AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag: Leger deë Heils: VerlossingssametikomstJ. N o o r d w ijkNajaarsfeest. Donderdag: Leger des HeilsInzegening van solda ten. 8 uur. Stadszaal: Dahlia-tentoonstelling. Yan halfdrie tot 5 en van 7 tot 10 uur. Volkshuis: Cursus „Het- Nieuwe China'', 8 uur- 1 No or d wijk i Najaarsfeest. Voorschoten, „Hotel Deurioo": Gas demonstraties. Vrijdag: SchouwburgLilliputter-Yariété- en Theater-gezelschap. Halfvijf m 8 uur. Zaterdag: 5)De Graanbeurs": Weldadigheidsavond afd. 'Leiden Ned. Prot. Oud-Weezen-Bond. 8 uur. SchouwburgLilliputter-Variété- en Theater-gezelschap. 2 uur an 8 uur. Dagelijks: Rapenburg 81: Tentoonstelling Leidscho kunstclub „Do Sphinx". Van 1012 en van 25 uur. 'a Zondags van 24 uur. „Holl&ndia-Bioscoop- en Variété-theater'1 Oranjegracht: Dagelijks te 8 uur. 'b Woens dags en 'e Zaterdags matinée Stnl uur. „Laxor-Theater", Stationsweg: Bios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Thealer", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags em 's Zaterdags matinée te 2 uur. Naast „Zomer zorg".: Auto-caroussel. Tot 26 September. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeiscbende hulp wordt deze' week en Zondag met avond- en nachtlienst waargenomen door de apotheken van G. F. Royst, Steenstraat 35, tel. 136, en H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. REGELS VOOR DEN WEG. Zet Ces avonds en des naotils geen wagen op den weg zonder wit licht aan de voorsijd© en rood licht aan de achterzijde. Burgerlijke Stand v Leiden GEBORENHendrica, D. van C. Sche pers en E. de Vos. Gerrit Christioan, Z. van G. Verkerk en H. Schouten. Her- manus Frame, Z. van A. v. Lunterem en G. Klymeij. Mina, D. van P. van Klink en W -van Hlink. Barbara, D. van P. v. d. HengBfc en A. van der Vliet. F wit, Z. van J. Roos en ,T. van Beelen. Catbarma, D. van P. Leemans en M. I. de Boever. Willem Frcderik, Z. van G. Holswilder en W. den Oude. Cornelis Willem, Z. van W. Giezem en M. Dijkstra. Cornelia Maria, D. van T. J. Verburg en M. J. v. Niekerk. Elisabeth, D. van J. P. v. d. Blom en H. v. 8trater. Maria Elisabeth, D. van H. P. Hoppezak en M M. A. Knöl- mann. Mario Nelly, D. van L. J. v. Bommel en E. v. Drunen. Dirk Jan, Z. v. O. Schuuring en C. A. Beek. Antonius Christiaan Hendrikus Jozef, Z. van A. H. v. Noort on C. J C -W. Vorst. Lucas Hendrik, Z. van J. Dee en A. van Leeuwen. Bastiana, D. van A. v. d_ Ster en W. Schrijver. Susanna Maria, D. van A. P. van Es on S. M. v. d. Nat. Willy, D. van D. Gaykema en J. v. d. Worm. Gerar- dus Albertus, Z. van G. A. Brandt en J. Bavelaar. Margarotha Sophia Johanna, D. van J. Kr eft en A. M. J. Straathof. Christina, D. van E. Th. Vermond en G. Monfils. Hendrik, Z. van W. v. d. Blom en J. Hens en. Cornelis, Z. van W. J. do Gunst en J. v. d. Voort. CorneliB Wilhelmus, Z. van W. P. Leliveld on G. Hameleman. Jannetje Jans, D. van D. Koolmoes en J. J. Heruer. Pieter Johan nes, Z. van J. Boot en G. J. Langezaal. Maria, D. van A. Biesheuvel em P. de Boon. Willemina Adriana, D. van M. D. Jurgeas en A. C. Emeis. Petronella Theresia Agnes, D. van A. J. Sonnani en M. H. E. KI aver wij don. Wilholmiina, D. 