AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: Nulsgebouw: Openbaro vergadering Loon- aclie Overheidspersoneel. 8 uur. Kazerawoude: .Wilhélminafeeit. Dagelijks: Rapenburg 81: Tenloonslelling Leidsche kunst club „De Sphinx". Van 1012 en van 25 uur. 's Zondags van 24 uur. „Holliindia-Bioscoop- en Variété-theater'* Oranjegracht: Dagelijks te 8 uur. 'a Woene- dags en 's Zaterdags matinée 2 en 0 uur. „Luxor-Theater", StationswegBios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rejo-Thealer", Haarlemmerstraat: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. De dienst des avonds na acht oren an des nachts voor spoedeischende hulp wordt deze week en Zondag met avond- en nachtlienst waargenomen door do apotheken 'van M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552, en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. REGELS VOOR DEN WEG. Op de eerstdaags aan te bieden Staats begrooting, zal, volgens „De Tijd", een vrij belangrijke post voorkomen tot bestrij ding der zedeloosheid. UIT NED. OOST-INDIE. Staking Delispoor. Gistermiddag verliep do termijn van bet ultimatum aan de Delispoor. Een gedeelte der stakers hervatte het werk. Ongeveer 600 anderen gingen in optocht naar het hoofdkantoor, alwaar een sterke politie macht aanwezig was, om collectief ontslag aan. to bieden, dat werd geaccepteerd. Een ultimatum aan de Oost-Javastoomtram BATAVIA, 13 Sept. („Hbld.") De af- deelingsvoorzitter der Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel te Soerabaja heeft een ultimatum gesteld aan de Qost- Java-stoomtram, eischende de uitkeering van de toegezegde loonsverhooging volgens de basis van October, anders zullen de ge ëmployeerden staken. De directie i8 voor nemens, in geval de staking uitbreekt, di rect de stakers te ontslaan. GEMENGD NIEUWS ten de te Cranenburg aanwezige militairen der „Sureté militaire beige" er over. De onderofficieren werden gearresteerd en ont wapend en doorgezonden naar Kleef, waar zij voor een militairen commandant geleid werden. Dezo vond eerst geen termen om aan hun toestand van gearresteerden een einde te maken. Later op den dag zijn zij er in geslaagd dien commandant aan het verstand te brengen, dat zij geheel to goe der trouw daar waren, en geen andero be doelingen hadden, dan het bedoelde trans port te begeleiden, zooals hun was opge dragen. Zij werden toen vrijgelaten. Op hun vraag, om hun wapens te mogen terug ontvangen, werd evenwel geantwoord, dat daaraan nio tkon worden voldaanzij moes ten dip achterlaten en ongewapend het bezotto gebied verlaten, 's Nachts halfdrie kwamen zij to Nijmegen aan. („N. R. Ct.") Gistermiddag heoft de feeste lijke opc-ning van de nieuwe studenten-socië teit te Amsterdam plaats gevonden, welker lokalen geruimen tijd gevestigd waren in heb gebouw „Eensgezindheid" aan het Spui. Toen dib als bankgebouw werd verhuurd, nraesb naar nieuwe localiteiten worden uit gezien, die gevonden werden op de boven verdieping van het gebouw aan de Marnix- ftraat. dat vroeger door de Maatschappij tot bevordering van de Bouwkunst werd be woond. Een groot aantal studenten woonde de opening bij. Onder de aanwezigen waren ook ir. J. W. CL Tellegen, burgemeester van Amsterdam en president-curator der uni versiteit, en eenige andere leden van het col lege van curatoren; verder de rector-mag- nifxus, jhr. prof. dr. T. Six; mr. P. P. van Eeghen, financieel adviseur V3n het socië- tcitsbestuur, de senaat van het corps en ae sociëteitsbe3turen "uit Leiden, Delft en Utrecht. Le voorzitter van het sociëteitgbegtuur, de heer C. Hermans, sprak een weikomst- woord, waarna .ook nog het woord voerde de corps-praesee, de