LEIDSCH DAGBLAD. DE TROONREDE. Ï'BIJS DEB "ADVEETENTIEN: BO Ct«. pas xpgofc Des Zaterdags '40 Cts. par regel. Kléine advcrtentiën Woensdag 1Ü Ots., Zaterdag f 1.bq een maximum aai^M woorden van 30. Incasso volgens post- wout, Voor evont-jeele opzending vaa brieven j(ö CU, porto te betalen. Bewijsnummer B CtS, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZER COUEANTi iVoor Beiden p. 8 eumL f2.50, p. week f O.lfl Euiton Leiden, waar agenten geves tigd zijn, por week' 0,19 Franco per post 2.90 Binsdag 21 September 1920. Nummer 18575. Uit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. .Officioele Kennisgevingen GEMEENTEL®JKE ViSCHVERKOOP. Do Burgemeester van Leiden brongl ter ken nis van de Lngezetenon, dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke visehwinkels (Vischmarkt en Suulshulpwerf) verkrijgbaar is Schelvisch a f 0.16, groolcre Schelvisch a f 0 22, Schol a f 0.34 en Haring a f 0.14 per pond. N. C. DE GIJSLi.AAR, Burgen. Leiden, 22 September 1920. UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE. De Burgemeester, Hoofd van bet Gemeente bestuur van Leidon: Gelet op art. 28 der Woningwet; Brongt lor algomceno kenuis, dat bet door don Gemeenteraad, in zijn vergadering van don 23en Fobruari 1920, vastgesteld plan tot her ziening van bot uitbreidingsplan dezer ge meente, betreffende het gedeelto gelegen benoor den don I-foeronsingel bij de Anna Paulowna- straat on do Julian astraal, door do Gedeputeer de §laten dezer provmcio is goedgekeurd bij bun besluit van 7 September 1920, No. 42/1, cn dat bedoeld plan met de daarbij bohoorende kaar ten, grondtcokeningcn. enz. op de Secrelario der gemeente voor een iedor ter inzage ligt. Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR. i Leidon, 21 September 1920. DRANKWET. Burgemeostor cn Wethouders van Leid^j; Golet op do arll. 12 en 37 dor Drankwet; ■Brengen ter algcrac-eno kennis, dat deur J. P. 'AALBERSE, wonende lo Leiden een verzoek schrift is ingediend, 'om verlof -oor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voer gebruik ter plaatse van verkoog, iu den winkel cn bel salon van bot porep?'. B aarlcmmar- s'traat 49. N. G. DE GIJSFLAAR, lt.irgëm VAN STRIJEN, Secretarie. Lcidon, 15 September 1920. STADSNIEUWS. Adres met voorstel aan den Gemeenteraad Door den heer J. P. da la Ria is tot den Raad alhier liet volgende adres gericht: In de Raadsvergadering van 22 Maart Li. werd, naar' aanleiding van een adres vaü 6S bewoners van huizen, welke "door de uitbreiding der Lichtfabrieken moesten wor den ontruimd, besloten; „om in bijzondere gevallen aan die bewoners, die werkelqk ïr. de onmogelijkheid blijken te verkeeren, om uit de verhuizing noodzakelijk voort vloeiende uitgaven, a's voor do aanschaf fing van ledikanten, waar tot dusver bed steden in gebruik waren, zeif (e dragon, 'n tegemoetkoming in tl? kosten te geven, tot een gozamsn'jjk bedrag van len hoogste f 500 enz." Sindsdien hebben verschillende beweners om bovenbedoelde tegemoetkoming gevraagd, en m. i. op gegronde motieven, aan de Com missie voor de Lichtfabrieken, doch slechts één aanvrage kon het lol inwilliging bren gen De overige verzoeken werden afge wezen. De Raadsieden waren overtuigd van de noodzakelijkheid om te steunen, waar noo- dïg; men sprak zelfs over de moreele ver plichting. In diezelfde zitting sprak ik mijn vrae3 uit, da't op do voorgestelde wijze van steun niet veel terecht zou komen, kennende de ciarier, waarop rapporten over de gesteld heid van personen worden samengesteld. De practjjlc heeft urj inmiddels, helaas, in het .gelijk gesteld. Eén oitkeering is in het atgeloopc-n halfjaar gedian De overige aanvragers hebben het, vo'gens mijn raede- ccmmissie'.eden, niet noodig. Vo'gens de rappc-rlen, waarvan onderstaand een voor beeld. Ijjkt het of de betrokkenen een alles zins voldoend