LEIDSCH mDAGBLAD, Donderdag 21 October 1920. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND, PBIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Dea Zaterdags '"0 Cts, p« regel. Klorno a-dverténtiijn Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1.—bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgen» post- rjeoht. Voor ©ventueele opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ctj. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 1-75, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden p. 8 zmwL f2.50, p. week" f Ö.lQ Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week' 0.19 Franco per post' «r>r»«»»n»r.F>' 2.9Ö Nummer 18600. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. De Burgemeester van Beiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan do gemeentelijke vischwinkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijg baar is SCHELYISCH a f 0.23, grootero SGRELVISCH a f 0.2G en f 0.32 en SCHOL a f 0.20 en f 0.26 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgera. Leiden, 21 October 1020. STEUN AAN PERSONEN, DIE GEDURENDE DE MOBILISATIE IN MILITAIREN DIENST ZIJN AFGEKEURD OF AAN HUN WEDUWEN, INGE VAL ZIJ MOCHTEN ZIJN OVERLEDEN. De Burgemeester van. Leiden, brengt bij dezen ter kennis van belanghebbenden, dat oud-mi litairen der zee- en landmacht, die na 31, Juli 1914 en vóór 1 Januari 1920 voor den dienst werden afgekeurd wegens ziekten of gebreken, in don dienst hetzij ontstaan, hetzij in be langrijke mate verergerd, voor eenigo onder steuning in aanmerking kunnen worden ge bracht, zoo die ziekten of gebreken niet aan eigen schuld zijn te wijten, en belangrijken achteruitgang in geldelijke verdiensten hebben veroorzaakt. Zij, die in het genot zijn van mi litair pensioen, komen voor deze ondersteu ning niet in aanmerking Ook weduwen yan militairen, als in het vo rige lid bedoeld, kunnen zoo zij geen militair pensioen genieten, voor de ondersteuning in aanmerking komen. Zij, die vermanen voor de ondersteuning in aanmerking te kunnen komen, moeten zich 'daarloo spoedig, liefst vóór 1 Januari 1921 schriftelijk wenden tot den Inspecteur van den 'Geneeskundigen Dienst der Landmacht, bureau ondersteuning, te 's-Gravenhage, Kanaalstr. 19. In het tot genoemden Inspecteur te riohten verzoekschrift moeten worden vermeld: hel nauwkeurig adres van belanghebbende; de naara on de voornamen van den afgekeur- don militair; of hij vóór zijn afkeuring laatstelijk diende als militloplichtigo, landweerplichtige, land- stormplichtige of vrijwilliger; of hij laatstelijk diende bij do zeemacht dan wel bij do landmacht en,- zoo hij de landmacht diende, tot welk onderdeel daarvan hg be hoorde; op welken datum hij, als dienstplichtige, in of na 1914 tot don militairen dienst werd op geroepen; gedurende welk tijd,->v>-.loop hij metterdaad 'dienst deed, met ziekteverlof of met verlof in afwachting van afkeuring was, of in een zie- keninriohting was opgenomen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 21 October 1920. HINDERWET. Burgemeester on Wethouders van Le.id.on Gezien art. 8, le alinea, der Hinderwet Brengen ter algemeene kornis, dat door hen vergunning is verleend aan J. van der Voet ,en rechtverkrijgenden tot het oprich ten en in werking brengen van een werk plaats voor machinale houtbewerking in het perceel Morschweg No. 96, kadastraal be kend Sectie P No. 596 en 597. