AGENDA VAN DE WEEK. Zondag: „Zomerzorg": Concert muziekgezelschap „Or pheus". 8 uur. Dagelijksv „Hollandia-Bioscoop- en Variété-theater'' Oranjegracht: Dagelijks te 8 uur. 's Woens dags en 'a Zaterdags matinéo S en t uur. „Luxor-Thcater", StationswegBios coop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks to 8 uur. „Raio-Theater", Haarlemmerstraat: Bioscoop- Voorstellingen. Dagelijks to 8 uur. De dienst des avonds na acht uren an des nachts voor spoedeischende hulp wordt dezo week en Zondag met avond- en nachtlien3t waargenomen door de apotheken -van D. J. van Driessum, Mare 76, tel. <106, en firma Herdingh en Blanken, Hoogcwoercl 171, tol. 502. REGELS VOOR DEN WEG. Men mag de orde van een mar- cheerenden troep, begrafenisstoet of optocht fiiet verbreken. Komt men deze op smalle wegen tegen, dan moet men stil houden. Met 1 Sept. zal voor Regeeringsmeel als inkoopprijs voor gemeenten gelden de prijs van f 34.15 per 100 K.G af fabriekde verkoopprijs is met dien datum vastgesteld op f25 per 100 K.G. af fabriek. De prijs, waarvoor de Regeeringsbloem aan de ge meenten geleverd moet worden, wordt met 1 Sept. bepaald op f43 per 100 K.G. af fabriek. Bij de Rijkspostspaarbank is in Juli f 1,509,469.75% meer ingelegd dan terug betaald. UIT NED. OOST-INDIE. Een muizenplaag. Naar het Persbureau V. D. verneemt, be rokkent éen muizenplaag, welke op de In dische suikeronderneming Kaliredjo op treedt, belangrijke schade. De fabrieken in Banjoemas hebben van het optreden der muizen veel te lijden, alsook die in Sema- trang en Cheribon. Er zijn premies uitgeloofd Voor. gevangen exemplaren, waarvan dage lijks duizenden worden ingeleverde Pest. Het aantal pestgevallen hedropg op Java ïn Juli: in Soerabaja 2, Bajolali 1, Saht'ga 14, Kendal 26, Magelang 27, Temanggoeag 105, Wonosobo 205; alle met doodeljjken afloop. GEMENGD NIEUWS. In Juli hebben, blijkens een op gave van de Ver. voor Vreemdelingenver keer, in Den Haag, S018 vreemdelingen'in hotels vertoefd, waaronder 5313 Nederlan ders, 1427 Belgen, 813 Duitschers, 187 Franschen en 135 Engelschen. Ver'edsb j:ar Juli hadden 8720 vreemdelingen hun in trek in hotels genomen. De peneions heb ben in Juli van dit jaar 142 gasten gehad; verleden jaar Juli 325. Eenige weken geleden heeft de Raad to Amsterdam besloten tot de aanschaffing van aluminium-penningen voor de muntgas-metei'S ter vervanging van de 2%-cent-stukken. De directeur der Ge meente-Gasfabrieken- Leeft aan de Rijks munt te Utrecht en aan de firma Begeer prijsopgave verzocht, voor de vervaardi ging van do benoodigde penningen. De Rijksmunt, die ook aan Rotterdam derge lijke penningen heeft geleverd, heeft een offerte gedaan, die minstens f 30,000 hooger was, dan die der firma Begeer. Na het noo- dige overleg werd aan laatstgenoemde de levering opgedragen. De Oostenrijksche Munt zou zich belasten met de fabricage, terwijl do firma Begeer -'t model door baar modelleurs liet ontwerpen. Door een toeval kreeg de muntmeester te Utrecht deprijs- notcering te hooren van de firma Begeer. Welke geheimzinnige machinaties hierbij gewerkt hebben, ij, ons onbekend. Doch zeker is, dat de- Rijksmunt thans een offerte heeft gedaan, die veel lager is dan die van Begeer. De afdoening dezer aangelegenheid is thans in handen gesteld van den wethouder der Gemeentebedrijven. Zijn wij goed inge licht, dan zal waarschijnlijk getracht wor den een accoord aan te gaan met de firma 'Begeer ter annuleering der levering onder vergoeding der reeds gemaakte kosten. („Tel.'-') Ten gevolge van den" gesïadigen tegenval staan tal van weilandgedceltsn in •iieü poldergebied van Eïmnes en Eemland fciank, een toestand, die pas afdoende zal verbeteren, als de voorgenomen elektrische bemaling (ad f60,000) gereed zal zijn'. Zelfs tegen den hoogen rand van Blaricum- Huizen stonden hier, en daar uitgestrekte plassen. Te Schoonhoven is aangehou den de brievenbesteller "A. S., die verdacht .wordt van verduistering van brieven. 