DAGBLAD. In eer hersteld. BINNENLAND. Maandag 18 October 1920. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS FEUILLETON. PBIJS DER 'ADVERTENTIEN: 80 Cts. MgA É«a Zatw^aga '41) ffip. w. rogel; 'Kleine advertentiëo iW/XJnsnsg 75 Cts. Zaterdag f lt*> bij een maximum aantal woorden vaD 30. Incasso volgens posi- reobt'. .Voor, eveniueelü opzending van brieven.» 10 pta, porto te betalen. Bewijsnummer BCti, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Dkeetle en Administratie 175, Reaactie 1507. Om zooveel vro olijkheid te kunnen op wekken, is al een verdienste. En dat deed „De Boemelbarori", vooral de hoofdfiguur van Piet Kohier, in zijn glansrol als de landlooper Droogkieltje, gedwongen zich te.moeten voordoen als Baron von Kimmel Hij nam merkwaardig gauw door bescha ving van uiterlijk de glanzende manieren van een baron over, al viel hij zoo nu en dan terug tot zijn afkomst, bijv. bij het tel leenst tellen van het verworven geld. Dit was kostelijk. Als goede krachten van- het gezelschap noemen wij .Verder Sophie Min discli (mevrouw KohierVan Dijk) als stu dente, gracieus en vlot; Wanda (mej. Dek ker) als dienstmeisje, en de ouders Win- discli. Hans van Grabouw (De Vos) en zijn vrouw Sofie (mevr. Samcthini) bewo gen zich eenigszins stijf. Ook Frans (En gels) zeide te veel zijn lesjse op; al was dit wel in overeenstemming met zijn aangelecr de afgemetenheid; hij kwam uit de plooi als hij bedreigd werd. Wat zangstemmen betreft, hoorden wij niet veel moois, heb operettengezelschap bevat betere speel-, dan wel zangkrachten Het zingen werd ook nog overdekt door het te forsclie geluid van tiet klein orkest (onder leiding van pianist-kapelmeester Paul Kerseier), dat de muziek ten gehoore bracht. De muziek bevat aardige, vlotte melodieën. Een melodie als van Meisjes moeten 3lapen gaan, valt onmiddellijk in het gehoor. En zoo waren er meer vroo- lijke melodieën. 'Aan de aankleeding. zoowel van heb tooneel, als van de artisten, was wel zorg besteed. Brieven en telegrammen speelden een groote rol mede. Zooals reeds is gezegd, heeft het publiek zich best vermaakt en gaf daaraan uiting door telkens bij open doek toe te juichen. Natuurlijk den Boemelbaron het meest. Journalistiek Congres. De Nederlandsche journalisten kwamen Zaterdag en Zondag voor het eerst dn con gres bijeen (be Botterdam. De Nederland- sehe Journalistenkring nam daartoe hot initiatief. Doel van het congres was de be spreking van een tweetal onderworpen, welke do journalistiek betreffen, waaraan vooraf gaat een bespreking van de econo mische positie van den journalist. De belangstelling voor dit congres, bleek aldra zeer groot te zijn, ook van de zijde der autoriteiten. De Ministers van Binnen- landsche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Arbeid verklaar den. zich bereid zitting te nemen in een eere-comité, waartoe mede behoorden clo burgemeester van Rotterdam, mr. A. 11. Zimmerman, én de heer J. Bijpperda Wierdsma, prosidenl-directcur van"de Hol land—Amerika lijn. Voor deelneming aan het congres gaven zich ongeveer 200 journalisten op, voor het overgTooto meerend'eel leden van den Ned. Journalisten-Kring, oneen 30-tal leden van de R.