In eer hersteld. No. 18589 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 October. Tweede Blad. Anno 1920. EERSTE K&fVSER. De staking bij Post'en Telegraaf. FEUILLETON plaatst. Wat de directeur meedeelde, komt, kort samengevat, hierop neer „De toestand is niet veel anders dan hij ook reeds was. De seinzaaldienst wordt met kunst- en vliegwerk gaande gehouden, en liet opgekomen personeel blijft onge veer als het was bij het uitbreken deze»* staking. Te Rotterdam. Te Rotterdam heeft gisternamiddag on der de postambtenaren een proteststaking plaats gehad van 3 tot 3% uur. Alleen van de postambtenaren, niet van de telegrafie. Op het hoofdpost- en telegraafkantoor ondervonden, volgens de „N. R. Ct.", de werkzaamheden gisteren geen stoornis. De dienst liep als gewoon en achterstallig werk werd ingehaald. In Den Haag. Onder de bestellers der 2-uur-ploeg heorschte gistermiddag ontstemming over het advies van het Hoofdbestuur, om nog aan het werk te blijven. Het meerendeel wil'dc de Amsterdamsche collega's te hulp komen en eveneens hét werk neerleggen. Een paar honderd bestellers verzamelden zicli voor den ingang van het postkantoor en wilden niet naar binnen gaan. Eerst na langdurige besprekingen gelukte het den leiders de mannen te bewegen alsnog te blij ven doorwerken en een nieuw advies van het Hoofdbestuur af te wachten. Schoor voetend begaf men zich te ruim twee uren naar binnen om het werk te beginnen. In het Volksgebouw is een buitengewoon druk bezochte vergadering gehouden van het neutraal en modern georganiseerd Haagsche postpergoneel. Onder groote geest drift is met algemeene stemmen besloten, dat het Haagsche personeel onvoorwaarde lijk de gedragslijn zal volgen, welke in een bijeenkomst van de hoofdbesturen der post- bonden, alhier te houden, zal worden vastgesteld. De vergadering was zeer geest driftig gestemd. Naar duidelijk kon wor den vastgesteld, zal het personeel de voor schriften der leiding volgen, zoodat van een eigenmachtig optreden geen sprake meer zal wezen. Met algemeene stemmen werd besloten het werk voort te zetten tot men dien uilslag kent. Te Utrecht. Tc Ubrechfc verloopt de dienst tot nog too normaal. Te Maastricht. Ook onder het personeel der post en telegrafie in Maastricht is de ontevreden heid zeer groot. Zoowel door het lagere personeqj als door de hoogste ambtenaren wordt met verbittering gesproken over de nalatigheid der Regeering. Namens het postpersoneel van het kantoor Maastricht is aan den Directeur-Generaal een tele gram verzonden, onderteekend door be stuursleden der verschillende pcrsoneels- vereenigingen, waarin nogmaals de aan dacht wordt gevestigd op den nood toestand van het personeel, en de verze kering wordt gegeven, dat het personeel niet zal staken, mits de Regeering spoe dig te gemoeb kome aan de billijke ver zoeken van de beambten bij de posterijen en telegrafie. De directeur van het postkantoor, de heer Heijmans, heeft dit verzoek schrifte lijk bij den Directeur-Generaal onder steund. Woensdag was vooral onder de jongere postbestellers eenige agitatie te bespeuren De dienst blijft echter tot heden normaal. Van personeelzijde vernam „De Tel." dat Donderdag geheel volgens de voorschriften gewerkt werd, waardoor vanzelf vertraging ontstaat. Gisteravond hadden spoedvergaderingen plaats van de onderafd. „St.-Servatius" van de R.-K. Vereen. St.-Petrus" en van den neutralen Centralen Bond van P. T. T.