en weezen pensioen is ingetrokken, al be grijpt hij niet goed hoe dat nu wel mogelijk is, terwijl het een half jaar geleden onmo gelijk heette en spr. op grond van die mededeeling tegen de motie-v. d. Tempel stemde. Hij sluit zich aan bij dien heer Smecnk in zake diens verzoek over do invoering van den kinderbijslag op 1 Januari jl. Spr. steR een motie voor, w.arin dil, wordt ge vraagd en waarin teve: s wovdt verzocht, dat de Regeering in overleg zal treden met de ambtenaren ten einde de regeling van het g6orgaiii: eerd overleg te herzien. De heer HAAZEVOET (R.-K.j zet uiteen, dat tl van fouten zijn begaan, en dat vele gebreken kleefden aan de salarisregeling, vooral van de postambtenaren. Hij licht dit toe aan de hand van vele cijfers over de prijsstijging. De heer VAN RAVESTEIJN (C. P.) pro testeert tegen de besnoeiing van het debat. Voorts betoogt hij, dat de staking heeft ge maakt, dat de Regeering over de brug ia gekomen. Hij betoogt verder, dat het belachelijk is, dat do Regeering verbiedt te staken. Als de moderne leiders deze staking niet hadden gesmoord, zou zij zichjover het geheole land en over allerlei 'categorieën van arbeiders hebben uitgobreid. De heer DUYS (S. P.): Zeker die 150 man van Kolthek. (GeroopWe hebben het in Juni gezien). De heer HERMANS (S. D.) vraagt of de regeling, die de Regeering trof, ook geldt voor de hulp-ambtenaren. Spr.; citeert uit Christelijke bladen vele stukken, om te doen zien, dat ook in de kringen der ambtenaren, die de Regeering plegen te steunen, groote ontevredenheid bestaat. Er is een algemeene ontevreden heid, betoogt hij, en het is onjuist, dat in de Christelijke kringen vreugde bestaat over het mislukken van do staking. Spr. zou niet geadviseerd hebben om te staken, omdat men niet krachtig genoeg is om de ze door to zetten, maar spr. begrijpt de mentaliteit van de stakers volkomen. Hon derdmaal zijn zij afgescheept als zij op rus tige wijze petitioneeren én het moest tot een uitbarsting komen. De heer SCHOKKING (C. H.) meent, dat het onbillijk is de Regeering aanspra kelijk te stellen voor do slechte toestan den. Ieder heeft op zijn hoede te zijn, dat zijn uitgaven niet te hoog oploopen. De Regeering loopt achter de feiten aan, zegt men; maar zij is gebonden aan de re geling, die de Staten Generaal heeft goed gekeurd, waarbij de verhouding der Regee ring tegenover de salarieering anders is geworden. Het initiatief ligt nu eer bij de commissie. Spr. ontkent niet, dat de sala rieering slecht is; hij zag met belangstel ling de verbeteringen, die de Regeering voorstelt. Hij is alleen verbaasd over den vorm van die verbeteringen, o. a. wat be treft de kwestie van den pensioen-aftrek. Liever had hij dit punt willen beslissen bij de herziening der pensioenwetten. Hij steunt ten slotte het voorstel-Van De heer VAN DE LAAR (Chr.-Soo.) constateert, dat de Regeering in Juni uit conservatisme niets gaf en thans uit vrees wel. Dit acht hij een zeer bedenkelijke han delwijze. Er blijft met deze voorstellen nög een slechte toestand en de 5% van de voor gestelde motie zullen ook deze niet redden Spr. steunt die motie natuurlijk en hij stelt zelfs een motie voor, waarin minstens 100 gulden bijslag voor. ieder kind wordt ge vraagcJ of f 2 per week voor de arbeiders. De heer OUD (V. D.) bestrijdt den heer Smeenk, die z. i. vele onjuistheden heeft gezegd en betuigt instemming met de mo- tie-v. d. Tempel. Hij vraagt of de bedoe ling is de 5% boven den kinderbijslag te geven. Hij stelt nu een motie voor om den kinderbijslag algemeen te bepalen op f 75 en alle salarissen met 5% te verhoogen. De heer RUTGERS (A. R.) zegt, dat de houding der Regeering ten opzichte van den pensioen-aftrek niet meewerkt om den indruk te maken, dat zij sterk is. Hij be strijdt de betoogen van de heeren Mar- chant en Dresselhuys en verdedigt het standpunt, dat de Regeerng onvoorwaarde lijk het recht houdt hen, die zij ongeschikt acht, uit den dienst te verwijderen. De heer DRION (V. L.) acht de rege ling onbillijk, dat voor de hoogere