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 21 October 1920. b. tot intrekking van het Raadsbesluit van 29 Maart 1920 en tot nadeTO vaststelling van den prijs van het gas; c. tot vaststelling van de verordening, hou dende wijziging van do verordening van 17 December 1914 (Gem.blad no. 37) betreffende do levering van electriciteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. (347) VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG, 25 OCTOBER 1920, des namiddags te twee uur, De vergadering zal, zoo noodig, des avonda worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen lo. Benoeming van een onderwijzeres aan do school der 2de klasse voor joifgens en meisjes No. 2. (350) 2o. Benoeming van oen onderwijzer met akte Fransch aan do school der 2de klasse voor jongens en meisjes No. 4. (351) 3o. Bonooming van een onderwijzer(es) aan de school der 2de klasrc voor jongens en meis- jos No 4. (351) 4o. Idem als voren. (351) 5o. Idom als voren. (351) Co. Idem als voren (vacature-Kamermans). (351) 7o. Praeadvies op het verzoek van mr. P. E. Briët, om ontslag als Ambtenaar va» <len Burgerlijken Stand. (352) 6o. Voorstel tot herziening van het uitbrei dingsplan der gemeente, voor zooveel betreft bet gedeelte, gelegen op den hoek van den Rijns burger weg en den Warmonderweg. (353) 1 9o. Idem als voren, voor zooveel betreft het gedeelte gelegen tussohen den Haarlcmmcr- trekvaaiiweg cn dG Hansenstraat. (354) - 10. Voorstel: a. tot vaststelling van de Verordening, hou dende wijziging van dc verordening van 17 December 1914 (Gem.blad no. 30), betreffonde do levering van gas door de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit te Leiden: t Vereeniging van Onderwijzers en 1 Onderwijzeressen in het Arrondissement Leiden Heden hield de Vereeniging van Onder- wijzers en Onderwijzeressen in het arron dissement Leiden haar jaarlijksche verga dering in den foyer der Stadszaal. Deze vergadering was buitengewoon druk bezocht. Er was in groot e zaal bijna geen plaatsje onbezet. De vergadering werd te ruim negen uren met een fraai gestyleerde rede door den arrondissementsschoolopziener, den heer J. Baak, geopend, waarin hij de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den verte genwoordiger der Plaatselijke Schoolcom missie, den h^er Draayer. Verder sprak hij er met weemoed van, dat dit de laatste arrondissementsvergadering zal zijn, nu in verband met de nieuwe Onderwijswet de arrondissementen komen te vervallen. Hij besprak weder het nut dezer vergade ringen, dat hierin vooral gelegen is, dat men elkander ontmoet en de gedachten met elkaar uitwisselt. Deze vergaderingen staan steeds in het teeken der onderlinge waar deering. De gedachten aan hetgeen ons scheidt dringen wij terug en laten het hel der licht vallen op datgene, wat ons ver eent, Wij willen allen het geluk van het kind, dat aan onze zorgen is toevertrouwt, en spr. weet, dat allen gaarne, ook al drukken de zorgen, daaraan hun beste krachten jyijden, al spreekt hij- de hoop uit, dat de salarieering weldra zóó zal zij'n, dat de financieele zorgen niet zwaar meer druk ken zullen. Hij eindigde met den wenscli uit te spre» ken, dat deze laatste arrondissementsver gadering in de herinnering zal blijven als een dag die iets blijvends heeft gebracht. Hierna deed hij nog enkele mededeelin- gen. Dc inspecteur van de tweede ~inspeo- tie en den districts-schoolopziener hadden bericht' van verhindering gezondende wet houder van onderwijs, mr. Van der Lip had medegedeeld, dat hij na afloop der huis houdelijke werkzaamheden de vergadering hoopte te bezoeken. Hierna deed de penningmeester, de heer J. A. Zuidhoff, te Leiden,'rekening en ver antwoording van zijn beheer. Daaruit bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f 277.49 en de uitgaven f 127.05, zoodat het batig saldo bedraagt f 150.44. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten het bostuur te machtigen dit saldo na aftrek van de kosten van deze vergade ring te bestemmen voor een goed doel in vegj>anc! met het onderwijs, bijv. heb af te staan aan het Herstellingsoord voor onder wijzers. Hierna werd een korte tijd gepauzeerd, terwijl intusschen mr. Van der Lip binnen kwam, aam. do bestuurstafel plaats nam en door den voorzitter werd verwelkomd. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan prof. dr. G. J. Heering, hoogleeraar aan het Remonstrantsch Seminarie alhier, die het onderwerp „Geestelijke hygiëne" behandelde. Deze ving aan met op te merken, dat hij zijn aandacht zou beperken tot- het tusschen gebied van wetenschap en leven. Immers ten slotte komb heb op het leven aan. Dit geldib het allermeest voor paedagogie en ethiek. Tagore heeft het in deze stad zoo juist gezegd, dat hij de beste leermeester is, die altijd leerling blijft. Spr. kan krachtens zijn wetenschappelijk geweten, waar hij hier over paedagogie en ethiek zal spreken, de religie er niet buiten houden, al hoopt hij zich in dit gemengd gezelschap tot het algemeen levensbeginsel te kunnen bepalen. Het overwicht van geestelijk leven op het lichamelijk bestaan heeft ten gevolge, dat d!e physieko kracht van den mensch ach teruitgaat. Vooral het zenuwleven heeft het zwaar te verantwoorden. Do 'rusthuizen en zenuwsanatoria zijn gevuld en de zenuwarts voert ons in zijn praktijk reeds op het ge bied van het geestelijk leven. De eerste vereisclite van zedelijke en geestelijke hygiëne is een gezond leven. Ai neemt spr. niet over do bewering, dat al leen in oen gezond lichaam een gezonde ziel kan wonon, toch erkent hij heb verband. Maar geestelijke kwalen moeten dikwijls langs pshychische wijze .worden behandeld. Meer nog dan dat het lichaam invloed op den geest heeft, beïnvloedt de gee®t het lichaam. Een blijmoedige geesteshouding predomineert in den regel over een minder sterk lichaam. Maar, zoo zegt Dubois, dit gaat niet zonder geloof, en spr. voegt er aan toe, dat heb gevaarlijk is voor lichaam en geest beid'o zonder een levensbeschou wing door de_wereld te gaan. Wij moeten door natuur en omgang wor den gebracht onder invloed van grootero geesten dan wij zelf zijn. Dan zullen wij boven ons zelf uitgetrokken worden. Menig geestelijk defect is een gevolg hiervan, dat wij ons niet kunnen optrekken aan God of menschen, die hooger zijn dan wij. Voorkomen is beter dan genezen, en daarom zou spr. zich verder bepalen tot do methode, hoe de mensch geestelijk ge zond kan blijven. Spr. weigert de geeste lijke hygiëne te zoeken daar alleen, waar vrede, harmonie en geluk bij oppervlak kige mënschen is te vinden. Geestelijke ge zondheid eischt meer, veel mesr- Onder geestelijke gezondheid verstaat spr. een leven, dat uitgaat boven de licha melijke gezondheid door zedelijke kracht, die onder alle omstandigheden het leven aandurft. Als spr. in het vervolg zal trachten een geestelijke gezondheidsleer te geven ert de vraag beantwoord: Hoe kunnen wij stërkstaan tegenover de moeiten ën de beswaren van het leven dan geeft hij daarbij zijn eigen meening echter getoetst aan het oordeel van twee groote mannen: Goethe en Carlisle, mannen, die hij hoog acht en waarbij hij opziet. Niet de aankweeking van een blijde stem ming in de eerste plaats, wenscht spr. voor een geestelijke gezondheidsleer. In de eerste plaats heeft men daarvoor noo