inkomen hebben. Er wordt géén rekening gehouden met het feit, dat inwonende kinderen niet hun ■geh'eelc inkomen kunnen afgeval ?.an de ouders Deze kinderen moeten zich cok lcieeden, en zoo mogelijk iet3 op zijde hou den voor een. eventueel huweljjk, 'enz. -Ook de in deze gezinnen periodiek voor komende werkloosheid wordt niet in aan merking genomen. Zelfs in een gevaU, waar. de ziekelijke dochter, wel eens af en toe werkt, wordt het bedrag, dat dez? dochter dan kan ver dienen, bij bat huidige inkomen per week, opgeleid. Waar een man zonder 'werk is, wordt gezegd, dat hij toch wel weer aan het werk Z3l kunnen gaan, en in dat geval dan zoovee! kan verdienen. M,oet deze dan niet trachten ja te halen, wat hij dcor de werkloosheid is achteruitgegaan? Is het feit, dat een der betrokkenen gild heeft moeten leenen, om de verhuiskosten te kunnen betalen, en dit bedrag per week met fl plus 5 cents rente (de rapportsay noemt zoo iets leenen tegen 5 pCt. nota foene!) nog niet bewjjs genoeg, dat deze biet in staat is de. kosten te betalen? Ook in een geval, "waar. een gezin ieiber- lijk werd verjaagd (er werd n.I. de eisch gesteld, dat het huis op, één dag zou zijn ontruimd, anders zou het dak worden afge broken, terwijl dienzelfden dag een schut ting voor het huis werd gezet), waar de man ook geld moest leenen om de inrich ting. van het huis eenigszins mogelijk te maken, waar de extra-hulp voor de in dien tijd plaats vindende ontijdige bevalling der vróuw, niet betaald kon worden, -kon "de commissie het niet over zich verkrijgen om eenigen steun te verleenen. Zelfs het voor-: stel van mijn medelid Eikerbout, om ten minste dan nog f 10 te geven, moest wor den verworpen. Waar destijds de Raadsleden meenden, dat het voorstel ssrieus zou worden uitge voerd en het niet zou. dienen als kapstok om de aanvragen om steun aan op te hangen, waar een d:-r leden mo:-nde, dat ik: „als com missielid voor de liehtfaorieKen (Kan) na gaan of gehandeld zal worden in den geest als hier toegezegd is en of in sommige ge vallen f60 of meer, wordt gegeven", kunt U begrijpen, dat ik mij niet verder verant woord acht, dat dergelijke beslissingen, als beven aangeduid, worden genomen zonder dat ik daar Uw aandacht op vestig. Ik stel U daarom voor: De Raad besluit een Commissie te benoe men van drie Raadsleden, die een onder zoek instelt naar de gronden, waarop do aanvragen om tegemoetkoming in de ver huiskosten van d'3 bewoners, die.hun huizen; hebben mosten verlaten door de uitbreiding..- van de Lichtfabrieken, door de Commissie, vcor de Lichtfabrieken zijnafgewezen,- en die, zoo zij daartoe termen aanwezig acht, aan den Raad voorstellen doet om één of meer "der afgewezen aanvragen alsnog ge heel of gedeeltelijk in t9 willigen._ Voorbeeld van een rapport a's in boven staand schrijven bedoeld: Na de vragen naar namen, leeftijd, kerk genootschap, beroep, enz. volgen: Verdiensten: f17 bondsge'.d op üëüen. Inwonende kinderen: Inegen; ouderdom: 10 wk., 3, 5, 7, 11, 13, 16, 18 en 19 jaar; verdiensten f 40.65. In de woning vanziet het er scha mel, doch zindelijk uit. De aanwezig zijnde vrouw maakte een gunstigen indruk. Tot vcor korten tijd bewoonden het gezin perceel NoDoor uitbreiding der Licht fabrieken moest het perceel ontrui men, en zich begeven naar perceel Dó verhuizing bracht onvermijdelijke kó3teo mede..- Als aanschaffing ledikant f 9, gor dijnen f 16.60, kleed f 17 ën eindelijk aan- lichtmaterialen ,,f5.50. Te zanten f48.49. Van den Heer aan de straat "ont ving f40 op. afbetaling A.tl.per week, rente. 