-K. Journalisten-Vereeniging. Boven dien woonden verscheidene directeuren van dagbladen en andere genoodigden, een 80-tal dames van journalisten en eonige be langstellenden het congres bij. Zaterdagnamiddag had de eerste bijeen komst van het congres plaats ia de groote Doelenzaal. Opgaand groen, op het podium, een hees- terlaag tegen den achterwand, gaven de groote zaal een aangenaam aspect. Op het podium nam het Kringbostuur plaats, met de ministers Buys de Beeren- brouck en Do Visser. Minister Aalberse was verhinderd. Tot de aanwezige autoriteiten aan de bestuurstafel behoorde voorts de heer E. P. «de Moncby, voorzitter van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Botterdam. Ook de eere-voorzitter van den Kring, mr. L. J. Plemp van Duiveland, was aanwezig. De voorzitter van den Kring, de heer D. Hans, hield de openingsrede. Aan de orde was vervolgens het onder werp de economische positie van den geeste lijken werker. Inleiders de heeren H. G. Carmegietor Dzn., te HaarlemG. P. Bon, te Den Haag, en Henri D'ekking, te Rot terdam. Na debat werd de volgende resolutie zon der hoofdelijke stemming aangenomen: Het Congres van den N'ederïandlschen Journalisten-Kring, gehouden op 16 Octo ber 1920 te B-otterdam, gehoord de bespre king van het onderwerp ,,De economische positie van don geestelijkenwerker",, waar bij speciaal werd gedacht aan de positie van den journalist; constateert, dat over het algemeen de geestelijke, maa-r vooral de materieele belangen der intellectueelen zóó onvoldoende worden behartigd, dat zij in den maatschappelijken strijd der volksgroe pen meer en meer ten achter komenacht het een dringend algemeen belang, dat daarin ten spoedigste verbetering worde gebracht, omdat voor de beschaving en de ontwikkeling van een volk, de volle erken ning en waardeerdng van den intellectu eelen arbeid onmisbaar isis van oordeel, dat die erkenning zich niet in do laatste plaats dient af to spiegelen in een krach tige, economische positie spreekt, wat dit punt betreft^ ten aanzien van dè journalis ten den dringenden wensch ui^ dat zij door herziening van die vastgestelde salaris-rege ling door het invoeren van een pensioen regeling en in het algemeen door het con tractueel vastleggen van een goede rechts positie, spoedig de verbeteringen, mogen verkregen, waarop zij recht hebben; acht, ten einde tot -een goede maatschappelijke positie van alle intellectueelen to komen, samenwerking tusselien hen in principe vol strekt noodzakelijk. Te- kwart over vieren begaven zich de congressisten naar het Stadhuis, alwaar zij in de groote hal ontvangen werden door burgemeester Zimmerman. Onder de aanwezigen merkte men verder op do wethouders Heykoop, Nivard en Do Jong, alsmede de gemeente-secretaris Hein- sius. De burgemeester heette allo aanwezigen met een hartelijk woorcl welkom, waarop do heer Hajs antwoordde. Extra-trams brachten do congressisten daarna naar de Veerhaven. De „Rotterdam" lag in sprookjos-verlich- ting aan do Maaskade. Als een hoogge bouwd drijvend hotel van vele étages weerspiegelingen en lichfreflecton, glim- merden en glinsterde^ over het water van de rivier. De fantasie, gewekt door hot grooto stoomschip, met zijn vele lichtende étages, werd werkelijkheid bij heb aan-boorcM.rc- den. In alle gangen scheen volop het licht en de groote eetzaal was in rijke pracht van. voornaam gedekte tafels. Allengs traden de genoodigden binnen, waartoe de burgemeester van Botterdam, mr. A. B. Zimmerman behoorde, voorta zaten verschillende commissarissen van do HollandAmeriko-Lijn mede aan en de voorzitter van do Kamer van Koophandel, de heer E. P. (ie Moncliy. De president-commissaris, de heer J. Bypperda Wiersma hield bij den aanvang van den maaltijd een rede. Do voorzitter van de Rotiterdamsohe Journalisten-Vereeniging, de heer A. Voogd, schetste de ontwikkeling van de Holland— Amerikar-Lijn en van de gemeente Rotter dam, welke beiden parallel gaan. Vervolgens hield de voorzitter van den Nummer 18597 