LEIDSCH mDAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES: BO Cte. per regeL Des Zatt-rdag3 40 Ccs. pc? reg-iL Kleine advertentiën "Woensdag 7K Cts.j Zaterdag f 1.— bij ccn maximum aantal woorden vno 30. Incasso volgens post- reoht. Voor eventueel© opzending van brieven ]0 Cto, porto te betalen. Bewijsnummer BCts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leidon p. 3 mud. f2.50, p. weelt 0.10 Buiten Leiden, waar- agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco per post r.r..,u 2.90 Maandag 30 Augustus 1920. Nummer 18556. pit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan gemeentelijke vischwinkels (Vischmarkt en Stadskulpwerf) verkrijgbaar is SCHOL k 10.20 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Lcideb, 30 Augustus 1920. DIRECTE BELASTINGEN. Do Burgemeester van Leiden brengt ter alge- meeno kennis, dat aan den Ontvanger der Di- rcclo Belastingen is ter hand gesteld het kohier dor Personeole Belasting No. 8 van den dienst 1920, executoir vei'klaard den 25en Aug. j.l. en herinnert voorts dea belanghebbenden aan hun ne verplichting om <ku aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 30 Aug.- 1920. BUREAUX RAADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat de bu reaux ten Raadhuize op Dinsdag 31 Augus tus u.s., ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, slechts zullen ge opend zijn van dc9 voormïddags 9 tot des na middags 12l/s uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1920- STADSNIEUWS. De Pilgrim Fathers' Herdenking. II. De ontvangst op Het Loo De extra-trein met do speciale vertegen woordigers van de Pilgrim-Fathers, die door H. M. dc Koningin in audiëntie wer den ontvangen, arriveerde Zaterdagmid dag om 3 uur 21 min. aan het perron voor hel Paleis Het Loo. Bij het uit ongeveer honderd personen bestaande gezelschap worden opgemerkt de Amevikaansche ge zant mr. William Philips, diens secretaris mr. Pearson en echtgenoote, de Engelsche gezant mr. Ronald Graham met zijn secre tnris mr. Laming, verder sir Harry Brittain en mr. Sugden, Britsche Parlementsleden, dr. Brown, het uitvoerend comité, bestaan do uit prof. Van Nes, vice-voo'rzitter, dr. D. Plooy, secretaris, baron Mackay, pen ningmeester, do professoren Eekhof en v. Vollenhoven, dc heer Van Rossum du Chat tel, terwijl bij de aankomst nog sir Ren- dal Harris zich bij het gezelschap voegde. Bij den paleisingang werden do vertegen woordigers welkom geheeten door den hof maarschalk jonkheer Boreel en den parti culieren secretaris van H. M. dc Koningin baron F. M. L. van Geen. Terstond na aan komst begaf het gezelschap zich naar het paleis. Omstreeks vier uren werden dc 136 gas ten ontvangen in de nieuwe, grooto eet zaal. waar zij zich in een cirkel schaarden. Do gezanten bevonden zich vooraan en in het midden do vertegenwoordigers der ver schillende landen. Bisschop Darlington over handigdo de Koningin een door hem ver vaardigd gedicht. Do Koningin heeft zich niet alle aanwezigen onderhouden en toon- do daarbij groote bolangstelling voor do wijze, waarop de Pilgrim Fathers'-herden king in Engeland en Amerika wordt her dacht. Ook de Prins vas bij de ontvangst tegenwoordig en liet zich aan de verschil lende dam.3 en heeren voorstellen, waarbij hij gelegenheid vond zich met ccnige hem bekende deelnemers te onderhouden. Na afloop der receptie werd in een aan grenzende zaal thee gediend. De vele bui tenlanders toonden zich opgetogen over de aangename wijze, waarop de Koningin zich met hen onderhield. Bisschop Darlington heeft ten slotte de Koningin den Hugeno- tenbijbel aangeboden en haar de (Ameri- kaanschc) Hugenotenorde verleend, waar mede de Koningin zich zeer ingenomen verklaarde. Een andere Amerikaan, mr. Dowsen, vond nog gelegenheid de Konin gin oen door hem uitgegeven bronzen plaquette te overhandigen, welke mede dankbaar geaccepteerd