'Hij heeft bekend, op verschillende tijdstippen in posttreinen en in het postkantoor te Schoon hoven, zich brieven te hebben toegeëigend. Uit verschillende brieven heeft hij gelds'r waarden ontvreemd. E on bejaard heer, t ij d e- lijk in een pension to Nijmegen vertoevend, werd na, het sluitingsuur der café'e dtoor een man meegetroond naar diens woning in de benedenstad, dm daar nog een glaasje te drinken. De lieer, die niet geheel nuchter meer was, gaf, toen hem om geld werd ge vraagd voor het halen van sterken drank, zijn portefeuille aan de bewoners van het perceel. Deze verwijderden zich er een oogeublik mede en toen de bezoeker de por tefeuille terug kreeg, bemerkte bij, dat do inhoud, zijnde twaalf bankbiljetten van f 10 daaruit was ontvreemd De gastbeeren on diens huisgenooten ontkenden: echter. Aan gifte bij de poli tip volgdo en dezo slaagde er in uit te vinden in welk perceol de be- rooving had plaats gevonden. Tegen den bewoner, zekeren V., werd proces-verbaal opgemaakt. Van het gestolen geld werd in oen dakgoot van een huis in de Pepergas en in den kelder van het huis in de Non- nenstrnat, waar de heer was geweest, te zamen nog f 100 teruggevondén. Te Vlachtwedde (Gron.) wordt een marechaussee-kazernegebouwd, waarvan de kosten ongeveer een ton be dragen. Inmiddels wordt door het Pers bureau V. D. de aandacht gevestigd op het feit, dat de thans nog in gebruik zijn de kazerne, die niet meer aan de eisehen voldoet-, doch met f 15,000 a f 20,000 in goeden staat zou kunnen worden gebracht, door dèn eigenaar voor f 15,000 aan het Rijk is aangeboden. Do winning van den honing in Twente gaat naar wensch. Do zomèr is gunstig geweest, hoewel de Meimaand slecht was. Do korven zijn naar do heide gebracht. De zonnige dagen hebben den bloei der heideplanten bevorderd; door de wind stilte kunnen de bijen gemakkelijk in- en uitvliegen. 1920 belooft een zeer voorspoe dig honingjaar te worden. Het spinnewiel in eere her steld. Ondanks het feit, dat de ruwe schapenwol in prijs is gedaald, ja bijna niet verkoopbaar is, blijven de wollen ga rens peperduur. En wat ziet men thans in Friesland's Zuid-Westhoek? De met stof bedekte en half vermolmde spinnewielen worden van de zolders gehaald, een enkele sch&fte zich zelfs een nieuw aan en men spint er weer z'n eigen wollen garen, dat wel iets ruwer is, maar veel goedkooper. Het is echter een vreemd contrast al3 men het moderne vliegtuig en het middol- eouwsche spinwiel tegelijkertijd hoort snorren. 424' STAATSLOTERIJ. Debde Klasse. Vierde Lijst, Trekking van 26 Augustas. ƒ5000, No. 5U9. f 200, No. 6316. 100, No. 10913, 12723. PRIJZEN VAN 45. 205 2941 6247 9951 12628 15899 17835 2130-1 347 4190 6269 10529 1272-1 16219 17898 21357 419 5005 6572 10589 14061 16296 18281 21530 521 50S4 6615 10G04 14107 16591 18383 21706 534 5298 7180 10825 14295 16922 19261 21725 1009 6299 7325 10889 14459 16940 19445 21986 1343 5516 7524 11077 14768 17004 19528 22211 22S6 5526 7589 11629 14839 17015 19561 22306 2354 5703 8944 1209C 14976 17256 19731 22344 2650 5814 9677 12134 15005 17506 20429 22-407 2777 5846 9799 12233 16C74 17549 20764 22613 2925 6142 9885 12604 15766 17748 21190 22790 In do vorige lijst stond: 3149, m. b. 3159. BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Opnieuw is de toestand gewijzigd. Ter wijl er berichten kwamen, alsof Krassin en Kamenef morgen meer naar Rusland zou den terugkeeren, daar Balfour's nota eeni ge overeenkomst onmogelijk had gemaakt do Engelsche regeering zou wegens de gewijzigde situatie aan 't front van koers veranderd zijn, heette het heeft Tsjitsje- rin, de minister van buitenl. zaken der sovjet-regeering den vroegeren- toestand