Voor IJ koopt Wollen of Zijden Sjaal, ES. VAN HOORT AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND, p?| Donderdags Leger des Heils: Heiligingsdienst. 8 uur. Hazerswoude, café mej. wed. Boers? Gasdemonstraties. t Vrijdag: Academie-gebouw: Leidsche Ver. voor iWetensch. Voordrachten. Lezing Sir Aurei Steyn 8 uur. Pieterskerk Wijdingssamenkomst zilve ren feest Chr. Jongelingsver. ,,Uw Be waarder zal niet Sluimeren". 8 uur., Schouwburg: N. V. Nationale 'Opera, Mignon". 8 uur. Stadszaal (kleine): Openb. vergadering. Bouwvakarbeiders 8 uur. „Zamerzorg": Alg. vergadering Veefonds Lei den. Half elf. De dienst des avonds na acbt uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt tot en met 24 October waargenomen door de apotheken van M. Boekwijt, Yischmarkt 8, tel. 552, en A.. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313.. Als gevolg van de te Deventer door minister De Visser gehouden rede is aldaar een Vereeniging voor Inwendige Zending opgericht. In het voorloopig comité hebben o. a. zitting de Ned.-Herv. predikant ds. Van Rbjjn en de Luthersche perdikant d3. Preyer. De Gereformeerde voorganger ds. Van BaeV- sel verklaarde, een afwachtende houding te znllen aannemen. Volgens „De Avp." zal op 1 November bij infanterie en artillerie eenige promotie plaats hebben, omvattende eeen tweetal ko lonels-plaatsen en verdere bevorderingen tot en in de hoofdofficiersrangen. Een vier tal kapiteins van den generalen staf zul- en hij keuze worden bevorderd tot majoor. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 October 1920 aan de heeren J. H. H. Rö- melingh en J. J. Engelenburg op hun ver zoek eervol ontslag verleend als burge meester onderscheidenlijk van Anloo cn Zweelo, en zijn de heeren J. J. Engelen burg en J. H. H. Römelingh benoemd tot burgemeester dier gemeenten. Benoemd is tot burgemeester van Tiet- jerksteradeel de heer F. W. Steenhuisen. To Noord.Deurningen, in de onmid dellijke nabijheid van Enschedé is de eer ste R.-K. Boerinnenscliool geopend. Zij. vangt aan met een 30-tal leerlingen en staat onder leiding der eerw. zusters van het St,-Nicolaasgesticht. Aan den heer H. Bakker, ingenieur bij het prov. lectriciteitsbedrijf in Friesland ls, met ingang van 1 Januari 1921, eervol ontslag verleend. Een kloin typisch huisje, staande te Hoofddorp en reeds jaren alleen bewoond door den ongehuwden schoenmaker A. werd aan gekocht om plaats te maken voor een ander ge- houw, zoodat den bewoner werd aangezegd, dat hij het moest ontruimen. Hij had hierin evenwel niet veel zin en bleef kalmpjes zitten, totdat eindelijk niet langer gewacht kon worden en A Woensdag gerechtelijk met zijn heele hebben en houden op straat werd gezel. Onmiddellijk na de ontruiming werd met het afbreken van het dak een aanvang gemaakt. A. scheen er niet bevreesd voor te zijn, dat hem geen onderdak zou worden verschaft. Men zag den altijd op- gernimden man al gauw met een handkar zijn inboeltje en inventaris wegrijden. Op de boerderij van den landbou wer S. aan den Spieringweg, te Haarlem mermeer, doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor bij een op de markt te Leiden gekochte koe. Naai wij vernemen is onder de sohapen van den landbouwer C., te Vijfbuizen, (Haarlemmermeer) de besmettelijke "veeziekte „schurft" uitgebroken. Be Haarlemscho geraeentevroed- VTouwen hebben het werk gestaakt in de wijk van een niet herbenoemde gemeente-vroed vrouw, mevr. Schenk-De Visser, die reeds 25 jaar in functie was. B. en W. willen komen tot reorganisatio met vrije vroedvrouwenkcuzo en veriagóng van het honorarium van f 25 tfcrt f 12Va, hetgeen do Geneeskundige Dienst ge