werd. Prof. Van Nes, de vice-voorzitter van het uitvoerend comité, dankte ten slotte met een enkel woord voor de wijze, waarop de congressisten ten pnleize waren ontvangen Na afloop maakten de deelnemers een wan deling door het Koninklijk Park. waaraan ook de Koningin heeft deelgenomen. Zij onderhield zich tijdens de wandeling in het bijzonder met bisschop Darlington en den secretaris van het uitvoerend comité, dr. Plooy. Nadat men tot ongeveer vijf uren in het park vertoefd had, vereenigdon de verte genwoordigers zich tegen halfzeven aan een diner in het hotel „Do Nieuwe Kroon" Do eetzaal was versierd met de Nederland- sclie, Engelscho en Amerikaansche vlaggen cn op de tafel prijkten getrouwe naboot singen van do „Mayflower" en do „Spced- well'-, do schepen, waarmede destijds de Ugrim Fathers hun reizen hebben onder nomen. Als tafelvoorzitter fungeerde de heer Th. O. van Ecghcn, uit Aerdenhout, die, nadat het Wilhelmus, de Britsche en Amerikaan sche volksliederen waren gezongen, een toast instelde op de Koningin. Tijdens don maaltijd is nog met menig hartelijk woord gewag gemaakt van de vriendschappelijke gezindheid der Pilgrim-Fathers onderling en jegens Nederland in het bijzonder,-ter wijl de verwachting werd uitgesproken, dat de banden van vriendschap tusschen Nederland, Engeland en Amerika steeds sterker zullen worden. Om 8 uren zijn de vertegenwoordigers per extra-trein van Het Loo vertrokken. De herdenkingsdienst. Ter eère van de talrijke vreemdelingen, die thans in onze stad vertoeven, waarvan het getal reads op ruim 250 wordt gerchat, waren Zondag reed3 van de openbire gebou wen en eanige particuliere woningen do Viuggen u:tgerto'!?J| welk aantal nëden nog is vermeerderd. De meerte vreemdelingen nc-PDen een gastvrij onderdak gevonden bij particulieren. Zondagnamiddag te drie uren werd op de 'binnenplaats van het Jan Pesijnshof, in de Kloksteeg, dat op de piaats is gevestigd, waar eenmaal de woning stond, waarin de voorganger der kleine Pilgrim-gemeente John Robinson zijn vrome hoorders om zich heen verzamelde en dat reeds lang een pel grimsoord voor de Amerikanen is, een "her denkingsdienst gehouden. Van den gevel wapperden, pvenals van dien der Stadszaai do Nederlandsche, de Engelsche en de Ame- rikaansche vlaggen. Aan het eind van den grooten tuin was een spreekgestoete neergezet, er was een orgel geplaatst ea daaromheen rijden hal- maansvormig tfe zitplaatsen, waarop een aan tal genoodigden uit de stad zelve met de vreemde gasten hadden plaats genomen. Onder de aanwezigen waren ook de burge meester jhr. De Grjselaar en diens echtge- noote, de re:tor-magnificus, prof. Nieuwen. huis, de hoogleeraren P. J. en A J. Blok ea Kalff. de IJngelsche de de Amerikaan sche gezant en liet Tweede-Kamerlid mr. clr. Schokking. De bijeenkomst op deze rustige plek, beschenen door de warme stralen der late Augustuszon, leverde een eigenaardigen aanblik op, nog verhoogd door de gezichten dar hqfjesbawoners voor de open ramen hunner knusse* vertrekken. De godsdienstoefening had plaats volgens den kerkdienst der Engelsche nonformisten cn werd geopend met een hj'mne (tune Old Hundredth) uit hun godsdienstigen liede renbundel Aangekondigd was, dat prof. Eekhof met een inleidend woord do bijeenkomst zou openen. Doo- familieomstandigheden plot seling verhinderd, werd dit nu gedaan door prof. dr. H. M. van Nes, die alle afstamme lingen en vrienden van do P. F. uit Flnge- land en Amerika hartelijk welkom heette. Hij bracht in herinnering lioo op deze plaats Robinson het godsdienstig leven der P. F. heeft gclc:d Hier lazen zij Gods Woord en werden de Sacrementen bediend. Hier werd in 1620 het besluit genomen tot het vertrek naar Nieuw-Engeland en hier nam men afscheid -van Robinson cn zijn familie, die met een deel der gemeente in Leidon bleef Het comité meende op deze ge denkwaardige