'van R. Abbink em G. Stouten. Wilhel- mina, D. van D. Ligtvoet en M. van Vliet. Berndina Johanna Aleida Maria, D. van B. J. Avordieck en D. C. van Zijp. Jansje, D. van Ph. v. d. Mark cm A. Mioroniet. GEHUWD; M. P. Bergers jm. en A. C. F. Heyüeman jd. A. A. Hueber jm. en H. A. M. Maat jd. D. H. Kortenbout v. d. Sluys jm. en H. O. J. E. Viruly jd. J. G. Koenen jm. en I. E. de Roos jd. J. v. Zanten wedr. en li. Stoorooyel wed. J. ,v. Es jm. en C. Lomeyer jd. O. Zwa- nenburg jm. en M. E. Schild jd. M. Heuvink jm. en F. C. Simons jd. C. G. 'Ncuteboom jm. cm A. M. dan Houtem jd. B. C. Klein jm. eh C. M. v. d. Linden jd. M. A. Holtkamp jm. en J. M. M. Bloemers jd. J. C. v. d. Berg jm en G. .Wassenaar jd. OVERLEDEN: Paul us van Leeuwen, z. 4 w. -1- Hubertus Vrijbloed, m. 36 j. Hen- drikje Thomas geb. Aberson v. 47 j. Sara Petronella Maas, wed. A'. Hakken berg 86 j. Joannes Cornelis Tak, z. 10 w. Jóhanna Maria van Egmond wed. 1. Delmeer 75 j. Pieter Wallaard m. 85 j. Hendrik van der Laken, m. 72 j. Johannes Martens, z. 20 j. Neehje 't' Hart geb. Lorius v. 62 j. Nicolaas Koree s. 4 m. Cornelis Kadee, ongeh. m. 59 j. Anna Marie Eradus, d. 5j. SPORT, VOETEAL'. Naar wij vernemen, zegt de „N. Ct." is door het bestuur van de nieuwe Vereeni ging van Westelijke Eerste Klas-vereenigin gen volgend schrijven gezonden aan de ver eenigingen lüt wier middelen voetbalspe Iers naar Antwerpen zijn afgevaardigd: „Zooals u bekend zal zijn, is op do d.d. 18 September j.l. gehouden bestuursvciga dering van den N. V. B. onderstaande mo tio aangenomen: Het bestuur van de N. V b., in aanmerking nemende, dat, al zouden door de leiders van het Ncdevlandsche elftal te Antwerpen redenen zijn gegeven tot klachten of ontovredenheid aan de zijde van de spelers, hetgeen echter niet gebleken is, hierdoor in geen geval het gedrag van oc spelers wordt gerechtvaardigd, zijnde un mers daardoor de goede naam van het sportief Nederland ernstig in gevaar ge bracht overwegende echter, dat met liet oog op do reeds algemeen in het openbaar geuite mee ning een verdere bestraffing van bedoeloe spelers overbodig is to achten gaat over tot de orde van den dag. De woorden„hetgeen niet gebleken is'' geeft het bestuur van de vereeniging van Westelijke Eerste Klassers aanleiding zich tot u to wenden met beleefd, doch dringend verzoek een ernstig beroep to doen op do spelers van uw vereeniging, die de gebeur tenissen te Antwerpen hebben bijgewoond, teneinde ons behulpzaam te zijn in het ver zamelen van gegevens, dio een juisten kijk op den loop van zaken kunnen geven. Tot nu toe toch ontbreekt het aan be trouwbare inlichtingen, op concrete feiten gebaseerd, welke de aanleiding zijn geweest tot de minder prettige verstandhouding tus schen leiders en spelers. De motie van het bondsbestuur wijst alle schuld van hetgeen is voorgevallen naar de spelers terug en het zal dus in het belang zoowel van hen als van onze vereenigingen zijn, indien zoo spoedig doenlijk betrouwbare gegevens wor den verzameld om daarmede gedocumcn teerd do klachten van de spelers ter bennis van het bondsbestuur te brengen. Waar deze zaak ongetwijfeld ook door uw bestuur van groot belang voor onze voetbalsport zal worden geacht, twijfelen wij niet of u zult ons uw medewerking in deze willen verleenen, door ons de gevraagde gegevens te verschaffen. Zoodra u deze in bezit heeft, zien wij toezending