noeg achtte. Het „Weekblad voor Bloembol lencultuur" deelt mede, dat ook te Beverwijk een verkooping van Codro-eigendommen aldaar plaats had. Deze bracht f 28.500 op. In een rond getal is dus de totale opbrengst van alle Codro-bezittingen te stellen op rond f 170.000. In de gisteravond gehouden vergadering van den Raad van Amsterdam had herstemming plaats over de traihta- tarieven. Ten lo. werd het voorstel, vroegritten van 7i op 10 cents te brengen, aangenomen met 19 tegen 17 stemmen2o. het voorstel om „pasjes" (twee-ritten a 25 cents) in te voeren werd aangenomen met 33 tegen 3 stemmen3o. het voorstel-Stahle-Weiss-Ca- rels ^inzake Verlenging van den tijd der vroegritten tot 8 uren 's morgens werd ver worpen met 21 tegen 16 stemmen, terwijl de voordracht wan B. en W. zooals die nader is gewijzigd werd aangenomen met 33 te gen 5 stemmen. Een enkele rit zal dus in het vervolg kosten 15 cents, J#lourkaarten 25 cents, terwijl de vroegrïtten-retours 20 cents zul len bosten. In den nacht van 28 op 29 Sopte ru ber werdenv te Randwijk uit de weide van den heer D. de Leeuw aldaar twee kostbare paar- rfien van Belgisch xas gestolen. Van do dief of dieven viel aanvankelijk geen spoor te ontdek ken. De Rjjks- en gemeentcpolitio gaf echter den moed niet op en ook de bóer De Leeuw fwildo tot iedeien prijs zijn paarden terug heb ben. Dagelijks trok men er met een auto op uit en nu is men er ten laatste in geslaagd, den dief aan ie bondon. Hef is ecu paardenkoopman to Laog-KeppeJ, dio op de markt to Hengelo door de peditie in arrest genomen is. Per auto werd hij naar Hetcren gevoerd, waar hij bij zijn verhoor den diefstal bekende, en tevens lot do bekentenis werd gebracht, behalve de paarden van den heer De Leeuw nog tweo an dere paarden te hebben ontvreemd. De paar den van den heer Do Leeuw had hij te Aalten verkocht voor do eom van 35.000 Mark; van dit geld had hij een motorfiets gekocht. De rest had hij nog in zijn bezit. Daarop is evenals op de motorfiets beslag gelegd S. i9 te Arnhem in hechtenis gesteld.- Do heer De Leeuw is naar Duitschland vertrokken, om zoo mogelijk zijn paarden terug te koopen. Te Passaert Nieu wcnliagen is een zuigeling van acht maanden, terwijl vader en moeder naar de kermis te Hocnsbroek wa ren, levend verbrand. Zij hadden bun zes kin deren, waarvan het oudste nauwelijks acht jaar te huis gelaten De wieg, waarin de arme kleine ©liep, stond dacht bij de kachel en vatte vlam. Geheel verkoold werd het lijkje door de broer tjes, die in een ander vertrek waren, gevonden. Do justitie stolt een onderzoek in. De textielfabriek „De Tuun- t e", te Winterswijk is stopgezet. De arbei ders zijn ontslagen, doch krijgen nog veer tien dagen loon uitbetaald. In het dorpje Oosterwierum (Fr.) is een 62-jarige vrouw, die ouderdoms rente trekt, daar de betrokken ambtenaren hebben uitgemaakt, dat zij72 jaar is. De vrouw heeft zelf de aandacht er op ge vestigd, dat zij er nog geen recht op heeft, maar ambtshalve wordt volgehouden, dat zij 72 jaar is. Een kort begrip van den econo- mischen puzzle geeft de redacteur van het „Tijdschrift van Nijverheid" aldus: De kern van den wederopbouw der wereld gaat om een woordje van twee letters. Men zegt: „hij" (dat is de buurman) moet harder werken en meer sparen" En daar elkeen zijn buurman's buurman is, blijft de verlossing uit. Wat gezegd en gedaan moet worden is: „Ik moet harder werken en meer sparen." Tussohen het h ij en het z e g g e n en het i k en het doen, hgt de stap waarop de wereld wacht. A bon entendeur (individu, zaak, gemeente raad, Staat) salui! De vier Merapi's. Nu de vulkaan Merapi op Java weer aan 't werken is geweest, vestigt men onze aandacht op het fedt, dat in Ned.