-personeel over den tegenwoordigen toe stand van heb personeel en de houding der Regeering. Het spoorwegpersoneel en de staking. Naar het „Hbld." uit leidorskringen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel verneemt, zal van die zijde al het mogelijke worden gedaan, om den strijd der stakende post- en tclo- graaf-geëmpljoyecrden te steunen, en zo- ker zullen .alle maatregelen worden geno men, om de staking niet te bemoeilijken. De ontwikkeling der dingen moet worden afgewacht; geen enkele organisatie van transportpersoneel weet thans reeds waar toe het komen kan. tWat de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel betreft, voor- loopig zal het hoofdbestuur scherp doen toezien, dat artikel 16 van het Rijksreg lement op de dienst-voorwaarden, van het" R. D. V., nauwkeurig wordt nageleefd. Dit luidt aldus Artikel 161)- Hoewel een ieder een be paalde werkkring wordt aangewezen, zijn allen verplicht, zoowel om, indien de dienst dit naar het oordeel van dien betrokken; chef vordert, tijdelijk buiten den kring lig gende werkzaamheden te verrichten. 2) Niemand kan echter worden verplicht' de werkzaamheden van stakers over te ne men, anders dan wanneer deze werkzaam heden bepaaldelijk behooren tot den spoor wegdienst. Daaraau zal, werd uitdrukkelijk verze kerd, door heb spoorwegpersoneel streng de hand worden gehouden. De post is een aparte dienst meende men Het hoofdbestuur zal niet dulden, dab eenig treinpersoneel het werk overneemt.- Vergadering van gisteren. Geloofsbrieven Idenburg. Ingekomen zijn cle geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Idenburgzij worden voor onderzoek gesteld in hajnden van een commissie, bestaande uit de hee^ run Geertscma. De Vos van Steenwijk cn Polak. Ontwerp Lager-Onderwijs-wet. Voortgegaan wordt met de behandeling van het ontwerp Lager-Onderwijs-weL De Minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen, de hoer DE VISSER, vangt zijn rede aan met een woord van leedwe zen over de afwezigheid, wegens ongesteld heid, van den heer Bavinck voorzitter der commissie van Rapporteurs. Spr. uit do beste wenschen voor diens herstel. (I n- stemming). Dank zegt spr. aan de loden, voor da wijze, waarop zij het wetsontwerp hebben, ontvangen. De regeling van het bewaarsclioolonder- wijs zal spr. buiten het debat laten. Het gekozen stolsel sluit zich aan bij het par ticulier initiatief. Ook wenscht spr. uit het debat te elimi- neeren de salarieering der onderwijzers. Met groote instemming hoorde spr. hetgeen de heer Bergsma zeidewat een aanval be duidde op de egalisatie en nivelleering van de salarissen van alle onderwijzers, gehuwd of niet. De regeling van het onderwijs voor blin den heeft spr.'s belangstellingvoorhands deelt spr. ten deze het standpunt der Staats commissie. De kwestie van het onderwijs voor voog dijkinderen zal nog een punt van delibera tie uitmaken tusschen Onderwijs en Justi tie. Wat de oudercommissies betreft, het geldt een proef en daarom is het beter de zaak bij Kon. besluit te regelen. De deside rata, door den heer Smeenge ter sprake ge bracht, zal spr. ernstig overwegen. Vervolgens behandelt spr. nog eenige dé- tailpunten, door den heer Franssen ter sprake gebracht. De zakelijke bezwaren legen het ontwerp zijn in de eerste plaats van religieuzen aard. Vergoeding van godsdienstonderwijs bij het vervolgonderwijs is niet in overeen stemming met. den geest der wet, die ook geen vergoeding geeft voor godsdienston derwijs bij het lager onderwijs. Vrijheid tot godsdienstonderwijs is er, mits men het zelf betaalt. Van deprecialio van het godsdienstonder wijs op de lagere school is bij spr, geen (Vrouwen bij den Minister. De Minister van Waterstaat heeft gister- •middag in Den Haag een deputatie van vrouwen van postbestellers in gehoor ont vangen. Zij klaagden, clat de nood'in de ge- nnnen ten gevolge van de reeds langen tijd ie la<ge bezoldiging op onrustbarende wijze steeg. In behoeften aan schoeisel, kleeding en brandstoffen kon niet worden voorzien, terwijl de belasting