heer P. Knapper. Burgemeester Teilegen uitte woorden van gelukwensch met' de verkrijging van de nieuwe lokalen. Do „Lïmburgia" is gister te DmukLen met de quarantaine-vlag binnen gekomen. Aan boord was onder de passa giers een verdacht ziektegeval geconsta teerd. Bij onderzoek bleek het eèn geval van nekkramp to zijn. Do „Limburgia" is daarop naar Amsterdam doorgestoomd. Te Ti el is gov ank el ijk binnenge bracht zekere G. v. IX, uit Haaften, ala vermoedelijke dader van een moordaanslag op den arbeider P. v. B., dien men Zondag morgen aldaar in bewusteloozen toestand op, den openbaren weg vond en die spoedig daarna overleed. Het gerecht uit Tiel heeft Maandag ter plaatse een onderzoek ingesteld. UIT DE OMSTREKEN. BOSKOOP. Bjj het gehouden toelatings examen aan do Rykstüinbouwschoal, alhier, slaagden: A. vaii Leeuwen, Alphen; P. Hassel- m.m Amsterdam; A. van den Broek, M. van Ge- meren, C. Hooftman, J. Spek, J. A. Venoma, allen to Boskoop; J. Hulshoff, Borne; F. N. Broekland, Bodegraven; J. P. A. de la Lando Cremer, W. C. LaVïes, W. G. Sax, K. O. do Veer en J. Vooihoeve, 's-Gravehhage; J. S. van Klaveren, Hazcrswoudo; R. T. Buning, Joure; Mej. W. Colenhrandor, Leiden; K. Repho, W.v tergraafsmeer; W. J. Drost, TVcmeldinge en L. Eigeman, Willemstad. Afgewezen 4. HAARLEMMERMEER. Op de Haar- 1 emmermeerlijnen zijn nieuwe locomotieven in gebruik genomen, dio grooter en mooier gebouwd zijn dan de andere machines; Deze noodig goworden uitbreiding van het aantal locomotieven komt den spoordienst door do Meer al weer ten goede. HILLEGOM. In de plaats van den hoer L. Tompelman (a.-r.), dio de gemeente metterwoon heef t verlaten, is-tot lid van don Raad benoemd verklaard do heer J. 0. Vermeer. HOOFDDORP^ De opzichter bij do Nederland&ehe Spoorwegen, de heer C. van Donselaar, is inqt ingang van 1 October a.s. overgeplaatst vah bier naar Almelo. KATWIJK-AAN-ZET. —.Aan de markt al hier -werden aangevoerd tweo partijen haring. Do volgende prijzen werden besteed: maatjes haring f 22..60; makreel van f 19 tot f 21. Opge houden werden voor volle haring f 22.65-1 22.85 maatjesharing f 23.30. Do heer C. Kooien, tijdelijk onderwijzer aan de eerste Hervormde School, hoofd do hce? C. van der Rhoc, is thans voor vast aan dio school benoemd. Dat het in de zanderij van de firma Van der Brccïjo van der Bout alhier druk is, bewijst wel het feit, dat er een tweeden zand trein is in gelegd. De voermansknecih'l R. kwam met zijn voertuig en paard nabij den Tol in aanraking niet een auto, die uit do tegenovergestelde rich ting kwam. Do voerman viel van zijn voertuig op de straat en kreeg een wonde aan zijn hoofd. Hot paard kwam met een der ach ter poorten met do auto in aanraking en liep krcupeL Den auto bestuurder trof geen schuld. Do muziek-vereeniging „Uitspanning na Inspanning" gaf gisteravond op den boulevard een najaarsconcert. Dit concert is goed geslaagd. Hoowe! hot weder niet aanlokkelijk was, was er tamelijk veel publiek op den boulevard. - Van do baringvïssciherij kwamen te IJmui- den binnen de loggers KW. 99, met 26 last; 124 mei 19 last en KW. 145 met 13 last haring. NIEUW-YENNEP. Tot onderwijzeres mn de 11.-K. St.