salaris sen minder verhooging wordt gegeven. Spr. komt op voor de intellectueelen en-zet uiteen, dat voor hen de tijden ook zeer slecht zijn. De heer KLEEREKÖPPER (S. D.) be toogt, dat de staking de directe aanleiding is voor deze verbeteringen. Hij toont uit verschillende Christelijke bladen aan, dat do ontstemming onder de Christelijke ar beiders ook zeer groot was, X Mej. GROENEWEG (S. D.) ziet in de regeling een anti-feministische strekking. De heer OTTO (U. 1^.) stelt een motie voor, waarin een algemeene verhooging van alle salarissen zoo spoedig mogelijk noodzakelijk wordt geacht. De MINISTER VAN BINNENLAND- SCHE ZAKEN, de heer RUYS DE BEE- RENBROUCK^ zegt een herziening van 't georganiseerd overleg toe. Spr; heeft de Katholieke, organisatie niet ontvangen, omdat hetgeen deze wenschte te bespre ken, thuis behoorde bij Financiën. Minis ter De vries heeft de afgevaardigden toen ontvangen. Spr. herhaalt, dat hij een staking niet kan toelaten en dat hij de onderteekenaars van de proclamatie niet in dienst kan houden.. Hij beroept zioli daarbij ook op het rapp» port der Staatscommissie. De Minister van Financiën, de heer DE VRIES, verdedigt nogmaals de intrekking van den 7 pCt. pensioen-aftrek, die het ge« volg was van de prijsstijging. De motie-v. d. Tempel acht spr. onaan nemelijk. De motie-v. d. Laar acht hij evenmin aan nemelijk, De motie-Oud aanvaardt spr. niet. De motie-Otto acht spr. overbodig. De motie-Van Rijsewijck wil de Regeertfig in overweging nemen, als de Kamer aanneemt Enkele leden repliceeren. De heer v. d. TEMPEL (S. D.) dient een; motie in, uitspreknde, dat het in het bë< lang van het bedrijf is geen gevolgen te verbinden .aan het deelnemen aan de «ta king. Spr. brengt een redactieverbetering in zijn andere motie aan, zoodat de 5 pöL verhooging komt boven alle verbetering door de regeering voorgesteld. De heer DRESSELHUYS (V. L.), zal geen motie indienen 1. z. het ontslag der ambtenaren. De Minister zeide, dat er nteté gebeurd ls voor een veranderde houding. Dit geeft spr. eenige hoop, dat er nog iets gedaan kan worden. De heer OTTO (U. L.) liartdhaafl zijn motie. De heer SMEENK (A. R.) repliceert,- daarna de heer HAAZEVOET (R.-K.) De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. HAARLEMSCHE RECHTBANK, Vernieling te Lisse. 't Was feest geweest te Lisse. De siga renhandelaar H. v. H., had een goeden) dag gehad, maar er volgde 'n slechte nacht Hij werd opgeschrikt door een slag in zijn winkel, gevolgd door glasgerinkel. Van V. ging kijken, zag zijn spiegelruit verbrijzeld en vond een kolkrooster in zijn étalagekast. De jongelieden J. v. d. Z. en E. B. ston den terecht wegens vernieling van de ruit. V. d. Z. ontkende. E. B. gaf toe het kolk rooster gegooid te hebben, maar hij was eerst op straat over het rooster gevallen, toen heeft hij het weggegooid, toevallig te gen de ruit van den sigarenwinkel. De president geloofde van die toevallig heid niets. Te meer, omdat Van V. en zijn zusters verklaarden, dat even voon de gooierij geroepen is: ,,Nu, Koos doe jij 't, anders doe ik het" V. d. Z. wordt Koos genoemd. B. ont kende evenwel dien uitroep gebezigd te hebben. Zij waren echter wat boven hun bier. De veldwachter vertelde, dat het kolk rooster wel een 100 Meter door de jongens meegenomen moet zijn. Het O. M. achtte het bewijs tegen B. geleverd. Die baldadigheid moet gestraft worden met een maand gevangenisstraf,- voor v. d. Z., die ontkende, werd vrij spraak gevraagd. Beleed! ging. In den Haarlemmermeerpolder mag men niet op de brugleuningen zitten. De veld wachter C. Koolman, te Nieuw-Vennep, be keurde een dorpsgenoot wegens dit feit Hij werd daarvoor bedankt met een serie scheldwoorden. Wegens beleediging luidde de eisch 25 gulden boete. Diefstal te Roelofarendsveen. Drie jongelui te Roelof arendsveen zïjü met behulR van een vaartuig In den tuia van 't hoofd der school Z. gekomen om daar peren te plukken. Toen zij hun maag vol hadden en aan de zakken wilden beginnen, kwam de veld wachter. Het O. M. eischte