hersteld. Uitvoerig wordt door hem geant woord op het communiqué van Luzern. Dit antwoord, waarvoor we naar hierachter verwijzen, neemt geheel en al terug de be palingen uit het aan Polen voorgelegde vredesverdrag, waartegen Lloyd George en Giolitti stelling hadden genomen. Dit wordt weliswaar niet gekleed in een voor beide premiers bijzonder aangenamen vorm, maar het is niettemin zoo. Daardoor zijn do Russische vredesvoorwaarden terugge bracht tot die, welke Engeland Polen heeft aangeraden te accepteeren, zooala Tsjitsjerin ook heel handig doet doorsche meren. En daarmee is in de kiem het verschil van inzicht tusschen Frankrijk eenerzijds en Engeland en Italië anderzijds hersteld, en tevens de wind uit het Poolscbe schip genomen, dat blijkbaar profiteeren wildo van de wijziging der vredesvoorwaarden, hoewel die rekbaar waren en niet k prendre ou b. laisser. Er zit ontegenzeggelijk eery groote kern van waarheid in volgende boodschap van Tsjitsjerin aan Kamenef: „Een fundamenteele trek van het Pool- sehe antwoord op 't Rus3isch-Oekrajiensch vredesvoorstel is, dathet slechts critiek bevat en niets wat gelijkt op eigen posi tieve voorstellen. De Polen critiseeren, maar zij geven geen basis aan voor don vrede. Zij verwerpen glad do grens, be paald door den Oppersten Raad, maar zij stellen hier tegenover alleen vage alge meenheden over het bestaan yan een Poolscho element, - waarmede rekening moet worden gehouden en over het recht tot zelfbeschikking van [Wit-Rusland, Li- tauen en Galicië, al welke landen de Polen zelf hadden onderworpen aan militaire be zetting en verschrikkelijke onderdrukking. Zij stellen zelfs geen grens voor, zij ver werpen alleen de Curzon-lijn. De Poolsche afvaardiging yermijdt zakelijke verklarin gen, vermijdt «alles wat betrekking heeft; ®P de werkelijke kern van het vraagstuk; zij geucraliseeren, zij critiseeren, dat is al." Polen wil blijkbaar de onderhandelingen te Minsk,, die doen denken aan tie periode, dat het vrijwel verslagen scheen, afbreken en vervangen door'anderë eiders, die meer in overeenstemming met bet huidige beeld van den stand vau zakeD zijn. Reeds ver luidt dan ook, dat Polen, mede met het oog op do gebrekkige communieatio met Minsk, beeft voorgesteld do vredesconfe rentie naar Warschau te verleggen, waar door als het ware sovjet-Rusland in do po sitie vah Polen te Minsk zou komen. Zal sovjet-Rusland zich echter overwon nen willen verklaren? Het is niet waar schijnlijk cn trots de zware nederlaag van do cijfers, die de telegrammen gisteren gaven, hoeven we niets toe te voegen is het ook niet juist. Zelfs zijn er teekenen, die aanduiden, dat sovjet-IWsland den strijd met de noefdigo reserves wil voortzet ten, wanneer Polen niet voor reden vat baar is. Do rcgeeringsconferentio van Moskou heeft bv. do volgende moties aangenomen: Daar ons Westelijke leger in verband met de Fransclie hulp aan Polen heeft moeten wijken cn het Zuidelijke front ernstig bedreigd wordt door Wrange], die- op hef punt staat Koeban en het Donetzgebied to bezetten, houdt do confe rentie het voor noodzakelijk dat het Westelijke front versterkt on Wrangei's leger vernietigd worde. Alle communistische parlijorganisaties krijgen last tot con vlugge partijmobilisalie pver to gaan on maatregelen te beramen ter verster king van het front tegen Wrangei's troepen. En ook komen er berichten over het verzame len van een nieuw Russisch leger achter de Njemen. Inzake Dantzig is beslist. Uit naam van de conferentio van gezanten is aan Sir Reginald Tower eon mcdcdeeling gericht, waarin hem verzocht wordt den doorvoer van oorlogsmate riaal door Dantzig te verzekeren overeenkom stig de rechten, welko aan Polen volgens het vredesverdrag van Versailles zijn toegekend.' De Polen in 0pper-Si ezic storen zich nog weinig aan het ontwap;n