LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 Augustus Tweede Blad. Anno 1320. No. 18552 Ijitderaadzaal 0 Met een. korte zitting' en. in kalme stem ming heeft de oude Raad afscheid genomen, it! Is waar, die agenda was wel lang, 29 pun ten omvattend, maar op 'b eerste gezicht «as al reeds te zien, dat deze agenda niet bijzonder zou ophouden. Er mochten dan eens een paar opmerkingen worden ge maakt, maar voor or aleer het voorlaatste punt bereikt zou zijn, was een breed opge- tetto discussie vrijwel uitgesloten. Goed be- mhouwd, ia het feitelijk zelfs tot de inter pellatie Knuttel bij één opmerking geble ven, die van den heer Sijtsma inzake heb tot bot dubbele verhoogen van de gemeente subsidie voor de restauratie van de Pieters kerk en deze had de heer Sijtsma beter ge daan maar voor zich te houden, zoo ver sloeg hij de plank mis. po kwestie of de jVrijz. Hervormden onder voorwaarden be reid zijn aan de Ned. Herv. Kerk f 1000 te geven, zooals de heer Sijtsma verklaarde, staat geheel en al buiten de gemeente-sub sidie, gegeven immers tot het in stand hou den van een historisch gebouw. Deze in wendige Kerk-aangeleg enheid en de ge meente-subsidie hebben totaal niets met olkaar te maken. Onverschillig welke re geling ooit getroffen zou worden, de aan vrage om subsidie aan Rijk, Provincie en Gemeente zou er nooit door worden achter gehouden. Begrijpelijkerwijs liet de Raad den heer Sijtsma alleen staan, toen deze bij xijn dwaling volhardde en stemming vroeg Do interpellatie Knuttel zal, vermoeden we, in zooverre nut afwerpen, dit in enkele misstanden in de gemeentelijke werkinrich ting verbetering zal komen. Zoo beschouwd, heeft ze werkelijk goed gedaan. Handig maakte interpellant gebruik van de elkaar niot dekkende verklaringen van wethouder jjota en van den heer Bisschop als bestuurs lid der inriohtiDg. Ondanks het verzet uit anti-rev. hoek, gesteund door 2 Chr. Hist, en 2 R.-K. heeft) de Leidsche Zwemclub de tob f 150 verhoog de subsidie voor het Vólkszwemfeest op Zondag a.s. gekregen. Dat verzet was juist gericht tegen den Zondag. Op zich zelf van daze tegenstanders alleszins begrijpelijk, zond*rt men de beide R.-K. heeren uit, waar in 't Zuiden toch op Zondag allerlei sport enz. zelfs wel van koogerhand wordt bovorderd. Toch mogen deze tegenstem mers wel eens bedenken, dat do practijk than8 leert, dat een niet te onderschatten percentage der gemeentenaren op Zondag ont- of uitspanning vraagt naast wat de Kerk aanbiedt en zelfs zonder die. Men mag dat betreuren, zeker, maar men kan cr zijn oogen niet voor sluiten en doen alsoi niet zoo is. Dat percentage is bo- venuicn zoo belangrijk geworden, dat heb recht kan doen gcldeu gekend en erkend te worden Niet alleen een meerderheid heeft rechten, ook minderheden hebben die. Is heb overigens voor de gemeente-maat schappij ook niet wenschelijk, gezien het feit, dat een groot percentage Zondags ont spanning wil, alles te doen, wat mogelijk is om clio ontspanning in een goede bedding te leiden en aldus leiding te geven? Het lijkt ons heel wat verstandiger toe, dan om zich met hand en tand te verzetten uit oen soort Prinzipienroiterei en aldus een verwildering in de hand te werken. En dat sport een gezonde ontspanning is, hoeven we zeker niet nader te betoogen. De heer Knuettcl, gesteund door den beer Van Stralen, maakte nog bezwaar, omdat hot feest aan den Heerensingel is, niet in de mooie