plaats oen godsdienstoefening to moeten organiseeren, waartoe do Waal- sche regenten van bet Hofjo allo medewer king verleenden. Verder bracht hij daub aan dr. Riemens cn den heer en mej. Sasse voor heb bespe len van orgel, viool en violoncel, en aan do studenten, die voor de goede regeling hun medewerking verleenden. Voorgelezen werd vervolgens Psalm 126, ife bekendo tune St. Anno gozongen, nog maals een gedeelte uit den Bijbel gelezen, nl. Hebreen 11 de verzen 1 tot 16, waarna na gemeenschappelijk gezang, do gods dienstige toespraak door een geestelijke uit Londen Jugald Macfadgen, lid van het Kon. Genootschap in Engeland, dio naar aanlei ding van Hebreen 11 'vers 40 or aan herin nerde, dat hij hier stond, waar eenmaal Robinson zelf had gestaan, waardoor deze plaats voor hom en voor allen, die hier zijn opgegaan, een heilige plaats is geworden. Wij zijn hier echter niet om aan het verle den afgoderij to plegen, maar om ons zelf te versterken in hot geloof, dat eenmaal heb geloof der Pilgrimvaders is geweest, aldus spr. Hij schetste in warme bewoordingen don strijd en de moeite dezer mannenin het bijzonder wow hij op de groo'e persoon lijkheid van Robinson en van Bradford, dio c)o geschiedenis van do Pilgrim Fathers aan het nageslacht heeft overgelaten, waaruit blijkt, dat dezo mannen niet door eigen belang werden geleid, maar door do kracht van het geloof. Zoo konden zij wor den de grondleggers der vrijheid van ge loof cn geweten, in dat laijd waar heen zij togen, dat hun-tradities lioog heeft gohóu- den en thans aan de wereld de boteekonis van deze vrijheid komt de volkeren tot een 1 voorbeeld. Nadat dc aanwezigen nog hadden gezon gen „Now thank we all our God" cn Bis schop Darlington den zegen had uitgespro ken werd do godsdienstige bijeenkomst met. een „Onze Vader" clbor prof. Van Nes, besloten. In heli groofc-audiiïfriüm. Hed.enmorgën' wa3 Iïetf vooTal drnlé in dei richting van heb Academiegebouw, waar 't& elf uren heb congres, dat hier ter sbede vandaag en morgen in verband met de Pil- grim-Fathers'herdenking wordt gehouden, werd geopend. Heb groot-auditorium was geheel gevuld. Behalve^de reeds meermalen genoemde hooggeplaatste vreemdelingen, waren ook aanwezig tal van vooraanstaande personen uit Nederland, waaronder "H. Exc. co Ministers van Buitenlandscho Zaken en. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Te elf uren werd het Congres geopend coor den rector-magnificus, prof. dr. A. W. Nieuwenhuis. Deze hield zijn begroeting namens de Uni versiteit in de Latijnsche taal. Hierna hield prof. dr. H. M. van Nes, vice-presidant van de herdenkings-commis- &ir. wegens verhindering van den president prof. Pijper, wegens ongesteldheid, een korte jedev' waarin hij na een welkom tot de. talrijke aanwezigen zijn erkentelijkheid uitsprak, dathetH.M. de Koningin, behaag de de_comm:ssie en de congresleden óp Het Loo te ontvangen en voer de belangstelling d.o twee ministers, toonden in deze voor Nec-rland - belangrijke gebeurtenis." Dat dit congres in de Academie wordt gehouden, zal wel niemand verwónderen, die weet weike plaats Robinson in ens Universitair- ieve~ heeft bekleed en hoe hij in onze univer siteit/ werd opgenomen. Antonius Walaens Johans Popyander en Febbus Homius, des tijds hoogieeraren in te theologie, waren zjjn persoonlijke vrienden en zij spoorden nem z-slf'j aan zich te kanten tegen Episco- piis en openbare schrifturen, welk debat drie jaren duurde. Een andere merkwaardigheid is, dat Wil liam Brewster, die het wérk deed, en Thomas Brower, die het geld -gaf, een drukkerij hadden met hat doel propaganda voor hun beginselen te maken. Hoewel Brower we- geus het verspreiden van pamfletten, werd veroordeeld tot gevangenisstraf, heeft de Lcidsche Universiteit op grond, dat B. hier een graad behaalde deze 'gevangenisschap, weten te verhinderen. Tevens herinnerde