LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ots. per rose!. Des Zaterdags 40 Ots. per regel. Kleine advertenliëu Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1.— by ten maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- jrcolit. Voor eventueel© opzending vaa brieven 30 Cts poTto te betalen. Bewijsnummer BCts. Bureau Moordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 nnd. f2.50, p. week f 0.13 Buiten Leiden, waar agenlcu gores- tigd zijn, por week 0.19 Franco per post .A... u 2.90 Maandag 16 Augustus 1920. Nummer 18544. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieels Kennisgevingen. MILITIE. Dctacheerïng bij de Motorafdceling. De Burgemeester van Leiden brengt ter algeniccne kennis, dal dienstplichtigen van do militie, behoorendo tot de lichting 1921, die cr prijs op stellen te worden gedeta cheerd bij de Motorafdceling, hun verlan gen daartoe vóór 15 September a.s. schrif telijk moeten medcdeelen aan den Comman dant dier afdeeling te DELFT. Zij behoo- ren daarbij op te geven hun geslachts- en voornamen, den datum van geboorte, voorts de gemeente, waar zij voor de mi litie zijn ingeschreven en, indien zij reeds hebben geloot, ook hun lotingsnummer. Het is noodig, dat zij bij hun schrijven verklaringen overleggen waaruit hun be kwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder blijkt Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt Zij, die voor detacheering bij de Motor afdceling in aanmerking zouden kunnen ko men, worden ingelijfd bij do Infanterie. Forst na 1>A maand van hun eerste-oefe- ning te hebben vervuld, kunnen zij bij de Motorafdceling worden gedetacheerd. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van hon voor deze detacheering worden be stemd.. H. C."DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 16 Augustus 1920. KOHIER DER PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING NAAR HET INKOMEN- Burgemeester en Wethoudera van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het 3de Suppletoir kohier der Plaatselijke- Di recte Belasting naar het inkomen, belas-» tingjaar 1919-'20, is goedgekeurd, en inge volge art. 2&I der Gemeentewet, ter L ing is nedcrgelegd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 16 Augustus 1920. STADSNIEUWS. „De Lakenhal". Vorscbcnen is het versing van -den toestand van hel Stedelijk Museum „Do Lakenhal", ge durende hot jaar 1919. Do samenstelling van de Commissio onder ging oen belangrijke wijziging. De heeren prof. dr. L Knappert ep A. L. Roimeringer, dio als loden van den Gemeenteraad in do Commissie zitting hadden, verklaarden hij de nieuwe ver kiezing zioli niet meer beschikbaar te stellen voor den Raad, en verloren daardoor (hun man daat voor deze Commissie Ook de Voorzitter, mr. J. C. v. d. Lip, ontviel door de wijziging in do vordeeling dér werkzaamheden in bet Col lege van B. en W. Zijn plaats wend ingenomen door jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar cn in de vacatures der Raadsleden werd in de vergade ring van don Gemeenteraad van'2 September voorzien door de benoeming van de heeren B. 'J. Huurman on dr. J. A. N. Knuttel. De laat ste meende geen benoeming in'deze Commissie to mogen aanvaarden, waarop de Gemeenteraad den 16den October in zijn plaats de heer J. A. van Hamel heoft benoemd. De periodiek aftredende leden, de heeren dr. G. J. Boekenoogen en mr. J. A. F. Coebergh, werden door den Gemeenteraad den 2den Sep tember herbenoemd. Met leedwezen betreurt de Commissie het af treden van do heeren Knappe.