zweminrichting plaats vindt, waarin hij een achteruitzetting van het volk meen de te zien. Laat de Leidsche Zwemclub daar mee volgend jaar rekening houden. Zelfs al is van achteruitzetting geen Eprake, men doet een goed werk, wanneer men een aan stoot van het gevoel van een deel zijner medeburgers wegnemen kan. Doof laten we, gedachtig aan het do mortibus nil nisi bene, zeggc-n bet on zakelijk gedoe van de yorige zitting, ten ge volge waarvan op het laatst dfe agenda en wat volgde, moest worden doorgejaagd, zoo dat de Raad inzake het voorstel Dub- beldeman om het gemeentepereoneel 4 dagen verlof extra te geven beslissing nam zonder konnis des onderscheids kwam nu natuur lijk opbreken. De heer De Lange wilde de FEUILLETON FABRliSKBROOK. Roman naar het Engelscb van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) Tl) Toen hij uit zijn kniclcndo houding op stond wa3 hij overtuigd, dat nu al het ver lorene zou terugkomen. Het was hem meer dan een tijdelijke opluchting en zijn vrouw dceldo zijn optimisme maar Mary wilde hem niet haar piano laten terugkoopen en wat haar bont betrof de leute wa sin aan tocht, zei ze. Maar zij betaalden den slager, den bakker en den kruidenier en huurden dadelijk weer een keukenmeid. En deze dienstmaagd deed Sheridan de deur open on verzekerde hem, dat miss Vertrees „be neden zou komen". Hij was er niet de man naar bewondering to verbergen, als hij die voelde, cn dus koek hij verrukt bij Mary's verschijnen, die de keukenmeid bijna op de hielen volgde. Er lag een stconde lang zooiets als vrees in haar blik, maar die verdween bij het zien van hem en werd in haar oogen vervangen «oor een zacht schitteren, terwijl het bloed haar naar de wangen steeg. „Wcest u niet verbaasd", zei hij. „De waarheid is, dat het in zekeren zin zaken Z1jn, waarvoor ik hier kom. Het zal u', naar «lijn idee, slechts een minuut ophouden". ..Dat spijt me", zei Mary. „Ik hoopte, kwam, omdat we buren zijn." "V u ..Buren Soms ziet men «n buren niet zooveel als men placht to schuld eenvoudig aan B. en W. geven, wat hadden die te komen meteen spoedeischend voorstel. Hadden zij maar, zonder zelf een voorstel to doen, praeadvies op het voor- stol Dubbeldeman uitgebracht. De heer Do Lange draafde wat door, dunkt ons, want hoe zouden de gemeentewerklieden zonder spoedeischend voorstel dit jaar aan langer verlof zijn gekomen? 't Is waar, menschen- levens zijn er niet mee gemoeid, maar als 't zoover met iets komen moet, voor en aleer iets spoedeischend behandeld worden magDe Voorzitter en de heer Dub beldeman zetten hun standpunt nog eens uiteen en draaiden daarbij o.i. om elkaar heen. De Voorzitter hield vast aan de for- meele onmogelijkheid van het voorstel Dub beldeman, hetgeen deze betwistte. Formeel was het gelijk ongetwijfeld aan de zijde van den Voorzitter, maar zou in de prac tijk, los van onbuigzame verordeningen etc., vier dagen verlof extra onmogelijk zijn? Toen de discussie goed en wel gesloten was, wilde de heer Pera nog aan 't woord en de" Voorzitter mocht nog zoo aandringen, de heer Pera hield vol en zei, wat hem op 't hart lag. Gelukkig werd het onverkwikke lijk debat er niet door verlengd. Tot slot kregen we afscheidsspeeches van of voor die leden, die in den nieuwen Raad niet terugkeeren met do gebruikelijke plichtplegingen en wenschen. De heeren v. Gruting en J P Mulder met resp. 16 en 5 jaren van trouwen dienst in het beharti gen