-Anthoniusscliool alhier is benoemd, mej. ,Wa F. L, van Ettinger, tb Boskoop. OEGBTGEEST. Gisteravond ongeveer negen uren reed, door' d© duisternis mis leid, de heer T. met rijn fiets te water. Toevallig kwam er van de richüng Rijns burg een a.utomobilist>, die hem uit zijn benauwde positie verloste, daar hij mot zijn been tusschen de wielen bekneld zat. Hij had reeds geruimen tijd in het water gelegen. SASSENHELM. Dc godsdienstige bijeen- sten van don Ned. Protestantenbond, alhier, zullen iu het vervolg worden gehouden iu de lokaüiloit vrtn den heer B. Hoogstraten, wolk lo kaal zich daartoe uitstekend leent. VOORSCHOTEN. Gisteravond vergaderde in „Do Grooto Vink" de schietverceniging „Door oefening boter", onder leiding van den heer C. J. A. Schrassort Bert. Verschillende leden had den zich reeds laten inschrijven en de voorloo- pige statuten werden aan een oordeel van de aanwezigen onderweipan. Enkele hadden aan vulling nooddg, hetgeen geschiedde. In dc maan den Januari eu Juli zal worden prijege&oholcn en Eregeld iederen Woensdagavond geoefend. Als leider bij do oefeningen zal do heer J, Schippers belangeloos iungceren. A.s. Woensdagavond zal worden begonnen met schieten in „De Grooto Vink". WASSENAAR. De titulatuur van hel per soneel ter gemeentesecretarie alhier ia gewij zigd in hoofdcommies, commies, adjunct-com mies, klerk en controleur der belastingen. De gemecnlcopziohtox krijgt den titel van chef van gemeen tow erken. Naar wij vernemen is do walcrgaainstaMa- tio aan do Gasfabriek gereed. Sedert Dinsdag is bet steenkolengas met watergae vermengd. Do nieuw beroepen predikant bij dc Ncd.- Hcsrv. Gem. alhier, zak a.s. Zondagavond zijn intrede doen. HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad versaderde ter bohandbling van één- punt in openbare zitting, en dat was nog slechts de aanbieding van do ge meente-begrooting voor 1921. Vóór do Raad in geheime zitting overging, verzocht do heer Vooren aan B. en W. om do circulaire van den Minister, die do bevoegdheid geeft maximum-prijzen vast te steDcn, goed onder do oog em to zien. In gohoimo zitting word het kohier Hoof delijke Omslag 19201921 vastgesteld. aOBTERWjQUDE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring werden voor kennisgeving aangenomen: 1. Een schrijven van den heer WeeseJingh, dat hij de vergadering niet kan bijwonen; 2. idem van Ged. Staten, houdende goed keuring .leges-verordening; 3. idem dat ge handhaafd blijft de aanslag in den II. O. van G de "Wit; 4. ontvangen b. g. Leiden, aai er in de gemeentekas is gestort een bedrag van f773.73 en f 605.70. Een verzoek van de afd. Zoeterwoude Ver eeniging „Het Groene Kruis", om subsidies werd aangehouden tot behandeling bij de be grooting. De gemeenterekening over 1919 wcra vastgesteld in: ontvangsten, gewone, fS0.5l2.45Vs, buitengewone f52.896.19, to taal f 133.408.64V»in nifcgaven: gewone, f 68.815.101/2, buitengewone f66.8O5.50i/-,; totaal f 135.620.61. De gemeentebegroting voor 1921 wordt aangeboden tot een bedrag voor gewone in komsten en uitgaven van f 85.908.86 en bui tengewone van f16.000; totaal f 101.308.86. Het suppletoir© kohier 1920 wordt vast gesteld tot een bedrag van Ï995.52V2- Het kohier schoolgelden 2de kwartaal tot een bedrag van f 53.471/2- Besloten werd een geldleening aan te gaan groot f50.000, tegen den koers van ten minste 98 pCt. en tegen een rente van ten hoogste 61/2 pCt.; af te lossen in 17 jaren. Vastgesteld werd een instructie voor 'de gemeente-werklieden. Tevens stelde de Raad vast een verdeeling van den rust- en wèrk- tgd. De vrije Zaterdagmiddag wordt inge voerd en do gemiddelde werktijd op 7J/a uur per dag. De bespreking woningbouw werd uitge steld tot do geheime vergadering. Bij de rondvraag werden slechts onbelang rijke punten behandeld. BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Op de financieele conferentie van den Volkenbond, in Belgiê's hoofdstad, welke zal aanvangen op 24 September, zullen, naar verwacht wordt, allo naties vertegen woordigd worden door drie afgevaardigden ook de Verecnigdo Staten, die het Vredes verdrag niet onderteekend hebben. Duitscbland, Oostenrijk