-', en Rciraerin- gor, beido békend om" hun groots belangstelling in do geschiedenis van Leiden, en van baar voorzitter, wiens aangenamo leiding zij 6teeds mocht waardceren cn in wien zij steeds een kraehtigen verdediger vond van haar belangen. De oppasser G. Spruilenburg verkreeg op zijn verzoek eervol ontslag. In zijn plaats word II. van Woercn benoemd. Overigens had geen ver andering plaats in de samenstelling van de aan het Museum verbonden krachten. In verband met de invoering van het alge meen reglement werd do instructie van den concierge herzien en in overeenstemming ge bracht met de nieuwe voorschriften Hot bestuur moendo niet te mogen adviseeron lot het invoe ren van een vrijen Zaterdagmiddag, daar juist op do dagen en uren, dat andere takken van dienst gesloten zijn, de meeste aanleiding blijkt te bestaan voor bezoek aan het Museum. Het openstellen hiervan, mot aanwijzing van een plaatsvervanger voor den concierge, bleek op technische moeilijkheden af te stuiten. Met de reddingsbrigade werden enkele oefe ningen gehouden. Op de vergaderingen van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond werd do Commissie door den Directeur vertegen woordigd. Den 15dcn Juni werd begonnen met hel sloopen der voor de uitbreiding van bet Museum aangekochte gebouwen en den 15dcn September met het grondwerk voor het nionwo gebouw. Het bleek hierbij noodzakelijk om den in zeer slechten toestand verkeerenden scheidingsmuur van de rechter galerij geheel te vernieuwen. Hierdoor moesten de twee lokalen boven de ga lerij worden ontruimd en een der bovenlokalen tijdelijk morden gesloten, ton oindo aldaar de voorworpen uit tie ontruimde lokalen te kun nen opbergen. De in den muur ingemetseldo gevel- cn siersteenen werden uitgebroken en op do voorplaats uitgelegd. Hel ligt in de bedoe ling om cenige dezer stecnen als siersteenen toe te passen in den govel van het nieuwe gebouw. Do vitrine met Brouwer's aardewerk werd naar den linkorvleugel overgebracht. Het dreunen bij het heien maakte wegens den slechten toestand der zijmuren cenige voorzieningen in de an tieke keuken noodzakelijk. Steeds mocht de di recteur bij de biervoor noodigo besprekingen cn werkzaamheden de meeste medewerking onder vinden van den architect, de heer W. A. Lens- velt. Naar aanleiding van de belangrijke verande ring, welke hot museum door do verbouwing zal ondergaan, deed de directeur uitvoerige voor stellen, vervat in een memorie, die in het begin van het jaar door hem aan de Commissie werd overhandigd. De Commissio ..achtte het echter, met het oog op de weldra te verwachten wijzi ging in de samenstelling van den Gemeenteraad niet gowenscht om reeds nu uilgoworkte voor stellen in te dienen, waaraan niet onbelangrijke financicclc gevolgen verbonden waren. En dit te meer, omdat hel tc verwachten was, dal doze voorstellen eerst bij den Gemeenteraad in be handeling zouden komen op een tijdstip, dal in de Commissie zelf do samenstelling zou gowij- zigd-zijn door het ziob niet meer voor bet lid maatschap van den Raad beschikbaar stellen van twee harer leden, dio als Raadslid zitting hadden. De behandeling van do Memorie werd daarom aangehouden; slechts óón punt eischte echter reeds nu een beginselverklaring, omdat dit ten nauwste samenhing met hol hij hol doen van aankoopen te volgen richtsnoer. Besloten werd om hel Leidschc karakter van hel Mu seum te handhaven, dodh hieraan een ruimer opvatting te geven, dan tot nu toe kon geschie den, door aan de kunstnijverheid een ruimcro plaats in te ruimen en hierbij zoowel als bij do gebruiksvoorwerpen, zich wel te bepalen tot die, welke in ons land en bij voorkeur in Leiden en omgeving in gebruik waren, doch daarbij niet tc cischen, dat gebruik hiervan of de vervaar diging lot Leiden beperkt zij Tovens werd be sloten, can het Museum zooveel mogelijk tc split sen in twee gedeelten, waarvan bij hel eerste alleen de kunstwaarde der voorwerpen den doorslag zou geven cn bij liet