der gemeentebelangen, hadden vcor een vernieuwing van hun mandaat bedankt, de heeren Oostveen, v. d. Zeeuw en v. Tol, de laatste met een staat van 19 jaren en voorzeker geen gemakkelijke, zijn met cere gesneuveld in den jongsten verkiezings strijd De oude Raad is dood leve de nieuwe Raad! GEMENGD NIEUWS De heer Harry Strelciffkie, dircc- teur van hot „Theatre des Ambassadeurs" te Scheveningen, heeft in Den Haag, Amsterdam ca Rotterdam gebouwen aangekocht, wéLk-c voer het a.s. seizoen evenals het „Théatro des Am bassadeurs" zullen worden verbouwd tot ijspa leizen met cabarets. De staking bij de N. V. Kaas- handelmaatschappij Gouda, welke drie we ken geduurd heeft, js thans als geëindigd te beschouwen. De directie heeft slechts zeven van de stakende arbeiders weer in dienst genomen en verder tien niéuwe ar beiders. Het loon zal thans bedragen per week f27. en voor overwerk zal 75 cents per uur worden betaald. De werktijd be draagt 8 uur per dag. De staking in de hlikwarenindustrie, Welke tien weken heeft geduurd, is eveneens ge ëindigd. De meeste werklieden hebben den arbeid op de oude voorwaarden hervat, met dien verstande; dat de 45-urige werkweek en een uurloon van,60 cents zijn ingevoerd. Later zal dit op; 65 cents per uur worden gebracht. Omtrent het ontslag aan de Kon. Stearine- kaarsenfabriek Gouda lean nader worden gemeld: Van de manlijke werklieden zijn 150 ontslagen en nog 168 in diëtist ge bleven. Zeven van de onslagenem worden gepensionneerd; de anderen ontvangen we- kelijksché uitkeeringen. Voorts zijn er 26 vrouwen ontslagen. Thans zijn er nog 177 vrouwen op de fabriek werkzaam. Ui<t Rotterdam meldt men: Als nieuw bewijs hoe do verkeersloeslanden in dezo haven zich wijzigen, waarbij van mas sale transporten in Verband met den weinig be vredigenden cconomischen toestand van ons achterland en den slechton eland dor valuta vooreerst geen sprake kan zijn, kan wel dienen, dat Krupp, die voor zijn schepen, en erlsimpor- lon hier een menschenleeftijd een eigen kantoor heeft onderhouden, besloten heeft dit op tc heffen. Voor zoover wij ons herinnoren, werden aan vankelijk de hier omschreven- zaken van Krupp behandeld döor de firma M. Jobsen. Daarna werd opgericht het „Comptoir für Kruppschc Spedition und Rhederei" onder leiding van do heeren Roesing cn Steinbörner. Nu, zos en twin tig jaar geleden, kwam aan hel hoofd van dit kantoor de heer Z. W. C. Dekkers, die later met doen. Dat is, naar ik hoor, hier het geval in den laatsten tijd ,,U zal toch wel zoo lang blijven, dat u wilt plaats nemen, nietwaar 1" „Mij dunkt, dat zou ik wel kunnen doen". En zij gingen tegenover elkander zitten en niet ver van elkaar af. „Het kunnen natuurlijk niet bepaald za ken genoemd wordon", zei hij ernstig. „Eigenlijk in 't geheel niet, dunkt me. Maar ik hob iot" van u, dat ik u naar mijn idee moet teruggevon, en ik vond1 het beter dat zolf te brengen en uit te leggen hoe het in mijn bezit is gekomen. Het is deze brief deze brief, die u aan mijn jongen hebt geschreven." Hij reikte haar plechtig met zijn linkerhand den brief toe en zij nam hem vriendelijk van hem aan. „Ik vond hem na zijn dood in zijn brievenbus. U weet zeker, dat hij hem nooit hoeft gekregen." „Ja", zei ze op zachten toon. Hij zuchtte. „Ik ben daar blij om. „Niet voegde hij er haastig bij, „niet omdat u niet goed deedt met hem dien te zenden U kon niet anders handelen als de zaken nu eenmaal