-Indië niet twee, maar vier bergen van den naam Merapi of Marapi voorkomen. Op Java do Merapi op de grens van de residentie Kedoo en Soerakarta en een borg van denzolf- deu naam op den rand van het hoogland van Idjen in de residentie Besoéki. Op Sumatra do Sorok Merapi bij de zuidgrens van de re sidentie Tapanoeh, en een berg met den naam Marapi bij Fort de Koek in de residentie Su matra's Westkust. („N. Grt."> RECLAME. EEN zie onze Etalages. Haarl.straat hoek Janvossenst. OOK GROOTE SORTEERING Heer enïia ndscho enen Zeer lage prijzen. 11373 AALSMEER. De tentoonstelling, uit gaande van de Centr. Aalsm. Veiling en- de Ned. Mij. v. Tudnb. cn Plantkunde, to houden in het gebouw van de nieuwe pot planten veiling is thans bepaald op 4, 5 en 6 November a s. Wegens droeve huiseKjike omstandigheden is het 25-jarig jubileum van den heer Lein- weber, directeur P. en T.,. niet feestelijk ge vierd en bleef een voorgenomen huldiging door het personeel achterwege. e BODEGRAVEN. De Raad vergadert Za terdagmorgen te halftien. HAARLEMMERMEER. 1 Gistermiddag passeerden op den Hoofdweg conage wagons, waarin bruiloftsgasten waren gezeten, die zich naar het Raadhuis te Hoofddorp begaven. Ter hoogte van den Bennebroekerweg werd plotse ling een der wagens aangereden door een vrachtauto uit Haarlem, met hot gevolg, dat de nog nieuwe glazen brik in elkaar zakte en vernield werd. Het mag een wonder heeten, dat de vier inzittenden, die voorover vielen, er ongedeerd afkwamen. Het paard kwam door den schok te vallen en bezeerde zich zoodanig dat het eenige weken op stal zal moeten staan. Nadat do politie was gewaarschuwd en dezo zich voldoende op de hoogte van het gebeurde had gesteld, kon een halfuurtje later de reis naar Hoofddorp worden voortgezét. HAZERSWOUDE. Op den Voorweg, bij den landbouwer A. P. Straathof, werden 18 kazen gestolen. Van de daders van dezen dief stal en andere dieverijen van den laatsten tijd tot nog toe geen spoor. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haring- vïsscherij kwam to IJmuiden binnen de logger KW. 140 met 25 last pekelharing. LEIDERDORP. Gisteravond vergader, de de onlangs opgerichte Chr. Harmonie- vereeniging ter afdoening van huishoude lijke zaken. De Vereeniging zal den naam dragen van „Devote". Statuten en regle ment werden vastgesteld. Tot bestuursleden wel'den gekozen de heeren B. H. van den Bosch, W. Plomp, D. van Tol en P. van der Wal. Om des tijds wille werd besloten, de verdere drie bestuursleden in een volgen de vergadering tegen a.s. week tc benoe men. De heer J. Noordanus, mede aanwe- zig, verklaarde het directeurschap te wil len aanvaarden. Tegen M. K., vrouw van P. v. d. H., Is proces-verbaal opgemaakt wegens ver dacht van diefstal van een konijn. De man zelf, verblijft reeds in het buis van bewa ring te 's-Gravenhgae, mede verdacht van diefstal. LISSE. Het woon- en winkelhuis, staande aan den Heerenweg, toebehoorende aan den heer K. v. Leeuwen, hetwelk door den alhier gevestigden notaris Van Pelt in veiling is gebracht en ingezet was op f 10.000, is opgehouden. NIEUWVEEN. Tot secretaresse der R.-K. Gemengde Zangvereenigóng is gekozen mej. Verpalen. OUDEWETERING. In do gisteravond ge houden vergadering der Goöp. Boerenleenbank werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Pen ning de Vries. De rente van Spaargelden werd van 31/* op 5 pet. gebracht, die van gevraagde gelde van 41/' op 0 pet. Bij aanbesteding heeft de afbraak van de oudo opderwijzerswoning der Bijz. School f 1100 opgebracht. Dadelijk ds aan het sloopen begonnen. ROELOFARENDSVEEN. Tot bestuurslid van de R.