tweede meer het historisch en locaal karakter. De lokalen van het beslaande museum zouden dan in hoofdzaak voor de laatste afdeeling be stemd blijven. De Commissie höopt nader voorstellen te doen voor de veranderingen, die in hot oude gehouw noodzakelijk zijn in verhand met do uitbreiding van bet museum, en heeft in verband daarmede de loopende werkzaamheden aan het gebouw zooveol mogelijk beperkt. In 1919 werden enkele tijdelijke tentoonstel lingen gehouden. De op 30 December 1918 ge opende Boerhaavc-tcnloonslelling bleef tol half Januari toegankelijk. In Juli en Augustus werd een tentoonstelling gehouden van Noderlandsche oorlogspenningen uit de collcctio van deu heer W. F. K. Zwierzina, to Amsterdam, cn de hier bij ondervonden belangstelling leidde tot het uitbreiden hiervan tot een tentoonstelling van oorlogspanningen uit de oorlogvocrcndo lan den, waartoe de heer J. Scbulman, te Amster dam, welwillend do gelegenheid verschafte. De herdenking van Rembrandt's sterfdag voor 250 jaar mocht niet onopgemerkt voorbijgaan in de geboortestad van Nederlands grootstcn meester, doch de tijdsomstandigheden verzetten zich tegen een grootsche herdenking als in 1906 Naast de herinneringsredc door prof. Dr W. Martin en do kranslegging bij Rembrandt's borstbeeld, 'door de Verecniging „Oud-Leiden", werd in het museum een tijdelijke tentoonstel ling gehouden van afbeeldingen naar Rem brandt's werken, waartoe do beer De Gelder, conservator van het Leidsche prentenkabinet, welwillend zyn medewerking verleende. Het museumbozoek bedroeg in 1*919: 5788 be talende bezoekers en 7492 op do vrije dageD, to taal 13.230, tegen 5406 cn 8163 in* 1918, dus een vermeerdering van hot aantal betalende be zoekers legen oen vermindering van dio op de vryo dagen. Het jaar 1918 was echter een re cordjaar, "dat het vorig jaar met 1770 bezoekers overtrof. Den 3den October werd bel museum bozooht door 791 personen tegen 452 in 1918. Hel Sint Bernulpbus-gilde hield ditmaal zijn jaarvergadering te Leiden en braobt daarbij den 29slen Juli ook een bozoek aan hel museum Van do gelegenheid lot bezoek door onder wijzers met hun leerlingen werd gebruik ge maakt door do hoeren A. Hallema mol 46 leerlingen, P. A. Hibma kiel 30, H v. d. Laan met 26 en W. Zeolenberg met 27 leerlingen van de openbare School te Leiden, M. van Wijk met 27 leerlingen der Bijzondere School aldaar, niej. Gu'pin mot 8 leerlingen uit bel Tohuis, L. dc Koning met 119 leerlingen der Openbare School to Boskoop,- W. B. Bruynzcol met 52, van Heyroodl met 26, W. F. Maartense met 29, C. den Ouden met 46, A. Soeieman mot 28 en F do Wit met 24 leerlingen der Openbare School to 's-Gravonhago cn M. L Geelhardt met 28 leerlingen der Bijzondere School aldaar. Een aangekondigd bezoek van 150 militairen onder geleide van 5 officiereu uit Waalsdorp liep op weinig uit, daar slechts f> militairen na den vermooienden marsen-nog neiging gevoelden tot muscumbezoek. Den 29sten Novomber ontving do directeur een bezoek van de Rijkscommissie voor het Mu seum-beheer. waarbij van gedachten word ge wisseld over de doorvoering van de scheiding tussohen een historisch- cn een kunstmuseum, do scheiding lusschen expositie eri leercollectics en de afbakening van een ressort voor de ver schillende museau. Aan verscheidene personen werden door don directeur mondeling cn schriftelijk inlichtingen verstrekt. Aan eonige personen werd toestem ming gegeven tot pihotografoeren in hot museum en aan een persoon om afdrukken te makon van aldaar aanwezigo stompels. Op verzoek van mcj. -dr. M. E. Kronenburg werd 'hol Breviarium Trajectensïs uit 1518 tijdelijk naar hol archief to Deventor gezonden. Er werden 232 catalogi verkocht en hel is tc voorzien, dat weldra do catalogus van