daarvan gaarne tegemoet. Wij vertrouwen voorts, dat ook door u wordt erkend, dat een spoedig handelen ge wenscht is, in welke omstandigheid wij vrij heid vinden u te verzoeken, ons zoo moge lijk vóór 5 October a.s. het feitenmateriaal te doen geworden.'1 UIT DE OMSTREKEN. HAZERSVVOUDE. De uitslag van den schietwedstrijd, gehouden door onze burger wacht (Dorp), is als volgt: Serio A. Oud militairen: 1ste pr. J. Dekker, 2e. A. H Wessels, 3e. J. Smit, 4e. P. van Nes, 5e. Joh. Hassefras,, 6e. B. van Wieringen, 7e. C. W. van Velzen, 8e. H. van Wieringen. Serie B. Ongeoefenden: le pr. J. O. Gaar keuken, 2e. J. A. Brinks, 3e. W. Dekker, 4g. A van Staveren, 5e. W. Boogaards, 6e. J. Slootweg, 7e. M. v. d. Haven, 8e. A. Bo- german Serie C. Leden, die trouw de exer cities volgen: le. J. A. Brinks, 2o. W. Bo- gaards, 3e. A. Bogerman, 4e A. van Sta veren, 5o J. Slootweg, 6e. M. v. d. Haven, 7e W. Müller, 8e. P. Nuland. HILLEGOM. Een kind van wed. St., aan den Kanaaldijk, onder Haarlemmer meer, is spelenderwijs nabij de Havenbrug alhier onder de tram geraakt. Do onge lukkige kleine werd in het politiebureel bjnnen gedragen, waar het kind spoedig overleed. Bij werkzaamheden- met oen spitmu- chine, het voor kort nieuw ingevoerde werk tuig, is de heer Witteman met een been bekneld geraakt en wel zóó ernstig, dat op neming in de Mariastichting te Haarlem noodig was. Naar men zei, moest het been afgezet worden. HAARLEMMERMEER. In deze. ge meente is op de boerderijen van J. E., aan den Aalsmeerderweg, en C. K., aan den Sloterweg, mond- en klauwzeer uitgebro ken. HOOFDDORP. Dinsdagmiddag werd in hotel „De Landbouw", alhier, een bijeen komst gehouden van Rijks- en gemeente politie, met het doel, om, zoo mogelijk, ook in Haarlemmermeer een afdeeling van den Bond op te richten. Als spreker trad op as heer Van Putten, secretaris van den Bond van Politiebeambten in Nederland, Wegens onvoldoende deelneming moest van die op richting voorloopig worden afgezien. De heer C. S. Reede, te Heemstede, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere school alhier en zal primo Octo ber zijn betrekking aanvaarden als vast on derwijzer aan de bijzondere school aan den Aalsmeerderweg alhier. e KATWIJK. De beide sollicitanten naar de betrekking van adjunct-commies 1ste klasse ter Secretarie dezer gemeente, met verplicht bezit diploma candidaat-gemeen- te-secretaris, hebben zich, in verband met de nieuwe salarisregeling, teruggetrokken. 1De heer C. den Duik, op nieuw be noemd tot lid der Commissie van de Ge meentebedrijven, heeft zich die herbenoe ming niet laten welgevallen. Moj. L. de Hartog, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen als ana lyse-, NOORDWUK. De heer W. P. Wey- land, alhier, is tc Amsterdam geslaagd .voor de hoofdakte. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Namens de Chr. Jongelingsvereeniging „Volg Mij", al hier, trad gisteravond in de Ned.