LEIDSCE m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Ots. per regel» Des Zaterdags 40 Ots. per regel. Kleine advertcntiën Woensdag 75 Cts., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens posi- reoht. Voor eventueel© opzending vaa brieven 10 Ct9, porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1587. van onderscheiden kerkvoogdijen warme medewerking was te verwachten. Do Raad van Beheer kan niet worden ge mist. Er zal nog een omvangrijke admi nistratie noodig zijn en die kan niet worden opgedragen aan de kerkelijke besturen. Maar zal dc administratie omvangrijk zijn, zij zal toch lang niot van dien aard wezen, als bij het oorspronkelijke reglement ver- cischt werd. Do kosten mogen dus nog aanzienlijk blij ven, maar er is in dezen een belangrijke bezuiniging. Dat bezuinigingen in die uitkeoringen werden betreurd, kon men begrijpen, dat deod ten slotte iedè maar het was noodig verschillende uitkeeringen te 'schrappen, aangezien de inkomsten van de kas lager werden geschat En dan moesten die aan emeriti en weduwen het eerst vervallen, omdat het eigenlijke doel is de regeling dor traktementen Ten opzichte van de richtingskwestio werd gezegd dat heb zeker noodig zal zijn, dat de gemeenten regelingen treffen, om tegemoet te komen aan de minderheden, maar dat in het Reglement niets daarom trent is bepaald, omdat het dan weer, daar er een nieuw beginsel in werd gebracht, aan do consideraties der Kerk zou moeten wor den onderworpen. Bovendien hadden, twee loden der commissie het Reglement op cle filiaalgemeenten ingediend, om do Kerk deze kwestie te doen regelen. Men was van oordeel, dat liet gewijzigde Reglement niet weer aan het oordeel der Kerk bohoeft te worden onderworpen, om dat bij^ al do wijzigingen er toch geen be ginsel in werd gelegd, dat er niet reed3 in word gevonden. De centrale regeling bleef, do kas voor traktementen eveneens, de hef fing van de bijdragen wordt alleen anders en de mogelijkheid van decentralisatie was reeds in beginsel gegeven in art. 19. Er moot- zeker geld zijn voor de invoering en naar middelen worden omg.ezien, om dit te vindon, maar men mag het Reglement niet verwerpen op grond van het vermoeden, dat dit niet te vinden zal zijn. Na deze algemcene besprekingen werd het Reglement in beginsel vastgesteld met 18 tegen l stem. Daarna ging do Synode over tot de be handeling der artikelen. Nieuwe jaarweddcn-regeling voor burgemeesters, enz., in Zuid-Holland- Ged. Staten van Zuid-Holland hebben naar „De Msb." meldt aan de gemeente besturen, in hun gewest medegedeeld, dat nu de voorstellen der salariscommissie tot 1 Herziening der salarissen van gemeente- j ambténaren nog steeds op zich laten wach ten. zij het wenschelijk achten van 1 Januari 1921 af e:n nieuwe regeling der salarissen van burgemeesters, wethouders, secretaris sen en ontvangers in te voeren. Daartoe is tjoc-r hoi de volgende schaal ontworpen: voor gemeenten tot en met 6Ó0 zie'en voor burgemeester, secretaris en ontvanger resp. f1600, f1500 en f700, van 600—1000 ziol-n resp. f 1S00. f 1700 en f800; 1000— 1500 zielen f2100, f2000 en f1000; 1500 - 2000 zielen f2400. f2300 en f1200; 2000—3000 zielen f2700, f2600 en f1500; 3001—4000 zielen f3100, f2900 en f1800; 4U)0—6000 zielen f3500, f.3200 en f2100; G°008000 zielen f3900, f3500 en f2400; 8000—11000 zielen f4300, f3900 en f2800; 11000—15000 zielen f4800, f4300 en f320C. Voorts voor ieder 4 tweejaarljjksche verhoogkigen variearendo van f100f250 voor de burgemeesters, f 100f250 voor do secretarissen