en Bulgarije zijn uitgenoodigd afgevaardigden te zenden, maar slechts in adviseerendo hoedanigheid Canada en Indië zullen ook vertegenwoor digd worden. Met de vredesonderhandelingen te Riga gaat het alweer niet als gesmeerd. De Russische afgevaardigden zijn er Zon dag al aangekomen, maar de Poolsche la ten zich, volgens bericht uit Moskou, wach ten.. Zij zouden er reeds gearriveerd zijn, aan boord van een Engelsche torpedo-ja ger. Hun talmen is voor de Sovjetregcc- ring te Moskou gereede aanleiding om de schuld voor de vertraging der vredesonder handelingen op rekening te stellen van do Rolen. Omtrent de krijgsbedrijven van Polen 'en Russen wordt uit Warschau gemeld Het 8tafbericht zegt: Afdeelingen der Bolsjewikj, die er in geslaagd waren in de buurt van Rohatyn door onze stellingen heen te breken, werden voor de stellingen langs de Swiorz tot staan gebracht. In de streek van Sokalbevochten onze troepen 'den overtocht oyer de Boeg. Zij drongen onder hevige gevechten, waarin den vij and zware verliezen weiden toegebracht, door tot Tartakof, dat zij bezetten. Onze 'divisies, die strijden tegen het ruiterleger van Boedjenny hebben Wladimir Wolinski bezet. Den 13den bezetten onze troepen Kowcl, waarbij zij 3000 gevangenen maak ten, 36 kanonnen, 2 gepantserde treinen 3 vliegtuigen, 4 locomotieven, 300 wagons en zeer veel oorlogstuig vermeesterden. Ten Noorden van Kobrin, aau den straat weg naar Proesjani stieten wij op hard- I nekkigen tegenstand van den vijand, die in ons kruisvuur zwaie verliezen leed, en waarbij wij 200 gevangenen maakten. Nader wordt geseind dat de Bolsiewiki Rohatyn genomen hebben. Wrangels troepen behaalden een succes aan de Don. Generaal Nazarof zou de spoor, lijn fWoromi.eeZaritsyn hebben afgesne den. Te Ma ikon zou do 34ste divisie dei- Bolsjewiki zich aan de opstandelingen heb ben overgegeven, DUITSCHLAND. Er liepan geruchten, dat sedert het begin j dezer maand achterstand zou zoju te consta- j teeren in de levering der verplichte hoe- veelheden steenkolen aan de Entente. Medegedeeld kan echter worden, en wel ,ni& goede bron, dat het onjuist is, dat de leveranties 20 pCt. bij die van Augustus zijn achtergebleven. Integendeel is de uitvoer, van het Roergebied volstrekt niet minder den in Augustus en alleen Opper-Silezïë is ietwat ten achter. In de periode van 1 tot 10 September' zijn 682.000 ton geleverd, ter- wip dit cjjfer 692.000 had moeten bedra ge.!}. De achterstand is dus niet noemens waard. Uit Essen dealt men mede, dat over Sep tember d9 kolenleveringan aan de Entente ■uit het Roergebied in vollen omvang hebben plaats gehad. De „Morgenpost" deelt mede, dat het ministerie van levensmiddelen voorziening cr in toegestemd heeft 2500 melkkoeien, die door cfe Duitsch-Am erilcaansche landbou wers zijn aangeboden, in Diiitschlancl toe te laten. Deze 2500 koeien zijn de eerste van de 100.000, die door de Duitschers in Amerika bijeengebracht zijn voor Duitschland. Tot dit doel was een bijzonder vennootschap gesticht met zetel te Chicago. Men ineosfie de 100.000 koeien uiterlijk einde October naar Duitschland te kunnen transportee ren. Voor het noodigo voedsel onderweg en en voor de verpleging zou ook wordeiv gezorgd. In plaats van dit kostbaar geschenk met geestdrift te ontvangen, zegt de „Morgen- post", maken de Duitsch e overheden voort durend moeilijkheden. Eerst vreesde men voor den invoer van zieke koeien, toen heette het, dat de Entente geen voldoende scheepsruim te ter beschikking zou stellen vervolgens beweerde men, dat de transport kosten te hoog waren! Toen de Amerika nen verklaarden deze kosten zelf te zullen dragen, doken weer nieuwe moeilijkheden