zoo stonden. U treft niet dc min ste blaam, u was volkomen eerlijk." Mary zei met gebogen hoofd', bijna flui sterend, „Dank u". „U moet mij niet kwalijk nemen, cJat ik den brief heb gelezen. Ik moest mij met zijn brieven en al het andere belasten ik ken de hot handschrift niet en las, toen ik één maal was begonnen, tot het eind toe." „Ik ben blij, dat u dat heeft gedaan." „Wel hij boog zich naar voren als om op tc staan „dit is zoowat alles, wat ik heb te zeggen. Ik vond', dat u den brief moest terughebben. „Ik dank u voor het brengen daarvan". Hij keek haar vol spanning aan, alsof hij den heer Erhardt het aanzijn schonk aan de bekende roederijtirma Erhardt cn Dekkers. Tot hel besluit van Krupp kan bijdragen liet feit, dat de heer Dokkers ontslag had aange- vraagd uit zijn betrekking als leider van Krupps kantoor, maar dc totaal gewijzigde toestand zal het in hoofdzaak wel veroorzaakt hebben. Op verzoek van Krupp zal do firma Erhardt on Dekkers voortaan de loopende zaken in de plaats van het op te heffen eigen kantoor waarnemen. De staking bij den Franschsn Ba zaar te Amsterdam is gisteren opgeheven. De directie heeft de door den Bond van Handels- en Kantoorbedienden gestelde eischen ingewilligd. Gistermorgen heeft een com missie uit de vaste bootwerkers van den z.g. „eersten ban" te Amsterdam een con ferentie gehad met een 'vertegenwoordiger van het bestuur der „Scheepvaartvereenü- ging". Zij vroeg een verhooging van het garantieloon, dat thans f20 per week be draagt, en drong op. spoedige inwilliging aan, omdat volgens haar bij de tegenwoor dige slapte in het havenbedrijf dit garantie loon ontoereikend was. De vertegenwoordi gers der Scheepvaartvereeniging ziiden toe', do wenschen der commissie aan het be stuur te'zullen overbrengen. Nader wordt gemeld, dat in de houthaven het houtschip „Martin Rus" door hen verla ten werd en zij daar den arbeid staakten. De actie gaat buiten de organisatie om. Dezer dagen kwam de veehou der M., van Assendelft, uit Purmeread. Zijn voor de kar gespannen paard schrok vooir; den stilstaanden automobiel van dr. N., be Wormer. Genoemde M. viel van zijn kar en kneusde twee ribben. Na door ar. N. verbonden te zijn, bracht dezo hem per auto naar. Assendelft. Zrjn zoon zou echter den weg naar, huis yeryolgen. Ter hoogte van de markt passeerde de auto van dr. N. genoemd paard en kar. Het paard schrok weer en nu viel de zoon van de kar en brak zijn been. Ook die werd door dr. N. verbonden en per auto naar zjjn woning vervoerd. De politie te Deventer heeft, de hand gelegd op oen inbrekersbende, schuldig aan fabrieksinbraken te Deventer en elders. Do scliiuldigen worden gearresteerd bij een' inbraak in oen fabriek to Locnon, op do Veluwe. Zij zijn zekere M., uit Deventer, D. uit Nijmegen en v. d. P., een zwerveling. Bij D., te Nijmegen, werden verschillende voorwerpen gevondon, onlangs bij een inbraak in de ohocoladc- ca suikerwerkfa- briek Salland te Deventer ontvreemd. Wegens heling is D.'s vrouw, dio te Deventer vertoefde, mode aangehouden. Zij bekende me- doplichling te zijn. Nabij Laren is een Zigeuner gear- resteerd, die in zijn woonwagen een 8-jarig knaapje uit dc Joh.