en f75f200 voor de ont vangers. Voor zoover er echter aanleiding trastaat, is hoegere classificatie dan in verband met het zielenaantal zou moeten geschieden, wel mogelijk, indien daartoe 'bijzondere omstan digheden aanwezig zijn. Bii combinatie van Ijs-trekkingen als hier boven bedoeld zal een zskere aftrek worden toegestaan n.l. slechts genoten zal worden: hij twee functies in dezelfde gemeenten 80 r/Ct. van de hierboven genoemde normcij- fei's; bij twee functies in verschillende ge meenten 100 pCt. in de woongemeente en 60 pCl. in de andere gemeente; bij 2 of 3 func ties in 2 of 3 gemeenten 90 pCt. in de woon gemeente en 60 pCt. in de andere gemeente; bij 4 functies in 2 of meer gemeenten 80 pCt. iv de woongemeente en 50 pCt. in de andere gemeenten; bij 5 functies in 2 of meer ge meenten 70 pCt. in de woongemeente en 50 pCt. in do andere gemeeDten; bij 6 functies m 2 of meer gemeenten 60 pCt. in de woon gemeente en 50 pCt. in de andere gemeen ten Voorts zal worden toegekend aan de bur gemeesters, secretarissen en ontvangers een kindertoeslag ad f100 voor eik kind'bene den den leeftijd van 18 jaar boven een ge tal van drie. De wethouderssalarissen zullen bedraden 5, 7. 10 of 15 pCt. van de aanvangswed- den der burgemeesters. Den Gemeenteraden is verzocht, vóór 1 September a.s. hun oordeel over bovenge noemde regeling uit te brengen, waarbij Ged Staten uitdrukkelijk opmerken, dat bo venstaande bedragen minima zijn. Daarboven mag worden gegaan. Buitenlandsche Scheepvaarion dernemingen. De Nederlandsche scheepvaart moet meldt het „Hbl." in verschillende door haar booten aangeloopen buitenland-che ha- v.-ns, onverschillig of de Maatschappijen daar al of niet eigen kantoren hebben, mee betalen in de inkomstenbelasting dier Rijken en wordt ook aangeslagen in de daar be staande ©xtra-winst-belastingen of andere heffingen van dien aard. Dab is o.m. het geval in Engeland en zijn koloniën, Frank rijk. Spanje, Griekenland, Amerika. Hier daarentegen worden de buitenlandsche con currenten onzer scheepvaartondernem'ngen door onze belastingwetgeving niet als hef- fingsobject genomen. Uit de kringen van onze groote scheep vaart is bij het Ministerie van Financiën er op aangedrongen, de buitenlandsche concur renten met dezelfde maatregelen te treffen, waaraan de Nederlandsche scheepvaart ia acr vreemde onderworpen is. Het „Hbl." verneemt, dat aan dien aandrang gevolg] werd gegeven. Aan rar. J. F. Dijkstra ia door minister De Vries opdracht gegeven over die belastingheffing in het buitenland ten opzichte van onze schepen een onder zoek in te stellen en het resultaat daarvan neer te leggen in een aan den Minister uit te brengen rapport. Het ligt in d? bedoeling, daarna een wets ontwerp in te dienen, waardoor in de naaste toekomst ook de buitenlandsche schepen, in onze havens binnenvallende, a3n onze be lastingheffing zuilen worden onderworpen. Verwacht wordt, dat de op deze wijze v oor onze schatkist te verkrijgen baten met onbelangrijk zullen zijn. Loon en arbeidsduur in de gasfabrieken en de clcctricïteitsfabrieken. Het Ccntraalbureau voor de Statistiek geeft een overzicht van dé loonen en den arbeidsduur der werklieden in bovenge noemde bedrijven over 1918. Het onderzoek omvat 179 gasfabrieken met 5828 werklie den en 50 electriciteitsfabrieken met 1786 werklieden bij de eigenlijke fabricage werk zaam, allen mannen. Van de 179 gasfabrie ken waren 146 gemeentelijke instellingen en 33 particuliere ondernemingen, welke laatste op een enkele uitzondering na