spr. or aan, dat Rendel Harris, uit Manchester, belangrijke geschrif ten beeft uitgegeven, die ons-land betreffen, en daarvoor werd benoemd bot eere-dcc'.cr dezer Universiteit, en dat hem eenige jaren gek-den zelfs een professoraat in de theo logie hoeft aangeboden. Eindelijk deelde de hoogleeraar mede, dat de Senaat heeft besloten ter gelegen heid dezer feestviering een eere-doctoraat aan te biedsn aan Abatt Laurence Bowel, president d:r Harward-Universise'.t, en James viscount Bryce te Londen. Het spijt spreker, Het spijt' spreker, dat deze twee mannen h'er niet tegenwoordig konden zijn, doch het verheugd hem te kunnen zeggen, dat zij de onderscheiding gaarne zullen aanvaarden. Met het uitspreken van den wensch, dat dit congres mege slagen, en dat de vreem delingen genoeglijke 'dagen mogen dobr- brengen in dit land dat wel klein is, doch dat kan bogen op een roemrijke historie, verklaarde hij het Congres voor geopend. Hierna gaf hij het woord aan Z.Exc. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Euitenlandsche Zaken. Deze sprak als volgt: - Damos en Heeren! Toen heb Comité mij, verzocht enkele .woorden bij deze gelegenhed te spreken, -heb ik do vriendelijke uitnoodiging met ge noegen aangenomen. Ik gevoel echter, dat het niet aan mij staat U de betoekenis en het gewicht uit een te zetten van het driehonderdjarig ge denkfeest dat wij vieren, een taak, welke anderen, meer bevoegd dan ik, zoo straks zullen volbrengen. Maar het verheugt mij, dat deze uitnoodiging tot mij kwam, omdat zij mij in do gelegenheid stélt uit naam der regeering aan alle dames en heeren, die uit het buitenland hier gekomen zijn dc verzekering te geven, dat zij welkom, zeer welkom zijn. En ik bon er zeker van, uitdrukking te geven aan de gevoelens van mijn volk en deze bijeenkomst, wanneer ik hieraan toevoeg, dat de tegenwoordigheid van de gezanten van Groot-Brittannië en de V.ereenigde Staten ons zeer verheugd, en zeer gewaardeerd wordt. Indien Holland zich gelukkig acht in de- zo feesten aandeel to mogen hebben, dan is, dit om verschillende redenen. Niet om dat wij ons verbeelden een bijzondere ver dienste te hebben met betrekking tot de historische gebeurtenissen welke wij herden ken. Holland toonde en gaf zichzelf zoo als het reeds in die dagen was. Het had zijn strijd voor burgerlijke en godsdienst vrijheid volstreden en achtte zich gelukkig de weldaden van den vooruitgang welken het had bereikt te schenken aan brave lie den, die zich eerlijk wilden gedragen on die zich wilden houden aan de wet. Heb sprak vanzelf dab aan zulke lieden, al waren heb vreemdelingen, vrije toegang werd verleend door.de waardige magistraten van dezo beroemde -oude stad. En heb was even natuurlijk, dat- hun uitlevering, hoezeer zij geëischt werd door. een machtigen sou- verem, beleefd maar beslist geweigerd werd. Dc-zc- waardige magistraten gevoelden, dat zij óntrouw zouden ^jjn gefeest aan den Ne- dcrlandschen volksaard en recht zouden heb ben opgeofferd aan maclit indien zij heb verzoek hadden ingewilligd. Indien, inderdaad Nederland verlangt te f oenen dat het de Pilgrim Fathers niet ver geten heeft, is dit hieraan too te schrijven dat hun geschiedenis nog steeds voortleeft in de harten van groote massa's van ons vo'ik, dio in staat zijn de diepe beteekenis er van te verstaan en op prijs te stellen. Twaalf jaren hebben zij in ons midden ge woond, e&ïi. voorbeeld gevende van huiselijke en 'burgerdeugden, zonder dab' ©enige vervol ging of aanklacht tegen hen is ingesteld zooai» officieel door getuigen i3 gestaafd. Indien karakter een deugd is waardoor de' nagedachtenis van dein mqnsch de histo riebladen blijft bewaard,' dab 'waren dezo manhen waarlijk groot. 