LEIDSGH m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: 80 Cts. per regel. Des Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine adveitentiën Woensdag 76 Cts. Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reolit. Voor eventueele opzending Yan brieven 10 Cta, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon p. 3 nnd. f2.50, p. weet f 0.IQ Buiten Leiden, waar agenten geves- tigd zijn, por weet „0.19 Franco per poet r.„2.90 Vrijdag 27 Augustus 1920. Nummer 18554. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt "ter kennis van de ingezetenen dit morgen (Za terdag) aan den gemeentelijken vischwinkel (aftelt itend Vischmarkt) verkrijgbaar is SCKELVISCH h f0.22 en GROOTERE SCEELVISCH ft f 0.26 per pond. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 27 Augustus. UITSTEKEN VAN VLAGGEN. De Burgemeester van Leiden noodigt de ingezetenen der gemeente uit, om op Maan- dai, 30 en Dinsdag 31 Augustus a.s., bp welke dagen de Nederlandsche Pil- ori'ra Fathers' Herdenking zal plaats heb ben. DE VLAGGEN UIT TE STEKEN. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 27 Augustus 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art 8, le alinea der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dab door hen vergunning is verleend aan Th. J. A van der Meer en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de rookerij in liet perceel Lei endaal No. 39, kad. bekend Sectie •Ne. 1483 en 1484. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Augustus 1920. I 1 7.1 STADSNIEUWS, Vereeniging van Godsdicnslonderwijzeressen in Nederland. In het vervolg var zijn eerste lezing be handelde prof. Windisch gisteren nog de onderlingo verhouding der Paulinische Brieven en de Handelingen der Apostelen. Hier zit een probleem. dat> het eerst door do Tübinger school (F. C. Baur) duidelijk gevoeld en als uitgangspunt voor een his torisch begrip van het oudste Christendom gebruikt wer'l Spreker rekent, zich in deze bij de in Duitschlai.d zeer verbreide reclits- Tuhingsche richting, terwijl de zoogenaam de radicale school (voornamelijk -in Neder land) grano salis ondanks haar zelfstandig cn onafhankelijk karakter, als links-Th- bings kan worden beschouwd. De Hande lingen, Wil men haar berichten met critiek aanvaarden, kunnen, volgens spreker, als een belangrijke aanvulling van de Brieven en als middel \öor een historisch begrip van do Brieven dienen. Van do Zendings reizen van Paulus bijv. zon men uit de Brie ven alleen zich eer. zeer onvolkomen beeld vormen. Anderzijds omgekeerd leeren wij uit de Brieven oneindig veel historische ge gevens, waarvan de Handelingen zwijgen. Voor do latere ontwikkeling, der door Pau lus gestichte gemeenten, over de conflicten, die er rezen, ook tusschen den Apostel en de gomeenten zeli, leeren we uit do Hande lingen niets Eerst uit de Brieven zien wij, van welken aard de strijd was, dien Paulus met do strengere richting der Jodenchriste nen had te voeren..Over de relatieve zelf standigheid van Paulus tegenover Petrus worden wij uit do Brieven beter ingelicht, omdat do Handelingen voor die verschei denheden en tegenstellingen geen gevoel meer hebben Des middags besprak prof. Windisch het literarisch karakter der Paulinische Brie ven en de canoniseering er van. Zeker zijn de Brieven van Paulus in de eerste plaats als gelegenheidsgeschriften aan te merken, als heusche Brieven dus, die in een bepaal de situatie geschreven zijn. Duidelijk is dit met namo aan Paulus Coriüthiër-Brief te zien, welke talrijke hoofdstukken alleen hun aanleiding vinden in zekere mcdedeelingen die Paulus heeft ontvangen of in schrifte lijke aanvragen, door die gemeente gedaan. Toch zijn de brieven geenszins gewone Brieven, veeleer eenerzijds