niet betaald kan wor den. De kinderen kunnen niet naar school., wegens gebrek aan schoeisel. Verzocht wordt op do een of andere wijze den nood te lenigen. De Minister merkte op, dat het advies van de Commissie voor Georganiseerd Over leg Woensdag bij de Regeering is ingeko men. Alvorens een beslissing to nemen dient een onderzoek, ook omtrent de daar aan verbonden kosten, te worden ingesteld. Die voorstellen betreffen voorts niet alleen het postpersoneel, maar alle Rijksambtena- ron. Bovendien moet het personeel eerst weder regelmatig zijn arbeid verrichten voordat iets gedaan kan worden. In tusschen heeft de Minister toegezegd de overweging van het ingekomen advies zijner sijds zooveel mogelijk te bespoedigen. Na afloop dezer audiëntie begaven een 200-tal mannen en vrouwen zich in optocht naar het' Postkantoor, waar gedemonstreerd werd. Vervolgens trok de stoet naar den tuin van het Volksgebouw aan de Prinse gracht, alwaar het resultaat van de audiëntie werd medegedeeld. Do deputatie was van meening, dat men nog enkele dagen geduld moest hebben, maar dat men in ge val Maandag of Dinsdag geen gunstige be- eliflsïng was gevallen, nogmaals naar den Minister moet gaan en dan slechts met een definitief besluit genoegen, moet nemen. De bofceekenis van 't voor stel van de Central e Com missie van Georganiseerd Overleg in ambtenaren zaken. Met het oog op gerezen twijfel aangaande de juiste beteckenis van het door de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over- in ambtenarenzaken aan de Regeering gegeven advies, worden van bevoegde zijde Aog de volgende inlichtingen verstrekt Voor een goede beocxrdeeling van het ad vies ia het noodig om te vergelijken het te genwoordig jaarloon met het jaarloon, zoo- als het bij aanvaarding van dit advies door de Regeering van 1 October j.l. af tot aan het tijdstip der in-werking-treding van een nieuwe salarisr egging zal worden. De volgende vergelijking voor enkele groepen van ambtenaren der Posterijen en Telegrafie, werkzaam in een gemeente der JLste klasse, deelt men mede, waarbij voor de genoemde groepen de beide eerste getal len de grenzen van het tegenwoordig sala ris uitdrukken na aftrek van 7 pCt. korting en de beide volgende getallen do grenzen aanwijzen van het salaris van 1 October af, eveneens na aftrek van 7 pCt. korting Bestellers a ongehuwd f 1302f 1674, f 1367.10f1757.10; b. gehuwd z. kinderen: f1302—f 1674, f1488—f1860; c. id. 2 kin deren ben. 15 jaarf 1302—f 1674, f 1588— f 1960d. id. 4 kinderen f 1402—f 1774, f 1638—f 2060 e. id 6 kinderen f 1502 f1874, f1788--f2160. Adjunct-commiezen: a. ongehuwd: f 1860 tot f 2890, f 1953f 3045 b. gehuwd z. kin deren f 1860—f 2890, f 2046—f 3090 c. id. 9 kinderenf 1860—f 2890, f 2146—f 3245 d. id. 4 kinderen: f 1980—f 2990, f2246— f3400; e. id. 6 kinderen: f 2060—f 3090, f 234.3f 3555 Commiezen a. ongehuwd f 2016—f 4290, f 2148.30—f 4515 b. gehuwd z. kinderen f 2046-f 4290. 2232—f 4515 c. id.' 2 kinde ren f 2046f 4290, f 2342—f 4740 d. id. 4 kinderen f 2146—f 4390, f 2452—f 4965 o. id 6 kinderen f 2246—f 4490, f 2562— f 5190. Op de salarissen der bestellers wordt f 30 gekort voor genot van vrije boven kleeding. Daarenboven is voorgesteld om aan de door d'e Regeering in uitzicht gestelde wijzi ging van den kinderbijslag terugwerkende kracht te verleenen tot 1 April j.l., hetgeen voor ambtenaren met 2 kinderen neerkomt op een uitkcering van ten minste f 50 ineens. Van RENE BAZIN. (Lid van de Fransche Academie). (Nadruk verboden). 