kleine ondernemingen waren, meest in ge meenten met minder dan 20,000 inwoners gevestigd. Onder de 50 electrischc centrales kwamen 22 gemeentelijke en 5 provinciale centrales voorook hier behooren de parti culicre ondernemingen meest tot het klein bedrijf. Het gemiddelde dagloon van een Volwassen arbeider bedroeg in de gasfa brieken f 3.574, in de electrische centrales f 3.85, het gemiddeld jaarloon resp. f 1111 en f 1220. In de gasfabrieken verdiende een gassto- ker gemiddeld f 3.41 per dag, oen arbeider in het zuiver'nuis f 3.521, éen handlanger f 3.59, een arbeider bij de verwerking van Woensdag 18 Augustus 1920. Nummer 18546. Rjt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVlSOH a f 0.16 0.18, GROOTERE SCHELVISCH a f 0.22 en SCHOL a f 0.24—f 0.28 per pond. N C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 18 Augustus. KOEPOKINENTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tor algemeene kennis, dat vanaf 19 Augustus e.k. iedcren Donderdag van olko weck telkens des namiddags 2 uur, in hel Elisabcths- hot aan de Oude-Vcst gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloozo inenting cn herinenting. Het bewijs van geboorle-insohrijving moet worden medegebracht. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Augustus 1920. STADSNIEUWS. Mot ingang van 23 Aug. a.s. wordt opgeroepen in werkelijken dienst de res. off. van gezondheid H. G. C. de Visser en werkzaam gesteld bij de Mil. Ziekeninrich- ting alhier De res. off. van gezondheid 2de klasse R. L. J. vau Ruijven, van de Mil. Zieken- inrichting alhier, wordt 23 Aug. a.s. in het genot gesteld van groot verlof. In Den Haag slaagde voor het examen Fransch L. O. de lieer N. Loman, alhier. Het R.-K. Huisvestingscomité bericht, dat de eerstvolgende kindertrein naar Weenen ongeveer tusschcn 1 cn 15 Septem ber zal vertrekken. Degenen, die voor hun pleegkinderen daarvan gebruik wenschen to maken, gelie ven zich nog vóór 23 Augustus a.s. schrifte lijk op te geven aan het adres Vischmarkt 2, daar latere opgaven wegens ovorvolte niet aangenomen kunnen worden. Wij herinnoren nog even aan dc voor genomen uitgave van eeu nieuw adresboek door den heer Ed. IJdo, cn ook aan do medewerking, welke van de zijde onzer stadgenooten moet komen, wil do uitgave in allen deèle naar wensch slagen. Dio medewerking is tot op heden nog niot groot genoeg. Kome daarin spoedig een gunstige keer De „Sts.-Crt." bevat de statuten van deN. V. „Oxynitra", Maatschappij tot het vervaardigen van en den handel in niet brandbare en niet explosieve gassen, alhier. Kapitaal f 200,000. Geplaatst f 150,000. Dat „De roode Handschoen" het doet, bewijst wel het feit, dat gisteravond hot „Rejo-theater" geheel wa3 uitverkocht! Aan de Haarlemmerstraat kwam gis teren mej. A. P., uit Alphen, die een fiets bereed, te vallen. Zij kwam met hoofd en linkerarm terecht tegen een sleeperswagcn cn werd binnengebx-acht ten huizo van K. Dr. L. constateerde armontwrichting en de juffrouw werd vervoerd naar het St.- Elisabethsgasthuis. Bij de Schrijversbrug, aan den Lage- Rijndijk, kwamen gisteren een handwagen van de petroleum-maatschappij „De Au tomaat" en een brandstoffen-auto door niet voldoende uitwijken met elkaar in botsing. Enkele bussen werden ingedrukt en ëenige petroleum ging verloren. BINNENLAND. Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk. Een van de belangrijkst© onderwerpen gisteren aan de ordenl. net Reglement op de prodikantstraktementen. De hoofdlijnen van dit Reglement zijn de vorige week meegedeeld. In hel algemeen werd toegejuicht, dat de commissie, die hot ontwierp, te gemoet kwam aan een aantal bezwaren, die door de Kerk waren uitge sproken, cn dat het Roglement hierdoor veel aannemelijker is geworden Toch zag men een aantal bezwaron, dio het bleven drukken, en volgens een aantal leden cle uitvoering zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, zouden maken. De voornaamste, bezwaren, die werden uitgesproken, waren de volgende De rechtsgrond voor de heffing van de bijdragen was omzeild door allerlei dwang maatregelen, om de gemeenten to noodza ken do bepalingen van het Reglement' na to komen. Men was teleurgesteld, dat slechts 200 kerkvoogdijen adviezen hadden gegeven over de voorloopig aangenomen regeling, en zag daarin een redten om .van die zijde geen modewerking te mogen verwachten. Veel tegenstand vond de Raad van Beheer, die de administratie zal hebben over dc kas voor de traktementen Men mcondfe, dat het beter was de taak, hem toegedacht, op te dragen aan kerkelijke besturen en Colleges van Toezicht. De administratiekosten zullen nog te hoog zijn. Betreurd werd, dat de commissie vorschil- lendo uitkeeringen uit de kas had ge schrapt, o. a. die aan emeriti-predikanten en weduwen. Men was tegen de bepaling, dat geen uitkeeringen worden gedaan .aan gemeen ten, die weigeren zich to combineeren, in dien de Synode dit noodig acht. De riehtingskwesLie jrerd besproken. Sommige leden wilden eerst een regeling van de rechten der minderheden, omdat anders de geheele zaak zal mislukken. De vraag werd te berde gebracht, of het gewij zigde Reglement terstond aan de eindstem ming v&n de leden der Provinciale Kerkbe sturen kon worden onderworpen cn of dc aangebrachte veranderingen het niet nood zakelijk maakten eerst weer do considera te ën der Kerk in te winnen. Ten slotte werd betoogd, dat er eerst geld moet zijn, om tot uitvoering te bun nen overgaan, en dat het moeilijk zal zijn dö mannen voor den Raad van Beheer te vinden. Naar aanleiding van deze bezwaren word het Reglement uitvoerig verdedigd op de volgende gronden Elke centrale regeling zal groote moei lijkheden met zich brengen. Het is maar do vraag, of men de zaak wil laten in de oude banen, de regeling der traktementen doen blijven bij de gemeenten, dan wol of men het hoogste kerkbestuur wil doen in grijpen. In het laatst© geval moet men de bezwaren onder, dé oogen zien en daarvoor niet uit den weg gaan. De rechtsgrond ten opzichte van een hef fing door de Synode moge niet vaststaan, dit bezwaar drukt niet meer zoo erg, nu de hoofdelijke omslag is geschrapt en daarvoor een bijdrage, door de gemeenten op te bren gen, in cïe plaats wordt gesteld. Dwang maatregelen zullen noodig zijn, om de ge meenten tc noodzaken mee te werken, daar anders die predikanten aan do willekeur der gemeenten worden overgolaten. Dat Kerkvoogden niet hebben geant woord, is geen bewijs, dat zij niet zullen meow erken. Integendeel, vooral van het hoofdbestuur van de Vereemiging van Kcrk- voordijen was de indruk ontvangen, dat der. maar Bibbs volgde niet; hij was weer naar zijn kamer gegaan. „Hij hij zag er uit o creeselijk sleelit!" stamelde mrs. Sheridan. „Ik ik wou „En toch is hot veel beter, dat hij er van af weet," zei Sibyl. „Het zou mij niet verwonderen, als het b(gek, dat dit het beste is, wat er kon gebeuren. Komt u mee!" En na dc trap afgedaald te rijn, ver schenen zij bij Roscoe cn zijn vader in de bibliotheek. Sibyl gaf dadelijk een trouw cn volledig verslag van hetgeen er was ge beurd, waarbij