dig dapperheid, durf, moed. Daarna moet aangekweekt worden; de roeping, het stre ven naar een ideaal, dat men niet meer kan hebben zonder geloof. Roeping of plicht in den hoogen zin van het woord, is een eerste vereischte van geestelijke ge zondheid., Leven is spanning, te veel ont spanning is de geestelijke dood. De gees telijk sterke vreest, ook het leed niet. In de derde plaats moet men, om gees telijk gezond te zijn, niet te veel spreken, maar weten te zwijgen, cm in zichzelf te kunnen inkeeren. Wie niets van den dichter in zich heeft, kan ook geen geloovige zijn, ën zoo iemand is geestelijk arm. Maar hoe kan ik die geestelijke gezond heid deelachtig .worden vraagt men spr., en hij antwoordt Laten wij luisteren, luis teren naar de'stem van het hoogere in ons hart cn in de schepping en naar de groote geesten van vroeger en van dezen tijd. In onze druk pratende wereld worden die stemmen dikwijls niet gehoord. En ten slotte moeten wij, om geestelijk gezond te zijn cn te blijven, vertrouwen op het Eeuwige en de Oneindige. Dan mo gen wij oud worden, ons lichaam verslij ten, wij vTeezen het einde niet, overtuigd als wij zijn, dat de geest niet sterven kan. De met stille aandacht gevolgde rede werd aan het einde met wann applaus be groet en toen de voorzitter den spreker dankte, rezen allen van hun zitplaatsen op. Hiernr. werd de vergadering geschorst tot des namiddags halftwee. (Zie vervolg pag. 3).i De heer W. P. van Dam, alhier, is ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om daar te lande t.o worden benoemd tob administra tief ambtenaar bij het binnenlandsch be stuur. De beer H. W. van Zanten, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. Niet de heer G. Heyer, maai: G. Meyer alhier, is geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen. Op de voordracht van B. en W. van Amsterdam tor benoeming eener onderwij zeres aldaar komt voor mej. T. Jongsma, alhier. Morgen, Vrijdag, hoopt onzo stadge noot G. van Eek, eerste machinist bij den Staatsspoor, den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst, der Maatschappij kwam. Machinist Van Eek is bij superieuren en collega's hoog geacht, terwijl ook par ticulieren, die iets weten van zijn groote plichtsbetrachting en dienstijver hem waarde eren. Ongetwijfeld zal dit morgen tot uiting komen en menigeen den nog wakkeren man een gelukwensch doen toekomen. Den 28sten October a.s. zal het 25 jaar jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot G. J. Zwarts, thans machinist bij het Orga nisch Chemisch Laboratorium der Rijks universiteit alhier, in 's Rijks dienst kwam. In een vergadering van loden van liet Leidsch Studenten-Corps was aan de orde het rapport der commissie voor financieele hervormingen. Het Corps, d'at in 25 jaar zijn contributie niet veranderde, kon in ver band met- de enorme prijsstijgingen niet meer achterblijven en moest een nieuwe basis scheppen, waorofp een gezonc3 finan cieel bestaan mogelijk is. lo. Zullen slechts zij, die 14 halfjaar! ijk- scho contributietermijnon betaald hebben (tot nu toe 10) van verdere betaling vrij gesteld zijn. 2o. Wordt de half jaarlijksche contributie met f 5 verhoogd en dus op f 15 gebracht. 3e.-Wordt de Almanak voor allo Corps leden verplichtend gesteld en een maxi mumprijs van f 7 in do wet vastgelegd (de Almanak leverde jaarlijks een tekort van f 1800 op). 4o. Werd een aantal misstanden in de ad ministratie op grondigo wijze verbeterd. Do vergadloring ging met deze wijzigingen accoord. Mede werd de wenschelijkhcid besproken dat de L. S. C.