ambtsbrieven, Brieven van een man van gezag, die be voegd is te vermanen, te waarschuwen, te bevelen enz., anderzijds Brieven van een theologisch en diep religieus genie, die ook in zijn Brieven, door zijn afwezigheid, verhinderd om to prediken, gaarno uitweidt over religieuse onderwerpen, theologische cn practisch-religieuse wenken geeft. Die Brief, waar de eigenlijke elementen als Brief sterk op den achtergrond komen te. staan, maar waarin daartegenover een rus tig en diep doordacht theologisch betoog den hoofdinhoud vormt, is de Brief aan de Romeinen. Spreker gaf een korte karak-, tcristiok van ieder en Brief, waarvan ieder zekere individualiteit bezit, al laten zich ook groepen onderscheiden, waar de con crete elementen, de actuello themata of uit eenzettingen van algomcenon aard overheer- schen. Heeft men het literarisch karakter van die „Brieven" goed begrepen, dan laat z'ch ook de latere canoniseering (heilig- en normatief verklaring) begrijpen en verkla ren In die Brieven had men een aposto- ïsche leering, dio ook voor andere gemeen ten toepasselijk gemaakt kon worden. En •hwir do apostelen zijn leering alleen in oneven, niet in tractaten of predikaties nagelaten hadden, moest men deze Brieven ocwaren, verzamelen en voor hun uitbrei ding zorgen Daarna begon prof. Roessingh (alhier) zijn cursus over Geestelijke Strooraingen in do 19de eeuw Hij wees er op, dat de zeden kunde steeds meer ook de cultuurkritiek binnen haar gobied heeft betrokken en dat van zulk een kritiek slechts sprake kan zijn, wanneer men de geestelijke stroomingen van eigen tijd eenigszins verstaat.Hij zal een vijftal va.i die strooxrdngen kort schet sen en behandelt dit eerste uur hot Ed- tionalismo. Daarmee wordt in dit verband bedoeldhot overwegend waarde toeken nen aan het denken in de oplossing van levens- en wereldvragen Hierin werkt bo venal do 18de eeuw na. Spreker geeft een karakteristiek van den geest van die eeuw en laat zien hoe individualisme en rationa lisme in religie en morari naar voren ko men. Het liberale burgerdom d'er 19de qeuw heeft veel hiervan bewaard Kenmerkend voor de vorige eeuw is in dit verband vooral de sterke belangstelling voor de vakweten schappen, in zooverre men meende van uit de resultaten dier wetenschappen wereld en levensvragen te moeten beantwoorden. Ten slotte wijst sprker er dan op, hoe door de concentratie op de natuurwetenschap pen een zeker naturalisme, door do con centratie op do historie een zeker relati visme is opgekomen. Hierna behandelde spreker het Nationa lisme. Hij ging enkele definitiea na van volk en natie en wees er opK hoe de Fran- 6che revolutie-oorlogen in West-Europa een geheel nieuwen vorm van nationalisme te zien gaven. Vooral in den tijd van het Duit- sche Idealisme legt men sterken nadruk op den geestelijken inhoud van het begrip na tie, maar de omslag in de reaalpolitick van. de tweede helft dei 19de eeuw heeft de poli tieke zijden naar voren gebracht. De staat wordt, een steeds grooter macht en ver groeit menigmaal geheel met het volk. Het gevolg bleek vaak eea uitgesproken Impe rialisme .ook met geestelijke motieven ver dedigd het goddelijk recht van het ster kere volk. Heden besprak prof Windisch bet pro bleem van de echtheid der Paulinische Brie ven. Terwijl do Tubinger school (F. Ch Baur en zijn leerlingen) van de echtheid van vier brieven (I en II Cor., Gal. en Hom.) vasthielden, meent do zoogenaamde Tadicale school ook deze als onecht te moe ten beschouwen cn ze als producten van den strijd tusschen Kerk en gnosis en Kerk en Jodendom ir de tweede eeuw te moeteu plaatsen. In ons land zijn tegenwoordig do hoofdvertegenwoordigers van deze school dr. G A. van den Bergh van Eysinga, in Duitschlarid de wijsgeer Arthur Drews en in