-Herv. kcrlc op ds. L. O. W. Ekering, als protest tegen liet z.g. najaarsfeest. Zijnecrw. hield een rede naar aanleiding van Matt. 14 6 11, i. het feest van Herodes, en de ont hoofding van Johannes de Dooper, en schelste ten 1ste de deelnemers, 2de de ge nietingen, 3do het einde en ten slotte de wroeging van dit feest. VOORSCHOTEN. Het bijbouwen van een lokaal en de daarbij behoorende wer ken aan de O. L. school aan den Rijndijk, ia door het gemeentebestuur alhier opge dragen aan den heer H. Kadée, timmer man alhier, voor f 9495. WOUBRUGGE. Gisteren zijn de drio gearresteerden, die bekend hebben de in braak alhier te hebben gepleegd, naar het Huis van Arrest te 's-Gravenhage overge bracht. De vierde is nog voortvluchtig. Burgerlijke Stand. Omstreken. RIJNSBURG. Geboren: Cornelis Z. van O. llavensbergen en Joh. v. d. Heïj. Geliuwd: Pieter Pols jm. 27 j. te Ouwer- kerk a. d. iJssel eiuP. C. v. Egmond jd. 23 j. K. van Duyn jm.- 23 j. en M. A. Glasbergen jd. 22 j. MEDISCHE BRIEVEN. I. Wanneer wij het over bovenstaand on derwerp zullen hebben, dan ligt liet voor U nog in het duister wat hieronder zal volgen. Immers, wij kennen twee soorten van breuken, n.l. 1ste de z.g.n. beenbreu ken, die optreden bijv. na een of ander ongeval, 2e, die soort van aandoeningen, waartegen wij ons plegen te wapenen met een breukband en waarbij een gedeelte van den buitrinhoud uitpuilt, terwijl de daar over liggende huid ongedeerd blijft. Mijn voornemen is deze laatste categorie niet te bespreken, doch ons te bepalen tot de z.g. beenbreuken. Wie onzer is wel niet eens gevallen. Ik vermoed wij allen wel eens. Immers, wij roepen hiertoo maar eens in herinnering terug onzen schooltijd, waarin we speelden en stoeiden en over de straat soms rolden. Toch zullen er weinigen van u, niettegen staande de rare en somtijds zeer gevoelige duikelingen, die gemaakt werden, met een gebroken arm of been zijn thuisgebracht. Nu wij ouder gcworflen zijn, vallen wij be trekkelijk zelden; ja, menigeen onder u zal zich misschien den tijd niet herinneren kennis gemaakt te hebben met de straat- steenen. Geschiedt dit nu echter ongeluk kigerwijze, dan zal het percentage onder u, dat er minder goed afkwam, veel en veel hooger zijn dan onder de jeugd. Vanwaar deze sterke tegenstelling? Ziedaar de eer ste belangrijke vraag, die wij ons voor oogen hebben te stellen. Welnu, in onze jongelingsjaren is ons beenderenstelsel nog vrij week, 't veert a. h. w. mee bij een ab normaal harden stoot. Eerst tegen ons 20sten levensjaar zijn onze beenderen ge heel en al volwassen en van dien tijd af vermindert de veerkracht langzamerhand. Kalk pleegt hoe langer zoo meer afgezet te werdenen daarmede wordt de breekbaar heid zooals vanzelf spreekt, verhoogd. Zoo is het dus verklaarbaar, hoe een oude van dagen bij een stoot of val, die een jon geling niet deert, been of arm breekt. Op welke wijze kan nu een beenstuk be zwijken? Wij kunen op twee manieren een breuk oploopen, nl. drect of indirect. Een enkel voorbeeld zal u dit begrijpelijk doen worden. Stelt u voor, dat iemand bezig is, een zwaro kist om te kantelen, die per ongeluk met haar scherpen rand, wegens 't te laat terugtrekken van het been, tegen het on derbeen aankomt. Op deze wijze loopt men groote kans, dat het onderbeen bezwijkt eu wel juist op de plaats, waar de rand van de kist het onderbeen trof. We hebben dan te doen met z.g.n. „directe breuk".