voorwer- pon zal uitverkocht zijn. Met het bewerken van een nieuwe uitgave moet echter gewacht worden totdat de uitbreiding van hot museum gerood is, ten oindo hierin ook de roods door mr. C. P. D. Papo uit de nalatenschap van mr. C. W. J. J. Papc toegezegde voorwerpen te kunnen opne men en de geschenken, die hij do opening van liet nieuw museum van andere belangstellenden mogen worden tegemoet gezien. Het is thans nog niet het oogenbiik om hierover nader in bij zonderheden te treden, doch wel mogen wij, zegt de Commissie, hier reeds dankbaar geden ken wat ons van enkele zijden is toegezegd. Wij hopen, dat naarmate do niouwe bouw uit den grond verrijst, ook do belangstelling onzer meer gegoedo stadgcnoolcn moge stijgen, opdat wij bij de opening de verzamelingen mogen brengen op een peil, dat aan do met rcoht reeds hooggc- 6temdo verwachtingen eenigszins kan beant woorden. Een gedeelte van hot beschikbaar gestelde cre- dict werd dit jaar besteed voor het doen restau- reeren van schilderijen. Het grooto tafereel van do lamilio van Swielen werd ontdaan van het oude vernis cn de retouches en werd opnieuw vernist. Enkele kleine daarbij aan den dag ko- mendo beschadigingen werden hersteld. Met grooto erkentelijkheid kan de Commissie molding maken van de dit jaar weder ondervon den bewijzen van belangstelling in het Museum. Door Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, word een subsidie van 500 gulden verleend. De reeds in het vorig jaarverslag vermelde, door mej. H. J. J. van Suchtelen, te 's-Gra- venhage, vermaaklo legaten werden ontvangen cn door den heer L. C. Blom en mevrouw C. L. A. E. Blom, te Driebergen, word bericht, dal zij een collectie portretten, porselein en oudheden aan do Lakenhal hadden vermaakt, onder vruchtgebruik van do(n) langstlevende. Verder maakt het verelag melding van eenigc verrichte restauraties aan tentoongestelde wcr- kon en van schenkingen cn aankoopen. Vliegen op Noordwijb. Zooals wij Zaterdag reeds in 't kort mee deelden. bestaat thans te Noordwijk gele genheid een kijkje in het wijde luchtruim te nemen. Hofsfcee's luchtreederij, onder leiding van den bekenden luitenant-aviateur M. C. J. Hofstee, thans op non-activiteit, hpeft gemeend, dat in het mondaine Noord- wijk de zeker mondaine luchtsport wel op haar plaats zou zijn en we gelooven, dat daarin niet mis is .getast. Waar we vertrou wen/ dat er belangstelling ook buiten Noord wijk zal bestaan en met name in onze Sleu telstad geven wij hier dit onder stadsnieuws Zaterdagnamiddag zyn we directr eens gaan zien op Noordwijk en al spoedig, na alloopeö van den boulevard, zagen we beide machines schitteren in de zon op het strand een voor strjgen en dalen al bijzonder ge ëigend terrein. Het zijn een paar aardige macLines, elk plaats biedend voor twee pas sagiers, zoowel de Armstrong-Wethworth- maebme als de Sopwitch. Beido zijn voorzien van deugdelijke motor en ook verder tip-tcp; in orde en worden bestuurd door de van de E.L.T.a bekende Fransche vliegers Gom- may co Ducheroux. Eerstgenoemde vervangt JD-uke, die verhinderd was. Wat de veiligheid betreft, voor zoover die van de machines afhangt, kan men dus vollc-dig gerust zijn. Gezien trouwens den naam der onderneming was ook niet anders te verwachten. Aangenaam deed het bepaald aan le zien, hoe een gedeelte van het strand is afgezet door een omrastering, opdat de vliegtuigen totaal vrij zich kunnen bewegen, zonder voor toeschouwers en dio waren er Zaterdag natuurlijk reeds vele eenig risico op te leveren. Dit verdient bepaald aanbeveling voor heb uitoefenen der vliegsport in een badplaats. Het is een veiligheidsmaatregel, ten aanzieti waarvan anders op 't strand nog al eens gezondigd wordt. •Jp vriendelijke uitnoodiging van den