Zwitserland R Steek in Bern. Hun hoofdargumenten zijn deze: lo. niet vroe ger dan liet midden der tweede eeuw zoudèn do Paulinische Brieven ook door andere schrijvers zijn aangehaald; 2o. D« Brieven zouden als echte brieyen, nat hun aanlei ding, strekking, litterair karakter en sa menhang aangaat, onbegrijpelijk" zijn; 3o. de theologie vaa Paulus kan onmogelijk reeds weinig jaren na Oen dood van Jezus, in het apostolisch tijdperk, ontstaan zijn de kloof tusschen Jezus en Paulus, ook tusschen de oudste apostelen en Paulus, lijkt te groot, ook het radicalisme dat Pau lus tegenover het Jodendom vertoont, waar uit toch het Christendom heet voortgeko men te zijn, kan nog ni«fc zoo vroeg ont wikkeld geweest zijn; ten slotte blijkt het Paulinische in don tijd der 2de eeuwsche gnosis te zijn ontstaan. Spreker is van oordeel, dat deze bezwa- ren ernstiger dienen opgentynen to worden dan de conservatieve evenals de critische school in Duitschlan i en Engeland en de conservatieve school in Nederland gewoon zijn ze op te nemen, maar meent toch, dat zo bij nader onderzoek niet steekhoudend blijken te zijn Ten eerste is de invloed van de Paulinische Brieven zeker reeds voor 150 aan te wijzen ten tweede zijn de meeste Paulinische Brieven goed 1e begrijpen als ambtelijke Brieven, geschreven door een groot en zendeling en gemeente-organisator, die naar aanleiding van bepaalde inciden ten, enz., die zich in do gemeenten Voor deden, van aanvragen, tot hen en tégen hem gericht, zijn voorschriften, vermanin gen, waarschuwingen, verdediging en te genaanval in deze brieven te boek stelt ten derdo berust het eigenaardig karakter der Paulinische theologie grootendeels op de eigenaardige persoonlijkheid van dien apostel, do bijzondere ontwikkeling, die hij voor zijn bekcering en door de bijzonder» wijze van zijn bekeering onderginghij moést zoodoende meer dan de oudere apos telen dat geweest, waren, de apostel van den hemelschen Christus, prediker van den ge kruisigden Christus, consequente bestrijder van do1 Joodsche wetstheologio worden. Gnostische invloeden kon reeds een lsle- eeuwsche theoloog ondergaan, aangezien do gnosis oorspronkelijk ouder ia dan het christendom In het vervolg van zijn voordvacht heden middag betoogde prof. Windisch, dat voor iéderen wetonschappelijken onderzoeker en voor iedcren aandachtigen lezer van het Nieuwo Testament een belangrijk probleem is de eigenaandigo verhouding tusschen Je zus (volgens do synopt. evang.) en Paulus» Hier valt- een schijnbaar onoverbrugbare kloof allereerst op. Van het middelaarschap van Christus voor Paulus het fundament van de heilsleer, bevinden zich in de evan geliën slechts aanduidingen, en deze kun nen wel van lateien oorsprong geacht wor den to zijn. Jezus blijkt in zijn eigen leer heclemaal niet middelaar noch middolpunt te wezen. Hij spreekt veel meer van Gods rijk en van eea Godsgericht, en van Goda wil. Zijn heilsleer en ook zijn genadeleer zijn anders en eenvoudiger dan die van Paulus. Maar het laat zich historisch be grijpen, hoe. Paulus tot deze verandering en" vervorming van de christelijke leer ge bracht werd. Reeds de oudste apostelen zul-- leidden persoon van Jezus en de beteekenis van zijn dood en van zijn verrijzenis weer op den voorgrond geplaatst hebben Boven dien is de echte synoptische leer ook bij Paulus aan te wijzen, zij het dan op secun daire plaatsenzij wordt door Paulus ge bezigd gedeeltelijk als "proparatoire inlei ding tot de eigenlijke heilsleer, gedeeltelijk als richtsnoer en regel voor een overeen komstig .dezo heilsleer verlosten christen. Een belangrijke schakel tusschen Jezus en Paulus is ook de eerste Hellenistische ge meente '(Antiochië), waar men zeker al be gonnen' is de heilsleer te concentreeren