n^sbeve'. der inter- geallieerde commissie. Zij zijn reeds tot vlak bij Ratibor doorgedrongen. In ven- bond daarmee hebben de Duitsche vakver- eenigingen gedreigd met een algemeene sta king, wanneer niet scherper tegen de Polah werd opgetreden, waarmee thans een aan vang scbjjnt gemaakt. Van een ontmoeting tusschen Fehrenbach of Simons en Lloyd George i3 geen sprake, verzekert men uit Duitschland thans. BELGIE. Naar aanleiding van het ontslag van mi nister Hymans, dat de Fransche kringen in België begrijpelijkerwijze betreuren, de Vlamingen toejuichen, heeft oolc Jan- son, minister van oorlog, ontslag willen nemen, daar hij geheel de zienswijze van Hymans deelt. Hij is echter op zijn besluit teruggekomen en blijft aan, voorloopig tot na den terugkeer van den koning uit Bra zilië, waarheen de koning weldra zal ver- trêkken, waarna hij zich voorbehoudt het ontslag opnieuw in te dienen. Janson is te ruggekomen van zijn besluit, omdat hij meende, dat zijn aftreden het Fransch-Bel- gische militaire verbond in gevaar zou kunnen brengen. Hij is er zeker van, dat dit verbond thans binnen acht dagen tot stand gekomen zal zijn. DUITSCHLAND« De verconiging voor het havenbedrijf heeft den eisch der vereonigdc havenarbeiders om het dagloon van 48 op 60 mark te brengen van de hand gewezen. Do arbeiders te Hamburg beslo ten op inwilliging to blijven aandringen en als dit niet geschiedt, 1 September te gaan staken. Do havenarbeiders te Bremen, Bremcriiaven, Nordenham en in andere havenplaatsen hebben zich bij do bewoging uit- Hamburg aaugeslotcn. ENGELAND. Op 't oogenblik vertoeft Hemes, do Duitsche minister voor de voedselvoorziening in Enge land, waar hij met Mc. Curdy, den Engelschen voedselregelaar, besprekingen houdt, waarbij ook Fransche. Italiaansohe en Belgische leden van de vaste commissie van den oppersten eco- nomischen raad tegenwoordig zijn. Er had een zeer uitvoerige bespreking plaats over de ver moedelijke behoeften van Duitschland en over de hoeveelheden, die vermoedelijk beschikbaar zullen zijn voor de Europeescbe behoeften in het algemeen in -den komenden winter cn de bij zondere verantwoordelijkheid van Engeland volgens do overeenkomst van'Spa. 'Aan den burgemeester van Cork, die, zooals men weet, hongerstaakt, zijn de Heilige Sacra menten dor Stervenden toegediend. Zijn zuster heeft Lloyd Goorgo een telegram gezonden, waarin dezo hem verantwoordelijk stelt voor den moord. In antwoord heeft de pre mier teruggeseind ,dat het do regeering onmo gelijk is den burgemeester vrij te laten, omdat, als men in zijn geval oen uitzondering maakte, het bestuur en do wotton van het Vcrecnigd Koninkrijk zouden worden ongedaan gemaakt, daar iedere hongerstaker zou vragen vrijge laten te worden. Do dood van dezen Iersehen „martelaar", zooals Sinn-Fein van hem maakt, zal op Ierland zeer ongunstig werken, dit mag men voilig aan nemen. Zooals wc reeds eerder hebben meegedeeld, dreigt een mijnweikersslakdng. Smillie, do lei der der mijnwerkers, verwacht de staking over enkele weken. Z. i. kondeif^'dc mijnwerkers niet terug. Daar wij, zoide Smillie verder, deel uit maken van het drievoudig verbond, is het mo gelijk dat dit onzen eisch rechtvaardig vindt, en ons bijstaat. Tenzij de regeering toegeeft of bewijzen wil, idat onze eisch niet redelijk is, wees ik1, .dat er oyer drie weken oen stilstand zal komen in het kolenbodrijf. Wij wonschon' geen stilstand: we welen alles van stakingen af en gaan er niet luchthartig toe over. Maar or zijn tijdon, 'dal het verkeerd zou zijn onze Orgauisatio niet to gebruiken om onze billijke eisehen: te verwezenlijken. En dat ls nu het geval. DENEMARKEN. Krachtens art-. 