«Strui- kelt ge daarentegen op straat of ge valt van een min of meer belangrijke hoogte naar beneden, dan zult go ter bescherming van uw hoofd a. h. w. bij instinct, uw armen vooruitstrekken en bij een dergelijken val is 't geenszins onmogelijk, dat b.v. uw sleu telbeen, dat dwars verloopt van het boven ste gedeelte van het borstbeen naar den schouder, het loodje legt. Het sleutelbeen zelf wordt hierbij niet direct door het ge weld getroffen, zooals dit wel het geval was bij het onderbeen door den rand van de kist in ons eerste voorbeeld. We heb ben hier dan te doen met een z.g.n. „ia- directe breuk", Hoe komt de huid er nu af in zulke gevallen? We rijn geneigd te den ken, dat vooral in ons voorbeeld deze wel siuk ^al zijn, terwijl in het tweede geval <>e mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij er „heelhuids" afkomt. Willen we dit algo- meener formuleeren, dan zal bij een in- dir. ctc breuk de huid dus minder gevaar loepen dan bij een ebree te. is nu a'ies vc!1 omen juist, doch zoo'n groot veroc>il als u vermoedt, boiaat er eebtet in werKC- Iijkhr.'d niet, ja, wij staan niet zelden \er- baasd, hoe een vrij dik, stevig beenstuk breekt, terwijl de er boven liggende huid volkomen ongeschonden blijft Dit merk waardige feit berust nu op groote elasti citeit van onze huid. Nu zal het u eenigs- zins verwonderen, dat ik blijkbaar hieraan zoon groote bcteekenis toeschrijf en zullen er mogelijk onder u zijn, dio mij er van betichten, spijkers op laag water te zoeken. Dit ls echter geenszins het geval. Ik stel u voor de verdediging van dit punt den volgenden keer allereerst aan de orde te doenkomen, terwijl ik dan hierbij zal aansluiten het een en ander over de behandeling der beenbreuken, die, zooals wij zullen zien, in den beginne van het grootste gewicht is. BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Van Riga nog geen nader nieuws. Er schijnen daar evenwel een aantal communistische lei ders gearresteerd te zijn. Wanneer dat maar geen kink in de kabel veroorzaakt, gelijk te Kal- waria do onderhandelingen tus6chen Polen en Lithauen afgebroken rijn. tengovol-30 van do anverzoenlijko houding -der LLlhauenscho regee- ring, gelijk do Polen molden, daar do Lithauers bleven staan op ontruiming van gebied, 't Loopt dus nog niet hard mot don vredo in het Oosten. De Polen hebben den vesting-driehoek Dubno- Rofno-Lulzk thans genomen. Ook Brodn en Tar- nopol zijn in hun handen. Men schrijft him hel voornomen toe op do vroogero Duitscho linie Rofno-Tarnopol tc blijven slaan. In het Oosten gaat sovjet-Rusland door pro paganda tc maken. Een congres der Oost-Vol ken besloot een raad daartoe in to stellen, Voor Engeland speciaal een gunstig en welkom be richt! In Oppor-Sflezië blijft de toestand gespannen, nl verluidt, dat Korfanty, de loider der Poolschë agitatie, financieel gecompromitteerd is. Het ontbieden van generaal Lerond naar Parijs wil men roeds voorstellen als een heengaan voor goed, maar of .de wensch weer niet eens de be kende vader der gedachte zal blijken? BELGIE. Nu uitgemaakt is, clat de districten Eupan en Malmedy voor goed bij België blijven, zullen daar groote feesten worden georganiseerd door België. Gisterenmiddag twaalf uur donderde als welkom te Brussel Let geschut en luidden do klokken. DUITSCHLAND. Uit al do berichten over kabinetswijziging is niet meer wijs to wordon. Het „Berl. Tagoblatt" lost misschien do kwestie geheel op door do ver zekering, dat hot kabinet blijft, zooals het is, dat