-K. Propagandaclub „St.-Willibror- dus" is gekozen de heer Jac. v. d. Zwet Bzn Dozen winter zullen om do tweo weiken ontwik- kelings avonden worden gehouden, waarop godsdienstige en maatschappelijke onderwer pen zullen worden behandeld. - Van een onbekende is ten behoeve van 's Rijks schatkist van hier in Den Haag per postwissel ontvangen f 17.08. VOORSCHOTEN. Het bescheiden zaaltje van ons Ambachtshuis was zóó vol, dat aan de jongere loden van het publiek moest worden gevraagd met hun drieën op tweo stoelen te gaan zitten, ten einde plaats te maken voor de „grooto mcnschen". Do aandacht van jong en oud werd al dadelijk geboeid door een reeks fraaio lichtbeelden, voorstellingen van Stier- marken's ontzaglijke bergnatuur, en kijkjes van de mooie, eertijds zoo vroolijke stad Graz Met groote levendigheid vertelde de spreekster, mevr. IAIi Polzer-Van Kol naar .aanleiding dezer heelden, een cn ander van do geschiede nis on den tegenwoordigen -toestand van het ongelukkige Stiermarken en ziet daardoor de bol angst oiling gaande, te maken. Een oolijk ©tukje van den bekenden Grazer schrijver en dichter...Poter Rosoggcr, guitig voorgedragen, deed telkens een hartelijk gelach door de zaal gaan, terwijl de innig mooie Stiermarker lie deren mét hun oigenaarddgo jodelrefreinen, ontroering wekten. Immers, deze liederen, zoo Jeetler, zoo fier, en zoo hlij werden geboren in een tijd toen de Stiermarker nog vrij en blij leefde in zijn rijkgezegènd land, waarvan hem nu het beste deel ontnomen is, waarin hij nu armoe en gebrek lijdt, en waarvan do toekomst zoo diep duister is. Zoo wisselden leering, 6cherts en ernst el kander af op de zon welgeslaagden avond cn hot resultaat zal wel geweest zijn dat bij een goed doel der Voorschotenaren sympathio en mededoogen is gewekt of versterkt voor het zoo zwaar geteisterde Stiermarker land. Toon H. J. B. gisteren op een weegbrug bij den heer Romein oen stier ter weging bracht, geraakte deze los van zijn begeleider, om zóó het goheele terrein onveilig te maken. H. J. B. werd allereerst tot doelwit gekozen en war on de ontmoetingsplaatsen van de horens goed te zien. Wonder boven wonder heeft deze geen ernstige verwondingen, hetgeen te wij ten was aan het feit, dat hij bekneld geraakte tusschen oen geladen wagen en de kop van den wa9 de stier de Papelaan opgéhold en moest een paard voor een zandslecperswagen het ontgelden. Mot vereende krachten heeft men den stier tot staan kunnen brengen, zonder dezo te dooden Gisteravond hield de schietclub „D. O. B." een eerste prijzenschietwodstrijd waaraan door allo leden werd deelgenomen. Prijswinners waren 1ste afd. de heer W. Th. Broers; 2de afd. de heer W. Meyer, 3do afd. G. Roozen. Troostprijs de heer W. C. Werkhoven. ZOETERWOUDE Aan den heer A. van Houwclingen alhier is opgedragen het timmer werk aan 60 woningen voor rekening van een bouw vereeniging te Heemstede. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Na opening met gebed wer den do notulen gelezen cn goedgekeurd. (Worden ter tafel gebracht en gelezen - lo. Missive van Ged. Staten, ten geleide van een goedgekeurd kohier van den hoot- delijken omslag; 2o. twee missives van goedgekeurde Raadsbesluiten, tot wijziging der begrooting; 3o'. het proces-verbaal van kasopneming en boeken van den gemeente-' ontvanger, waaruit blijkt, dat 16 Septem ber in kas was en moest zijn f 9221.23. De stukken werden voor kennisgeving aange nomen., Mede Voor kennisgeving aangeno men een missive van Ged. Staten, waar bij wordt toegezonden een afdruk van de circulaire betreffende de verbooging yan den onderwijzeres voor het geven van on derwijs