op do leer van dood en opstanding en waar ook reeds een begin kan gemaakt zijn met sacra-- mentcelo en mystische voorstellingen uit het heidensche syncretisme over te nemen. Prof. Rogsingh vervolgde heden zijn cur sus over Geestelijke Stroomingen in de 19de eeuw en sprak thans over het kapitalisme, niet als oeconomische theorie hier bedoeld, maar beschouwd naar zijn invloed op het geestelijk leven. Hij sloot zich in hoofdzaak aan bij Sombarts boeken, het meest bij diens „der Bourgeois". Besproken werden de samenstellende factoren van den typisch kapitalistischen geest: ondernemingslust en burgerlijke spaarzin, dio we beide van de late middeleeuwen af steeds meer in dienst gesteld zien van de begeerte naar geldbezit. Spreker wees op het verschil in geest van het verdere kapitalisme en het hedendaag- sche, waarin steeds meer de mensch cn zijn zelfstandigheid verloren gaat in dienst van het stelsel. Zóo: heeft iet kapitalisme op heel het cultuurleven een g^ooten geeste lijken 'invloed geoefend. Prof. dr. J. J. Haïtman, hoogleeraar in de Latijnsche taal- en letterkunde en de Rom antiquiteiten aan de universiteit al hier, zal 14 Februari 1921 den 70-.iarigen ieeiliju bereiken en derhalve ingevolge de Hocgor-Onderwijswet aan het einde van den nieuwen academischen cursus het hooglee- raarsambt moeten neerleggen. De heer G.. Sleutel, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen Fransch L. O. De gasten ter Pilgrim-Fathers' Her denking, die aan de ontvangst ten Hove op Het Loo deelnemen, zullen 's avonds per extra-tioin om 10 u. 55 m. te Leiden terug- koeren. Tor gelegenheid van de Herdenking komt van de Kon. Utrechtsche fabriek van C. J. Eegeer een in brons geslagen" medaille, die voer de binnen- en buitenlandsche deelne mers 'aan die feesten' zeker e3n aangename herinnering zal blijven aan - de komende dagen. De medaille is ontworpen en gemodelleerd door. onzen landgenoot, den beeldhouwer C. J. van der Hoef. Aan do voorzijde is „The Mayflower" sym bolisch aangebracht met de wapens van Ne derland, Groot-Britannië en da Vereenigde Staten cn het randschrift „The Pilgrim Fa thers 300-jarige herdenking 16201920." De keerzijde toont een afbeelding van het Pesijnshofje, alhier, met de jaartallen 16091625 en het randschrift: „Jan Pesijns- hof. The spot where John Robinson lived, tatght and died." (De plaats, waar John Rc- fcmson, de voorganger der Pilgrims, van 1608 tot 1625 woonde, leeraarde en stierf.) .Maandag en Dinsdag a.s. is het Beurs- vacantiedag. De kantoren der bijl de VeT. v oor den Leidschen Geld- en 'Eifeetan-han- dei aangesloten bankiers en commission- nairs in effecten zijn die dagen geheel ge sloten. Men houda daarmee rekening! Dé groote circus Corty Althof zal vanaf a.s. Dinsdag 31 Augustus voor den lijd van zeven dagen hier voorstellingen gever, in een tent op het land naast „Zo- merzorg." Door, den heer Ed. Cuypers, architect te'Amsterdam, is, namens de N. V. H. van Andels Tabaksindustrie, te Delft, het bou- Vfon van een winkelhuis op den hoék der Halstraat, te Rotterdam, opgedragen aan den heer Joh. Th. Dik, aannemer alhier. Een veertienjarig Ooslcnrijksch jongetje, afkomstig uit Bloemendaal, dat eenige dagen gelogeerd was bij den lieer W., alhier, kwam, toen het een tochtje per rijwiel langs den Ifoo- ge-Rijudijk, onder Zoeterwoude, maakte, in aan raking met een hem to gemoet komend rijtuig van den landbouwer F., van Leiderdorp. Met ernstige hoofdwonde werd het knaapje opgeno men en bij den tuinder Z. binnen gedragen. Na voo.rloopig verbonden te zijn, werd het door voldwachter Deegonaars, op geneeskundig advies per auto naar het Academisch ziekenhuis alhier ovorgebracht. Vandaar is het, na behandeling vervoerd naar het- „Höpilal wallon". Do heer K., van