-leden, evenals de studen ten in andere academiesteden, reductie zul len krijgen op de prijzen der plaatson in dien Schouwburg. De R.-K. Prolpaganda-club ,,St.- Petrus" organiseert evenals verleden jaar wederom een .serie van negen apologetische avonden over de leer der Roomsch-Katho- lieke Kerk. Door onderscheidene sprekers zullen de navolgende onderwerpen worden behandeld: Kennis is macht; Bijbel en overleveringleergezag of rechtsmacht der Kerk Pauselijke' onfeilbaarheid; vagevuur en aflaten; Roomsche Heiligeauvereering erfzonde en persoonlijke zondenHemel en helwonderen of mirakelen. Het bestuur houdt zich het recht voor, de onderwerpen in tekst of volgorde te wii- zigen. De eerste avond zal worden gehouden op 9 November in ,,D'e Graanbeurs". De toegang is steeds vrij voor ieder. Het examen krankzinnigenverpleging vanwege de Ned. Ver. voor Psychiatrie en Neurologie is vastgesteld voor „Endegeest" op 17 November a.s. Zaterdag a.s. zal er een keuring van wege de Leidsche Geitenfokvereeniging ge houden worden, des namiddags te halfdrie op het terrein Zoeterwoudsche-Singel. Gisternamiddag had een ernstige vechtpartij plaats in de tweede Gortestraat. Inzake een kwestie onder eenige kinderen nam een aldaar wonende juffrouw B. het voor hen op. Buurman Y. kreeg met go- noemde juffrouw woorden en werd hand tastelijk. Hij maakte daarbij gebruik van een scherp voorwerp, waarmede hij haar wondde in het aangezicht, zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Gisternamiddag had op de Breestraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een rijwiel, met het gevolg, dat beide voer tuigen werden beschadigd, doch de bestuur ders, die beiden van geen schuld wilden weten er zonder kleerscheuren afkwamen. Yoor de Rijkspostspaarbank is in Sep tember op spaarbankboekjes, uitgegeven, alhier ingelegd f 128,045.87 en terugbetaald! f 113,910.26. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 14,135.61. Het aantal hier nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 147. Door tusschenkomst der alhier gevestigde kantoren werd, ter Directie op staatsschuld- boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 3200 en afgeschreven f 150. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 3050. Het aan tal hier uitgereikte, nieuwe staatsschuld- boekjes bedroeg 3. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Miss Black and White, een vroo- - 1 lijk Hollandsch spel met zang in 3 bedrijven van Jan van Ees. De titel zegt op zich zelf reeds voldoende, hoo dit werk zioh aankondigt: zender veel pre tenties. En zoo opgevat kan men er o.i. het beste van zeggen: het is „Lief". -Een heel een voudige opzet met een aitedaagsohe intrige, maar „lief" uitgewerkt, aangenaam aandoende. Miss Black and White is de schuilnaam voor de freule Vera Root v. Stoet ,dio uit verveling uit dopat van de banaliteit om haar heen het eens lieel geheimpjes als „dame de compagnie" .gaat probeer en, maar na luttel aantal dagen cfi* nog meer genoeg van heeft als in haar oude omgeving en dol blij is, in haar milieu torug te zijn» dat zo dan eerst recht weet te waardeeren. Feitelijk het hoofdmotief voor do diverse verwikkelingen waarbij natuurlijk de liefde nog moest Worden ingeweven, hetgeen allercharmantst plaats vindt met als resultaat drie gelukkigo paartjes. Dit alles heel luohtig en oppervlakkig ge houden, maar zooals reeds gezegd, „lekker" opgezet in vroolijkon toon en niet zonder geest, af on toe eens eventjes, o heel eventjes maar, de ernst van het leven aantippend, net genoeg om er aan to herinneren, dat er ook