in de handwerken buiten de gewo ne schooluren over 1919, na mededeeling van den voorzitter, dat dientengevolge dc jaarwedde van de onderwijzeres, over 1919 met f 312 werd verhoogd. In behandeling wordt genomen een schrij ven van B. en W., te Leiden, waarbij zij, met het oog op een in-werking-treden dei- warenwet, de overeenkomst, aangegaan tot het keuren van eet- en drinkwaren in deze gemeente, tegen 1 Januari 1921 op zeggen, doch zij zijn bereid, wanneer de wet op 1 Januari e. k. niet in werking treedt, met de keuring door te gaan, tot dit wel bet geval zal zijn. Met algemeene stemmen werd besloten van deze bereid verklaring gebruik te maken Ingekomen is een circulaire van den Mi nister van Landbouw, enz., betreffende maximumprijzen van levensmiddelen. Wijl van opdrijving van prijzen in deze gemeen te geen sprake is, wordt besloten geen ver ordening vast te stellen als in de circulaire bedoeld. In bespreking komt een missive van Ge deputeerde Staten, houdende het bericht, dat een Commissie uit dat College 27 dezer tc tien uren, zitting zal houden in zake een grensregeling met Zoeterwoude. Alle leden spreken hierover hun oordeel uit. B. en W.v zullen bij de besprekingen handelen zooals de belangen der gemeente dit vorde ren. Met het oog op het in-werking-treden dér betrekkelijke wet, wordt met algemee ne stemmen besloten, met ingang van 24 dezer, in te trekken de verordening tot be perking van den nachtarbeid, tevens hou dende het verbod van Zondagsarbeid in broodbakkerijen. e Vervolgens wordt besloten vast te stel len een besluit model C tot wijziging der begrooting van 1920, door van den post kosten van den nachtwaker af te schrijven f 275, en die op een viertal posten over te brengen, en om uit de onvoorziene uitga ven te voldoen f 75 voor kosten van de wo ningtelliDg. Het kohier schoolgeld 3e kwar taal 1920 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 62.141/£. Alvorens tot de behandeling van de he- grooting 1921 over te gaan, leest de Voor zitter voor een provinciaal blad, No. 83, van dit jaar, en worden besloten de jaar wedde van den veldwachtor vast te stellen op de daarin vermelde bedragen. De tegen woordige titularis zal daarvoor genieten f 1740, zijnde f 1900 verminderd met f 160 voor nevenbetrekkingen, f 125 voor klee ding en f 50 voor het onderhoud van een verplicht rijwiel. Vervolgens komt aan de orde de begrooting over 1921. Verschillen de vragen worden gedaan. Zij worden door B. en W. beantwoord, aan wie tevens de bevoegdheid wordt opgedragen een werk man aan tc schaffen, wiens jaarwedde zal bedragen f 1250, met vijf twce-jaarlijksehe verhoogingen van f 50. De begrooting wordt daarna met algemeene stemmen vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f 52,767.32. L Daarop is aan de orde het verzoek van de woningbouwvereniging „Dorpsbelang' om het voorschot voor den bouw van 2C woningen te verhoogen met f 50.000 en te brengen op f 204.200. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld naar de woningnood in deze ge meente en hun ia gebleken, dat deze hier van geringen omvang is; er hebben zich slechts een viertal personen aange meld, die werkelijk behoefte, aan een wo ning hebben, 'terwijl de overige vijf óf^en woning hebben-, öf hier niet werkzaam zijn Er bestaat dus allerminst behoefte aan 26 woningen, en het zou ook zeer in het fi nancieel nadeel der gemeente zijn, indien tot den bouw daarvan werd overgegaan, voornamelijk omdat de 'bouwkosten zoo hoog zijn, dat de exploitatierekening jaar lijks zou sluiten met een verlies van 10.000 gulden, voor één vierde deel door de ge meente te dragen. B. en W. hebben dan ook, na