-Vorhulstslraat te Amster dam had medegevoerd. Do storm der laatste dagon heeft den Engelschen driemastschocuor „Pride of the West",- die op 6 Augustus op den dijk te Wesl- kapelle is geloopen .gchool uil elkaar geslagen. Alleen hel achterste deel van het schip, met een der masten, ligt nog in hol steeds groeier wor dende gat in den dijk, terwijl twee andere mas ten cn andero deolcn zijn aangedreven. Dc scha de aan den dijk is zeer belangrijk. Het wrak is voor afbraak verkocht. Voor do vclo treinvorlragingen zijn eenigen Hjd geleden reeds verschillende oorzaken opgegeven. Thans verneemt 't „U. D." nog, dat mede een der oorzaken is liet enorm toegenomen rijwielenvervocr. Zooals het nu is, gaat hot niet langer. Volgens door genoemd blad verkregen inlichtingen moet or komen óf een wederom verhoogd rijwiellariof, óf bijzondere voorschriften voor dc speciaal drukke dagen, do Zatordagon, Zondagen cn Maandagen. To Hoorn is do goud- on zilver- smederij van den lieer G. Vollen aan hel Nieu- wc-Noord geheel uitgebrand. Bij Reuzel is voor do scherpe, be waking der grens zulks in verband met de runderpest in België van uit Amsterdam een detachement politietroopon aangekomon. Even over dc grens, in het naburige Belgische plaatsje Hamont,is, naar men mededeelt, de runderpest uitgebroken. Door do politio cn dacht en hoopte, dat zij uog iets zoggen zou. Maar zij scheen zich niet bewust van dien blik te zijn, want rij hield haar oogen droevig op den grond gericht. „Ik moet nu maar weer zorgen, dat ik op mijn kantoor kom", zei hij, wanhopig op staande. „Ik zei ik zei tegen mijn com pagnon, dat ik ora twee uren terug zou zijn, en hij zal mij zeker een stumperigen man van zaken vinden, als hij mij er op betrapt, dat ik over mijn tijd ben. Ik moet mij tegenwoordig precies aan de streep houden met dien vriend, die mij op de vin gers ziet". Mary stond met hem op. „Ik heb altijd gehoord, dat u de strenge-chef was." Hij barstte in een spottend gelach uit. „Ik 1 Ik bon niets vergeleken bij dien com pagnon van mij. U zou niet kunnen raden, al hing uw leven er van af, hoe hij mij er aan houdt, dat ik mijn deel van het werk doe. Ik zou niet in het minst verbaasd we zen, als hij mij op zekeren dag den bons gaf en den geheelencircus zelf bestuurde. U weet hoe hij is als bij oens iets onder handen neemt." „Neen", zei ze glimlachend. „Ik wist niet, dat u een compagnon hadt. Ik heb altijd gehoord Hij lachte, terwijl hij langs haar heen keek. „Dat is mijn manier van spreken van dien jongen van mij, van Bibbs'*. Hij bleef afwachtend staan, waarbij hij met een air van zorglooze opgewektheid do gang inkeek. Hij meende, dat zij stellig zou zeggen „Hoe maakt Bibbs het 1" maar zij zeido in het geheel niets, ofschoon hij wachtte totdat do stilte te pijnlijk werd. „Ik moet) nu weer daar ginds heen", zei hij eindelijk. „Hij kon eens ongorust wor den". douanen te Budel worden do elrongslo maatre- golen getroffen tegen overbrenging dier ziekte naar Holland. Ondanks de horhaaldo pogingen, om don export van oesters naar Duitschland hol voornaamste afzetgebied voor dit product te doen herleven, is dit, waar import van ver- soho viscli aldaar reeds is toegestaan, nog steeds niet gelukt. De bindende bepaling, dal allo ver zending via het coöp. ccntraal-oestcrbureau moet gaan, vindt in kringen van handelaron veel verzot. Het oesterbodrijf maakt een zeer on- gunstigen lijd door. Slechts ccnige export naar Engeland is mogelijk. In do omgoving van Hoeren veen stond het boezemwater Maandag 40 c.M. boven zoraerpeil; in <le polders 15 c.M., zoodat dh toe stand kritiek is geworden. De hooimadon staan blank; wadende door het water, gaan de