28) Heb je den kapitein je woord gegeven? Nog niet. Zij waren in een vertrouwelijk gesprek geraakt en voelden zich wederkeerig vei> trouwelijk gestemd. Kerkudol voelde er zich gevleid door en was tevreden over ziohzelf. Hij voorzag, dat de étappe van den volgen deal dag zwaar zou zijn, en hij strekte zioh in zijn volle lengte naast den boom uit, met hot hoofd op zijn gevouwen handen rustend. Hij nam het er eens van wat te gaan droo- men. Pierre, er is iets, dat mij telkens weer in de gedachte komt. Ik wilde je vragen wat je daarvan denkt. Spreek. En Pierre, nog steeds leunend tegen den stam van den denneboom, ging zijn pijp stoppen. Welnu, zoodra ik te Fcruësnant of te Pleuven zal terug gekomen zijn, weet ik niet of ik wijzer zal doen vrijgezel te blij- von, zooals ik ben, dan. wel te gaan trou wen. Vrijgezel blijven is niet vroolijk en trouwen jaagt mij vrees aan. -Sij zou tien minuten vroeger niet zoo hebben gesproken. De ander antwoordde achteloos u -^-el hangt er maar van af, wat je vin- oen zult. U daar zou ik niet over in zitten 1 Uit Amsterdam. Tal van vergaderingen wérden en wor den belegd. In een zeer druk bezochte vergadering van do afd. Amsterdam der Vereeniging van Directeuren en Commiezen der P. en T„ waar 3 leden van het eentraal-bestuur, werd unaniem besloten, dat de leden onder alle omstandigheden hun plicht zullen blij ven doen. Met* algemeene stemmen werd dé volgen de motie aangenomen „De vergadering, enz. gehoord de bespre kingen over den bestaanden stakingstoe- stand bij P. en T. gelet op het advies van haren bondsvoorzitterbetreurt ten zeerste dat een deel van het personeel tot dit mid del zijn toevlucht heeft genomen volkomen begrijpende den gemoedstoestand v^n een in financieel opzicht achtergesteld personeel dat al zijn dringende wenschen in dezen ziet afgewezen van meening, dat inderdaad van een noodtoestand mag worden gespro ken; doet een dringend beroep op de Re geering, om alles te doen, wat tot ophef fing van het ernstig conflict kan leiden met name het overleg te heropenen ad viseert om geen rancunemaatregelen te tref fen, omda-t dit tot gevolg kan hebben, dat voor den bestaanden toestand andere, niet aaai te wijzen uitwassen, als sabotage en lijdelijk verzet in de plaats kunnen treden, waardoor blijvend onnoemelijke schade aan de bedrijven en daardoor aan het algemeen belang kan worden berokkend, en gaat over tot de orde van den dag." De Nederlandsclie Bond van Rijkstelefo- nisten ïcwaan in „d'LTsbreker" bijeen. De volgende motie werd aangenomen De vergadering enz., zich ernstig teleur gesteld ziende door het advies der Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg, ken nis genomen hebbende van de excessen, die zich onder het P. T. T.-personeel hebben voorgedaan, keurt deze ten sterkste af, be sluit aan den arbeid te blijven op de gewone wijze en draagt het bestuur op, op de meest krachtige wijze te blijven opkomen voor een billijke toeslagregeling voor het geheele Rijkspersoneel. De verschillende organisaties van modern P. T. T-personeet hebben gistermorgen afzon derlijk met do loden vergaderd. Do bo dool ing was, om een volkomen duide lijk overzicht te krijgen, van de werkelijke ver houdingen in dezo organisaties. De Centrale Bond van. P. T. T. vergaderde huishoudelijk in het gebouw „Odéon", waar, na een uiteenzet ting over don toestand door het bestuur, gestemd wérd over do vraag, of de staking al dan niet diende te worden voortgezet. Naar na afloop dor vergadering van bestuurszijde werd medege deeld, verklaarde zioh 5/6 van de leden zich vóór voortzetting der staking. Güstoravond hoeft de Centrale Bond van P. T. T.-persaneol (neutrale) vergadord in de „Koop mansbeurs". Het volgende resultaat is bekend gemaakt van de elomming, gisteren in de organisaties afzon derlijk gehouden over ai dan niet staken. Mede- gedoeld werd, dat 1343 stemmen vóór en 493 stemmen tegen staken zijn uitgebracht. In do Federatie is met 83 tegen 1 stem even eens besloten tot doorstaken. Gisteravond vergaderden de Christelijke en R.