zeer emstge overweging, geen vrij heid gevonden, op het verzoek in tc gaan en, met algemeene stemmen besloten, den Raad te adviseeren, dit niet toe te staan, en B. en W. op te dragen, de zaak verder af* te wikkelen. De heer J. de Graaf Cz- "acht het bouwen van arbeiderswoningen gewenscht, nu het Rijk daarvoor nog voor schotten geeft; naar zijn oordeel stijgt, wanneer er huizen gebouwd worden, het aantal inwoners, cn daardoor ook de bloei der gemeente, cn komen er inrichtingen voor industrie, omdat er dan voor de werk lieden woningen zijn. Dit standpunt wordt door den Voorzitter en weth. De Bruij- ne bestreden; volgens hen is het niet in 't belang der gemeente, om, in afwachting van de industrie, bij voorbaat woningen tc bouwen; ook niet voor elders wonende en werkzame arbeiders naar hier te trek ken, vooral, nu reeds door de gemeente voor elk huis f 100 per jaar moet worlon bijgestort, om de exploitatierekening te doen sluiten. Verder betoogt wethouder De Bruijne, dat, alhoewel ook in deze ge meente de woningtoestand verbetering eischt, bij de vergelijking met naburige ge meenten zeer goed kan doorstaan, te meer daar de ligging der woningen zeer gunstig is; hij acht dan ook nieuw-bouw, tot ver betering der volkshuisvesting, onder de te genwoordige, zeer bezwarende voorwaar den, niet raadzaam, cn wil daarom wach ten tot deze overgangsjaren verstreken zijn. De heer Boot acht ook de kosten voor de gemeente veel te hoog. De Voorzitter zegt, dat B. en "YV. het noo dig achten, dat zoo spoedig mogelijk we der door do ambachtslieden, op eigen ini tiatief, in den woningnood werd voorzien; zij meenen dan ook, dat, door het dalen in prijs van de grondstoffen, dit zal kun nen plaats hebben. Na breedvoerige bespreking wordt met '4 tegen 2 stemmen, die der heeren J. dé Graaf Cz. én J. Boot, besloten afwijzend op het verzoek te beschikken, en worden B. en W. gemachtigd de zaak verder af tc wikkelen. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij niemand het woord verlangt, wordt ever- gegaan tot een zitting met gesloten deuren DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De telegrammen hebben gisteren uitge wezen, hoe Polen, trots de nota-s van En geland en Frankrijk, ér niet. aan denkt, van Wilna af te zien, al toont het zich ove rigens zeer beleefd en voorkomend. Hoe beide grootmachten 't Poolsche antwoord, dat geenszins een omverwerping beteekent zullen opnemen? Tevens hebben do telegrammen aange geven, hoe de wapenstilstand aan 't Pool sche front voor Wrangel een geweldigen tegenslag is. De eerste nederlaag is hem reeds toegebracht cn zijn toestand is niet zonder gevaar, gelet op het feit, hoe den rooden-aanval op verschillende gedeelten van zijn front beukt. Wanneer juist blijkt, dat öok tusschen Pet Goera, den leider in de Oekraïne en sot jet-Rusland een wapen stilstand is gesloten, dan wordt Wrangei's punten nog minder gunstig. In ieder geval mag men constateeren, dat de berichten over een naderend einde van de dictatuur Lein c. s. wederom voor- barg zijn geweest, gelijk we reeds vrees den. BELGIE, De „Moniteur Beige" maakt de officieelé opgave openbaar van den stand der be volking van het koninkrijk België op 31 December 1919. De totale bevolking bedraagt 7.577.027 het- geen een vermeerdering van 23.800 over 1919 geeft. Het aantal vrouwen is 3.827.107, dat der mannen 3.749.620. Het aan tal vrouwen is in 1919 toegenomen met 14.199, dat der mannen met 9681. Intuschen moet in aanmerking genomen worden, dat uit tal van gemeenten van de arrondissementen Yperen, Dixmuiden, Os- tende en Roeiers geen opgaven gekomen zijn en dat men zich voor deze gemeenten