rij haar eigen opmerkingen herhaalde en slechts het feit verzweeg, dat rij het er op had toegelegd, dat Bibbs hen zou hooren. „Maar, zooals ik tegen moedér Sheridan zei," zei zij, haar verhaal eindigende, „het kan wel blijken heel goed te wezen, dat hij het gehoord heeft juist op deze manier. Gelooft u ook niet, vader Sheridan?" Hij bromde slechts tot antwoord en zat, in het vuur 6tarend, met zijn linkerhand over het dikke haar op rijn hoofd te strij ken. Hij had in geen enkel opzicht laten blijken, dat het blootleggen van Mary Vcr- trees' karakter indruk op hem had ge maakt, maar zijn onverschilligheid ontmoe digde Sibyl niet -- zij wilde indruk op Bibbs maken en in dat opricht was zij te vreden. „Ik weet zeker, dat het zoo het beste is," zei rij. „Het is nu voorbij en hij weet hoe zij is. In zeker opzicht vind ik het gelukkig, omdat juist als men op die manier iets ver neemt, men weet, dat het zoo is en hij weet, dat ik daarmee niets anders op het oog had dan zijn bestwil en dat der fa milie." Mrs. Sheridau ging zonuwachtig naar de deur cn keok naar boven, dë trap op. „Ik wou ik wou, dat ik wist wat hij uitvoer de," zei zij „Hij zag er vroeselijk slecht uit. Het was alsof hem iets was aangedaan, dat was ik weet niet wat. Ik heb nooit iemand gezien, dio er zoo slecht uitzaghij zag er zoo vreemd uit. Het was alsof jij Zij riep de gang in: „George!" „Ja, mad'm." „Ben je juist boven geweest in mr. Bibbs' kamer „Ja, mad'm. Hij belde en vroeg mij vuur in zijn haard aan te leggen en ik heb een mooi vuurtje voor hem opgebouwd. Ik ge loof niet, dat hij zich heel wèl voelde. Ja. mad'm." Hij ging heen. „Waarvoor denk je, dat hij vuur noodig had?" vroeg zij, zich tot haar echtgenoot wendend. „Het huis is zoo warm als het maar kan zijn. Ik woa, dat ik „O, houd op met dat tobben," zei Sheri dan. „Wel, ik ik wou, dat je maar niets gezegd hadt, Sibyl. Ik weet, dat je het met een gocdo bedoeling deedtr, maar het zou, dunkt me, niet zooveel hebben geschaad, als „U bedoelt toch niet, moeder Sheridan, dat u zoo'n meisje in de familie wonscht te hebben? Wel, zij „Ik weet het niet, ik weet het niet," zei do bedroefde vrouw met trillende stem. „Als hij van haar hield, dan lijkt het mij zoo jammer het te bederven. Hij is zoo vreemd en hij heeft nooit veel genot gehad. En bovendien, ik geloof, dat, zooals het was, er meer kans zou wezen hom er toe te brengen aan papa's verlangon te voldoen. Als zij met hem wenscht te trouwen Sheridan legde haar met oen spottend PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 and. f 2.50, p. week f 0.10 Buiten Leiden, waar agenten govos- tigd zijn, per week „0.19 Franco per post a 2.90 bijproducten f 3.9S, een kolenlosser f 4.02$, een arbeider bij de watergasbereiding f 4.12 en een drukregelaar f 4.16in de electri sche centrales een kolenlosser f 3.20}, een handlanger en stoker f 3.81, een mon teur f 3.SS1, een machinist f 3.95 en oen schakelbordwachter f 4.174. Beziel men de loonen in de provinciën, dan blijkt, dat, voor zooveel de gasfabrie ken betreft, gemiddeld de hoogste loonen zijn verdiend in Noord-Holland, n.l. f 4.09 per dag (Zaandam f 4.39, Haarlem f 4.35$, "Amsterdam f 4.301)hierop volgen Zuid- Holland met f 3.67 ('s-Gravenhage f 4.53$, Rotterdam f 3.49, Dordrecht f 3.30$), Utrecht met f 3.614 (stad Utrecht f 3.771), Groningen met f 3.414 (stad Groningen f 3.65), Friesland met f 3.18 (Leeuwarden f 3.64), Overijsel met f 3.12 (Almelo f 3.501, Enschede f 3.434, Zwolle f 3.371, Kampen f 2.99, Deventer f 2.98, Hengelo f 