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke VISCHVERKOOP «De Burgemeester van Leiden brengt ter ..kennis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aau de gemeentelijke vischwin- •kels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) ver krijgbaar is SCHELVISOH a f0.20, groo- tere SOHELVISCH a f 0.24 en f 0.26 en SCHOL a f 0.26 por pond. N. C. BE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 18 October 1920. De Leidsche Vereeniging voor Weten schappelijke Voordrachten maakt zich voor de wetenschap verdienstelijk door een itfeeks buiterjandsche sprekei-s van kien eersten rang in het Academiegebouw te la ten optreden. Vrijdag 22 October, des avonds te acht uren, zal Sir Aurel Steijn een Hongaar van geboorte, doch genatu raliseerd Engelschma-n, optreden mot het pndierwerp pThird journey £>f explora tion in Central Asia (19131910), welke lezing door 'lichtbeelden zal worden ver duidelijkt. Als leider van drie expedities heeft Steijn in de woestijnen van C'hineesch Turkestan de overblijfselen eener oude be schaving opgedolven, die daar in de eer ste eeuwen onzer jaartelling bloeiden. Ongetwijfeld zullen velen zich opgewekt gevoelen deze voordracht bij te wonen. Het kiescollege der Ned--Herv. Gem. alhier zal op 29 October a.s. samenkomen tot het samenstellen van een drietal ter beroeping van een predikant in de vaca- ture-dr. Schokking, voortdurende door het niet herwaarts komen van ds. Fortgens, van Lage-Zwaluwe. Voor de volgende jaarlijksche verga dering van ,,De Middaghoogte", is Lei den. als plaats van bijeenkomst aangewe zen. De heer M. J. ten Raa, alliier tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve-officier yan gezondheid bij het leger h. t. 1. De lieer W. Moene, alhier, heeft op de Theologische School te Kampen, het can- didaatscxamen eerste gedeelte afgelegd. Zaterdag is verschenen het eerste nummer van het Leidsche Padvinders blad", orgaan der af deeling Leiden der N. P. V. In de stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de week Yan 10 tot en 16 October: 173. volwassenen en 27 kinderen, totaal 200. KEIDSCHE SCHOUWBURG. ,,De Boemelbaron". Het Nederlandsche Opera- en Operette- gezelschap heeft een operette vertoond, ,,De Boemelbaron", van Walter Kollo, wel ke vertooning niet boven de krachten van het gezelschap ging, en waarvan heb pu bliek, dat gisteravond enkele geheel uit verkocht rangen vulde, terdege heeft ge noten. Van RENE BAZIN. (Lid van de Fransche Academie). (Nadruk verboden). SLOT.) Ik heb u toch niel weggestuurd O neen en het werk op Ohamplodent ataat mij wel aar, maar zij heeft mij laten schrijven, dat zij ziek is door de afmatting van den Oorlog en door mijn broer, die meer hoest dan vóerdab hij wegging. Wanneer gaat gij my dan verlaten Niet later dan met Allerzielen. De oude Queverno zuchtte e:i haalde de schouders op, alsof hij een zak wildo op laden. Doe maar zooals zij zegtzij moet ook geholpen worden. Hij ging in de richting vari de binnen plaats, van waar hij het gerinkel kon hoe ren van de ijzeren kettingen aan heb e«ind van de strengen, die la Buissoime, die werd ingespannen, achter zich Aan sleepte. Maar nauwelijks was hij in die nabijheid gekomen van den man, die voor het zomerseizoen ge huurd was, of deze, die de strengen over de lendenen der merrie geworpen en gekruist had. vroeg kortaf, met een streng gezicht Ik moet opslag hebben, Jean Quéver- ne Als gij mij niet geeft wat mij toekomt, vertrek ik evenals .Eugénie De pachter- zweeg een oogenblik. Hot was alsof hij raad vroeg aan zijn huis, dat hij in zijn volle lengte bekeek, aan zijn stal, aan zijn schuur, en