op. Men vermoedt, dat deze moeilijkheden te danken zijn aan personen, die e rbelang bij hebben dat <3o melkproductie in Duitsch land niet toeneemt, ten einde de prijzen op te kunnen drijven. Thans is echter eindelijk de invoerver gunning losgekomen cn zijn de eerste 3500 koeien onderweg. FRANKRIJK. Gisteren hebben wij onder da tclegram- me niets medegedeold omtrent den gezond heidstoestand van den President der Repu bliek. Zij laat veel te wensohen over. Mor gen zal hij in den kabinetsraad worden be sproken. Gisteren liep het gerucht, dat De- .schanel zijn ontslag zou indienen, zoodra Millerand te Parijs was teruggekeerd. In dat geval zou het congres in hot begin van de volgende week bijeenkomen. In Regeeringskringen gelooft men niet, dat do dingen zoo vlug zullen gaau. De bijeenkomst van het congres te Versailles wordt in die kringen verwacht omstreeks 24 September. Wio zal de nieuwe President zijn zoo wordt natuurlijk gevraagd. De openbar*, meening wijst Millerand aan, maar het is bekend, dat deze vóór alles een werker is en van het rustige gezinsleven houdt. Ech ter wordt ook aangenomen, dat Millerand! ten slotte-in het algemeen belang een can- cÉdatuur zou aanvaarden. Zoo niet, dan worden de namen genoemd van de gene raals Foch en Pétain en De Castelnau, wier candidatuur vooral door de reohtsche partijen uit het Parlement gewenscht zou worden. Intusschcn wordt ook gezegd, dat noch Foch, noch Pétain a au het president schap willen weten. Voorts worden ge noemd de Kamerleden Jomaart (centrum) cn Péret van de gematigde linkerzijde. Ook Senator Léon Bourgeois wo-rdt weer ge noemd. Bij een vorige Presidentsverkiezing heeft hij echter een candidatuur geweigerd, omdat hij, zooals toen gezegd word, met zijn oogen sukkelde. MiHerand is gisteren uit Aix-les-Balns te Genèvo aangekomen en op het station ont vangen door den Franschcn gezant, Albert Thomas, en vertegenwoordigers Aan den Bondsraad en den Raad van Genève In ant woord op de verwelkomingen, verklaarde Millerand, dab hij bij de besprekingen, die hij zal voeren mot de leden van den bonds raad, den ontvangst, die Zwitserland in den oorlog aan do Fraasche gewonden en krijgsgevangenen bereid heeft, hem steeds voor oogen zal staan. Hij braoht Zwitser land daarvoor den dank over van hot Fransche volk. Na de ontvangst op het station begaf Mil lerand zich naar het internationaal arbeids bureau. Op den Aveg daarheen juichte do menigte hem toe. ENGELAND. Do politieke leiders van de arbeiders wenV den al bun invloed aan 0111 de slaking niet te laten uitbreken. Want zij beseffen, dat na de staking de arbeiderspartij or niet good mo® voor zou staan. Do volgendo week zal er eea conferentie plaats hebben van de parlemen taire commissie der arbeiderspartij en men beeft roden om aan te nemen, dat doze opnieuw, pressie zal uitoefenen op ide mijn werkers. Hoo- avoI men dan al [vlak a'oor den staking® datum in genaderd. De „Westminster Gazette" deelt mede. da* Lantaarns met zijglazen, welke gekleurd licht uitstralen, zijn verbo den. Hebt gij deze, laat er dan on gekleurde glazen in zetten. zoo spoedig mogelijk mededeeling zal doen van hetgeen voor de Rijksambtenaren ge daan zal worden. Het N. V. V. heelt aan de Tweede Ka- jmer een adres gezonden, waarin do aan dacht gevestigd wocit op de z, i. zeer on voldoende saiarieering van het personeel in dienst van het Rijk. Op verbetering iyrordt aangedrongen. "Woensdag j.l. beeft hot „Hbld/' vermeldl, 'dat bij de Regeermg bet plan bestond mot wetsvoorstellen te komen, ten einde den Rijksambtenaren een bijslag te verstrek ken. Thans vernemen wij, dat de bijslag zal bedragenf 75 voor ongehuwden, f 175 voor gehuwden, vermeerderd met f 25 voor ieder kind. Aan de Dopartementen is men bezig met het berekenen <3;r kosten, terwijl de publi catie der Regeoringsmaatregelen dezer dagen kan worden tegemoet gezien. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft gisteren do heeren P. L. v. d. Voorde en L. F. Guit, vertegen woordigers van den Ncderl. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, en den Ned R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St.- Paulus", in audiëntie ontvangen, ter be spreking van de kwestie betreffende bet al of niet verieeneu van terugwerkende kracht itot 1 Juli 1918 voor den kinderbijslag, even als dit is geschied met betrekking tot de •loonregeling. Gewezen werd op het feit, dat namens den minister bij brief van 10 December j.l. aan de loon commissie van landbouw werd bericht, dat aan bedoelden kinderbijslag terugwerkende kracht zou Worden ver leend. Do Minister erkende dit, maar meendo au, zoover niet te mogen gaan. Nadat gewezen was op hetgeen bij andere 'departementen geschiedt, deelde Z.Exc. mee, dat ieder departement deze zaak zelf kan regelen, maar dat met zijn medewer king in. de toekomst aan eenige loonrege ling geen terugwerkende kracht zou wor den verleend. Hierna wees men den Minister op het feit, dat daardoor nu de hoofden van grooto gezinnen minder wegens terugwerkende kracht ontvangen dan do. ongehuwden, vooral nu do minister voorgeschreven heeft, dat do in 1919 genoten duurtebijslag, waar onder ook kinderbijslag, van het te ontvan gen bedrag moet worden afgehouden. Ver zocht werd, den kinderbijslag niet af te houden. Do Minister holoofdc, een en ander nog in overweging te zullen nemen. Volgens „De Tijd" zal de aartsbis schop van Utrecht, mgr. Van de Wetering, zich in de eerste dagen van October naar Rome begeven. Naar „Het Centrum" meldt, over weegt de Regeering maatregelen tot be perking van de huisindustrie, in verband piot de invoering van de Arbeidswet. Blijkens door liet gemeentebestuur van D_-« enter ontvangen bericht heeft do Kroon goedkeuring onthouden aan het Raadsbe^ sluit aldaar, waarbij .de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud in de plaatselijke inkomstenbelasting tverd vastgesteld op f1000. To Zwolle is de vereeniging van seeïa- Jitrischa predikanten geconstitueerd. Tot be stuur werdon gekozen: ds. K. F, Proost, votuz.; ds. W. Banning, secr.; da G. Hor reus do Haas, penningmeester. Op de desbetreffende vragen van bet Tweede-Kamer-lid, den heer Oud, betref fende bet verleenen van een duurtetoeslag over 1920 aan de bedienaren van den gods dienst, heeft de Minister van Financiën ge antwoord, dat hij niet voornemens is, te bevorderen, dat ook over 1920 aan de be dienaren van den godsdienst, die een trak tement uit 's Rijks kas genieten, een duur tebijslag wordt verleend. Op initiatief van bet vrouwelijke Eer- ste-Kamer-lid, mevr. Corry PothuisSmit, heeft zich in Nederland een comité gevormd om Oostenrijk8che Arbeiderskinderen, uit de leringen der moderne arbeidersbeweging in Nederland enkele maanden te verzorgen., "Het is n.l. gebleken, dat speciaal uit die kringen nog maar weinig kinderen in „Hol land" geplaatst zijns Men meldt ons: Door bet bestuur der Federatie Rijnland Oost is voor de Burgerwachten der gemeen ten Alkemado, Benthuizen, Leiderdorp, Koudekerk, Hazerswoude, en Zoeterwoude oen Kring-wedstrijd uitgeschreven, welke zal Avorden gehouden op Woensdag 22 Sep tember a. 8. te Katwijk. Voor dezen wedstrijd zijn verschillende fraaie prijzen beschikbaar gesteld, o. a. een zilveren wisselbeker, een verguld-zilve ren en een zilveren medaille.. Het aantal prijzen, tAvee per