254 van het verdrag van .Versailles moet Dënemarken van do staats schuld v^n het- Duitsche rijk en die van Pruisen, gelijk ze w.nreri op 1 Augustus 1914, een deel overnemen, berekend naar de verhouding van wat het Deensch gewor den deel van Nooi d-Sleeswijk gemiddeld tot de inkomsten van Rijk en Staat heeft bijgedragen. En krachtens art, 256 moet Denemarken betalen voor de eigendom men, die in zijn nieuwe gebied van het Duitsche Rijk of den Pruisischen staat er aan zijn overgegaan De Commissie van Herstel bepaalt in beide gevallen het be drag. De bedragen worden «aan haar uitbe taald en op Duitschlandfe schuld aan do ge allieerden afgeschreven. Bij de onderhandelingen, die kortelings over deze zaak te Parijs zijn gevoerd, liet Denemarken den eisch gelden, dat het be drag, c3at het voor getorpedeerde schepen van Duitschland te vorderen heeft-, zou wor den afgetrokken van wat Denemarken krachtens art. 253 en art. 256 zou moeten opbrengen. Het vredesverdrag spreekt van die vergoeding aan neutraion .Naar „Po li tiken" verneemt, heeft de Commissie van Herstel echter dien eisch van Denemarken afgewezen en wil zij die zaak aan den Vol kenbond overlaten. Daarentegen zou die Commissie er op hebben aangedrongen, dat Denemarken zoo spoedig mogelijk zou betalen. Het geld zou namelijk moeten dienen voor den weder opbouw van België, en men heeft in België dat geld zeer noodig. Hot bedrag, dat Denemarken zou hebben te betalen, schijnt nog niet vastgesteld. ',,Po- litiken" verneemt evenwel, dat de Commis sie van Herstel een heele hooge 6om ver langde, maar Denemarken die aanmerke lijk lager heeft weten te krijgen. Het zou nu neerkomen op een paar honderd mil- lioon kronen of iets meer. Binnenkort zou Denemarken die som door een of meer lee ningen, in binnen- of buitenland, moeten zien te vinden. VEREEI^IGDE STATEN. Vermoedelijk zal de uitvoering van dq wet op het verbod op den verkoop van eterken drank in de V. S. een groot fiasco blijken. Reeds thans wordt hel bedrag, noodig voor de uitvoering van de wet, op minstens 10 maal meer geraamd, don er voor is uitgetrokken. De bekende directeur van het Knickerbocker hotel te New-York, Ja mes Reegan, verklaarde in een onderhoud te Londen, dat de verbodswet ongetwijfeld binnen kort zal worden opgehevgy. Do smokkelhandel is bovendien buitengewoon. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ebert, de Duitsche rijkspresident, is voor eer. korte ontspanningsreii naar het Schwarz- wald vertrokken. Nqaj- de „Berliner Ztg. am M." meldt, heeft Maandag in het artillerie-depot van Gnsterburg in een loods een groots ontplof fing plaats gehad. De brand breidde zich uit, zoodat ten slotte twintig andere loodsen vernield werden. Er zijn daarbij geen men- schen omgekomen. Naar de gevolmachtigde van het herto gelijk huis van Anhalt mededeelt, is het bericht van de „Berliner Ztg.", volgens net- welk de weduwe van prins Joachim van Prui sen, zich met den heer. Guerard verloofd heeft, onjuist Aan het Attermeer In Oostenrijk is oen steiger ingestort, waarbij meer dan 100 personen zwaar gewond en eenige gedood werden. Naar de „Temps" nit Helsingfors ver neemt, is daar uit Moskou bericht ontvan gen, dat de stad Saratof bijna geheel door brand vernield is. De brand duurde 8 uur en legde heele wjjken in de asch. Honderd burgers vonden den dood in de vlammen. 25,000 zijn dakloos. Tal van schepen In de iWolga zijn mede verbrand. De Duitsche bladen weten te vertellen, dat Enver pasja er na zes vergeefsche po gingen in geslaagd is Duitsch and te ver laten, waar hij zich onherkend en zonder dat de overheid er iets van wist, opgehou den heeft en Moskou te öereiken. De po gingen, die HAver heeft aangewend om Moskou te bereiken, waar hij al vroeger Ls geweest en waar hij de eerste stappen ge daan heeft om Midden-Azië tegen Engel land in opstand te brengen, vormen avontu ren, die aan een roman doen denken. Later zullen die eerst volledig verteld kunnen worden. Voorloopig .dit: Met