uit gewoonte rien hij ver schillende gedachten, bétere nog dan in de moeilijke dagen, dus bijna altijd, te hulp. Hoeveel vraagt gij om te willen blij ven? Vijfhonderd francs meer. Er gaat niets van af. Dat is te veel voor mij. Ik zal intus- schen zien wat ik doen kan. Breng het paard terug naar den groot-en stal en ga eggen, maar fijn. Toen de man met la Buissonne was om gekeerd, -om naar den paardestal te gaan, keerde Quéverne naar huis terug. Toen hjj daar binnenkwam, omringd van de voor werpen, in zijn. dienst versleten, bekeek hij zo één Yoor één alsof hij ze tot getuige riep, dat de wereld slecht en het leven zwaar is. Daar hadden zijn ouders vóór hom beraad slaagd en altijd weer besloten den strijd tegen de ellende nogmaals op te vatten. Het leed van nu alleen te zijn, woog hem op het hart. Hij benijdde zijn verleden, maar do smart drukte hem niet terneer. Hij ver diepte zich in zijn herinnering en begon heel zacht in zichzelf op te tellen hoeveel en wie er niet. waren. Toen hij hoorde, dat de meid voordat zij heenging, de kast in de aangrenzende ka mer, waarin zij haar mutsen, haar twee hemden, haar spaarbankboekje en do brie ven van de Pleuvensche vriendinnen op borg, op slot draaide, ging hij zoo recht als een kaars met de armen over elkaar ge kruist in de deurpost staan: Eugénie? Zij kwam, verbaasd en bèschroomd door de uitdrukking van gezag, die hij had. Voor dén eersten én den laatsten keer sprak hij haar met ,,jo" aan Luister eens, bewijs mij een dienst, nu je mij in den steek laat. Ik wil wel. Ga op Kerjan aan. Spreek met nie-' mand, niet met de moeder, niet met de knechts: spreek met Marie. Zeg haar, dat ik niemand meer heb op Champdolent, om mij te dienen. En d'enkb gij. dat zij komen zal? Je zult er voor zorgen haar niets meer te zeggen, Eugénie. Zij is toch altijd nog mijn dochter en zij moot dus weten welke tegenspoeden mij overkomen. Als je haar mijn boodschap hebt overgebracht, zul je het antwoord niet afwachten. En als zij er mij een geeft? Dan kim je evengoed naar Fouësnant gaan, om je vriendinnen, al je vriendinnen te zien en te biechten voor het feest van morgen. Ik heb geen haast te weten wat er van mij en mijn hebben en houën zal wor den. Trouwens, zij zal je zeker geen ant woord geven. Heb meisjje ging heen, terwijl zij do ban den van haar schort óichtstriktc. Jean Quéverne was alleen op Champdo lent. Dien morgen werkte hij tot tien uren op het veld, van waar men den grooten boomgaard van Kerjan kan zien, en ook" het wegje, dat met een slagboom gesloten is en naar beneden loopt tot aan do beek. Terwijl hij met de mestvork het. zeewier vermengde mét stalmest, dat men op gelijke afstanden aan hoop en had gezet, over de aarde uitspreidde, draaide hij dikwijls zijn hoofd naar cle richting van het dal en do olmen en do heide, die aan gindsche zijdo opwaarts loopt. ,,Op dit oogenblik komt Engónio op Ker jan binnen Zij gaat Marie zoeken in de stallen of op den graanzolder-. En nu praten de meisjes zenuwachtigIk zou wel eens willen zien, hoe mijn meid afscheid hooft- genomen van Marie, en de woorden, dio zij wikt en weegtNu is zij zeker weer ver brokken Zij gaat door do bos- schen en haast zich om haar vriendinnen nog bij de waschvrouw te vinden of bij den bakker of langs de straat slieren, vóórdat do soep haar naar huis roept Even na tienen komt hij op Champdo lent terug en bedenkend, dat misschien aanstonds wel eens een vrouw zou kunnen komen, c3o moid of d-e-doohter, om het mid dagmaal to bereiden, en dab zij wat laat zou komen en het wel goed zou zijn -het- hout klaar te leggen, nam hij een talhout