wegens etrooperij 50 gulden boete. Deze rechtbank veroordeelde: H. J.bloemist, tc Aalsmeer, wegens mishandeling,tot een geldboete van f30, subs. 20 dagen hechtenis. Yia Abessinië kan men langs breede, gladde wegen per electrische of per spoor diep in de woestijn doordringen, Wie den tocht te voet wil doen, heeft er drie uur voor noodig, velen ondernemen die wande ling, want er zijn altijd groote familiën. die zuinigheid moeten betrachten, of er zijn luitje§, voor wier buikje een dusdanige .wandeling 'aanbeveling verdient, Heliopolis had een groote kermis aange kondigd,. Veel reclame was er gemaakt sinds maanden, en Heliopolis was voor hen die de plaats niet kenden, een sprookjes- oord. Eindelijk was de dag aangebroken en heel Kaïro trok de woestijn in. Het was een volte en drukte van belang en natuurlijk vielen er vele ongelukken voor. Doch zoo iets behoort bij elke volksopeenhooping. Tramwagens, met plaats voor dertig perso nen, vervoerden er honderd, en enkele waag halzen zagen er niet tegen op om boven op de vfagens to klauteren, ondanks de verma ningen van politiemannen en publiek. Bij het eerste viaduct reed de wagenbestuurder langzaam onder de poort door,r wat een al- meene tuimelarij van het vroolijke troepje ten gevolge had, dat, als werd het afge maaid, ter aarde viel, niet zonder aan en kelen eenige ongelukkon te bezorgen. De paarden voor de omnibussen konden 'de menigte, die zich overal aan vast zoog, bijna niet vooruit brengenook de trei nen steunden door de overlading en menig trotsche bey, die anders eerste klas reisde, iwas blij, dat hij in de derde zich nog op geborgen voelde. De kermis legde het zwijgen op aan alle fcnderschefd in rang én stand en menig welriekend, welverzorgd hoofd zal zeker la ter de sporen hiervan kriebelend hebben gevoeld. Koetsiers hadden willekeurig hun tarie ven verhoogd en motorcabs beleefden even eens een goeden dag Wij wachtten een uur lang op een tram, een uur bij den omnibus, een uur aan het station, zonder zelfs ook maar een plaatsje op een treeplank te bemachtigen. Toen gaven wij het op en bereikten de plaats onzer wenschen per hotel-auto. Tot Heliopolis was de drukte overwel digend Midden in de woestijn bevindt zich een nieuwe, prachtige stad. met luxueuze hotels, casino's en vermakelijkhedenook zijn er vele aardige huisjes voor kleine gezinnen, reusadhtig groote arbeidersba rakken, tram-remises, machineloodsen. Alles staat in het teeken van groei. De witte bouw dezer duizenden hulzen, dio honderdduizenden mepschen, het geheele moderne verkeer, het schilderachtige schouwspel met het rhythmisch gegons der feestvierende stemmen in de verte, dit al les vormde een wonderlijk contrast met de zwijgende woestijn en het wijde, onmete lijke panorama, dat de pyramiden en de albasten moskee der citadel en het Moha- tamgebergte en de bekoorlijke velden van Matariësz omvat. Het was als een vaag, on waarschijnlijk, doch o zoo boeiend sprookje. Het was één gouden kleur, die deze we reld dekte, die hier in het stof der woestijn ontstaan was, en trillend baadde het op stuivende fijne zand zich In de zon. Dikwijls wordt dit nieuwe Heliopolis, dat dicht aan de ruïnes van het oude sprookjes oord uit den grond getooverd werd, een voorstad van Kaïro genoemd. Niets Is ver- keerder en onrechtvaardiger. Heliopolis nova is een nieuwe stad, gebouwd door zakenmenschen met vèr-zienden blik en zoo anders dan Kaïro, datihet wel nooit daar toe zal behooren. Zij is de modernste stad der wereld en niets, ook in Amerika niet, is met haar te vergelijken. De praai de zer sprookjesstad is onbeschrijflijk, haar luxe en haar cultuur de meest geraffineer de van het morgenland. Brusselsche inge nieurs en Engelsche ingenieurs hebben deze stad gebouwd op rekening van één Maat schappij, de Helipolis-Oase Co. Het is wel een der grootste speculaties, die de wereld ooit aanschouwd heefttechnisch zoowel als commercieel. Rond het Casino joelde de kermis. Om daar te komen, leek bijna een onmogelijk heid. Wagens mochten er niet rijden, zoo dat