5 pCt. Het gezamenlijke inko men bleek óp héden f57.65 per week ti .sim, verdeeld als vólgt. Dë man is opper man, hij is thans een der uitgestotenen en ontvangt uit de Centrale Bondska3 f 17 per week,-op heden. De 19-jarige dochter ver dient bij de firma f 10 per week. De 18-jarigo zoonzijnde, ontvangt f 16.65 per week. Terwijl de 16- en 13-jarige docn- ters, werkzaam zijnde in de-te zamen f 18..per week verdienen. Gelijk gemeld op heden gezamenlijk inkomen f 57.65 per week. Gaat men na, dat 5e man straks vol op werk heeft (hij blijft toch niet uit gesloten) en 83 cents per uur gaat ver dienen, werkende 44 uur per week, wordt het inkomen f76.17 per week. Leidsch Uuiversiteitsfonds. Uit het verslag omtrent het Leidsch Uni-, versiteitsfonds over 19191920 blijkt o.m., dat bij Kon. besluit van 6 April 1920 het fonds werd aangewezen als bevoegd om bij da faculteit der geneeskunde aan de Leid- sehe Universiteit een bijzonderen leerstoel te vestigen in de tropische geneeskunde. Op 27 April benoemde de Universiteits raad tot het eindo van het academiejaar 19221923 voor dezen leerstoel den heer G. J. W. Koolemans Beynen en wees als curatoren over dezen nieuwen leerstoel aan de leden dr. M. C. A". Bijleveld, dr. J. M. Dutilh en dr. M. W. Pijnappel. Op 12 Juli 1920 benoemde de Universi teitsraad evepeens voor den tijd van drie jaar tot bijzonder hoogleeraar in de na tuurkunde dr. Albert Einstein, hoogleeraar te Berlijn, en wees tot curatoren aan zijn leden mr. J. A. F. Coebergh, mr. R. J. H. Patijn en dr. P. Zeeman. In April 1930 werd het Fonds verrast door een gift van f 500, geschonken door het bestuur van het Genootschap „Noor- they". Besloten werd uit dit bedrag aan deu directeur van het Museum van Oud heden f300 too Ie staan, voor de opgra vingen in 1920. De Leidsche Vereen, tot Bevordering van de Studie der Tropische Geneeskunde ontving dit jaar -f500. De Vereen, tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker te Leiden ontving f 100, de Leidsche Vereeniging voor Weten schappelijke Voordrachten f200, en de Mnat schappij der Nederl. Letterkunde voor een onderzoek naar een boerenhuis in Neder land f 50. Voor een reeks lezingen door dr. J. A. F. Örbaan over „llome onder Cle mens Vlli", - werd een toelage verleend van f 600. De toelage van f 150, aan prof. Eekhof verleend, om fotografieën en hand schriften te doen vervaardigen, werd her nieuwd. Prof. Ehrcnfest ontving £450 voor 'den aankoop van tijdschriften voor de lecs- kamer-Bosscha, en evenals het vorig jaai f 100, ter vergemakkelijking van een sa menkomst van natuurkundigen, die om streeks Paschen tc Leiden' besprekingen wenschen te houden onder leiding van eenige hoogleeraren. Prof. Krabbe ontving een bijdrage van f 100 ter bestrijding van drukwerk voor het' college Staatsrecht, ter wijl een bedrag yan f 200 werd besoliikbaar gesteld voor een practicum in Indisch Staatsrecht, ten bate van Indische juris ten en Tndológische studenten, gegeven door mr. A. M. de Jong, doctorandus in de Staatswetenschap. Aan de privaat-docen ten rnr. dr. H. Frij da, dr. K. H. F. de Jong en dr. J. L. Walch werd voor onkos ten van hun onderwijs ccn bijdrage van f200 toegelegd; aan de privaat-docenten mej. dr. A. Grutlerink en dr. L. Polak, als mede aan den heer R. Qaurnier, die aan Studenten onderricht geeft in Italïaansch, een bijdrage van f 150. De aandacht van de vijf academische fa culteiten ie Leiden én van do Acad. Sena ten van Utrecht, Groningèn, Amsterdam en" de Vrije Universiteit werd gevraagd voor de wcnschelijkheid het studiejaar te verdoe len in twee studie-halfjaren, waarvan het tweede zou kunen ingaan na de Kerstva- cantie of omstreeks 1 Februari. Sinds Juni 1919 traden tot het fonds toe een begunstiger met een bijdrage yan f 30; voorts 23 leden, 62 begunstigers en een donateur. Het totaio aantal ondersteuners bedraagt thans 1109, tegen 1051 in Juli 1919. Kcrk-Concert Tilly Koenen en Louis Robert. Een kerkconoort geoft oon ernstig cn rustig genot. Men zet zich in het stemmingsvolle kerkgebouw te luisteren naar do machtig-rui- soheade orgelklanken, afgewisseld door wclltii- denden zang. 