van een witte berk, bestemd voor het Kerst feest, drie spaanders van een den, twee oiketakken en een handvol gedroogde brem met nog wat bloei aan het uiteinde van de takken. In den reusachtigen sokoorsteen, waarvan de schimmel van den vloer de Ned. Journalistenkring, 'de heer D. Hans, een rede. Nog oenige redevoeringen volgden, de heer De Monchy, voorzitter der K. v. K., stelde een dronk in op de dames, mr. P. A. Bibter Jr. (Utrecht), liet een stem uit <fe provincie hoor en, terwijl ook de heer Haax- man het woord voerde. Gisteren waren aan de orde„De anony- miteit in de Pers", praeadviseurs Johan de Meester, Botterdam, cn H. A. Lesturgeon, Den Haag; 's middags: „De Overheid en de Pers", praeadviseurs H. Tersteeg, Naar- den en mr. P. H. Bitter Jr., Utrecht'. De anti-rev. partij. ,,De Standaard" deelt mede, dat in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen- te Utrecht door het Centraal-Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen met partijgenooten uit onderscheiden deelen des lands een vergadering is gehouden, waarin nader besproken is het plan van den partijvoorzitter, den heer H. Colijn, in de Deputatenvergadering van April j. 1., aan de orde gesteld, om door een stevige actie in den lande gelden bijeen te bren gen voor den noodzakelijken uitbouw der organisatie en de voortdurende propagan da der beginselen van de anti-revolutio naire paitij. Het woord werd gevoerd door de heeren H. Colijn en A. W. F. Idenburg. Het plan" bestaat om een millioen bijeen te brengen voor do actio van de anti-revo lutionaire partij. Vrijwillige verzekering voor krankzinnigen. De Minister van Binncnlanclscke Zaken schreef aan Ged. Staten het volgende „Verschillende gemeentebesturen maken van de overgangsbepaling der Ouderdomswet 1919 gebruik, om ten behoeve van armlastige voor rekening van de gemeente rver-pleegde krankzinnigen een vrijwiEige verzekering to sluiten. De vraag'doet zich diiertbij voor of do renten; welke eventueel ten belioekc dier pa tiënten worden ontvangen, moeten worden beschouwd als een vergoeding, die oen ge meente ter bestrijding van de kosten vac verpleging buiten de bijdragen van het Rijk en van 'de Provincie ontvangt, als bedoeld ir, art- 5, 1ste lid van het Kon. besluit van 16 Juni 1916, no- 23 en waarvan een evenredigG terugstorting aan het Rijk moet plaais heb ben. Kaar mijn meening valt /-en dergelijko rente toegekend naar. aanleiding van <en vrijwillige door een gemeentebestuur aange gane of vastgezette ouderdomsverzekering biri'-en de toepassing van genoemd artikc-I. Het Rijk draagt niet bij in de premie en vensoibt dit ook niet te doen, dcrhalive kan •het ook geen aanspraak -maken op evenredige rest.itn.tie. Naar aanleiding"van het vorenstaande mer ken Ged. Staten van Zimb-Hollanc? in oen circulaire te dezer zake aan B. en "W". Ücr ge meenten in deze provincie op, dat zij het, in overeenstemming met het iloor 'den mi- nister ingenomen standpunt, billijk: achten, dat van de door oen gemeente in kolven be doelde gevallen te innén «ouderdomsrento even-min aan de Provincie oen evenredig deel wordt terugbetaald. Belgische pas-visa- Naar'de ,,N. R. Ct." ivern-eemt. zullen met ingang van héden allo Belgische consulaten ia Neder la n1! het nieuwe tarief voor een pas- visuiu toepassen on zal tevens onder zekere' voorwaarden oen visum tvOor een geldigheids duur van 1 jaar, verleend worden aan Ne- 'derlandséhe onderdanen. Het tarief is verhoogd voor allo personen en wordt toegepast, onafhankelijk van de na tionaliteit- Het is, ivoor hot grootste gedeelte van de niet-Belgische onderdanen en met steenen