zelfs minister Hoinzo blijft. Van connnunistischo zijde is gistoran, toon in Moabit oen aanvang word gemaakt met het pro- cos tegen de communisten, aangehouden hij de onlusten in Wcissensee, om elf uur 's morgens een vergadering belegd in don Lustgarten, waar een 15000 personen aanwezig waren, hoewel zoowel meerdcrheidssocialistcn als onafhanke- lijken gewaarschuwd hadden daar niet hoen tc gaan. Het dool van de communistische demonstra tie! word door de „Rote Fa,lino" als volgt aan gegeven: Onmiddellijke vrijlating van allo strij ders voor de revolutio en vernietiging van de tegen hen aanhangige processen, speciaal tegen do 23 kameraden van Weissenseo, en de ophef fing van do krijgsraden. Verder wordt geëisch! do toelating in Duitschland van de Russische valcvereenigingsdelegatio met het hulppersoneel, de onmiddollijko arrestatie van allo conlra-rovo- lutionairo samenzweerders tegen de Russische radenrepubliek en hun uitlevering aan sovjet- Rusland, volledigo controle over de productie van allo industrieën en den landbouw door de organen van de arbeidersklasse, alsmede de instelling van politieke arbeidersraden. Waarop het bij deze elementen aankomt, blijkt uit don slotzin van don oproep, waarin gezegd wordt: „Werkeloozon, gij moet u bewust zijn, dat gij de voorhoede zijt van de revolutie." In de waarschuwing der onafhankolijken wordt gezegd: Hot Berlijnschc partijbestuur ls het eens mot dozo cischen, zij var klaart cohlor, dat thans de dag nog niet gekomen is om do ver vulling daarvan met geweild te veroveren. De U. S. P. D. zal, als do lijcl gekomen is, do massa's oproopen om in gesloten gelederen voor haar eischen op te komen. Over de vergadering zelf meldt hel „Hbld.": Een groot aantal sprekers wokten op tot strijd tegen do onafhankolijken en hun orgaan de „Freïheit", dao op het laatste oogonblik afvallig waren geworden en de demonstraties niet had den ondorstcund. Thans was, zoo werd gezegd, het oogonblik voor do communistische arbeiders partij gekomen, om legen hot kapitalisme en de reactie ten strijde le trekken. Boven do menigte slaken vele roodo vlaggen uit; er werden, uitroepen gebezigd tegen do mili taire gerechtshoven on togen het militaire straf proces togen deWoissensoeër politiomoorde- De hotoogera vormden tegen half één een groo- ten stoet, met borden en roode vlaggen. Do bc- toogors brachten in do Breit ens trass e voor hot gebouw der „Freïheit" hun misnoegen door kreten tot uiting. Daarop ging hot naar hel ge bouw van de „Vorwarts", waar eveneens werd betoogd. Tijdens don gclieelen optocht was in do binnenstad het tramverkeer gestremd. De veiligheidspolitie had omvangrijke maatre- golen genomen. Tot botsingen tusschen do me nigte en de politie is het echter niet gekomen. In Lichtenborg verzamelde zich 'a morgens tegen negen uur een groote menigte workloozon cn communistischo arbeiders voor hot gobouw dor Rnorr-Bremse A. G. Het gelukte hun het hek met geweld te verbroken en de uit arbeiders bestaande wacht terug to dringen, zoodat weldra een meniglo van duizend personen do werkplaat sen binnendrong en de daar werkzame arbaiders aanspoorden het werk binnen tien minuten neer te leggen, anders zouden de machinos worden vernield. Er bleef don bedreigden arbeiders niets andors over dan