-K. organisaties van P. T. T. De voorzitter, de heer Van Liogon, doolde mede, dot hot hier niet gaat om do vraag, of or wel dan niet moet worden gestaakt. Dit is uitgesloton. De vraag is, of het werk al dan niet mogelijk is. Toon werd medegedeeld, dat de staking zou worden doorgevoerd, met 1400 tegen 400 ©tem men, cn dat het Christelijke en Katholieke per soneel, dat wil komen werken, in burger mag verschijnen. Versohillendo sprekers voerden nog het woord over ondervonden molestaties en klaagden er over dat 's morgens geen bes-tuurders aanwe zig waren. De heer Pad/ding, bestuurslid van den Prot. Ghr. Bond, wcos er op, dat de vrees voor mo lestaties ongegrond was en bood aan, zoo noo dig, «de eerste postauto zelf to rijden. Hij be sloot, dat de Regeering nader te gemoct zal komen, als de rust en orde is toruggekeerd. Andere sprekers stelden voor telegrammen aan de Regeering te zenden, om aan te dringen op bescherming, waarna do voorzitter de- ver zekering gaf, dat oen vrouwendoputatie bij den Minister is geweest en don indruk had gekregen Jongo meisjes genoeg bij ons! En mooie! Dat is zoo. Er zijn er ook bij, die de kunst ver staan het loon van don man te verkwisten Zij begonnen beiden te lachen, en namen te noemen. Toen werd opeens de lange Jean Jeróme ernstig, even ernstig als do gedachte was, die diep in zijn hart lag, en hij vroeg, met de oogen naar boven ge richt Geloof je waarlijk, Jean Quéverne, dat men gelukkiger is, als men trouwt? Pierre deed vier halen aan zijn pijp, volgde de rookwolken met zijn oogen en zoide Ja, vandaag geloof ik het. Toen, na een oogenblik Misschien zul je geluk hebben. Wat je nooclig hebt, dat is een zachte vrouw. Jawel. Rijk of niet rijk, dat doet er niets toe, mits het geld in haar hand blijft. Een, die eenmaal getrouwd, niet meer uit het ven ster kijkt. Een, die meer aan jou denkt dan aan haar jeugd. Dait zou ik willen. Die godsdienstig is. Dat zijn zij allen. O neen! Daar pochen zij op, zie je. Een vrouw, die meer waard is dan wij. Ik wensch niet beter. Kortom, een lieve vrouw. En nu, mijn waarde, zie, dat je er zoo één vindt. De tabak, die nu nog in de pijp overbleef, werd in stilte opgerookt. De zon was ondergegaan. Alles op de vlakte was in rust, behalve het gebrom van het kanon op verren afstand, bij tusschen- poozen. D«o uitgespannen ploegen waren één geworden met de aardklompen. Sluiers van damp, boven de kuilen uitgestrekt, da1 de Regeering, na den terugkeer van de rust en orde, de belofte zou inwilligen. Toen de adviseur, pater Meyer, aandrong aan het werk te gaan. werd er geroepen: Neen. De heer Van Lingen: Die met dit advies niet tevreden is, doet dan maar, zooals hem het beste gelijkt. Onder rumoer verliet men de zaal. Men trok naar het Postkantoor, waar do be stellers gewoonlijk binnengaan. Er werd geschreeuwd: „Niet werken". Ongeveer een twintigtal ging het gebouw bin nen; do overigen bleven buiten. De postdienst in de hoofdstad staat thans bijna geheel stil. Er komen geen brieven cn post stukken binnen en er kan ook geen post uit. Aan het aanvankelijk voornemen, om door het getrouwe personeel de brievenbussen (e laten lichten, is geen uitvoering gegeven, omdat de chauffeurs der post-auto's weigerden uit te rijden. Op den Singel werd gisteren con heer, die telegrammen rondbracht, en die door de sta kers gehouden werd voor een student, gemoles teerd. Hij vluchtte daarop het gebouw van het Leger des Hoils binnen, van waar hij kort daar op weer vertrok, toen een aantal politie-agonton waren gearriveerd, die hem bij zijn verdoren tocht begeleidde. In den loop van den middag hebben eenige R.