'Zij waren bereid ver volging en gevangenniSsohap te dulden en om alle stoffelijke dingen op te offeren, voor de zaak van één hoog er godsdienstig ideaal en van de vrijheid van ©eredienst over eenkomstig hun eigen geloof. i Het zal een altijddurende bron ,van groo te voldoening voor dit land blijven, dat het in staat is geweest om gastvrijheid te bewijzen, schuilplaats te verleenen en sym pathie te betuigen aan deze verdienstelijke mannen en vrouwen en wij zijn inderdaad trotsch, dat zij, toen zij ons verlieten, om een modelstaat te stichten in een nieuw onbekend land, de herinnering met zicli na men aan onze instelling, welke zooveel bij gedragen heeft om do stichting en de de mocratische inrichting van het groote Ame rikaansche Gemeenebest te bepalen. Het plechtige Verb.ond en Besluit, dat op de „Mayflower" tot stand kwam, is de scha kel welke Amerika en Nederland te zamen bindt door overeenstemming van ge dachten en begrippen en vereenigt beiden in een gemeenschappelijke vrijheidsliefde met Engeland,, het moederland, waaraan de Pilgrims getrouw waren gebleven. Dames en Heeren, het schijnt mij een zaak van beteekenis, dat in deze dagen van hopeloos materialisme en verwarring, personen van verschillende nationaliteit bijenkomen ter viering en overdenking van de grooto zedelijke en godsdienstige beginselen, waarvoor de Pilgrim Fathers 300 jaar geleden alles opgaven. U, die in grooten getale zijt gekomen naar het land van Willem den Zwijger, op een Pelgrims tocht naar de plekken, waar Robinson en de mannen woonden", die uitgingen op hun groot avontuur, *U danken wij voor den steun van Uw sympathie en Uw gezag, welken gij ons door Uw aanwezigheid hebt verleend. Z.Exc. dr. J. Th- de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, ver kroeg vervolgens hot woord. De eerste ge waarwording, die do herinnering van dé Pel.grim-Vaders bij ons opwekt, is die van grooten eerbied, aldus ving spr. aan. En -dan schetste hij het leven van deze mannen en vrouwen, gelukkig in hun kring, in hun wenk, in hun vaderland, totdat de staats macht hen opeens plaatste voor de keuze: „terug tot de Staatskerk of dc gevangenis". ,Dat eerste nooit'1 zoo klonk hun ant woord. En nu zoeken zij door vrijwillige ballingschap den kerker te ontgaan- Het viel hun zwaar, maar het meest, want het is den monsch niet geoorloofd iets tegen zijn geweten te doen. Liever armoede, el lende, ja den -dood, dan ongehoorzaam aan God. En zij breken op, als hinden opgejaagd. De mannen bobben juist het schip bereikt om nog to zien, dat hun vrouwen worden achterhaald en met de kinderen worden ge vangengenomen. Straks zullen zij elkander in Amsterdam terugzien. Maar ook daar vinden zij niet, wat zij zoeken cn zij trek ken naar Leiden, waar hun bestaan kom mervol blijft. Landbouwers van beroep vin den ze er slechts een schamel stuk brood. Eindelijk trekt een deel naar Amerika, om daar de Evangelievaan der vrijheid te plan ton. De: pelgrinL-vaders leggen onder koude en -ontbering, onder goed on kwaad gerucht, de grondslagen van Christendom en vrijheid! Eere aan de nagedachtenis dezer helden cn heldinnen, kruisdragers om des beginsel- wille, roept spr- uit. Maar wij huldigen heden niet alleen de Pelgrim-vaders, zegt, spr., wij gedenken ook met dankbaarheid en met oen gewettig de nationale trots, dat ons vaderland hun een vrijplaats hood-. In hun nood zagen zij hoopvol naar Holland uit en Holland heeft die hoop niet beschaamd. De Leidsoho' ma gistraat, in dien tijd vermaard om zijn zelf standigheid en vrijheidszin, heeft op hot ver zoek dier ongeveer honderd mannen en vrou wen, om ziöh in die veste te mogen neerzet ten, onmiddellijk geantwoord; dat hij aan geen enkel mensch die woonplaats weigerde en hield dat standpunt vol, ook, toen het hem moeilijkheden baarde. Ieder, die zich ordelijk gedroeg, was wel kom. Schier overal heersehte het daarmede' in ónverzoenlijken strijd zijnde principe: Eén God, één Kerk, één Koning. De Engelscho Protect an tscho cn dié Spaan sch-Roomseho