'Nog voel moer toehoorders zou den gebruik kunnen'makem-Van een gelegenheid, om érnstige 'muziekte hooron uitvoeren, vooral,' waar deze muziek- wordt vertolkt door twee kunstenaars als Tilly- Koenen, de beroemde cn gevierde Hollan-dschc zangeres, en Louis Robert, den bekenden organist. Hef geluid van Tilly Koenen heeft, vooral in de middentoonen, con vollen en fraaion klank; hot nanzolten van do lioogoro tanen kost do stem conigc moeite; is de hoogte bereikt, dan straalt do toon met vol' go- Luid. Haar voordracht is natuurlijk; maar kan nog voel moor' warmte gevon, Do aria's troffon, wat uitdrukking botroft, meer dan do liederen, die in een concertzaal ongetwijfeld beteT tót hun recht zouden komen. Louis Robert, do hier tor slede- bekende diri gent, heeft zich als knap, ver ontwikkeld orga nist laten hooren, zoowol in begeleidingen als in solo-spel, waaronder belangwekkende composi ties van moderno Franscho meesters. Door de zangeres werden aria's van Bach uit de Matthiius-Passion gezongen cn uit Vordi's. Requiem, waarvan do musiok zoo opora-achtig in de melodievorming klinkt, een groot1 ver schil vormend piel ^Inch's gewijde muziek uit" do Matthaus-Passioni Van de' gezongen liederen noemen wij als" heel- mooi het stemmingsvolle lied van Geêrgo Hüö'„Le Soir", bijna een trio te noemen, door de fluitstem, die als solo-slem uit hot orgel klonk. Dubois' „Ango gardden" en Van Rcnnes' „Gij badt op oenen berg: alleen" vorm den het trio.dor .gezongen liederen. Louis Robert begon met een Praeludium van Bnöh, gevolgd door een prélude, fuque ot varia tion van den Parijsehen organist Cósar Franck mot het pastoraal klinkend begin, terugkomend in het 6lot. Het choral van Viernc klonk als oompositie gezocht, voel- mooier het Schorzcllo, waarin door don organist hot spel Licht van toon werd gehouden. Met Pax- Vobiscnm van don Duitschen organist Karg-EJberl werd hot,con cert gesloten. Met ingang van 1 Oct. is aan do hee- ren J. A. Bob, «J. W. Havik en J. A. Fi scher, op hun verzoek, eervol ontslag ver leend als prosector bij de anatomie aan do Rijksuniversiteit alhier, en, voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 De cember 1920, als zoodanig benoemd do heeren J. P. M. Vogelaar, P. J. van dor .Schaar èn A. Sollewijn Gelpke. Voor de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten alhier hebben zich dit jaar 61 nieuwe leden aangemeld. Het skelet van een eenige dagen gele den aan de Friesche kust bij het Moddergat aangespoelde vinvisch, die oen lengte had van 8J- meter, is naar het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie alhier overge bracht. Het weegt 850 K.G. Bij opgravingen voor het leggen van fundamenten voor nieuwe gebouwen bij de Sterrenwacht, nabij de Kaiserstraat, alhier zijn geraamten van menschen gevonden. Vermoedelijk hoeft men hier te doen met overblijfselen van een Jooösche begraaf plaats uit de I7de eeuw. Een groafo attractie voor zoer vok-u is thans 's avonds <k auto-caroussel op oen land aan het eind van don Stalionsweg, bij don spoorweg, 't Staat er vol met loesohouwers van beider kunne, dio met genoegen kijken naar <lc vele lichten cn naar het draaien in de auto's, waaraan ook zoer velen onder de tonen der mu- ziok deelnemen. Voor de Rijkspostspaarbank werden ten postkantore alhier cn zijn bij- en hulp kantoren in 'Augustus ingelegd 107,527.74 on terugbetaald f 108.015,07^., derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f487.33Vè Hot aantal alhier (nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg. 142. Door tus- schenkomst der alhier gevestigde kantoren werd ter Directie op staatschuldbockjcs ingeschreven een nominaal bedrag van f 5350 en afgeschreven f 200, derhalve meer in- dan afgeschreven 5150. Het aantal al hier uitgereikte, nieuwe staatsschuldboek jes bedroeg 4. Tot aankoop van Nationale