nog iets van dien aard is. De muziek, door Charles Heynen bij de nog al vele primitieve liedjes, w.o. echter inslaande als dat van Pekolman, gemaakt, sluit zioh uit stekend aan, is heel eenvoudig, maar ligt aan genaam in 't oor. Dit wat het werk zolf betreft, dat zich sum ma sumanarum dus uitstekend leent om een lichte ontspanning vragend publiek aangenaam bezig te houden. Voor liofihebberij-clubs lijkt het ons zeer dankbaar. Do vertolking viel over 't geheel te loven on ook de stemmen Het heelo programma criti- eeerend afwerken, zullen wo niet, waar de op voering oveneens „lief" was te noemen. Emmy Deays-Kruyt was oen goede freule Vera-miss Black and White-met leuk spel cm goeden zang. Zij had oen bouquet in ontvangst te nemen. Noemen wo naast haar de twee adellijke stu denten: resp. door Gees Laseur en Charles Heynen met het noodigo entrain gespeeld, do beide oude douarières enz. Coba Kinsbergen als freule Julio hacl wat veel aandacht bij haar toilet l Een eenvoudig orkestje paste zich aan bij den eenvoud van stuk en muziek. Het Concert- en Theaterbureau De Haan en Co. dat dit ensemble impresarioneert, kon niet over 't bezoek poohon. De schouwburg was slechts matigjes bezet, doch de aanwezigen dankbaar gestemd. 's Rijks middelen. 1 September 1920 bracht wederom meer op dan September 1919, en de vooruitgang was nu weer grooter dan over Augustus 1920 on Augustus 1919. Mogelijk dus, dat Augustus in de vermeerdering een tijdelijke inzin king vertoornde. De opbrengst over Septem ber 1920 was f 38,747,990.91%, over Septem ber 1919 f 30,231,174.90%vermeepc3ering dus f 8,516,816.01. Hieronder volgen de bronnen van in komst, die in September 1920 ruimer vloei den dan in Sept. 1919grondbelasting f 737,459.69 (Sept. 1919 f 530,726.10)perso- neele belasting f 2,491,«404.29 (idem 1919) f 1,973,966.68sinkomstenbel. f 8,592,119.16s (f 3,770,331.501/2; vermogemsbel. f 486,310.19 (f 250,525.35%)wijnaccijns f 332,554.81) (f 215,278.13); accijns gedistill. f4,380,625.44 4,092,175.53); bieraccijns f 412.952.44 f 247,184.39)zogelrccliten f 2,230,985.68 (f 2.168,382.12%); registratie f 4,055,539.55 (i 2.942.635.94s) invoerrechten f 4.281.743.21 (f 2,639,997.79) essaailoon f 83.28 (f 63.69') statistiekrecht f 495,677.30 (f 368,443.62%) mijnrecht f 34,017.76 (vorig jaar Sep. nihil) belasting op speelkaarten f 14,196.75 (vorig jaar Sept. nihil); domeinen f 171,861.99 (f 155,975.04%) loodsgelden f 169,091.85%' (f 113,817.32%). Minder werd ontvangen uitdividend- ën tantièmebel. f JL,960,SS0.26% (f 2,593,575); suikeraeëijns f 2,538,147.39 (£3,4^1,275.84); zoutaccijns f 141,152.81 (150,701.70); accijns op geslacht f 1,291,546.18 (1,352,783,24) successierechten f 2,266,179.54 (f 3,110.459.34) belasting gouden en zilveren werken f 79,921.95 (f 80,866.05) Staatsloterij f 17,051.89 f 17,096.43) opbrengst jacht en vissche»j c.a. f 19,801.50 (f 19,814.—). Over de eerste- 9 maanden van 1920 is totaal ontvangen f 322,542,034.63, tegen in de eerste 9 maanden v. 1919 f 229,895,953.67s Het 9/12 der raming voor 1920 bedraagt f 232,227,375.03. De.belastingen in verband met de buiten- gewone omstandigheden brachten in Sep tember 1920 op f 23,904,655.51 en de opcen ten ten bate van het Leeningsfond's f 5,121,273.54. Mei 1920 bracht meer op dan Mei 1919 ruim f 12 millioenJuni idem ruim f 10 millioon; Juli idem bijna f 12% millioen; Augustus ruim f 5 millioen. Na den terug slag van Augustus valt dus nu weer oen. meer bevredigende vermeerdering te con- stateeren. Het Centraal-Comitó voor Drankbe strijding te 's-Gravenhago en de