boeren de koeien uit do weiden halen cn stallen. Zelfs vee, dal in polderlanden graasde, wordt door do.veehouders gestald; dc bodem is daar zóó nat en drassig, dat. dé graszode stuk getrapt is en het land vaak als omgeploegd lijkt. Op dc bouw- aklcers staan in de lage landen de aardappelen dn boonon in het water; de verbouwers kunnen do akkers niet betreden, alles is even nat en modderig. Do schade is groot, want do qualitoit der veldvruohten wordt slecht. Men horinnert zich niet ooit zulk een lioogen waterstand in Augustus gehad te hebben. In verschillende om Stcenwijk gelegen veen- dorïjen, wei- en bouwlanden, die niet onder de de bemaling vallen van hot nabij Blokzijl slaan de stoomgemaal, ziet het er, ten gevolge van den aanhoudenden zwaren waterval der laatste dagen allertreurigst uit. Sommige uitgestrekte veenderijen staan een paar voet onder water, zoodat er niet meer gowerkt kan worden en de turf bij massa's ronddrijft. Eenige boeren zagen zich genoodzaakt hun vee te stallen. Hccle aard- appolveldon 3taan blank. De schade, zoowel voor den vervener als voor don boer, is groot. Te Winschoten geraakten gister- ren 8 dochtertjes, allen beneden 8 jaar, van den timmerman Z. Hemmen, en een dochtertje van J. Lindemuldcr, werkmeester eener fabriek in 'n zandgravorij onder het zand bedolven. Allo vier werden levenloos onder het zand weggehaald. To Tjerkgaast (Fr.) is ds P. ilo Haan 6cdort 17 jaar Ned.-Herv. predikant aldaar, ver dronken. Aan de postkantóren zijn verkrijg- baar rcnte-zegelboekjes, inhoudendo 24 zegels. Er zijn afzondcriijko boekjes met zegels van 25, 30. 40, 50 en 60 cents. KUNST EN LETTEREN, NIEUWE UITGAVEN. Wij hebben aan te kondigen ceu drietal nieuwo uilgavou in de wolbekendo Mculonhoff- edilie, n.l.- „Door Wolven Opgcvood", do ge schiedenis van Mowzli in de wildernis van Htidynrd Kipling, bewerkt door Arthur Ter- voeren, „Anatolo", mondain .minnespel door A. Sohuilzler en „Miskende Licfdo" door Honoró do Balzac. Bij de Ncderl. Boek- cu Steendrukkerij v/h. H. L. Smits, te Den Haag, heeft de heer H. Dunlop uitgegeven ecu brochure, getiteld: „Do blunders van Keynes". Daarin tast hij op verschillende punten het betoog van dezen En- golschman, dat zoo'n groeten indruk in Europa lieoft gemaakt, aan. De schrijver doet zich over 'l geheel kennen als iemand, die meent, dat Duitschland er veel te genadig is afgekomen! Bij Van Hoikema en Warcndorf te Amsterdam is verschenen: „Als het getij verlooptblij spel in óén bedrijf door Marcellus Emanls cn „De Jagers, van Van Dam" door W. E. van Dam van Issolt, majoor van den genoralcn staf. De schrijver hoeft hier vol piëteit do lotgevallen weergegeven van het corps jagers, dal, zoo be kend is, ook in den volksmond, in 1830 opge richt door 's schrijvers oud-oom. Het geschied kundig werk is verlucht door fraaie platen en eenige situalietcekeningen uit don 10-daag- sclien veldtocht. Verder nog een niouwen roman van Marcclus Emanls, gonaamd „Mensen", goschrcvon in nieuwo stijl cn taal on van do hand van Her man Salomonson een roman, getiteld „Bom- ston". „Gooden dag en dank u", zei Mary. „Waarvoor „Voor dien brief." „O," zei hij verbouwereerd. „Tot uw dienst. Goeden dag. Mary stak haar hand uit. „Goeden dag." „U moet mijn linkerhand cxcuseeren", zeide hij. „Ik heb een ongeluk met dc ande ro gehad." Zij slaakte een kreet van modelijden, toen rij die zag. „O arme mr. Sheridan „Hot boteekent niets