hier, reed met een vriend, den heer W., op don Hooge-Rijndijk, onder Zoe- torwoudc; op een motorfiets in volle vaart op con melkwagen, welke hij wildo passeeren. Beide personen kwamen op den weg terecht cn het rijwiel was erg beschadigd. K. klaagde over pijn in het been en W. had, behalve een bloedneus, eonigo tandon verloren. Onbesuisd was er gerodon, volgons oogge tuigen. In den afgeloopen nacht ongeveer kwart voor één reed "een automobiel komen de ui:i de richting Oegstgeest lang3 den Rftusburgerweg tegen den afsluitboom van don overweg die op dat moment juist ge floten was. De schok was zoo hevig, dat do af&lritboom brak en de auto! ook niet onbe langrijk beschadigd werd. De autobestuurder beweerde dat de rem men niet of niet voldoende werkten. De schade aan de afsluitboom wordt geschat op ongeveer f200, waarschjjnlyk zal de H. IJ S. AL (Jen chauffeur wel om schade vergoeding aanspreken. BINNENLAND. Bij H. M. <lc Koningin boslaat hot voorno men, op Vrijdag 10 SopLember a.s. een bezoek te brengen aan de landbouwtentoonstelling te Schagen en den volgenden dag Alkmaar te be zoeken. Hot laatste officieele bezoek aan Alk maar bracht HM. 26 jaar geledon, toen zij de Koningin-Regentes vergezelde bij een bezoek aan de Cadettenschool. Z. K. H do Prins zal H. M. vergezellen. De Koningin-Moedor gaat Maandag as. voor enkelo dagen naar Apeldoorn, voor de vie ring van den vorjaardag van de Koningin. Tor gelegenheid van zijn 5-jarig beslaan houdt do Jongoliedon Christcn-Geheelonthou- ders-Bond zijn algomeono vergadering dit jaar to Den Haag op 15 September. Des avonds wordt een feeslvergadering gehouden. Het bij referendum nieuw gekozen bondsbestuur beslaat thans uit de hoeren W. C. F._Scheps, voorzitter, Den 'Haag; C. Voerman, secretaris. Leiden; A. v. d. Voort, penningmeester, Zwolle; C. Bijlsma, Den Heldor, Joh. C. Zwarts, Den Haag en Joh. C. Dekker, Den Haag. In een vergadering, belegd door het bestuur der vereeniging „Oranjebond" voor oranjelieven de voreenigingen in Den Haag, sloten velen rich aan om aan de huldtabetooging, ter herdenking van Hr. Ms. 40sten geboortedag, deel te nemen. Do aanbieding van de bloemenhulde zal plaats hebben voor het paleis „Huis ten Bosch" op Dinsdag 21 September, vermoedelijk 's namiddags om drie uren. Stappen wor den cüoor het bestuur van den „Oranje- bond" gedaan om de vereenigingen op te stellen langs een gedeelte van den weg, welken do Koninklijke stoet volgt. Bij Kon. besluit is gewijzigd het Kon. be sluit, houdendo vaststelling van bepalingen no pens do verkrijgbaars telling van drukwerken, welke door do Algemeeno Landsdrukkerij wor den uitgegeven. Dit besluit treedt in werking voor zooveel betreft: a. do gedruMo witte stukken bolroffendc de wetsontwerpen dor Staatsbegrooting met Me- moriën van Toelichting en uitgewerkte Staten en hot Kort Verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer, bij den aanvang van het nieuwe zittingsjaar 1920-1921; b. de overige uitgaven en bet advertentietarief der „Staatset." op 1 Octo ber 1920, behoudens dat loopendo jaarabonne menten, voor het jaar, waarvoor deze zijn aan gegaan, op den voet van het oudo tarief blijven bestendigd. De cx-kroonprïnses van Duitschland met haar tweo zoons cn gevolg hebben gisteren de Groote of Sf. Bavokerk- te Haarlem bezocht, en hun liandleokenlng in het boek goplaatèt. Een wetsontwerp is ingediend tot spocd-onteigening ten name der gemeente Amsterdam van gronden, gelegen aldaar aan en nabij de Ringvaart van de Water- graafsmecr ten behoeve van den bouw van woningen ter voorziening in den woning nood. Deze gronden zijn begrepen onder verschillende terreinen, opgenomen in het door de Maatschappij van Staatsspoorwe gen in overleg met Amsterdam opgemaakte plan van