-K studenten zich beschikbaar gesteld om telegrammen in de stad ie bezorgen. Zonder eenig distinctief zijn zij or op uit gegaan. De telefoon is, schoon overbelast, intact, al- loen de Ixwteldienst is zeer in het godrang. Maatregelen in dezen zijn genomen, o.m. wordt geholpen door hovenhedooldo R.-K. studenten. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat het maatregelen heeft genomen om gedurende de poststaking de oorrespondontie van ledon onderling in het Vereenigingsgebouw uit lo wisselen. Den leden is mitsdion verzocht hun poststuk ken ai tc goven Beursplein no. 5. Van 9 uren dos morgens af, kunnen zij de voor hen bestemde stukken op vorloon van lid- maatsohaps- of bediendenkaart in de Gesckil- lenhamer afhalen. Ter bevordering der vlugge sorteering moe ten de stukken alfabetisch gerangschikt worden afgeleverd. „Het N. v. d. D." meldt: Voor den handol en hot zakenleven in een koopmansstad is deze staking, naar ieder be grijpen zal, van zeer ernstigen aard, vooral, wanneor zij cenigcn tijd voortduurt, en men van hier geen of zeer onvoldoende telegrafische verbinding heeft met het binnen en buitenland. Het intercommunale telefoonverkeer kan als go woon plaats hebben,doch nu men van tele grammen niet erg zeker is zijn de telefoonlij nen overbelast. Reeds op normale tijden is op sommige uren het tclefoneeren tusschen de groote steden al zoo good als ondoenlijk, tenzfj men steeds „dringende gesprekken" veert. Naar wij op de Koopmansbeurs vernamen, is het telegraafkantoor daar dicht. Er waTen gisterochtend twee beambten', doch er was niets tc doen on zij gingen weg, na de deur gesloten te hebben. Er kwam bij den hoofdopzichter, die gowoonlijk telegrammen ontvangt voor do Beursbezoekers, geen onkel telegram binnen. Op do Effectenbeurs ziju gistermiddag wei nig tologrammen ontvangen. Dezo werden door het eigen personeel rondbezorgd. De draadloozo inriohtiug op het dak der Beurs, waarmede reeds©enigen tijd geleden proeven genomen zijn, is nog niet in werking, zoodat men daar niet veel aan had. Nadat liet gistermiddag in de buurt van en ook voor liet postkantoor rustig was ge bleven, heeft zich s avonds een groote mas sa voor het kantoor verzameld, die door politie te voet en te paarcl geregeld werd verspreid en in ciroulatie gehouden. Enkele malen werd gechargeerd. Toen gisteravond te acht uren een reporter het telegraaf kantoor binnenging, om den directeur naar den huidigen stand van zaken te vragen, werd hij, binnen in het gebouw, onder aan de trap tegengehouden door een aantal stakers, die op het hooren.van het woord „pers" op hoogen toon zijn penning vroe gen te zien. Hij heeft het natuurlijk bij vragen gelaten en den directeur gewaar schuwd, di© deze menschen, 'die juist heb ben getoond zich niet in het kantoor tc willen ophouden, heeft verwijderd, waarna een politiepost voor den ingang is ge stegen onmerkbaar naar dö maan opwaarts. Dé twee soldaten stonden op en gingen naar liet kantonnement terug. Tersluiks keek Kerkudol, onder het loopen tusschen de boomen. die ook rookkleurig waren go- worden naar Pierre, met een zekere bewon dering als naar" een hooger wezen, met een vast doel voor oogen en wiens .uitingen hoogst geheimzinnig waren. Want twee mannen kunnen niet met- elkaar over een ernstig onderwerp spreken zonder dat de een de meorderheid van den ander ge voelt. Als hij de ziel had kunnen doorgron den, zou hij eet ongelukkige gezien hebben, wien door den brief vaai Marie in oen te schoonen droom was gebracht, waaruit men vreest te zullen ontwaken; een fier karak ter, dat zijn leed en zijn verleden verdedig de met al zijn macht, maar niet altijd tact vol een krachtige natuur, snel in het nemen van een besluit cn gereed hot uit te voeren, hoe zwaar het ook zijn