Schuld ten Jeohoevo van inleggers werd uitgevoerd één order tot een nominaal bodrag vair f 1300. Vereenigde Vergadering van de belde Kamers, op heden, Dinsdag, tot ope ning van de gewone zitting der Staten-Generaal. Do heer VAN VOORST TOT VOORST, dio den Voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich in do Ridderzaal op heb Binnenhof vcreonigd hebben, des na middags te halfeen de vergadering en doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 16 Sept. 1920, No. 25, houdende zijn benoe ming tot Voorzitter van do Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aan vangen. De VOORZITTER benoemt, een "commis sic, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Do Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlander^, Hertog, van Mecklen burg, kort daarna in de Ridderzaal aange komen, wordt door do commissie in de ver gaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den Troon, en houdt, terwijl Zijne Konink lijko Hoogheid do Prins naast Haar geze ten is do volgende rede Wederom valt Mij het voorrëclit te beurt in Uw midden te mogen spre ken van werken des yredes. Al is de oorlogsfakkel in Europa nog niet geheel gebluscht, zoo heeft God ons toch vergund voortdurend werkzaam te zijn tot herstel van het door den oorlog verbroken evenwicht. Desniet temin blijft de aanhoudende duurte van de eerste levensbehoeften, ook in hare gevolgen, zorg"wekkend. Volle toewijding en groot beleid zullen alleen de oplossing kunnen brengen van de vraagstukken, welke zij oiis voorlegt. Met de vreemde Mogendheden worden betrekkingen onderhóuden, die over het algemeen tot voldoening aanleiding geven. Intusschen blijft de toestand in Europa onzeker.. Daarbij zijn vooruitzichten, welke door den Volkenbond werden geopend ten aan zien van de toekomstige Staten-ver- houdingen, nog niet in vervulling ge gaan. Onder deze omstandigheden blijf Ik bedacht op maatregelen tot sterking van de" weerkracht van ons volk, gepaard met vermindering van den persoonlijken cn geldelijken druk van den militairen dienst. Ofschoon de Rijksmiddelen tot dusver boven verwachting vloeiden, zal toch versterking der inkomsten niet kunnen uitblijven. Eenerzijds mag stellig niet gerekend worden op een voortduren van de zoo belang rijke stijging der ontvangsten, ander zijds nemen de uitgaven in niet min dere mate toe, terwijl nog verschil lende maatregelen in voorbereiding zijn, die ook belangrijke offers van 's Rijks schatkist zullen vragen. Overtuigd, dat de onderscheidene belastingen een zeer zwaren druk op Mijn Volk leggén, acht Ik de uiterste spaarzaamheid geboden. In het ver trouwen, dat ook.de plaatselijke over heid zich doordrongen zal betoonen van dezen eiseli, wordt eene verhoo ging van de algemcene Rijks-uitkee- ririg aan de gemeenten, bij wijze .van noodmaatregel, voorbereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herzie ning van de Grondwet zijn in dit zittingjaar te verwachten. Een voorstel tot technische verbe tering van de Kieswet zal u bereiken. 'Algeheele herziening van de Wet lot regeling van het Middelbaar On derwijs zal worden voorgesteld. Eene" wettelijke regeling van het Middelbaar en Eager Landbouwon derwijs is in vergevorderden staat van voorbereiding. -■ Ingediend zal worden" een wetsont werp in zake de "huisindustrie, een ontwcrp-L'andb'ouwongévallemvei en een ontwerp tot instelling, vuil ge zondheidsdiensten. - "x- -f vv--. (Een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewestelijke en plaatselijke bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië is daar te lande in behandeling en zal U in den loop van 'dit zittingjaar ter overweging worden aangeboden. Mede zullen U voorstel len bereiken tot versterking der middelen van Néderlandsch-Indiê en tot ontginning van de aardolie-bron nen van Djambi. Met de bede, dat Gods zegen op Uw arbeid moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der. Staten-Generaal geopend. 