van den muur groen maakte, legde hij alles neer zooals het behoort, wel zot- gonde, dat hij de altijd warme asch er onder losgr-aafde. Zijn geest was voortdurend bezig. Hij luisterde naar den wind. Hij keek naar do oude klok en niets beters wetend, te doen, trok hij de beide gewichten tot. aan do kast omhoog, uit vrees, dat de slinger zou gaan stilslu.au, en opende de deur van Marie's kamer, en toen hij bij Let bed kwam, nam hij het hoofdkussen, van zijn zoon, dio daar niet meer slapen zou, weg. Arm hant, dat maar een zwakke hoop had! Maar dat is voldoende voor den moedige. Jcan Quéverne is weer naar den weg teruggegaan. Hij is nu voorbij de heg van zijn akker en staat geleund op den slagboom van het- wegje, vlak bij dien grooten boom gaard en staart voor zich uit. De olmen hebben geen bladeren -meer sinds een week. Do heide is niet hoog op het heuveltje aan do overzijde. Niemand komt er aan. Do wind alleen gaat langs hem heen. Den ouden baas verveelt het niet uit te kijken naar haar, die nog wei komen kan tusschen de lage heidestruiken, die nog in October nabloeien. Do arbeiders heöben de velden verlaten, de zaaiing is afgeloopende meisjes, die den zak met haver of rogge op een vierde na vol om den schouder droegen, hebben haar plaats in de hofsteden bij het xniur of op de su-oozolders weer ingenomen. Niets zou zich op de velden bewegen als de wind niet blies. De meid verlaat zich in liet dorp. De vrouw, naar wie verlangend weTd uitgezien, de andere, door wie de hoeve nog kan worden gered, heeft niet willen hooren. Zij heeft geen medelijden geluid. Tooh komt zij. Boven* op den heuvel, die zwarte figuur, dio met het pad mee draait en de heg nadert en nu begint te dalen, is Marie, de vrouw van Pierre Zij heeft hun dochter aan do hand. O, mijn Gocl, mijn God, er zijn gezegende uren in de beproeving van te leven! De moeder.cn de kleine hadden tijd noo- dig om de helling af te dalen en d'eh anderen heuvel te beklimmen, dwars door den PRIJS DEZEK COURANT; Voor Leiden p, 8 mad. f2.50, p. weel; f 0.1$ Buiten Leiden, waa* agenten gerest tigd zijn, per week' 019 Franco per post - •«-u 2.90 name voor Nederlanders, vastgesteld alsl volgtf 5.70 voor een vLum geldig voor een heenreis (ook 'doortrekkende reis) f 11-50 (Voor een visum gel'dig voor een reis heen eji ferulg («ook in transito) f 14.25 voor een vi« Sum, geldig voor verscheidene- reizen* Deze cijfers kunnen eenjgszins veranderen volgens 'den wisselkoers, zooals die 'den 25en van iedore maand door de consulaten worWt bepaald, i Prins Hendrik is gistermiddag via, Olclenzaal naar Mecklenburg gegaan.j 1Binnenkort zal het bureau van dc Unie „Een School met den Bijbel"- en van den schoolraad voor de Scholen met den Bijbel (secretaris mr. J. Terpstra) van Voorburg naar Den Haag worden verplaatst. Voor rde -gr-ooto openbare vergadering van dc drie groote Centralen van Overheids personeel (tezamen 100,000 leden tellende) te houden in de groote zaal wan den Dieren-! tuin in Den Haag op hedenavond, onder voor-< zittcrschap van H- Frcen, voorzitter van de C, N. O. P.. worden al9 sprekers aangekon digd N. Hinle, voorzitter van ide A. C. O. P< en F. Perdok, voorzitter van dcCcntralc van Rijkspersoneel, met het onderwerp het .be middelingsvoorstel van de vertegenwoordi gers der centrale organisaties in Ide centrale; commissie voor overleg in ambtenarenzaken, Tot Ideze vergadering zijn uitgenoodigd de Regeering en de leden van de Volk ave rtogc n- woordigmg. Te Zanclvoort, waar hij tijdelijk ver toefde, is in den ouderdom van 67 jaar Overleden ds. J. M. Conradi, emeritus Ned.