verbluffende' koelbloedigheid is het Enver gelukt den Engelschen te ontsnap pen, die hem op het spoor waren. Bij deze pogingen tot ontvluchting vloog Enver in een klein vliegtuig naar Danlzig, waar hij dus als bet ware onder de oogen der Engel sche overheid landde. Maar voor deze er goed en wel kennis van gekregen had, was Enver al weer de lucht in. Bjj een andere poging werd Enver nabij Dunaburg gevangen genomen oïider ver denking een 'bolsjewistische commissaris «te zijn Hij we.rd in de buurt van Riga ge ïnterneerd. Digelsche officieren trachtten telkens vergeefs zijn persoonlijkheid uit te visschen. Eindelijk kwam Enver als uitwis selingsgevangene natuurljjk mei valse he papieren naar Duitschland terug. De aanraking van de bolsjewistische le gers met de Duitsche grens heeft Enver, pasja nu ongeveer. Veertien dagen geleden gelegenheid gegeven, .zonden dat d? Duit sche overheid er iets van wist, (de Doitsch'o grens te overschrijden en met de hulp van bolsjewistische troepencommandontcn. wien hij omtrent zijn persoon volledige zekerhpid kon gaan, naar Moskou te gaan, waar hij eer. dag of vier, vijf geleden aangekomen is. In Moskou werël hij door Mohammedaan se he afvaardigingen uit geüeel Midden- Azië opgewacht -en hij beeft dadelijk, in samenwerking met de sovjet-regeering, de pogingen om de Mohammëdaansche wereld, van Binnen-Azië uit tegen 'Engeland in be weging te brengen, hervat, heet liet. Over dezen Turk is al zooveel gefanta seerd, dat wjj bovenstaande onder de noo- dige reserve geven. Antwoord van Tsjitsjerin aan Engeland. Tsjitsjerin liceft aan Kamenef volgende verklaring gezonden: Wil het volgende mededeelen aan do Britsche regeering: De ongewono toon van het communiqué van de Britsche en Italiaansohe regeerin gen, dat is gepubliceerd in de Lomdensche bladen en aan ons door Kamenef is toege zonden, is niet geschikt om bij te dragen tot het vestigen van duurzame goede be trekkingen tusschenj beide partijen, het geen zoo noodig is voor het welzijn van do wereld en hot herstel v.an den algemeenen vrede, hetgeen de Britsche en Italiaanscho regeeringen z-lf verklaren hun hoofddoel te zijn. Wij merkten in het bijzonder op, dat de zelfde regeeringen, die zoo dikwijls de Rus sische regeering hebben beschuldigd van zich te bemoeien met do inwendige aange- legenhedun van andere staten, in dit com muniqué een stuk propaganda hebben openbaar gemaakt, dat gericht is tegen onze instellingen, en een zoodanige daad van ingrijpen ir> onze zaken vormt, dat het een overeenkomstige handelwijze van onzen kant voldoende zou rechtvaardigen. Het verlangen naar vrede van de regee ring van arbeiders cn boeren is echter zoo hevig, dat zij besloten heeft, ten spijt van den billijken wrok, die geschapen moet worden door bovengenoemd communiqué om niet nader in te gaan op dit punt, en om vollediglijk tegemoet t« komen aan do wen- scken van de Britsche en Italiaansche re geeringen, met welke zij hoopt, niettegen staande hun ongewone daad, desondanks zoo spoedig mogelijk duurzame betrekkin gen van vrede en goede trouw te herstel len. Onze verwondering was des te meer ge rechtvaardigd waar wij opmerkten, dat dit verschil van meening is over een vredes voorwaarde, waaromtrent volkomen over eenstemming bestaat tusschen ons en de voornoemde regeeringen. Wij vinden het waarlijk vreemd, dat een kwestie van inter pretatie van een principe, waaromtrent overeenstemming was verkregen, de aan leiding is geweest tot een stap van zooda- nigeiv aard. Nadat dè beperking van bet PoOiSche leger tot 50,000 man door de Brii- eche regeering was erkend als een recht vaardige vredesvoorwaar is het van onze zijde een toegeeflijkheid aan Polen, dat wij, boven dit aantal, de vorming toestaan van een gewapende burgerlijke militie, die fei telijk een toevoeging aan de strijdkrachten is; en