heer, Hofsfeo hebben we met de Araistrongma- chiue en met Gommay als -nviateur een luchttoer meegemaakt. Na de diverse Iucht- veisbeschrïjvingen achten we het overbo dig do onze aan die hee-'.e reeks nog toe te ycegen. We volstaan met de oprechte ver- 7-aiteribg, dat elke sensatie van vrees o'f angst totaal wegbleef. We voelden ons even veilig als in oen auto. Zelfs van den sterken wind .die door het draadwerk suizelde en snerpte, hadden we totaal geen hinder. Het was een beslist genot zoo van boven eens neer te zien op de wereld, die men anders fcet liefst veilig onder beido voeten heeft. Dat neerzien was voor ons de sensatie, een sensatie van genieten van het ruime uit zicht op de fraaie lxidplaats, die Noordwijk is en zich nu in panorama voor ons uit strekte. Precies een Neurenberger speel- qoos, waarin men toch kan onderscheiden,! wal men voorheeft, en waartusschen da menschenkinderen zich als mieren Voort bewegen. Voorts de duinen, het strand, da wijöe. wijde zee, waar een nevel helaas den b'iik eenigszins belemmerde. We voelden teen de waarheid van de woorden uit het echt- Neóerlandscho lied: Mijn Holland ik vind ip zoo mooi met je duinen> je strand en ja velden Liefhebbers durven we een tochtje vanaf hei Noordwijksche zeestrand bij laag water wordt er gevlogen met warmte aanbevolen. Gisteren werd reeds een druk gebruik van do gelegenheid gemaakt. Gelegenheid maakt hier blijkbaar de vliegers! Blijkbaar is het de bedoeling twee weken te blijven. Ds. H. P. Fortgens, predikant te La- ge-Zwaluwc, heeft, zooala bekend is, den Kcrkeraad der Ncd.-Herv. Gem. alhier be richt gezonden, dat hij wegens de moeilijk heden bij het verkrijgen van een voor hém en zijn gezin passende woning, zij a besluit, om het beroep naar de Ned.-Her vormde Gem. alhier te aanvaarden, in trekt. Dit verzoek zal een punt van behan deling uitmaken in de a. s. September-vcr gadering van den Kerke raad. Heden is het voor onzen stadgenoot C. van Hoorn een zeer gewichtige dag, daar hij zestig jaren in betrekking is bij de welbekende firma J. L. Creygh'.on, aan- de Aalmarkt. De feestdag voor jubilaris en firma werd Ingeleid en gewijd met een H. Mis. Daarna zaten de heer Van Hoorn met familie aan de ontbijttafel ten huize van den heer Creyghlon. zijn tcgenwoordigen patroon, aan, met diens gezin en met het personeel. Toen was er gelegenheid om hem geluk te wenschen. De patroon ging hiermede voor op hartelijke wijze en dit goede voorbeeld werd namens en door het personeel met woorden en een handdruk gevolgd. Den jubilaris, voor wien deze dag een ware feestdag is geworden, werd door den patroon een enveloppe met inhoud aan geboden. Het personeel schonk hem een mooie wekkerklok. Aangezien hel heden de eerste dag dar dricdaagschc vacantie in de koperslagerij en den winkel dezer firma is, konden al len rustig dezen feestdag herdenken en vieren. Kapitein W. van Stecnsel van der Aa wordt met ingang van 1 September over geplaatst bij het 4de reg. inf. alhier. Mej. G. L. Mouwen, alhier, komt voor op de aanbeveling van B. en W. in Den Haag aan den Raad voor onderwijzeres «an do school 1st© klas aan de Storten bekerstraat. Van de H. B. S. alhier is voor het eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus geslaagd W. E. Hunting, van Katwijk- Binnen. Gistermiddag, omstreeks twaalf uur, had de tram naar Katwijk ter hoogte -van de Oegstgeesterlaan eenig oponthoud door een defect aan een motorwagenas, welke bleek tc zijn gescheurd. Zag dc étalage in dc kapperszaak van den heer J. Riinbcnde Nz., Doezastraat 37, er steeds al keurig uit, zij heeft thans nog een verbetering ondergaan door heb aanbrengen eener stofvrije étalagekast., De voorraad parfumerieën en toiletartike len is er nu zeer groot. In de Stedelijke Werkinrichting alhier; zijn in de week van 8 tot en met 11 Aug. opgenomen 163 volwassen personen, 27. kinderen, totaal 190 personen. FEUILL^TO^ FABSLIEX^koÓJE. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) „Ik heb onlangs iets gelezen, dat ik heb onthouden, om heb jou mee te dcelen," zei Mary. „Hot was iets, dat Burne'-Joncs van oen schilderij zei, dat hij wilde" schilderen Op do schilderij zal ik -eon man uitbeelden, dio in de straat van een groote stad wan delt, vol van gelukkig leven van allerlei nart): wandelende kinderen cn verliefden; dames, die uit ramen hangen langs straten, dio uitloopen op de wallen der stad en daar staan de poorten wijd open, het uit zicht gevend op weiden" en korenvelden in tl.-n oogsttijd, cn om zijn hoofd een menigt© dwarrelende herfstbladeren, dio van uit con klein, door een wal omgeven kerkhof komen -overwaaien. „En als ik kon schilderen," hernam Bibbs, „zou ik eon dame schilderen, wande lende in de straat van een groote stad, van rumoerig futiel leven van allerlei aard; kinderen, wien niets anders geleerd wordt dan hoe zij geld! kunnen maken, en verlief den vol haast om rijker te worden, cn da- taos, dio het opgegeven hebben hun ramen echoon ta wasscben en de poorten der stad •*Ud open, uitzicht gevend op sloppen, J-bttUoirs on opslagplaatsen, en om het dor dame regen van dwarrelend roet Hij hield op cn voegde er pein zend bij„En toch ben ik, geloof ik, blij, dat cr roet op jouw wang kwam. Het was juist alsof ik je broer was do manier, waarop jo mij je zakdoek gaf om het weg te wrijven. En toch heeft Edith nooit „Heeft zij nooit?" zei Mary, daar hij weer ophield. „Neen. En ik nij vergenoegde zich met zijn hoofd te schudden dn plaats van haar meer bepaald in te lichten. Op het zelfde oogenbiik bemerkte hij, c)at zij het nieuwe huis voorbijliepen, en hij zuchtte diep. „Onze wandeling is bijna voorbij, Mary." Zij keek even mistroostig. „Ja zoo is het, Bibbs." Zij spraken niet meer, totdat zij bij haar hek kwamen. Tei-wijl zij langzaam slenter den, werd do voordeur van Roscoo's deur geopend cn Roscoo stapte naar buiten, met Sibyl, die schrikwekkend bleek zag. Zij scheen echter niet bijzonder door haar ziekte verzwakt te zijn, want zij liep vrij vlug naast haar man zonder zijn arm to nemen. Het paar stak do straat over, oogcnschijnlijk zonder Mary cn haar met gezel to zien, en heb nieuwe huis binnen tredende, verdwenen zij uit het gezicht. Mary staarde ze ernstig na, maar Bibbs, die Mary aankeek, zag zc in het geheel niet. „Jo schijnt heel ernstig te wezen, Mary," zei hij. „Hindert jo iets?" „Neen, Bibbs." En zij wierp hom haastig ccn schitterenden blik toe, dio hem dade lijk onuitsprekelijk gelukkig maakte. „Je verlangt naar binnen te gaan, hó— begon hij. „Neen, dat doo ik niet." „Ik moet jo hier niet laten staan en moet niet met je haar binnen gaan maar ik wou je zeggen dat ik mijzelf vanmorgen heel dwaas heb gevonden door over rook, enz., enz. te brommen, terwijl ik al dien tijd Mary, ik geloof, dat dit het geluk kigste uur is geweest van al dc uren, dio jo mij hebt geschonken. Dat geloof ik. Eh ik weot niot precies waarom; maar hét- lijkt mij toe, dat ik het mij altijd zal blijven herinneren. En. jij" voegde hij er stotterend b>ji ,jjij hot er zoo mooi zoo mooi uit vandaag." „Dat moet het roet op - mijn wang be werkt hebben, Bib'os „Wil je mij iets vertellen, Mary?" vroeg hij. „Denkelijk wel." „Het is iets, waaromtrent ik een massa theorieën heb opgebouwd, maar geen enkele er van vond ik geheol van toepas sing. Jo placht van liet najaar bont te dra gen, maar nu het zooveel kouder is, draag jo het niet je draagt het nooit meer. Waarom niet?" Zij sloeg haar oogen neer en kreeg een kleur. Toen keek zij weer vroolijk op. „Als