gehouden heeft aan de cijfers van 1913. DUITSCHLAND. Bij beslissing van den voorzitter van den Rijksdag zal de Rijksdaggroep van den af gescheiden linkervleugel der onafhankelij ke socialisten, die Eichhom tot voorzitter heeft gekozen, met „linkergroep der onaf hankelijk sociaal-democratische partij" worden aangeduid. De groep van den rech tervleugel behoudt dan haar naam. Dit onder protest van Eichhorn c. s., die im mers beweren, dat zij de onafhankelijk so cialistische partij vormen. Over de verdeeling der kasgelden, bla den, enz., zullen beide vleugels nu gaan onderhandelen. In het centrum kraakt het ook ten ge volge van het weder ten tooneele verschij nen van Erzberger. Gisteren heeft de cen- trumsgroep. in den Rijksdag beraadslaagd over een voorstel om Erzberger als lid van de groep te royeeren. Tusschen voor en te genstanders van het vooi*6tcl is het tot hooge woorden gekomen, die de eenheid der partij bedreigen. Is het dus in de partijen geen pais en vree, in de kolenwereld al evenmin, waar in Saksen en in het Roergebied partieele stakingen enkele mijnen hebben stilgelegd die dreigen zich uit te breiden. Oorzaak was looneischen. Bovendien staken te Gecstemünde de visschers en transportarbeiders, ENGELAND. Laten wij aanvangen met onzen lezers het verdere verloop van de zitting van het Lagerhuis mede tc deelen. Daarover wordt gemeld: Thomas verwonderde zich, dat over een betrekkelijke beuzelachtigheid zulk een sta king kon ontstaan en wees op de gevaren bij uitstel van een schikking in verband met een mogelijke actie van het spoorweg personeel. Sexton, van ziju kant, wees op de moge lijkheid van moeilijkheden met de transport arbeiders. Lloyd George, :die laat aan bet woord kwam, nadat het kabinet de voorstellen van Brace had overwogen, wees er op, dat deze voorstellen zeer vaag zijn en dat een ver meerdering van loon noodzakelijk samen moet gaan met een vermeerdering van pro ductie. Indien men Brace's voorstel aan vaardde dan zou men daardoor ook de eischen van den mijnwerkersbond aanne. men. Het is onnoodig een loonsverhooging te geven, die geen verband houdt met de voortbrenging. Indien de mijnwerkerslei- der sverder met de regeering willen onder handelen over een of andere regeling, om of wel het geheelc geschil voor een onpar- tijdigen scheidsrechter te brengen of wel in beginsel een regeling te aanvaarden die verband houck met de vermeerderde pro ductie,» dan zal de regeering de leiden* gaarne ontvangen. De regeering zal het vraagstuk eerlijk en zonder vrees overwe gen in het belang van de gebeele gemeen-, schap, maar elke regeling, die een toegeven beduidt aan den eisch, welke de regeering onrechtmatig achtte, zonde reen behoorlij ken waarborg voor verhoogde productie, zou een noodlotitigo vergiseing voor het geheele land blijken. Lloyd George hield dus voet bij jstuk. "Willen de mijnwerkers verder onderhande len in den geest, als door hem is aangege ven, gaarne jnaar zonder vmeer zal de 2 sh. niet gegeven worden. Adamson, van de Labour Party heeft daarop een voorstel gedaan, luidende dat de premier een conferentie van het uitvoe rend comité der mijnwerkersfederatie en mijneigenaars bijeenroepe om de voorstel len von Brace, den leider van de mijnwer kers van Zuid-Wales, te bespreken. In dit laatste voorstel hoopt men nu een middel te zien om dé partijen weer tot el kaar te brengen, overtuigd, dat, komt het eenmaal tot hieuw overleg, een schikking gevonden zal worden, 't Is echter alleB nog" steeds hypothese, helaas. Intusschen is de houding van de spoor wegarbeiders cn transportarbeiders nog al-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2