Nationale Bond voor plaatselijke keuze, afd. Den Haag, hebben alle drankbëstrijdings-orga- nisaties, benevens alle adhaesie-betuigers opgeroepen, om gezamenlijk te demonstree- ren voor plaatselijke keuze, door het zen den van afgevaardigden naar een betoo ging, te houden op Zaterdag 13 November* in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Als sprekers en spreeksters wor den aangekondigd Henri G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer; ds. G. Horreüs de Haas, Zwollemevr. W. van ItaJlie— an Embden, Leiden, en prof dr. J. R. Slö- temaker de Bruïne, Utrecht. Ds. H. J. Rooseboom heeft gisteren on* der zeer vele blijken van belangstelling, hoogachting en waardeering zijn zilveren, jubileum als predikant bij de Ned.-Herva Gem. te Delft herdacht. Er hebben zich IS sollicitanten aan gemeld voor de betrekking van adjunct- directeur der gemeente-reiniging te Delft.; In den ouderdom van 66 jaren ïs te Delft plotseling overleden de heer H. J. Kolstée, gepensionneerd hoofd der open bare lagere school No. 3 aldaar, waaraan hij van 1 Januari 1883 tot 1 Januari 1920 was verbonden. Gedurende ongeveer 15 jaar was hij directeur van den Handelscursus ook was hij vele jaren leeraar aan 'sRijks normaallessen. Naar „De Tribune" meldt, zal het lldp jaarcongres der Communistische Partij in Nederland worden gehouden op 23, 2-1 en 25 October, te Rotterdam. Gistermiddag kwam de Raad te Ro(h terdam in spoedvergadering bijeen om te beslissen inzake het aannemen van de aan bieding van de Rotterdamsche Bankvereeni* ging omtrent de uitgifte eener 7-percönte- leening, groot 10 millioen, tegen een koers van 100 pCt. Na eenige opmerkingen van mr. Yan Aalten, die bij een leening van het Rjjk meer voordeel zag, werd tot de leaning besloten. Van dr.^ Yan Ravesterjn was het volgende telegram ingekomen: Verhinderd, Kamerzitting. Protesteer te gen spoedbehandeiing, Ieening 10 millioen op bevel Bankinstelling. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is bepaald, dat het verpleeggeld van arm- latige krankzinnigen, verpleegd wordend in „Bloemendaal", te Loosduinen, sthans bedragende f800, met ingang van l Janu ari 1921 zal bedragen f900. Het kleedgeld blijft bepaald op f50 per jaar. Ter gelegenheid va den viering van liet achtste lustrum der Vrije Universiteit te Amsterdam bood prof. dr. J. Aalders, sprekende uit naam van de leden der com missie Fonds 1920, aan directeuren een be drag aan van f 21.500, bijeengebracht door oud-studenten, ten behoeve van minvermo genden, die aan de V. U. willen studeeren.. Te Bussum werd gistermiddag de Go- delindestichting, officieel geopend. Deze stichting is 'n Verzorgingshuis voor ouden van dagen van alle gezindien aan den Huizerweg, en gebouwd onder architectuur van den heer K. P. C. de Bazel. Zij is een geschenk der gemeente Bussum, ter gele genheid yan haar 100-jarig bestaan op I Mei 1917, waarvoor destijds door den Raad ineens een bedrag van f 100.000 is geschon ken, welke som later nog aanzienlijk werd verhoogd. Ds. J. IJzerman, te Geervliet, heeft; bedankt voor het beroep naar de "Ned.- Herv. Gcm. te Goudswaard. Ds. C. M. Luteyn, te Heinenoord, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Workendam. Ds. W. J. Kolkert, te Loon-op-Zand* heeft bedankt voor Hedel en ontving een beroep naar de Ned.-Herv. Gem. van O.- Tonge. Ds. B. Batclaan, te Amersfoort, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv Gera. te Delft. Beroepen is bij 'de Geref. Kerk te ^eg- waavd, dr. S. O. Los. in Den Haaj^

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1