vorst reikten in dazen elkander de hand. Er was in do 16de eeuw maar oen 'Staatsman geweest, die het beginsal der vrijheid cn do consequentie daarvan op Staatkundig ge bied had aangedurfd, nl. "Willem van ÖraDje, Op dien grondslag had hij de Republiek der -Vereenigde Nederlanden gevestigd en haar tot een toevluchtsoord gomaakt voor allen, die elders aan vervolging blootstonden. En al staat dan niet op het program dezer ge dachtenisviering een tocht naar den Dclft- schen grafkelder, toch leggen wij in gedach ten heden een krans van immortellen op do "tombe van Vader Wi flbm, zeide spr- Zorgen, wij, dat Zijn Nederland in allo omstandigheden een toevluchtsoord voor alle vervolgden zij en wij trouw blijven aan do beginselen, die liet tot een vrijgevochten gemccne best hebben gemaakt. Het is eindelijk volgens spr vooral van grooto beteekenis, dat talrijke vertegen- woordigers van machtige rijken als Enge land en Amerika zich hier met ons vcreeni- gen om de zegeningen t-tojs^xedicei,!. \iae-van de beginselen door do Pelgrim-vaders be leden, in den wereld is uitgegaan. Deze staten slaan als het ware met Holland de handen ineen om liet pand to bewaren, dat hun door deze pilgrims is toebotrouwd. En - élit pand is het oprecht Christelijk geloof, dat zijn geheel éenige waarde openbaart in - het persoonlijk geloof zijner belijders en van d'aar uitstraalt in hun maatschappij en staat) dit pand is de vrijheidszin, die inner lijk gebonden aan do Hoogste Wet, rich al- tijd nieuwe vormen schept om die volhoid des geestes tot haar recht te doen komon dit pand is de stoere wil om mede te hel pen aan do opbouw eener wereld, die ge dragen en saamgebonden wordt door gees telijke en zedelijke krachten van de hoogste orde en die in stede van een brute macht, haar glorie zoekt èn in recht èn gerechtig heid. Vooral in onzen tijd, waarin op de puin- hoopen eener zich zelf doodendo beschaving de machten van zwaard en revolutie, van geld en weelde hoogtij vieren, kan de her innering aan deze predikers v^n zelfverloo chening déor geloof, van hervorming door geestelijke vrijheid, van machtsoefening door zedelijke autoriteit, een weldaad' zijn. Mannen cn vrouwen met een ideaal al3 do Pelgrim-vaders waren toen en zijn nog de hervormers der wereld. Laat ons al dus eindigde spr. trachten tot dezulken te behooren on moge dezer dagen hier za den' worden uitgestrooid,'die rijke vrucht dragen voor het geestelijk welzijn van ons volk en de volken over zeo en toonen, zoo wel het nationale als internationale leven van Engeland, Amerika cn Nederland, vooral in dezen tijd, dat cïe Pélgrim-vaderS votfr hen niet te vergeefs hebben geleefd. Deze sprekers werden beantwoord door; de heeren William Bradford, H. D'owse, ver tegenwoordiger van de Governor van den: Staaz Machuohusetts (Amerikanen door prof- J. Rendel Harris, eere-doctor van Leeds,; curator van John Rylands Library, te Man chester, die beiden in hartelijke woorden en op geestige wijze dankten voor de schitte rende ontvangst hier te lande en voor de v/ij/.o, waarop deae herdenking werd voor" bereid en gevierd. Hierna had de overhandiging plaats van ue mooie facsimile-uitgaaf „Leyaen Docu ments relating to the Pilgrim Fathers", door den heer dr. Rendel Harris, med0 namens dr. Plooy aan den heer W. Westerman, voor zitter van de stichting NederlandAmerika, dio op zijn beurt de uitgaaf aanbood aan den Amerikaanschen gezant bij ons Hof, waarmede doze bijeenkomst werd besloten. Het Congres» Hedenmiddag werd het congres in de Stadszaai heropend door den gezant der Vereenigde Staten bij het Ned. Hof, Wilüant Philips. Daar sprak prof. dr. A. Eekhof over „Hol land and. tho Pilgrim" Na een beschrijving gogevon te hebben van het verblijf van de Pilgrim-Fathers te Amster dam, ongeveer 100 a 150 in getal, gedurende da jaren 16081609 besprak prof. Eekhof do re denen waarom zij