zich aan dezen dwang tc onder werpen en de werkplaatsen te verlaten. Op voorstel dor rogö&ring is, naar uit Dus- scldorf gameid wordt, oen gemengde commissie van werkgevers en arbeiders uit het mijnbedrijf gevormd, die zich zal bezighouden met de ver hooging der kolenproductie. De „Voss. Zlg." deelt mede, dat op hot werk program dezer commissie de navolgende punten voorkomen: weltelijko regeling van den afdaal- tijd voor arbeiders beneden den grond; bota- ling van ovorwerk mot 100 pCt. on vrijstelling van het ovorworMoon van do inkomstenbelas ting; hetero voodselverstTekking voor de arbei ders en goodkoopor Idocron on sell ooisol voor hun gezinnen; vermindering van verdere pogin gen van de zijde der syndicalisten en sparlacis- ten om hot overwerk tegen lo gaan en van alle pogingen om hot mijnbedrijf to socialisearen of onder staatsbestuur en toezicht -der schatkist te brengen; verder versterking van hot nationaal gevoel en het belemmeren van de propaganda voor het internationalisme, dio alleen het Buiten land ton goodo komt. Er bestaat geen twijfel, zegt hot blad, of wan neer deze voorstellen wordon aangenomen n verwezenlijkt, do kolenproductie dermate vc1 -stijgen, dat aan alle oi-schon der Entente kan worden voldaan, zonder dat men tot hel pijn lijk besluit moet overgaan de toewijzing van steenkolen voor de Duitscho industrie te be perken. FRANKRIJK. In de Kamer, is gisteren de boodschap ynti president Deschanel voorgelezen. Dahrin wordt gezegd, dat de staat van zijn gezond heid bem niet meer veroorlooft zrjr. functie te bekleeden. Met groot zielsverdriet doft bij afstand van zijn edele taak. Het presi dentschap der republiek voreischt een acti viteit en energie, die geen falen kennen, ia dc ja^ren, dat het zegevierende Frankrijk ge roepen zal zijn zijn binnemlandsche kracht weder op te gouwen en, wat het buitenland betreft, de volledige toepassing van hel zoo roemrijk verkregen en zoo duur gekochte vredesverdrag te verzekeren. D? president spreekt den wensch uit, dat de vertegen woordigers der natie, welker vaderlands lievende eendracht het krachtigste hulpmid del was voor de overwinniug, in vredestijd de eenheid zullen bewaren ten bats van da grootheid en den voorspoed van Frankrijk. Deze boodschap wcrd levendig toegejuicht, waarna de Kamervoorzitter Peret een iof- rc-de hield op Deschanel, waarbij Millerand zich aansloot.' Hedenmiddag zal, zooals gebruik.-ljjk is, op een vergadering, door de partijleiders belegd, den candidaat voor het pr:sident- scbap worden aangewezen. Dat Millerand dit is, lijdt geen twijfel meer. De voornaam ste Kamergroenen hebben zich met alge- meene stemmen voor de candidatuur-MiIIe- rand verklaard en in den Senaat presideerde Léon Bourgeois de groepen der „Union ré- publicaine" en der links-republikeinen, die zich met algemeene stemmen vóór de canlli- datuur-Millerand verklaarden. Veel is te doen over Mi'lcrand's verkla ring ten aanzien van zijn opvatting van hst presidentschap, dat hij minder vo'gzaam wil maken, meer. leidend. Mo:i zie co'.c de tele grammen. ENGELAND. Een officieel verslag over de gisteren met de mijnwerkers gehouden conferentie behelst, dat Horne opnieuw een welspre kend geroep op de mijnwerkers heeft go- daan, om een onpartijdig hof te aanvaar den, waarnaar