onteigening. Het staat echter te yreezen, dat, wordt daarop gewacht, nog geruime tijd zal verloopen vóór de gemeen te de beschikking krijgt voor do voor wo ningbouw benoodigdo gronden. Daarom is, gelet op den zeer nijpenden woningnood te Amsterdam, dio tot spoed aanmaant, voor deze onteigening een afzonderlijke aan vraag ingediend De hier bedoelde terrei nen, welke ruimte bieden voor ongeveer 1550 woningen, grenzen aan belangrijke complexen, welke reeds in het bezit der ge meente zijn, en doorsnijden de daarop ont wórpen bouwblokken op de meest grillige wijze, terwijl dc eigenaren niet bereid ble ken hun gronden tegen aannemelijken prijs aan de gemeente at te staan, ondanks her haalde onderhandelingen van het gemeente bestuur met de betrokken eigenaren. Dat Iner de procedure der spoedonteigening w°rdt gevolgd, vindt voldoende rechtvaar diging in den zeer nijpenden woningnood te Amsterdam. Het vcrlrok van ds. J. H. F. Rcmme, pre dikant der Ned.-Herv. Gom. 1e Huizen (N.-Hol- land). dio liet beroep naar Amsterdam aannam, zal denkelijk wel niet vóór Januari a.s. plaats hebben.wegens het woning-gebrek in de hoofd- s,ad- („Ned.") De gemeente Ooslzaan moest een kasgcld- leeuiag sluiten van f 70.000 doch kon deze ner gens geplaatst krijgen. Daarop werd aan do Re- gcoring om geld verzocht. De Minister van Fi nanciën heeft oohlcr meldt het „Hbl." ge antwoord, dat goon gelden voor gemeenten be schikbaar zijn. De genuxgrto verkeert nu in moei lijkheden met hot doen van betalingen. De Bond van Christ. Politiebeambten in Héderland zal op 1 en 2 September te Utrecht eea Bondsvergadering houden, waarin het vijf jarig bestaan van den Bond zal hordacht wor den. ALs feostredenaar zal optreden dr. J. F. Beorons, Ned.-Herv. prod, te Utrecht, mot hei onderwerp: Orde. Do Rotterdamschc Raad hield gisteren zijn laatste zitting in het oude Raadhuis. Aan het slot der zitting hield de burgemeester, mr.- A. R. Zimmerman, eon toepasselijke redev wcilke werd beantwoord namens den Raad door den heer Kuik. De Nationale Ohristcn-Gehëel-onthoudors- rereeniging heeft haar aJgomccno voTgadoring to Middelburg gehouden. Do vereeniging telt 197 afdeelingen mot ongeveer 13.000 leden. Als plaats voor de volgondo vergadering werd Den Haag aangewozen. Wanneer echter een Chr. congres tegen het alooholisme wordt ge houden in 1921, zal de vergadering gehouden worden in de plaats, waar het congres is. Naar hot „N. v. h. N." verneemt, zijn do uitgaven van Groningen zoodanig gestegen, dat de belastingverhooging voor het volgende jaar vrij bolangrijk zal zijn. Door den héér Van Ravensteijn zijn aan den Minister van "Waterstaat de volgende vra gen gericht: Is het den Minister bekend, dal dc betrokken Spoorwegmaatschappij op volkomen onvoldoen de wijze zorg draagt voor de regeling van het verkeer van Den Haag Rotterdam op de Zon dagavonden in de vacantieinaand, wanneer uiteraard een zeer talrijk publiek uit Den Haag en Sohoveningen naar Rotterdam wil terug- kcoren? Zijn de Minister de volkomen ontoereikende cn averechts oho ordemaatregelen bekend, dio bij dezen grooten aandrang van publiek getroffen worden op het station van den Eiectrischen Spoorweg, waardoor het voor een groot deel uit arbeiders en hun gezinnen bestaando publick 'niet alleen aan groote onaangenaamheden wordt blootgesteld, maar bovendien door het ontactisch optreden van de stationsauloritciten en het ge brek aan materiaal levensgevaar voor vrouwen en kinderen ontstaat? Is de Minister bereid de voor dezen toestand verantwoordelijko directio te dwingen alsnog ten spoedigste afdoende maatregelen te nemen tenoind dezen toestand te veranderen? Do heer Weitkamp, lid der Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Land bouw gevraagd of het niet