-Herv. predikant. De overledene, die te Heemstede woonde, wa-s achtereenvol gens predikant te Hontcnisse, Nisse, Be Lier en Schoonhoven. In 1912 verkreeg hij eervol ontslag. Benoemd is tot notaris te Maassluis de heer A. I. Geelhoed, candidaat-notaris te Utrecht. De heer S. P. van Eeghen zal om ge zondheidsredenen aftreden als voorzitter vau de Kamer van Koophandel te Amster dam. Ter zesde jaarlijksche vergaderingen; van don Bond van Vereenigingen ,,De Mid daghoogte"-, -te Amsterdam, 6prak cle Bonds voorzitter, dr. A. H. de Hartog. een ope ningswoord en memoreerde daarbij in heb bijzonder de grooto verdiensten van het be stuurslid, den heer Rustige, als bondsseore- taris en het vole, dat deze sinds de oprich ting van den Bond in die functie gedaan heeft, totdat drukke werkzaamheden hem. noopt-en het'secretariaat "neer beleggen, welk seoretariaat werd aanvaard door me- jotnkvrouwo E. Rethaan Macaré dn Den Haag, tot wio cfo voorzitter ook eenige waardeerende woorden richtte. Tevens her dacht spr. met weemoed het verlies, dab ,,De Middaghoogte" trof, door het ©verlij den van het bondsbestuurslid dr. H. W. Ptn E. van den Bergh van Eysinga. Na de lezing van het jaarverslag leidde de voorzitter een bespreking in door er op te wijzen, dab de verschillende vereenigingen vooral in heb oog moeten houden, dat heb doel der „Middaghoogte" uitsluitend in houdt deee godsdienst met weten schappelij ke middelen tegenover de Godloooheniug te handhaven cn dat derhalve kerkelijke en sociale stroomingen buiten het geding moe ten blijven. Bij de verkiezing werden de periodiek af tredende bestuursleden, de heeren J. Eigen huis en Jac. Rustige, bij acclamatie herko zen. Door bedanken van de andere candi- daten werden bij enkele candidaatstelling de hoer G. H. van den Bos voor Leiden en boomgaard van Kerjan en tot aan het wegj-e, dab op den weg van Champdolent uitloopt. Het was bijna twaalf uur, tóen Mario met haar vinger op de deur dor hoeve klopte. Jean Quéverne wachtte liaar. midfden in de groote kamer, bij. de tafel staande, af. Hij dacht aan zijn jongen, diec da-ar had moeten zijn. Vader, ik ben niet- eerder gekomen en zij wees op het kind om de muts van Jeanne Marie, die toch niet zonder rouw. bij u mocht binnenkomen. De waschvrouw; heeft die eerst vanmorgen gebracht. Motie bleef op drie passen afstand van den man staan en ia het geheele huis heorschte stilte. Ik heb je gevraagd te komen, omdSfc ik hulp noodig heb. Maar waarom ben je ge komen? Is het misschien, om even uit tó' schreien Neen, om met u te werken. 1Ik ben niet jong meer, ik ben niet rijk* Is het voor lang, dat je gekomen bent? Zoolang als gij blijft leven, zult gij mij bij u houden. Toen breidde hij zijn armen uit en om helsde de weduwe van zijn kind, zond'er iets meer te zeggen. En terwijl zij dadelijk begon met orde in hot. huis te brengen, vlamde het vuur in den haard en bedekte den ouden schimmel. -Van dien dag af, het 'eind van den herfst, woont Marie op Champdolent-. Niemand hoor«b haar klagen. Niemand ziet haar aar zelen, als het werk haar roept. Jean Qué verne spreekt om harentwil niet meer over zijn leed. Tusschen haar en hem wordt do naam van Pierre» Quéverne nooit uitge sproken. Alléén 's avonds na heb gebed, dat zij wegens cle gewoonte beiden zeggen op heb oogenblik, da-ö ieder tot nadenken komt on zich uitspreekt tot God, laat de oudo man nooit na er bij te voegen Geef mijn Pierre den eeuwigen vredo en breng mij bij hom En Marie vergeet nooit te zeggen: Steun mij in mijn zwakheid otn rijnen6- wil. Hij was befer dan ik l

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1