Ik dicteer nu al les." Hij lachtto vroolijk. „Hoeft iemand u verteld, hoe het gebeurde V' „Ik heb gehoord, dat u uw hand had ge blesseerd, maar niet precies hoe." „Het gebeurde aldus", begon hij, en bei don gingen onbewust weer zitten. „U zal het wol niet weten, maar ik dacht mij zeer bezorgd to maken over den jongsten van mijn jongens over dengeen, die somtijds na Jims dood bij u placht te komen dat- is, ik bedoel Bibbs. Hij is degccn, van wien ik sprak als mijn compagnon cn dc waar heid is, dat het daarop oen dezer dagen zal aangaan als rijn gezondheid het ten minste uithoudt. Wel, u herinnert u zeker nog, dat ik hem bij een machine had in een mijnor werkplaatsen, en af en toe ging ik daar eens naar binnen om te zien hoe hij zich van zijn taak kweet. Ik nam somtijds oen dokter mee, omdat Bihbs nooit geheel robuust was, om het zoo eens te zeggen. Ouwo dokter Gurney u kont hom mis schien wol Een lange, magere man hij is altijd wat slaperig „Ja". „Nu, op zekeren dag waren ik en ouwe dokter Gurney weer eens daar en ik was zoo dom Bibbs te wijzen hoe hij do machi ne moost bedienen. Hij zeido tegen mij, Bij W. L. on J. Brasses Uitgevers-Mij. zag het licbl een vertaalde uitgave van don Spaau- schen schrijver Don Francisco de Qucvcdo y VilTages, na Cervantes missohien do beste der Spaanscho humoristische letterkundigen, „Ver haal van dc lotgevallen van den gelukzoeker don Pablo", hot model van vagebonden en dc spiegel voor schelmen, 17de eeuwsche schel menroman Basil King's „De Macht der Liefde" is doel II der Modcrno Serie, uitgave van J. Ph. Kru- scman, te Den Haag. De AJg. Nederl. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer hoeft uitgegeven „North-Hol- land", een autotocht door deze provincie, waarvan tekst en ilustraiies zijn van wijlen den heer Arthur Marshall. Gedrukt op fraai papier maakt de uitgaven, voorzien als ze verder ia van een schat van mooie kiekjes, een zeer gnnu stigen indruk.De tekst doet zien, dat hier een vreemdeling aan 't woord, is geweest, die oog had voor het schoone uit deze provincie en dat wist uit te drukken in woorden. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. Mw. G. C. Huijsman-van Verre, Zonuovokte straat 14. P. J. J. Koot, Langogracht 139, G. Th. J. Langczaal, Korte Hansenstraat 4a. i J. A. Vorkuylen, Willemstraat 32. A Onder- water, Lijsbcthsteeg 10. Th. Th. Outersterp, priester, Breostraat 139 J. J. R. Schmal, smid. Wetstraat 27 J. M. de Graaf cn gezin, Hoogewocrd 53 Mej. W. A. van Delft, kint derjuffrouw. Beschuitsteeg 3 Mej. E. Stöflcr, dienstbode, Onde-Singel 144 Mw. J. Mol- Lueb, Kooipark 11. Mej. A. Jobsc, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis J. Th. Walter, Hugo- de-Grootstr. 7 M. van Kooij en gezin, serg.- maj.-adm., Langebrug 101 L. Hilgersom, Vliet G J. P. v. d. Velden, amanuensis, Oude- Vesl 53 W. Th. Homburg en gezin, werkman, Middelstégracht 37 E. Terwee cn gezin, restaurateur, Breostraat 78-80 Mej. M. M. Scholtis, winkeljuffrouw. Noordeinde 54. H. Wegenaar, metselaar, Rijndijkslraat 45 A'. Szenlgjörofje en gezin, arts, Groenhovenslr. 11 M. TeJjeur, lijnslager, Hansenstraat 54a. i H. J. A. Dunselman, administrateur, Haarlem merstraat 196 Mej. W. Berkel, Rijndijkair, 39 K v. Rijn, le luit. Veld-Art., Heerenstr, 128 J. Vos, en gezin, veemarbeider, Oude- Hecrengracht 20 J. H. Koendcrs-Schaeffor, Haarlemmerstraat 259 Wed. J. Sarlori-Faa- sen, Nieuwstraat 11. G. J. J. v. d. Brin3£ conducteur S. S., Heerenstraat 28 H. G. van Egmond en gezin, fabrikant, J. v. Houtkade 16B W. A. Mcerdink en gezin, commies spoor, Heerensingel 31-32. J. Roos, Rijn-cn-Sehie- kade 94. J. G. Rasink-Cramer en gezin, Leu- venstraat 12. K. SchclHngerhout en gezin; Haagwog 57a. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. K. M. Bronders, Den Haag, v. Baer* lenstr. 108. H. v. Houten, Den Haag., Sweelinckslraat; 17. Ch. v. Helden, Zaani dam, Pampad 18. Abr. de Groot, Wiaw mond, Baadbuisdam 307. H. P. A. V, Hofwegen, Amsterdam, Jacob van Gampen* straal 138. A. J. M. Splisthof, Den Haag, Vaillantlaan 303. Mei. A. C, Pos, Rote terdam, 's-GraVendrjkwal 5 b. iW. H. li Dix, Maartensdijk B 17. J. v. cl. Laan, Den Haag, Herderinnestraat 9. Mej. M. A. E. Stevens, Rotterdam, Binnenweg, Vroom en Dreesman. J. D. W. de Haaa, Druïen, Kattenburg 211. 'G. H. Noppe, Utr?cnti, Beursstraat 1. Mej. J. C. de Feqter,; Steenbergen Mej. M. A. Rohreij, Stempwijk Wed. J. C. Buijs. geb. Halsecbcom, Den Haag, Ant. Duyckstraat 97 Mej. G. Bakker, Amsterdam, Gem. Ziekenhuis Tesselschade. P. J. Bosman,- Amsterdam, 2de Oosterparkstiaat 152 DJ. H. J. Valk, Wassenaar, 'brj de Maaldrift. Mej. M. F. M. van Saazen, 's-Hertogen- bcscb, Stationsweg 27. Fr. Chr. Rientsma, Delft, Voldersgrachb 15. "W. Fr. J. Laan, Laan, Oegstgeest, Witte Huis. KI. Jonk heid, 'Gouda-, Ridder v. Catsweg 5. G. v. d. Laan, Den Haag, Paul Krugeriaan 46. J. W. Hanselaar, Hilversum, Vaartweg 33. H. G. Chr. de Visser, Dinteloord. T. H. W. Voigb, Voorburg, Laan v. Heldenn burg 43. De dames Voigt, Den Haag, Do Perponcherstr. 123. W. H. G. Si* mons, Roermond, Knevelsgraafstr. 17. i P. Wouters, Alkmaar, Sehermerweg 64. •dat ik voorzichtig moest wezen, maar ik wou niet luisteren en was niet voorzichtig en zoo is het gebeurd, dat ik mijn hand bles seerde door Bibbs te toonen, dat hij iets moest doen, dat hij wel kenae, en ik niet. Het maakte mij zoo balsturig, dat ik mij zelf niet wilde bekennen, dat ik erg ge bisseerd was, en aldus moest ouwo Gur ney langzamerhand radicale maatregelen mei mij nemen. Het is' een heel goede dok ter. Vindt u ook niet, mrs. Vertrcc3 1" „Ja." „Ja, dat is hij Sheridan was nu geheel op dreef cn praatte alsof hij den gchcolon dag nog voor zich had om te babbelen. „Neem hem in Bibb's geval. Ik sprak van morgen met hem over Bibbs. Wel, u zou lachen over de manier, waarop ouwe Gur ney daarover sprak. Hij is natuurlijk zoo wel een vriend als een dokter cn hij stolt evenveel belang in Bibbs alsof hij tot do fa milie behoorde. Hij zei, dat Bibbs nu in geenen deele slecht af was. en hij dacht wel," dat hij zoo zou kunnen doorgaan en cr zelfs dik bij worden, indien nu komt het wat u zou hebben doen lachen, als u er bij geweest was, miss Verrrees eerlijk waar."- Hij hield op en grinnikte", waarbij hij een steelschcn blik op haar wierp. Zij keek recht voor zich uit, naar den muurhaar lippen waren gescheiden en zij haalde zichtbaar diep cn snel adem. Hij vreesde dat zij woedend zou worden, maai* hij had het gesprok geleid naar hetgeen hij wcnschtc te zeggen, en ging nu voort, beslo ten alles te zeggen. Hij boog zich- naar vo ren cn gaf aan zijn stem een klank van. ver trouwelijke vriendelijkheid, ofschoon hij daarin nog altijd een. toon bewaarde, dio aanduidde, dat hij de opinio van ouwen dokter Gurney slechts als een grap be-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5