'Hare -Majesteit do Koningin, vergezeld van Zijne Konnklijke Hoogheid den Prina der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en voorafgegaan door de Commissie, ver laat de vergaderzaal. Do VOORZITTER -sluit, nadat de Com missie in do zaal is teruggekeerd, de ver-- eenigde vergadering.: s Dat een troonrede slechts in hoofdzaak is een aanstippen van wat de regoering het eerstvolgende jaar hoopt te doen in 's lands belang dat is voorzeker moeilijk anders denkbaar. Zelfs zou men een wijdloopigo en in details afdalende rede als misplaatst kunnen beschouwen. Een dergelijke aanstip- ping kan immers ook voldoende zijn om aam te wijzen don koers, welken hot schip van. staat zal nemen. Deze aanwijzing mag men echter mot stel ligheid verwachten om althans eenigermalo te weten in welke richting wordt gestuurd en om globaal te kunnen beoordeelen waar heen wordt koers gezet, dus waar men te recht komen zal. En dat is het nu juist' wat o. i. in de jongste troonrede ten aan zien van de belangrijkste punton geheel wordt gemist. - Hoewel wo zeer gaarne erkennen, dat de met name genoemde ontwerpen van wet bepaald een niouw geluid is daar niet onder, uit offioieele aankondigingen als anderszins wist men reeds, dat deze op komst waron geenszins onbelangrijk zijn, op de o. i. momenteel het meest op den voorgrond tredende punten wordt vrijwel 't stilzwijgen bewaard, n.I. ten aanzien van het duurte vraagstuk en dat der belastin gen. 't Is waar, bedde worden aangeroerd", maar op een. dusdanig© manier, dat men feitelijk niets meer dan aan het bestaan van deze twee brandend© vraagstukken wordt herinnerd, hetgeen op zichzelf vrij overbodig mag heoten. waar deze zelf wol' zorgen, dat men ze niet vergeet. Ten aanzien van het eerste heet het:) Volle toewijding en groot beleid zullem al leen de oplossing kunnen brengen van de' vraagstukken, welke zij ons voorlegt." Do juistheid daarvan zal zeker niemand durven aanranden, maar zelfs de minste aanwijzing in welke richting de regeo'ring eenige op lossing zal zoeken, ontbreekt. Na deze pas sage is men even wijs als tevoren men weet nog niets. Of de regoering zelf nog geheel ©n al in 't duister tost? En ten aanzien van de belastingen gaat, het al niet veel beter. Geen twijfel laat men bestaan aan een hoogeren belasting druk, het eenige houvast uit do desbetref fende passage. Verder weer de grootst mo gelijke onzekerheid in welken vorm deze hoogerc belastingdruk zich zal doen gevoe len. Het toont wel op evidente wijze, hoe onze landsschatkistbewaarder, de Minister van ^Financiën, geen richting 'heeft, zoo- als uit zijn diverse plannen, gelukkig moe- rendeels plannen gebleven, reeds was af te -leiden. Overigens biedt de troonrede o. i. wei nig dat naar voren is tc brengen, zonde ren wo als lichtpunt uit, dat aan do wat spijtig afgelegde verzekering, dat voortge gaan moet worden met leger vers tor king als anderszins, direct wordt verbonden, dat dit zal geschieden met vermindering van den persoonlijken en geldelijken druk van den militairen dienst. Dat zijn woorden,; die weerklank zullen vinden in het Hoi- landsche hart en deze aanduiding van ver mindering van den geldelijken druk 'doet althans do hoop koesteren, dat ook verder gestreefd zal worden naar do uiterste spaarzaamheid, waarvan in do finanticelo passage wordt gesproken. Men denkc daar bij aan een te groote zuinigheid, die do wijsheid bedriegt! Over België wordt mot geen enkel woord gerept, o. i. terecht. Van een „kwestie", zooals in liet land van onze Zuidelijke na buren wel wordt gewaagd, kan cn mag na; do tegemoetkomende houding onzer Re goering, waarop van Belgische zijde oen weigering volgde, geen sprake zijn..

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1