wij vinden het verbazingwekkend, dat een vermeerdering Van de Poolsche strijdkrachten ds verontwaardiging van de Britsche regeering heeft gaande gemaakt. Gezien dat de Engelsche regeering ver klaart, dat de vrede in geheel Oo6t-Europa haar doel is, kunnen wij wijzen op het feit, dat dé arbeiders in Polen gedurende langen tijd de kracht zijn geweest, cKo zich voort durend heeft verzet tegen de agressieve r-o- litiek van de Poolsche regeering. De Engel sche regeering verzet zich met zulk een kracht tegen de versterking van dezen steunpilaar van den vr«,de, dat dit duide- lijk aantoont, welk een gerechtvaardigd wantrouwen de Britsche regeering bezielt ten aanzien van de arbeiders. Als de Britsche regeering denkt, dat de arbeiders, volgens hun natuur, bezield moe ten zijn door de bolsjewistische leer, dan zal zulk een standpunt ongetwijfeld met vreug de worden begroet dooi hen, die uiirien naar de verspreiding van het bolsjewisme in Engeland Hoezeer onze uitlegging van dit punt in onzo vredesvoorwaarden ook ge rechtvaardigd zij, zijn wij niettemin gene gen, om dit óéne verschilpunt te laten val len, ter einde volkomen overeenstemming te verkrijgen tusschen ons en de boven genoemde regeeringen, wat betreft de voor waarden voor den vrede met Polen. Wij verklaren ton eerste, dat wij onze voor waarden nimmer als een ultimatum hebben be schouwd, en dat wij nu, zooals wij altijd zijn geweest, bereid zijn om zo to bespreken met de Poolsdho regeering. Deze besprekingen hebben plaats tusschen ons en de Foolsohe regeering, met welko alleen wij in dit geval over den vrede onderhandelen, zonder bemoeiingen van buiten af, zoodat allo beloften in dit opzicht door ons «alleen aan Polen worden gedaan. Gezien echter ons oprecht verlangen om het belangrijke re sultaat voor hot welzijn en den vr ie van de wereld deelachtig ta worden, dat kan worden bereikt door vrede met Engeland, zijn wij ge negen om aan de Britsche regeering het feit medo te <leelen, dat do Russische regeering iheeft besloten om in deze aangdegenheid een concessie lo doen, en niet vast te houden aan de voorwaarde van in Polen een burgerlijke mili tie van arbeiders op dc been te brengen, waaT- door zij volkomen overeenstemming bereikt met Engeland, wat betreft alle voorwaarden voor don vrede met Polen. De Russische regeering er niet op gebrand om praclische handelstrans acties te verwarren met theoretische polemieken en mc-t principieelc besprekingen, maar aange zien de Britsche regeering, in vorband met dezo kwestie, een zuiver polemisch communiqué heeft gepubliceerd, dat gerioht is tegen de grondbe ginselen, waarop onzo regeering is opgetrok ken, kunnen wij niet vermijden voor een oogen blik ditzelfde pad in te daan. Waar dc Engcl- sdho regeering togen het sovjot-stelsol de vreem de beschuldiging heeft uitgesproken van een oli garchie te zijn, is het onmogelijk voor ons er niet op to wijzen, dat alle staten, die een an- dero regceringsvorm hebben dan de onze, op voor elkeen zichtbare wijze de meest werkelijke oligarchie vertoonen, aangezien do vruchten van voortbrenging van gansch een volk worden ge plukt door enkelo bevoorrechten, terwijl in Sov jet-Rusland het gcheole volk werkt ten bate van het géheelc volk. Onder het gezag van hen, die liet bovengenoemd communiqué beschrijft nl6 een vrije rogeerïng, zwoegt oen onmetelijke meor derheid voor de weinige bevoorrechten, hetgeen dus wel wis cn waarachtig een oligarchie ia- In dit verband kunnen wij slechts herinneren aan Ohdozza M.oney's berekening van do verdee» ling van hot Engelsche inkomen in 1914: Rijken: 1,250,558 pond sterling. [Welgestelden: 3,750,245 pend sterling- Armen: 38.8S0 pond sterling. Wat betreft de werkelijke deelneming aan de politieke mgcht vragen wij, welke rege*

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2