2.89$), Drente met f 3.054, Limburg met f 2.92} (Maastricht f 3.221). Gelderland met f 2.91 (Arnhem f 3.86$, Nijmegen f 3, Apeldoorn f 2.81), Noord-Brabant met f 2.791 (Tilburg f 3.801, Breda f 3.03, 's-Hertogenbosch f 2 534 cn Zeeland met f 2.69 (Vlissingen f 2.864). Ook voor de electrische centrales was 't loon gemiddeld het hoogst in Noord Holland, n.l. f 4.244 per dag (Yelsen f 4.72$, Haarlem f46], Amsterdam f 4 21) vervolgens komen Zuid-Holland met f 3.841 ('s-Gravenhage f 4.86, Dordrecht f 3.69, Rotterdam f 3.74, Delft f 3.46), Groningen met f 3.54 (stad Groningen f 3.791). Fries land met f 3.45 (Leeuwarden f 3.52), Noord Brabant met f 3.37 (Tilburg f 3.691), Gel derland met f 3.301 (Arnhem f 3.72, Nijme. gen f 3.02), Utrecht met f 3.294 (stad Utrecht f 3.44$) en Overijsel met f 3.24$, (Hengelo f 3.39, Enschede f 3.011, Zwolle f 2 694). De gemiddelde normale arbeidsduur voor hen, die niet op Zondag behoefden tc wer ken, bedroeg in de gasfabrieken 56% uur per week, in de electrische centrales 551,0 uur. Voor de arbeiders, die ook op Zondag moesten werken, waren deze aan tallen resp. 56 en 56% uur per week. Z. K. H. Prijs Hendrik wordt Zaterdag 27 Auguslus'op Het Loo terugverwacht in ge zelschap zijner moeder, do ex-hertogin Maric van Mecklenburg Schworin. - Aan de directeuren van het post- en telegraafkantoor to Waddingsveen H. van Drimmelen en te Heemstede E. T. J. Di- naux, is op hun verzoek als zoodauig eer vol ontslag verleend met ingang van resp.; 1 September en 1 November 1920. Tot 2de commies ter secretarie van Gouda zijn door B. en W. aldaar benoemd mej. M. E. Bauer, werkzaam Ier secretarie te Nijmegen, on de heer R. J. de Jonge, idem te Groningen. Naar men verneemt, is pref. dr. G. van Walsem om gezondheidsredenen voornemens. tegen nader te bepalen datum eervol ontslag aan te vragen als geneesheer-directeur van het Provinciaal -Ziekenhuis te Santpoort. Het Centraal-Steaibureau benoemde gister ai in de plaats-van den heer H. Wert- keim (v.-d.), die de benoeming niet had aan vaard, tot lid van den Raad van Amsterdam, den heer dr. G. Bellaar Spruyb (v.-d.), die van 1913 tot 1919 reeds zitting in dat col lege had. Te Amsterdam is gisteren de Interna tionale Conferentie van Landarbeiders be gonnen. Vertegenwoordigd zijn Engeland (met twee organisaties, Schotland, Duitscli land, Zweden, Denemarken, Duitsch-Oos- tenrijk, België, Italië en Nederland. Dc Fransclie afgevaardigden zijn, wegens de hooge kosten, niet gekomen; dio uit Tsje- cho-Slowakije niet wegens pas-moeilijk heden. Voorzitter van de conferentie is de heer P. Hicmstra, uit Nederland, die in zijn openingswoord verklaarde, dat het doel lachen het- stilzwijgen op. „Dat verlangt zij niet. Je hebt het bij het verkeerde eind, Sibyl. Daar is zij geen meisje naar." „Maar vader Sheridan, had zij niet Hij viel haar kortaf in dc rede. ,,'t Is genoeg. Je moogt het goed bedoelen, maar je hebt het mis. En jij ook, mama." Sibyl schreeuwde„O, maar bedenk, hoef zij achter Jim aanliep „Dat deed rij niet," zei hij kortaf. „Zij zou Jim niet genomen hebben. Zij heeft hem koel afgewezen." „Maar dat ik onmo „Dat is het niet. Ik weet. dat zij het heeft gedaan." Sibyl keek, alsof zij het eenvoudig niet geloofde. „En jij behoeft niet bedroefd te zijn," zei hij, zich naar rijn vrouw keerend. „Want jou idee heeft het heelemaal geen zin. Vindt jij het waarschijnlijk, dat zij Bibb3 zal nemen nadat zij Jim niet wou -heb ben? Zij is een goedhartig meisje en laat Bibbs bij haar komen, om met haar te pra ten; maar