burger wacht, is, gezien het aantal deelnemers, 200 a 300 niet veel, maar er wordt gehoopt, dat er nog van verschillende kan ten prijzen voor dezen wedstrijd beschik baar worden gesteld. Particulieren, vereenigingen of instellin gen, e. d., die, betzij een kunstvoorwerp, een medaille, of een geldelijke bijdrage tot aankoop van prijzen voor dezen wedstrijd beschikbaar zoude wenschen te stellen, wor den uitgenoodigd hiervan mededeeling to doen aan een der leden van de regelings- commissie, de heeren J. W. Bonda, Oude- Wetering; M. Winkclmolen, te Zoeterwou de (Weipoort) en J. M. Limburg, Leider dorp. Gistermiddag is in „M usis Sacrum", te Arnhem, het congres van de Kon. Ned. Brandweervereeniging geopend met do daaraan verbonden tentoonstelling, onder voorzitterschap van den beer C. T. H. Tuckerman, te 's-Gravenhage. Te Voorburg werd gisteren op „Vreugd en Rust" na een welkomst woord van den heer Treurniet, lid der rege- lingscommissie, de bijententoonstelling of ficieel geopend door den eere-voorzittcr, jhr. Stern, burgemeester van Voorburg. Nadat de burgemeester gesproken had, werden de bezoekers langB de verschillende „stands" geleid. Bijzonder fraaie foto's op het gebied van bijenhouden zijn ingezonden door den heer Luberti. Kourcollecties honing in flacons zijn ge- exposeerd door verschillende firma's. Wij zagen er donkerbruinen heide-honing naast Avitten lindebloesem, honing en nagenoeg kleurloozen bloemenhoning. Ook Avas er „mede1' een uit gegisten honing bereide drank. Voorts zijn geëxposeerd fraaie bijenkas ten, bijzonder practisch ingericht en voor zien van een nieuwe vinding, waardoor het mogelijk is do bijen te voeren zonder do raten te beschadigen. Zeer aardig is het houden van een bijenstal, in een miniatuur stadstuintje gedemonstreerd. Het laboratorium voor phytopathologio der Landbouwhoogeschool te Wageningen exposeert vijanden van bijen. Opmerkelijk is het, dat do besproeiing van boomen en planten ter bestrijding van plantenziekten soms duizenden bijen bet leven kost, ter wijl besproeiing voor het uitvliegen der bijen toegepast, het honinggewin zeer ten goede komt. De firma's Kreuk, te Oostvoorne, Mau- bis, to Blerik, en Adelshoeve, te Apeldoorn exposeeren verschillende soorten honing. De heeren Hatthes, te Breukelen, en L. Brands, te Zoetermecr, hebben beiden een stand met allerlei imkersbenoodigdheden. Bijzondere vermelding a'erdient de stand van de heer Steenstra, met zijn verschil lende modellen bijenkasten. Verder demon streert de heer Steenstra het stadstuintje. De heer Koops, van Noordlaren, zond ver schillendo modellen bijenkorven. Van do Technische Botanie, te Delft, de Koekfabriek „De Klok", te '&-Hortogen- bosch, zoomede van het Laboratorium van do Landbomv Hoogeschool te Wageningen bovengenoemd, zijn stands ter opluis tering. Dc tentoonstelling blijft tot en mot 20 do zer geopend.; Maandagmorgen is, gel ij k gemeld, te Hoek-van-Hollan<l por s.s. „Frinton", van do Harwichlijn, een trans port Duitsche krankzinnigen aangekomen, diio gepatrieerd werden vamvege do Brit- scho regeening en door do bemoeiingen van do Society of Friends of Foreigners in Dis tress begoloid werden door Engelsche ver plegers en verpleegsters, Van Hoek-van- Holland ging dit transport dadelijk por trein door naar Goch, tot Craneaiburg be- geled door tweo sergeanten van de mili taire politie van do groep Rotterdam. Crfuienburg as gelijk bekend bet eenige kilometers in Duitschland gelegen naasto grensstation. Aldaar aangekomen, wilden dezo onder officieren het transport verlaten ©n do te rugreis aanvaarden, doch niet alzoo dach

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2