men zich maar liet opduwen met de menigte mee: automatisch werd de entree betaald en opeens was men te midden van het feest. Het terrein was zoo groot, dat er wel voor twintigmaal honderd duizend men schen plaats was. Op die plek zou hét feest, dat het Perssyndicaat gaf, worden gevierd. Vóór allés was er gezorgd voor eet- en drlnkgelegenheid. In reusachtig groote ten ten werd gelegenheid tot bierdrinken ge boden voor eiken landsman was er een eigen merk, waarvan rijkelijk gebruik werd gemaakt Daar, waar de Arabier ontspannlhg zoekt wil hij tevens spelen. In het Casino was er voor de upper-ten een wedrenspel, waar aardig verloren werd. On-onderbroken rol den de daaldersdaarnaast weerklonk het lawaai uit theaters en kramen en van buik danseressen. Daartu88chen door knalden ^eweersohoten en luid gejoel en een voor naam publiek drong zich vooruit tegen de barrières, waarachter de paarden, ezels, en kameelwedrennen zouden worden gehouden Wondermooie paarden (zijn er ergens mooier?) renden het terrein rond. Donker- gebruinde Bedoeïncn hielden zo in bedwang en uit hun lange geweren weerklonken vreugde-schoten. Wat een heerlijk schouw spel I De rijke tooi der edele dieren, de kleuren der kleeding, de natuurlijke driest heid' van ros en rijder oogstten levendigen bijval. En wanneer de halsbrekende toer van een jongeling bijzonder mooi gelukt was, sohreeuwde de menigte bravo en wel gevallig zagen mooie, donkere vrouwen- oogen op naar den waaghals. Menig stille en menig openlijke wensclï werd luid en de verborgen hoeken van Kaïro zullen allicht niet langer gestoorde Tiefdcszuchten van Bedoeïnen gehoord hebben. Langvoetige, witte rij-kameelen draafden over het veld. Rhythmisch balanceerden zij den langen hals en opgewonden zogen zij de ïucht in door de hangende neusgaten. Hun Arabieren zaten trotsch, hoog-verhe- ven. En terwijl de vele muziekkorpsen zich vereenigden, onderwijl gestoord door de zich om geen maat bekommerende melo dieën van Arabische muzikanten, weer klonk een lang-uitgehouden geschreeuw: do kameel en-races waren begonnen. En onder de prikkelend© slagen der berijders joegen de dieren voorbij, den hals ver vooruitge- strekt, een stofwolk achter zich latend. De toeschouwers waren verrukt; zij raasden als waanzinnig van geestdrift. Hoog werd er gewed. Voornaam reed de overwinnaar de baan rond en het getplerde lichaam van den be lijder schommelde op het zadel. Duizenden kussen en duizenden bloemen werden Hem toegeworpen. En uitgeput, van het hoofd tot de voeten bedekt mot het glinsterende stof van de woestijn, waohtten allen op den ezel-wedren De kleine, edelgebouwde dieren trippel den ongeduldig in het zand en de jongens lachteh met glinsterende tanden naar de aangapers, totdat zij op de dolgemaakto ezeltjes over de baan joegen. Dan beten zij zich op hun lippen en hun-eerzucht brak los. Hola, lawat een geschreouw en wat èen drukteEn als een koning nam de overwinnaar de eer in ontvangst en zijn langoor maakte sierlijke pirouetten. Dit alles was echtonvervalscht echt Het ruime veld was gevuld met kabaai- makende, lachende mensohen en, als zij allen naar de dranken stroomden, waren er duizenden mooie trouwen te zien. Naast het Casino gaven de Schotlanders hun concert. En als niet juist de doedelzak klaagde, weerklonken "Weener-walsen en Wecner-marschen en veJen voelden krie^ bel in de beenen en rij stampten op den grond, zoodat het iand or warrelde. Velo vreemdelingen, onder wie mei ig Duitscher, stapten met groote passen en Mijd geopende oogen naar de biortent, die den trotscheü naam van „Miinchen" droeg. Het was avond geworden en over de gele woestijn gleden witte, schelle lichtstralen. Aan de stations werd opnieuw gevochten om plaats. Doch daar lieten de doedelzak ken zich hooren en klepperden de castag netten der danseressen en een paljas lachte van uit de hoogte, over de drommen die weer bleven: Bleven en tierden en kej ken en speelden en blikken-wisselden mei verlangende gebaren

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5