ik jo daarop antwoord geef, Bibbs, wil je mij dan beloven niet verder. to vragen?" „Ja. Waarom droeg je het niet meer?" „Omdat ik dacht, dat ik het zonder war mer zou hebben." Zij nam haastig rijn hand een oogenbiik in do hare, keek hem lachend in de oogen en vloog toen haar huis in. HOOFDSTUK XXVIII. Het is een troostvolle eigenschap van ongebruikte boeken, dat hun decoratieve warmte zoo dikwijls zelfs een gereed afge leverde bibliotheek tot do oigenlijke woon kamer van een familie maakt, voor wio do op rijen staande boekdoelen in werkelijk heid vergezeld rijn. Aldus was het met. She ridan het geval, die nooit iets anders las dan nieuwsbladen, brioven over zaken en cijfersdie naar boeken keek zooals naar snuisterijen of haakwerk wanneer hij thuis was en niet. in bed lag of aan den maaltijd zat, kon men hem in de bibliotheek vinden. Hij stond achter in de kamer, in het veelkleurige licht van het beschilderd raam, toen Roscoe en zijn vrouw binnenkwamen, cn was één en al deftigheid. Zijn eerbied voor den Sabbat was als altijd kenbaar aan do lengte van zijn jas en zijn op Zaterdag frisch geschoren gezicht en zijn gelaatsuit drukking was om met clozo godsdienstige praal vertooni ng in overeenstemming te wezen, meer dan Sabbat-achtig, doch liet meest ontmoedigende in zijn houding was het feit, dat hij zijn arm in den draagband hield. Sibyl liep tot aan het midden der kamer en bleef daar staan, terwijl zij niet naar hem keek, maar haar oogen op haar mof hield gevestigd, waarin haar handen zich, zooals te zien was, zenuwachtig bewogen. Roscoo begaf zich naar een stoel in een ander gedeélte van het vertrek. Er hecrsch- to diepe stilte. Maar na eenigc malen geslikt te hebben, kreeg Sibyl een bevende stcin_tot haar dienst, ofschoon zij haar oogen niet kon opheffen en do oogleden zo bleven verber gen. Zij sprak haastig als een niet begaafd kind, dat iets uit zijn geheugen opzegt; maar de oprechtheid van haar woorden was niettemin merkbaar. „U, vader Sheridan en ook moeder She ridan zijn altijd zoo vriendelijk voor mij ge weest, dat ik het vrecselijlc zou vinden, «als u uit do manier, waarop ik heb gehandeld, opmaaktet, dat ik dat niet op prijs stelde. Ik ben gekomeu om u te zeggen, dat ik spijt heb van mijn gedrag van dien avond en evengoed als ieder ander weet, hoe ik mij heb misdragon, 't Zal nimmer weer ge beuren, want hot is con harde les geweest, en als wij op een goeden dag terugkomen, hoop ik, dat u bemerken zult, een schoon dochter te hebben, over wie u zich nooit meer behoeft te schamen. Ik heb behoefte u to vragen mij mijn gedrag te vergeven, en ik kan zeggen, dat mijn gevoelens ten opzichte van Edith veranderd zijn en ik haar nu slechts geluk en alles goeds in haan nieuw leven toewcnsch. Ik dank u voor al de-vriendelijkheid, mij betoond, en ik weet, dat ik die slecht beantwoord hebmaar als u mijn handehvijzo door do vingers kunt zien, zal ik mij veel gelukkiger voelen en Roscoe ook, dat woe-t ik. Ik beloof in 't ver volg niot meer zoo dwaas -te zijn en dezelfde dwaling zal nooit weer voorkomen en ons allen ongelukkig maken, als u zoo goed wilt zijn, die ditmaal te vergeven." Hij keek haar strak aan zonder iets te antwoorden on zij stond voor hem met haar oogon steeds neergeslagenonbeweeg lijk, bchalvo dat het bont zich bewoog en de zenuwachtigheid van haar handen in do mof verried. „Heel goed," zei hij cicJelijk. Zij keek nu zeer verlicht op, ofschoon dikke tranen zichtbaar werden, toen rij do oogleden opsloeg. „Dank u," zei zij. „Er is echter nog iets anders, iots van geheel anderen aard dat ik u wensch to zeggen, maar moeder Sheridan moet het ook hooren." „Zij is boven in haar kamer," zei Sheri dan. „Roscoe (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1