als rij hem ooit had aangemoe digd op de wijze als jullie vrouwen denken, dan zou die stijfkoppige dwaas niet gehan deld hebben zooals hij heeft gedaan hij zou dan al lang bij mij geweest zijn en mij gevraagd hebben om een baantje, waarvan hij een vrouw zou kunnen onderhouden. Het beteekent niets en ik heb denzelfdcn ouden strijd met hem te voeren, dien ik heel rijn leven met hem heb gehad en wie weet wat hij nog niet doen zal om mij te leur te stollen. Wat er nu is gebeurd, zal hem waarschijnlijk dubbel zoo stijfkoppig maken, maar (Wordt vervolgd). FEÜÏLLET0Ü FJLBK.IElSgB.OOK. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 64) „Het is de waarheid," verklaarde Sibyl luid. „O, natuurlijk, wij waren in het eerst allen dol op het meisje. Wij waren tame lijk groen, toen wij hier kwamen, en dach ten, dat zij er ons in zou brengen maar het duurde niet lang of ik had haar in de gaten. Haar familie was nergens tc vinden, toen het op geldgeven aankwam, en zij moeten het op de een of andere manier toch zien te krijgen, hoe dan ook. Dus be gon zij met Roscoe, maar zij vond alj heol spoedig uit, dat hij getrouwd was, cn toen keerdo zij zich regelrecht naar Jim, en zij wist hem in te palmen. Het lijdt geen twij fel, zij had Jiia- veroverd, en als hij was blijven leven, dan hadt u nu al lang nog een schoondochter gohad, zoo zeker als ik hier sta en u do waarheid zeg. Nu toen Jim naar het kerkhof was gebracht, bleef rij daar wachten, om met Bibbs naar huis te rijden .Jim was nog niet koud cn zij wist niet of Bibbs gek was of niet, maar hij was de eenige van de rijke jongens Sheridan, die was overgebleven. Zij moest nu hem aen te krijgen." De waarheid en hetgeen niet waar was tvcefde zich in Sibyl's hoofd dooroen. Zij geloofde ieder woord, dat zij uitte, cn zij «prak met snelheid en heftigheid van een vaste overtuiging „Mijn gevoelen hieromtrent is," zei zij, „dat men het niet mag laten doorgaan. Het is te gemeen. Ik houd van Bibbs en ik wensch hem niet voor den gek te zien gc- hbuden en wil evenmin zien, dat de familie voor d.on gek wordt gehouden Ik houd van Bibbs, maar als hij een oogenblik zijn ge dachten over zichzelf liet gaan, dan zou hij moeten begrijpen, dat hij er niet de man naar is, op wion eenig meisje verliefd zou kunnen worden. Het kan wel zijn, dat hij er in den laatsten tijd beter uitziet, maar u weet hoe hij was zoo iets van een lange, witte slungel in goede kleeren. En meisjes houden van mannen met „fut" cn die een zeker© kranigheid over zich heb ben. Niemand keek vroeger naar Bibbs cn zij zou dat ook niet gedaan hebben neen, niet voordat zij het met Roscoe en Jim bei den had beproefd. Slechts toen zij en haar familie zoo wanhopig werden, dat zij Bibbs bleeker dan toen hij uit liet sa natorium kwam deed de deur open. Hij stapte over den drempel en staarde haar strak aan. „O,-goede hemel!" riep Sibyl. „Was jij daar? O, ik zou niet Zij greep mrs. Sheridan bij den arm en trok haar mee naar de trap. „Kom, moeder Sheridan," drong zij aan en toen dc ontdane en ver bijsterde dame gehoorzaamde, liet Sibyl een reeks van uitroepingen hooren„Groote goedheidO, ik zou niet Het is al to ergIk had geen flauw vermoeden, dat hij daar wasIk zou zijn ge-voëlens niet willen kwetsen! Om niets tor wereld! Maar na tuurlijk, hij had het ter ceniger tijd toch moeton weten! Maar goede hemel Zij hoorde, dat zijn deur werd gesloten, toen zij en mrs. Sheridan do trap bereik ten, en zij keek haastig over haar sehou-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1