moge. Terwijl Pierre langs den planken muur liep, waarachter het bureau van kapitein Hellequin was, ging do deur open. Een sol daat kwam naar buiten en Pierre ging naar binnen. Do kapitein teekende stukken. Hij lette er niet op wie binnenkwam. Wie is daar? Quéverne, kapitein. Wat kom j e doen U heeft vrijwilligers opgeroepen voor overmorgen Ja U schijnt gevangenon noodig te heb ben? Ja, zoo is het bevel. Naar mijn meoning zijn de dooden de beste gevangenen. Schrijf u mij in ieder geval in. Wij zullen trachten levenden te bemachtigen. Dank je, mijn held. Je bent ingeschre ven. Pierre zou gaarno gezien liebbon, dat de kapitein zicb had omgekeerd en gevraagd „En hoe staat het er nu mee, Quéverne?" Maar de officier scheen geheel in den pa pierrommel verdiept. Pierre trok zich terug. Do hemel bleef helder. Een uur la-tor, na do soep, zaten in. do lange zijbarak, die nog een schijntje licht kreeg door de openingen in den muur, waar over geolied linnen was gespannen, tachtig mannen van het 7de naar een concert te luisteren. Het meerendeel lag uitgestrekt op do britsen, ook zooals het overige van planken, opgemaakt en dun raet stroo belegd. Met het hoofd op ecu. elleboog geleund of tegen den muur, stil, ernstig, lieten zij zich gaan op de tonen van de muziek als zwem mers op de baron, geheel ondergedompeld in dio golf,van vreugde of droefenis, die hen samen wiegde. Het geluid van een fluit, fijn en hartstochtelijk, bekeerscht-e deze verzameling van boeren, strijders van gisteren, strijders van morgen, afgeschei den van de wereld en van de liefde van him gezin. De lucht was beneveld door den rook van tachtig pijpen of sigaretten. Vier plek ken Licht, heel in do hoogte, vaarwel van 'den nog levenden hemel, beschenen do.ba- rak en de rook werd blauw, als hij daar langs trok. Wie hield zijn krijgsmakkers zoo geboeid Een soldaat, met rossig haar, frissch© ge laatskleur, aan het. hoofd van de rechter- brits gezeten, juist in het midden van do zaal, met. zijn schouders tegen het beschot geleund. Hij zag niemand aan. Hij hield zijn blik gericht boven het stroo en zijn mak kers hij lachte niet, hij sprak nic-fc, als aan het eind van do stukken de handen klap ten en stemmen riepen Bravo PierreNu nog iets droevigs? Neonl Iets vroolijks? Bij mijn blond liefje! Neen, dat nic-t. Je weet wel: „Het Lied van dc anne gelief den?^' Hij speelde bijna zonder ophouden: mu ziek, die hij had ontleend aan het reper toire van de cafó-concerts of van dc opéra of van do Bretonsche kerkliederen of uit wiegeliedjes, die in de afgelegen huisjes rog door de moeders wordt gezongen. Het waren nu eens ruwe liedjes, dan weer zachte on langzame wijzen, onderbroken door dui- velsche preludiumswalsen, vermengd meb galoppentreurzangen, afgebroken door een schaterlach. Die mannen vonden in do diepte van hun ziel dab dat- op het leven leek. Pierre speelde zeer goed, de wangen ingevallen door inspanning, de vingers be wegend over de witte houten fluit, die hij op de kermis van Qüimper had gekocht, zijn grove vingers, die de zeilen, den ploeg en het geweer gehanteerd hadden. In do aan grenzende barak za«g kapitein Hellequin do stukken na van de geldelijke administratie van de compagnie. Do sergeant-majoor, dio bij hem stond, rangschikte de vellen tus schen dc bladzijden van een register, dat open op tafel lag. De kamer was zeer klein en slechts door eenige denneboomen van die vau den troop gescheiden. Enkele tonen en vooral het ge raas van het applaus drongen op den avondwind tot daar door. Toen hij het laatste stulc getcekend had, stond' Helle quin op en dacht ev°n na; ,,Is het wel alios? Zijn wij paraat om. op te breken?" Vervolgens, halfluid (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5