de kwestie van de loons- verhooging verwezen zou worden. De vertegenwoordigers van de mijnwer kers volhardden echter in hun weigering., Zij verklaarden, dat de regeering alle ge gevens bezat en zelf in do gelegenheid was om te beslissen. Verdor verklaarden zij, dat het, tenzij do looneisch werd ingewil ligd, hun onmogelijk wns op het mijnwer kerscongres aan to bevelen, het werk voort te zetten. Smillie heeft in de nationale bijeenkomst van de afgevaardigden der mijnwerkers te Londen medegedeeld, dat het bestuur tot de gevolgtrekking gekomen is, dat zich bij de onderhandelingen met de re geering geen feiten hebben voorgedaan, welke het voorkomen van uitbreken dor staking op aanstaanden Zaterdag zouden wettigen Smillie voegde nan zijn verklaring toe, dat het een openbaar geheim is, dat er in het bestuur van het mijnwerkersverbond groot verschil van mecning Leerscht, en dat de meer gematigde elementen in het bestuur stellig bij de meening blijven, dat het op hun beloop laten van de zaken tot dat de staking een feit is, zou neerkomen op het dwingen tot een onredelijke oplos sing en do mijnwerkers in de oogen va« de groote hoop in het ongelijk zou stellen. Een ander deel van het bestuur had aan gedrongen op heb uitstellen van de beslis sing tot de andere -vakbonden gehoord zouden zijn. De verdeeldheid der meenin gen in het bestuur vond een duidelijken weerklank in de toespraken der afgevaar digden op de bijeenkomst. Er was een dui delijk omschreven vredespartij onder hen., Na een uitvoerige en levendige gedachton- wisseling verdeelde de bijeenkomst zich in afdeelingen naar do streken van herkomst waarin de toestand verder werd bespro- kon. Nog steeds dus onzekerheid 1 ZWEDEN. De verkiezingen hebben volgend resultaat opgeleverd Conservatieven 48 zotels (voorheen 37) Agrarische Bond 4 (4)Boerenbond 11 (5) Libéralen 29 (42)Soc.-dem. 61 (66)links- socialisten 1 (4). Hieruit blijkt dus, dat de rechterzijde aanzienlijk is vooruitgegaan. De soc.-dem. blijven aangewezen op een coalitie met de liberalen. Do Zweedsche bladen bespreken de moge lijkheid van een aftreden van het. kahinetr Branting. ITALIË. Er is overeenstemming verkregon tus schen de regeerang en de spoorwegmannen. Deze hebben een looi.svorhooging gekre gen, ton bedrage van 200 millioen lire por jaar, hetgeen het tekort op de spoorwegen doet stijgen tot 2 billioen per jaar, waarin voorgesteld wordt te voorzien door een nieuwe verhooging der tarieven, die reeds meer dan verdubbeld zijn, met 25 pet. VEREENIGDE STATEN. Druk is men op j'acht naar „radicalen". Men heeft speurders aan alle groote New-Ycrksche stations; ook bij hot vertrek on do aankomst van do transatlantische schepen wordt een scherp toezicht uitgeoefend. De politie meent, althans hoopt, in het be zit te zijn van oen aanwijzing die zal kunnen leiden tot hot opsporen van do daders. Het lilt van oen der slachtoffers van do explosie is al- niet door verwanten of vrienden opgecischt. Hét was een als werkman gekleed jongmensch, dio gemakkelijk moet kunnen worden geïdentifi- coord. Do poHtio meent nu dat dezo 'johgemam moet bobben behoord tot degenen, dsbo iden wagon mot de bom tot voor hot gebouw tos Morgan en. .Go„ hebben gobraobt, v'1 :-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2