noodig is te ach ten, met het oog op het groote gevaar der veepest, dat hot reizigersverkeer met Bel gië tot het strikt noodzakelijke beperkt worde, als ook dat het houden van veemark ten bezuiden de groote rivieren verboden worde. Do Nederlandsche federalio van arbeiders, werkzaam in voodings- on genotmiddelen, che mische cn fabriekmatige bedrijven, heeft een vakgroopcongrès gehouden, waar, do landelijke overeenkomst in het bakkerijbedrijf werd bespro ken nu die overeenkomst met 31 October zal zijn afgeloopen. Besloten werd, te ageeren voor: een vyeekloon van f 40, in lstc-klas-plaatsen, en waarnaar op grond van het z.g. landelijko con tract do andere plaatsen zich naar evenredig- hoid hebben te regelen; doorvoering van de 45-urigo werkweek; voor overwerk de twee ëersto uren 25 pet., do daaropvolgende uren 50 pet. boven hot gemiddelde uurloon; invoering van een bakkerij-reserve voor menschen, die regel matig in de z.g. "noodhulpdienst werkzaam zijn; een week vacant ie met een weekloon extra voor reispenning. In do „N. R. Gt." wordt or de aandacht op gevestigd, dat het vervoer van Amerikaanscih meol thans vrij is, doch dat verzuimd is, het hiortoo «trekkend besluit in dó „Staatscourant" te publiceeren. De Raad van Legerpredrkanten heeft tot het hoofdbestuur van den Ned: Mil. Bond hot verzoek gericht, do vrijzinnige legerpredikanten tot de militaire tehuizen van den Bond toe ta laten. Het hoofdbestuur heeft gewoigerd op dit verzoek in te gaan, waarna genoemde Raad ia gaan beproeven, om, buiten den Bond om, de be sturen der tehuizen en de huisvaders voor zijn gedachte to winnen. De disponsatië van het uitvoerverbod, van hooi zal tot nadere aankondiging niet gelden voor den uitvoer van hooi naar en via België. GEMENGD NIEUWS Men meldt uitNoordwqk-aan-Zeei Het aau het Noorderstrand aangespoeiue lijk bleek te zrjn dat van den visschen A. B. Kolk, wonende te IJmuiden. Hij is met nog een varensgezel in zijn zei'.botter, „Mok 60" in den nacht van 18 or 19,-Aug. 1.1. voor de pier van IJmuidéh overstroomd! door het-s.s. „Helder" van de K. N. S. M., welk schip een loods aan boord Iia'd. Da ongelukkige laat een vrouw met negen kinderen achter. In den nacht is ingebroken teft huizo van dr. K. W. op het Noordelnde te Delft. Daar de bewoners uitstedig zijn* is niet na te gaan wat er. is ontvreemd. Een damo en oen heer, dia als passagiers van het ss „J. P. Coen" da vorige week uit Indië te Amsterdam aan kwamen, hadden, hun bagage, welke in groote hutkoffers en in een paar kleinere rieten koffers was geborgen, aan een kruier gegeven, met de opdracht dezo koffers naar het Centraal-Statdon te brengen, ten einde ze naar Den Haag te doen vervoeren. Groot was evonwel hun verbazing, toen zij gewaar werden, dat de koffers het Cen- traal-Station nooit bereikt hadden. Aan gifte werd gedaan bij de politie van heb bureau Kattenburg, die een uitgebreid on derzoek instelde. De kruier, die in verhoor werd genomen, bleek absoluut to goeder trouw te zijn ge weest. Hij had do. koffers aan oen anderen boodschappenlooper gegeven, die een fami lielid van hem was. Dezen man had de kruier evenwel niet meer teruggezien cn heb Bcheen dus, dat deze de koffers had verdon keremaand Inmiddels, was het do politie gelukt, de gestolen bagage'op te sporen in een cafétja in de nabijheid van den Hoogte-Kadijk, waar koffers met inhoud in beslag genomen werden. Ook den dader was de politie nu op het spoor en de 23-jarige kofferdief, dia Teeds meermalen met de politie had kcnni3 gemaakt, is gearresteerd. Gelukkig voor de benadeelde heer cn dame is de vondst der politie in het eafétjo want bij het uitpakken der teruggevonden koffors bleek, dat vrijwel alles terecht was.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1