deze sf.ad verhelen: vooreerst dreigde do annoede; dan werden zij bestookt door Joseph Hall, den laleren bisschop van Nor wich, die John Robinson als een der grootste opruiers van Amsterdam aanduidde; maar "vooral ook de oneeiügheid. en twist, die er in de andere Engelscho gemeentes te Amsterdam heerschto uitgenomen in de gemeente der Engolscbe kooplieden die in de Bagijnekerk ver- gaderdo namolijk in die van Francis John son on John Smith, nooplc hen om heen to gaan. Zoo gaf hot gedrag van Johnson's echt genoote grooto ergernis. Men besloot in 1609 naar Leiden te vertrekken en vroeg verlof om zich tegen 1 Mei 1609 te Leiden te mogen ves tigen, waarop door burgomeesters en gerecht goedgunstig werd beschikt. Spr. handelde nu voorts over. een punt, dat nog te weinig de aandacht heeft getrokken, n.i. het feit, dat de Engelsche gezant in Den Haag, Sir Rail Winwood, bij den Leidschen magistraat zijn beklag indiende, om reden dat men te Leiden separatisten toeliet. Het ontkennend ant woord van Burgemeester on gerecht wilde spr. beschouwd zien in het licht van het volgende bericht dat nog zoo good als onhekond is, dat reeds in 1607 een getal van 145 Engelsche gezin nen, dio geen separatisten waren, zioh te Lei den hadden gevestigd en op de komst van de -andero Engelschen hadden gezinspeeld. Hierna gaf spreker een overzioht over het elfjarig ver- hlijf der Pilgrim Fathers in Leiden: den koop van Robinsons huis, dat oen centrum word van godsdienstig levon; het dispuut met Epescopius in do Universiteit, waarvan Robinson lid was goworden; over do pers van de Pilgrim Fathers te Leiden en'den eïsch van Sir Dudley Carleton tot do uitlevering van Brower. Spreker schetste het karakter van Robinson, gaf aan de redenen waarom men het land wilde vorlaten, en 6tond uitvoerig stil bij het vertrok uit Delfshaven. Prof. Eejchof meende do vraag bevestigend te mogen beantwoorden, dat de Engolschen en Amerikanen gaarne terugdenken aan den tijd die bun voorvadoron hier doorbraohten, gotuige de godcnklcekons te Leiden, Amsterdam en Delfs haven opgericht. Wat hebben de Pilgrim Fathers aan Holland te danken? Spr. zeide dat men voorzichtig moest zijn, doch er zijn eenige aan wijzingen, dat de Pilgrim Fathers sommige din- gon van Holland hebben overgenomen: het huwolïjk voor den magistraat, zooals Bradford zelf zegt; gelijk erfrecht voor alle kinderen; re gistratie van landoverdraohten; filantropische instellingen, waarop ook mr. Wood in zijn bock wcos, on ook wellicht do zendingsgoest, dien zij van Wal as ons Hommicus en Teellinck hebben overgenomen. Wat is Holland aan de Pilgrim Fathers verplicht? Zij gaven Holland oen voor beeld van vlijt en godsvrucht; aan de Universi teit eon man' als John Robinson betreurd door gansoh dc stad bij zijn Overlijden in 1625; en ook aan do Hollandschc autoriteiten do gele genheid te toonen, dat Holland zelfs hij cischcn van uitlevering. zooals in Brewer's {yjv.al.niet. "voor Jiitinüdatïö' wijïl; daarenboven gaven zij ons dezo schitterende herdenking, waar do band van vriendschap tasyhoti Engeland, Amerika en Holland weder mogen worden versterkt. De Pilgrim Fathers waren menschon die streefden tiaar vrijheid van geweten on dio wilden wande len overeenkomstig Gods geboden, naar Zijn Woord. Spr. eindigde met een peroratie en zeg de: Mannen en vrouwen van de Speedwell, gij kinderon van het morgenrood, God zogeno Uwe glorievolle tocht. -El- Veertig jarig bestaan' van „Eendracht zij ons Doel". Zaterdagavond hield' de werkliedonver- ■eoniging „Eendracht zij ons Doel", ter ge legenheid van haar veertigjarig bestaan, in de groot© Stadszaai een feestelijke bijeen komst, welke door honderden leden met hun vrouwen en genoodigden bezocht werd. De zaal was, zoowol op de galerij als be- nedon, geheel bezet. Vooraf konheb bestuur

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1